PDA

Επιστροφή στο Forum : Εδω θα λέμε τα προβλήματα και τις απορίες μας για το Samsung Omnia HD i8910

Σελίδες : 1 [2]

activen
22-11-2009, 21:29
φιλε να την δοκιμασω αλλα το λινκ ειναι dead!
υπαρχει καπου αλλου ;

giokou
22-11-2009, 23:23
Δεν το ήξερα! Στείλε πμ στον nectons και θα σου πει!

activen
22-11-2009, 23:40
Λοιπόν με τα πολλά έβγαλα μια άκρη και μάλλον δε φταίει η ρομ.
επέστρεψα στην παλιά vodafone και διαπίστωσα ότι μου κάνει τα ίδια (χωρίς ένδειξη σφάλματος στο εικονίδιο) επιμένει να βγάζει σφάλμα σύνδεσης σε οποιαδήποτε κλήση.

είχα λοιπόν εύκαιρη μια vodafone sim και δουλεύει κανονικά! η συσκευή είναι απευθείας από samsung και θεωρητικά δεν έχει περιορισμούς από vodafone (παρόλο που είναι αγορασμένη από το κατάστημα με επιδότηση)

λες τελικά να είναι κλειδωμένη ;
τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση ;

activen
23-11-2009, 11:19
Και τα τελευταία νέα μου είναι χειρότερα...
εγώ μάλλον έκανα την πατάτα όταν πάτησα από το κρυφό μενού "Nv rebuild"
διαβάζω ότι έχουν και άλλοι το ίδιο πρόβλημα με τη σύνδεση στο δίκτυο μετά την εν λόγο διαδικασία...

Αν δεν υπάρχει κάποιος γνωστός τρόπος επαναφοράς ώστε να έρθω στην αρχική κατάσταση, δεν το γλυτώνω το service της αντιπροσωπία :(

giokou
23-11-2009, 21:57
Πραγματικά λυπάμαι φίλε μου.
Εγώ πάντως δεν γνωρίζω κάτι παραπάνω.

dimis13
24-11-2009, 03:02
παιδιά k go το χω αυτό!μόλις είμαι σε κλήση μετά από 1-2 λεπτά γίνεται τερματισμός κλήσης!έχω την αρχική rom από vodafone!φταίει κάτι?πρέπει να κάνω κάνω κάποια ρύθμιση?sim vodafone έχω!a και κάτι άλλο!"συχρονισμο" e mail πως κάνω? πάω εφαρμογές-roadsync?αλλα κάτι είναι λάθος k δεν ολοκληρώνεται η διαδικασία!όνομα διακομιστη k τομέα ξέρει κανεις τι συμπληρώνω?ευχαριστώ εκ των προτερων για την βοήθεια σας!:thanks::thanks:

activen
24-11-2009, 08:12
dimis13 (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/member.php?u=6848) η συσκευή σου είναι αγορασμένη καινούρια και δεν πείραξες τίποτα κρυφά μενού ;
με βάζεις σε σκέψεις τώρα ...αν είναι να δω και για τίποτε άλλο...

έτσι όπως το λες για τα μαιλ δείχνει να σου λείπουν οι Pop ρυθμίσεις. τι μαιλ έχεις ;

giokou (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/member.php?u=6171) ευχαριστώ για την συμπαράσταση φίλος!

giokou
24-11-2009, 13:19
Δοκίμασες να κάνεις επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις μέσα από το μενού ''ρυθμίσεις'' του κινητού;;;

activen
24-11-2009, 13:52
Ναι, μια από τα ίδια...μάλιστα τώρα το σύμβολο της κεραίας έχει πάλι από κάτω δυο κυματάκια σαν να υπολειτουργεί (όταν πρώτο πέρασα την speed δεν τα είχε, αλλά το πρόβλημα εξακολουθούσε)

Δεν εχω και μεγάλη εμπειρία από την αρχική σωστή λειτουργία για να ξερω πως συμπεριφερετε. μια φορα μίλησα μάλιστα δυο ολόκληρα λεπτά (!) χωρης πρόβλημα. αλλα μετα αποσυνδέθηκε πάλι...

giokou
24-11-2009, 18:45
Πρέπει να το πας για service!

dimis13
25-11-2009, 01:45
dimis13 (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/member.php?u=6848) η συσκευή σου είναι αγορασμένη καινούρια και δεν πείραξες τίποτα κρυφά μενού ;
με βάζεις σε σκέψεις τώρα ...αν είναι να δω και για τίποτε άλλο...

έτσι όπως το λες για τα μαιλ δείχνει να σου λείπουν οι Pop ρυθμίσεις. τι μαιλ έχεις ;

giokou (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/member.php?u=6171) ευχαριστώ για την συμπαράσταση φίλος!
activen δεν εχω πειραξει τπτ κ η συσκευη ειναι ολοκαινουργια απο πλαισιο πριν ενα μηνα και πανω απο 1-2 λεπτα δεν μπορω να συνεχισω την κληση.κοιταξα στις ρυθημισεις δεν εχει καποια ρυθμιση γι αυτο το θεμα.οσο για το e mail εχω hotmail.com.καμια βοηθεια?:?:?:?:?

SLAINE
25-11-2009, 04:43
φιλε giokou καταρχας σε ευχαριστω πολυ για τις εφαρμογες και τα προγραμματα που εχεισ δωσει στο φορουμ. εχω μια απορια. στις εικονες που εχεις βαλει στα προγραμματακια , παρατηρησα πως στο κινητο σου στην αρχικη οθονη εχεις βγαλει τα widgets στο πλαι και εχεις βαλει 4 widgets στην κορυφη της οθονης.οσο και να το εψαξα δεν μπορεσα να το κανω στο δικο μου.

ευχαριστω προκαταβολικα για την βοηθεια σου.
φιλικα slaine

activen
25-11-2009, 08:29
activen δεν εχω πειραξει τπτ κ η συσκευη ειναι ολοκαινουργια απο πλαισιο πριν ενα μηνα και πανω απο 1-2 λεπτα δεν μπορω να συνεχισω την κληση.κοιταξα στις ρυθημισεις δεν εχει καποια ρυθμιση γι αυτο το θεμα.οσο για το e mail εχω hotmail.com.καμια βοηθεια?:?:?:?:?

Πως και δεν έχεις πάει τη συσκευή σου για έλεγχο ;
ρε συ, σίγουρα δεν πατάς κατά λάθος την απόρριψη κλήσης ; η touch screen θέλει και μια προσοχή λόγο ευαισθησίας...

Με τα Pοp δεν το εχω πολύ ψάξει σχετικά με τα μαιλ και τώρα που το ξανά σκέφτομαι δεν ξέρω αν υποστηρίζει και Ελλάδα.

Όποιος γνωρίζει καλύτερα, ας μας πει και τους δυο!

activen
25-11-2009, 12:34
dimis13 για το hotmail δες εδώ :

http://forums.samsungi8910omnia.com/samsung-i8910-omnia-hd-problems-help/1856-hotmail-other-email-services-4.html

(οι ρυθμίσεις που λέει αφορούν την αντιστοιχία Mail μέσα από τα μηνύματα)

giokou
25-11-2009, 13:53
φιλε giokou καταρχας σε ευχαριστω πολυ για τις εφαρμογες και τα προγραμματα που εχεισ δωσει στο φορουμ. εχω μια απορια. στις εικονες που εχεις βαλει στα προγραμματακια , παρατηρησα πως στο κινητο σου στην αρχικη οθονη εχεις βγαλει τα widgets στο πλαι και εχεις βαλει 4 widgets στην κορυφη της οθονης.οσο και να το εψαξα δεν μπορεσα να το κανω στο δικο μου.

ευχαριστω προκαταβολικα για την βοηθεια σου.
φιλικα slaine

Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!
Για να κάνεις αυτό που θες πας ρυθμίσεις>στη 1η επιλογή το όνομα της οποίας μου διαφεύγει τώρα!>αρχική οθόνη>θέμα αρχ οθόνης κι επιλέγεις> χρήση δακτύλων ή κάπως έτσι τέλος πάντων
Ελπίζω να βρεις τι εννοώ, είναι πανεύκολο!!!

SLAINE
28-11-2009, 04:51
help
φιλε Giokou ακολουθησα τις οδηγιες σου αλλα εκει που μου βγαζει τα 4 εικονιδια στην κορυφη τησ οθονης , ειναι κενα. οταν παω στις συντομευσεις μου λεει οτι δεν εχω καμια επεξεργασιμη συντομευση στο θεμα μου. αυτο συμβαινει σε ολα τα θεματα που εχω στο κινητο.
sorry αν σε ζαλιζω.ευχαριστω και παλι για ολα.

giokou
28-11-2009, 15:39
Καταρχήν με το που ενεργοποιείς την επιλογή ''χρήση δακτύλων'' , όταν πας στην οθόνη αναμονής σου εμφανίζει 4 default συντομεύσεις ( μουσική, βίντεο κτλ)!
Δεν έγινε έτσι όταν ενεργοποίησες την επιλογή αυτή;
Βέβαια αν έχεις αλλάξει rom, μπορεί να φταίει αυτό!
Δεν μπορώ να σου πω κάτι παραπάνω, αφού δεν ξέρω τι έχεις βάλει μέσα!

SLAINE
29-11-2009, 16:26
Δεν εχω αλλαξει rom. εχω αυτην της vodafone I8910XXIFB- I8910VGRF1. ΜΕΤΑ ΤΗΝ ενεργοποιηση τησ χρησης δακτυλων στην οθονη αναμονης δεν μου βγαζει τιποτα. οι 4 συντομευσεις ειναι κενες.οσο για το τι εχω βαλει στο κινητο, ειναι μονο εφαρμογεσ που εχω παρει απο εδω καθως και απο το symbian .com. κυριως θεματα και λιγα προγραμματα. μηπως φταινε αυτα??? οι 4 default συντομεύσεις ειναι αορατες.πρεπει να πατησω πανω σε αυτες και οταν το κανω τα εικονιδια ειναι κενα. μαλιστα μυ βγαζει και μια μικρη ορθια γραμμη πανω απο καθε τετραγωνακι καθε φορα που το παταω. μηπωσ πρεπει να κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων??? και αν ναι , τοτε θα χασω τα αρχεια μου και τις επαφες μου???

MaFiOzOs_GR
29-11-2009, 18:27
Δεν εχω αλλαξει rom. εχω αυτην της vodafone I8910XXIFB- I8910VGRF1. ΜΕΤΑ ΤΗΝ ενεργοποιηση τησ χρησης δακτυλων στην οθονη αναμονης δεν μου βγαζει τιποτα. οι 4 συντομευσεις ειναι κενες.οσο για το τι εχω βαλει στο κινητο, ειναι μονο εφαρμογεσ που εχω παρει απο εδω καθως και απο το symbian .com. κυριως θεματα και λιγα προγραμματα. μηπως φταινε αυτα??? οι 4 default συντομεύσεις ειναι αορατες.πρεπει να πατησω πανω σε αυτες και οταν το κανω τα εικονιδια ειναι κενα. μαλιστα μυ βγαζει και μια μικρη ορθια γραμμη πανω απο καθε τετραγωνακι καθε φορα που το παταω. μηπωσ πρεπει να κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων??? και αν ναι , τοτε θα χασω τα αρχεια μου και τις επαφες μου???

SLAINE αφού έχεις ενεργοποιήσει την "Χρήση Δακτύλων", όταν πας στο Ρυθμίσεις/Προσωπικό/Αρχική Οθόνη/Συντομεύσεις, ποίες εφαρμογές έχει επιλεγμένες;

SLAINE
29-11-2009, 22:39
φιλε μου, μoυ γραφει : καμια επεξεργασιμη συντομευση στο επιλεγομενο θεμα. και το ιδιο γραφει σε οποιο θεμα και να βαλω. ειτε αυτα του κινητου, ειτε σα προσθεσα εγω αργοτερα. επιπλεον κατω απο τις ΄συντομευσεις΄ στο μενου μου βγαζει ενα φακελο ΄αρχικη οθονη΄που εμφανιζεται μονο οταν εχω ενεργοποιησει την χρηση δακτυλων, και μεσα λεει : μουσικη, ημερολογιο, τα οποια μπορω μονο να ενεργοποιησω η να απενεργοποιησω, χωρισ να βλεπω καμια αλλαγη οτι και να κανω απο τα δυο.

MaFiOzOs_GR
30-11-2009, 02:01
Μάλλον κάποια εφαρμογή δημιουργεί διένεξη και δεν λειτουργεί σωστά λογικά ένα hard format θα το στρώσει.

Hard format γίνεται πατώντας *#7370# και δεν σβήνει τα δεδομένα που έχεις στην μνήμη Ε:/ δηλαδή εικόνες, βίντεο, τραγούδια κλπ

Αν σε έπεισα να ακολουθήσεις την παραπάνω διαδικασία, φρόντισε να έχεις πάρει backup με το samsung PC Studio ώστε να εξασφαλίσεις τα δεδομένα σου και τις ρυθμίσεις σου.

SLAINE
30-11-2009, 02:31
ο.κ. ευχαριστω. ο κωδικος κλειδωματος πυ ζηταει ποιοσ ειναι? το PUK1???

Rezwalker
30-11-2009, 05:25
ο κωδικος κλειδωματος πυ ζηταει ποιοσ ειναι? το PUK1???

Nope. Ειναι 8 μηδενικα.

SLAINE
30-11-2009, 19:35
o.k. το δοκιμασα. ολα κομπλε. σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου.:thanks:

kostakiss
07-12-2009, 00:24
παιδια θα ηθελα να μαθω πως μπορω να 'παρω' τα βιντεο απο το κινητο οταν το συνδεω στο pc..παω στο φακελο που βρισκονται κανω copy-paste και μου βγαζει ενα φακελο στην επιφανεια εργασιας οτι να ναι καμια σχεση με βιντεο!

MaFiOzOs_GR
07-12-2009, 13:26
παιδια θα ηθελα να μαθω πως μπορω να 'παρω' τα βιντεο απο το κινητο οταν το συνδεω στο pc..παω στο φακελο που βρισκονται κανω copy-paste και μου βγαζει ενα φακελο στην επιφανεια εργασιας οτι να ναι καμια σχεση με βιντεο!

Δεν μπορώ να καταλάβω τι κάνεις λάθος...

Απλά κάνε αντιγραφή το αρχείο βίντεο που υπάρχει μέσα στον φάκελο! :P

Rezwalker
07-12-2009, 17:55

Δεν γινεται να τα παρεις με copy paste, εμφανιζει στον υπολογιστη ενα φακελο TMP (αυτο εννοεις μαλλον)
οντως καμια σχεση
Θα ανοιξεις το pc suite, και μετα πας στο εικονιδιο "αποθηκευση εικονων" (μη σε μπερδευει ο τιτλος κανει αποθηκευση και εικονων και βιντεο)
στην συνεχεια απο τις "ρυθμισεις" επελεξε τι θελεις να αποθηκευσει.

patsouras
08-12-2009, 11:51
Γεια σε ολους...εβαλα το ιμει μου στο www.s60certkey.com και πηρα δυο αρχεια cer kai key.. μετα τι πρεπει να κανω? ειμαι καινουργιος κατοχος του omnia hd... οποιος μπορει ας με βοηθησει....

Rezwalker
08-12-2009, 21:27
Γεια σε ολους...εβαλα το ιμει μου στο www.s60certkey.com (http://www.s60certkey.com) και πηρα δυο αρχεια cer kai key.. μετα τι πρεπει να κανω? ειμαι καινουργιος κατοχος του omnia hd... οποιος μπορει ας με βοηθησει....

Βασικα αν εχεις περασμενη custom (μαγειρεμενη rom) δεν σου χρειαζονται αυτα.
Αν οχι (εχεις δηλαδη περασμενη το firmware που υπαρχει οταν το αγοραζει καποιος) τοτε θα πρεπει να μας απαντησει καποιος αλλος τι ακριβως τι να τα κανεις :P
Προσωπικα τα ειχα κατεβασει κι εγω αυτα πριν μηνες, αλλα επειδη δεν ηξερα πως να τα χρησιμοποιησω εμπαινα στην σελιδα του OPDA και με επιλογη "signing software" εκανα την δουλεια μου..
Με μαγειρεμενη εκδοση παντως δεν εχεις τετοιους πονοκεφαλους, τα παντα γινονται εγκατασταση χωρις προβλημα και πιστοποιητικα :)

MaFiOzOs_GR
08-12-2009, 22:33
Γεια σε ολους...εβαλα το ιμει μου στο www.s60certkey.com (http://www.s60certkey.com) και πηρα δυο αρχεια cer kai key.. μετα τι πρεπει να κανω? ειμαι καινουργιος κατοχος του omnia hd... οποιος μπορει ας με βοηθησει....

Κάποια προγράμματα/εφαρμογές δεν κάνουν εγκατάσταση ούτε με το installserver του rompatcher γιαυτό χρειάζεται να τα κάνεις εσύ sign με τα *.cer & *.key αρχεία που αντιστοιχούν στο imei σου...

Η διαδικασία του sign γίνεται είτε με το Signsis.exe (http://symbian-freeware.web.id/wp-content/uploads/2008/04/signsis.zip) είτε απευθείας στο κινητό με το freesigner. (http://handheld.softpedia.com/get/Developer-Tools/Installers/FreeSigner-72121.shtml)

strong
10-12-2009, 00:03
Aνεβασα εναν οδηγο εδω (http://www.mediafire.com/?dimkdyzzkmg)
ΠΩΣ ΝΑ ΕΓΚΑΘΙΣΤΑΤΕ UNSINGED ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΣΑΣ
ειναι φτιαγμενος απο τον φιλο gpap

Rezwalker
10-12-2009, 20:12
Με την Ελληνικη 1.71 δεν μπορω να χρησιμοποιησω το Image store (αποθηκευση στο pc εικονων και βιντεο) απο το pc suite..μου βγαζει μηνυμα "Σφαλμα στην επικοινωνια με το τηλεφωνο"
αυτο το προβλημα ποτε δεν το ειχα αντιμετωπισει στο παρελθον..
καποιος με την ιδια εκδοση (1.71) αν μου μπορει να μου πει plz αν υπαρχει το ιδιο σφαλμα και σε εσας, αν ειναι να ψαχτω για αλλη αιτια..

MaFiOzOs_GR
10-12-2009, 21:18
Με την Ελληνικη 1.71 δεν μπορω να χρησιμοποιησω το Image store (αποθηκευση στο pc εικονων και βιντεο) απο το pc suite..μου βγαζει μηνυμα "Σφαλμα στην επικοινωνια με το τηλεφωνο"
αυτο το προβλημα ποτε δεν το ειχα αντιμετωπισει στο παρελθον..
καποιος με την ιδια εκδοση (1.71) αν μου μπορει να μου πει plz αν υπαρχει το ιδιο σφαλμα και σε εσας, αν ειναι να ψαχτω για αλλη αιτια..

Rez για να είμαι ειλικρινής δεν είχα χρησιμοποιήσει πότε αυτή την δυνατότητα του PC Studio,άλλα μια χαρα δουλέυει σε μένα!

Έχω τα εξής:
1)Samsung PC Studio 7 - Έκδοση 7.2.36.9
2)2780

Νομίζω έχει βγει και η 1.71 που διορθώνεται το πρόβλημα με το DLNA άλλα εγώ φοράω την παραπάνω.

Rezwalker
10-12-2009, 22:10
Rez για να είμαι ειλικρινής δεν είχα χρησιμοποιήσει πότε αυτή την δυνατότητα του PC Studio,άλλα μια χαρα δουλέυει σε μένα!

Έχω τα εξής:
1)Samsung PC Studio 7 - Έκδοση 7.2.36.9
2)2780

Νομίζω έχει βγει και η 1.71 που διορθώνεται το πρόβλημα με το DLNA άλλα εγώ φοράω την παραπάνω.

:thanks:Δυστηχως για μενα εχω την ιδια εκδοση PC Suite με εσενα, οποτε αντε να δω πως θα το λυσω το θεμα..:rolleyes!:

vectra2.0t
18-12-2009, 12:13
γεια σας και απο μενα
μηπως ξερει καποιος να μου πει πως θα κανω back up στις επαφες μου γιατι εβαλα τα windows 7 και το pc studio δεν μου δουλευει κανονικα;
εχω κατεβασει 3-4 εκδοσεις κανει εγκατασταση κανονικα αλλα μου βλεπει μονο τις εικονες και τα βιντεο,τιποτα αλλο.
ευχαριστω για την οποια απαντηση

MaFiOzOs_GR
18-12-2009, 13:26
γεια σας και απο μενα
μηπως ξερει καποιος να μου πει πως θα κανω back up στις επαφες μου γιατι εβαλα τα windows 7 και το pc studio δεν μου δουλευει κανονικα;
εχω κατεβασει 3-4 εκδοσεις κανει εγκατασταση κανονικα αλλα μου βλεπει μονο τις εικονες και τα βιντεο,τιποτα αλλο.
ευχαριστω για την οποια απαντηση

Σε εμένα με Win 7 Ultimate x64 το PC Studio λειτουργεί άψογα όπως και στα XP που είχα πριν από κάνα 2 εβδομάδες...και άλλοι έχουν πρόβλημα στα 7άρια και μου φαίνεται περίεργο...

Δοκίμασες να κάνεις συγχρονισμό επαφών με bluetooth;

Λοιπόν βρήκα λύση στο πρόβλημά σου με τις επαφές!!!

θα πας επαφές>επιλογές>επιλογή/εξαίρεση>επιλογή όλων και μετά θα πας στις επιλογές>Αντιγραφή προσωπικών στοιχείων και θα επιλέξεις 'σε άλλη μνήμη' και από εκεί μπορείς να διαλέξεις για προορισμό είτε την 'Μαζικής αποθήκευσης" (Ε:\) ή την memory Card (F:\)

Σε ένα σημείο θα σε ρωτήσει αν θες να σβήσεις τις επαφές σου μετά την αντιγραφή,εκεί πάτα ΟΧΙ!

Μετά συνδέεις το κινητό με το USB και επιλέγεις την λειτουργία 'Μαζική αποθήκευση' αντί για 'PC Studio'. Οι επαφές σου πλέον βρίσκονται στον φάκελο Others/Contacts σε μορφή αρχείων *.vcf!!!

Αυτό πιστεύω θα σε βολέψει! :D

vectra2.0t
19-12-2009, 06:38
Σε εμένα με Win 7 Ultimate x64 το PC Studio λειτουργεί άψογα όπως και στα XP που είχα πριν από κάνα 2 εβδομάδες...και άλλοι έχουν πρόβλημα στα 7άρια και μου φαίνεται περίεργο...

Δοκίμασες να κάνεις συγχρονισμό επαφών με bluetooth;

Λοιπόν βρήκα λύση στο πρόβλημά σου με τις επαφές!!!

θα πας επαφές>επιλογές>επιλογή/εξαίρεση>επιλογή όλων και μετά θα πας στις επιλογές>Αντιγραφή προσωπικών στοιχείων και θα επιλέξεις 'σε άλλη μνήμη' και από εκεί μπορείς να διαλέξεις για προορισμό είτε την 'Μαζικής αποθήκευσης" (Ε:\) ή την memory Card (F:\)

Σε ένα σημείο θα σε ρωτήσει αν θες να σβήσεις τις επαφές σου μετά την αντιγραφή,εκεί πάτα ΟΧΙ!

Μετά συνδέεις το κινητό με το USB και επιλέγεις την λειτουργία 'Μαζική αποθήκευση' αντί για 'PC Studio'. Οι επαφές σου πλέον βρίσκονται στον φάκελο Others/Contacts σε μορφή αρχείων *.vcf!!!

Αυτό πιστεύω θα σε βολέψει! :D

φιλε μου σε ευχαριστω πολυ δεν το ηξερα οτι μπορει να γινει κι ετσι να εισαι καλα.....

Clockwork21R
23-12-2009, 23:15
Συνεχιζω απο το αλλο τοπικ γιατι ειναι πιο καταλληλο το συγκεκριμενο. Λοιπον εβαλα το firmware του γερμανου και ολα πηγαν καλα. Προσπαθω ομως εδω και ωρα να κανω install ορισμενες εφαρμογες αλλα φευ... Ακολουθωντας τον συγκεκριμενο οδηγο---> http://forums.samsungi8910omnia.com/samsung-i8910-omnia-hd-tutorials/4381-how-install-applications-wigets.html ψιλοβρηκα μια ακρη αλλα και παλι εχω προβληματα στην εγκατασταση τους. Αρχικα εθεσα το κινητο σε mass storage μορφη, εφτιαξα ενα φακελο μεσα στο E: και τις εβαλα εκει περα. Πηγα λοιπον να ξεκινησω την εγκατασταση, εβαλα το Anime+, εγκατασταθηκε αλλα δεν ανοιγει η εφαρμογη! Ειδα λοιπον οτι χρειαζεται και κατι αλλο εδω---> http://forums.samsungi8910omnia.com/samsung-i8910-omnia-hd-games-applications/6995-animenuplus-2-0-pimp-all-u-want-kastor-effects-start-shut-animation-menu-circle.html, κατεβασα λοιπον και το python pack και προσπαθησα να το κανω Install αλλα μου βγαζει μυνημα πρωτα ερωτησης ασφαλειας (παταω οκ), μετα οτι δεν ειναι Phone compatible (παταω οκ) και μετα μου λεει unable to install protected application from an untrusted κατι... Δοκιμαζω να βαλω κατι αλλες εφαρμογες οπως το window live messenger, βγαζει security warning (παταω οκ), ρωταει φακελο (βαζω τον C:) και βγαζει το μυνημα access install, not granted. To γυρναω λοιπον σε PC studio mode για να τις κανω απο το PC. Kανω την συνδεση με το pc, μου βγαζει connected και μολις παω να κανω Install την εφαρμογη απο PC studio δειχνει την συσκευη μου αλλα δεν μπορω να την επιλεξω (και να κανω οκ) ετσι ωστε να προχωρησει η εγκατασταση.
Τι δεν κανω σωστα ρε παιδες? Αnyone can help?

Rezwalker
23-12-2009, 23:22
Λοιπον εβαλα το firmware του γερμανου και ολα πηγαν καλα. Προσπαθω ομως εδω και ωρα να κανω install ορισμενες εφαρμογες αλλα φευ... Ακολουθωντας τον συγκεκριμενο οδηγο---> http://forums.samsungi8910omnia.com/samsung-i8910-omnia-hd-tutorials/4381-how-install-applications-wigets.html ψιλοβρηκα μια ακρη αλλα και παλι εχω προβληματα στην εγκατασταση τους. Αρχικα εθεσα το κινητο σε mass storage μορφη, εφτιαξα ενα φακελο μεσα στο E: και τις εβαλα εκει περα. Πηγα λοιπον να ξεκινησω την εγκατασταση, εβαλα το Anime+, εγκατασταθηκε αλλα δεν ανοιγει η εφαρμογη! Ειδα λοιπον οτι χρειαζεται και κατι αλλο εδω---> http://forums.samsungi8910omnia.com/samsung-i8910-omnia-hd-games-applications/6995-animenuplus-2-0-pimp-all-u-want-kastor-effects-start-shut-animation-menu-circle.html, κατεβασα λοιπον και το python pack και προσπαθησα να το κανω Install αλλα μου βγαζει μυνημα πρωτα ερωτησης ασφαλειας (παταω οκ), μετα οτι δεν ειναι Phone compatible (παταω οκ) και μετα μου λεει unable to install protected application from an untrusted κατι...

Καταρχας, πριν φλασαρεις, εκανες ΚΑΙ στο E:/ φορματ? Συνηθως βγαζει προβληματα εγκαταστασης σε οσους εχουν παραλειψει να κανουν φορματ και στο Ε
Σε περιπτωση που εκανες στο Ε, πριν εγκαταστησεις οτιδηποτε ενεργοποιησες τα patches μεσα απο το rompatcher?

Αληθεια, ποια ακριβως εκδοση firmware εβαλες?

Clockwork21R
23-12-2009, 23:30
Oχι, δυστυχως δεν ειχα κανει φορματ καθως πιστευα πως οντας καινουριο και αχρησιμοποιητο το κινητο (δεν εχω περασει τιποτα στην μνημη του) δεν θα χρειαζοταν και μαλλον αυτο θα φταιει γιατι και apply εκανα και auto τις δυο εφαρμογες στο rompatcher... Tωρα τι κανουμε? Ξανα απο την αρχη flashαρισμα ή απλα format?

Την 1.72 Ελληνικη εβαλα.

Rezwalker
23-12-2009, 23:40
Oχι, δυστυχως δεν ειχα κανει φορματ καθως πιστευα πως οντας καινουριο και αχρησιμοποιητο το κινητο (δεν εχω περασει τιποτα στην μνημη του) δεν θα χρειαζοταν και μαλλον αυτο θα φταιει γιατι και apply εκανα και auto τις δυο εφαρμογες στο rompatcher... Tωρα τι κανουμε? Ξανα απο την αρχη flashαρισμα ή απλα format?

Την 1.72 Ελληνικη εβαλα.

Προτεινω ξανα φλασαρισμα αφου πρωτα σωσεις οτι θεωρεις σημαντικο με το pc suite
Καλυτερα λοιπον απο την αρχη με ενα καθαρο συστημα
1. format C
2. restart
3. format E + restart
4. flash+restart
5. rom patcher set to auto + apply patches (και στα 2)
6. ετοιμος για εφαρμογες χωρις προβληματα :)

Clockwork21R
23-12-2009, 23:47
Xαζες ερωτησεις...

1. Πως κανω φορματ στο C?
2. Πως κανω restart?
3. Πως κανω φορματ στο Ε?

Τελος, το κινητο ενω το βλεπει το pc studio και συνδεεται γιατι οταν παω να κανω Install τις εφαρμογες απο εκει δεν με αφηνει να επιλεξω την συσκευη του κινητου?

Rezwalker
24-12-2009, 00:04
Xαζες ερωτησεις...

1. Πως κανω φορματ στο C?
2. Πως κανω restart?
3. Πως κανω φορματ στο Ε?

Τελος, το κινητο ενω το βλεπει το pc studio και συνδεεται γιατι οταν παω να κανω Install τις εφαρμογες απο εκει δεν με αφηνει να επιλεξω την συσκευη του κινητου?

1. *#7370# restart θα κανει μονο του
3. menu->office->file manager-> E: -> options -> Format mass memory
στα γραφω ετσι γιατι στα αγγλικα ειναι το μενου στο κινητο μου..υπολογισε εσυ στο περιπου πως ειναι στα Ελληνικα :)
ρεσταρτ=κλεισιμο κινητου και ανοιγμα

Clockwork21R
24-12-2009, 00:09
1. *#7370# restart θα κανει μονο του
3. menu-office-file manager-E: - options - Format mass memory
στα γραφω ετσι γιατι στα αγγλικα ειναι το μενου στο κινητο μου..υπολογισε εσυ στο περιπου πως ειναι στα Ελληνικα :)
ρεσταρτ=κλεισιμο κινητου και ανοιγμα

Αχαχαχα!!! Το Restart φανταστηκα οτι θα ηταν κατι σαν το soft rest του παλιου καλου omnia για αυτο και ρωτησα! Tnx για ολα, θα επανελθω με τα αποτελεσματα της ...νεκροψιας! :P

Rezwalker
24-12-2009, 00:11
θα επανελθω με τα αποτελεσματα της ...νεκροψιας! :P

Καλη τυχη :D

Clockwork21R
24-12-2009, 01:59
Mετα απο 4-5 επανεκιννησεις, δεησε επιτελους και εγκξατεστησε τα αρχεια. Ερωτηση. Εκτος απο τα python app αλλα και το ιδιο το python που χρειαζονται οπως καταλαβα εγκατασταση στο C: τις υπολοιπες μπορω να τις εγκαταστησω στο Ε:?

MaFiOzOs_GR
24-12-2009, 04:45
Mετα απο 4-5 επανεκιννησεις, δεησε επιτελους και εγκξατεστησε τα αρχεια. Ερωτηση. Εκτος απο τα python app αλλα και το ιδιο το python που χρειαζονται οπως καταλαβα εγκατασταση στο C: τις υπολοιπες μπορω να τις εγκαταστησω στο Ε:?

Ναι!

Όλες τις εφαρμογές στο E:\ να τις εγκαθιστάς γιατί θέλουμε το C:\ να έχει όσο το δυνατόν περισσότερο ελεύθερο χώρο!!

Οι εφαρμογές που πρέπει να εγκατασταθούν στην μνήμη C:\ του τηλεφώνου συνήθως παραβλέπουν την επιλογή σου και διαλέγουν από μόνες τους τον C:\ :P

djtas
04-01-2010, 10:17
Παιδια καλή χρονιά σε όλους!!
Μήπως ξέρει κανείς αν σε καμία ρομ υπάρχει η δυνατότητα να έχουμε ενεργοποιημένο φλας και anti-shake?
Ευχαριστώ πολύ!!

giokou
04-01-2010, 14:55
Δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα φίλε μου.

Rezwalker
04-01-2010, 16:44
Μήπως ξέρει κανείς αν σε καμία ρομ υπάρχει η δυνατότητα να έχουμε ενεργοποιημένο φλας και anti-shake?

Οπως εξηγει ο Hyperx εδω http://www.hyperx.allroms.net/?p=94
υπηρχε αυτη η δυνατοτητα σε ενα παλιο firmware (μαρτιος '09)
"Anti-shake function is ENABLE on ALL resolutions (video-recording)¨¨
αλλα αν καταλαβα καλα δεν μπορει για καποιο λογο να ενσωματωσει αυτη τη δυνατοτητα στα μαγειρεμενα firmwares του, και προφανως δεν υπαρχει για κατεβασμα καπου..αλλωστε και να υπηρχε, δεν νομιζω να εβαζε κανεις ενα firmware το οποιο περιγραφει ο ιδιος πολυ buggy, και με εγγραφη βιντεο μολις στα 18fps.

KING
05-01-2010, 00:27
καλησπερα παιδια εχω ενα προβλημα οταν ειναι η καρτα μνημης μεσα στο τηλεφωνο δεν μπορω να μπω στσ αρχεια εγκαταστασεις και ουτε στης εγκαταστασεις εφαρμογων αλλα οταν βγαζω τιν καρτα μνημησ λειτουργει αψογα. μπορειτε σας παρακαλω να μου πειτε τι να κανω?

και οταν θελω να επαναφερω το κιν. στισ εργοστασιακες ρυθμησεις μου ζηταει κωδικο τι κωδικο εννωει?

giokou
05-01-2010, 00:35
Ο κωδικός είναι 00000000.
Μάλλον κάποιο πρόγραμμα που έβαλες σου δημιουργεί το πρόβλημα.
Κάνε επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις, αφού πάρεις back up αυτά που χρειάζεσαι.

djtas
05-01-2010, 16:37
Εχει κανείς link με το τελευταίο samsung pc suite?

Rezwalker
05-01-2010, 21:01
Εχει κανείς link με το τελευταίο samsung pc suite?

http://downloadcenter.samsung.com/content/SW/200906/20090625120218093/Samsung_PC_Studio_7.2.24.9.exe

KING
06-01-2010, 15:46
1 αυτο τον κωδικο που των βαζουμε για να κανουμε restart#7370# ?

giokou
07-01-2010, 02:44
οταν θελω να επαναφερω το κιν. στισ εργοστασιακες ρυθμησεις μου ζηταει κωδικο τι κωδικο εννωει?

Σε αυτό το σημείο βάζεις τον κωδικό! ;))

KING
07-01-2010, 16:07
:(δεν δέχεται τον κωδικός λέει [λάθος κωδικός]

MaFiOzOs_GR
07-01-2010, 16:51

Μάλλον εννοεί τον κωδικό κλειδώματος, που είναι: 00000000 (8 μηδενικά)

giokou
07-01-2010, 22:37
Ο κωδικός είναι 00000000.
Μάλλον κάποιο πρόγραμμα που έβαλες σου δημιουργεί το πρόβλημα.
Κάνε επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις, αφού πάρεις back up αυτά που χρειάζεσαι.

Μάλλον εννοεί τον κωδικό κλειδώματος, που είναι: 00000000 (8 μηδενικά)

Μαφιόζε γιατί δε διαβάζεις λίγο παραπάνω να δεις ότι ήδη έχει ειπωθεί;;;
Φίλε King κάνε χειροκίνητα να τελειώνεις!

http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showpost.php?p=57942&postcount=5

MaFiOzOs_GR
07-01-2010, 22:59
Μαφιόζε γιατί δε διαβάζεις λίγο παραπάνω να δεις ότι ήδη έχει ειπωθεί;;;
Φίλε King κάνε χειροκίνητα να τελειώνεις!

http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showpost.php?p=57942&postcount=5

Χμμμ ναι...

Ήταν στην προηγούμενη σελίδα και ξέχασα πως το είχες ξανά αναφέρει giokou. :)

Η απάντηση στο ερώτημα του φίλου παραμένει η ίδια εκτός και αν άλλαξε κάποια στιγμή των κωδικό κλειδώματος στο παρελθόν και το ξέχασε! :P

KING
09-01-2010, 01:31
:thanks:όλα καλα μέχρι τώρα!!:respect:

papazois1989
08-02-2010, 11:34
καλησπέρα σε όλους!!!έχω αγοράσει εδώ και 2 μήνες το i8910...όμως θέλω να βάλω μια άλλη rom αλλα δη ξέρω πως, η μάλλον δen είμαι σίγουρος αν μπορώ...μπορώ αν το πάω για
αναβάθμιση στην εταιρία να μου "περασον" την πιο καινούργια?ευχαριστώ

sso
08-02-2010, 11:54
kalispera se olous!!!exw agorasei edw kai 2 mines to i8910...omws thelw na valw mia alli rom alla dn xerw pws h mallon dn eimai sigouros an borw...borw an to paw gia anvathmisi stin etairia na m perason tin pio kainourgia?efxaristw

ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΑ GREEKLISH ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΘΕΜΑ/ΜΥΝΗΜΑ.

Όχι μόνον λόγω του ότι κουράζουν αλλά και λόγω του Ελληνικού ύφους της ιστοσελίδας μας.

Τα μηνύματα με περιεχόμενο GREEKLISH θα διαγράφονται άμεσα και δίχως προειδοποίηση.
http://www.bytheway.gr/portal2/forum/announcement.php?f=115&a=31

Κάνε το κόπο φίλε μου και διόρθωσε το post σου..Ευχαριστώ

Για το i8910 πήγαινε εδώ:http://www.bytheway.gr/portal2/forum/forumdisplay.php?f=149

papazois1989
08-02-2010, 12:57
Συγνώμη δεν το γνώριζα...απο την επόμενη φορα ελληνικα!!!!

giokou
11-02-2010, 18:30
Σε συνδυασμό με το ποστ του sso, να πω ότι όταν σας λέμε να διορθώσετε το ποστ σας κατά 99% δεν το κάνετε!!!!!!!!

Μήπως δεν καταλαβαίνετε τι εννοούμε;

Για να καταλάβετε, υπάρχει το κουμπάκι edit και μάλιστα πρώτο πρώτο στο κάτω μέρος του ποστ σας!

Το πατάτε και διορθώνετε το ποστ σας!

Είναι τόσο μα τόσο απλό! ;)

Επίσης να πω ότι επειδή στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων δεν κάνετε edit το ποστ σας. αναγκαζόμαστε να το διαγράψουμε στο πλαίσιο του παραπάνω κανόνα.

Δεν είναι κρίμα;;; ;)

poimdimi
11-02-2010, 19:23
παιδιά κάνετε πολύ καλή δουλειά, συγχαρητήρια. Εχω ενα προβληματάκι, μετα απο κάποιες ταινιες που έβαλα στο i8910 μου δημιουργηθήκανε καποιες εικονες στην έκθεση με την ονομασία divx app log. Αυτές ούτε ανοίγουν ούτε διαγράφονται επίσης το real player δεν ανοίγει κάνει συνεχώς ανανέωση λίστας απο τότε. Το τηλ έχει απείραχτη rom της vodafone . παρακαλώ βοήθεια

sprsk
12-02-2010, 02:31
Λοιπόν , ήρθε η ώρα του 1ου Προβλήματος
Τα πράγματα έχουν ως εξής
Ανοίγω το Ndrive όπως κάθε άλλη φορά .
Βρίσκει το δορυφόρο αξιόπιστα και γρήγορα .
Πάω Πλοήγηση
Στην συνέχεια Διεύθυνση
και σκάει το πρόγραμμα επιστρέφοντας πίσω στο Μενού " Εφαρμογές "
Επαθα πλάκα .
Δοκίμασα να κανω Εύρεση
και στην συνέχεια Διεύθυνση
και το αποτέλεσμα είναι ίδιο . ΣΚΑΕΙ

όλα τα άλλα δουλεύουν μέχρι και οι Πρόσφατοι προορισμοί και αν επιλέξω κάποιον κάνει και πλοήγηση ? Παράξενο έτσι ???

Αφού δοκίμασα να κλείσω το τηλέφωνο και να το ανοίξω 2-3 φορές δεν άλλαξε τίποτα
Σε 1-2 απο αυτές μου έγραψε ότι είναι το error 6

- Τι σημαίνει αυτό ?
- Τι κάνω τώρα για να το διορθώσω ?
- Υπάρχει κάνα Upgrade μπας και το σώσω ? Και να βελτιώσω λίγο τον χάλια χάρτη ?

Η έκδοση Ndrive είναι η 3,5,19 (848) DI
Είναι αγορασμένο απο το πλαίσιο και έχει Cosmote .

Ευχαριστώ όποιον βοηθήσει

thanospw
14-02-2010, 16:37
μου φανηκε καπως ασχημο σημερα που προσπαθωντας να στειλω μια εικονα μεσω bluetooth απο το pc στο i8910, δεν γινοταν...οτι αλλο αρχειο θελω το στελνει, αλλα δεν στελνει εικονες!!!...το κινητο στελνει στο pc εικονες, μα δεν μπορει να δεχτει...μα τι κουφο ειναι τωρα αυτο;;;...πώς γινεται ρε παιδια κατι τετοιο;;;

Δε γράφουμε με μεγάλα bold γράμματα, διότι χτυπάνε άσχημα στα μάτια!

MaFiOzOs_GR
14-02-2010, 16:49
μου φανηκε καπως ασχημο σημερα που προσπαθωντας να στειλω μια εικονα μεσω bluetooth απο το pc στο i8910, δεν γινοταν...οτι αλλο αρχειο θελω το στελνει, αλλα δεν στελνει εικονες!!!...το κινητο στελνει στο pc εικονες, μα δεν μπορει να δεχτει...μα τι κουφο ειναι τωρα αυτο;;;...πώς γινεται ρε παιδια κατι τετοιο;;;

Μόλις δοκίμασα να στείλω μια τυχαία φωτογραφία που κατέβασα από το από το laptop στο κινητό χωρίς κανένα πρόβλημα.

Μου ήρθε σαν μήνυμα και φυσικά είχα την δυνατότητα να την κάνω ότι θέλω (αποθήκευση,επεξεργασία κλπ).

Με τι λογισμικό στέλνεις αρχεία μέσω bluetooth;

thanospw
14-02-2010, 17:10
Μόλις δοκίμασα να στείλω μια τυχαία φωτογραφία που κατέβασα από το από το laptop στο κινητό χωρίς κανένα πρόβλημα.

Μου ήρθε σαν μήνυμα και φυσικά είχα την δυνατότητα να την κάνω ότι θέλω (αποθήκευση,επεξεργασία κλπ).

Με τι λογισμικό στέλνεις αρχεία μέσω bluetooth;

και ομως μολις βρηκα τί φταίει!!!!...ειχα επιλεξει να αποθηκευει τα μηνυματα στην μαζικη αποθηκευση...αλλαξα την εντολη να αποθηκευει τα μηνυματα στην μνημη c: του κινητου και τσουπ...λυθηκε!!!!

δηλαδη ΕΛΕΟΣ

MaFiOzOs_GR
14-02-2010, 17:14
και ομως μολις βρηκα τί φταίει!!!!...ειχα επιλεξει να αποθηκευει τα μηνυματα στην μαζικη αποθηκευση...αλλαξα την εντολη να αποθηκευει τα μηνυματα στην μνημη c: του κινητου και τσουπ...λυθηκε!!!!

δηλαδη ΕΛΕΟΣ

Την έχει πάθει πολύς κόσμος έτσι και ούτε εμένα πήγε το μυαλό μου να στο πω να το αλλάξεις...

Τέλος καλό λοιπόν!:)

tora33
14-02-2010, 17:35
off topic

thanospw

Για την εγκατάσταση του Ndrive σε simpian συσκευές
κοίταξε εδώ
http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=12844&page=33 (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=19613)

Εγκατάσταση του Ndrive για simpian τηλέφωνα

Ρυθμίσεις /Διαχ.αρχ./Νdrive και τρέχεις το Ndriver.sis
Μετά δημιουργεί μόνο του την συντόμευση του Νdrive την βρίσκεις (είναι στις εφαρμογές) και το τρέχεις

Αν δεν κάνει εγκατάσταση με το Ndriver.sis τοτε τρέχεις το :
Ρυθμίσεις /Διαχ.αρχ./Νdrive και τρέχεις το pips_s60_1_6_SS.sis
η όπως αλλιώς ονομάζετε το αρχείο με κατάλυξη .sis

sprsk
14-02-2010, 19:15
Πάω Πλοήγηση
Στην συνέχεια Διεύθυνση
Επαθα πλάκα .
Δοκίμασα να κανω Εύρεση

όλα τα άλλα δουλεύουν μέχρι και οι Πρόσφατοι προορισμοί και αν επιλέξω κάποιον κάνει και πλοήγηση ? Παράξενο έτσι ???

Αφού δοκίμασα να κλείσω το τηλέφωνο και να το ανοίξω 2-3 φορές δεν άλλαξε τίποτα

- Τι σημαίνει αυτό ?
- Υπάρχει κάνα Upgrade μπας και το σώσω ? Και να βελτιώσω λίγο τον χάλια χάρτη ?

Καμιά ιδέα ?

MaFiOzOs_GR
14-02-2010, 19:20
Καμιά ιδέα ?

Να το κάνεις απεγκατάσταση και μετά ξανά εγκατάσταση δοκίμασες;

sprsk
15-02-2010, 01:41
Και πώς γίνεται αυτό για να μην κάνω καμιά πατάτα ?

MaFiOzOs_GR
15-02-2010, 04:22
Και πώς γίνεται αυτό για να μην κάνω καμιά πατάτα ?

Δεν είναι τίποτα...

Πηγαίνεις Ρυθμίσεις/Διαχειριση Εφαρμογων/Εγκατ. Εφαρμογ./ και βρίσκεις εκεί το NDrive και πατάς Επιλογές/Απεγκατάσταση.

Στη συνεχεία πηγαίνεις με έναν file manager (και ο ενσωματωμένος μας κάνει) στο F:/NDrive/ και τρέξε το αρχείο NDrive.sis.

Θα σου κάνει ξανά εγκατάσταση το NDrive σε όποια μνήμη επιλέξεις.

Ελπίζω να λυθεί το πρόβλημα έτσι! :)

poimdimi
15-02-2010, 23:57
παιδιά κάνετε πολύ καλή δουλειά, συγχαρητήρια. Εχω ενα προβληματάκι, μετα απο κάποιες ταινιες που έβαλα στο i8910 μου δημιουργηθήκανε καποιες εικονες στην έκθεση με την ονομασία divx app log. Αυτές ούτε ανοίγουν ούτε διαγράφονται επίσης το real player δεν ανοίγει κάνει συνεχώς ανανέωση λίστας απο τότε. Το τηλ έχει απείραχτη rom της vodafone . παρακαλώ βοήθεια

κανείς;:wacko:

sprsk
16-02-2010, 00:19
Πάω Πλοήγηση
Στην συνέχεια Διεύθυνση
Επαθα πλάκα .
Δοκίμασα να κανω Εύρεση

- Τι σημαίνει αυτό ?

Να το κάνεις απεγκατάσταση και μετά ξανά εγκατάσταση δοκίμασες;

Ευχαριστώ για την προσπάθεια .
Αλλά δυστυχώς δεν δούλεψε .
- Έγινε η απεγκατάσταση , έκανα και Restart
- Έκανα Τσεκ ότι είχε διαγραφεί απο τις εφαρμογές
- Στην συνέχεια έτρεξα το Ndrive.sis ( Μου είπε ότι η εφαρμογή δεν είναι συμβατή με το τηλέφωνο , διάλεξα συνέχεια )
- Μετά επέλεξα να γίνει η εγκατάσταση στην μαζική μνήμη.
- Έτρεξε χωρίς πρόβλημα ,
- Εμφανίστηκε το εικονίδιο του NDrive ξανά στις εφαρμογές
- Έκανα ένα restart για καλό και για κακό .

- Ετρεξα το NDrive και πάλι τα ίδια .

!YES!!YES!!YES! Μετά την τρίτη φορά Δούλεψε .

α ) Παρόλα αυτά , Επειδή τα έχω παίξει με το κώλοπρόγραμμα ... Υπάρχει κανένα Upgrade ?

β ) Η μήπως υπάρχει κάποιο άλλο που μπορώ να εγκαταστήσω ? τΟύτως η άλλος αυτό είναι Χάλια.

Cyber_Spartacus
16-02-2010, 11:46
Καλημερα σε ολους και ενα μεγαλο μπραβο για την ομορφη παρε που εχετε φτιαξει....
Εχω ενα προβλημα με με το samsung μου ενω εχω βαλει τα mp3 σε ενα φακελο στην memory card και παω να τα ακουσω απο το player δεν βρισκει τπτ το κιν φοραει την HX2.02 Greek ενω αν παω κανονικα στο αρχειο μπορω να το ακουσω κανονικα αλλα ενα ενα μονο :( και καποια αρχεια avi και mp4 που εβαλα δεν τα επεξε τα avi εβγαζε μονο ηχο ξερετε τι μπορο να κανω να φτεει ???

MaFiOzOs_GR
16-02-2010, 11:54
Καλημερα σε ολους και ενα μεγαλο μπραβο για την ομορφη παρε που εχετε φτιαξει....
Εχω ενα προβλημα με με το samsung μου ενω εχω βαλει τα mp3 σε ενα φακελο στην memory card και παω να τα ακουσω απο το player δεν βρισκει τπτ το κιν φοραει την HX2.02 Greek ενω αν παω κανονικα στο αρχειο μπορω να το ακουσω κανονικα αλλα ενα ενα μονο :( και καποια αρχεια avi και mp4 που εβαλα δεν τα επεξε τα avi εβγαζε μονο ηχο ξερετε τι μπορο να κανω να φτεει ???

Καλημέρα φίλε μου και καλώς ήλθες στο φόρουμ! :)

Για να βρουν τη μουσική σου τα προγράμματα, πρέπει να κάνεις έναν φάκελο 'Music' στην κάρτα μνήμης η στην μαζικής αποθήκευσης και να τα τοποθετήσεις εκεί.

Για τα αρχεία που ακούς μόνο τον ήχο και δεν έχεις εικόνα, δεν μπορείς να κάνεις κάτι παρά μόνο να τα μετατρέψεις σε άλλη μορφή με έναν converter.

nick2009
16-02-2010, 14:57
Όποιος έχει περάσει την 2.02 του γερμανού (είτε international είτε ελληνική), μπορείτε να κατεβάσετε κανονικά μέσα από το ovi store (εννοείται αφού περαστεί η εφαρμογή "Ovi OmniaHD.sisx" στα goodies του γερμανού) ???? :oops:

To ρωτάω γιατί εγώ... ΔΕΝ με τίποτα !!!! Κατεβάζει μέχρι σ' ένα σημείο και μετά... download failed. :(

THANX προκαταβολικά για την όποια απάντηση.

MaFiOzOs_GR
16-02-2010, 15:39
Όποιος έχει περάσει την 2.02 του γερμανού (είτε international είτε ελληνική), μπορείτε να κατεβάσετε κανονικά μέσα από το ovi store (εννοείται αφού περαστεί η εφαρμογή "Ovi OmniaHD.sisx" στα goodies του γερμανού) ???? :oops:

To ρωτάω γιατί εγώ... ΔΕΝ με τίποτα !!!! Κατεβάζει μέχρι σ' ένα σημείο και μετά... download failed. :(

nick έχω περασμένη την 2.02 Greek αλλά δεν δοκίμασα καθόλου να αγγίξω το ovi store...

Το απόγευμα που θα φτάσω σπίτι μου θα δοκιμασω και θα ποστάρω. :)

MaFiOzOs_GR
16-02-2010, 22:59

Λοιπόν έκανα τις δοκιμές μου και επανήλθα! :P

Δοκίμασα να κατεβάσω 3 εφαρμογές, στην 1 (Nimbuzz) έπαθα αυτό που περιγράφεις, δηλαδή κάνει downloading και μετά λέει installation failed...

Στις άλλες 2 όμως (Shazam, Banner Touch) δούλεψαν όλα κανονικά, δηλαδή κατέβηκαν και έκαναν install.

Εσένα στο κάνει αυτό σε όλες τις εφαρμογές που δοκιμάζεις να κατεβάσεις από το Ovi;

nick2009
17-02-2010, 03:01
Λοιπόν έκανα τις δοκιμές μου και επανήλθα! :P

Δοκίμασα να κατεβάσω 3 εφαρμογές, στην 1 (Nimbuzz) έπαθα αυτό που περιγράφεις, δηλαδή κάνει downloading και μετά λέει installation failed...

Στις άλλες 2 όμως (Shazam, Banner Touch) δούλεψαν όλα κανονικά, δηλαδή κατέβηκαν και έκαναν install.

Εσένα στο κάνει αυτό σε όλες τις εφαρμογές που δοκιμάζεις να κατεβάσεις από το Ovi;

Εχεις ελληνική ή αγγλική 2.02 ??

Δοκίμασα το Shazam αλλά και πάλι πριν αλοκληρώσει d/l σταματάει με download failed (σε μένα δεν κατεβάζει καν ολόκληρο το αρχείο, πόσο μάλλον να προχωρήσει να δοκιμάσει εγκατάσταση..)

Μήπως θα μπορούσες να ανεβάσεις κάπου τη δική σου την ovi_store εφαρμογή ??

Χίλια ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για το ενδιαφέρον.

tonysac
17-02-2010, 12:47

Δοκίμασα το Shazam αλλά και πάλι πριν αλοκληρώσει d/l σταματάει με download failed (σε μένα δεν κατεβάζει καν ολόκληρο το αρχείο, πόσο μάλλον να προχωρήσει να δοκιμάσει εγκατάσταση..)

Γεια σας παιδιά είναι το πρώτο μου post εδώ, εύχομαι μήπως το tip που θα σας πω σας βοηθήσει...στα settings του ovi στο σημείο που λέει "save to" δοκιμάστε να αλλάξετε μνήμη αποθήκευσης από F σε E...το είχα και εγώ το πρόβλημα σας αλλά αλλάζοντας την μνήμη αποθήκευσης όλα οκ..;))

MaFiOzOs_GR
17-02-2010, 13:08

Έχω την 2.02 Greek και κατέβασα το Ovi Store από το site του Hyperx, οπότε δεν πιστεύω να είναι διαφορετικό από το δικό σου!

Αν επιμένεις πάντως (:p) θα το ανεβάσω στο rapid!

--edit--

Σωστός ο tonysak (καλώς ήρθες στο φόρουμ!!!), εμένα έχει ήδη επιλεγμένη την E:/ μνήμη.

Μπορεί όντως αν έχει άλλη προεπιλεγμένη να το επηρεάζει!

tonysac
17-02-2010, 13:20
Έχω την 2.02 Greek και κατέβασα το Ovi Store από το site του Hyperx, οπότε δεν πιστεύω να είναι διαφορετικό από το δικό σου!

Αν επιμένεις πάντως (:p) θα το ανεβάσω στο rapid!

--edit--
Σωστός ο tonysak (καλώς ήρθες στο φόρουμ!!!), εμένα έχει ήδη επιλεγμένη την E:/ μνήμη.

Μπορεί όντως αν έχει άλλη προεπιλεγμένη να το επηρεάζει!

Καλώς σας βρήκα....και εδώ...!YES!Εγώ σε όλες rom του γερμανού είχα πάντα αυτό το θέμα με το ovi..προεπιλεγμένη μου έδινε πάντα την F....όταν την άλλαζα όμως σε E όλα καλά...ελπίζω να πιάσει το κόλπο και στο φίλο

nick2009
17-02-2010, 15:14
Δούλεψε !!!!!!!!!!!!!!!!!! !YES!

1.000.000 ΤΗΑΝΧ φίλε tonysac (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/member.php?u=7961) :respect:

P.S.

Αλήθεια, παιδιά, ξέρετε που ακριβώς στο E: τα σώζει τα αρχεία η εφαρμογή ??? Να τα έχουμε, έτσι για backup... Κοίταξα στο φάκελο download αλλά δεν υπάρχει κάτι εκεί... :?

Μπας και τα κατεβάζει τα εγκαθιστά και μετά τα διαγράφει ??? :rolleyes!:

ΤΗΑΝΧ

(http://www.bytheway.gr/portal2/forum/member.php?u=7961)

tonysac
17-02-2010, 15:39
Χαίρομαι που βοήθησα:)

tonysac
17-02-2010, 16:06
Δούλεψε !!!!!!!!!!!!!!!!!! !YES!

1.000.000 ΤΗΑΝΧ φίλε tonysac (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/member.php?u=7961) :respect:

P.S.

Αλήθεια, παιδιά, ξέρετε που ακριβώς στο E: τα σώζει τα αρχεία η εφαρμογή ??? Να τα έχουμε, έτσι για backup... Κοίταξα στο φάκελο download αλλά δεν υπάρχει κάτι εκεί... :?

Μπας και τα κατεβάζει τα εγκαθιστά και μετά τα διαγράφει ??? :rolleyes!:

ΤΗΑΝΧ

(http://www.bytheway.gr/portal2/forum/member.php?u=7961)

Η αλήθεια είναι ότι ούτε εγώ τα έχω δει πουθενά...ίσως να τα βάζει σε αυτά τα "περίεργα" αρχεία resource ή private της Ε και να μπορείς να τα δεις εκεί με κάποιον file browser..

giokou
17-02-2010, 16:27
Καλώς όρισες στην παρέα φίλε tonysac και με φοβερό tip κιόλας!!! :respect:

poimdimi
17-02-2010, 17:46
παιδιά κάνετε πολύ καλή δουλειά, συγχαρητήρια. Εχω ενα προβληματάκι, μετα απο κάποιες ταινιες που έβαλα στο i8910 μου δημιουργηθήκανε καποιες εικονες στην έκθεση με την ονομασία divx app log. Αυτές ούτε ανοίγουν ούτε διαγράφονται επίσης το real player δεν ανοίγει κάνει συνεχώς ανανέωση λίστας απο τότε. Το τηλ έχει απείραχτη rom της vodafone . παρακαλώ βοήθεια κανείς;:wacko:

Δεν μπορεί κάποιος να με σωσει;

tonysac
17-02-2010, 20:15
Καλώς όρισες στην παρέα φίλε tonysac και με φοβερό tip κιόλας!!! :respect:

Καλως σας βρηκα φιλε μου επειδη το κινητο το εχω λιωσει οπου μπορω να βοηθησω θα το κανω με χαρα!:):)

danys620
18-02-2010, 20:38
Ρε παιδια βοηθηστε αν μπορητε....Παω να κανω εγκατασταση το Handy shell φιλε μου και μου βγαζει οτι δεν μπορει να γινει εγκατασταση προστατευμενεης εφαρμογης απο μη αξιοπιστο προμηθευτη... ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ HELP!!!:oops:

εχω το ι8910 HD

MaFiOzOs_GR
18-02-2010, 20:56
Ρε παιδια βοηθηστε αν μπορητε....Παω να κανω εγκατασταση το Handy shell φιλε μου και μου βγαζει οτι δεν μπορει να γινει εγκατασταση προστατευμενεης εφαρμογης απο μη αξιοπιστο προμηθευτη... ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ HELP!!!:oops:

εχω το ι8910 HD

Πρέπει είτε να προμηθετέις κλειδιά (*.cer & *.key) για το κινητό σου και να υπογράψεις την εφαρμογή (sign),ή να εγκαταστήσεις το rompatcer 2.3 και να ενεργοποιήσεις τον installserver από τις επιλογές του!

Προφανώς συνίσταται η δεύτερη επιλογή λόγω της απλότητας της.
Το installserver patch σου δίνει την δυνατότητα να εγκαθιστάς unsigned εφαρμογές στο κινητό σου. ;))

thanospw
19-02-2010, 20:13
θα επιχειρησω να κανω περασμα στο κινητο την ΗΧ2.02 greek του γερμανου...Θα το κανω σε windows 7...Περασα Windows Virtual PC και μεσα απο εκει, ετρεξα το Windows XP Mode και περασα Microsoft’s MS XML και i8910 HD Flashing drivers κανοντας 2 επανεκκινησεις της εικονικης μηχανης...

Όλα καλα;...εννοω δεν μενει τωρα τιποτε αλλο απο το να:
0) ανοιξω το exe της ρομ ΗΧ2.02 greek
1) κανω σοφτ ρισετ στο κινητο με *#7780#
2) κανω επειτα ενα χαρντ ρισετ στο κινητο με *#7370#
3) κανω boot το κινητο με volume button up + lock key πατημενα ταυτοχρονα

4) επειτα...απλα συνδεω το κινητο στην θυρα usb... και ;;; λογικα δινω εντολη συνδεσης στην εικονικη μηχανη, αυτη το αναγνωριζει και μετα παταω να ξεκινησει η εγκατασταση...

Τί γινεται αν δεν το αναγνωρισει η μηχανη; Το χει ξανακανει κανεις στα windows 7 με Windows Virtual PC;;; Ειναι το ιδιο οπως στα vista;

Εγραψα κατι λαθος στα παραπανω ή ειμαι οκ να προχωρησω;;;!yodude!

nick2009
19-02-2010, 23:03
θα επιχειρησω να κανω περασμα στο κινητο την ΗΧ2.02 greek του γερμανου...Θα το κανω σε windows 7...Περασα Windows Virtual PC και μεσα απο εκει, ετρεξα το Windows XP Mode και περασα Microsoft’s MS XML και i8910 HD Flashing drivers κανοντας 2 επανεκκινησεις της εικονικης μηχανης...

Όλα καλα;...εννοω δεν μενει τωρα τιποτε αλλο απο το να:
0) ανοιξω το exe της ρομ ΗΧ2.02 greek
1) κανω σοφτ ρισετ στο κινητο με *#7780#
2) κανω επειτα ενα χαρντ ρισετ στο κινητο με *#7370#
3) κανω boot το κινητο με volume button up + lock key πατημενα ταυτοχρονα

4) επειτα...απλα συνδεω το κινητο στην θυρα usb... και ;;; λογικα δινω εντολη συνδεσης στην εικονικη μηχανη, αυτη το αναγνωριζει και μετα παταω να ξεκινησει η εγκατασταση...

Τί γινεται αν δεν το αναγνωρισει η μηχανη; Το χει ξανακανει κανεις στα windows 7 με Windows Virtual PC;;; Ειναι το ιδιο οπως στα vista;

Εγραψα κατι λαθος στα παραπανω ή ειμαι οκ να προχωρησω;;;!yodude!

Βήμα 4. Τρέχεις το virtual περιβάλλον (εγώ δουλεύω στα 7 64bit το Sun VirtualBox, χωρίς το παραμικρό πρόβλημα) και μπαίνεις στα ΧΡ (εννοείται τα έχεις εγκαταστήσει μέσα στη μηχανή).

Βήμα 5 Τρέχεις το exe του Γερμανού και το μεγάλο τετράγωνο start είναι ανενεργό.

Βήμα 6 συνδέεις το κινητό (εννοείται ότι είναι ήδη στη μπλε οθόνη του bootload) με μία usb θύρα και - αν δεν σου κάνει νερά η μηχανή, όπως λες - τότε το μεγάλο τετράγωνο εικονίδιο "start" θα γίνει ενεργό και μπορείς να κάνεις πάνω του κλικ, οπότε και θ' αρχίσει κανονικά το φλασάρισμα.

Good Luck :)

thanospw
20-02-2010, 00:39
το κινητο παιζει με βαση τα χαρακτηριστικα του :
MPEG4 / H.263 / H.264 / WMV / Dvix / Xvid --> απο πλευρας βιντεο
MP3 / AMR / AAC / AAC+ / e-AAC+ / WMA / RA --> απο πλευρας ηχου

αρα ρωταω : avi αρχεια δεν παιζει; (αφου θα χουν κωδικοποιηση dvix ή xvid)...
τα αρχεια mpeg4 πρεπει να ναι dvix ή xvid συμβατα σωστα;

και κατι στον ηχο...αν βαλω αρχειο με κωδικοποιηση ηχου mpeg2/4 audio, stereo, θα παιξει;;;

απλα ψαχνω τις max αναλογιες βιντεο-ηχου για να κωδικοποιω και να τα αναπαραγω στο κινητο με μεγιστη αποδοση

πχ αν κατεβασω ενα αρχειο βιντεο HD ποιοτητας, να το επανακωδικοποιησω ωστε να χω το max αποδοσης στο κινητο

nick2009
21-02-2010, 00:52
Επειδή το διάβασα αλλου και δεν έχω περασμένη την ελληνική 2.02 του hyperx για να το επιβεβαιώσω...

ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ 2.02..

1. Ο video player του κινητού παιζει κανονικά avi αρχεια και συνεχίζει να υποστηριζει εξωτερικους υποτιτλους, ή σταμάτησε ?????

2. Τα demo βιντεάκια της SAMSUNG παίζουν κανονικά ?????

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ, ΤΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΟΣΤΑΡΟΥΜΕ ΣΤΟ ΓΕΡΜΑΝΟ, ΓΙΑΤΙ ΗΔΗ ΔΙΟΡΘΩΝΕΙ BUGS KAI ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΕΚΤΟΣ....

ΤΗΑΝΧ για την όποιια απάντηση,

efbill
21-02-2010, 02:35
Επειδή το διάβασα αλλου και δεν έχω περασμένη την ελληνική 2.02 του hyperx για να το επιβεβαιώσω...

ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ 2.02..

1. Ο video player του κινητού παιζει κανονικά avi αρχεια και συνεχίζει να υποστηριζει εξωτερικους υποτιτλους, ή σταμάτησε ?????

2. Τα demo βιντεάκια της SAMSUNG παίζουν κανονικά ?????

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ, ΤΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΟΣΤΑΡΟΥΜΕ ΣΤΟ ΓΕΡΜΑΝΟ, ΓΙΑΤΙ ΗΔΗ ΔΙΟΡΘΩΝΕΙ BUGS KAI ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΕΚΤΟΣ....

ΤΗΑΝΧ για την όποιια απάντηση,

καλημερα.

1. κανονικα μου παιζει τα avi με εξωτερικους υποτιτλους.
2. επισης και τα demo της samsung

εαν εχει τυχει μονο σε ενα ατομα μαλλον κατι εκανε λαθος. ισως δεν εκανε παντου φορματ οπως πρεπει σε ολες τις ρομ του γερμανου :)

KING
21-02-2010, 13:08
καλημερα.

1. κανονικα μου παιζει τα avi με εξωτερικους υποτιτλους.
2. επισης και τα demo της samsung

εαν εχει τυχει μονο σε ενα ατομα μαλλον κατι εκανε λαθος. ισως δεν εκανε παντου φορματ οπως πρεπει σε ολες τις ρομ του γερμανου :)
κατεβασα το Avatar σε avi ηταν πανω απο 1g και δεν παιζει :(

redvardas
21-02-2010, 21:10
καλησπερα παιδια.θα ηθελα ωα ρωτησω γιατι δεν μπαινει το handy shell στο omnia hd μου.Μου βγαζει συνεχεια ,οταν παω για εγκατασταση ,οτι θα βλαψει το κινητο μου και με πεταει εξω.Αν γνωριζει καποιος κατι ας απαντησει.:thanks:

giokou
21-02-2010, 21:44
Αυτό που χρειάζεται αν δεν έχει γίνει ήδη είναι να το κάνεις signed!

Δες εδώ (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showpost.php?p=49820&postcount=2)

Επίσης, έχεις κατεβάσει την σωστή έκδοση, μήπως είναι corrupted το αρχείο;;;

Δοκίμασε να το κατεβάσεις από εδώ (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showpost.php?p=62015&postcount=1) στο progs pack 12 το 2ο link!

danys620
22-02-2010, 10:23
Πρέπει είτε να προμηθετέις κλειδιά (*.cer & *.key) για το κινητό σου και να υπογράψεις την εφαρμογή (sign),ή να εγκαταστήσεις το rompatcer 2.3 και να ενεργοποιήσεις τον installserver από τις επιλογές του!

Προφανώς συνίσταται η δεύτερη επιλογή λόγω της απλότητας της.
Το installserver patch σου δίνει την δυνατότητα να εγκαθιστάς unsigned εφαρμογές στο κινητό σου. ;))

Φιλε MaFiOzOs_GR οπως θα καταλαβες ειμαι λιγο νεος με το τηλεφωνο και θα ηθελα αν ειναι δυνατον λιγο περισσοτερη λεπτομερια...οπως πιο προγραμα να εγγκαταστησω και αν ειναι δυνατον και καπιο λινκ για να το κατεβασω γιατι ενω εψαξα αρκετα δεν βρηκα ακρια...Ουτε και με cer & *.key γιατι μπηκα σε ενα sait (http://www.s60certkey.com/)για να τα παρω αλλα δυστηχος μου εδωσαν μονο το αρχειο cer και οσο και αν στελνω μνμ κτλ δεν μου απανταη κανεις.

djtas
22-02-2010, 12:20
Παιδιά έχω την 2,02 ελληνική.
Όταν εγκαθιστω μερικές εφαρμογές μου βγαίνουν κάποια εικονίδια από αυτές τις εφαρμογες στα images.Μηπως ξέρει κανείς πως μπορουν να μην φαίνονται με hide ας πούμε;
Thanks!

tonysac
22-02-2010, 13:05
Εδώ έχω και εγώ θέμα....το είχε διορθώσει ο γερμανός σε προηγούμενη έκδοση τώρα όμως το πρόβλημα επανήλθε...εγώ σαν λύση άνοιξα καινούριο φάκελλο και τα πέταξα όλα εκεί μέσα...αλλά θα πρέπει να υπάρχει κάποια άλλη καλύτερη λύση...:(

giokou
22-02-2010, 14:16
Ορίστε παιδιά! ;)

http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showpost.php?p=83058&postcount=35

tonysac
22-02-2010, 14:39
Ναι σωστά, αυτό το έχω κάνει για το Ndrive και τα αρχεία του...όμως εδώ το πρόβλημα είναι και για άλλες εφαρμογές άσχετες με το ndrive που κάποιες φώτο πάνε και κάθονται μέσα στον media...:(

Θα το ψάξω λίγο...προφανώς και αυτές κάπου θα κάθονται και ίσως με μαζική αποθήκευση να τις βρω και να τις "κρύψω" όπως στο ndrive...

Εχμ...κουλό...πήγα στο φάκελλο που τις είχα ρίξει και έχουν εξαφανιστεί!!!!!!!!!!!!!!!!!
Άρα μήπως η λύση είναι να τις βάλουμε σε ένα καινούριο φάκελλο και μετά να κάνουμε ένα restart οπότε και εξαφανίζονται?
Εγώ αυτό είναι το μόνο που έκανα...! Δεν ξέρω τι να πω πια με αυτά τα κουφά του κινητού!!!

MaFiOzOs_GR
23-02-2010, 12:50
Φιλε MaFiOzOs_GR οπως θα καταλαβες ειμαι λιγο νεος με το τηλεφωνο και θα ηθελα αν ειναι δυνατον λιγο περισσοτερη λεπτομερια...οπως πιο προγραμα να εγγκαταστησω και αν ειναι δυνατον και καπιο λινκ για να το κατεβασω γιατι ενω εψαξα αρκετα δεν βρηκα ακρια...Ουτε και με cer & *.key γιατι μπηκα σε ενα sait (http://www.s60certkey.com/)για (http://www.s60certkey.com/%29%CE%B3%CE%B9%CE%B1) να τα παρω αλλα δυστυχώς μου εδωσαν μονο το αρχειο cer και οσο και αν στελνω μνμ κτλ δεν μου απανταη κανεις.

Μπες εδώ (http://cer.opda.cn/en/index.php) και κάνε register φίλε μου και σε 1 μέρα περίπου θα έχεις τα *.cer & *.key αρχεία σου!

Και εγώ από εκεί έχω προμηθευτεί τα κλειδιά μου και δουλεύουν ρολόι, αν και με την χρήση του installserver του rompatcher είναι λίγο άχρηστα...:)

danys620
23-02-2010, 18:50
Μπες εδώ (http://cer.opda.cn/en/index.php) και κάνε register φίλε μου και σε 1 μέρα περίπου θα έχεις τα *.cer & *.key αρχεία σου!

Και εγώ από εκεί έχω προμηθευτεί τα κλειδιά μου και δουλεύουν ρολόι, αν και με την χρήση του installserver του rompatcher είναι λίγο άχρηστα...:)
Οπως καταλαβες φιλε δεν ξεμπερδευης ευκολα μαζι μουellectro!
υπαρχη καπιο λινκ εδω στο φορουμ που μπορω να κατεβασω αυτα τα αρχεια (installserver του rompatcher) η πρεπει να τα βρω αλλου...Αν θες γινε λιγο πιο λεπτομερης για εμας τους αρχαρειους mpravo!

giokou
23-02-2010, 18:56
Οπως καταλαβες φιλε δεν ξεμπερδευης ευκολα μαζι μουellectro!
υπαρχη καπιο λινκ εδω στο φορουμ που μπορω να κατεβασω αυτα τα αρχεια (installserver του rompatcher) η πρεπει να τα βρω αλλου...Αν θες γινε λιγο πιο λεπτομερης για εμας τους αρχαρειους mpravo!

Η απάντηση είναι μερικά ποστ πιο πάνω φίλε μου!

Ακολούθα τον οδηγό και θα είσαι οκ! ;)

Ορίστε παιδιά! ;)

http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showpost.php?p=83058&postcount=35

djtas
25-02-2010, 13:14
Μήπως ξέρει κανείς κάποιο τρόπο ή κάποιο πρόγραμμα για να βλέπω τα Mb που κατεβάζω μέσω wind επειδή έχω 100 Mb free.

MaFiOzOs_GR
25-02-2010, 13:46
Μήπως ξέρει κανείς κάποιο τρόπο ή κάποιο πρόγραμμα για να βλέπω τα Mb που κατεβάζω μέσω wind επειδή έχω 100 Mb free.

Από το Μητρώο του κινητού φυσικά! :)

Στο "Πακέτα Δεδομένων" σου λέει πόσα έχεις λάβει και πόσα έχεις στείλει ώστε να κάνεις διαχείριση της κίνησης σου.

Δυστυχώς δεν ξέρω κάποιο πρόγραμμα που να βάζει όριο (cap) στα δεδομένα ώστε να μην ξεχαστείς και τα ξεπεράσεις...

gsdj_george
01-03-2010, 22:04
Καλησπέρα σε όλους!!!
Το πρόβλημα που έχω με το OMNIA HD είναι πως δεν μου ανοίγει μετά απο την απενεργοποίηση που του έκανα. Τί να φταίει? Και τι με συμβουλεύτε να κάνω για να το ενεργοποιήσω?
- Δοκίμασα να το ανοίξω και χωρίς την κάρτα μνήμης, αλλά τίποτα... κολάει στο σήμα της SAMSUNG

giokou
01-03-2010, 22:43
Κάνε hard reset ως εξής:

πάτα ταυτόχρονα το πλήκτρο αποδοχής κλήσης και το μεσαίο και αμέσως μετά πάτα και το πλήκτρο απόρριψης κλήσης! Περίμενε να εμφανιστεί η οθόνη που σε ρωτάει για το format κι άφησε όλα τα πλήκτρα ταυτόχρονα! Έπειτα πατάς το πλήκτρο αποδοχής για να κάνει format! Σε 5'' είναι έτοιμο!

*εννοείται ότι χάνεις ότι έχεις στην κύρια μνήμη του κινητού με αυτή την διαδικασία, αλλά απ' ότι φαίνεται είναι μονόδρομος...

gsdj_george
01-03-2010, 22:48
Το έκανα και άνοιξε κανονικά!!!
Σε ευχαριστώ παρα πολυ!!!

giokou
01-03-2010, 23:00
Να 'σαι καλά φίλε μου!

Πάντως από την επόμενη φορά, για να μη χάνεις τα αρχεία σου λόγω hard reset, πάντα να παίρνεις backup! ;)

gsdj_george
01-03-2010, 23:05
Να 'σαι καλά φίλε μου!

Πάντως από την επόμενη φορά, για να μη χάνεις τα αρχεία σου λόγω hard reset, πάντα να παίρνεις backup! ;)

Είχα πάρει backup και δέν αγχόνομαι γι' αυτό. Το μόνο που με άγχωσε ήταν το οτι δέν άνοιγε το κινητό.
Πιστεύω πως αυτό έγινε διότι το είχα γεμίσει με εφαρμογές και το χρειαζόταν ένα reset

kostakiss
02-03-2010, 20:19
μου χει τυχει αρκετες φορες με την 2.02 να κανει επανεκινηση οταν με παιρνουν τηλεφωνο :S

MaFiOzOs_GR
02-03-2010, 22:51
μου χει τυχει αρκετες φορες με την 2.02 να κανει επανεκινηση οταν με παιρνουν τηλεφωνο :S

Ποια patches έχεις ενεργοποιημένα στο rompatcher;

Το c2z είναι πολύ ύποπτο σε τέτοιες περίεργες υποθέσεις...

kostakiss
03-03-2010, 18:12
και τα 3 στο auto &(apply all patches)

MaFiOzOs_GR
03-03-2010, 18:23
και τα 3 στο auto &(apply all patches) Δοκίμασε να έχεις μόνο το installserver στο auto και βγάλε τα άλλα 2.
Έτσι και αλλιώς αν δεν έχεις τίποτα custom effects το c2z σου είναι άχρηστο!

kostakiss
03-03-2010, 19:59
done..ελπιζω να μη μου το ξαναεμφανισει..

MichalisS
04-05-2010, 19:05
Γεια,

Στην προσπάθειά μου να φτιάξω μία δική μου ROM, "κατάφερα" και διέγραψα τον bootloader. :p Έτσι, ναι μεν τώρα το κινητό λειτουργεί κανονικά, αλλα δε μπορώ να κάνω reflashing, αφού δε μπαίνει στην οθόνη του bootloader (εκείνη τη μπλε). Επιπλέον, μιας και είμαι στο εξωτερικό, κάτι τέτοιο δεν επισκευάζεται από το εδώ service της Samsung, μιας και λένε πως δεν έχουν το ελληνικό firmware - το κινητό είναι αγορασμένο από Ελλάδα - και δεν τους επιτρέπεται να περάσουν κάτι άλλο.
Μία τέτοια βλάβη μπορεί να επισκευαστεί από το service στην Ελλάδα; Ξέρω πως είμαι εκτός εγγύησης, δε με πειράζει αυτό. Εχετε να προτείνετε κάποιον που να είναι καλός και γρήγορος στη δουλειά του; Έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε κάποιον και αν ναι, πόσο γρήγορα επισκευάστηκε;

Ευχαριστώ.

oasisAthens
31-07-2010, 02:01
Φίλοι μου καλησπέρα σας... Εδώ και μερικές μέρες έχει αρχίσει η οθόνη αφής να κάνει κάτι κουλα του στυλ όταν είναι στο αριθμητικό πληκτρολόγιο να μην λειτουργούν τα πλήκτρα 4,5,6, αλλά όταν μπαίνεις στο μενού στο ίδιο σημείο της οθόνης να λειτουργεί κανονικά ... Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα ;

MaFiOzOs_GR
31-07-2010, 13:54
Φίλοι μου καλησπέρα σας... Εδώ και μερικές μέρες έχει αρχίσει η οθόνη αφής να κάνει κάτι κουλα του στυλ όταν είναι στο αριθμητικό πληκτρολόγιο να μην λειτουργούν τα πλήκτρα 4,5,6, αλλά όταν μπαίνεις στο μενού στο ίδιο σημείο της οθόνης να λειτουργεί κανονικά ... Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα ;

Ναι φίλε μου το πρόβλημα έχει ξανά αναφερθεί...

Καταρχήν πια ρομ φοράς; Την μανίσια;
Καταρχήν πάρε backup με το pc studio τις επαφές,μηνύματα, ημερολόγιο,σημειώσεις,bookmarks, αλλά όχι ρυθμίσεις τηλεφώνου, αντίγραφα ασφαλείας ειδικά για το κινητό, user files.

Τα αρχεία σου, φωτογραφίες, μουσική, βίντεο, πάρτα από το κινητό μέσω της λειτουργίας μαζικής αποθήκευσης.

Στην συνέχεια θα πρέπει να κάνει format ώστε να επανέλθει το κινητό στην αρχική του κατάσταση.Απλά γράφεις *#7370# και βάζεις τον κωδικό κλειδώματος (αμα δεν το άλλαξες εσύ ο default είναι 8 μηδενικά).Επειδή μου είπες ότι δυσκολεύεσαι να πατήσεις τα σωστά νούμερα στην οθόνη, σε αυτήν την περίπτωση μπορείς να κάνεις το format των τριών πλήκτρων.

Με κλειστό το κινητό κρατάς πατημένα τα α)κουμπί αποδοχής κλήσης, β)μεσαίο κουμπί, και μετά γ)κουμπί ενεργοποίησης τηλεφώνου/τερματισμού κλήσης και τα κρατάς και τα τρία πατημένα μέχρι να σε ρωτήσει αν θέλεις να κάνεις φορματ.Πατάς αποδοχή και σε μερικά δευτερόλεπτα θα σου ζητήσει το PIN.

Στην περίπτωση που φοράς μαγειρεμένη ρομ (HX_V*) θα πρέπει να επαναφέρεις την μαμά ρομ, βάσει αυτού του οδηγού (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=12487) και μετά άμα δεν έχει διορθωθεί πάλι, επανέλαβε τα βήματα με τα φορμάτ.

Τέλος αν όλα έχουν αποτύχει (το απεύχομαι) θα πρέπει να επιστρέψεις το κινητό για service με την μαμά ρομ φυσικά.

Καλή τύχη! :)

oasisAthens
31-07-2010, 18:09
Ναι φίλε μου το πρόβλημα έχει ξανά αναφερθεί...

Καταρχήν πια ρομ φοράς; Την μανίσια;
Καταρχήν πάρε backup με το pc studio τις επαφές,μηνύματα, ημερολόγιο,σημειώσεις,bookmarks, αλλά όχι ρυθμίσεις τηλεφώνου, αντίγραφα ασφαλείας ειδικά για το κινητό, user files.

Τα αρχεία σου, φωτογραφίες, μουσική, βίντεο, πάρτα από το κινητό μέσω της λειτουργίας μαζικής αποθήκευσης.

Στην συνέχεια θα πρέπει να κάνει format ώστε να επανέλθει το κινητό στην αρχική του κατάσταση.Απλά γράφεις *#7370# και βάζεις τον κωδικό κλειδώματος (αμα δεν το άλλαξες εσύ ο default είναι 8 μηδενικά).Επειδή μου είπες ότι δυσκολεύεσαι να πατήσεις τα σωστά νούμερα στην οθόνη, σε αυτήν την περίπτωση μπορείς να κάνεις το format των τριών πλήκτρων.

Με κλειστό το κινητό κρατάς πατημένα τα α)κουμπί αποδοχής κλήσης, β)μεσαίο κουμπί, και μετά γ)κουμπί ενεργοποίησης τηλεφώνου/τερματισμού κλήσης και τα κρατάς και τα τρία πατημένα μέχρι να σε ρωτήσει αν θέλεις να κάνεις φορματ.Πατάς αποδοχή και σε μερικά δευτερόλεπτα θα σου ζητήσει το PIN.

Στην περίπτωση που φοράς μαγειρεμένη ρομ (HX_V*) θα πρέπει να επαναφέρεις την μαμά ρομ, βάσει αυτού του οδηγού (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=12487) και μετά άμα δεν έχει διορθωθεί πάλι, επανέλαβε τα βήματα με τα φορμάτ.

Τέλος αν όλα έχουν αποτύχει (το απεύχομαι) θα πρέπει να επιστρέψεις το κινητό για service με την μαμά ρομ φυσικά.

Καλή τύχη! :)

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση θα το δοκιμάσω και θα σας πω τα αποτελέσματα...

Αποτελέσματα : Λοιπόν έχω την μαμίσια την έκδοση της ROM ... Μήπως θα υπήρχε κάποια αλλαγή εάν τοποθετούσα κάποια άλλη ; Έκανα φορματ με τον δεύτερο τρόπο που περιέγραψες αλλά ακόμα και μετά το φορμάτ χωρίς να επαναφέρω κάτι από το backup που πήρα υπήρχε το ίδιο ακριβώς πρόβλημα....Βέβαια αυτό που παρατήρησα ήταν μια άλλη φορά που είχα κάνει φορμάτ μου είχε σβήσει εντελώς όλα τα στοιχεία που υπήρχαν μέσα στον μεγάλο αποθηκευτικό χώρο αλλά αυτή την φορά όχι... Γιατί ;

MaFiOzOs_GR
31-07-2010, 22:26
To format με τα τρία πλήκτρα είναι απλή επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.Δηλαδή δεν σβήνει τα στοιχεία που έχεις στον Ε:

Απεναντίας το *#7370# είναι hard format, και εκτός από την μνήμη C: σβήνει και την πλειονότητα των αρχείων στην Ε:

Θα σου πρότεινα άμα έχεις χρόνο, να περάσεις την V7 (link +οδηγίες θα βρεις στην υπογραφή μου), και άμα δεν διορθωθεί το πρόβλημα ούτε με αυτόν τον τρόπο, τότε ξαναπέρνα την μανίσια ρομ και πήγαινε το για service... :/

Δες και μια παρόμοια περίπτωση εδώ στο φόρουμ...

http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=21379

oasisAthens
01-08-2010, 13:12
Την πάτησα δεν γίνεται τίποτα... Και όχι τίποτα άλλο δεν μπορώ να βρω με τίποτα την απόδειξη.... Τώρα τι γίνεται ; Βέβαια υπάρχει και η λογική ότι το κινητό και πρώτος να το αγόρασα 2 χρόνια δεν έχουν περάσει από την επίσημη κυκλοφορία του... Άντε τώρα βέβαια να βγάλεις άκρη...

MaFiOzOs_GR
01-08-2010, 13:46
Μερικά καταστήματα γίνεται να κάνουν επανέκδοση απόδειξης!

Αν θυμάσαι περίπου πότε το πήρες, μπορείς να πας και να τους εξηγήσεις ότι δεν βρίσκεις την απόδειξη, και ότι χάλασε και να σου κάνουν αυτοί μια επανέκδοση απόδειξης!

Καλή τύχη. ;)

oasisAthens
03-08-2010, 01:07
Μερικά καταστήματα γίνεται να κάνουν επανέκδοση απόδειξης!

Αν θυμάσαι περίπου πότε το πήρες, μπορείς να πας και να τους εξηγήσεις ότι δεν βρίσκεις την απόδειξη, και ότι χάλασε και να σου κάνουν αυτοί μια επανέκδοση απόδειξης!

Καλή τύχη. ;)

Πάλι καλά όλα οκ βρέθηκε η απόδειξη από το κατάστημα τελικά... :) Δεν μου λέτε υπάρχει κάποιος τρόπος να εμφανίζω τις επαφές μου κανονικά όταν κάνω syncronize στο outlook 2007 και όχι με κινέζικα ;

thanospw
07-08-2010, 20:03
γιατί δεν μπορεί να παίξει το παρακάτω βίντεο το κινητό;

χαρακτηριστικά :

General
Complete name : C:\Users\ΘΑΝΟΣ\Videos\young rider.avi
Format : AVI
Format/Info : Audio Video Interleave
File size : 732 MiB
Duration : 1h 37mn
Overall bit rate : 1 054 Kbps
Writing application : AVI-Mux GUI 1.17.7, Aug 8 2006 20:59:17
Writing library : VirtualDub build 32661/release

Video
ID : 0
Format : MPEG-4 Visual
Format profile : Simple@L3
Format settings, BVOP : No
Format settings, QPel : No
Format settings, GMC : No warppoints
Format settings, Matrix : Default (H.263)
Codec ID : XVID
Codec ID/Hint : XviD
Bit rate : 917 Kbps
Width : 720 pixels
Height : 304 pixels
Display aspect ratio : 2.35:1
Frame rate : 23.976 fps
Resolution : 8 bits
Colorimetry : 4:2:0
Scan type : Progressive
Bits/(Pixel*Frame) : 0.175
Stream size : 636 MiB (87%)
Writing library : XviD 1.2.1 (UTC 2008-12-04)

Audio
ID : 1
Format : MPEG Audio
Format version : Version 1
Format profile : Layer 3
Mode : Joint stereo
Codec ID : 55
Codec ID/Hint : MP3
Bit rate mode : Constant
Bit rate : 128 Kbps
Channel(s) : 2 channels
Sampling rate : 48.0 KHz
Stream size : 88.9 MiB (12%)
Alignment : Split accross interleaves
Interleave, duration : 42 ms (1.00 video frame)
Interleave, preload duration : 500 ms

aggeloui
21-08-2010, 01:45
Γεια σας.
Εχω το εξης προβλημα με το Samsung Omnia HD i8910 - ενω ηταν ενεργοποιημενο εσβησε μονο του και τωρα δεν αναβει.
Η μπαταρια ειναι πληρως φορτισμενη.
Ξερει κανεις τι μπορει να επαθε?

MaFiOzOs_GR
21-08-2010, 02:16
Γεια σας.
Εχω το εξης προβλημα με το Samsung Omnia HD i8910 - ενω ηταν ενεργοποιημενο εσβησε μονο του και τωρα δεν αναβει.
Η μπαταρια ειναι πληρως φορτισμενη.
Ξερει κανεις τι μπορει να επαθε?

Άμα βγάλεις την μπαταρία και την ξαναβάλεις νιώθει;
Πρώτη φορά στο κάνει αυτό;
Η οθόνη είναι σαν να ειναι σβηστό το κινητό ή είναι ενεργοποιημένη με μαύρη εικόνα;

aggeloui
21-08-2010, 11:08
Οταν βγαζω την μπαταρια και την ξαναβαζω δεν νιωθει τιποτα.
Η οθόνη είναι σαν να ειναι σβηστό το κινητό
Ειναι η πρωτη φορα που το εκανε.

MaFiOzOs_GR
21-08-2010, 14:27
Οταν βγαζω την μπαταρια και την ξαναβαζω δεν νιωθει τιποτα.
Η οθόνη είναι σαν να ειναι σβηστό το κινητό
Ειναι η πρωτη φορα που το εκανε.

Πολύ περίεργο.....

Αν δοκιμάσεις να κάνεις το φορματ των τριών πλήκτρων ανοίγει το κινητό;

Απλά κράτα πατημένα το αριστερό κουμπί και το μεσαίο, και μετά άνοιξε το κινητό και κράτα τα πατημένα και τα τρία.Λογικά θα σε ρωτήσει αν θέλεις να κάνεις format.

πατώντας το πράσινο κάνεις hard reset και πατώντας το κόκκινο δεν κάνεις.

Απλά δοκίμασε αν ανοίγει έτσι, και αρχικά μην κάνεις φορμάτ!

aggeloui
21-08-2010, 14:47
φιλε παταω τα τρια πληκτρα μπροστα του κινητου αλλα η οθονη δεν βγαζει τιποτα ουτε μου λεει για φορματ.

MaFiOzOs_GR
21-08-2010, 22:16
φιλε παταω τα τρια πληκτρα μπροστα του κινητου αλλα η οθονη δεν βγαζει τιποτα ουτε μου λεει για φορματ.

Για να μην νιώθει ούτε στο φορμάτ, ούτε να εμφανίζει ένδειξη φόρτισης όταν το βάζεις στην μπρίζα (το δοκίμασες να φανταστώ;) τότε μάλλον το service είναι μονόδρομος φίλε μου.... :(

Του είχες περάσει καμιά μαγειρεμένη ρομ, ή με την μαμά ρομ το είχες;

aggeloui
21-08-2010, 22:56
ναι φιλε το εβαλα και στην πριζα και ουτε εκει εκανε τιποτα.
του εγκατεστησα πριν 3 μερες το helloOX , μπορει να ειναι απο αυτο που δεν αναβει.
σε ευχαριστω πολυ για το χρονο σου φιλε MaFiOzOs_GR (http://www.bytheway.gr/member.php?u=6271).
θα το παρω απο βδομαδας για service.
ελπιζω μονο να φτιαχνεται γιατι μου αρεσε πολυ αυτο το κινητο.

MaFiOzOs_GR
22-08-2010, 11:05
Όντως φίλε μου είναι φοβερό κινητό!
Σου εύχομαι καλή τύχη και πες μας όταν με το καλό στο φτιάξουν. ;)

billtheos
23-08-2010, 00:49
Ρε παιδιά μπορεί κάποιος να μου πει ποιες είναι οι ρυθμίσεις για 3g internet, mms και wap για cosmote;

MaFiOzOs_GR
23-08-2010, 14:25
Ρε παιδιά μπορεί κάποιος να μου πει ποιες είναι οι ρυθμίσεις για 3g internet, mms και wap για cosmote;

Εμένα τις πέρασα κανονικά μόλις έβαλα την SIM.

Στο site της COSMOTE λέει πάντως:

1)
Για να ενεργοποιηθεί η υπηρεσία Wireless Internet Easy και να λάβετε τις αντίστοιχες ρυθμίσεις στη συσκευή σας, θα πρέπει να στείλετε SMS με την εντολή WIEASY δωρεάν στο 1333 και στη συνέχεια να αποθηκεύσετε το μήνυμα με τις ρυθμίσεις που θα λάβετε.

2)
Για να ενεργοποιηθεί η υπηρεσία MMS και να λάβετε τις αντίστοιχες ρυθμίσεις στη συσκευή σας, θα πρέπει να στείλετε SMS με την εντολή MMS δωρεάν στο 1333 και στη συνέχεια να αποθηκεύσετε το μήνυμα με τις ρυθμίσεις που θα λάβετε ή Για να ενεργοποιηθεί η υπηρεσία WAP & MMS και να λάβετε τις αντίστοιχες ρυθμίσεις στη συσκευή σας στείλτε με sms την εντολή VIEW δωρεάν στο 1333 και στη συνέχεια να αποθηκεύσετε το μήνυμα με τις ρυθμίσεις που θα λάβετε.

3)
Για να ενεργοποιηθεί η υπηρεσία WAP και να λάβετε τις αντίστοιχες ρυθμίσεις στη συσκευή σας, θα πρέπει να στείλετε SMS με την εντολή WAP δωρεάν στο 1333 και στη συνέχεια να αποθηκεύσετε το μήνυμα με τις ρυθμίσεις που θα λάβετε ή Για να ενεργοποιηθεί η υπηρεσία WAP & MMS και να λάβετε τις αντίστοιχες ρυθμίσεις στη συσκευή σας στείλτε με sms την εντολή VIEW δωρεάν στο 1333 και στη συνέχεια να αποθηκεύσετε το μήνυμα με τις ρυθμίσεις που θα λάβετε.

vectra2.0t
23-10-2010, 15:05
γεια σας παιδια
εχει βαλει κανεις απο σας το skype σε omnia hd και να δουλευει το μικροφονο και η καμερα;
απο λιγο που εψαξα δεν βρηκα καποιο σχετικο θεμα στο φορουμ
αν μπορει κανεις να με βοηθησει....
ευχαριστω

vectra2.0t
23-10-2010, 15:09
η μονη εκδοση που βρηκα και δουλευει μονο το chat ειναι η 1.00(3)
(αν τη γραφω σωστα)
στο κινητο μου εχω την ΗΧ-V8

gpap2004
23-10-2010, 19:16
γεια σας παιδια
εχει βαλει κανεις απο σας το skype σε omnia hd και να δουλευει το μικροφονο και η καμερα;
απο λιγο που εψαξα δεν βρηκα καποιο σχετικο θεμα στο φορουμ
αν μπορει κανεις να με βοηθησει....
ευχαριστω

Η αληθεια ειναι πως δεν εχω να δουλευει το skype σε symbian,με βιντεοκληση,δηλ. με ηχο κ εικονα οπως λες.

acidshooter
08-11-2010, 12:44
έχω την HX-v8 rainbow και δεν ξέρω γιατι απο χθές, πατάω στην οθόνη για να γρψω πχ ένα μηνυμα και δεν μου βγένει το keyboard. αυτό συμβένει σ'ολες τις εφαρμογές που χρειάζεται το keyboard.
οποιος γνωρίζει πως μπορω να διορθωσω.
ευχαριστω

POWER1FM
15-11-2010, 10:24
Γιατί μου χάνει τη ρύθμιση στο κρυφό μενού όταν βάζω να ακούγονται πιο δυνατά οι ήχοι κλήσης?

Απο 12 ντιμπιά ξαναπάει στα6!!!!!!!

MaFiOzOs_GR
15-11-2010, 12:49
Πρέπει να πατήσεις την δίεση για να αποθηκευτούν οι τιμές και μετά στο πρώτο μενού να πατήσεις "back-up" ;)

POWER1FM
16-11-2010, 08:30
Πατάω # και το κρατάει για κανά 2 μέρες.

Θα δω και με το backup.

Ευχαριστώ.

POWER1FM
18-11-2010, 08:28
Που πήγε το νήμα για την ν11?

Την έχω απο εχτές και βλέπω πως σε μερικά μενού (πχ ρυθμίσεις,bluetooth) καθυστερεί αρκετά.

Η ν8-32 με jc1 μου κράτησε 5 μέρες μπαταρία.

Θα δω πως τα πάει η 11 αλλά μάλλον για ν8 με βλέπω πάλι.

MaFiOzOs_GR
18-11-2010, 14:39
Που πήγε το νήμα για την ν11?

Την έχω απο εχτές και βλέπω πως σε μερικά μενού (πχ ρυθμίσεις,bluetooth) καθυστερεί αρκετά.

Η ν8-32 με jc1 μου κράτησε 5 μέρες μπαταρία.

Θα δω πως τα πάει η 11 αλλά μάλλον για ν8 με βλέπω πάλι.

Το νήμα της V11 είναι εδώ (http://www.bytheway.gr/showthread.php?t=31035).
Πάντως άμα την περάσεις δεν πρόκειται να γυρίσεις πάλι στην V8-32 στο εγγυώμαι! :P

POWER1FM
22-11-2010, 09:13
Λοιπών απο την τελευταία αναβάθμιση αρνείται πεισματικά να δει τα mp3 μου στη μουσική.

Εβαλα πάλι 8-32 αλλά το πρόβλημα δεν λύθηκε και γύρισα στην 11.

Τι λέτε να φταίει?

Κάνω κανονικά ανανέωση βιβλιοθήκης και προσθέτει 0 αρχεία.

Μπορεί να φταίει η έκδοση του μόντεμ?

pankes
22-11-2010, 21:25
re paidia thelo na kano anavathmisi to i8910..
peite m ti na valo!!!

MaFiOzOs_GR
23-11-2010, 04:06
re paidia thelo na kano anavathmisi to i8910..
peite m ti na valo!!!

Έχεις π.μ.

POWER1FM
23-11-2010, 11:35
Λοιπών απο την τελευταία αναβάθμιση αρνείται πεισματικά να δει τα mp3 μου στη μουσική.

Εβαλα πάλι 8-32 αλλά το πρόβλημα δεν λύθηκε και γύρισα στην 11.

Τι λέτε να φταίει?

Κάνω κανονικά ανανέωση βιβλιοθήκης και προσθέτει 0 αρχεία.

Μπορεί να φταίει η έκδοση του μόντεμ?

Κανένας?mpravo!mpravo!

MaFiOzOs_GR
23-11-2010, 13:11
Κανένας?mpravo!mpravo!

Έφτασεν..... :P

Να φανταστώ ότι τα έχεις βάλει όλα στον φάκελο "E:/Music";;;

POWER1FM
23-11-2010, 14:37
Βάζω και στην κάρτα μνήμης και στην μαζική αποθήκευση.

Δεν βλέπει απο πουθενά.

POWER1FM
23-11-2010, 14:38
Ναι στο music και στις 2 περιπτώσεις.

MaFiOzOs_GR
23-11-2010, 15:45
Μυστήρια πράγματα.....
Δεν νομίζω να φταίει πάντως το modem...όχι ότι χάνεις και τίποτα να περάσεις κάποιο άλλο και να δεις.

pankes
25-11-2010, 00:05
ti ennoeis π.μ.

pankes
25-11-2010, 00:07
Έχεις π.μ.
τι εννοεις π.μ.

MaFiOzOs_GR
25-11-2010, 00:39
Π.Μ. = Προσωπικό μήνυμα!!

Όταν μπήκες στο φορουμ, δεν σου εμφάνισε ένα ωραίο παράθυρο;;; :P

POWER1FM
26-11-2010, 13:21
Τελικά όπως είπες διαβάζει μουσική μόνο απο το Ε:music.

Έφτιαξα λοιπών ένα φάκελο music στην κάρτα μνήμης μια και απο τον δικό του προεπιλεγμένο φάκελο αδυνατεί να διαβάσει!!!!!!

Θυμάμαι πάντως οτι με τη "μαμά" έψαχνε παντού για μουσική.

POWER1FM
26-11-2010, 13:23
Πραγματικά πετάει με την 11 και έχω με το jc1 6 μέρες μπαταρία.

Τώρα έβαλα το jb1 να δω διαφορές.

Σίγουρα έχει καλλίτερο σήμα.

Για μπαταρία βλέπουμε.

MaFiOzOs_GR
26-11-2010, 16:47
Τελικά με την μουσική έβγαλες άκρη;
Ναι όντως η "μανίσια" έψαχνε παντού για αρχεία μουσικής....JB1 ==>FTW πάντως!! :)

POWER1FM
26-11-2010, 20:13
Μπορώ να φτιάξω φάκελο με εικόνες και βίντεο που θα τα βλέπω μόνο απο τη διαχείριση αρχείων?

Να μη τα βγάζει δηλαδή στην έκθεση.

POWER1FM
02-12-2010, 13:07
Εχει κανείς καταφέρει να εγκαταστήσει το sygic με την ν11?

Οταν προσπαθώ να το τρέξω βγάζει disc error.

MaFiOzOs_GR
02-12-2010, 13:22
Μπορώ να φτιάξω φάκελο με εικόνες και βίντεο που θα τα βλέπω μόνο απο τη διαχείριση αρχείων?

Να μη τα βγάζει δηλαδή στην έκθεση.

Τώρα το είδα αυτό το μήνυμα.... :P

Δυστυχώς παρότι ο Γερμανός έχει φτιάξει την έκθεση να μην ψάχνει σε κάποιους φακέλους, του έχουν ξεφύγει αρκετοί και πάντα τρυπώνουν κάτι ηλίθια εικονίδια από τα διάφορα προγράμματα....
Υπάρχει το resco photo viewer v6.00, που είναι πολύ καλύτερο από την "έκθεση".
Λεπτομέρειες με Π.Μ. ;)

Εχει κανείς καταφέρει να εγκαταστήσει το sygic με την ν11?

Οταν προσπαθώ να το τρέξω βγάζει disc error.

Δεν το έχω περάσει, αλλά στο myphone (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3381939#post3381939) τα παιδιά είχαν κάνει μια μικρή συζήτηση για το sygic.Πιστεύω θα σε βοηθήσει! :)

panthiras
02-12-2010, 18:41
Καλημερα!!! ειμαι νεος εδω και ειπα να πω ενα γεια και να ρωτησω κατι!
θα ηθελα να μπορειτε να μου πειτε μερικα forum για omnia ιι για να εγκατστίσω στο omnia ii. Eπισίες θα θελα να με βοηθήσετε για να μπορέσω αν κάνω μια αναβάθμιση του omnia ii επειδή αντιμετωπίζω μερικα προβληματάκια

POWER1FM
02-12-2010, 19:11
Ποιο να βάλω να λειτουργάει?

Ελληνικό κατά προτίμηση.

Αξίζει το gps ή να μην μπλέξω καθόλου?

MaFiOzOs_GR
02-12-2010, 20:36
Καλημερα!!! ειμαι νεος εδω και ειπα να πω ενα γεια και να ρωτησω κατι!
θα ηθελα να μπορειτε να μου πειτε μερικα forum για omnia ιι για να εγκατστίσω στο omnia ii. Eπισίες θα θελα να με βοηθήσετε για να μπορέσω αν κάνω μια αναβάθμιση του omnia ii επειδή αντιμετωπίζω μερικα προβληματάκια

Φίλε μου εδώ είναι το forum για το Omnia HD και όχι για το Omnia II!! :P
Όρεξη για διάβασμα να χεις και πάρε μερικά λινκ πάντως....

1)http://www.bytheway.gr/forumdisplay.php?f=158
2)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=245636
3)http://omniacs.net/forumdisplay.php?45-Samsung-Omnia-I8000

Ποιο να βάλω να λειτουργάει?

Ελληνικό κατά προτίμηση.

Αξίζει το gps ή να μην μπλέξω καθόλου?

Ποιο GPS??
Με το sygic τελικά δεν έβγαλες άκρη;
Φυσικά και αξίζει να βάλεις πρόγραμμα GPS, τι την έχουμε τέτοια οθονάρα!! :respect:

kosgr35
04-12-2010, 10:38
evala mia rom apo do kai otan pao na kano stoixisi o8onhs kanei kia meta epanaferete sti stoixisi ksana ti ftaieeii?

MaFiOzOs_GR
04-12-2010, 12:42
evala mia rom apo do kai otan pao na kano stoixisi o8onhs kanei kia meta epanaferete sti stoixisi ksana ti ftaieeii?

Πια ρομ πέρασες φίλε μου; Την V11 φαντάζομαι....

Όταν λες "κάνω στοίχιση" της οθόνης τι εννοείς; Γύρισμα του κινητού σε landscape (οριζόντια) μήπως;;

fpod_28
08-12-2010, 01:27
Καλησπέρα παιδιά....

Είμαι βασικά νέος χρήστης του i8910 HD.....4 μήνες το έχω. Είχα το SGH-U600 για 3 χρόνια και αποφάσισα να κάνω μια ανανέωση....Πιστέυω ότι η επιλογή μου ήταν κορυφαία....το i8910 τα σπάει....!! ellectro

Μετά απο την εκτεταμένη μελέτη που έκανα στο συγκεκριμένο forum και στα νήματα σας, έχω ενθουσιαστεί τρελά με τις δυνατότητες και τις αναβαθμίσεις που υποστηρίζει αυτό το μοντέλο..!! Πραγματικά, είστε ένα δυνατό team....οι γνώσεις και η βοηθειά σας ειναι πολύτιμες...!!!:respect:

Το firmware που 'φοράω', χωρις κάποια αναβάθμιση......ακόμα!.....είναι το παρακάτω:

[BP] I8910XXIF2
[AP Code] I8910XXIFB
[AP CSC] I8910VGRIF1

Ποιά πιστεύετε οτι είναι η καλύτερη και πιο αξιόπιστη αναβάθμιση που πρέπει να κάνω και πώς θα δώ ποια έκδοση modem έχω τώρα??

Ευχαριστώ......

MaFiOzOs_GR
08-12-2010, 12:54
Καλώς ήρθες στην παρέα μας fpod_28! :)

Έχεις ακόμη την μαμά ρομ + modem οπότε η πρόταση μου φυσικά είναι να περάσεις την V11 + Jb1 modem!

Πρόσφατα έγραψα στο myphone τα βήματα (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3386888#post3386888) που πρέπει να ακολουθήσει κανείς για να φλασάρει το κινητό μας! :D

Πιστεύω ότι είναι πολύ επεξηγηματικά τα βήματα και δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα.Όπου κολλήσεις φυσικά με ρωτάς.... ;)

POWER1FM
11-12-2010, 10:10
Βοηθήστε και εμένα το φτωχό με το gps!!!!

Δεν δουλεύει το sygic.

Ποιο χρησιμοποιείτε εσείς?

banditgio1
13-12-2010, 12:53
Παιδια καλημερα. Εχω το τηλεφωνο ενα χρονο τωρα και δεν το εχω αλλαξει ακομη πραγμα απιθανο για μενα. Αρα αυτο σημαινει οτι ειναι τελειο. Με την βοηθεια σας το
εχω αναβαθμισει και ολα πηγαιναν ρολοι μεχρι χθες. Σε ενα σημειο στην οθονη λιγο πανω απο την μεση δεν παταει κι οταν παω να πατησω καποια επαφη η καποιο κομματι πατιεται η το απο πανω η το απο κατω. Ξερει κανεις τι μπορει να συμβαινει?

MaFiOzOs_GR
13-12-2010, 14:42
Βοηθήστε και εμένα το φτωχό με το gps!!!!

Δεν δουλεύει το sygic.

Ποιο χρησιμοποιείτε εσείς?

Γενικά δεν χρησιμοποιώ GPS, λόγω έλλειψης αυτοκινήτου, αλλά όσες φορές χρειάστηκα το Ovi Maps 3.04(278) (http://hyperx.garrettcullum.com/maps_3.04.278.sis) με βόλεψε μια χαρά! :D

Χάρτες βάζεις με το πρόγραμμα Nokia Map Loader... ;)

Παιδια καλημερα. Εχω το τηλεφωνο ενα χρονο τωρα και δεν το εχω αλλαξει ακομη πραγμα απιθανο για μενα. Αρα αυτο σημαινει οτι ειναι τελειο. Με την βοηθεια σας το
εχω αναβαθμισει και ολα πηγαιναν ρολοι μεχρι χθες. Σε ενα σημειο στην οθονη λιγο πανω απο την μεση δεν παταει κι οταν παω να πατησω καποια επαφη η καποιο κομματι πατιεται η το απο πανω η το απο κατω. Ξερει κανεις τι μπορει να συμβαινει?

To είχε πάθει ένα παλικάρι αυτό που περιγράφεις και έτρεχε με εγγυήσεις..... :(

Του είχα προτείνει να κάνει ένα φορματ, και μετά να ξαναφλασάρει και εφόσον δεν έστρωσε, του είπα να περάσει την μαμά ρομ και να το πάει για να ζητήσει την εγγύηση...

Δοκίμασε και συ φίλε μου να κάνεις τα παραπάνω και άμα δεν στρώσει, δυστυχώς δεν υπάρχει άλλος δρόμος....

banditgio1
13-12-2010, 16:26
To είχε πάθει ένα παλικάρι αυτό που περιγράφεις και έτρεχε με εγγυήσεις..... :(

Του είχα προτείνει να κάνει ένα φορματ, και μετά να ξαναφλασάρει και εφόσον δεν έστρωσε, του είπα να περάσει την μαμά ρομ και να το πάει για να ζητήσει την εγγύηση...

Δοκίμασε και συ φίλε μου να κάνεις τα παραπάνω και άμα δεν στρώσει, δυστυχώς δεν υπάρχει άλλος δρόμος....

Οπως ακριβως τα λες δοκιμασα τα παντα εχω βαλει ηδη μαμα και παιρνει το δρομο του service. Το θεμα ειναι αν θα επιστρεψει καλυτερα η χειροτερα γιατι εχω κακη προηγουμενη εμπειρια. Παντως απ οτι καταλαβα πρεπει να φταιει το touch pad. Οπως και να χει ευχαριστω που μπηκες στον κοπο να μου απαντησεις (ξερεις ποιος εχει το service στην Λαρισα? )

MaFiOzOs_GR
14-12-2010, 00:29
Οπως ακριβως τα λες δοκιμασα τα παντα εχω βαλει ηδη μαμα και παιρνει το δρομο του service. Το θεμα ειναι αν θα επιστρεψει καλυτερα η χειροτερα γιατι εχω κακη προηγουμενη εμπειρια. Παντως απ οτι καταλαβα πρεπει να φταιει το touch pad. Οπως και να χει ευχαριστω που μπηκες στον κοπο να μου απαντησεις (ξερεις ποιος εχει το service στην Λαρισα? )

Αν και μένω/σπουδάζω Λάρισα το κινητό το είχα αγοράσει από την Vodafone στην Κοζάνη....

Για service θα το πας από εκεί που το αγόρασες φυσικά, και αυτοί δεν έχω ιδέα που τα στέλνουν!
Υπάρχει ένα Samsung Service στην Παπακυριαζή απέναντι από τα εκδοτήρια του ΟΣΕ αλλά αμφιβάλω αν το στέλνουν εκεί.... :p

Όπως και να χει καλή τύχη σου εύχομαι γιατί με αυτά τα πράγματα ισχύει το "Ου μπλέξεις" :)

vectra2.0t
19-12-2010, 16:21
Πραγματικά πετάει με την 11 και έχω με το jc1 6 μέρες μπαταρία.

Τώρα έβαλα το jb1 να δω διαφορές.

Σίγουρα έχει καλλίτερο σήμα.

Για μπαταρία βλέπουμε.

και εγω εβαλα την 11 προχτες αλλα εχω προβλημα με την μπαταρια μου,κραταει 1 μερα με το ζορι.
και με την προηγουμενη ειχα το ιδιο προβλημα.
το jc1 και το jb1 τι ειναι; και πως αλλαζει;

POWER1FM
21-12-2010, 12:50
Εβαλα to ovi store απο το Γερμανό και ενω κατεβάζει κανονικά εφαρμογές μου βγάζει αποτυχία εγκατάστασης.

Για βοηθάτε.

POWER1FM
23-12-2010, 17:36
Τι έγινε παιδιά?

Μόνο εγώ γράφω στο φόρουμ?

MaFiOzOs_GR
24-12-2010, 19:07
και εγω εβαλα την 11 προχτες αλλα εχω προβλημα με την μπαταρια μου,κραταει 1 μερα με το ζορι.
και με την προηγουμενη ειχα το ιδιο προβλημα.
το jc1 και το jb1 τι ειναι; και πως αλλαζει;

Τα JB1 και JC1 είναι διαφορετεικές εκδόσεις modem.Το καλύτερο σε απόδοση μετά από "δοκιμές" φαίνεται να είναι το JB1!
Το περνάς κανονικά όπως περνάς και τις ρομ, με την μόνη διαφορά ότι δεν γίνεται κανένα φλασάρισμα, δεν χάνεις κανένα δεδομένο, και μπορείς να το περάσεις οποιαδήποτε στιγμή! :)

Εβαλα to ovi store απο το Γερμανό και ενω κατεβάζει κανονικά εφαρμογές μου βγάζει αποτυχία εγκατάστασης.

Για βοηθάτε.

Σε εμένα κανονικά κάνουν εγκατάσταση οι εφαρμογές.

Αυτό (http://www.4shared.com/file/I1uKNpBZ/OviStore_108_206_OHD.html) δουλεύει μια χαρά! :)

Αλλά, πρέπει να απεγκατασταθούν πρώτα τα Ovi Store, Ovi Store Client και Οvi Store Launcher που υπάρχουν στις εγκατεστημένες εφαρμογές, και μετά την νέα εγκατάσταση να ρυθμιστεί το phone id σε "Χ6"! :)

Τι έγινε παιδιά?

Μόνο εγώ γράφω στο φόρουμ?

Αχ τέτοιο καιρό πέρσι έσφυζε από ζωή το υπό-forum του i8910.Μετά από ένα χρόνο, από ότι φαίνεται οι περισσότεροι έχουν κατασταλάξει σε κάποια ρομ, μοντεμ, ρυθμίσεις κλπ και πλέον δεν υπάρχει λόγος να είναι και τόσο ενεργοί στο forum.Δεν με βγάζω στην απέξω βέβαια μιας και πλέον τσεκάρω αυτό το forum όλο και πιο σπάνια....

Το νήμα του i8910 στο Myphone είναι σχετικά ενεργό πάντως! :)

vectra2.0t
26-12-2010, 11:56
ευχαριστω πολυ....πραγματικα τεραστια διαφορα στην μπαταρια!!!!!!

POWER1FM
27-12-2010, 19:40
Χρόνια πολλά σε όλους.

Το nokia maps κάνει χρήση του gps?

MaFiOzOs_GR
28-12-2010, 12:03
Χρόνια πολλά σε όλους.

Το nokia maps κάνει χρήση του gps?

καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Ναι το nokia maps χρησιμοποιει το gps.Γίνεται να το χρησιμοποιήσει κανείς και σε online mode (για κατέβασμα των χαρτών από το Internet απευθείας στο κινητό) αλλά και σε offline mode (όπου γίνεται χρήση των κατεβασμένων χαρτών μέσω του nokia map loader)

Sent from my Blade using Tapatalk

KING
28-12-2010, 15:42
καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Ναι το nokia maps χρησιμοποιει το gps.Γίνεται να το χρησιμοποιήσει κανείς και σε online mode (για κατέβασμα των χαρτών από το Internet απευθείας στο κινητό) αλλά και σε offline mode (όπου γίνεται χρήση των κατεβασμένων χαρτών μέσω του nokia map loader)

Sent from my Blade using Tapatalk

πως γίνεται αυτό??

POWER1FM
29-12-2010, 18:42
Μάλλον αυτόματα.

Εχει καλή λήψη το gps?

Το λέω γιατί γενικά η samsung έχει θέμα με τους δέκτες.

MaFiOzOs_GR
30-12-2010, 12:36
Έχω καιρό να δοκιμάσω το gps, αλλά γενικά κλειδώνει αρκετά γρήγορα.Σε περίπτωση cold boot (πρώτη λειτουργία μετά απο καιρό) και συννεφιάς ενδέχεται να αργήσει λιγάκι να κλειδώσει...

Υπάρχει και ένα προγραμματάκι στο κινητό, το GPS+, το οποίο κατεβάζει μερικά δεδομένα μέσω δικτύου κινητής τηλεφωνίας (γύρω στα 20ΚΒ κατεβάζει) τα οποία διαρκούν μία εβδομάδα και έχουν σαν αποτέλεσμα το πολύ γρήγορο κλείδωμα των δορυφόρων από το κινητό! ;)

fpod_28
03-01-2011, 14:37
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους.....!!
Μπορείτε να μου πείτε απο πού να κατεβάσω το samsung pc studio, γιατί απο το site της samsung μου ζητάει δικαιώματα διαχειριστή για να το εγκαταστήσω..!:thanks:

KING
03-01-2011, 20:08
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους.....!!
Μπορείτε να μου πείτε απο πού να κατεβάσω το samsung pc studio, γιατί απο το site της samsung μου ζητάει δικαιώματα διαχειριστή για να το εγκαταστήσω..!:thanks:

απτό google:P

εδώ
http://www.softpedia.com/get/Internet/Telephony-SMS-GSM/Samsung-PC-Studio.shtml

POWER1FM
03-03-2011, 13:11
Τι ακούτε για android?

KING
03-03-2011, 16:16
Τι ακούτε για android?

ακόμα τίποτα φίλε μου:(:(:(

MaFiOzOs_GR
08-03-2011, 12:36
Τι ακούτε για android?

Εφόσον μας έχει εγκαταλείψει και ο γερμανός, μάλλον απίθανο.....
Είχα μια μικρή ελπίδα μπας και κατάφερε να περάσει στο i8910 το νέο symbian^3, αλλά δεν νομίζω να ασχοληθεί πλέον.... :(

grepms
25-03-2011, 13:59
Καλησπέρα. Πρόσφατα(νωρίς νωρίς :D) αγόρασα το omnia hd και παρατήρησα ότι μόνο όταν είναι στην λειτουργία για εγγραφή βίντεο, βγάζει μία κόκκινη ή λευκή(ανάλογα με το χρώμα του τοπίου) κουκίδα και κάποιες φορές και μία δεύτερη πιο μικρή κουκίδα. Ψάχνοντας στο ιντερνετ βρήκα να αναφέρουν ορισμένα άτομα κάτι παρόμοιο(για λευκές κουκίδες) και ότι είναι θέμα hardware και πως πρέπει να πάει στο service για να αλλάξουν κάτι.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1)Αξίζει να το πάω για επισκευή ή θα το πάρω χειρότερο μαζί με νέα προβλήματα;

2)Τι ακριβώς αλλάζουν για να διορθώσουν το πρόβλημα;

3)Κάποιο άλλο πρόβλημα που είχε βγάλει το τηλ. για να το τσεκάρω πριν το πάω στο service; Ώστε αν έχει και κάτι άλλο, να τους το αναφέρω για να τα φτιάξουν όλα μαζί.

4)Αν το τηλέφωνο δεν έχει την rom της samsung, θα έχω πρόβλημα με το service;

Ευχαριστώ.

sprsk
28-03-2011, 10:37
Το μόνο που απέμεινε από το i8910 είναι οι φορτιστές , και λοιπά αξεσουάρ . ( όποιος θέλει ας μου πει )

Εκλάπη Παρασκευή πρωί ...... http://www.myphone.gr/forum/image/smilies/mad.gif

" Έχω και μία ερώτηση :

Στο τελευταίο backup που είχα πάρει το πρωί της αποφράδας εκείνης μέρας το αρχείο έχει όνομα και κατάληξη Samsung PC Studio - BACK UP i8910.nbu

Το i8910 έτρεχε όπως ξέρετε Symbian S60 .

Αν πάω σε android συσκευή λέτε να έχω πρόβλημα με συμβατότητα του software ?
Αν είναι άλλης εταιρίας η συσκευή ( πχ. HTC , Motorola , LG ) υπάρχει περίπτωση να μην το διαβάζει ?
Σκέφτομαι να καταλήξω στην LG optimus 2x .

Έχω ΤΕΡΑΣΤΙΑ επαγγελματική ανάγκη να σώσω τουλάχιστον τις επαφές

Σκέφτηκα αν δεν γίνετε κάτι απο αυτά .... να αγοράσω ένα φθηνό τηλέφωνο Symbian να ώστε να περάσω σε αυτό το αρχείο και μετά να το πάω στο Outlook.
Έχω όμως ακούσει ότι τα Android δεν συγχρονίζουν με Outlook :hypno:

Τι θα κάνω ????????????????????? :(

KOSTAS00
03-09-2011, 12:14
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ ΤΟΥ SITE ΑΛΛΑ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΤΟΥ Ι8910 ΑΠΟ ΤΟ 2009. ΕΧΩ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΜΕΝΗ ΤΗΝ V11. ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΤΟ ΕΞΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ: ΕΝΩ Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΙΑ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΩ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΟΡΤΙΣΤΕΣ ΕΠΙΤΟΙΧΙΟ Ή USB MOY ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΟΡΤΙΣΜΕΝΗ, 1)ΑΓΟΡΑΣΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΑΠΟΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ, 2)ΕΚΑΝΑ ΕΠΑΝΑΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ V11, 3)ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ *#0228# ΓΙΑ RESET ΤΗΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΤΑ ΙΔΙΑ . ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ;ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

nckmc
23-06-2012, 16:37
SOS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Παιδια εκανα αναβαθμιση στο i8910 το russian-HX-V11 και modem ModemJb1 και το κινητο απο εκει που ειχε 2-3γραμμες σημα με στο σπιτι τωρα ειναι μονικα σε "περιορισμενη υπηρεσια" και οντα βγαινω εξω κανει κανα 5λ να βρει σημα αλλα και οταν βρησκει μπορει να εχει φουλ σημα και δεν μπορω να κανω αλλα ουτε να μου κανουν κληση.εβαμε μετα το ModemJC1 μπας κ αλλαξει..τπτ απολυτως ακριβος τα ιδια.Μετα εβαλα το HX-V8-32-russ παλε με το ModemJC1 και παλι μονιμα "περιορισμενη υπηρεσια" ακομα κ εξω τι γινετε ρε παιδια γιατι αυτο πραγμα;;
Υ.γ.1 ειδα καπου οτι ελεγαν να βγαλω το 3g το εκανα αλλα και παλι τιποτα...
Υ.γ.2 τη καθε ρομ την αφησα για 3 μερες την καθε μια μπας η ηθελε ¨στρωσιμο¨...τιποτα απολυτως...
Εχω ποσταρει και σε αλλα ποστ μπας κ απαντησει κανενας υστερα απο τοσα χρονια...

aetos
23-06-2012, 18:56
Φίλε μην ποσταρεις παντού το ίδιο θέμα ,σου απάντησα στο άλλο ,,δυστυχώς το τηλέφωνο σου δεν το έχουν πλέον πολλοί στο φόρουμ ,αν βρεθεί κάποιος θα σου απαντήσει πιο εξειδικευμένα ......

nckmc
23-06-2012, 19:06
nai φιλε μου το ξερω θα προσπαθησω να το σβησω.

danys620
14-07-2013, 15:40
Γεια και χαρα σε ολους!
Εχω ενα μεγαλο προβλημα απο σημερα,εσπασε η οθονη μου εγινε κοματια.
Μπορει καποιος να με βοηθησει με καποιο λινκ που μπορω να βρω,εξωτερικο η εσωτερικο.Αλαζει ευκολα υπαρχει καποιο βιντεο που να δειχνει τον τροπο?

Ευχαριστω πολυ!

aetos
14-07-2013, 15:56
http://www.ebay.com/itm/Samsung-i8910-Omnia-HD-Touch-Screen-Digitizer-/230994931156?pt=UK_Replacement_Parts_Tools&hash=item35c85eedd4

16 euro περίπου .......

η http://www.ebay.com/itm/Samsung-i8910-Omnia-HD-LCD-Top-Touch-Screen-Digitizer-Pad-Panel-Glass-Tools-UK-/280873938685?pt=UK_Replacement_Parts_Tools&hash=item4165642efd

26 με τα εργαλεία

http://www.youtube.com/watch?v=O_QqQAzuyQs

danys620
18-07-2013, 15:25
1000 Ευχαριστω φιλε aetos, να εισαι καλα!!!

stealth
26-08-2013, 00:37
SOS αν γνωρίζει κανείς, έκανα κατά λάθος dismount το f drive (την κάρτα sd δηλαδή ) χρησιμοποιώντας το FileBrowser-Επιλογές-Disk Admin-Dismount Drive. Με λίγα λόγια δεν εμφανίζεται πια η κάρτα microsd σε κανένα explorer ξέρει κανείς πως γίνεται να την επαναφέρω?