PDA

Επιστροφή στο Forum : Εδω θα λέμε τα προβλήματα και τις απορίες μας για το Samsung Omnia HD i8910

Σελίδες : [1] 2

niknikolas1
30-06-2009, 11:08
Καλημερα!!! ειμαι νεος εδω και ειπα να πω ενα γεια και να ρωτησω κατι!
παταω να ανοιξει ο rout66...με παει σε ενα χαρτη ο οποιος ειναι γενικος και λεει athens...δηλ..δεν μου βγαζει τους δρομους αναλυτικα. τι να κανω?
Επισης θελω να πω οτι καλυτερο κινητο δεν εχω πιασει στα χερια μου!!!
Οσο για το μεγεθος...οκ...ειναι μεγαλο... αλλα μην ξεχναμε οτι αιωνες τωρα...τιποτα δεν ηταν τελειο!
Ευχαριστω!!!

gpap2004
30-06-2009, 17:19
Καλημερα!!! ειμαι νεος εδω και ειπα να πω ενα γεια και να ρωτησω κατι!
παταω να ανοιξει ο rout66...με παει σε ενα χαρτη ο οποιος ειναι γενικος και λεει athens...δηλ..δεν μου βγαζει τους δρομους αναλυτικα. τι να κανω?
Επισης θελω να πω οτι καλυτερο κινητο δεν εχω πιασει στα χερια μου!!!
Οσο για το μεγεθος...οκ...ειναι μεγαλο... αλλα μην ξεχναμε οτι αιωνες τωρα...τιποτα δεν ηταν τελειο!
Ευχαριστω!!!
Καλωσήρθες! Έπρεπε να σου ανοιγει κανονικά και να βλέπεις τις οδους κανονικά...

niknikolas1
30-06-2009, 19:36
Καλωσήρθες! Έπρεπε να σου ανοιγει κανονικά και να βλέπεις τις οδους κανονικά...

καλησπερα!
το ξερω οτι θα επρεπε...τωρα τι κανω???
ευχαριστω!!!

gpap2004
30-06-2009, 21:50
καλησπερα!
ευχαριστω!!!

κανε ένα φορμαρισμα μήπως κ στρώσει. Αλλιώς θα στο δώσω το 66 που το πήρα από το 8910! Όμως το πιο ασφαλές είναι το φορματ.

niknikolas1
30-06-2009, 22:22
κανε ένα φορμαρισμα μήπως κ στρώσει. Αλλιώς θα στο δώσω το 66 που το πήρα από το 8910! Όμως το πιο ασφαλές είναι το φορματ.

φιλε μου πως να το κανω το φορματ? και αν το κανω τι θα χασω?
ευχαριστω!

gpap2004
30-06-2009, 23:07
φιλε μου πως να το κανω το φορματ? και αν το κανω τι θα χασω?
ευχαριστω!

ρυθμίσεις τηλέφωνο. Κάπου γράφει σε ένα μενού επαναφορά εργοστασιακών. Θα χάσεις τα πάντα όμως . Κρατά αντίγραφο ασφαλείας.

niknikolas1
30-06-2009, 23:26
ρυθμίσεις τηλέφωνο. Κάπου γράφει σε ένα μενού επαναφορά εργοστασιακών. Θα χάσεις τα πάντα όμως . Κρατά αντίγραφο ασφαλείας.

οκ...ευχαριστω!!!

andreasarc
01-07-2009, 14:19
Τώρα που θα το παραλάβω στεφ θα βάλω Ελληνικά σαν πρώτη φάση να δω και το θέμα του ήχου που είπες. Πάντως θυμάμε είχα σκίσει την registry.

Πως θα του βάλεις ελληνικά; Εχει κυκλοφορήσει καμιά αναβάθμιση με ελληνικά;

EchiDNA
01-07-2009, 18:25
Την περνάνε στο 9volto φίλε μου!!!
Εκεί πιστεύω ότι θα πάει και ο Νεκτάριος να το φτιάξει ;))

andreasarc
01-07-2009, 20:38
Την περνάνε στο 9volto φίλε μου!!!
Εκεί πιστεύω ότι θα πάει και ο Νεκτάριος να το φτιάξει ;))
Δεν είμαστε όλοι από την Αθήνα όμως......

EchiDNA
01-07-2009, 20:44
Δεν είμαστε όλοι από την Αθήνα όμως......

:respect: Μόνο εκεί προς το παρόν, οι υπόλοιποι πρέπει να περιμένουμε λίγο!!!

:)

kossat
02-07-2009, 11:25
στο 9volto περνανε ουσιαστικά την ίδια έκδοση με αυτήν
που θα έχει η vodafone?

EchiDNA
02-07-2009, 15:40
στο 9volto περνανε ουσιαστικά την ίδια έκδοση με αυτήν
που θα έχει η vodafone?
Δεν νομίζω να είναι vodafone έκδοση!!!
Αλλά θα μας πει περισσότερα ο Νεκτάριος όταν το κάνει! ;))

nectons
02-07-2009, 17:03

Όπως είπε και ο έχιδνα ναι από 9βολτο.

Δεν νομίζω να είναι vodafone έκδοση!!!
Αλλά θα μας πει περισσότερα ο Νεκτάριος όταν το κάνει! ;))

Όχι βοντα.. Και της βόντα που θα κυκλοφορήσει σε λίγο καιρό unbraded θα είναι.

μόλις το παραλάβω ξανά από τον Στέφο θα το πάω και θα σας πω.

Georgema
16-07-2009, 10:14
Οταν βάζω να κάνει έλεγχο γιά νέο λογισμικό μέσω pc studio 7 μου λέει ότι το τηλέφωνο δεν είναι συμβατό με το πρόγραμμα!!!!!!

Τι παίζει εδώ?

gpap2004
16-07-2009, 22:43
Οταν βάζω να κάνει έλεγχο γιά νέο λογισμικό μέσω pc studio 7 μου λέει ότι το τηλέφωνο δεν είναι συμβατό με το πρόγραμμα!!!!!!

Τι παίζει εδώ?
Κατεβασε την τελευταια εκδοση.
Δες και εδώ στις πιο συχνες ερωτήσεις:
http://gr.samsungmobile.com/supports/faq.do?categoryCd=143

Georgema
17-07-2009, 08:14
Ασε με αυτό τι έχω πάθει. Εβαλα την έκδοση που είχε μέσα στο κουτί. Μετά κατέβασα τη τελευταία. Και όταν πάω να κάνω αναβάθμιση μου λέει ότι το PC Studio υπάρχει ήδη και ότι δε μπορεί να εγκαταστήσει το καινούργιο. Και μετά βγαίνει!!!! Ασε που δε με αφήνει ούτε απεγκατάσταση να κάνω!!!!!

gpap2004
17-07-2009, 11:49
Ασε με αυτό τι έχω πάθει. Εβαλα την έκδοση που είχε μέσα στο κουτί. Μετά κατέβασα τη τελευταία. Και όταν πάω να κάνω αναβάθμιση μου λέει ότι το PC Studio υπάρχει ήδη και ότι δε μπορεί να εγκαταστήσει το καινούργιο. Και μετά βγαίνει!!!! Ασε που δε με αφήνει ούτε απεγκατάσταση να κάνω!!!!!
Δοκιμασε να ξαναπερασεις το αρχικό απο το cd που ειχε το κουτι ,να κανεις επανεκκινηση υπολογιστη και μετα να δοκιμασεις να ξανακανεις απεγκατασταση.

gpap2004
19-07-2009, 12:32
Νεκτάριε, αν σου δούλεψαν τα πιστοποιητικά, πες μας. Δυστυχώς το τηλέφωνο είναι ακόμα unhachable ( οπως και το Ν97), δηλαδή δεν υπάρχουν installserver για να τρεχει το HelloOX και να βάζει καθε unsigned εφαρμογή απευθειας, χωρις να την κάνετε δηλ. πρωτα signed.

Ετσι, πρεπει κάθε unsigned εφαρμογή να την κάνετε πρώτα signed για να εγκατασταθει στο κινητό σας, με τη βοηθεια φυσικά των .cer και .key πιστοποιητικών και της εφαρμογής FreeSigner , οπως περιγραφουμε σε σχετικό θέμα αναλυτικά.

gpap2004
19-07-2009, 20:01
Σε σχέση με ΝΟΚΙΑ δε μπορώ να σου πω. Δεν είχα πποτέ και δε μαρέσουν.
Σε σχέση με LG KS20 που είχεα και σε δύσκολο μέρος που είχα σήμα σε ορισμένα σημεία κι αυτό έπεφτε...καμμία σχέση. Μέχρι 6 μπάρες και αδιάκοπη επικοινωνία.

Προς το παρόν το σημαντικότερο πρόβλημα που εντοπίζω είναι με τη μπαταρία. Με 6-7 ώρες ραδιόφωνο, γύρω στα 10 λεπτά τηλέφωνο και GPS...με το ζόρι 12-14 ώρες. Οταν δεν ακούω ραδιόφωνο αλλά μόνο GPS και τηλέφωνο κρατάει 2 μέρες. Την διάρκεια της μπαταρίας στη πρώτη περίπτωση τη κρίνω επιεικώς απαράδεκτη όταν στο μικρούλι LG ήταν σε αντίστοιχη πείπτωση τουλάχιστον 2 μέρες. Θα δούμε μελλοντικά αν βελτιωθεί η κατάσταση. Προς το παρόν είμαι στους 3 πλήρεις κύκλους φόρτισης.

Κάποιο link γιά να "αγοράζουμε" προγράμματα με ΠΜ μπορώ να έχω?
Ευχαριστώ.
μία λύση είναι να απενεργοποιήσεις τη δονηση οταν αγγίζεις την οθόνη, ωστε να κερδισεις λίγο ακόμα μπαταρία.
Εχεις ΡΜ.

nectons
21-07-2009, 03:26
Νεκτάριε, αν σου δούλεψαν τα πιστοποιητικά, πες μας. Δυστυχώς το τηλέφωνο είναι ακόμα unhachable ( οπως και το Ν97), δηλαδή δεν υπάρχουν installserver για να τρεχει το HelloOX και να βάζει καθε unsigned εφαρμογή απευθειας, χωρις να την κάνετε δηλ. πρωτα signed.

Ετσι, πρεπει κάθε unsigned εφαρμογή να την κάνετε πρώτα signed για να εγκατασταθει στο κινητό σας, με τη βοηθεια φυσικά των .cer και .key πιστοποιητικών και της εφαρμογής FreeSigner , οπως περιγραφουμε σε σχετικό θέμα αναλυτικά.

Δούλεψαν ΥΠΕΡΑΨΟΓΑ Στεφ (αναφέρομαι στο 8910 του Πλαισίου το δεύτερο γιατί το πρώτο το πείρε ο σκορπιός το μέλος μας) και έχω σκιστεί να του περνάω πράμα μέσα :DD . Και γιατί να γίνει πλήρες χακ η συσκευή Στέφανέ μου εφόσον με το freesigner κάνουμε υπαράψογα την δουλειά μας απροβλημάτιστα 101% (ως τώρα!) ?... Δεν χρειάζετε το χελοξ.. Προς το παρόν είναι πανεύκολο με το freesigner. Το 8910 πατσάρει τα αρχεία σε χρόνο DT και δεν σκέφτομαι για οτιδήποτε άλλο.

χμμμ! αυτο πρεπει να διασταυρωθει
αν και δεν νομιζω να ισχυει 100% ισως στην αρχη τεχνολογιας αυτης να συνεβαινε αυτο
ας μας πει καποιος πιο ειδικος

Πάντως πιστεύω ότι οι 200 ώρες είναι υπερβολή.. Για καλό και για κακό έχω την δωτεινότητα στο τέρμα ΜΗΔΕΝ και είναι ευανάγνωστο κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες εκτός από ντάλλα ήλιο.. Κάνω μια στις ρυθμίσεις το γυρίζω στο φουλ και όλα καλά. Θα δείξει ο χρόνος.

nectons
21-07-2009, 04:01
καλησπερα!
ευχαριστω!!!

Και εγώ είχα μπερδευτεί με το route66 στην αρχή όπως το έχουν. Λοιπόν. Το πρόγραμμα είναι απολύτως δωρεάν, καθώς και οι χάρτες είναι απολύτως δωρεάν όλη η ευρώπη και αμερική κλπ εκτός από πολύ σπάνιες περιπτώσεις.

Αυτό που ΔΕΝ είναι δωρεάν είναι η ΠΛΟΗΓΗΣΗ. Εκεί θα πρέπει να πληρώσει κανείς licence. Αυτός ο χάρτης που έχεις μέσα εσύ (πετάγομαι από το ένα θέμα στο άλλο) είναι ΟΛΗ η Ευρώπη οι κύριοι δρόμοι όμως. Κανένα πρόβλημα δεν έχει το κινητό σουθ και δεν χρειάζετε φορμάτ.

Τι πρέπει να κάνεις τώρα. Πρέπει να μπεις μέσω WiFi στο route66 store (μέσα από το μενού του προγράμματος είναι) και να πας εκεί που λέει maps. Εκεί έχει να επιλέξεις Ευρώπη και κατόπιν Ελλάδα. Θα δεις ότι μόλις τιν τικάρεις θα ξεκινήσει το donwload. Κατόπιν αυτόματα θα κάνει synchronize τα κλειδιά (αν δεν το κάνει κάντο μόνος σου) και βουαλά ΠΛΗΡΕΣ όλη η Ελλάδα και με πολύ καλή λεπτομέρεια.

ΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΟΜΩΣ το ρημάδι αν πρέπει να πληρώσεις για 1 μήνα, 6 μήνες, 1 χρόνο και 3 χρόνια συνδρομή? ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ ΤΟΥΣ.

Το ξήλωσα και έκτοτε NDRIVE και όλα καλά και ωραία ;)

Λοιπόν τελικά δεν άντεξα και το παρήγγειλα κι εγώ. (επιτρέπεται να πω από που;)
Αυριο το πρωί θα το έχω στα χέρια μου. Το μόνο που φοβάμαι είναι μη χαλαστώ υπερβολικά με τα αγγλικά του. Ελπίζω να έχουμε πολύ σύντομα νέα πάνω σε αυτό το κομμάτι.
Φίλε grap2004, το μέγεθος του πως σου φάνηκε σε σχέση με το HTC HD ;

gpap2004
21-07-2009, 11:43
Ο χαρτης Ελλαδος για download ειναι 101 ΜΒ.Μεσω wifi μια χαρά κατεβαινει οπως λέει και οΝεκταριος.
Στην πραξη ανταγωνίζεται η samsung τη νοκια. Route 66 η μια , Ovi maps η άλλη.
(το route βεβαια ειναι καλύτερο). Αλλά για πλοήγηση το ίδιο σενάριο: πληρωνεις!

Και μία απορία: γιατί πολλές φωτό , κυρίως πρόσωπα, μου τις εμφανιζει στην οθονη του υπολογιστη μακρόστενες;

nectons
21-07-2009, 15:26
Έχει να κάνει καθαρά με κάποια λάθος πληρφορία που γράφει στον header της κάθε φωτογραφιας! bug γαρ! Υπάρχει μια πάναπλη λύση. Άνοιγμα στο Photoshop και απλά αποθήκευση. ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΟ. Και άνοιξέτην μετά. Θα στην ανοίξει με τις σωστές αναλογίες :)

niknikolas1
23-07-2009, 09:54
Και εγώ είχα μπερδευτεί με το route66 στην αρχή όπως το έχουν. Λοιπόν. Το πρόγραμμα είναι απολύτως δωρεάν, καθώς και οι χάρτες είναι απολύτως δωρεάν όλη η ευρώπη και αμερική κλπ εκτός από πολύ σπάνιες περιπτώσεις.

Αυτό που ΔΕΝ είναι δωρεάν είναι η ΠΛΟΗΓΗΣΗ. Εκεί θα πρέπει να πληρώσει κανείς licence. Αυτός ο χάρτης που έχεις μέσα εσύ (πετάγομαι από το ένα θέμα στο άλλο) είναι ΟΛΗ η Ευρώπη οι κύριοι δρόμοι όμως. Κανένα πρόβλημα δεν έχει το κινητό σουθ και δεν χρειάζετε φορμάτ.

Τι πρέπει να κάνεις τώρα. Πρέπει να μπεις μέσω WiFi στο route66 store (μέσα από το μενού του προγράμματος είναι) και να πας εκεί που λέει maps. Εκεί έχει να επιλέξεις Ευρώπη και κατόπιν Ελλάδα. Θα δεις ότι μόλις τιν τικάρεις θα ξεκινήσει το donwload. Κατόπιν αυτόματα θα κάνει synchronize τα κλειδιά (αν δεν το κάνει κάντο μόνος σου) και βουαλά ΠΛΗΡΕΣ όλη η Ελλάδα και με πολύ καλή λεπτομέρεια.

ΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΟΜΩΣ το ρημάδι αν πρέπει να πληρώσεις για 1 μήνα, 6 μήνες, 1 χρόνο και 3 χρόνια συνδρομή? ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ ΤΟΥΣ.

Το ξήλωσα και έκτοτε NDRIVE και όλα καλά και ωραία ;)

Ναι φίλε μου το πέτυχα τελικά αλλά όπως λες κι εσύ…αν είναι να πληρώσω για πλοήγηση τι να το κάνω? Έβαλα λοιπόν κι εγω το garmin και όλα καλά!
Ευχαριστώ πάντως που μου απάντησες!
Επίσης μια ερώτηση αν ξέρεις. Όταν μπαίνω για σερφαρισμα στο ιντερνετ θέλω να μην μου βγάζει ότι συνδέομαι μέσω vodaphone wap…τι να κάνω? Κάποια ρύθμιση θα υπάρχει! Ευχαριστώ :respect:

nectons
23-07-2009, 13:51
Έχει επιλογή στις ρυθμίσεις του opera πως να συνδέετε. Θα το ρυθμίσεις να ρωτάει κάθε φορά με Easy Wlan. Και δοκίμασε οποσδήποτε και το NDrive. Για μένα είναι κορυφαίο!!!

niknikolas1
23-07-2009, 19:23
Έχει επιλογή στις ρυθμίσεις του opera πως να συνδέετε. Θα το ρυθμίσεις να ρωτάει κάθε φορά με Easy Wlan. Και δοκίμασε οποσδήποτε και το NDrive. Για μένα είναι κορυφαίο!!!

Eυχαριστώ φίλε μου!
το NDrive δεν το έχω..γιατί το τηλ...το πήρα από e-click!

scorpion8283
23-07-2009, 22:05
Ρε παιδια, μηπως προσεξε κανενας με ΙΕ Rom, καποια "κολληματα" των hardware μπροστινων κουμπιων? Πχ καποιες φορες να μην ανταποκρινονται, και αλλες να δουλευουν ρολοι????

gpap2004
23-07-2009, 22:20
Ρε παιδια, μηπως προσεξε κανενας με ΙΕ Rom, καποια "κολληματα" των hardware μπροστινων κουμπιων? Πχ καποιες φορες να μην ανταποκρινονται, και αλλες να δουλευουν ρολοι????
Εγώ οχι ακόμα, αλλά ο Νεκτάριος το εχει αναφέρει.

niknikolas1
24-07-2009, 13:39
Γεια σε όλους!

Αφού λοιπόν έχει κυκλοφορήσει πλέον το samsung hd ας παραθέσουμε εδώ τα όποια προβλήματα αντιμετωπίσατε με το τηλ....

niknikolas1
24-07-2009, 13:42
Ο χαρτης Ελλαδος για download ειναι 101 ΜΒ.Μεσω wifi μια χαρά κατεβαινει οπως λέει και οΝεκταριος.
Στην πραξη ανταγωνίζεται η samsung τη νοκια. Route 66 η μια , Ovi maps η άλλη.
(το route βεβαια ειναι καλύτερο). Αλλά για πλοήγηση το ίδιο σενάριο: πληρωνεις!

Και μία απορία: γιατί πολλές φωτό , κυρίως πρόσωπα, μου τις εμφανιζει στην οθονη του υπολογιστη μακρόστενες;

Αν τις ανοίξεις με τον ΄΄pikasa΄΄ θα είναι όπως πρέπει!

gpap2004
24-07-2009, 14:18
Λοιπόν , με την ελληνική πρωτη ρομ Ε9 , υπάρχουν σημαντικά προβληματα μπαταρίας. Μια μερα και αν.... Επίσης η αποθήκευση φωτό αργει.
Με την Β ρομ που φορανε τα νεα ελληνικά ομνια , λυνεται το προβλημα αυτό.
Με την G2 , απογειωνεται, αλλά που ειναι τα ελληνικά τα ατιμα...
Αν κανεις βρει την τελευταια ελληνική βονταφον , ας μας βοηθησει...

strong
24-07-2009, 16:21
Φυσικα το προβλημα του internet browsing και η καμερα που δεν μου κρατα τις ρυθμισεις π.χ. white ballance

arsenalhellas
25-07-2009, 21:14
Καλησπερα και απο εμενα και καλο καλοκαιρι σε ολους! ειμαι νεος στο φορουμ, και επειδη σκεφτομαι πολυ σοβαρα να παρω την προσφορα της Vodafone με την tv κλπ κλπ, εχω καποιες αποριες, ως υπερ-ασχετος στα smartphones,(ειναι το πρωτο μου), και ειπα να ζητησω την βοηθεια σας

1)τι ακριβως γινεται με το θεμα του n Drive? δηλαδη, στο δινουν μεσα σε καρτα και απο οτι καταλαβαινω εχεις και activation code, αλλα για να παιξει πρεπει να εχεις την καρτα μεσα στο κινητο? ποσες καρτες παιρνει το κινητο ταυτοχρονα? δηλαδη αυτη των 8 γιγα που παιρνεις με την αγορα πρεπει να την βγαζεις οταν θες να βαλεις την καρτα που εχει εγκατεστημενο το n Drive η οχι? σε κα8ε περιπτωση, αν δεν θες to n Drive αλλα θες να βαλεις καποιο αλλο, πχ το destinator, μπορεις να το κανεις? και πως?

2)τι γινεται με το θεμα των ελληνικων? ειναι εγκατεστημενα σε αυτο που πουλαει η vodafone η οχι? και αν ναι, χρειαζεται αναβαθμιση κατευθειαν το firmware? πως γινεται αυτη? το κινητο απο οτι καταλαβαινω εχει καποιο προγραμμα με το οποοιο το συνδεεις και το συγχρονιζεις με pc ετσι? αυτο το προγραμμα εχει επιλογη να κατεβαζεις και να εγκαθιστας updates, οπως κανει πχ το nokia pc suite? γενικα τι προβλημα εχει το firmware δεν μπορω να καταλαβω ακριβως απο αυτα που διαβαζω.

3)τωρα το θυμηθηκα, αλλα ηθελα να ρωτησω και για το n Drive αν εχει δυνατοτητα να κατεβαζεις νεους χαρτες απο καποιο site της εταιριας οταν αυτοι βγαινουν, oπως κανω πχ με το destinator, που εχω παρει και αυτο γνησιο , σε συσκευη gps βεβαια. μιλωντας για το destinator, εφοσον εχω γνησιο κλειδι, και στο site της εταιριας το εχει να το κατεβασεις ,μηπως μπορω να το κατεβασω και να το εγκαταστησω?(ακυρο, μολις ειδα οτι εχει να το κατεβασεις το dest 7 μονο για mls pna και windows mobile 2003 και 2005, oποτε υποθετω οτι προκειται για ασχετο λειτουργικο με το κινητο αυτο.)

4)κατι πολυ σημαντικο για μενα : mp3 μαλλον παιζει ετσι? (μην γελατε, δεν εχω ξαναπαρει smartphone http://www.myphone.gr/forum/image/smilies/redface.gif) ακουστικα η συσκευασια μεσα εχει? ειναι καλα? με τα ηχεια τι γινεται ρε παιδια? σε αλλους παιζουν σε αλλους δεν παιζουν? μην το παρω και τα ηχεια ειναι χειροτερα απο το 5310 xpess music που εχω και τρελαθω!
και μια πολυ σημαντικη απορια(ακομα πιο σημαντικη μαλλον http://www.myphone.gr/forum/image/smilies/tongue.gif): ΑVI ΠΑΙΖΕΙ ?! ή πρεπει να τα μετατρεψω σε mp4 ή δεν ξερω και εγω σε τι αλλο?
Δηλαδη, αν βαλω μια ταινια μεσα σε μορφη avi, με ΕΝΣΩΜΑΤΩΜΕΝΟΥΣ υποτιτλους, θα την παιξει? περιττο να σας πω οτι για αυτο και μονο το λογο το παιρνω σχεδον, λογω οθοναραςhttp://www.myphone.gr/forum/image/smilies/smile.gif

5)εγω θα το παρω με ενα προγραμμα που εχει 1 gb το μηνα ιντερνετ απο την Vodafone. προφανως μεσω 3g δικτυου. ολα καλα μεχρι εδω. αν ειμαι ομως καπου που εχει δωρεαν wifi, θα μπορω να μπαινω εκει στο δωρεαν δικτυο, ή στο ρουτερ του σπιτιου μου πχ, ή θα ΠΡΕΠΕΙ να τρωω απο το 1 γιγα της Vodafone?! γενικα ο browser τι λεει ειναι ευκολος?

6)bluetooth εχει , λειτουργει κανονικα οπως σε ολα τα αλλα κινητα?

7)η μπροστα καμερα τι ρολο παιζει? εχει βιντεοκληση?

σορι αν σας ζαλισα με τις πολλες αποριες μου, καθε βοηθεια και απαντηση απο ηδη κατοχους-χρηστες θα εκτιμηθει ΠΑΡΑ πολυ!
σας ευχαριστω εκ των προτερωνhttp://www.myphone.gr/forum/image/smilies/smile.gif

gpap2004
26-07-2009, 08:58
Καλησπερα και απο εμενα και καλο καλοκαιρι σε ολους! ειμαι νεος στο φορουμ, και επειδη σκεφτομαι πολυ σοβαρα να παρω την προσφορα της Vodafone με την tv κλπ κλπ, εχω καποιες αποριες, ως υπερ-ασχετος στα smartphones,(ειναι το πρωτο μου), και ειπα να ζητησω την βοηθεια σας

1)τι ακριβως γινεται με το θεμα του n Drive? δηλαδη, στο δινουν μεσα σε καρτα και απο οτι καταλαβαινω εχεις και activation code, αλλα για να παιξει πρεπει να εχεις την καρτα μεσα στο κινητο? ποσες καρτες παιρνει το κινητο ταυτοχρονα? δηλαδη αυτη των 8 γιγα που παιρνεις με την αγορα πρεπει να την βγαζεις οταν θες να βαλεις την καρτα που εχει εγκατεστημενο το n Drive η οχι? σε κα8ε περιπτωση, αν δεν θες to n Drive αλλα θες να βαλεις καποιο αλλο, πχ το destinator, μπορεις να το κανεις? και πως?

2)τι γινεται με το θεμα των ελληνικων? ειναι εγκατεστημενα σε αυτο που πουλαει η vodafone η οχι? και αν ναι, χρειαζεται αναβαθμιση κατευθειαν το firmware? πως γινεται αυτη? το κινητο απο οτι καταλαβαινω εχει καποιο προγραμμα με το οποοιο το συνδεεις και το συγχρονιζεις με pc ετσι? αυτο το προγραμμα εχει επιλογη να κατεβαζεις και να εγκαθιστας updates, οπως κανει πχ το nokia pc suite? γενικα τι προβλημα εχει το firmware δεν μπορω να καταλαβω ακριβως απο αυτα που διαβαζω.

3)τωρα το θυμηθηκα, αλλα ηθελα να ρωτησω και για το n Drive αν εχει δυνατοτητα να κατεβαζεις νεους χαρτες απο καποιο site της εταιριας οταν αυτοι βγαινουν, oπως κανω πχ με το destinator, που εχω παρει και αυτο γνησιο , σε συσκευη gps βεβαια. μιλωντας για το destinator, εφοσον εχω γνησιο κλειδι, και στο site της εταιριας το εχει να το κατεβασεις ,μηπως μπορω να το κατεβασω και να το εγκαταστησω?(ακυρο, μολις ειδα οτι εχει να το κατεβασεις το dest 7 μονο για mls pna και windows mobile 2003 και 2005, oποτε υποθετω οτι προκειται για ασχετο λειτουργικο με το κινητο αυτο.)

4)κατι πολυ σημαντικο για μενα : mp3 μαλλον παιζει ετσι? (μην γελατε, δεν εχω ξαναπαρει smartphone http://www.myphone.gr/forum/image/smilies/redface.gif) ακουστικα η συσκευασια μεσα εχει? ειναι καλα? με τα ηχεια τι γινεται ρε παιδια? σε αλλους παιζουν σε αλλους δεν παιζουν? μην το παρω και τα ηχεια ειναι χειροτερα απο το 5310 xpess music που εχω και τρελαθω!
και μια πολυ σημαντικη απορια(ακομα πιο σημαντικη μαλλον http://www.myphone.gr/forum/image/smilies/tongue.gif): ΑVI ΠΑΙΖΕΙ ?! ή πρεπει να τα μετατρεψω σε mp4 ή δεν ξερω και εγω σε τι αλλο?
Δηλαδη, αν βαλω μια ταινια μεσα σε μορφη avi, με ΕΝΣΩΜΑΤΩΜΕΝΟΥΣ υποτιτλους, θα την παιξει? περιττο να σας πω οτι για αυτο και μονο το λογο το παιρνω σχεδον, λογω οθοναραςhttp://www.myphone.gr/forum/image/smilies/smile.gif

5)εγω θα το παρω με ενα προγραμμα που εχει 1 gb το μηνα ιντερνετ απο την Vodafone. προφανως μεσω 3g δικτυου. ολα καλα μεχρι εδω. αν ειμαι ομως καπου που εχει δωρεαν wifi, θα μπορω να μπαινω εκει στο δωρεαν δικτυο, ή στο ρουτερ του σπιτιου μου πχ, ή θα ΠΡΕΠΕΙ να τρωω απο το 1 γιγα της Vodafone?! γενικα ο browser τι λεει ειναι ευκολος?

6)bluetooth εχει , λειτουργει κανονικα οπως σε ολα τα αλλα κινητα?

7)η μπροστα καμερα τι ρολο παιζει? εχει βιντεοκληση?

σορι αν σας ζαλισα με τις πολλες αποριες μου, καθε βοηθεια και απαντηση απο ηδη κατοχους-χρηστες θα εκτιμηθει ΠΑΡΑ πολυ!
σας ευχαριστω εκ των προτερωνhttp://www.myphone.gr/forum/image/smilies/smile.gif

Καλωσήρθες φίλε στην παρέα μας και ελπίζω να σε δούμε με το HD! !YES!
Λοιπόν:
1. Το κινητό δεν συνοδευεται από κάρτα μνημης 8 ΜΒ. Εχει την κύρια μνήμη του και μία άλλη ενσωματωμένη, την λέει Μνήμη Μαζικής Αποθήκευσης , και αυτή είναι 8ΜΒ. Επιπλέον , παιρνει microSD κάρτες , όσης χωρητικότητας θες.
Το NDrive που συνοδευει την αγορά του ομνια , έχει κάρτα microSD 1GB. Αν εσύ θες μεγαλύτερη, αντιγράφεις το περιεχόμενο της κάρτας στην δική σου.
Το Destinator δεν μπαινει σε συσκευες με Symbian (μόνο σε windows mobile). Αν δεν θες το NDrive, βάλε το Garmin XT , το οποιο είναι πληρεστατο επίσης.
Να σου θυμίσω ότι έχει εγκατεστημένο το κινητό και το Route66.
Επίσης μπορεις να βάλεις το Sygic 7. Οπως βλεπεις οι επιλογές είναι αφθονες!

2. Εχουν ελληνικό μενού αυτά που πουλά οι βονταφον και το Πλαισιο.
Τα συνδεεις με τη σουίτα που είναι παρομοια σε λειτουργία και εμφάνιση όπως της Νοκια, μόνο που εδώ λέγεται PC Studio ( αντι PC suite της ΝΟΚΙΑ). Κανεις κανονικά συγχρονισμό, και ότι ειχες με το νοκια σου θα το εχεις και με το ι8910! Τα fw αναβαθμίζονται όπως και με τα ΝΟΚΙΑ, μεσω καλωδιου και της σουιτας ( όχι ομως και μεσω wifi _ FOTA). Κατεβασε την τελευταια εκδοση PC Studio (54MB).

3. Το NDrive το γνησιο έχει τη δυνατότητα να κατεβάζει νεους χαρτες όποτε υπάρχουν. www.ndrive.com (http://www.ndrive.com)

4. ΜΡ3 φυσικά και παιζει. Ακουστικά υπάρχουν στη συσκευασία και μάλιστα με υποδοχή καρφί 3.5 χιλ. , άρα μπορεις να βάλεις και οποια θες εσύ, αν θες ακόμα πιο καλύτερα! Ο ηχος από τα ακουστικά είναι πολύ καλός. Από τα ηχεία επίσης πολύ καλός, λίγο χειρότερα από του 5800 που είχα και μπορώ να σου πω. Όχι σε ποιότητα, αλλά σε ένταση. Παιζει πιο χαμηλά. Τα ηχεια δουλευουν όμως άριστα.Το 5300 δεν το ξερω.

5. Μπορεις να χρησιμοποιεις ΑΝΕΤΑ το wifi όπου αυτό υπάρχει! Ο browser είναι ευκολος, αλλά λόγω capacitive οθόνης , δυσκολευει καμμια φορά η επλογή μικρών στενών σημείων της οθόνης ( γραφιδα δεν παιρνει, μονο δαχτυλο η οθονη αυτη, οπως το iphone).

6. ΒΤ σαφώς υπάρχει και λειτουργει οπως και στα ΝΟΚΙΑ. Φωνητική κλήση όμως δεν υπάρχει.

7. Η καμερα μπροστα ειναι για βιντεοκλήση .

8. AVI , παιζει. σε μορφή mp4 αλλά και divx ή xvid , απευθείας , χωρις μετατροπές! Και αν το κάνεις και και από BlueRay, άλλα κόλπα!
Ελπιζω να σε βοηθήσαμε! mpravo!

nectons
26-07-2009, 10:03
Καλημέρα!

Καλορίζικο στους νέους ιδιοκτήτες!

Σκορπιέ παρέθεσες παραπ'ανω ένα βιντεάκι και λες άμα είχαμε αυτό... τι ακριβώς εννοείς δεν το κατάλαβα.

Εγώ παιδιά τη ρομ που έχει από πλαίσιο δεν τη αλλάζω με τίποτε προς το παρόν. Πετάει στην κυριολεξία το κινητο. Όλα τέλεια ως τώρα.

sprsk
26-07-2009, 17:55
Εχω μερικές ερωτησούλες μιάς και ήμουν 5 χρόνια τώρα στα WN και τώρα μπήκα στο κόσμο του Symbian

1) υπότιτλους διαβάζει ?

2) στο samsung PC studio7 στην επιλογή "θέση Video στο i8910" έχει : E:\Videos\
και δεν με αφήνει να τα αλλάξω.

3) στην μετατροπή ήχου έχει προεπιλογη AAC επίσης υπάρχει και η επιλογή M4A. Ποιά είναι η καλύτερη >?

4)Στην 2 επιλογή του Pc Studio7 που προφανώς είναι ο συχρονισμός ... όταν πάω τον κέρσορα επάνω αντίθετα με όλες τις άλλες μου βγάζει ρώσικα.

5) πώς κάνω ένα αρχείο avi ή ένα αρχείο wmv να τα διαβάσει ?

6) διαβάζει MKV αρχεία ? ή DVD αρχεία

7) ενώ είμαι συνδεδεμένος μεσω Usb όταν παταω να συνδεθεί στο internet ... απο το Pc Studio δεν τα καταφέρνει .

gpap2004
26-07-2009, 19:01
Nα τα θεσω λοιπόν: ας ξεκινήσω με έναν ακόμη - σοβαρό κατά την άποψή μου - περιορισμό του hardware του Samsung:
Δεν μπορείτε να ηχογραφήσετε τις κλήσεις σας!
Ούτε με τον ενσωματωμένο εγγραφέα ( αυτόν που ακούγεται το μπιπ), ούτε φυσικά και με κανένα άλλο εγγραφέα τρίτου κατασκευαστή!

gpap2004
26-07-2009, 19:09
Εχω μερικές ερωτησούλες μιάς και ήμουν 5 χρόνια τώρα στα WN και τώρα μπήκα στο κόσμο του Symbian

1) υπότιτλους διαβάζει ?

2) στο samsung PC studio7 στην επιλογή "θέση Video στο i8910" έχει : E:\Videos\
και δεν με αφήνει να τα αλλάξω.

3) στην μετατροπή ήχου έχει προεπιλογη AAC επίσης υπάρχει και η επιλογή M4A. Ποιά είναι η καλύτερη >?

4)Στην 2 επιλογή του Pc Studio7 που προφανώς είναι ο συχρονισμός ... όταν πάω τον κέρσορα επάνω αντίθετα με όλες τις άλλες μου βγάζει ρώσικα.

5) πώς κάνω ένα αρχείο avi ή ένα αρχείο wmv να τα διαβάσει ?

6) διαβάζει MKV αρχεία ? ή DVD αρχεία

7) ενώ είμαι συνδεδεμένος μεσω Usb όταν παταω να συνδεθεί στο internet ... απο το Pc Studio δεν τα καταφέρνει .

1. διαβαζει .
2. σε μενα αλλάζει
3. .aac ειναι η καλυτερη
4. ξανακανε εγκατασταση το αρχειο PC Studio που εχεις και δωσε ως επιλογή την Επιδιορθωση. Φανταζομαι εχεις τελευταια έκδοση και ελληνική PC Studio.
5. απλά το βαζεις στη συσκευή
6.οχι.

sprsk
26-07-2009, 21:42
Εβαλα Avi και wmv αλλά δεν τα παίζει .
Μήπως πρέπει να εγκαταστήσω κάποιον player extra απο αυτον που έχει το κινητό ?

xdjx
27-07-2009, 15:00
Χαιρετώ το bytheway. Έχω μια απορία γιατί δεν ξερω αν είναι πρόβλημα. Όταν βρίσκομαι σε κατάσταση κλήσης και έχω το κινητό στο αυτί, δεν θα έπρεπε να σβήνει η οθόνη του κινητού; Έχω τρέξει και το LCD test και φαίνονται όλα ok.

gpap2004
27-07-2009, 20:02
Χαιρετώ το bytheway. Έχω μια απορία γιατί δεν ξερω αν είναι πρόβλημα. Όταν βρίσκομαι σε κατάσταση κλήσης και έχω το κινητό στο αυτί, δεν θα έπρεπε να σβήνει η οθόνη του κινητού; Έχω τρέξει και το LCD test και φαίνονται όλα ok.
Θα επρεπε.
Δοκίμασε την ωρα που εισαι σε κληση, να βαλεις το δαχτυλό σου στους αισθητηρες να δεις αν σβηνει η οθόνη.

gpap2004
27-07-2009, 20:07
Εβαλα Avi και wmv αλλά δεν τα παίζει .
Μήπως πρέπει να εγκαταστήσω κάποιον player extra απο αυτον που έχει το κινητό ?
τα avi σε μορφή dixv ή xvid !
Τα wmv λεει στο προσπεκτους οτι τα παιζει, αλλά δεν το εχω δοκιμασει.

φοβερο τηλεφωνο.... αλλα.......... οι ηχοι κλησεις στην αρχη ακουγονται πολυ σιγα και μετα δυναμωνουν με αποτελεσμα να μην ακους τις αναπαντητες.. αιωνιο προβλημα samsung .. και γιατι γ@μω την κορεα δεν βαζουν νυχτερινη ληψη στο βιντεο?????? και γιατι να μην αναβει το φλας στις φωτο μαζι με νυχτερινη ληψη????? αχ γιατι τοση δυναμη παει χαμενη???? παλι σε νοκια με βλεπω να πηγαινω... browser για κλαματα.. μνημη ram πολυ λιγη...... λενε οτι φτιαχνει ο Browser με καποια αναβαθμιση αλλα δεν το εχω ακουσει απο καποιον επισημα....ακου εκει καθε 16 ωρες φορτισμα........ και το Ν97 με χρηση να κραταει ανετα 2 μερες με ιδια μπαταρια.... του ν86 το βιντεο βραδυ δεν εχει απλα καμια συγκριση με του ομνια..
Συμφωνώ φίλε μου.
Ο browser πραγματι φτιαχνει στις αναβαθμισμενες εκδόσεις. Αλλιως κολλαει αγρια και παγωνει το κινητό.
Πολύ δυναμη, αλλα ασχημα δοσμένη. Μεγάλη εμφαση στο βιντεο και στην οθόνη, αλλα σε λειτουργιες καθημερινες ειναι πίσω.
Κάτι που μου αρεσε, ειναι οτι μπορεις να κανεις εγγραφή από το ραδιοφωνο!
Το Ν97 σε νυχτερινες και φλασ δεν παιζεται.

JamesBond
27-07-2009, 23:51
Επειδή είδα στις προηγούμενες σελίδες ότι αναφερθήκατε στα προγράμματα πλοήγησης και μάλιστα κάποιος ανέφερε για garmin (οτι το έχει εγκαταστήσει), μπορεί να μας πει με ποια rom το έχει βάλει γιατί με αυτή του πλαισίου εγώ δεν μπορώ να το κάνω unlock (βάζω κανονικά το αρχείο sw.unl στο folder του garmin αλλά τίποτα). Μπορεί ο φίλος να μου πει ποιό k e y g e n χρησιμοποίησε και γενικά ποια αρχεία μήπως τυχόν έπεσα στην περίπτωση? (μου είχε τύχει κάτι αντίστοιχο στο n95 με παλαιότερη έκδοση του garmin και αλλάζοντας την πηγή των αρχείων κατάφερα και το εγκατέστησα).
Ευχαριστώ. (Δεκτά και PM αν είμαι εκτός θέματος) :)

sprsk
27-07-2009, 23:58
Οσο αφορά τα Avi kai WMV.

οπως ήταν τα έκανα copy paste αφού έκανα την διαδικασία που μου είπες με την επιδιώρθοση της εγκατάστασης toy PC studio.

Λοιπον δεν τα έπαιξε .
Τα είδε αλλά δεν πορούσε να τα ανοίξει.

Εκανα μετά το avi μετατροπή σε mp4 με ενσωματομένους υπότιτλους και έπεξε SUPER.

Απλά ρωτάω αν υπάρχει κάποιος player που να τα παίζει για να μην κάθομαι να κάνω μετατροπες.

gpap2004
28-07-2009, 00:07
Επειδή είδα στις προηγούμενες σελίδες ότι αναφερθήκατε στα προγράμματα πλοήγησης και μάλιστα κάποιος ανέφερε για garmin (οτι το έχει εγκαταστήσει), μπορεί να μας πει με ποια rom το έχει βάλει γιατί με αυτή του πλαισίου εγώ δεν μπορώ να το κάνω unlock (βάζω κανονικά το αρχείο sw.unl στο folder του garmin αλλά τίποτα). Μπορεί ο φίλος να μου πει ποιό k e y g e n χρησιμοποίησε και γενικά ποια αρχεία μήπως τυχόν έπεσα στην περίπτωση? (μου είχε τύχει κάτι αντίστοιχο στο n95 με παλαιότερη έκδοση του garmin και αλλάζοντας την πηγή των αρχείων κατάφερα και το εγκατέστησα).
Ευχαριστώ. (Δεκτά και PM αν είμαι εκτός θέματος) :)
Φίλε μου, δεν μπορεις να κάνεις unlock γιατί σου λειπει ενα ψηφίο από τον card ID! Γυρνα σε landscape και θα δεις ολο τον αριθμό! Και δουλευει αριστα το Garmin.

οπως ήταν τα έκανα copy paste αφού έκανα την διαδικασία που μου είπες με την επιδιώρθοση της εγκατάστασης toy PC studio.
Λοιπον δεν τα έπαιξε .

Εκανα μετά το avi μετατροπή σε mp4 με ενσωματομένους υπότιτλους και έπεξε SUPER.

Απλά ρωτάω αν υπάρχει κάποιος player που να τα παίζει για να μην κάθομαι να κάνω μετατροπες.
Καντα divx. Επισης χρησιμοποιησε το PC Studio, εχει μια μετατροπή αρχείων βιντεο.

JamesBond
28-07-2009, 02:13
Φίλε μου, δεν μπορεις να κάνεις unlock γιατί σου λειπει ενα ψηφίο από τον card ID! Γυρνα σε landscape και θα δεις ολο τον αριθμό! Και δουλευει αριστα το Garmin.

Φίλε μου είσαι φοβερός. Ήταν τόσο απλό αλλά μου φαίνεται έχω ξεσυνηθίσει τις μεγάλες οθόνες με το Ν95 8GB και δεν μπορούσε να πάει το μυαλό μου εκεί. Ευχαριστώ και πάλι.

bald
28-07-2009, 11:01
Να ρωτησω κάτι κι εγώ? Πως μπορώ να ενεργοποιήσω το antishake στην κάμερα. Συνέχεια το πλήκτρο είναι λευκό και δεν μπορώ να το πατήσω.

strong
28-07-2009, 15:50
Νομιζω πρεπει να εχεις το iso στο αυτοματο και καμια επιλεγμενη σκηνη

gpap2004
28-07-2009, 20:49
Να ρωτησω κάτι κι εγώ? Πως μπορώ να ενεργοποιήσω το antishake στην κάμερα. Συνέχεια το πλήκτρο είναι λευκό και δεν μπορώ να το πατήσω.
Πρεπει να εχεις απενεργοποιημένο το φλας.:)

oasisAthens
29-07-2009, 01:15
Παιδιά καλησπέρα σας... Εμένα όταν πάω από προφιλ για να αλλάξω τον ήχο κλήσης μου έχει καμια 10ρια φορές ενα αρχείο EULA_AFR.txt ανάμεσα σε όλους του ήχους... Τι σκ@τ@ είναι αυτό...? Από έχω δει πρέπει να είναι από το GARMIN....Αλλά γιατί εμφανήστικε εκεί ;

gpap2004
29-07-2009, 01:42
Παιδιά καλησπέρα σας... Εμένα όταν πάω από προφιλ για να αλλάξω τον ήχο κλήσης μου έχει καμια 10ρια φορές ενα αρχείο EULA_AFR.txt ανάμεσα σε όλους του ήχους... Τι σκ@τ@ είναι αυτό...? Από έχω δει πρέπει να είναι από το GARMIN....Αλλά γιατί εμφανήστικε εκεί ;
Αυτό ειναι αρχείο βοήθειας του Garmin για την αφρικανική γλώσσα. Διεγραψε το.

oasisAthens
29-07-2009, 07:44
Το διέγραψα φίλε μου αλλά στην λίστα με τους ήχους συνεχίζει να εμφανίζεται.... Τι άλλο μπορώ να κάνω ; Έκανα εννοείται και επανεκκίνηση του κινητού μετά την διεγραφή...

gpap2004
29-07-2009, 09:33
Το διέγραψα φίλε μου αλλά στην λίστα με τους ήχους συνεχίζει να εμφανίζεται.... Τι άλλο μπορώ να κάνω ; Έκανα εννοείται και επανεκκίνηση του κινητού μετά την διεγραφή...

πήγαινε τότε στο φάκελλο Ε/Garmin και καπου σε ένα φάκελλο βοήθεια θα το βρεις. Σβηστο απο εκει.περίεργο όμως που σου το βγάζει στους ήχους.. Δεν ξέρω γιατί.

oasisAthens
29-07-2009, 09:38
πήγαινε τότε στο φάκελλο Ε/Garmin και καπου σε ένα φάκελλο βοήθεια θα το βρεις. Σβηστο απο εκει.περίεργο όμως που σου το βγάζει στους ήχους.. Δεν ξέρω γιατί.

Το βρήκα και το διέγραψα... Στην λίστα παρέμεινε... Διέγραψα όλα τα EULA_ εκτός από το ελληνικό, αυτό παρέμεινε στην λίστα... Έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων κα ιαυτό παρέμεινε στην λίστα θα τρελαθώ... Και σαν να μην φτάνει αυτό πλέον δεν μπορώ να φτίαξω καινούργιο προφιλ...Τι σκ@τα γίνεται ?????

oasisAthens
29-07-2009, 09:52
Ρε παιδιά θα τρελαθώ... Έκανα επαναφορα εργοστασιακών ρυθμίσεων και έχει τρελαθεί να κολάει το κινητο... Τι να κάνω ;

gpap2004
29-07-2009, 11:03
Ρε παιδιά θα τρελαθώ... Έκανα επαναφορα εργοστασιακών ρυθμίσεων και έχει τρελαθεί να κολάει το κινητο... Τι να κάνω ;
Κατι τρεχει στην Μαζική Αποθήκευση και στο κολλάει.
Συνδεσου ως Μαζική Αποθήκευση και σβησε όλους τους φακελους ( για να μην σου πω να κανεις φορμαρισμα στην μαζικη αποθυκευση και χασεις τα πάντα, route, asphalt εικόνες κ.λ.π. , που ομως μπορεις να τα ξαναπαρεις από το site της Samsung) εκτος από PowerDicSymbianV9, Samsung , Garmin, NDrive ( αν εχεις), Images, video.
Κρατα backup οτι νομιζεις.

Μετα πάτα *#7370#

dogo1970
29-07-2009, 12:01
γεια σας και απο εμενα!! μήπως ξέρει κανείς γιατί δεν ακούγεται ο ήχος κλήσης από τα ακουστικά??

gpap2004
29-07-2009, 12:21
γεια σας και απο εμενα!! μήπως ξέρει κανείς γιατί δεν ακούγεται ο ήχος κλήσης από τα ακουστικά??
Γιατί αν ακουγόταν, δεν θα μπορουσες να ακουσεις το τηλεφωνο οταν δεχόταν κληση ( θα ειχες τα handsfree να κρεμονται και δεν θα ακουγες τον ηχο ).

dogo1970
29-07-2009, 12:56
και αν φοράω τα ακουστικά(π.χ στο αυτοκίνητο) πως θα ακούσω το τηλ όταν χτυπάει??Δεν θα έπρεπε να ακούγεται και από τα ακουστικά?? όπως γινόταν σε όλα τα τηλ που είχα μέχρι τώρα??

gpap2004
29-07-2009, 13:01
και αν φοράω τα ακουστικά(π.χ στο αυτοκίνητο) πως θα ακούσω το τηλ όταν χτυπάει??Δεν θα έπρεπε να ακούγεται και από τα ακουστικά?? όπως γινόταν σε όλα τα τηλ που είχα μέχρι τώρα??
Ακόμα και αν φοράς τα ακουστικά, θα ακουσεις τον ηχο.Βαλε και δονηση οταν εχεις ακουστικά.
Κανονικά θα επρεπε να ακουγεται και από τα ακουστικά.

Οταν οδηγεις φορας ακουστικά;;;:mad!: Ελπίζω οχι σε μεγάλη ενταση ο ηχος....;))

niknikolas1
29-07-2009, 13:04
Κατι τρεχει στην Μαζική Αποθήκευση και στο κολλάει.
Συνδεσου ως Μαζική Αποθήκευση και σβησε όλους τους φακελους ( για να μην σου πω να κανεις φορμαρισμα στην μαζικη αποθυκευση και χασεις τα πάντα, route, asphalt εικόνες κ.λ.π. , που ομως μπορεις να τα ξαναπαρεις από το site της Samsung) εκτος από PowerDicSymbianV9, Samsung , Garmin, NDrive ( αν εχεις), Images, video.
Κρατα backup οτι νομιζεις.

Μετα πάτα *#7370#

αυτο που λεει ο Στεφανος κανε...*#7370#(αφου κανεις αντιγραφο με τα αρχεια σου) και θα στρωσει!
ααα και κατι ακομη...θα σου ζητησει ενα κωδικο ο οποιος ειναι...00000000

dogo1970
29-07-2009, 13:18
Φοράς για να μην χρειάζεται να το κρατάς στο χέρι όταν μιλάς! πάντως δύσκολα θα το ακούσεις έτσι!! είμαι περίεργος αν ακούγεται ο ήχος στο handsfree!!!αν όχι είναι θέμα μεγάλο νομίζω γιατί δεν είναι και κινητό που θα το βάλεις εύκολα σε μια τσέπη! ευχαριστώ πάντως!!

oasisAthens
29-07-2009, 15:40
αυτο που λεει ο Στεφανος κανε...*#7370#(αφου κανεις αντιγραφο με τα αρχεια σου) και θα στρωσει!
ααα και κατι ακομη...θα σου ζητησει ενα κωδικο ο οποιος ειναι...00000000

Σας ευχαριστώ πολύ φίλοι μου για την βοήθειά σας... Όντως με hard reset επέστρεψαν όλα στα φυσιολογικά.... Άντε πάλι προσπάθεια για να βάλω το GARMIN και ελπίζω να μην ξαναγίνει κ@λος το θεματάκι ...:)

papadas
29-07-2009, 18:46
Καλησπερα κ απο εδω στη ομορφη παρεα σας!:happy:
Απο οτι εχω καταλαβει κ οσο κ αν εψαξα μαλλον δε μπορουμε να επιλεξουμε δικο μας ηχο για τα εισερχομενα μυνηματα κ υπενθυμισεις ημερολογιου.....δεξερω αν γνωριζετε εσεις καποια λυση.
gpap2004 (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/member.php?u=1382) ευχαριστω για τη λυση που εδωσες στο αλλο φιλο για το anti-shake....το εψαχνα κ εγω!
Ειναι η δευτερη μου μερα με το 8910 κ ακομα το ψαχνω....κ η ατιμη μπαταρια δε βοηθα :baby:

nectons
29-07-2009, 20:35
Nα τα θεσω λοιπόν: ας ξεκινήσω με έναν ακόμη - σοβαρό κατά την άποψή μου - περιορισμό του hardware του Samsung:
Δεν μπορείτε να ηχογραφήσετε τις κλήσεις σας!
Ούτε με τον ενσωματωμένο εγγραφέα ( αυτόν που ακούγεται το μπιπ), ούτε φυσικά και με κανένα άλλο εγγραφέα τρίτου κατασκευαστή!

Με το υπάρχον software όχι δεν μπορείς. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ όμως περιορισμός hardware. Αντίθετα μπορεί να κάνει ηχογράφηση. Μην ανυσηχείς. Θα βγεί πρόγραμμα που να το υποστιρήζει!

Σβήνει. Αρκεί να βρίσκεσε σε κατάσταση κλήσεως και όχι απλά να καλείς.

Τόχεις σε προφίλ handsfree ???

Καλησπερα κ απο εδω στη ομορφη παρεα σας!:happy:
Απο οτι εχω καταλαβει κ οσο κ αν εψαξα μαλλον δε μπορουμε να επιλεξουμε δικο μας ηχο για τα εισερχομενα μυνηματα κ υπενθυμισεις ημερολογιου.....δεξερω αν γνωριζετε εσεις καποια λυση.
gpap2004 (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/member.php?u=1382) ευχαριστω για τη λυση που εδωσες στο αλλο φιλο για το anti-shake....το εψαχνα κ εγω!
Ειναι η δευτερη μου μερα με το 8910 κ ακομα το ψαχνω....κ η ατιμη μπαταρια δε βοηθα :baby:

Μπορείς να επιλέξεις ήχο διαφορετικό για τα πάντα. Η άτιμη η μπαταρία φταίει το firmware Που έχεις. Υπομονή να βγει΄η Ελληνικήξ του πλαισίου.

dogo1970
29-07-2009, 22:37
[QUOTE]Τόχεις σε προφίλ handsfree ???/QUOTE]
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς "προφίλ handsfree"!!το θέμα ειναι οτι σε εισερχομενη κληση ο ηχος ακουγεται μονο απο τα ηχεια του τηλ και οχι απο τα ακουστικα!!

sprsk
30-07-2009, 02:21
α) Η έκδοση που έχω στο κινητό είναι :

Εκδοση λογισμικού : Ι8910ΧΧΙΦΒ
Ημερομηνία εκδο.λογ. :17/06/2009
Προσαρμοσμένη έκδ.: I8910VGRIF1
Ημερομ. προσαρμογής :18/06/2009
Γλώσσα που έχει οριστεί : 07

Χρειάζεται να κάνω καμία αλλαγή ?

β) όταν πατάω την επιλογή τηλέφωνο δεν δείχνει τις ταχείες κλήσεις παρότι τις έχω περάσει και εμφανίζονται στο /μενού/εργαλεία/ταχειές κλήσεις.

γ) υπάρχει περίπτωση να μπορεί να κάνει copy paste σε κείμενο ?

δ) απο που προτείνετε να αγοράσω καλώδιο σύνδεσης με tv ?

Τέλος δεν μου άρεσε που στο πακέτο αγοράς δεν είχε προστατευτικό οθόνης καθώς και θήκη . Επίσης απο που προτείνετε να τα αγοράσω ?

gpap2004
30-07-2009, 10:34
α) Η έκδοση που έχω στο κινητό είναι :

Εκδοση λογισμικού : Ι8910ΧΧΙΦΒ
Ημερομηνία εκδο.λογ. :17/06/2009
Προσαρμοσμένη έκδ.: I8910VGRIF1
Ημερομ. προσαρμογής :18/06/2009
Γλώσσα που έχει οριστεί : 07

Χρειάζεται να κάνω καμία αλλαγή ?

β) όταν πατάω την επιλογή τηλέφωνο δεν δείχνει τις ταχείες κλήσεις παρότι τις έχω περάσει και εμφανίζονται στο /μενού/εργαλεία/ταχειές κλήσεις.

γ) υπάρχει περίπτωση να μπορεί να κάνει copy paste σε κείμενο ?

δ) απο που προτείνετε να αγοράσω καλώδιο σύνδεσης με tv ?

Τέλος δεν μου άρεσε που στο πακέτο αγοράς δεν είχε προστατευτικό οθόνης καθώς και θήκη . Επίσης απο που προτείνετε να τα αγοράσω ?

1. εχεις την τελευταια ελληνική ρομ. καμμια αλλαγη.
2. η επιλογη τηλεφωνο δε δειχνει ταχειες κλησεις. μονο πατωντας παρατεταμενα και εφοσον εχεις ενεργοποιησει ταχειες κλησεις, τα αντιστοιχα νουμερα, τα καλει.
3. αντιγρ.-επικολ. δεν κανει σαν τα wm. εχει ομως επιλογες ( ενα εικονιδιο με οριζοντιες γρταμμες) που κανει αντιγραφη / αποκοπή και μετα επικολληση.
4. καλωδιο συνδεσης , βαλε κανενα απο νοκια. αλλα αν θεσ HDMI , ψαξε λιγο google γιατι δεν υπαρχει ελλαδα.
5. προστατευτικό οθονης αν και δεν χαραζεται το γυαλί, δες στο eshop.gr . Θηκη απο οτι ξερω δεν υπαρχει, αλλα αν ειχες καμμια απο htc μια χαρα κάνει.

papadas
30-07-2009, 15:17
Μπορείς να επιλέξεις ήχο διαφορετικό για τα πάντα. Η άτιμη η μπαταρία φταίει το firmware Που έχεις. Υπομονή να βγει΄η Ελληνικήξ του πλαισίου.
Περα απο τον ηχο κλησης δε μπορω να αλλαξω ηχο σε αλλη λειτουργια!
Με ενδιαφερει βασικα να αλλαξω ηχο στα εισερχομενα μηνυματα....δε ξερω αν υπαρχει καποια βοηθεια για το πως θα αλλαξω το ηχο.

dkaris
31-07-2009, 11:52
Καλημέρα παιδιά....Είμαι κι εγώ κάτοχος πλέον του i8910 και οφείλω να πω πως είναι άψογο...

Έχω όμως ένα θεματάκι και θέλω την βοήθεια σας.

Έχω εγκαταστήσει το τελευταίο PC Studio σε Windows Vista 64bit και όταν συνδέω το τηλέφωνο με usb το αναγνωρίζει κανονικά αλλά κολλάει στην προσπάθεια του να βρεί κάποιο driver... Το αποτέλεσμα αυτού είναι το εξής: Το PC Studio βλέπει κανονικά το τηλέφωνο αλλά μόλις πάω να κάνω Software Update μου λέει οτι το τηλέφωνο δεν είναι συνδεδεμένο οπότε και δεν προχωράει....

Καμιά ιδέα;

Ευχαριστώ

dkaris
31-07-2009, 15:45
Τελικά το έλυσα το θέμα του USB. Όταν μου ζήτησς να του υποδείξω που βρίσκονται οι drivers για την άγνωστη συσκευή τοθ έδωσα το C: και μετά απο λίγο βρήκε τα πάντα και οκ.

Το μόνο πρόβλημνα που έχω πλέον είναι οτι κατα το update μου λέει οτι η συσκευή δεν αναγνωρίζεται!!! Πάμε για δεύτερο γύω αναζήτησης!

gpap2004
31-07-2009, 16:24
Τελικά το έλυσα το θέμα του USB. Όταν μου ζήτησς να του υποδείξω που βρίσκονται οι drivers για την άγνωστη συσκευή τοθ έδωσα το C: και μετά απο λίγο βρήκε τα πάντα και οκ.

Το μόνο πρόβλημνα που έχω πλέον είναι οτι κατα το update μου λέει οτι η συσκευή δεν αναγνωρίζεται!!! Πάμε για δεύτερο γύω αναζήτησης!
αυτο που λεει σημαινει οτι δεν υπαρχουν updates!

dkaris
31-07-2009, 19:46
Μάλιστα....ευχαριστώ άρα τσάμπα ανησύχισα.

Ευχαριστώωω

harley5
02-08-2009, 00:31
Καλημερα,να σας ρωτησω κατι και εγω, γιατι ειναι η πρωτη φορα που "ξεστρατισα" απο Νοκια...
Εχω δυο Blue tooth, τα οποια υποστηριζουν το να ακους μουσικη οταν ειναι συνδεδεμενα στο τηλ. τουλαχιστον ετσι γινοταν στο Ν97 που ειχα.Δεν υποστηριζει την συγκεκριμενη δυνατοτητα αυτο το τηλ.????Νομιζω αυτη η λειτουργια ειναι το A2DP(δεν ειμαι σιγουρος)...Μηπως χρειαζεται καποια ρυθμιση, τα συνδεσα και τα δυο ομως μονο συνομιλια μπορω να κανω...Ευχαριστω

gpap2004
02-08-2009, 19:51
Καλημερα,να σας ρωτησω κατι και εγω, γιατι ειναι η πρωτη φορα που "ξεστρατισα" απο Νοκια...
Εχω δυο Blue tooth, τα οποια υποστηριζουν το να ακους μουσικη οταν ειναι συνδεδεμενα στο τηλ. τουλαχιστον ετσι γινοταν στο Ν97 που ειχα.Δεν υποστηριζει την συγκεκριμενη δυνατοτητα αυτο το τηλ.????Νομιζω αυτη η λειτουργια ειναι το A2DP(δεν ειμαι σιγουρος)...Μηπως χρειαζεται καποια ρυθμιση, τα συνδεσα και τα δυο ομως μονο συνομιλια μπορω να κανω...Ευχαριστω
δεν υποστηριζει, σωστα το λες.
( γιατί εδωσες το Ν97;; :hypno: δεν ησουν ευχαριστημενος;)

harley5
02-08-2009, 23:25
δεν υποστηριζει, σωστα το λες.
( γιατί εδωσες το Ν97;; :hypno: δεν ησουν ευχαριστημενος;)
Γιατι φιλε gpap2004 το εχει παρακανει η Νοκια με την ποιοτητα κατασκευης...
Αν εξεραισεις ελαχιστα μοντελα κυριως της σειρας Ε(Ε66,Ε71) τα υπολοιπα ειναι για τα μπαζα...Πες μου με το χερι στην καρδια(γιατι σε κοβω Νοκιακια και σενα), ποσα τηλ. θα ειχε πουλησει η συγκεκριμενη εταιρεια αν δεν ειχε το Symbian???????:thanks:

sprsk
04-08-2009, 21:16
Εχω να σας ρωτήσω τα παρακάτω.

1)Πάω LBS και πατάω Navigation .
Ανοίγει ο ελληνικός χάρτης και με ρωτάει αν έχω κωδικό κουπονιού ? Πού να τον βρω ?
Πατάω όχι μπαίνει μέσα και μου γράφει " Μη χαρτογραφημένη οδός "
Τι πρέπει να κάνω . ?

2)σερνω οριζόντια το δάκλυλο μου στην αρχική οθόνη και ανοίγει " Επαφές με φωτογραφία "
περνάω 3 επαφές για να δώ τι παίζει .
πεφτει η μία πάνω στην άλλη και κάθετη κίνηση δακλύλου στην οθόνη αλλάζει τις φωτογραφίες .Τζάμι σκέφτομαι. Πατάω πάνω στην φωτογραφία για καλέσει ...... τίποτα .
Τι είναι αυτό το " Επαφές με φωτογραφία " αν δεν μπορείς να καλέσεις απο εκεί. :hypno:

3)το βιβλιαράκι των οδηγιών είναι για τα μπάζα ( η έκφραση είναι πολύ ευγενική και δεν αντιπροσωπεύει την αλήθεια).

4) συνδέομαι σε PCstudio mode και πατάω σύνδεση στο internet. Κάνει να συνδεθεί αλλά τίποτα .
Πώς μπορώ να συνδέσω το τηλέφωνο στο internet μέσω της σύνδεσης του υπολογιστή μου .

5) τα οριζόντια μενού παίζουν σε ορισμένες λειτουργίες και όχι σε όλες.

6) Υπάρχει δωρεάν κάποιος καλός player που να παίζει τα πάντα και να μήν μου δείχει όλα τα αρχεία όταν τον ανοίγω. !yodude!

7) μπορώ να περιορίσω στο προηγούμενο με κάποιο τρόπο αρχεία πολυμέσων ή φοτό απο τα προγράμματα να μην εμφανίζονται όταν ανοίγει η εφαρμογή. ?

8)την 1η φορά η μπαταρία με ενθουσίασε 3 μέρες .
...την 2η φορά με ποιό απαιτητική χρήση 2 μέρες.
...την 3η το ίδιο
...σήμερα μόνο με τηλέφωνα κράτησε 7 ώρες.:oops: τι έγινε ?????????????????

9) Κανά καλό παιχνιδάκι (free) που έχετε παίξει και να αξίζει να πάρω μαζί μου στις διακοπές.

savaspar
05-08-2009, 00:01
Λοιπόν είναι η τρίτη ημέρα που έχω στα χέρια μου το τηλέφωνο και ήδη είμαι πολύ δυσαρεστημένος.

-Είμαι ασφαλιστής και χρησιμοποιούσα σε όλα μου τα τηλέφωνα που είχα ως τώρα την ηχογράφηση συνομιλίας για να μην σημειώνω αυτά που μου λέει ο πελάτης και όταν πήγαινα στο γραφείο άκουγα απλώς την συνομιλία...

-Επίσης, επάνω στην μηχανή έχω κράνη που είναι A2DP και υποστηρίζουν τριμελή σύνδεση μέσω του κινητού για να ακούνε και οι 2 μουσική, τώρα μου είναι άχρηστα με το ι8910...........

-Μόλις περάσω μια επαφή στις "επαφές με φωτογραφία", ακόμη και αν επιλέξω η σύνδεση με τον κατάλογο να γίνει στο κινητό της επαφής, αυτό καλεί αποκλειστικά και μόνο στο σταθερό(οικίας) του!

-Η νυχτερινή φωτογράφηση του παρόλο 8 Mpixels ξεπαιρνιέται μακράν απο του προηγούμενου κινητού μου Nokia N95 με carl zeis 5 Μpixels. Εχθές πήγα στο terra petra, ήταν νύχτα και με το 8910 από όλα τα φώτα της αθήνας μόνο τα 5 πρώτα σπίτια φαινόντουσαν και αυτά απίστευτα θαμπά. Πέρα απο αυτά το απέραντο σκοτάδι εκτός από κάποια πολύ δυνατά φώτα κοντά στον Υμητό... Αντιθέτως με το N95 φαίνονται όλα πολύ φωτεινά και καθαρά χωρις να είναι κουνημένες οι φωτογραφίες.

-Το έχω τρίτη μέρα και μου έχει κολλήσει και έχει κάνει επανεκκίνηση μόνο του 2 φορές. Το N95 την τελευταία φορά που το έκλεισα μόνος μου για να βγάλω την sim, ήταν πριν 1,5 μήνα. Και γενικώς δεν το θυμάμαι να έχει κολλήσει πολλές φορές.

Δυστηχώς κύριοι θα πρέπει να σας πω με πολλή στεναχώρια και απο την πλευρά μου οτι ψάχνω αγοραστή. Δεν νομίζω πως μπορεί να ξεπεραστεί η ποιότητα του θεσμού Nokia (ας μην είχε και αυτά τα φτηνιάρηκα υλικά). Θα παραμείνω με το παλιό μου N95 όντας και σε πολύ καλή κατάσταση. Δεν με ενοχλεί που κάνει κάποια μικροsecond παραπάνω για να μπεί στις εφαρμογές και στα μενού, αρκεί που έχει όλα όσα χρειάζομαι. Απλά ήθελα κάτι καλύτερο και πιστεύω πως την πάτησα. Μόνο βιτρίνα είναι η Samsung (Amoled αφής, 3d interface, 8 Mpixels χωρίς υπόσταση)... Αυτά...

gpap2004
05-08-2009, 10:56
Αν εξεραισεις ελαχιστα μοντελα κυριως της σειρας Ε(Ε66,Ε71) τα υπολοιπα ειναι για τα μπαζα...Πες μου με το χερι στην καρδια(γιατι σε κοβω Νοκιακια και σενα), ποσα τηλ. θα ειχε πουλησει η συγκεκριμενη εταιρεια αν δεν ειχε το Symbian???????:thanks:

Πραγματι η ποιοτητα των υλικών στη ΝΟΚΙΑ ειναι υποδεέστερη απο το ι8910. Και ναι, αν δεν υπήρχε το Symbian , θα πουλουσε λιγοτερα η νοκια. Μου αρεσουν τα νοκια μονο από πλευρας σωστα δομημμενου λειτουργικου ( χωρις κολληματα, εκμεταλευονται πληρως τους επεξεργαστες τους και το ολο hardware, εστω και σε κάποια firmware updates τους, μιας και τα πρωτα κινητα που βγαζουν σχεδον παντα εχουν buggs). Αλλα αυτην την οθόνη , χαιρεσαι να την οατας και νατην κοιτας στο ι8910..

Λοιπόν είναι η τρίτη ημέρα που έχω στα χέρια μου το τηλέφωνο και ήδη είμαι πολύ δυσαρεστημένος.

-Είμαι ασφαλιστής και χρησιμοποιούσα σε όλα μου τα τηλέφωνα που είχα ως τώρα την ηχογράφηση συνομιλίας για να μην σημειώνω αυτά που μου λέει ο πελάτης και όταν πήγαινα στο γραφείο άκουγα απλώς την συνομιλία...

-Επίσης, επάνω στην μηχανή έχω κράνη που είναι A2DP και υποστηρίζουν τριμελή σύνδεση μέσω του κινητού για να ακούνε και οι 2 μουσική, τώρα μου είναι άχρηστα με το ι8910...........

-Μόλις περάσω μια επαφή στις "επαφές με φωτογραφία", ακόμη και αν επιλέξω η σύνδεση με τον κατάλογο να γίνει στο κινητό της επαφής, αυτό καλεί αποκλειστικά και μόνο στο σταθερό(οικίας) του!

-Η νυχτερινή φωτογράφηση του παρόλο 8 Mpixels ξεπαιρνιέται μακράν απο του προηγούμενου κινητού μου Nokia N95 με carl zeis 5 Μpixels. Εχθές πήγα στο terra petra, ήταν νύχτα και με το 8910 από όλα τα φώτα της αθήνας μόνο τα 5 πρώτα σπίτια φαινόντουσαν και αυτά απίστευτα θαμπά. Πέρα απο αυτά το απέραντο σκοτάδι εκτός από κάποια πολύ δυνατά φώτα κοντά στον Υμητό... Αντιθέτως με το N95 φαίνονται όλα πολύ φωτεινά και καθαρά χωρις να είναι κουνημένες οι φωτογραφίες.

-Το έχω τρίτη μέρα και μου έχει κολλήσει και έχει κάνει επανεκκίνηση μόνο του 2 φορές. Το N95 την τελευταία φορά που το έκλεισα μόνος μου για να βγάλω την sim, ήταν πριν 1,5 μήνα. Και γενικώς δεν το θυμάμαι να έχει κολλήσει πολλές φορές.

Δυστηχώς κύριοι θα πρέπει να σας πω με πολλή στεναχώρια και απο την πλευρά μου οτι ψάχνω αγοραστή. Δεν νομίζω πως μπορεί να ξεπεραστεί η ποιότητα του θεσμού Nokia (ας μην είχε και αυτά τα φτηνιάρηκα υλικά). Θα παραμείνω με το παλιό μου N95 όντας και σε πολύ καλή κατάσταση. Δεν με ενοχλεί που κάνει κάποια μικροsecond παραπάνω για να μπεί στις εφαρμογές και στα μενού, αρκεί που έχει όλα όσα χρειάζομαι. Απλά ήθελα κάτι καλύτερο και πιστεύω πως την πάτησα. Μόνο βιτρίνα είναι η Samsung (Amoled αφής, 3d interface, 8 Mpixels χωρίς υπόσταση)... Αυτά...

Πραγματι , εχει πολλα προβλήματα, οπως ηδη εχω πει και στο συγκριτικό που εχω κανει με το Ν97 οπου και τονιζω και την απουσια ΒΤ φωνητικής κλήσης.
Το λειτουργικό Symbian δεν εκμεταλευεται ολες τις αρετες του κινητου. Ηχογραφηση μπορεις να κανεις και να κρατας σημειώσεις, αλλα οχι να ηχογραφεις κληση! Περιεργο , όντως!!!!
Επίσης εμενα μου αρεσει να γραφω στην οθονη σημειωσεις, αλλα δυστυχως η οθονη δεν παιρνει γραφιδα οποτε με το δαχτυλο δεν εχω ακρίβεια!
Η καμερα τη νυχτα ακομα και με τοWDR ενεργοποιημενο και φλας, δεν πιανει το Ν95 αλλα και το Ν97 ( ας αφησουμε και το Ν82 που με ΧΕΝΟΝ φλας δεν παιζεται..).
Αλλα απολαμβανω την οθόνη, το αγγιγμα , τα γραφικά. Με ξεκουραζουν τα χρωματα παιδιά. Απο κει και περα, ειναι θεμα τι ζητα κανεις απο ενα κινητό, και τι θελει.
Κολληματα δεν εχω κανενα, παρολο που ειναι φορτωμενο εφαρμογες το κινητο και παρολο που εχω πολλη παλια ΡΟΜ ελληνική ( Ε9/ΙΕ3).

Αλλα λέω ξανα: Symbian = Nokia, Samsung = windows mobile!

Παρολα αυτα , χρησιμοποιω το Samsung! εχει αυτο το κατι...

gpap2004
05-08-2009, 11:08
Εχω να σας ρωτήσω τα παρακάτω.

1)Πάω LBS και πατάω Navigation .
Ανοίγει ο ελληνικός χάρτης και με ρωτάει αν έχω κωδικό κουπονιού ? Πού να τον βρω ?
Πατάω όχι μπαίνει μέσα και μου γράφει " Μη χαρτογραφημένη οδός "
Τι πρέπει να κάνω . ?

2)σερνω οριζόντια το δάκλυλο μου στην αρχική οθόνη και ανοίγει " Επαφές με φωτογραφία "
περνάω 3 επαφές για να δώ τι παίζει .
πεφτει η μία πάνω στην άλλη και κάθετη κίνηση δακλύλου στην οθόνη αλλάζει τις φωτογραφίες .Τζάμι σκέφτομαι. Πατάω πάνω στην φωτογραφία για καλέσει ...... τίποτα .
Τι είναι αυτό το " Επαφές με φωτογραφία " αν δεν μπορείς να καλέσεις απο εκεί. :hypno:

3)το βιβλιαράκι των οδηγιών είναι για τα μπάζα ( η έκφραση είναι πολύ ευγενική και δεν αντιπροσωπεύει την αλήθεια).

4) συνδέομαι σε PCstudio mode και πατάω σύνδεση στο internet. Κάνει να συνδεθεί αλλά τίποτα .
Πώς μπορώ να συνδέσω το τηλέφωνο στο internet μέσω της σύνδεσης του υπολογιστή μου .

5) τα οριζόντια μενού παίζουν σε ορισμένες λειτουργίες και όχι σε όλες.

6) Υπάρχει δωρεάν κάποιος καλός player που να παίζει τα πάντα και να μήν μου δείχει όλα τα αρχεία όταν τον ανοίγω. !yodude!

7) μπορώ να περιορίσω στο προηγούμενο με κάποιο τρόπο αρχεία πολυμέσων ή φοτό απο τα προγράμματα να μην εμφανίζονται όταν ανοίγει η εφαρμογή. ?

8)την 1η φορά η μπαταρία με ενθουσίασε 3 μέρες .
...την 2η φορά με ποιό απαιτητική χρήση 2 μέρες.
...την 3η το ίδιο
...σήμερα μόνο με τηλέφωνα κράτησε 7 ώρες.:oops: τι έγινε ?????????????????

9) Κανά καλό παιχνιδάκι (free) που έχετε παίξει και να αξίζει να πάρω μαζί μου στις διακοπές.

1. συνδεεσε μεσω wifi και κατεβαζεις τον χαρτη ελλαδας ( 101 ΜΒ, υπομονή..).
ειναι δωρεαν. αλλα μετα για να πλοηγηθεις, θελει συνδρομή ( οπως τα ovi nokia maps).
2. στις επαφες με φωτο, πατας επιλογες και αντιστοιχηση απο καταλογο. θα αντιστοιχησεις ενα ονομα και θα στο καλει.
3. το βιβλιαρακι ειναι καλο, αλλα αν δες εχεις αλλη επαφη με symbian, θελει εξοικιωση.
4. συνδεεσαι μεσω ιντερνετ αλλα χρησιμοποιει το 3G σου και χρεωνεσαι. Δεν ειναι windows mobile να συνδεεσαι μεσω active sync και να μην χρεωνεσαι!
5.τι ακριβως εννοεις; σκρολαρω οριζοντια και παιζουν μια χαρα.
6.οχι ακομα. σε λιγο καιρο ομως θα υπαρξει ο coreplayer ( οχι free).
7.βαλε το handy taskman. Δες στο Google.
8.κατι μενει ανοιχτο στο background . Βαλε το πιο πανω προγραμμα και θαχεις πληρη ελεγχο.
δες εδω σχετικά: http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=12962
9. δες εδω αν βρεις κανενα : http://www.bytheway.gr/portal2/forum/forumdisplay.php?f=153

nectons
05-08-2009, 11:41
[QUOTE]Τόχεις σε προφίλ handsfree ???/QUOTE]
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς "προφίλ handsfree"!!το θέμα ειναι οτι σε εισερχομενη κληση ο ηχος ακουγεται μονο απο τα ηχεια του τηλ και οχι απο τα ακουστικα!!

Δεν ακούγετε και είναι θέμα firmware. Αυτό θα αλλάξει στο μέλλον με κάποια αναβάθμιση. Σαν αντιστάθμιση όμως έχει τα πανίσχυρα ηχεία του που ακούγονται κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες και περνά απαρατήρητο το μειονέκτημα.

Περα απο τον ηχο κλησης δε μπορω να αλλαξω ηχο σε αλλη λειτουργια!
Με ενδιαφερει βασικα να αλλαξω ηχο στα εισερχομενα μηνυματα....δε ξερω αν υπαρχει καποια βοηθεια για το πως θα αλλαξω το ηχο.

Εύκολο. Θα πας στις ρυθμίσεις και κατόπιν στο προσωπικό και μετά στο προφίλ. Θα επιλέξεις το προφίλ που σε ενδιαφέρει και κατόπιν θα πατήσεις επιλογές. Από εκεί θα επιλέξεις διαμόρφωση. Εκεί θα βρεις τα πάντα ;)

Όταν λες υποστιρήζουν τι εννοείς? Είναι A2DP στέρεο BT ??? Έχω και carkit αυτοκινήτου κινέζικο που παίζει ΑΨΟΓΑ μουσική το 8910 και όταν μου κάνουν κλήση μιλάω και ανοικτή ακρόαση αφού κάνει παύση την μουσική και συνεχίζει μετά το΄τέλος κλήσης αλλά και ακούω οποιονδήποτε ήχο του κινητού από το carkit ακόμη και την πλοήγηση. Και φυσικά υποστιρήζει και μάλιστα με εκπληκτική ποιότητα. Έχω και ένα SE stereo bt και παίζει το ίδιο άψογα. Πες μας τα μοντέλα των BT Που έχεις :)

Όχι δεν θα είχε πουλήσει. Και συγκεκριμένα πέραν των κάποιων ΤΙΜΙΩΝ κινητών όπως είναι το Ν95 και τα κινητά που προανέφερες και κάποια άλλα παλιότερα, τίποτε το αξιόλογο δεν έχουμε δει από την Νοκια αν αναλογιστούμε ότι έχει βγάλει 1000+ μοντέλα στην αγορά. Και ναι. Ο Στέφανος τελικά είναι nokiaκιας :respect:

Κακώς τότε φίλε μου που μεταφέρθηκες σε ένα ¨πειραματικό" η έστω ¨πρώιμο" λογισμικό όπως είναι το s60 5th edition.!!! To 8910 υποστιρήζει ηχογράφηση και των 2 πλευρών hardwareικά αλλά τα τωρινά προγράμματα δεν έχουν γραφτεί για το νεότατο hardware που έχει το 8910. Θα πρέπει να κάνεις υπομονή να φτιάξουν οι προγραμματιστές τις κατάλληλες εκδόσεις για το 8910.

Α2DP έχει το 8910. Τι μάρκα και μοντέλα είναι τα bt που έχεις και δεν μπορείς να το κάνεις πες μας. Και με τι κινητό ήσουν πριν και το έκανες επίσης.

Η εφαρμογή αυτή είναι ΚΑΡΚΙΝΟΣ για το κινητό και απορό πως η Samsung την έχει προεγκατεστημένη μέσα και ψάχνουμε (εγώ τουλάχιστον) απεγνωσμένα να την ξηλώσουμε εντελώς από το κινητό! Άσε που καταναλώνει την μπαταρία του δίχως λόγο και αιτία. Βάλε το handy task man και κλείνε την με KILL Κάθε φορά να υσηχάσεις. Όσο για λειτουργία γρήγορης κλήσης χρησιμοποίησε την κλασική ταχεία κλήση όπου βάζεις σε κάθε νούμερο το τηλέφωνο που θέλεις και πατώντας το παρατεταμένα μετά κάνει αυτόματα κλήση αυτό το νούμερο. ΥΠΟΜΟΝΗ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ. Το symbian S60 5th έχει δρόμο μπροστά του !!!

Χρησιμοποίησες νυκτερινή λήψη? Χρησιμοποίησε την και θα δεις. Η κάμερα του 8910 είναι ΜΑΚΡΑΝ ποιοτικότερη από του Ν95. Νύχτα με ΦΩΤΕΙΝΗ μέρα! Απλώς το 8910 θέλει ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ. Μάθε να το ρυθμίζεις και θα έχεις ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ που συγκρίνοντας τα με του Ν95 θα βάζεις τα γέλια ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ :)

Εμένα ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ποτέ. Έχω το firmware του Πλαισίου! Και ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ. Δεν είναι δυνατόν να συγκρίνεις μια συσκευή που το λειτουργικότης έχει ωριμάσει εδώ και μερικά ΧΡΟΝΙΑ με το ΝΕΟΤΑΤΟ ΚΑΙ ΠΑΡΘΕΝΟ λειτουργικό που έχει το 8910 :)

Σε όλη την διάρκεια που απαντούσα στα μηνύματά σου βιαζόμουν να τελιώσω να σε συμβουλέψω ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ. Πούλησέ το! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ :D

Παιδιά συγχωρέστε τα delay των απαντήσεων ε?. Καλοκαιράκι γαρ :)

sprsk
05-08-2009, 11:47
1) Αρα είναι άχρηστο . Γιατι να το χρησιμοποιήσω. ( Μενω δηλαδή στο Ndrive ).
2) μόλις κατάλαβα ότι έπρεπε να κάνω Πρ.Περιοχής ( sorry δεν το είχα καταλάβει )
3) το βιβλιαράκι έπρεπε να γράφει ότι μου λές εσύ αλλά δεν ... ( δεν φτιάχνεις φίλε μου ένα δικό σου )
4) Αυτό δεν θέλω να το πιστέψω. Δεν μπορώ να έχω ιντερνετ στο κινητο μέσω Wifi ή USB.
5) π.χ στο "2" δεν πάιζει αν το γυρισω οριζόντια ( δηλαδή δεν δουλεύει σε όλα τα μενου )
6) εν αναμονή
7) + 8) ΤΝΧ :) Σου το έχω ζητήσει εδώ http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=11356
9 ) TNX :)

nectons
05-08-2009, 12:48

Λοιπον δεν τα έπαιξε .

Tι αρχεία είναι αυτά πες μας ακριβώς. Ότι divx/xvid/wmv release από τα γνωστά site έχω κάνει αντιγρα΄φη στην μνήμη του τα παίζει ΟΛΑ άψογα και με υπότιτλους (έστω και με κινέζικους χαρακτήρες)! Player προς το παρόν δεν υπάρχει. Υπομονή για τον coreplayer στην 5th edition έκδοσή του.

Νομίζω οτι πανω από όλα είναι τι ζηταμε από το κινητό μας. Να παιζει βιντεο και ναχει τρομερα χαρακτηριστικά επεξεργαστή; να βγαζει σουπερ φωτό; να εχει ή οχι οθονη αφης;
Εγώ ας πουμε, θελω να εχει οθόνη αφης στην οποια να μπορώ να γραφω σημειώσεις με γραφίδα με το καταλληλο προγραμμα, να βγαζω σουπερ φωτό, να ηχογραφώ συνομιλίες όταν πρεπει για να θυμαμαι τι πρεπει να κάνω, να εχω εναν answering machine και να χρησιμοποιώ ΒΤ φωνητική κλήση. Αρα, δεν μου κανει το ομνια. Αλλά θέλω και την οθονη του ομνια. Αρα; :hypno:
Τι θέλω να πω. Οτι καθε χρηστης έχει συγκεκριμενες αναγκες από ενα κινητό, και μιας και το τελειο κινητό δεν θα υπάρξει ποτέ, κανουμε καποιους συμβιβασμούς. :)

Πρόσεξε. ΟΛΑ τα παραπάνω που παρέθεσες τα έχει το πρώτο μας Omnia. Και μάλιστα σε ΠΟΛΥ ΑΝΩΤΕΡΟ ΒΑΘΜΟ ΚΑΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑ. Θυμάσε φαντάζομε πως κάνει ηχοργάφηση κλήσης το i900 ε? ;) Τώρα η οθόνη του i900 ίσως να μην έχει σχέση με του 8910 (δεν έχει αντίπαλο έτσι και αλιώς προς το παρόν) αλλά είναι η κορυφαία σε φωτεινότητα και αντίθεση από τα περισσότερα winmo και πιστεύω συμφωνείς μαζί μου. Θάλεγα μάλιστα με εξαίρεση λίγο της αντίθεσης ότι είναι ποιο φωτεινή από του Ν97.

Με λίγα λόγια.. OMNIA 2 GTi8000 (πούσε Γιώργοοοοοοοο ακόμη περιμένω να μου πεις να πάω τελεωνείοοοοο :DD) και τουλάχιστον θεωρητικά ώσπου να το πιάσουμε στα χέρια μας ΕΛΗΞΕ το ζήτημα :D

1. εχεις την τελευταια ελληνική ρομ. καμμια αλλαγη.
2. η επιλογη τηλεφωνο δε δειχνει ταχειες κλησεις. μονο πατωντας παρατεταμενα και εφοσον εχεις ενεργοποιησει ταχειες κλησεις, τα αντιστοιχα νουμερα, τα καλει.
3. αντιγρ.-επικολ. δεν κανει σαν τα wm. εχει ομως επιλογες ( ενα εικονιδιο με οριζοντιες γρταμμες) που κανει αντιγραφη / αποκοπή και μετα επικολληση.
4. καλωδιο συνδεσης , βαλε κανενα απο νοκια. αλλα αν θεσ HDMI , ψαξε λιγο google γιατι δεν υπαρχει ελλαδα.
5. προστατευτικό οθονης αν και δεν χαραζεται το γυαλί, δες στο eshop.gr . Θηκη απο οτι ξερω δεν υπαρχει, αλλα αν ειχες καμμια απο htc μια χαρα κάνει.

ΣΩΣΤΟΣ! Διαφωνώ μόνο με το προστατευτικό οθόνης. "χάνει" το κινητό με το προστατευτικό. Δεν γρατσουνιέτε οπότε κανένας λόγος δεν υπάρχει να του βάλουμε προστατευτικό!

1) Αρα είναι άχρηστο . Γιατι να το χρησιμοποιήσω. ( Μενω δηλαδή στο Ndrive ).
2) μόλις κατάλαβα ότι έπρεπε να κάνω Πρ.Περιοχής ( sorry δεν το είχα καταλάβει )
3) το βιβλιαράκι έπρεπε να γράφει ότι μου λές εσύ αλλά δεν ... ( δεν φτιάχνεις φίλε μου ένα δικό σου )
4) Αυτό δεν θέλω να το πιστέψω. Δεν μπορώ να έχω ιντερνετ στο κινητο μέσω Wifi ή USB.
5) π.χ στο "2" δεν πάιζει αν το γυρισω οριζόντια ( δηλαδή δεν δουλεύει σε όλα τα μενου )
6) εν αναμονή
7) + 8) ΤΝΧ :) Σου το έχω ζητήσει εδώ http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=11356
9 ) TNX :)

Τα μπέρδεψες. Δεν μπορείς να έχεις ΙΝΤΕΡΝΕΤ μέσω συγχρονισμού σύνδεσης με το PC Suite. Όχι δεν μπορείς να έχεις Ιντερνετ μέσω WiFi. Αυτό δείχνει ότι δεν έχεις διαβάσει τίποτε στο φόρουμ μας :D ...

Καμία σχέση λοιπόν. Μέσω router σου σερφάρεις στο νετ και κάνεις streaming ταινίες ΚΑΙ ΚΑΙ όπως με κανένα άλλο κινητό δεν είχες κάνει ;) Και με αυτονομία μπαταρίας κορυφαία :)

harley5
05-08-2009, 22:06
Δηλαδη υποστηριζει A2DP τελικα??? Εχω ενα Nokia ΒΗ 215 και ενα i-tech clip vibrate, και με τα δυο οταν τα συνδεαμε με το Ν 97 και το Ε66 που ειχαμε ακουγαμε μουσικη απο τις συσκευες...ακουγαμε τους ηχους των πληκρων και γενικα οτι και να καναμε ακουγοταν απο το bluetooth...αυτο δεν κανει το A2DP??? η κανω λαθος???:)

sprsk
06-08-2009, 00:16
Τα μπέρδεψες. Δεν μπορείς να έχεις ΙΝΤΕΡΝΕΤ μέσω συγχρονισμού σύνδεσης με το PC Suite. Όχι δεν μπορείς να έχεις Ιντερνετ μέσω WiFi. Αυτό δείχνει ότι δεν έχεις διαβάσει τίποτε στο φόρουμ μας :D ...

Καμία σχέση λοιπόν. Μέσω router σου σερφάρεις στο νετ και κάνεις streaming ταινίες ΚΑΙ ΚΑΙ όπως με κανένα άλλο κινητό δεν είχες κάνει ;) Και με αυτονομία μπαταρίας κορυφαία :)

Σορρυ φίλε μου, διαβάζω διαρκώς . Αλλά αν έρχεσε απο τα προβληματικά κατα τα άλλα WM , που μπορεί οι συσκευές να μήν έχουν HD και 8MP αλλά η χρήση τους είναι πανέυκολη για τον μέσο χρήστη. Δεν θέλεις να πιστέψεις ότι μπορεί και να την πάτησες . :D

Τώρα για να το καταλάβω γιατι ακόμα δεν το έπιασα. ΠΟυ να διαβάσω αναλύτικά για να μην σε κουράζω , δώσε το λινκ γιατι ότι είναι bold δεν το χώνεψα. :wacko:
Οσες προσπάθειες και αν έκανα δεν συνδέεται με τον ασύρματο router μου

nectons
06-08-2009, 02:02
Όλα τα "VS" Μεταφέρθηκαν εδώ (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=12734) ... συνεχίζουμε

nectons
06-08-2009, 02:03
Σορρυ φίλε μου, διαβάζω διαρκώς . Αλλά αν έρχεσε απο τα προβληματικά κατα τα άλλα WM , που μπορεί οι συσκευές να μήν έχουν HD και 8MP αλλά η χρήση τους είναι πανέυκολη για τον μέσο χρήστη. Δεν θέλεις να πιστέψεις ότι μπορεί και να την πάτησες . :D

Τώρα για να το καταλάβω γιατι ακόμα δεν το έπιασα. ΠΟυ να διαβάσω αναλύτικά για να μην σε κουράζω , δώσε το λινκ γιατι ότι είναι bold δεν το χώνεψα. :wacko:
Οσες προσπάθειες και αν έκανα δεν συνδέεται με τον ασύρματο router μου

Εϊναι κάτι πέραν από τις δυνατότητές μου να σου εξηγήσω τι πρέπει να κάνεις ακριβώς εφόσον πρέπει να δω πρώτα τις ρυθμίσεις σου και του router και του υπολογιστή σου και του κινητού σου.

Αν θέλεις μπορώ να στα ρυθμίσω όλα με teamviewer. Στείλε μου πμ μια από τις επόμενες μέρες και θα σε εξυπηρετήσω.

:)

sprsk
07-08-2009, 00:11
Θα λυτώσεις απο εμένα τις επόμενες ημέρες. :D
φευγω για 15 ημερούλες για διακοπές . Κερκυρα και χαλκιδική. :D

Φυσικά όταν γυρίσω τα έχω μαζέψει πιστεύω μπόλικα ...... ???? ερωτηματικά

Να πώ όμως και μία λύση που βρήκα για όσους χρησιμοποιούν τις φωτογραφικές επαφές .

Αν και εσείς όπως και εγώ κοντέψατε να το σπάσετε το κινητό , γιατι ενώ διαλέξατε σύνδεση φωτό με κινητό αυτό απο πρωτοβουλία δική του καλούσε στο σταθερό , κάντε το εξής.

Αποσυνδέστε την φωτό απο την επαφή .
Διαγράψτε το σταθερό απο την επαφή .
Συνδέστε την φωτό με το κινητό .
Καλέστε για μια μικρή επαλήθευση .
Αν είναι όλα ΟΚ
Περάστε το σταθερό στην επαφή .

Τώρα θα καλεί το νούμερο που θέλετε , δηλαδή το κινητό.

Να ειστε ολοι καλά και καλό καλοκαίρι.!yodude!!yodude!!yodude!

strong
07-08-2009, 14:26
Δεν χρειαζεται να κανεις ολη αυτη την διαδικασια απλα το σταθερο νουμερο κατα την καταχωρηση πρεπει να το καταχωρησεις στην θεση "Τηλεφωνο" και οχι στην θεση "Τηλεφωνο(οικιας)" και τελος.

savaspar
07-08-2009, 15:50
Παιδιά ότι wmv έχω δοκιμάσει να περάσω δεν παίζει κανένα... Δοκίμασα με britate 861Kbps (480x352 ανάλυση) και άλλα με πιο λίγο και άλλα με πιο πολύ.. Δεν μπορώ να καταλάβω πως γράφει ότι παίζει wmv και wmv-hd ενώ απλά τα βλέπει και δεν τα ανοίγει.... :-@#$%^&*

dionisos
07-08-2009, 19:04
Παιδιά καλησπέρα!Μόλις έγινα το νέο μέλος της μεγάλης σας παρέας.Ένα μεγάλο μπράβο στους δημιουργούς του BTW!Πριν 2 μέρες παρέλαβα απο Αγγλία το πολυπόθητο hd.Αμέσως έψαξα τρόπο να βάλω ελληνικά και κατέληξα στο ΒΤW όthπου με τον άρτιο οδηγό flash του ΒΤW :respect: η διαδικασία ήταν παιχνίδι.Η χαρά μου όμως μου κόπηκε όταν έβαλα τη sim ,δυστυχώς το κινητό είναι κλειδωμένο στην καταραμένη orange.Νόμιζα ο άμοιρος πως με την ελληνική rom θα ξεκλείδωνε και η sim.Mήπως γνωρίζει κανείς αν μπορώ να ξεκλειδώσω τη sim χωρίς τη συνδρομή των αγγλικών site?:thanks:

asider
10-08-2009, 01:43
Καλησπέρα κι από μένα.Έχω εδώ και μια βδομάδα το κινητό και είμαι σε γενικές γραμμές πολύ ευχαριστημένος.Εχω όμως και κάποια προβλήματα και θα παρακαλούσα όποιον μπορεί να με βοηθήσει να απαντήσει.Συγκεκριμένα:
1.Όταν στελνω μηνύματα με ελληνικούς χαρακτήρες έχω 70 και όχι 160 για ένα μήνυμα.Μπορεί να γίνει κατι γι'αυτο καθώς δε θέλω να στέλνω σε greeklish?
2.Οι ελληνικοί υπότιτλοι εμφανιζονται μεν (όχι στο real player) αλλά δε βγάζουν νόημα.Δεν υποστηρίζονται τα ελληνικά ακόμα στους υπότιτλους?
3.Τα ηχεία του "τρίζουν" μόλις η ένταση φτάσει στο 7-8 και γενικά η απόδοσή τους δεν είναι και τόσο καλή γεγονός που με κάνει να αναρωτιέμαι αν είναι μόνο στη δική μου συσκευή η αν έχουν κι άλλοι το ίδιο πρόβλημα.
4.Το λογισμικό του τηλεφώνου.Έβαλα αυτό που είχε η συσκευασία,όλα καλά αλλά όταν πήγαινα να κανω update είχα το μηνυμα "δεν εχει συνδεθεί η συσκευή".Κατεβάζω τη νέα εκδοση αλλά δε με αφήνει να εγκαταστήσω πάνω από την παλιά.Πάω να κανω απεγκατασταση αλλα γινεται μόνο εκ νέου εγκατασταση (ήμαρτον).Βάζω το cd και επιτελους έχω την επιλογή απεγκαταστασης.Βάζω τη νέα εκδοση αλλά και πάλι δε μπορώ να κανω update.Προσοχή,δε μου λέει ότι δεν υπάρχει νεότερη έκδοση,δεν το ψάχνει καν.Μου λέει απλά ότι δεν έχω συνδέσει τη συσκευη την ώρα που σε οτιδήποτε άλλο τη βρίσκει κανονικά.Και τελικά υπάρχει αναβάθμιση ή όχι για τη συσκευή μου?Έχω το Ι8910ΧΧΙFB 17/06/09 με I8910VGRIF1 18/06/09.
5.Τα widgets αλλάζουν θέση μόνα τους όποτε θέλουν από αυτή που τους έχω ορίσει εγώ και αυτό είναι πολύ εκνευριστικό και δε μπορώ να το εξηγήσω.
6.Το NDrive την πρώτη φορα που το έτρεξα εντόπισε αμέσως τη θέση μου.Από τότε όμως κάθε φορά που το ανοίγω μένει για ώρα στο μήνυμα "Αναμονή για στίγμα GPS" και δεν αλλάζει κάτι.Τι μπορεί να φταίει?
7.Ο αισθητήρας κίνησης πολλές φορές δε "συμμορφώνεται" με κανένα τρόπο στις κινήσεις που του κάνω με αποτέλεσμα να μπαίνω και να βγαίνω από ένα μενου μέχρι να "καταλαβει" το κινητό πως θέλω να εμφανίσει τα περιεχόμενά του.
Γενικά είναι ένα πολυ καλό κινητό και είναι κρίμα τέτοια μικροπροβλήματα να χαλάνε τη συνολική εικόνα του.Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν κούρασα.

nectons
10-08-2009, 04:57
Παιδιά ότι wmv έχω δοκιμάσει να περάσω δεν παίζει κανένα... Δοκίμασα με britate 861Kbps (480x352 ανάλυση) και άλλα με πιο λίγο και άλλα με πιο πολύ.. Δεν μπορώ να καταλάβω πως γράφει ότι παίζει wmv και wmv-hd ενώ απλά τα βλέπει και δεν τα ανοίγει.... :-@#$%^&*

Πρόσεξε... παίζει wmv/wmv-hd containers, αλλά τα αρχεία θα πρέπει να είναι avi για να τα ΄"καταλάβει" ο player!.

Παιδιά καλησπέρα!Μόλις έγινα το νέο μέλος της μεγάλης σας παρέας.Ένα μεγάλο μπράβο στους δημιουργούς του BTW!Πριν 2 μέρες παρέλαβα απο Αγγλία το πολυπόθητο hd.Αμέσως έψαξα τρόπο να βάλω ελληνικά και κατέληξα στο ΒΤW όthπου με τον άρτιο οδηγό flash του ΒΤW :respect: η διαδικασία ήταν παιχνίδι.Η χαρά μου όμως μου κόπηκε όταν έβαλα τη sim ,δυστυχώς το κινητό είναι κλειδωμένο στην καταραμένη orange.Νόμιζα ο άμοιρος πως με την ελληνική rom θα ξεκλείδωνε και η sim.Mήπως γνωρίζει κανείς αν μπορώ να ξεκλειδώσω τη sim χωρίς τη συνδρομή των αγγλικών site?:thanks:

Καλωσόρισες καλέ μας φίλε και σε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια. Μπορείς φυσικά να το κάνεις "debrand" με την μέθοδο που έχουμε γράψει εδώ μέσα. Είναι στα sticky.

Καλησπέρα κι από μένα.Έχω εδώ και μια βδομάδα το κινητό και είμαι σε γενικές γραμμές πολύ ευχαριστημένος.Εχω όμως και κάποια προβλήματα και θα παρακαλούσα όποιον μπορεί να με βοηθήσει να απαντήσει.Συγκεκριμένα:
1.Όταν στελνω μηνύματα με ελληνικούς χαρακτήρες έχω 70 και όχι 160 για ένα μήνυμα.Μπορεί να γίνει κατι γι'αυτο καθώς δε θέλω να στέλνω σε greeklish?

Έχει να κάνει μάλλον με την ρομ. Εγώ που έχω πλαισίου την F1 έχω 160 χαρακτήρες κανονικότατα. Έχεις ενεργοποιημένο το unicode όταν το χρειάζετε στις ρυθμίσεις ?

2.Οι ελληνικοί υπότιτλοι εμφανιζονται μεν (όχι στο real player) αλλά δε βγάζουν νόημα.Δεν υποστηρίζονται τα ελληνικά ακόμα στους υπότιτλους?

ΟΧΙ. Δεν υπτιρήζονται. Κάποια γραμματοσειρά λείπει μάλλον. Με ένα κολπάκι έχω δοκιμάσει κάποιες άλλες γραμματοσειρές και δεν έχω βρει άκρη. Κάνε όμως υπομονή θα διορθωθεί σε μελλοντική ρομ.

3.Τα ηχεία του "τρίζουν" μόλις η ένταση φτάσει στο 7-8 και γενικά η απόδοσή τους δεν είναι και τόσο καλή γεγονός που με κάνει να αναρωτιέμαι αν είναι μόνο στη δική μου συσκευή η αν έχουν κι άλλοι το ίδιο πρόβλημα.

Εγώ τα έχω μέσω του κρυφού μενού και ακόμη και στο τέρμα δεν τσιρίζουνε. Παίζει ποιο ισχυρά και καθαρά ακόμη και από κινέζικα κινητά. Ίσως να έχεις πρόβλημα με κάποιο από τα ηχειάκια του. μπορείς να τπο καταλάβεις φαντάζομαι φιμώνοντας το ένα η το άλλο για να ακούσεις αν σούρχετε ο τριγμός από κάποια από τα 2. Αν έρχεται από τα 2 τότε ίσως τόχεις παρακάνει με τις ρυθμίσεις από το κρυφό μενού? Αν δεν έχεις μπει καθόλου από το κρυφό μενού τότε έχεις ΣΙΓΟΥΡΑ πρόβλημα με τα ηχεία σου.

4.Το λογισμικό του τηλεφώνου.Έβαλα αυτό που είχε η συσκευασία,όλα καλά αλλά όταν πήγαινα να κανω update είχα το μηνυμα "δεν εχει συνδεθεί η συσκευή".Κατεβάζω τη νέα εκδοση αλλά δε με αφήνει να εγκαταστήσω πάνω από την παλιά.Πάω να κανω απεγκατασταση αλλα γινεται μόνο εκ νέου εγκατασταση (ήμαρτον).Βάζω το cd και επιτελους έχω την επιλογή απεγκαταστασης.Βάζω τη νέα εκδοση αλλά και πάλι δε μπορώ να κανω update.Προσοχή,δε μου λέει ότι δεν υπάρχει νεότερη έκδοση,δεν το ψάχνει καν.Μου λέει απλά ότι δεν έχω συνδέσει τη συσκευη την ώρα που σε οτιδήποτε άλλο τη βρίσκει κανονικά.Και τελικά υπάρχει αναβάθμιση ή όχι για τη συσκευή μου?Έχω το Ι8910ΧΧΙFB 17/06/09 με I8910VGRIF1 18/06/09.

Αυτό όντως είναι περίεργο. Τόχω διαβάσει και αλού το πρόβλημα ενώ εγώ δεν το είχα ποτέ. Κάνε δοκιμή να κάνεις restore σε παλιότερο σημείο όπου δεν είχες κάνει καθόλου εγκατάσταση το pc suite.

5.Τα widgets αλλάζουν θέση μόνα τους όποτε θέλουν από αυτή που τους έχω ορίσει εγώ και αυτό είναι πολύ εκνευριστικό και δε μπορώ να το εξηγήσω.

Μην λειτοργείς τότε τα widgets. ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ τουλάχιστον. Έχει κάποια πρώιμα προβληματάκια το κινητό με τις ρομ του πόσο μάλλον με τις ελληνικές. Βάλε το απλό μενού προσωρνά και υπομονή για ρομ σωστή

6.Το NDrive την πρώτη φορα που το έτρεξα εντόπισε αμέσως τη θέση μου.Από τότε όμως κάθε φορά που το ανοίγω μένει για ώρα στο μήνυμα "Αναμονή για στίγμα GPS" και δεν αλλάζει κάτι.Τι μπορεί να φταίει?

Αυτό είναι το μόνο πρόβλημα που δεν έχω καμία απολύτως απάντηση. ΠΟΤΕ δεν μου δημιούργησε πρόβλημα το ndrive από την πρώτη μέρα. ΠΑΝΤΑ παίζει άψογα. ΙΣΩΣ λοιπόν (βλέποντας ότι έχουμε και την ίδια ρομ) να έχει κάποιο πρόβλημα το κινητάκι ΓΕΝΙΚΑ. Δοκίμασες να κάνεις HARD RESET μήπως και λύσεις ΟΛΑ ΣΟΥ τα προβλήματα?

7.Ο αισθητήρας κίνησης πολλές φορές δε "συμμορφώνεται" με κανένα τρόπο στις κινήσεις που του κάνω με αποτέλεσμα να μπαίνω και να βγαίνω από ένα μενου μέχρι να "καταλαβει" το κινητό πως θέλω να εμφανίσει τα περιεχόμενά του.
Γενικά είναι ένα πολυ καλό κινητό και είναι κρίμα τέτοια μικροπροβλήματα να χαλάνε τη συνολική εικόνα του.Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν κούρασα.

Δεν κούρασες καθόλου. Ότι έχεις πόσταρέτο και σιγά σιγά θα του λύσουμε ολα τα προβληματάκια του.
Με τον αισθητήρα λόγο ευαισθησίας και μένα μου την έσπαγε οσότου τον απενεργοποίησα να λειτουργεί παντού και βρήκα την υγειά μου. Απενεργοποίησέ το και εσύ. Βάλε μόνο να λειτουργεί σε συγκεκριένες λειτουργίες.

lupus_hegemonia
10-08-2009, 11:36
Χαχαχα... Δεν με βάζετε εμένα admin, φίλε πειραιώτη, που τώρα που (απολύθηκα!) έχω... μπόλικο χρόνο και δεν θα λείπω διακοπές;! ΧΑΧΑΧΑ!
Πλάκα κάνω, έτσι; Μη ζογαδιαστείς...

nectons
10-08-2009, 11:42
Γιατί βρε ομορφόπαιδο ? Πρέπει να είσε admin για να βοηθάς την κοινότητα? Άιντε... δώσε και κάνα χεράκι όλο βοήθεια ζητάς xixixi εννοείτε πλάκα κάνω και γω :)

lupus_hegemonia
10-08-2009, 12:50
To "γιατί" πάει στο "απολύθηκα";... Ε, τι γιατί; "Shit happens"! Αν και μου συμβαίνουν συχνά, γιατί πάω και μπλέκω με ένα κάρο ΛΑΜΟΓΙΑ εταιρείες και ΑΕΡΙΤΖΙΔΕΣ, οπότε... "τον πίνω" τελικά!
Που να βρεθεί στις μέρες μας εταιρεία που να είναι ΣΟΒΑΡΗ και να ζητά συνεργάτες/υπαλλήλους;... Κι αν υπάρχουν, συνήθως - λογικά! - ψάχνουν ΜΕΣΩ ΓΝΩΣΤΩΝ/ΓΝΩΡΙΜΙΩΝ τους, όχι έτσι "κουκουρούκου" από αγγελίες.
Τι να πω, φίλε;!
Την εποχή που ξεκίνησα (τέλη δεκαετία '80, αρχές '90), τότε ήταν "Ο ΧΡΥΣΟΥΣ ΑΙΩΝ" της Γραφιστικής! Με βασικό μισθό τα 100 χιλιάρικα, ένα μέτριος γραφίστας "κονομούσε" 200-250 χιλιάρικα - ένας "φτασμένος" κι έμπειρος, άνω των 350 χιλιάρικων!!!
Τώρα;;; "Καλά κρασά"! Έχουν βγει "μιλιούνια" (άπειροι) γραφίστες, "η σάρα και η μάρα" γραφίστας γίνεται, έχουν ρίξει "στα τάρταρα" τις τιμές και τις απαιτήσεις τους... οπότε ένας έμπειρος και φτασμένος (ως θεωρρώ ότι είμαι πια, μετά 15 έτη εμπειρίας) είναι "ΚΟΚΚΙΝΟ ΠΑΝΙ" για τους εργοδότες (πιστεύουν ότι θα ζητώ "τη μάνα και τον πατέρα μου")!
Οπότε... μήπως να πάω να δουλέψω σε... καντίνα, ν' αλλάξω καρριέρα κτλ.;
Να πάω να γίνω... ψαράς στη Κάρυστο, κοντά στην αδερφή μου;
Ή να πάω να γίνω... βοσκός στα Καλάβρυττα, τη γεννέτειρα του πεθερού μου;

ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΑΜΕΣΑ να κάνω, πάντως...

ΕΝΤΕΛΩΣ... OFF-TOPIC βγήκαμε ή... ιδέα μου είναι;;; ΧΑΧΑΧΑ!

gpap2004
10-08-2009, 13:33

Καλοριζικο φίλε μου! Σου απάντησε ο Νεκταριος αλλα να εστιασω και εγώ σε 2 πράγματα.
1. 160 χαρακτ. στελνει. Δες όμως : Μηνυματα/ρυθμισεις/συντομο μήνυμα / κωδικοπ. χαρακτηρων να είναι στο περιορισμένη υποστήριξη.

2. τα ηχεια τριζουν και σε μενα στην μουσική, σε εντασεις 9-10 ,αλλά επιπλεον τριζουν και κατά τις κλήσεις ( το ακουστικό τριζει σε ενταση 10 , αλλά οχι σε 9 και κατω). και δεν εχω πειραξει ρυθμισεις.

lupus_hegemonia
10-08-2009, 13:54
Eμένα, "τζετ" είναι ο ήχος, με "τέρμα τα γκάζια" στα ηχεία...
ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΩ να μην έχω βρει, Στεφ, ένα tweak για να ΠΑΡΑΚΑΜΨΩ αυτό το Samsung "εφεύρημα", να ξεκινούν ΟΛΟΙ οι ήχοι για ringtone κλήσεις με 2'' ΧΑΜΗΛΗ ΕΝΤΑΣΗ!
Θέλω ΕΞ' ΑΡΧΗΣ να ξεκινούν τα ringtones "καμπάνα"!
Πως το κάνω; Υποθέτω με regedit... Αλλά ΤΙ "πειράζω";

gpap2004
10-08-2009, 14:00
Eμένα, "τζετ" είναι ο ήχος, με "τέρμα τα γκάζια" στα ηχεία...
ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΩ να μην έχω βρει, Στεφ, ένα tweak για να ΠΑΡΑΚΑΜΨΩ αυτό το Samsung "εφεύρημα", να ξεκινούν ΟΛΟΙ οι ήχοι για ringtone κλήσεις με 2'' ΧΑΜΗΛΗ ΕΝΤΑΣΗ!
Θέλω ΕΞ' ΑΡΧΗΣ να ξεκινούν τα ringtones "καμπάνα"!
Πως το κάνω; Υποθέτω με regedit... Αλλά ΤΙ "πειράζω";
:oops: πάλι μπερδεψες τα threads... Eδω είναι Symbian OS9.4 v.5 με Samsung i8910!

spyzog
10-08-2009, 14:17
Γεια σας και από εμένα παίδες .
Μία ερώτηση έχω.
Μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποια εφαρμογή (π.χ NDRIVE) ως widgets έτσι ώστε να είναι εύκολα προσβάσιμη?

kage
11-08-2009, 07:25
la8os post

dionisos
11-08-2009, 12:30
Kαλημέρα και από μένα!Παιδιά help!Αγόρασα το Hd μου από Αγγλία(κλειδωμένο στην Orange :oops:) έβαλα την ελληνική ρομ αλλά δεν μου δέχεται την κάρτα sim,για την ακρίβεια μου γράφει "μη έγκυρη κάρτα sim":(.Eίναι ακόμη κλειδωμένο αν και έκανα flash και έβαλα την ελληνική ρομ?Δεν γίνεται αυτομάτως debrand περνώντας άλλη ρομ?Χρειάζεται να κάνω κάτι ακόμη?!Ευχαριστώ εκ των προτέρων!:thanks:

savaspar
11-08-2009, 15:15
Παιδιά νομίζω ότι έχω ενα πρόβλημα όπου δεν μπορώ να λύσω με τίποτα.... Υπάρχει ένα αρχείο το οποίο ονομάζεται "Asphalt4ACME3DSamsung" και το οποίο εμφανίζεται γύρω στις 50 φορες(!) μέσα στην έκθεση, στον Real Player και στην επιλογή ήχου απο τα προφίλ. Δοκίμασα να κάνω προσθαφαίρεση του παιχνιδιού Asphalt αλλά και να σβήσω και το αρχείο εγκατάστασης απο την Μαζική αποθήκευση, αλλα συνεχίζει να εμφανίζεται. Στην έκθεση δείχνει ένα εικονίδιο με έναν κεραυνό σε κάθε ένα αρχείο με ένα κλειδί απο κάτω και δεν μπορείς να κάνεις διαγραφή, ούτε κάν μετακίνηση σε φάκελο.. Σύνδεσα το κινητο με το USB και το έβαλα να κάνει αναζήτηση σε οτιδήποτε ξεκινάει απο ASPH και μέσα στα κρυφά αρχεία και στα αρχεία συστήματος, αλλα δεν βρήκε απολύτως τίποτα.... Τί κουλό είναι πάλι αυτό????

arsenalhellas
11-08-2009, 18:26
Παιδιά νομίζω ότι έχω ενα πρόβλημα όπου δεν μπορώ να λύσω με τίποτα.... Υπάρχει ένα αρχείο το οποίο ονομάζεται "Asphalt4ACME3DSamsung" και το οποίο εμφανίζεται γύρω στις 50 φορες(!) μέσα στην έκθεση, στον Real Player και στην επιλογή ήχου απο τα προφίλ. Δοκίμασα να κάνω προσθαφαίρεση του παιχνιδιού Asphalt αλλά και να σβήσω και το αρχείο εγκατάστασης απο την Μαζική αποθήκευση, αλλα συνεχίζει να εμφανίζεται. Στην έκθεση δείχνει ένα εικονίδιο με έναν κεραυνό σε κάθε ένα αρχείο με ένα κλειδί απο κάτω και δεν μπορείς να κάνεις διαγραφή, ούτε κάν μετακίνηση σε φάκελο.. Σύνδεσα το κινητο με το USB και το έβαλα να κάνει αναζήτηση σε οτιδήποτε ξεκινάει απο ASPH και μέσα στα κρυφά αρχεία και στα αρχεία συστήματος, αλλα δεν βρήκε απολύτως τίποτα.... Τί κουλό είναι πάλι αυτό????

Παιδια καλησπερα και απο εμενα, καταρχην θα ηθελα να πω ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε ολους οσους με τις απαντησεις σου στα ποστ μου η σε ποστ αλλων πρωτον με βοηθησαν να αποφασισω να παρω τελικα αυτο το απιστευτο κινητο(και την tv που ειναι ψιλοτρελλα), και δευτερον αφου το πηρα μου ελυσαν ενα ΣΩΡΟ αποριες , ειναι και το πρωτο μου smartphone. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ λοιπον και παλι, τα ονοματα ειναι πολλα και δεν θελω να αδικησω κανεναν, ετσι και αλλιως εχω διαβασει ολο το thread απο την πρωτη σελιδα και στανταρ θα ξεχασω καποιον αν τα αναφερω.

Τωρα, ενταξει, το κινητο οντως τα σπαει, αλλα εχω και εγω το ΙΔΙΟ ακριβως προβλημα με τον φιλο . Μονο που εμενα μου ονομαζει αυτα τα αρχειακια, τα οποια μου εχουν γ(ε)μισει την Εκθεση, ClientInfo. Δεν μπορω ουτε εγω να τα διαγραψω, ουτε να κανω τιποτα! Εχει κανεις το ιδιο προβλημα?! Τι ειναι αυτα?! Σπασιμο νο 2: το οτι η εκ8εση ειναι γεματη απο τα εικονιδιακια του Νdrive μονο και μονο επειδη η καρτα ειναι μεσα, σπασιμο νο3 : που πας να κανεις update στο Pc Studio και σου λεει το κινητο δεν υποστηριζεται. αν και το τελευταιο μαλλον απο οτι διαβαζω σημαινει:"αγορι μου ζεις στην Ουγκαντα , δεν θα βγαλουμε ποτε για σενα update"(Με καθε σεβασμο στους κατοικους της Ουγκαντας :)
Mε τα αλλα δυο θεματακια, ειδικα το πρωτο, τι κανουμε ομως?! Οεο?!:wacko:

arsenalhellas
11-08-2009, 18:39

Φιλε οι υποτιτλοι παιζουν ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ! ακου τι να κανεις. 1. μετονομασε το αρχειο των υποτιτλων να εχει το ιδιο ονομα με την ταινια πχ "ταινια.srt" 2.ανοιξε το srt των υποτιτλων με το Σημειωματαριο, ή notepad. πατα "αποθηκευση ως " πχ στην επιφανεια εργασιας σου και διαλεξε κωδικοποιηση την UTF-8! αποθηκευσε το ετσι στην επιφανεια εργασιας πχ, και μετα πετα το μεσω usb στον ιδιο φακελο που θα πεταξεις και την ταινια, μεσα στο κινητο. το αρχειο υποτιτλων δεν θα φαινεται πουθενα στο κινητο, αλλα οταν ανοιγεις τον φακελο μεσω υπολογιστη, θα φαινεται κανονικα. ξεσυνδεεις το κινητο απο το pc, παιζεις την ταινια με το player του κινητου, οχι το real, και voila εμφανιζονται και οι υποτιτλοι σου, ελληνικοτατοι, με τονους, οχι σαν εμενα :P, και ολα τα συναφη.
enjoy!yodude!

asider
11-08-2009, 22:44
Παιδιά να 'στε καλά για τη βοήθεια.Ειδικά αυτό με τα μηνύματα με έσωσε.Γενικά τα πράγματα πάνε καλύτερα με το κινητό.Και είναι πολύ καλό να ξέρεις ότι έχεις μια βοήθεια.Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

asider
11-08-2009, 22:58
Τι να πω για το φίλο με τους υπότιτλους..Πραγματικά μάγεψες.Χίλια ευχαριστώ φίλε μου.Πραγματικά πολύ έξυπνο.Νομίζω σε ευχαριστούν όλοι εδω μέσα..

nikolis_d
12-08-2009, 08:23
Παιδια καλησπερα και απο εμενα, καταρχην θα ηθελα να πω ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε ολους οσους με τις απαντησεις σου στα ποστ μου η σε ποστ αλλων πρωτον με βοηθησαν να αποφασισω να παρω τελικα αυτο το απιστευτο κινητο(και την tv που ειναι ψιλοτρελλα), και δευτερον αφου το πηρα μου ελυσαν ενα ΣΩΡΟ αποριες , ειναι και το πρωτο μου smartphone. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ λοιπον και παλι, τα ονοματα ειναι πολλα και δεν θελω να αδικησω κανεναν, ετσι και αλλιως εχω διαβασει ολο το thread απο την πρωτη σελιδα και στανταρ θα ξεχασω καποιον αν τα αναφερω.

Τωρα, ενταξει, το κινητο οντως τα σπαει, αλλα εχω και εγω το ΙΔΙΟ ακριβως προβλημα με τον φιλο . Μονο που εμενα μου ονομαζει αυτα τα αρχειακια, τα οποια μου εχουν γ(ε)μισει την Εκθεση, ClientInfo. Δεν μπορω ουτε εγω να τα διαγραψω, ουτε να κανω τιποτα! Εχει κανεις το ιδιο προβλημα?! Τι ειναι αυτα?! Σπασιμο νο 2: το οτι η εκ8εση ειναι γεματη απο τα εικονιδιακια του Νdrive μονο και μονο επειδη η καρτα ειναι μεσα, σπασιμο νο3 : που πας να κανεις update στο Pc Studio και σου λεει το κινητο δεν υποστηριζεται. αν και το τελευταιο μαλλον απο οτι διαβαζω σημαινει:"αγορι μου ζεις στην Ουγκαντα , δεν θα βγαλουμε ποτε για σενα update"(Με καθε σεβασμο στους κατοικους της Ουγκαντας :)

Γεια σας και απο εμενα!! Ειμαι καινουργιος στο forum και καλως σας βρηκα λοιπον!! Εχω και εγω ενα παρομοιο θεματακι μονο που μου βγαζει το ContentsList στισ εικονες βιντεο καμια . . . 50αρια φορες!! Μου το δειχνει με το κεραυνακι οπου λενε και τα παιδια και οταν παω πανω του μου το δειχνει κλειδωμενο!!! Παταω διαγραφη και μου λεει Αδυναμια Διαγραφης!!! Με λιγα λογια εχω ακριβως ο ιδιο προβλημα με διαφορετικο ονομα αρχειου!!!

nikolis_d
12-08-2009, 08:48
Γεια σας και απο εμενα!! Ειμαι καινουργιος στο forum και καλως σας βρηκα λοιπον!! Εχω και εγω ενα παρομοιο θεματακι μονο που μου βγαζει το ContentsList στισ εικονες βιντεο καμια . . . 50αρια φορες!! Μου το δειχνει με το κεραυνακι οπου λενε και τα παιδια και οταν παω πανω του μου το δειχνει κλειδωμενο!!! Παταω διαγραφη και μου λεει Αδυναμια Διαγραφης!!! Με λιγα λογια εχω ακριβως ο ιδιο προβλημα με διαφορετικο ονομα αρχειου!!!

Ενταξει εβγαλα ακρη!! Αφου δεν ηθελε να καταλαβει με τον καλο τροπο καταλαβε με τον HARD τροπο!! :lol: Ομως παλι το ιδιο αυτη την φορα πολλαπλασιαζοντας μου ενα Video το οποιο αποδεικνυεται πως ειναι απλα ενα image του Vid τα οποια ακολουθουν το video οπου και αν το παω!! HELP ρε παιδιαααα!! Help γιατι . . . θα το τιναξω στον τοιχο στο τελος μου εχει σπασει τα νευρα!!

savaspar
12-08-2009, 12:49
Ενταξει εβγαλα ακρη!! Αφου δεν ηθελε να καταλαβει με τον καλο τροπο καταλαβε με τον HARD τροπο!! :lol: Ομως παλι το ιδιο αυτη την φορα πολλαπλασιαζοντας μου ενα Video το οποιο αποδεικνυεται πως ειναι απλα ενα image του Vid τα οποια ακολουθουν το video οπου και αν το παω!! HELP ρε παιδιαααα!! Help γιατι . . . θα το τιναξω στον τοιχο στο τελος μου εχει σπασει τα νευρα!!

Παιδιά και εγώ ακριβώς το ίδιο. Εχθές έκανα hard reset με το #*7370# και τα έσβησε όλα. Παρ'όλα αυτά έβγαζε ΚΑΙ ΠΑΛΙ ένα αρχείο clientfile.rsp γύρω στις 50 φορές μέσα στην έκθεση και στην επιλογή ήχου. Νευρίασα και σήμερα το πρωί ξαναέκανα hard reset και τώρα μου βγάζει ένα βίντεο απο την κάρτα μνήμης 100 φορές στην έκθεση και στην επιλόγή ήχου απο το προφίλ. Το έβγαλε αφού έβαλα την κάρτα μνημης και τώρα ακόμη κ αν την ξαναβγάλω δεν φεύγει! Το πρόβλημα ΔΕΝ διορθώνεται με hard reset όπως λέει παραπάνω ο φίλος μας. Φοράω την FB προσαρμοσμένη με F1. Τι συμβαίνει με αυτό το πρόβλημα?? Η Sumsung αυγά σπάει όταν βγάζει firmwares??????????? :mad!::mad!::mad!::mad!::mad!::mad!::mad!::mad!::m ad!::mad!::mad!::mad!:

gpap2004
12-08-2009, 13:05
Γεια σας και από εμένα παίδες .
Μία ερώτηση έχω.
Μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποια εφαρμογή (π.χ NDRIVE) ως widgets έτσι ώστε να είναι εύκολα προσβάσιμη?
Οχι, δεν μπορείς.

Kαλημέρα και από μένα!Παιδιά help!Αγόρασα το Hd μου από Αγγλία(κλειδωμένο στην Orange :oops:) έβαλα την ελληνική ρομ αλλά δεν μου δέχεται την κάρτα sim,για την ακρίβεια μου γράφει "μη έγκυρη κάρτα sim":(.Eίναι ακόμη κλειδωμένο αν και έκανα flash και έβαλα την ελληνική ρομ?Δεν γίνεται αυτομάτως debrand περνώντας άλλη ρομ?Χρειάζεται να κάνω κάτι ακόμη?!Ευχαριστώ εκ των προτέρων!:thanks:
Αν η καρτα SIM σου ειναι κλειδωμένη, δεν γίνεται debrand. Αλλιώς επρεπε να γίνεται...

Κανε απεγκατασταση το asphalt. σωσε φωτο και εγγραφα και κανε φορματ ή σε συνδεση usb σβήσε ΟΛΑ τα αρχεια system, private, sys , samsung κ.λ.π.
Πηγαινε στην επισημη ιστοσελίδα samsung και κατεβασε το asphalt κ ξαναεγκατεστησε το.
Εγω πάντως με την ελληνική ρομ http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=13425 που φοραω δεν εχω τετοια προβληματα...

Για το πρωτο θεμα, δες πιο πανω.
Για το δευτερο, βαλε τον Υ-Βrowser touch ή οποιον αλλον file manager θες, πηγαινε με αυτόν μεσα στο φακελλο του NDrive, βρες τα αρχειάκια αυτά και πάτα attribute στον file manager και κανε τα κρυφά. Επανεκκινηση και μετα δεν θα φαινονται ξανά στην έκθεση!

Κανε οτι και πιο πανω γραφω.

Παιδιά και εγώ ακριβώς το ίδιο. Εχθές έκανα hard reset με το #*7370# και τα έσβησε όλα. Παρ'όλα αυτά έβγαζε ΚΑΙ ΠΑΛΙ ένα αρχείο clientfile.rsp γύρω στις 50 φορές μέσα στην έκθεση και στην επιλογή ήχου. Νευρίασα και σήμερα το πρωί ξαναέκανα hard reset και τώρα μου βγάζει ένα βίντεο απο την κάρτα μνήμης 100 φορές στην έκθεση και στην επιλόγή ήχου απο το προφίλ. Το έβγαλε αφού έβαλα την κάρτα μνημης και τώρα ακόμη κ αν την ξαναβγάλω δεν φεύγει! Το πρόβλημα ΔΕΝ διορθώνεται με hard reset όπως λέει παραπάνω ο φίλος μας. Φοράω την FB προσαρμοσμένη με F1. Τι συμβαίνει με αυτό το πρόβλημα?? Η Sumsung αυγά σπάει όταν βγάζει firmwares??????????? :mad!::mad!::mad!::mad!::mad!::mad!::mad!::mad!::m ad!::mad!::mad!::mad!:

nikolis_d
12-08-2009, 18:36
Δοκιμασα και κατι αλλο και πετυχε! Εκανα μεσα απο το PCStudio αντιγραφα ασφαλειας! Τα ξανα εβαλα και ΟΚ . . . Να μας χαζεψει θελει ωρεεε!!! (για το θεμα με τα πολλα αρχεια που εμφανιζει)!

silencer51
12-08-2009, 20:13
Καλησπέρα παίδες. :)

Είμαι κι εγώ ενας ευτυχης κάτοχος του 8910 απο χτές το απόγευμα.

Τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιώ Symbian κινητά αποκλειστικά οπότε το 8910 ηταν ουσιαστικά η μονη ικανοποιητική επιλογή μου για touch κινητό.

Σε γενικές γραμμές ειμαι αρκετά ευχαριστημένος, πιστεύω πως αν κάπόιος γνωρίζει απο Symbian θα νιώσει αρκετά οικεία με την συσκευή.

Παρ' όλα αυτά και επειδή ειμαι ψείρας, έχω μια απορία σχετικά με ενα 'πρόβλημα' που παρατήρησα σήμερα.

Έβγαλα μια φωτογραφία στο σκοτάδι και την έβαλα fullscreen (ουσιαστικά μαύρο φόντο fullscreen) και κοιτάζοντας την σε ολοσκότεινο δωμάτιο παρατήρησα ενα πράγμα που μοιάζει αρκετά με το backlight bleed των κλασσικών TFT - δηλαδή περιφερειακά γύρω απο την οθόνη πιο φωτεινό μαύρο και στο κέντρο έντονα πιο σκοτεινό. Σαν προς το κέντρο της οθόνης να υπάρχει ενα 'νησί' απόλυτου μαύρου και γύρω γύρω πιο φωτεινό μαύρο.

Δε μπορώ να το περιγράψω καλύτερα. Αρκετά περίεργο μιας και δε θυμίζει τις κλασσικές ατέλειες των TFT οθονών.

Επίσης δεν ειναι θέμα της κάμερας, μιας και μπορεί να το παρατηρήσει κανείς και στο bootup του κινητού που εμφανίζει μαύρη οθόνη για 1-2 δευτερόλεπτα.

Γίνεται να το δοκιμάσει κάποιος; Fullscreen μαύρο και σκοτεινό δωμάτιο χωρίς πηγή φωτός πουθενά.

Πάντως αν υπάρχει έστω και λιγοστο φώς στο χώρο ή κάτι άλλο στην οθόνη πέρα απο απολυτο μαύρο δεν το βλέπει το μάτι το πρόβλημα αυτό...

Θα θελα να ξέρω αν ειναι πρόβλημα ή κατι φυσιολογικό για τις AMOLED οθόνες μιας και μπορώ εντός 7 ημερών να το επιστρέψω για αλλαγή.

gpap2004
16-08-2009, 09:22

Τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιώ Symbian κινητά αποκλειστικά οπότε το 8910 ηταν ουσιαστικά η μονη ικανοποιητική επιλογή μου για touch κινητό.

Σε γενικές γραμμές ειμαι αρκετά ευχαριστημένος, πιστεύω πως αν κάπόιος γνωρίζει απο Symbian θα νιώσει αρκετά οικεία με την συσκευή.

Παρ' όλα αυτά και επειδή ειμαι ψείρας, έχω μια απορία σχετικά με ενα 'πρόβλημα' που παρατήρησα σήμερα.

Έβγαλα μια φωτογραφία στο σκοτάδι και την έβαλα fullscreen (ουσιαστικά μαύρο φόντο fullscreen) και κοιτάζοντας την σε ολοσκότεινο δωμάτιο παρατήρησα ενα πράγμα που μοιάζει αρκετά με το backlight bleed των κλασσικών TFT - δηλαδή περιφερειακά γύρω απο την οθόνη πιο φωτεινό μαύρο και στο κέντρο έντονα πιο σκοτεινό. Σαν προς το κέντρο της οθόνης να υπάρχει ενα 'νησί' απόλυτου μαύρου και γύρω γύρω πιο φωτεινό μαύρο.

Δε μπορώ να το περιγράψω καλύτερα. Αρκετά περίεργο μιας και δε θυμίζει τις κλασσικές ατέλειες των TFT οθονών.

Επίσης δεν ειναι θέμα της κάμερας, μιας και μπορεί να το παρατηρήσει κανείς και στο bootup του κινητού που εμφανίζει μαύρη οθόνη για 1-2 δευτερόλεπτα.

Γίνεται να το δοκιμάσει κάποιος; Fullscreen μαύρο και σκοτεινό δωμάτιο χωρίς πηγή φωτός πουθενά.

Πάντως αν υπάρχει έστω και λιγοστο φώς στο χώρο ή κάτι άλλο στην οθόνη πέρα απο απολυτο μαύρο δεν το βλέπει το μάτι το πρόβλημα αυτό...

Θα θελα να ξέρω αν ειναι πρόβλημα ή κατι φυσιολογικό για τις AMOLED οθόνες μιας και μπορώ εντός 7 ημερών να το επιστρέψω για αλλαγή.

χα!χα! ένας ακομη ψείρας!!! ( εγώ είμαι ο άλλος!:) ). Εχεις δίκιο για αυτή την ανομοιογενεια στις μαυρες φωτό! Και εγώ το ειχα παρατηρησει, αλλα δεν ενοχλει όμως. Ειναι κατι φυσιολογικό.

gpap2004
16-08-2009, 20:33
Για κάποιο περίεργο και ανεξείγητο λόγο, εχουν απομακρυνθει από το επισημο site Samsung , οι εφαρμογές Λεξικό, Asphalt κ.λ.π. και υπάρχουν κάτι ονομασίες PC Studio στα λινκς οπου επρεπε να ειναι οι πιο πανω εφαρμογές!!!!

http://uk.samsungmobile.com/supports/softwaremanuals/software.do

costas_pro
17-08-2009, 17:39
Παιδια να ρωτησω και εγω κατι που δεν ξερω αν εχει προαναφερθει και θα με βοηθησετε παραπολυ αν μου απαντησετε.
Οταν τραβαω video Την νυχτα εμφανιζει ασπρες κουκιδιτσες σαν καμμενα Pixels στην οθονη αλλα μονο σε βραδυνη ληψη και μονο στο Video. Αυτο τωρα να ειναι θεμα firmware η hardware?
Και κατι αλλο. Αν αλλαξω την rom Της Voda στην ιταλική υπάρχει αρχείο που να μπορέσουμε να ξαναπερασουμε την ελληνικη ετσι ωστε να ειμαιστε καλυμενοι απο την εγγυηση?

Thx προκαταβολικα

strong
18-08-2009, 00:20
Για κάποιο περίεργο και ανεξείγητο λόγο, εχουν απομακρυνθει από το επισημο site Samsung , οι εφαρμογές Λεξικό, Asphalt κ.λ.π. και υπάρχουν κάτι ονομασίες PC Studio στα λινκς οπου επρεπε να ειναι οι πιο πανω εφαρμογές!!!!

http://uk.samsungmobile.com/supports/softwaremanuals/software.do

Ολα ειναι εδω:
http://www.samsungmobile.co.uk/supports/softwaremanuals/software.do?phone_model=GT-I8910&sw_type=SW

petros_cy
20-08-2009, 03:24
Γεια σας.Ειναι το πρωτο μου ποστ και εχω να ομολογησω οτι γινεται πολυ καλη δουλεια εδω και υπαρχει αρκετη και πληρης ενημερωση.Λοιπον εγω ειμαι κατοχος ενος οmnia i900 εδω και περιπου 8-9 μηνες.Δεν λεω πολυ καλο τηλεφωνο ομως επειδη πρωτη φορα δουλεψα windows σε κινητο δυσκολευτηκα αρκετα.Να φανταστειτε αλλαγη ρομ εκανα μια μονο φορα και αυτη ηταν επισημη,δεν εβαλα ποτε μου custom ισως επειδη φοβομουν μηπως παει κατι στραβα.Λοιπον τις τελευταιες μερες εχω αποφασισει οτι μαλλον θα προχωρησω στην αλλαγη του και θα ηθελα την γνωμη σας αν το omnia hd θα ειναι μια καλη λυση η να περιμενω να βγει το omnia 2 το οποιο βεβαια παλι εχει windows.Βεβαια να σας πω οτι η αγορα κινητου προοριζεται το πιο πιθανον προς το τελος του χρονου οπου αν τελικα αποφασισω να παρω το hd θα εχει πεσει και η τιμη του.

gpap2004
20-08-2009, 20:18
Γεια σας.Ειναι το πρωτο μου ποστ και εχω να ομολογησω οτι γινεται πολυ καλη δουλεια εδω και υπαρχει αρκετη και πληρης ενημερωση.Λοιπον εγω ειμαι κατοχος ενος οmnia i900 εδω και περιπου 8-9 μηνες.Δεν λεω πολυ καλο τηλεφωνο ομως επειδη πρωτη φορα δουλεψα windows σε κινητο δυσκολευτηκα αρκετα.Να φανταστειτε αλλαγη ρομ εκανα μια μονο φορα και αυτη ηταν επισημη,δεν εβαλα ποτε μου custom ισως επειδη φοβομουν μηπως παει κατι στραβα.Λοιπον τις τελευταιες μερες εχω αποφασισει οτι μαλλον θα προχωρησω στην αλλαγη του και θα ηθελα την γνωμη σας αν το omnia hd θα ειναι μια καλη λυση η να περιμενω να βγει το omnia 2 το οποιο βεβαια παλι εχει windows.Βεβαια να σας πω οτι η αγορα κινητου προοριζεται το πιο πιθανον προς το τελος του χρονου οπου αν τελικα αποφασισω να παρω το hd θα εχει πεσει και η τιμη του.
Το καλυτερο θα ειναι να δεις και τα δυο από κοντά και να διαβαζεις εδω μεσα τα review μας. Να δουμε και το ομνια ΙΙ πως θα ειναι! Γιατι το HD είναι πάρα πολύ καλό τηλέφωνο.

greekboy
21-08-2009, 00:43
Γεια σας σε όλους, είναι η πρώτη φορά που σας γράφω, χάρη σε σας διαβάζοντας τα άρθρα σας και τις γνώμες σας, έχω αγοράσει το κινητό OMNIA HD απο το Πλαίσιο και είμαι πολύ ευχαριστημένος. (Δεν έχω αλλάξει το firmware, γιατί θέλω να περιμένω ακόμα λίγο.)

Το πρόβλημά μου είναι ότι είμαι βαρήκοος, και χρησιμοποιώ πάντα το handsfree, αλλά δεν ακούγεται αρκετά δυνατά απο τα ακουστικά, υπάρχει κάποιος τρόπος να ανεβάσω την ένταση; εννοώ μέσα απο τα κρυφά μενού ή με κάποιον άλλο τρόπο. Απο τα ηχεία παίζει πολύ καλά, αλλά δεν γίνεται να το χρησιμοποιώ έτσι γιατί ακούω παράσιτα στο ακουστικό μου βαρηκοίας (δεν έχει κανένα πρόβλημα το κινητό, και με τα άλλα κινητά έτσι είναι, για αυτό χρησιμοποιώ πάντα το handsfree).

Επίσης θα ήθελα να μου πείτε που μπορώ να αγοράσω μια κατάλληλη βάση (απο Ελλάδα) για το στερεώνω το κινητό στο αυτοκινητό μου για να το χρησιμοποιώ σας GPS.

Και ένα τελευταίο όταν θα το χρησιμοποιώ σαν GPS θέλω να τροφοδοτείται και να φορτίζεται απο το αυτοκίνητο, που θα βρώ να αγοράσω το αντίστοιχο καλώδιο;

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.

greekboy
21-08-2009, 00:52
Κάτι που παρατήρησα στο OMNIA HD τραβώντας βίντεο σε ανάλυση 720p (HD Ready), και το βάλεις να παίξει μετά στο κινητό, είναι ότι υπάρχει καθυστέρηση στον ήχο. Δηλαδή τραβήξτε ένα πρόσωπο που μιλάει και βάλτε το να παίξει.
Θα δείτε να κουνάει τα χείλη του και μετά να ακούγεται ο ήχος με μικρή καθυστέρηση.

costas_pro
21-08-2009, 02:11
Κάτι που παρατήρησα στο OMNIA HD τραβώντας βίντεο σε ανάλυση 720p (HD Ready), και το βάλεις να παίξει μετά στο κινητό, είναι ότι υπάρχει καθυστέρηση στον ήχο. Δηλαδή τραβήξτε ένα πρόσωπο που μιλάει και βάλτε το να παίξει.
Θα δείτε να κουνάει τα χείλη του και μετά να ακούγεται ο ήχος με μικρή καθυστέρηση.

greekboy αυτο ειναι θεμα firmware. Γνωστο προβλημα που φτιαχνει η ιταλικη firmware!!!!

greekboy
21-08-2009, 12:27
Ναι αλλά εγώ δεν άλλαξα το firmware, έχω την ελληνική του Πλαισίου 17-06-2009

gpap2004
21-08-2009, 19:09
Γεια σας σε όλους, είναι η πρώτη φορά που σας γράφω, χάρη σε σας διαβάζοντας τα άρθρα σας και τις γνώμες σας, έχω αγοράσει το κινητό OMNIA HD απο το Πλαίσιο και είμαι πολύ ευχαριστημένος. (Δεν έχω αλλάξει το firmware, γιατί θέλω να περιμένω ακόμα λίγο.)

Το πρόβλημά μου είναι ότι είμαι βαρήκοος, και χρησιμοποιώ πάντα το handsfree, αλλά δεν ακούγεται αρκετά δυνατά απο τα ακουστικά, υπάρχει κάποιος τρόπος να ανεβάσω την ένταση; εννοώ μέσα απο τα κρυφά μενού ή με κάποιον άλλο τρόπο. Απο τα ηχεία παίζει πολύ καλά, αλλά δεν γίνεται να το χρησιμοποιώ έτσι γιατί ακούω παράσιτα στο ακουστικό μου βαρηκοίας (δεν έχει κανένα πρόβλημα το κινητό, και με τα άλλα κινητά έτσι είναι, για αυτό χρησιμοποιώ πάντα το handsfree).

Επίσης θα ήθελα να μου πείτε που μπορώ να αγοράσω μια κατάλληλη βάση (απο Ελλάδα) για το στερεώνω το κινητό στο αυτοκινητό μου για να το χρησιμοποιώ σας GPS.

Και ένα τελευταίο όταν θα το χρησιμοποιώ σαν GPS θέλω να τροφοδοτείται και να φορτίζεται απο το αυτοκίνητο, που θα βρώ να αγοράσω το αντίστοιχο καλώδιο;

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.
Για τη βάση GPS το πλαισιο εχει πολύ καλές ( και βεντουζα και στις γριλλιες των αεραγωγών).
Πάρε και ενα φορτιστη αυτοκινητου από πλαισιο και θασαι ΟΚ!
Τώρα για την ενταση, μεσα από τα κρυφά μενου που λέμε σε άλλο thread , δεν θα το συνιστουσα,αλλα μπορεις να δοκιμάσεις.

greekboy
21-08-2009, 21:53
Το κινητό το πήρα απο το ΠΛΑΙΣΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ, τους είχα πει για αυτά τα αξεσουάρ, βάση στήριξης αν και είχε δεν ταίριαζε κανένα, και το φορτιστή δεν το είχε. Για αυτό ρωτάω μήπως τα βρώ απο αλλού.

greekboy
21-08-2009, 22:40
Πρέπει να διευκρινίσω κάτι πολύ σημαντικό. Το ΟΜΝΙΑ HD υποτίθεται θα το έχω οριζόντια και έχει μήκος περίπου 12,5 cm για αυτό δεν βρίσκω βάση με αυτό το πλάτος.

Αν το χρησιμοποιήσω όρθιο το κινητό, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, υπάρχουν βάσεις να αγοράσω.

Εσείς το χρησιμοποιείτε κάθετα ή οριζόντια στην πλοήγηση GPS;

κάτι ενδιαφέρον που βρήκα μετά απο ψάξιμο.

http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://www.axd.gr/images/gecko2.jpg&imgrefurl=http://www.axd.gr/product_info.php%3Fproducts_id%3D2991&h=357&w=418&sz=16&tbnid=0X1v_6JHOr8neM:&tbnh=107&tbnw=125&prev=/images%3Fq%3DGecko&hl=el&usg=__Ll60gQhoXES-3lMJLMTzzehN8H0=&ei=wfWOSoWsNMWMjAfSkcjbDQ&sa=X&oi=image_result&resnum=5&ct=image

http://www.pentagram.eu/products/gecko/pentagram_gecko_p1501

Τέτοιο έχει χρησιμοποιήσει κανένας; γιατί το φοβάμαι λίγο.

και μερικές φωτο

http://img.pentagram.eu/index.php?display=Products%2FAkcesoria%2FGecko%2Fg ecko_BLACK_telefon.jpg

http://img.pentagram.eu/index.php?display=Products%2FAkcesoria%2FGecko%2Fg ecko_gps.jpg

και το manual http://acornshop.gr/downloads/12157846141b.pdf

strong
22-08-2009, 16:49
Εχω εγω και το αγορασα απο εδω (http://www.letsbuy.gr/product_info.php?products_id=1060) το χρησιμοποιω σε μεγαλες διαδρομες για να μπορω να μιλαω με ανοιχτη ακροση(το εχω βαλει στο τιμονι) μονο που θελει μια φορα την βδομαδα πλησιμο με νερακι(μαζευει σκονη και μετα δεν κολαει καλα) ομως για πλοηγηση gps πηρα βαση με βεντουζα δες εδω (http://cgi.ebay.co.uk/NEW-Car-Windscreen-Holder-for-SAMSUNG-i8910-OMNIA-HD-UK_W0QQitemZ400066232165QQcmdZViewItemQQptZUK_Mobi lePhones_MobilePhoneAccessories_MobilePhoneBatteri es?hash=item5d25ce3f65&_trksid=p3286.c0.m14) γιατι η πλατη του κινητου (εκει ειναι η κεραια του gps) πρεπει να βλεπει ουρανο.

greekboy
23-08-2009, 00:57
Εχω εγω και το αγορασα απο εδω (http://www.letsbuy.gr/product_info.php?products_id=1060) το χρησιμοποιω σε μεγαλες διαδρομες για να μπορω να μιλαω με ανοιχτη ακροση(το εχω βαλει στο τιμονι) μονο που θελει μια φορα την βδομαδα πλησιμο με νερακι(μαζευει σκονη και μετα δεν κολαει καλα) ομως για πλοηγηση gps πηρα βαση με βεντουζα δες εδω (http://cgi.ebay.co.uk/NEW-Car-Windscreen-Holder-for-SAMSUNG-i8910-OMNIA-HD-UK_W0QQitemZ400066232165QQcmdZViewItemQQptZUK_Mobi lePhones_MobilePhoneAccessories_MobilePhoneBatteri es?hash=item5d25ce3f65&_trksid=p3286.c0.m14) γιατι η πλατη του κινητου (εκει ειναι η κεραια του gps) πρεπει να βλεπει ουρανο.

Thank you very mach Strong.

Το έχω παραγγείλει ήδη, και το περιμένω να έρθει τη Δευτέρα. Ναι είχα διαβάσει ότι πρέπει να το πλένουμε όταν πιάνει σκόνη. Απο ότι μου λές κάνει γερό κράτημα.

Για την κεραία του κινητού δεν το είχα σκεφτεί, άρα πρέπει να το βάζω σε όρθια θέση. Οπότε είναι εύκολο να βρώ car holder.

Ελπίζω να έχεις παλιό αμάξι, δηλαδή θέλω να πω ότι δεν έχεις αερόσακο στο τιμόνι. Γιατί σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστεί, απαγορεύεται να το βάζεις εκεί.

Και πάλι ευχαριστώ, με βοήθησες πολύ.

nectons
23-08-2009, 01:39

Πολύ σωστή η παρατήρησή σου φίλε. Και ναι. Το κάνουν τελικά όλα τα HD. Δεν γνωρίζω αν είναι κάποιο πρόβλημα αλλά τα δεδομένα δείχνουν ότι είναι χαρακτηριστικό αποκλειστικό των AMOLED εφόσον κάτι παρόμοιο δεν έχω δει στην ζωή μου. Μάλιστα αν υπάρχει έστω και μια άσπρη τελίτσα πάνω σε όλο το μαύρο η διαφορά ΔΕΝ φένεται με τίποτε :) Μόλις καλύψεις με το χέρι η αν είναι ΟΛΗ η οθόνη εντελώς μάυρη και σε απόλυτο σκοτάδι τότε βλέπει καθαρά κανείς το εφφέ. Αλλά όπως είπαμε μάλλον είναι χαρακτηριστικό των οθονών amoled :)

Παιδια να ρωτησω και εγω κατι που δεν ξερω αν εχει προαναφερθει και θα με βοηθησετε παραπολυ αν μου απαντησετε.
Οταν τραβαω video Την νυχτα εμφανιζει ασπρες κουκιδιτσες σαν καμμενα Pixels στην οθονη αλλα μονο σε βραδυνη ληψη και μονο στο Video. Αυτο τωρα να ειναι θεμα firmware η hardware?
Και κατι αλλο. Αν αλλαξω την rom Της Voda στην ιταλική υπάρχει αρχείο που να μπορέσουμε να ξαναπερασουμε την ελληνικη ετσι ωστε να ειμαιστε καλυμενοι απο την εγγυηση?

Thx προκαταβολικα

Οι κουκιδίτσες δεν είναι τίποτε άλλο παρά ο θόρυβος από το υψηλό ISO. Με απλά λόγια δεν είναι δυσλειτουργία αλλά χαρακτηριστικό της υψηλής ευαισθησίας σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. συμβαίνει ακριβώς το ίδιο και στις φωτογραφίες ;) Δεν το βλέπεις όμως γιατί το λογισμικό αναλαμβάνει να διώξει αυτόματα (όσο μπορεί) κάθε θόρυβο από την φωτογραφία (νυχτερινή λήψη) κάτι που γίνετε σε κάθε ψηφιακή μηχανή.

Όσο για τις ρομ, ΄σο πειραματίζεσε και παίρνεις εσύ την ευθύνη μπορείς να αλλάζεις όσες φορές θέλεις και όποια ρομ θέλεις. Γίνεται κανονικότατα.

Αν θέλεις να παραμείνεις σε windows mobile (ανάλογα τι θέλεις.. προτιμώ τα winmo προσωπικά.) τότε περίμενε για το ΑΝΕΛΕΗΤΟ ομνια 2. Διάβασε και το review που κάνουμε εδώ μέσα. Επανάσταση το κινητό :)

Όπως σου είπε και ο Στέφανος. Δες τα κρυφά μενού του και άλλαξε ΜΕ ΕΥΛΑΒΕΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗ τις παραμέτρους. Μπορεί να ακούγετε όσο πρόβημα και να έχεις ΚΑΜΠΑΝΑ!!!

όπως σωστα ειπε ο στρονγκ είναι θέμα firmawre.

Ναι αλλά εγώ δεν άλλαξα το firmware, έχω την ελληνική του Πλαισίου 17-06-2009

Εννοεί ότι ΑΛΛΑΖΟΝΤΑΣ σε ιταλική διορθώνονται τα όποια πρβλήματα. Όχι ότι εσύ έχεις την ιταλική.
;)
Thank you very mach Strong.

Το έχω παραγγείλει ήδη, και το περιμένω να έρθει τη Δευτέρα. Ναι είχα διαβάσει ότι πρέπει να το πλένουμε όταν πιάνει σκόνη. Απο ότι μου λές κάνει γερό κράτημα.

Για την κεραία του κινητού δεν το είχα σκεφτεί, άρα πρέπει να το βάζω σε όρθια θέση. Οπότε είναι εύκολο να βρώ car holder.

Ελπίζω να έχεις παλιό αμάξι, δηλαδή θέλω να πω ότι δεν έχεις αερόσακο στο τιμόνι. Γιατί σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστεί, απαγορεύεται να το βάζεις εκεί.

Και πάλι ευχαριστώ, με βοήθησες πολύ.

Χαίρομαι που βρήκες λύσεις στα ποβλήματά σου :)

strong
23-08-2009, 21:57
Δεν μπορω να εγκαταστησω τον νεο πυθωνα 1.9.7 ενω τον εχω κανει σιγκν με το σιγκνσις μου βγαζει σφαλμα ποιστοποιητικου
ο 1.4.5 μπαινει αλλα οι εφαρμογες για πυθων δεν τρεχουν παραδειγμα το MagicM3u και οταν τις κανω εγκατασταση βγαινει μυνημα οτι το πυθων runtime απουσιαζει.
Εχετε καμια λυση;

bald
24-08-2009, 11:55
καλημερα, 2 ερωτησεις για οποιον γνωριζει. Οταν σβηνω το κινητο λιγο πριν απενεργοποιηθει η οθονη μου δειχνει στιγμιαια ή την αρχικη οθονη ή καποιο αλλο υπομενου. Οχι οτι συμβαινει κατι αλλα δεν το εκανε απο την αρχη και μου φιανεται περιεργο. Η 2η ερωτηση ειναι πως μπορω να εχω 2 προγραμματα gps μεσα στην καρτα η στο τηλεφωνο αφου εχουν φακελους με το ιδιο ονομα και οταν τα μετακινω μεσα απο τα windows μου βγάζει το γνωστο μυνημα για την υπαρξη δυο ιδιων φακελων και ποιο θελω να κρατησω. Π.χ στο garmin και στο ndrive εχουν ενα φακελο sys.

johnycy
24-08-2009, 21:02
Παιδια γεια σας,λοιπον το δικο μου προβλημα ειναι οταν τραβαω καποιο βιντεο και μετα παω να το δω ,αυτο σφυριζει συνεχως, εχω αλλαξει πολλεσ firmware kai τωρα εχω την HongkongG4 και το προβλημα παραμένει το ιδιο

gpap2004
24-08-2009, 21:10
Δεν μπορω να εγκαταστησω τον νεο πυθωνα 1.9.7 ενω τον εχω κανει σιγκν με το σιγκνσις μου βγαζει σφαλμα ποιστοποιητικου
ο 1.4.5 μπαινει αλλα οι εφαρμογες για πυθων δεν τρεχουν παραδειγμα το MagicM3u και οταν τις κανω εγκατασταση βγαινει μυνημα οτι το πυθων runtime απουσιαζει.
Εχετε καμια λυση;
η python γλώσσα γραφτηκε για symbian αλλά περιεργωςπαιζει μονο στα νοκια. οπότε : αστα να πάνε...

καλημερα, 2 ερωτησεις για οποιον γνωριζει. Οταν σβηνω το κινητο λιγο πριν απενεργοποιηθει η οθονη μου δειχνει στιγμιαια ή την αρχικη οθονη ή καποιο αλλο υπομενου. Οχι οτι συμβαινει κατι αλλα δεν το εκανε απο την αρχη και μου φιανεται περιεργο. Η 2η ερωτηση ειναι πως μπορω να εχω 2 προγραμματα gps μεσα στην καρτα η στο τηλεφωνο αφου εχουν φακελους με το ιδιο ονομα και οταν τα μετακινω μεσα απο τα windows μου βγάζει το γνωστο μυνημα για την υπαρξη δυο ιδιων φακελων και ποιο θελω να κρατησω. Π.χ στο garmin και στο ndrive εχουν ενα φακελο sys.
ειναι φυσιολογικο. κλεινει τις εφαρμογες που ειναι ανοιχτες πρωτα και μετα σβηνει το τηλ.
2. βάλε το garmin στην μαζική μνήμη και το NDrive σε κάρτα μνήμης

Παιδια γεια σας,λοιπον το δικο μου προβλημα ειναι οταν τραβαω καποιο βιντεο και μετα παω να το δω ,αυτο σφυριζει συνεχως, εχω αλλαξει πολλεσ firmware kai τωρα εχω την HongkongG4 και το προβλημα παραμένει το ιδιο
Αυτο αναφερεται από πολλούς , και η λύση ειναι μεσα από τα κρυφά μενού. δες εδώ (http://forums.samsungi8910omnia.com/samsung-i8910-omnia-hd-firmware-discussion/) μηπως βρεις λυση.
Εγώ πάντως δεν ειχα ποτε τετοιο προβλημα σε καμμια ρομ.

johnycy
25-08-2009, 00:26
η python γλώσσα γραφτηκε για symbian αλλά περιεργωςπαιζει μονο στα νοκια. οπότε : αστα να πάνε...

ειναι φυσιολογικο. κλεινει τις εφαρμογες που ειναι ανοιχτες πρωτα και μετα σβηνει το τηλ.
2. βάλε το garmin στην μαζική μνήμη και το NDrive σε κάρτα μνήμης

Αυτο αναφερεται από πολλούς , και η λύση ειναι μεσα από τα κρυφά μενού. δες εδώ (http://forums.samsungi8910omnia.com/samsung-i8910-omnia-hd-firmware-discussion/) μηπως βρεις λυση.
Εγώ πάντως δεν ειχα ποτε τετοιο προβλημα σε καμμια ρομ.

Eυχαριστω το εψαξα και βρηκα την απαντηση εκει που ειχες πει: Gone in the secret menu: *#0002*28346# - then 3 Records” - then the “4 CamcordAMR_AMR” and modified the first value from 30 of default selected the voice “to 24; Then selected Back - Back - 6 click Back-Up and you will see that Backup appears ok… on exit and stop… Resolved Problemhttp://forums.samsungi8910omnia.com/images/smilies/wink.gif

costas_pro
25-08-2009, 11:40
nectons εισαι σιγουρος για αυτο που λες για τις λευκες τελιτσες οτι δηλαδη δεν ειναι προβληματου κινητου?εγω παντως το εστειλα πισω στην vodafone να δω τι θα μου πουνε. Παντως δεν εχει αναφερθει απο πολλους και για αυτο θεωρησα πως ειναι bug της συσκευης.

odigon
26-08-2009, 03:01
Καλησπερα και απο μενα. Χρηστης του HD τις τελευταιες 2 μερες και ακομα να εγκληματιστο παλι στο symbian (wm τοσο καιρο στο ομνια βλεπετε...)..

Διαβασα λοιπον οσο μπορουσα τα σχετικα threads ομως εξακολουθω να εχω καποιες αποριες.
Αρχιζω λοιπον.

1.Καποια προγραμματα, οπως το facebook και το windows live messenger δεν συνδεονται μεσω wifi..Η μονη επιλογη που μου βγαζει ειναι να συνδεθει μεσω wap. Υπαρχει καποιος τροπος να αλλαξει αυτο ή θα συνεχισω να την παλευω με το fring?

2.Η μπαταρια ειναι αθλια. Με ελαχιστη χρηση φουνταρει και μαζι της θελω να φουνταρω και το HD. Διαβασα οτι με αλλαγη ρομ καπως φτιαχνεται αυτο αλλα απτην αλλη χανεται και η εγγυηση. Ξερουμε αν θα βγει στο μελλον καποια official ρομ με την οποια δεν θα χανεται η εγγυηση?

3. Υπαρχει καποιο προγραμμα που να "δινει" ιντερνετ στο κινητακι μας οπως γινεται στα wm με το actisync? Επισης υπαρχει κατι αντιστοιχο του mymobiler?(to kαταλαβατε οτι ακομα να ξεκολλισω απο wm, ε?).

4. Βρηκα εναν youtube player αλλα μου βγαζει καποια προβληματα οπως δεν μαφηνει να πληκτρολογησω. Υπαρχει καποια εκδοση για το κινητακι μας?

5.Τα παιχνιδια και προγραμματα για 5800/ν97 λειτουργουν κανονικα σε μας? Γιατι οσα
προγραμματα εβαλα λειτουργουσαν...

Να αναφερω οτι εχω την s/w v. XXIFB custom version VGRIF1

odigon
26-08-2009, 16:56
Για το αντιστοιχο προγραμμα με το mymobiler βρηκα αυτο Motvik CMobi v1.0 S60v3 S60v5 SymbianOS9.x Unsigned.
Αλλη μια ερωτηση. Υπαρχει καποιος τροπος να γινει customized η stand by screen vστε να δειχνει για παραδειγμα καποιο ραντεβου,επιπεδα μπαταριας κτλ?

gjimmys
26-08-2009, 19:12
Καλησπερα και απο μενα.Φυσικα και εγω κατοχος του φοβερου και οχι μονο κινητου i8910.Εχω μια ερωτηση εσεις που το εχετε ψαξει υπαρχει καποιο προγραμμα που οταν εχεις αναπαντητη η μηνυμα να σε ειδοποιει καπως;Μεχρι και στο 5800 που ειχα αναβοσβηναν τα κουμπια

Aκυρο βρηκα το soft remind me πολυ καλο

nectons
26-08-2009, 21:53
nectons εισαι σιγουρος για αυτο που λες για τις λευκες τελιτσες οτι δηλαδη δεν ειναι προβληματου κινητου?εγω παντως το εστειλα πισω στην vodafone να δω τι θα μου πουνε. Παντως δεν εχει αναφερθει απο πολλους και για αυτο θεωρησα πως ειναι bug της συσκευης.

Κατά 99%... υπάρχει όμως και το 1% και καλά έκανες και τους το πήγες...

Καλησπερα και απο μενα. Χρηστης του HD τις τελευταιες 2 μερες και ακομα να εγκληματιστο παλι στο symbian (wm τοσο καιρο στο ομνια βλεπετε...)..

Τελείως διαφορετικές πλατφόρμες. Κακώς που έφυγες από τα winmo δίχως όρεξη να ψαχτείς για πολύυ καιρό ωςότου ωριμάσει η συγκεκριμένη πλατφόρμα.

Διαβασα λοιπον οσο μπορουσα τα σχετικα threads ομως εξακολουθω να εχω καποιες αποριες.
Αρχιζω λοιπον.

1.Καποια προγραμματα, οπως το facebook και το windows live messenger δεν συνδεονται μεσω wifi..Η μονη επιλογη που μου βγαζει ειναι να συνδεθει μεσω wap. Υπαρχει καποιος τροπος να αλλαξει αυτο ή θα συνεχισω να την παλευω με το fring?

Θα πρέπει να πας στις ρυθμίσεις συνδέσεων και να φτιάξεις λογαριασμούς. Εκεί που έχει για internet θα πρέπει να φτιάξεις ένα λογαριασμό για το wifi σου (θα ψάξει εννοείται και θα το βρει) και έκτοτε όποια εφαρμογή θέλει internet θα σε ρωτάει με ποιον τρόπο να συδεθεί και θα επιλέγεις το wifi σου.

2.Η μπαταρια ειναι αθλια. Με ελαχιστη χρηση φουνταρει και μαζι της θελω να φουνταρω και το HD. Διαβασα οτι με αλλαγη ρομ καπως φτιαχνεται αυτο αλλα απτην αλλη χανεται και η εγγυηση. Ξερουμε αν θα βγει στο μελλον καποια official ρομ με την οποια δεν θα χανεται η εγγυηση?

Η μπαταρία είναι όνειρο απατηλό. Καμία σχέση με τον χαρακτηρισμό άθλιο. Δοκίμασε να το φορτίσεις πλήρως και βάλε έναν task manager να κλείνει εφαρμογές. Handy task manager το μοναδικό και καλό αυτή τη στιγμή. Έτσι θα το σκίζεις για 4-5 μέρες δίχως πρόβλημα.

3. Υπαρχει καποιο προγραμμα που να "δινει" ιντερνετ στο κινητακι μας οπως γινεται στα wm με το actisync? Επισης υπαρχει κατι αντιστοιχο του mymobiler?(to kαταλαβατε οτι ακομα να ξεκολλισω απο wm, ε?).

Πίκρα σου λέω....

4. Βρηκα εναν youtube player αλλα μου βγαζει καποια προβληματα οπως δεν μαφηνει να πληκτρολογησω. Υπαρχει καποια εκδοση για το κινητακι μας?

πικρα...

5.Τα παιχνιδια και προγραμματα για 5800/ν97 λειτουργουν κανονικα σε μας? Γιατι οσα
προγραμματα εβαλα λειτουργουσαν...

Κάποια ναι κάποια όχι.

Να αναφερω οτι εχω την s/w v. XXIFB custom version VGRIF1

Για το αντιστοιχο προγραμμα με το mymobiler βρηκα αυτο Motvik CMobi v1.0 S60v3 S60v5 SymbianOS9.x Unsigned.
Αλλη μια ερωτηση. Υπαρχει καποιος τροπος να γινει customized η stand by screen vστε να δειχνει για παραδειγμα καποιο ραντεβου,επιπεδα μπαταριας κτλ?

Με το Samsung widget screen μπορείς να κάνεις ότι θέλεις.. 3 οθόνες σου δίνει να τις κάνεις customize ¨οπως θέλεις με τα widgets Που καλύπτουν όποια ανάγκη.

Καλησπερα και απο μενα.Φυσικα και εγω κατοχος του φοβερου και οχι μονο κινητου i8910.Εχω μια ερωτηση εσεις που το εχετε ψαξει υπαρχει καποιο προγραμμα που οταν εχεις αναπαντητη η μηνυμα να σε ειδοποιει καπως;Μεχρι και στο 5800 που ειχα αναβοσβηναν τα κουμπια

Πλήκτρα να αναβοσβήνουν δεν έχει το HD. Όμως μπορείς να βάλεις το widget στην αρχή αλλά συνεχή ειδοποίηση δεν θα έχεις. Να μας διαφωτίσει κάποιος αν υπάρχει Third party software Που να το κάνει..

Πάντως παιδιά η συγκεκριμένη πλατφόρμα θέλει μεγάλη υπομονή και υποχωρήσεις για να την συνηθίσει κανείς.

Υπομονή λοιπόν και όλα θα γίνουν

:D

odigon
27-08-2009, 01:11
Βασικα Νεκταριε εχω ορεξη να ασχοληθω αλλα με τσαντιζει που η samsung δεν εχει ορεξη να ασχοληθει. Δεν βλεπω καμια υποστηριξη. Δεν βλεπω καινουργιες official roms. Δεν βλεπω προγραμματα απο την samsung, εστω και τα βασικα οπως το facebook και το youtube player...

Δεν βλεπω το πως θα αναπτυχθει αυτη η πλατφορμα που ουσιαστικα υπαρχει πολλα χρονια και απλα τωρα εγινε touch.

Ακομα και το android ειναι καλυτερο αυτη τη στιγμη και μεσα στις καινοτομιες.

Να επανελθω στα προβληματα της μπαταριας. Με ελαχιστη χρηση μεσα σε μια μερα τελειωσε. Και εχω το task manager για να κλεινω τα περιττα..
Η μαμα ρομ υπαρχει περιπτωση να βγει καποια στιγμη ωστε να φλασαρουμε και αν συμβει κατι να εχουμε εγγυηση?

Αυτο που ρωτουσα για stand by screen εννοουσα την οθονη που βγαινει οταν κλεινει το κινητο. Για παραδειγμα εκει δειχνει μονο ημερομηνια και ωρα. Αυτο ρωτουσα αν υπαρχει καποιος τροπος να πειραχτει.. Λυση ειναι και το nUnlock αλλα δεν μου αρεσε και πολυ...

Ακομα περιμενω και τα καταραμμενα certificates απο το opda για να αρχισουν τα πανηγυρια ;p

Στο προγραμμα του facebook που εβαλα, παω να κανω log in και μου βγαζει αυτο:
"Error occured,status:undefined"..καμια ιδεα?

Νεκταριε σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. :D

odigon
27-08-2009, 01:26
Παλι ξεχασα. Ta settings της καμερας γιατι δεν αποθηκευονται ολα. Για παραδειγμα να κανει sorting βαση ημερομηνιας.

Επισης τα βιντεο και τα τραγουδια αποθηκευονται σε διαφορετικους φακελους που εχουν σαν ονομα την ημερομηνια που τραβηχτικαν. Αλλαζει αυτο καπως?

odigon
27-08-2009, 11:53

Aκυρο βρηκα το soft remind me πολυ καλο
Κατεβασε αυτο MobiFun.Soft.Remind.Me.v3.53.S60v3.S60v5.SymbianOS 9.x.Unsigned

clhorus
28-08-2009, 09:05
Παιδιά θέλω οπωσδήποτε τη βοήθειά σας σε κάτι!!!

Θέλησα να εγκαταστήσω τη νέα έκδοση του Garmin. Αφού έκανα απεγκατάσταση το πρόγραμμα, πήγα να διαγράψω και τους φακέλους του προγράμματος garmin από τη microsd. Τη διαγραφή την έκανα έχοντας συνδεδεμένο το τηλέφωνο με τον υπολογιστή μέσω καλωδίου usb με την επιλογή "μεταφορά δεδομένων" και όχι βγάζοντας τη microsd από το κινητό και βάζοντάς την στον υπολογιστή. Αρχίζει λοιπόν να διαγράφει και να διαγράφει και να διαγράφει. Κάποια στιγμή το θεώρησα πολύ ύποπτο αυτό γιατί ο φάκελος που του ζήτησα να διαγράψει (ο φάκελος Garmin) δεν είχε τόσα αρχεία μέσα. Πατάω λοιπόν "Άκυρο" και η διαγραφή σταματάει. Στο μεταξύ ο φάκελος Garmin ανέπαφος.

Διαπιστώνω τελικά ότι στην Έκθεση έχω χάσει πολλές φωτογραφίες (ευτυχώς προηγουμένως τις είχα περάσει στο pc ). Το πρόβλημα είναι ότι στην Έκθεση --> Εικόνες και Βίντεο εμφανίζονται στη θέση των εικόνων κάποια αρχεία με μια κόκκινη γραμμή στη μέση που κάνει ζιγκ ζαγκ και τα οποία δεν μπορώ ούτε να τα ανοίξω ούτε να τα διαγράψω γιατί δεν μου το επιτρέπει το τηλέφωνο. Όλα τα αρχεία έχουν τον ίδιο τίτλο, το εξής νούμερο: 010017836186201.

Πώς μπορώ να απαλλαγώ από την εμφάνιση αυτών των αρχείων στην Έκθεση;
Έκανα Επαναφορά Εργοστασιακών Ρυθμίσεων αλλά δεν έγινε τίποτα.

Βοηθήστε με σας παρακαλώ και αποφύγετε να κάνετε αυτό που έκανα εγώ!

Edit: Βρήκα αρχεία με αυτό το νούμερο (010017836186201) ως τίτλο στη μαζική μνήμη, σε ένα φάκελο με τον τίτλο MBcashefile. To ένα έχει κατάληξη .arc και τα άλλα .tn. Αυτά με την κατάληξη .tn έχουν αριστερά τους ένα πορτοκαλί ερωτηματικό. Λέτε να είναι αυτά υπεύθυνα για το πρόβλημά μου; Ξέρει κανείς τι είναι αυτά τα αρχεία και αν μπορώ να τα διαγράψω;

Βοηθήστε με να απαλλαγώ από αυτά τα 600 περίπου εικονίδια! :? :wacko:

panpara6
28-08-2009, 22:28
Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει άλλος ήχος για τα εισερχόμενα μηνύματα ..κάνω αναζήτηση και μου βγάζει ότι υπάρχει μόνο ο ήχος message 1..Επίσης οι γνωρίζοντες το θέμα της αναβάθμισης λογισμικού τι γνωρίζετε σχετικά...θα έχουμε κάποιo επίσημo Ελληνικo ή όχι και αν ναι ποτε; Διάβασα και σε διεθνή forums /blogs ότι κυκλοφόρησε η G4..η δική μου είναι η FB..Τι γινεται τελικά, έχετε δοκιμάσει πολλοί να την αλλάξετε, έχετε κατεβάσει την G3/G4 είναι τελικά όντως παράτολμο βγάζει bugs?

giokou
29-08-2009, 00:42
Επανεκκίνηση πως κάνουμε;
Επίσης για να δω τις εικόνες ενός φακέλου, όταν τις βλέπω στη διαχείριση αρχείων από ταχύτητα άλλο τίποτα αλλά δεν τις βλέπω την μια μετά την άλλη κατευθείαν αλλά πρέπει να βγω απ' τη μια για να πάω στην άλλη! Στην έκθεση τις έχει όλες χύμα και αργεί τρομερά να φορτώσει! Τι μπορώ να κάνω;;; Το ίδιο ισχύει για τη μουσική...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Για την επανεκκίνηση ακόμα απορώ! Για τις φωτό δεν είναι τόσο άσχημα τελικά τα πράγματα αλλά αυτό που θέλω είναι να μπαίνω σ' έναν φάκελο με εικόνες στην διαχείριση αρχείων και μόλις ανοίξω μία να μπορώ με scroll να πάω στην επόμενη κτλ...
Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις!

strong
29-08-2009, 02:15
Για να βλεπετε τις φωτο δοκιμαστε το photo flow ειναι δωρεαν και πολυ καλο ομως πρεπει να εχετε τις φωτο αποθηκευμενες στην μνημη του κινητου

gpap2004
30-08-2009, 11:51
Τερμα για μενα το ι8910.Πουλήθηκε. Επιστρεφω στο Ν97 μου και κάποια στιγμη αργοτερα , στο ΟΜΝΙΑ ΙΙ.

nick2009
30-08-2009, 13:48
Τερμα για μενα το ι8910.Πουλήθηκε. Επιστρεφω στο Ν97 μου και κάποια στιγμη αργοτερα , στο ΟΜΝΙΑ ΙΙ.

Γιατί καλέ ??? Τί σε έσπρωξε στην απονενοημένη κίνηση ??? Πες τα χύμα, please !!!!!

costas_pro
30-08-2009, 14:33
Ειδε και απο ειδε ο ανθρωπος με την εκπληκτικη υποστηριξη της samsung...Και εγω εχω ξενερωσει απιστευτα με την εταιρεία!

gpap2004
30-08-2009, 18:23
Γιατί καλέ ??? Τί σε έσπρωξε στην απονενοημένη κίνηση ??? Πες τα χύμα, please !!!!!
Ο browser ειναι απαραδεκτος , με κακό scrolling και συχνά πετάγματα έξω . Opera δεν υπαρχει ακομα touch (μονο mini-opera).
Μπαταρια οχι ικανοποιητική.
Αναβαθμισεις μηδέν.
Το συμπιαν εχει μελλον, αλλά δεν προχωρα γρηγορα οπως στα μη-αφής κινητά.

EchiDNA
30-08-2009, 18:26
Εγώ πάλι πιστεύω ότι το κινητό το χαντάκωσε η αποκλειστικότητα της Vodafone!!!

gpap2004
30-08-2009, 18:48
Εγώ πάλι πιστεύω ότι το κινητό το χαντάκωσε η αποκλειστικότητα της Vodafone!!!
και αυτό πολύ σωστό. και άλλωστε υπό άλλες συνθηκες, θα βλέπαμε (ισως ) και καμμια αναβαθμισούλα ( οχι οτι ειδαμε επισημα στο samsung i900...).

EchiDNA
30-08-2009, 18:58
και αυτό πολύ σωστό. και άλλωστε υπό άλλες συνθηκες, θα βλέπαμε (ισως ) και καμμια αναβαθμισούλα ( οχι οτι ειδαμε επισημα στο samsung i900...).
Έτσι ακριβώς Στέφανε και ας ελπίσουμε ότι με τις multi-language roms στο ΙΙ δεν θα έχουμε ανάγκη ούτε καμία Voda ούτε καμία θυγατρική του Φουρλή!!! karalol

nick2009
30-08-2009, 19:58
Για μένα και τη χρήση που κάνω (πολύ ράδιο με ακουστικά και χωρίς, πολλές φωτό, καθημερινό πρωινό internet και αρκετό πέρασμα - σβήσιμο εφαρμογές με ΒΤ) η μπαταρία είναι καλή και κολλάει στην κυριολεξία στην τελευταία γραμμή τουλάχιστον δύο μέρες, σύνολο πάνω από τρεις μέρες (με τη "φτιαγμένη" G3). :)

Τώρα για το θέμα υποστήριξης - αναβάθμισης.... ο Στέφανος έχει ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ !!! Απλά δεν υπάρχει για Ελλάδα !!!!!! Και το χειρότερο, ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΝΟΙΑΖΕΤΑΙ από αντιπροσωπεία μέχρι voda !!!!! ΚΑΝΕΙΣ !!!!!! :mad!: :mad!:

Αυτό και μόνο για μένα αρκεί να στρέφω το βλέμμα μου σε κάθε μελλοντική συσκευή... της ΝΟΚΙΑ !!!!! ;))

Φυσικά μέχρι τότε... i8910 ΔΑΓΚΩΤΟ !!!! :nagger:

greekboy
01-09-2009, 16:00
Στην ακόλουθη διεύθυνση http://www.s60certkey.com κάποιος μπορεί να πάρει τα Certificate και Key αρχεία για το i8910 OMNIA HD.

Γράφτηκα στις 23 Αυγούστου και έδωσα το 15ψήφιο αριθμό IMEI, εδώ και μερικές ημέρες έχουν φτιάξει το αρχείο Certificate και το έχω κατεβάσει αλλά δεν μπορώ να πάρω το αρχείο Key διότι δεν έχει δημιουργηθεί, παρόλο που παραδίπλα γράφει Complete.

Ξέρετε τι παίζει; :(

JamesBond
01-09-2009, 21:31
Χθές προσπάθησα να ανοίξω κάποιο αρχείο flv από το μενού πολυμέσα αλλά επειδή δεν το "έβλεπε" πήγα στον real player. Όταν τον άνοιξα όμως και πάτησα "κλιπ βίντεο" τότε άρχισε να κάνει "ανανεωση λίστας" αλλά αυτό συνέχιζε χωρίς να ολοκληρώσει ποτέ. Δεν ξέρω αν υπήρχε από πριν το πρόβλημα και δεν δημιουργήθηκε χθες καθως δεν χρησιμοποιούσα τον real player από το μενού του αλλά από τότε δεν κάνει ("συνεχίζει επ άπειρο") ανανέωση λίστας. Υπάρχει τρόπος να διορθωθεί αυτό χωρίς "hard" ή "soft" reset? Έχω ήδη σβήσει το αρχείο flv αλλά το πρόβλημα συνεχίζει.

nick2009
02-09-2009, 00:11
Χθές προσπάθησα να ανοίξω κάποιο αρχείο flv από το μενού πολυμέσα αλλά επειδή δεν το "έβλεπε" πήγα στον real player. Όταν τον άνοιξα όμως και πάτησα "κλιπ βίντεο" τότε άρχισε να κάνει "ανανεωση λίστας" αλλά αυτό συνέχιζε χωρίς να ολοκληρώσει ποτέ. Δεν ξέρω αν υπήρχε από πριν το πρόβλημα και δεν δημιουργήθηκε χθες καθως δεν χρησιμοποιούσα τον real player από το μενού του αλλά από τότε δεν κάνει ("συνεχίζει επ άπειρο") ανανέωση λίστας. Υπάρχει τρόπος να διορθωθεί αυτό χωρίς "hard" ή "soft" reset? Έχω ήδη σβήσει το αρχείο flv αλλά το πρόβλημα συνεχίζει.

Aυτό το αιώνιο "ανανέωση λίστας" το πέτυχα και γω και έφυγε μόνο με πέρασμα νέου firmware.

Δυστυχώς δεν βλέπω άλλη λύση από reset στην περίπτωσή σου.

Υπάρχει βέβαια και η δυνατότητα της χρήσης της "Αναπαραγωγής Βίντεο" στα Πολυμέσα, αυτό δεν κολλάει και κάνει κανονικά ανανέωση λίστας.

dionisos
06-09-2009, 18:17
Παιδιά καλησπέρα!Είμαι εδώ και ένα μήνα περίπου κάτοχος του Hd ,δηλώνω γενικά ευχαριστημένος από το κινητό αλλά κουρασμένος από αυτή την ανοησία με τα Firmwares,παντού Firmwares για την Ελλάδα τίποτα πάλι καλά που είναι και οι "μαγειρες" του Βtw και γίνεται κάτι.Σήμερα όμως αποφάσισα να αποχωρήσω από την οικογένεια του Hd και να προσχωρήσω σε αυτήν του i8000 Οmnia 2.;Eτσι για όποιον ενδιαφέρεται πουλάω το ΗD μου στην τιμή των 390 ευρώ.

Λεπτομέρειες:Aγορασμένο από Αγγλία την 1η Αυγούστου.Το κινητό είναι σε τέλεια κατάσταση στο κουτί του με Πανευρωπαική εγγύηση 2 ετών.Είναι περασμένη η Ελληνική ρομ της Vodafone.Πωλείται λόγω αγοράς του Οmnia 2 i8000.Δυνατότητα συνάντησης μόνο στη Θεσσαλονίκη για παράδοση χέρι-χέρι αλλιώς αντικαταβολή ή Pay Pal.Παρακαλώ Mόνο σοβαρές προτάσεις.Στείλτε μου Pm για περαιτέρω πληροφορίες.Τιμή 390 ευρώ.
Εxtra:Δώρο δερμάτινη θήκη.
:thanks:

greekboy
06-09-2009, 23:09
Παιδιά καλησπέρα!Είμαι εδώ και ένα μήνα περίπου κάτοχος του Hd ,δηλώνω γενικά ευχαριστημένος από το κινητό αλλά κουρασμένος από αυτή την ανοησία με τα Firmwares,παντού Firmwares για την Ελλάδα τίποτα πάλι καλά που είναι και οι "μαγειρες" του Βtw και γίνεται κάτι.Σήμερα όμως αποφάσισα να αποχωρήσω από την οικογένεια του Hd και να προσχωρήσω σε αυτήν του i8000 Οmnia 2.;Eτσι για όποιον ενδιαφέρεται πουλάω το ΗD μου στην τιμή των 390 ευρώ.

Λεπτομέρειες:Aγορασμένο από Αγγλία την 1η Αυγούστου.Το κινητό είναι σε τέλεια κατάσταση στο κουτί του με Πανευρωπαική εγγύηση 2 ετών.Είναι περασμένη η Ελληνική ρομ της Vodafone.Πωλείται λόγω αγοράς του Οmnia 2 i8000.Δυνατότητα συνάντησης μόνο στη Θεσσαλονίκη για παράδοση χέρι-χέρι αλλιώς αντικαταβολή ή Pay Pal.Παρακαλώ Mόνο σοβαρές προτάσεις.Στείλτε μου Pm για περαιτέρω πληροφορίες.Τιμή 390 ευρώ.
Εxtra:Δώρο δερμάτινη θήκη.
:thanks:

Εγώ έχω ήδη το κινητό και είμαι πολύ ευχαριστημένος,

Αλλά έχω μια απορία, γράφεις "Είναι περασμένη η Ελληνική ρομ της Vodafone." απο όσο γνωρίζω δεν υπάρχει πουθενά αυτή η ROM, ούτε και του Πλαισίου, πως την έβαλες;

Μια άλλη απορία που έχω, και η ερώτηση απευθύνετε σε αυτούς που έχουν αλλάξει τη ROM, αν βάλω τη καινούρια ρωσική έκδοση, το N-Drive θα δουλεύει κανονικά όπως πριν;

Ευχαριστώ.

nick2009
06-09-2009, 23:21
Εγώ έχω ήδη το κινητό και είμαι πολύ ευχαριστημένος,

Αλλά έχω μια απορία, γράφεις "Είναι περασμένη η Ελληνική ρομ της Vodafone." απο όσο γνωρίζω δεν υπάρχει πουθενά αυτή η ROM, ούτε και του Πλαισίου, πως την έβαλες;

Του ΠΛΑΙΣΙΟΥ δεν υπάρχει... της VODAFONE υπάρχει...

http://rapidshare.com/files/252666045/I8910_Vodafone_Greece.rar

MichalisS
08-09-2009, 18:42
Μια άλλη απορία που έχω, και η ερώτηση απευθύνετε σε αυτούς που έχουν αλλάξει τη ROM, αν βάλω τη καινούρια ρωσική έκδοση, το N-Drive θα δουλεύει κανονικά όπως πριν;
Το NDrive δουλεύει μια χαρά με την τελευταία Ι1 Ρωσική (3/9). Απλά θα χρειαστεί επεναγκατάσταση (Settings--> Application Manager--> Installation Files) με το που θα ξεκινήσει πάλι το κινητό. Οι ρυθμίσεις, τα αγαπημένα μέρη και η ενεργοποίηση των χαρτών δεν απαιτείται, καθώς έχουν αποθηκευθεί ήδη στην κάρτα.
Καλού κακού, κάνε ένα backup όλης της κάρτας μνήμης στον υπολογιστή σου, όχι πως θα σου χρειαστεί αλλά μπορεί να σε απαλλάξει από άλλα προβλήματα (απώλεια, κατά λάθος διαγραφή κτλ) στο μέλλον.

architekt666
11-09-2009, 17:50
Να τη ριξω και γω την απορια μου ως νεος στο ι8910 !

2 μερες το ειχα το κινητο και περασα την ρωσικη με το ελληνικο πληκτρολογιο που βρηκα απο εδω και ευχαριστω τα παιδια.
Μετα αρχισα να το ψαχνω και να παιζω παραπανω (αρχικα ειχα ψιλοφρικαρει γιατι εκανα αλλαγη απο iphone και ... δεν τρελαθηκα πολυ με το s60)
Tελος παντων περιμενουμε καινουριες ρομς και γουσταρουμε... οκ.

Ερωτηση αν ξανακανουμε φλασ πρεπει να ξαναπεραστουνε ολα παλι φτου απτην αρχη και δεν εννοω τις επαφες και τις φωτο κτλ που γινονται απο το pc studio.
εννοω παλι εγκατασταση ndrive ? παλι εγκατασταση themes? widgets? bookmarks? emails? η ποιο απολα μπορουμε να κανουμε αυτοματα restore? και με ποιο προγραμμα?

θα σας τα πω μαζεμενα και ελπιζω να μην χαθουνε στο χαμο εδω :)
Το backup του pc studio 7.24 δουλευει κανονικα για σας γιατι εμενα το τελευταιο κομματι κολλαει παντα (αν θυμαμαι καλα το phone data καπως ετσι)?

θα το πω γιατι θα σκασω... το 8Mpixel δεν με ικανοποιησε. η εγω ειμαι τοσο παρκινσον η δε ξερω δεν εχω βγαλει καμια σωστη φωτο και αρχιζω και απογοητευομαι. Το βιντεο δε λεω ... δερνει.

Επισης κανετε κανονικα συγχρονισμο τα email accounts απο outlook? εμενα δε... (ρωταω γιατι μπορει να φταιει και το office 2010 που ειναι beta)

αυτα για την ωρα , αν μου ερθει τιποτ'αλλο εδω... ellectro
ευχαριστω προκαταβολικα

efbill
11-09-2009, 19:18
Ερωτηση αν ξανακανουμε φλασ πρεπει να ξαναπεραστουνε ολα παλι φτου απτην αρχη και δεν εννοω τις επαφες και τις φωτο κτλ που γινονται απο το pc studio.
εννοω παλι εγκατασταση ndrive ? παλι εγκατασταση themes? widgets? bookmarks? emails? η ποιο απλα μπορουμε να κανουμε αυτοματα restore? και με ποιο προγραμμα?

θα σας τα πω μαζεμενα και ελπιζω να μην χαθουνε στο χαμο εδω :)
Το backup του pc studio 7.24 δουλευει κανονικα για σας γιατι εμενα το τελευταιο κομματι κολλαει παντα (αν θυμαμαι καλα το phone data καπως ετσι)?

θα το πω γιατι θα σκασω... το 8Mpixel δεν με ικανοποιησε. η εγω ειμαι τοσο παρκινσον η δε ξερω δεν εχω βγαλει καμια σωστη φωτο και αρχιζω και απογοητευομαι. Το βιντεο δε λεω ... δερνει.

Επισης κανετε κανονικα συγχρονισμο τα email accounts απο outlook? εμενα δε... (ρωταω γιατι μπορει να φταιει και το office 2010 που ειναι beta)

αυτα για την ωρα , αν μου ερθει τιποτ'αλλο εδω... ellectro
ευχαριστω προκαταβολικα

καλησπερα. θα απαντησω σε οσα μπορω να σε βοηθησω.

1. για backup θα πας στην διαχειρηση αρχειων του κινητου και θα πατησεις την τελευταια επιλογη που λεει backup. εκει στις ρυθμισεις του επελεξε τα ολα εκτος απο "αρχεια¨. καθαρισες με επαφες, μηνυματα, bookmarks, emails και ρυθμισεις.
εαν εχεις καρτα μνημης προτεινω να επιλεξεις αυτην σαν προορισμο του backup.

2. αρχεια (φωτο,βιντεο κλπ) δεν χανονται εαν ειναι στη καρτα μνημης 'η στην μαζικη αποθηκευση

3. ndrive και garmin αφου θα τα εχεις σε καρτα μνημης 'η στην μαζικη μνημη δεν ξαναχρειαζονται εγκατασταση. καποια απο τα προγραμματα,themes και widgets εαν ειναι στην καρτα μνημης 'η στην μαζικη αποθηκευση δουλευουν κανονικα. καποια απο αυτα θα πρεπει να τα περασεις παλι. μπορεις να δοκιμασεις κι αυτο http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=13816 το προγραμμα (δεν το εχω δοκιμασει)

4. το pc studio δεν το δουλευω ποτε. αν κανεις τα παραπανω μαλλον δεν θα το χρειαστεις κι εσυ

5. για τις φωτογραφιες δες εδω http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=13706 κι εδω http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=13409 .

επλιζω να βοηθησα λιγο :)

architekt666
11-09-2009, 19:44
σ'ευχαριστω για τη γρηγορη και χρησιμη απαντηση σου.
Οντως το backup του κινητου δουλεψε αψογα και αν και τοχα δει δεν τοχα ψαξει πηγα κατευθειαν σαυτο του pc studio που ακομα κολλαει. Επισης μαρεσε το γεγονος οτι εχει αυτοματο μπακαπ και διαλεγεις μερα ωρα κτλ. +1 για το Σ60

Το autoinstaller θα το τσεκαρω στο επομενο φλασαρισμα... (ποτε λετε ? )

to pc studio (που απτο UI του κ μονο δεν το πολυ γουσταρω) το δουλευω γιατι βοηθαει στο συγχονισμο των επαφων με το outlook. προτιμω να τις επεξεργαζομαι στο πισι.

Οσο για τα τελευταια λινκ , σευχαριστω που επιβεβαιωσες οτι εγω ειμαι ο φωτοχαλιας! θα το προπαθησω αρκετα με ολα αυτα που διαβασα και αν πετυχω κατι καλο θα το κορνιζωσω αληθεια! Τουλαχιστον θα εχω το λινκ με το βραβειο να το στελνω σε φιλους που θα με κοροιδευουν !
ευχαριστω και παλι

efbill
11-09-2009, 20:05
σ'ευχαριστω για τη γρηγορη και χρησιμη απαντηση σου.

Το autoinstaller θα το τσεκαρω στο επομενο φλασαρισμα... (ποτε λετε ? )

να 'σε καλα. χαιρομαι εαν βοηθησα λιγο. δες κι εδω http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?p=61505#post61505 ενα νεο θεματακι που ξεκινησα. αντε να σε βαλω στην πριζα για φλασαρισμα. δες εδω http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=14373 :lol:

architekt666
11-09-2009, 21:46
Ευγε φιλε μου , καλα κανεις και με πριζωνεις (σρυ για το ορθογραφικο) ετσι πρεπει!
Για το firmware θα το κανω το βημα κυριακη (ελπιζω να πανε ολα καλα να χαλαρωσουμε λιγο) και θα απαντησω στο αναλογο thread.

Τωρα που σε βρηκα , σουχω κιαλλες ερωτησεις:
ειναι θεμα χρονου να το χακαρω (2 βδομαδες qtek κατευθειαν xda και 1 μερα iphone δρομος devteam). θα το κανω ετσι κιαλλιως για τη τρελα του θεματος ,αλλα ενω στα αλλα ηξερα γιατι το κανω μπορεις να μου πεις εδω στο s60 εν συντομια τι κερδιζουμε με το να το χακαρουμε?

επισης τοψαξα αλλα δε βρηκα : γινεται να αλλαξουμε την σελιδα photo contacts (αυτη που απο το main desktop οταν κανουμε scroll αριστερα παμε μενου , την αλλη με scroll δεξια ). Δε μαρεσει καθολου, θελω να φυγει να παει αλλου. Στα motorola να παει, δε με νοιαζει να φυγει! Η να αλλαξω το theme της καπως? Δε γινεται ε... τοξερα :(

Ενα ακομα τωρα μουρθε. Ειναι τραγικο στο ραδιοφωνο , να μην μπορεις να ανοιξεις την εφαρμογη σε speaker mode. οχι headphones. λεει θελει ακουστικα. ενω μετα σε αφηνει να πατησεις ανοιχτη ακροαση. ΕΛΕΟΣ! Εφτασα στο σημειο να κανω πατεντα να κοψω καλωδιο απο ακουστικα (παλια χαλασμενα) να αφησω μονο το μεταλικο jack να το βαζω για να ανοιγει το ραδιο. Μονο εμενα με χαλαει αυτο?

Αυτα παταω ποστ γιατι θα βρω κιαλλα :D

efbill
11-09-2009, 22:09
εν συντομια τι κερδιζουμε με το να το χακαρουμε?

επισης τοψαξα αλλα δε βρηκα : γινεται να αλλαξουμε την σελιδα photo contacts (αυτη που απο το main desktop οταν κανουμε scroll αριστερα παμε μενου , την αλλη με scroll δεξια ). Δε μαρεσει καθολου, θελω να φυγει να παει αλλου. Στα motorola να παει, δε με νοιαζει να φυγει! Η να αλλαξω το theme της καπως? Δε γινεται ε... τοξερα :(
:D

εαν το χακαρεις μπορεις να βαλεις οποια εφαρμογη θελεις χωρις sign. επισης τα 2 απο τα 3 που γραφω http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?p=61505#post61505 εδω θα ειδες οτι γινονται μονο σε χακαρισμενα κινητα. και τελος μονο ετσι γινετε και αυτο http://www.finestfones.com/2009/08/how-to-customise-samsung-i8910s-3d.html που ειναι η απαντηση στην αλλη ερωτηση σου :D

architekt666
11-09-2009, 22:23
επισης τα 2 απο τα 3 που γραφω http://www.bytheway.gr/portal2/forum...1505#post61505 (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?p=61505#post61505) εδω θα ειδες οτι γινονται μονο σε χακαρισμενα κινητα yes sir i did see that :P

How to: Customise the Samsung i8910's 3D navigation applications (http://www.finestfones.com/2009/08/how-to-customise-samsung-i8910s-3d.html)

Εισαι αψογος τελειος , και αρχιζει και το ι8910 και γινεται ετσι.

εγω ακαθεκτος συνεχιζω ρωταω (συγχωρατε νεος εδω): το χακεβεις οκ! ολα καλα τελεια unsigned εφαρμογες τα παντα ολα ! σε φλασαρισμα νεου ρομ θελει ξαναματα χακαρισμα?

παλι σε φλασαρισμα το κολπακι-χακερια με το custom 3d menu app (αυτο πιο πανω που ειπαμε) θελει ξανα?
ρωταω μηπως τοχεις-χετε (αλλοι εδω???? :P) ξαναπερασει το σταδιο.

αυταααα

ps. Να επιμεινω λιγο σε αυτο με το ραδιοφωνο , δεν εχει απασχολησει κανεναν αλλο? (ρωταω καθαρα για ατομικους ψυχολογικους λογους) :alberteinstein:

thanassis33
21-09-2009, 22:58
Καλησπέρα, είμαι καινούργιος στο φορουμ
Σκέφτομαι να πάρω το 8910 από την vodafone.
Ερωτήσεις αρχαρίου:
1. Το 8910 έχει σχέση με το Ομνια ή όχι;
2. Που έχουν αναφερθεί τα πλεονεκτήματα του και που τα μειονεκτηματα, εννοώ σε ποιο ποστ

Ευχαριστώ

efbill
22-09-2009, 00:21
Ερωτήσεις αρχαρίου:
2. Που έχουν αναφερθεί τα πλεονεκτήματα του και που τα μειονεκτηματα, εννοώ σε ποιο ποστ

Ευχαριστώ

καλησπερα. να υποθεσω οτι εννοεις το ομνια i900? η μονη σχεση ειναι το ονομα ΟΜΝΙΑ. το ενα 'τρεχει' λειτουργικο windows mobile και το αλλο symbian. τωρα στο πιο απο τα δυο λειτουργικα ειναι καλυτερο για κινητο.... θελει πολυυυυυ διαβασμα :)

gpap2004
22-09-2009, 12:38
yes sir i did see that :P

Εισαι αψογος τελειος , και αρχιζει και το ι8910 και γινεται ετσι.

εγω ακαθεκτος συνεχιζω ρωταω (συγχωρατε νεος εδω): το χακεβεις οκ! ολα καλα τελεια unsigned εφαρμογες τα παντα ολα ! σε φλασαρισμα νεου ρομ θελει ξαναματα χακαρισμα?

παλι σε φλασαρισμα το κολπακι-χακερια με το custom 3d menu app (αυτο πιο πανω που ειπαμε) θελει ξανα?
ρωταω μηπως τοχεις-χετε (αλλοι εδω???? :P) ξαναπερασει το σταδιο.

αυταααα

ps. Να επιμεινω λιγο σε αυτο με το ραδιοφωνο , δεν εχει απασχολησει κανεναν αλλο? (ρωταω καθαρα για ατομικους ψυχολογικους λογους) :alberteinstein:
Κάθε φορά που βάζεις άλλη ρομ ή κάθε φορά που κάνεις hard format, πρεπει να το ξαναχακάρεις από την αρχή. :)
Το ραδιόφωνο έτσι γίνεται σε ΟΛΕΣ τις symbian ( και μη ) συσκευές ( νοκια κ.λ.π.). Αρα, μην σε απασχολεί άλλο...:rolleyes!:

Ερωτήσεις αρχαρίου:

Ευχαριστώ
Το 8910 ΔΕΝ εχει ΚΑΜΜΙΑ σχέση με ομνια ( ι900 ή και το επερχόμενο ομνιαΙΙ).
Ειναι διαφορετικά λειτουργικα (symbian vs wm). Ειναι σαν να συγκρινεις μήλα με πορτοκάλια! :D

efbill
22-09-2009, 15:08
Κάθε φορά που βάζεις άλλη ρομ ή κάθε φορά που κάνεις hard format, πρεπει να το ξαναχακάρεις από την αρχή. :)
Το ραδιόφωνο έτσι γίνεται σε ΟΛΕΣ τις symbian ( και μη ) συσκευές ( νοκια κ.λ.π.). Αρα, μην σε απασχολεί άλλο...:rolleyes!:

Το 8910 ΔΕΝ εχει ΚΑΜΜΙΑ σχέση με ομνια ( ι900 ή και το επερχόμενο ομνιαΙΙ).
Ειναι διαφορετικά λειτουργικα (symbian vs wm). Ειναι σαν να συγκρινεις μήλα με πορτοκάλια! :D
καλησπερα στεφανε. το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι δεν ξερω ποιο μου αρεσει περισσοτερο, το μηλο 'η το πορτοκαλι :lol: εσυ γιατρε μου τι λες ? ποιο εχει περισσοτερες βιταμινες ? :lol:

giokou
22-09-2009, 16:06
Συγχαρητήρια για την προαγωγή Efbill!!! Καλή συνέχεια να έχουμε!

chronisgreek
24-09-2009, 00:09
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ,
ΕΧΩ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ 2 ΜΗΝΕΣ Κ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΤΑ ΕΞΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ:
ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΜΕ ΚΑΛΛΟΥΝ (ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ!)
ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΛΕΙΝΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ Κ ΜΕ ΠΕΤΑΕΙ ΣΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΠΙΝ.

ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ Κ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΑΥΤΑ?? ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ Κ ΠΟΙΑ ΡΟΜ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ?? Η ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΠΑΩ ΒΟΝΤΑΦΟΝ?

giokou
24-09-2009, 01:25
Δοκίμασες να κάνεις hard reset; Κάποιοι με τέτοιο πρόβλημα, έκαναν κι έστρωσε! Αν αποφασίσεις να κάνεις πάρε πρώτα back up ότι θέλεις (διαχείριση αρχείων>αντίγραφα ασφαλείας).
Για hard reset πληκτρολογείς *#7370#

MaFiOzOs_GR
24-09-2009, 01:27
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ,
ΕΧΩ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ 2 ΜΗΝΕΣ Κ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΤΑ ΕΞΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ:
ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΜΕ ΚΑΛΛΟΥΝ (ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ!)
ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΛΕΙΝΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ Κ ΜΕ ΠΕΤΑΕΙ ΣΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΠΙΝ.

ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ Κ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΑΥΤΑ?? ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ Κ ΠΟΙΑ ΡΟΜ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ?? Η ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΠΑΩ ΒΟΝΤΑΦΟΝ?

Μην γράφεις κεφαλαία γιατί είναι σαν να φωνάζεις...

Και σε μένα μερικές φόρες δεν ακούγεται τίποτα όταν με καλούν και έχει τύχει ενώ βρίσκεται στην αναμονή να κάνει reset από μόνο του και να με βγάλει στη οθόνη του pin...

Και τα 2 φαινόμενα έχουν παρατηρηθεί μετρημένες φορές,στα δάχτυλά του ενός χεριού, αλλά παραμένουν σοβαρές.

Έχω περασμένη την τελευταία ελληνική ROM, "του πλαισίου",με λιγα λόγια εκτός από χακαρισμένο το κινητό είναι απέιρακτο!

Όποιος άλλος έχει παρατηρήσει κάτι παρόμοιο ας μας πει τον τρόπο που έλυσε τα προβλήματά αυτά. :)

strong
24-09-2009, 14:54
Και σε μενα μερικες φορες δεν ακουγεται ο ηχος κλησης, ειναι ενα σοβαρο bug της συσκευης, για να λυσω αυτο το προβλημα εβαλα το προγραμμα remind me και ετσι δεν χανω καμια κληση.

bagg21
25-09-2009, 17:00
παιδες καλησπερα.....επειδη εχω μπερδευτει με τοσες rom και επειδη ειμαι και λιγο

αρρωστουλης , αν και εχω διαβασει τα παντα οσο αφορα το i8910 μπορειτε να μου πειτε ποια

ρομ να περασω ?

(επειδη το περιμενω να μου ερθει με αγγλικη ρομ περασμενη.)

θελω να μην εχει τα τετραγωνακια στην καμερα ουτε τις λευκες κουκιδες που λετε,
θελω ελληνικο μενου,
θελω ελληνικο keyboard 160 χαρακτηρων
καλο σημα,καλη διαρκεια μπαταρια..........

ζηταω πολλα ?

ποια να περασω ?

σας ευχαριστω πολυ.....

billtheos
25-09-2009, 18:54
Παιδιά δεν ξέρω αν έχει ερωτηθεί (υποθέτω πως ναι) αλλά θέλω να ξαναρωτήσω: η ελληνική αντιπροσωπεία πότε θα φέρει το hd επίσημα στην Ελλάδα; Επίσης υπάρχει (μια μαγική-απίθανη) περίπτωση να αρχίσει να βγάζει επίσημες αναβαθμίσεις στο firmware; Γιατί σκέφομαι να βγάλω τη μέτρια rom της Vodafone και βάλω κάποια άλλη πολύ καλύτερη (αναμένω και εγώ απάντηση στην απορία του bagg21).

EchiDNA
25-09-2009, 19:05
Παιδιά δεν ξέρω αν έχει ερωτηθεί (υποθέτω πως ναι) αλλά θέλω να ξαναρωτήσω: η ελληνική αντιπροσωπεία πότε θα φέρει το hd επίσημα στην Ελλάδα; Επίσης υπάρχει (μια μαγική-απίθανη) περίπτωση να αρχίσει να βγάζει επίσημες αναβαθμίσεις στο firmware; Γιατί σκέφομαι να βγάλω τη μέτρια rom της Vodafone και βάλω κάποια άλλη πολύ καλύτερη (αναμένω και εγώ απάντηση στην απορία του bagg21).
Το φέρνει επίσημα μόνο η vodafone!
Για αναβαθμίσεις επίσημες όλοι γι' αυτές περιμένουν και τίποτα δεν βλέπουν!!!

Stormrider21
26-09-2009, 18:07
Παιδιά,γεια σας!Θα ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σας σε ένα θεματάκι.Στη έκθεση,στο Εικόνες & Βίντεο μου εμφανίζει 86 εικονίδια με ένα πορτοκαλί σαν S στο κέντρο τους.Όλα ονομάζονται MdfPluginArchive και είναι πολύ ενοχλητικά γιατί ούτε σβήνονται ούτε μετακινούνται.Έχετε δει κάτι τέτοιο μέχρι στιγμής?Δεν ξέρω αν είναι απαραίτητα για το σύστημα γι'αύτο δεν μπορούν να σβηστούν αλλά τουλάχιστον δεν θέλω να φαίνονται.Μήπως είναι κρυφά αρχεία που εμφανίστηκαν επειδή πάτησα κατά λάθος κάτι?Αν ναι πως μπορώ να τα κάνω ξανά κρυφά?Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

giokou
26-09-2009, 18:25
Σύνδεσε το κινητό με το pc σε λειτουργία mass storage, άνοιξε κανονικά τον φάκελο που βρίσκονται τα αρχεία αυτά, επίλεξέ τα όλα, πάτα δεξί κλικ, διάλεξε ''ιδιότητες'' και τσέκαρε το ''κρυφό''.
Αυτό ήταν! Δε θα τα βλέπεις πια στο κινητό σου!

Stormrider21
26-09-2009, 23:24
Σύνδεσε το κινητό με το pc σε λειτουργία mass storage, άνοιξε κανονικά τον φάκελο που βρίσκονται τα αρχεία αυτά, επίλεξέ τα όλα, πάτα δεξί κλικ, διάλεξε ''ιδιότητες'' και τσέκαρε το ''κρυφό''.
Αυτό ήταν! Δε θα τα βλέπεις πια στο κινητό σου!

Φίλε,ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου.Το θέμα είναι ότι όταν ανοίγω το φάκελο Images σε Mass Storage Mode τα εικονίδια εξαφανίζονται από το κινητό όσο αυτό ειναι συνδεδεμένο με το pc και εμφανίζονται ξανά όταν αποσυνδεθεί.Υπάρχουν 3 υποφάκελοι στον φάκελο Images οι (Backgrounds,Pictures και Presence) αλλά δεν έχουν κρυφά αρχεία.Αντίθετα όταν το συνδέω σε PC Studio Mode τα εικονίδια παραμένουν στο κινητό(εμφανίζονται στην Έκθεση) αλλά στους παραπάνω φακέλους δεν εμφανίζονται αρχεία ενώ εμφανίζεται πλέον και ο φάκελος Camera όπου είναι αποθηκευμένες οι φωτογραφίες.Σε κάθε περίπτωση δεν φαίνεται να υπάρχουν κρυφά αρχεία και το πρόβλημα της εμφάνισης αυτών των εικονιδίων παραμένει. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη γιατί μου έχει σπάσει τα νεύρα...:mad!::angry::computer_bash:

giokou
27-09-2009, 04:21
1. πάρε back up ότι θέλεις να σώσεις από αρχεία που έχεις στο κινητό (διαχείριση αρχείων>αντίγραφα ασφαλείας).
2. κάνε hard reset πατώντας *#7730#
Αυτό είναι η έσχατη λύση!

gpap2004
27-09-2009, 11:05
Φίλε,ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου.Το θέμα είναι ότι όταν ανοίγω το φάκελο Images σε Mass Storage Mode τα εικονίδια εξαφανίζονται από το κινητό όσο αυτό ειναι συνδεδεμένο με το pc και εμφανίζονται ξανά όταν αποσυνδεθεί.Υπάρχουν 3 υποφάκελοι στον φάκελο Images οι (Backgrounds,Pictures και Presence) αλλά δεν έχουν κρυφά αρχεία.Αντίθετα όταν το συνδέω σε PC Studio Mode τα εικονίδια παραμένουν στο κινητό(εμφανίζονται στην Έκθεση) αλλά στους παραπάνω φακέλους δεν εμφανίζονται αρχεία ενώ εμφανίζεται πλέον και ο φάκελος Camera όπου είναι αποθηκευμένες οι φωτογραφίες.Σε κάθε περίπτωση δεν φαίνεται να υπάρχουν κρυφά αρχεία και το πρόβλημα της εμφάνισης αυτών των εικονιδίων παραμένει. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη γιατί μου έχει σπάσει τα νεύρα...:mad!::angry::computer_bash:
Όταν συνδέεσαι σε mass storage ,τότε το κινητό σου αναγνωρίζει ό,τι αρχεία εικόνων έχεις ΜΟΝΟΝ μέσα στην mass storage , δηλ. λειτουργεί όπως και ένας card reader. Αρχεία που ειναι στην εσωτερική μνήμη τηλεφώνου ( π.χ. εικόνες), δεν θα φαίνονται!
Αντίθετα , σε σύνδεση PC Studio, θα φαίνονται όλες οι εικόνες!

Αρα, δες που είναι αποθηκευμένες οι εικόνες που δεν βλέπεις , όταν συνδεεσε σε mass storage ( εσωτ.μνήμη; κάρτα μνήμης πρόσθετη;) και φέρτα ΟΛΑ στην mass storage. :)

dead_seth
29-09-2009, 01:38
Για σας παιδιά είμαι καινούργιος στο forum xD θα ήθελα να μου πείτε πια ROM να περάσω στο κινητό έχω το latest firmware από βόντα I8910XXIF2 (17/6/09).δε με νιαζί αν θα έχει ελληνικό μενού γιατί πάντα τα κινητά που είχα τα είχα με αγγλικό μενού(αλλα θέλω να μου εμφανίζει τα sms αν μου έρθουν στα ελληνικά δηλαδή να υπάρχει αυτή η δυνατότητα να εμφάνιση τους ελληνικούς χαρακτήρες =P)

1. πια ROM μου προτείνεται να βάλω καί γιατί(πια τα πλεονεκτήματα)?

2. έχω στο pc μου windows seven(7)64bit αν κάνω virtual machine k βάλω τα xp 64bit θα μπορέσω να περάσω τι ROM η όχι?

αυτά "προστοπαρον" ευχάριστω προκαταβολικά xD =P

kydwnas
04-10-2009, 21:57
Ρε παιδιά, σε σας δουλεύει το more widgets;

gpap2004
04-10-2009, 22:23
Για σας παιδιά είμαι καινούργιος στο forum xD θα ήθελα να μου πείτε πια ROM να περάσω στο κινητό έχω το latest firmware από βόντα I8910XXIF2 (17/6/09).δε με νιαζί αν θα έχει ελληνικό μενού γιατί πάντα τα κινητά που είχα τα είχα με αγγλικό μενού(αλλα θέλω να μου εμφανίζει τα sms αν μου έρθουν στα ελληνικά δηλαδή να υπάρχει αυτή η δυνατότητα να εμφάνιση τους ελληνικούς χαρακτήρες =P)

1. πια ROM μου προτείνεται να βάλω καί γιατί(πια τα πλεονεκτήματα)?

2. έχω στο pc μου windows seven(7)64bit αν κάνω virtual machine k βάλω τα xp 64bit θα μπορέσω να περάσω τι ROM η όχι?

αυτά "προστοπαρον" ευχάριστω προκαταβολικά xD =P
1. βάλε την τελευταία κινεζική που εχει αγγλικό μενου. Τα sms θα τα βλέπεις στα ελληνικά.
2. Με VM στα ΧΡ 64 , δεν νομίζω οτι θα δουλεψει. Στα ΧΡ 32 θα είναι ΟΚ.

Ρε παιδιά, σε σας δουλεύει το more widgets;
Στην original rom BF δουλεύει .
Στις μαγειρεμένες σε κάποιες δουλευει και σε κάποιες οχι.

nick2009
06-10-2009, 21:37
Παιδιά, να ρωτήσω... υπάρχει τρόπος να βγαίνουν λιγότερο (ή και καθόλου) μπλε οι φωτό το βράδυ με τη χρήση του led flash ??? Όταν λέω "τρόπος" εννοώ κάποια ρύθμιση (οι γνώστες της τέχνης της φωτογραφίας ίσως να ξέρουν) ή κάποια αλλαγή σε κρυφά μενού κλπ.

Χωρίς επαρκή φωτισμό και στηριζόμενος βασικά στο φλας του κινητού οι φωτό... μπλεδίζουν ρε γμτ...

Χρησιμοποιώ το τελευταίο "μαγειρεμένο" i8910HX1.4_II1 με τα ελληνικά του sasta.

lupus_hegemonia
06-10-2009, 21:50
Φίλε... με το WhiteBallance πρέπει να "παίξεις", για να μη βγαίνουν "μπλε" οι φωτό.
Βασικά... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ στη φωτογραφία "πανάκια" ρύθμιση. Σε κάθε περίπτωση, αλλάζεις ρυθμίσεις. Η τέχνη της φωτογραφίας είναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ... αλλά δύσκολη, για τα επιθυμητά αποτελέσματα...

sebastianF13
07-10-2009, 01:17
Hi guys! Κι εγώ είμαι νέος στο φόρουμ και έχω εδώ και μια εβδομάδα το i8910. H απορία μου είναι η εξής. Με το photoflow όλα καλά, πολύ ωραίο προγραμματάκι και πολύ γρήγορο αλλά δεν προσφέρει τις επιλογές της έκθεσης (ορισμό ως ταπετσαρία, ορισμό σε επαφή). Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν γίνεται με κάποιον user-friendly τρόπο να οργανώσουμε τις φωτό μας σε φακέλους (ενδεχομένως μέσω υπολογιστή?) χωρίς να χρειάζεται να τις μεταφέρουμε μια-μια μέσω της έκθεσης. Αλλιώς θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάποιος άλλος manager εικόνων, ή κάποιο πρόγραμμα σαν το photoflow που να τις έχει σε μικρογραφίες ή σε λίστα και να μην χρειάζεται να κάνεις scrolling σε 1000 φωτό για να φτάσεις από την πρώτη στην τελευταία.

ΥΓ: Απορία 2: Υπάρχει κάποιος music manager που να επιτρέπει την μεταφορά τραγουδιών από τα itunes στο i8910 με ΙD3 tags και εξώφυλλα;

ΥΓ2: Και κάτι τελευταίο: Μαζί με το κινητό μου δώσανε και το πρόγραμμα NDrive. Ήθελα να ρωτήσω πώς γίνεται η χρέωση όταν το χρησιμοποιώ. Χρεώνομαι όση ώρα το έχω ανοικτό ή κάθε φορά που το ανοίγω;

giokou
07-10-2009, 12:23
Για άλλον photo viewer δες το thread μου, δίνω τον nokia photo browser που κάνει αυτό που θες! http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=14589
Δε πιστεύω πως με το NDrive χρεώνεσαι!
Αν κάνω λάθος να με διορθώσει κάποιος γιατί το χρησιμοποιώ ανελλιπώς!
Και μια ερώτηση: εκεί που λέει ''συντεταγμένες'' τι κάνει κάθε μια από τις 3 επιλογές;
Και στις επιλογές πλοήγησης ποια η διαφορά ''συντομότερης'' με ''κοντινότερης'' ;
Όποιος γνωρίζει ας μας διαφωτίσει!

gpap2004
07-10-2009, 12:57
Για άλλον photo viewer δες το thread μου, δίνω τον nokia photo browser που κάνει αυτό που θες! http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=14589
Δε πιστεύω πως χρεώνεσαι με το NDrive χρεώνεσαι!
Και μια ερώτηση: εκεί που λέει ''συντεταγμένες'' τι κάνει κάθε μια από τις 3 επιλογές;
Και στις επιλογές πλοήγησης ποια η διαφορά ''συντομότερης'' με ''κοντινότερης'' ;
Δεν χρεώνεσαι με το NDrive!!!! Οπως και με κανένα άλλο προγραμμα πλοήγησης. Μόνο με το google maps χρεώνεσαι.
Αν ξέρεις τις συντεταγμένες ενός τόπου που θές , τις βάζεις και σε πάει. π.χ. ξέρεις οτι το χωράφι σου είναι τις ταδε συντεταγμένες και μου τις δίνεις να σε βρω, μιας και δεν υπάρχουν δρόμοι!
Η συντομότερη διαδρομή είναι αυτή που εχει τα λιγότερα εμπόδια και την λιγότερη κίνηση, αλλά θέλει TMC λειτουργία που δεν υποστηριζει η ελλάδα.

sebastianF13
07-10-2009, 15:05
Δε πιστεύω πως με το NDrive χρεώνεσαι!

To είδα το nokia photo browser που ανέβασες (κορυφαίο thread by the way!)αλλά δεν μπορώ να το εγκαταστήσω! Δοκίμασα να το κατεβάσω και από μερικές άλλες πηγές (που λένε επίσης ότι είναι signed) αλλά πάντα μου βγάζει σφάλμα πιστοποιητικού. Έκανα και άιτηση στο s60certkey.com για Cer και key αλλά τα αρχειάκια που μου έστειλε δεν δουλεύουν! Στο signsis μου βγάζει μήνυμα "encryption error cannot read mplampla.cer". Δεν ξέρω τί να κάνω! Έκανα αίτηση και στο OPDA και περιμένω κι από εκεί μπας και δουλέψει!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Αν έχει κανείς και καμιά ιδέα για το πως χρησιμοποιούμε itunes με το i8910 I'd be much obliged!

MaFiOzOs_GR
07-10-2009, 17:51
To είδα το nokia photo browser που ανέβασες (κορυφαίο thread by the way!)αλλά δεν μπορώ να το εγκαταστήσω! Δοκίμασα να το κατεβάσω και από μερικές άλλες πηγές (που λένε επίσης ότι είναι signed) αλλά πάντα μου βγάζει σφάλμα πιστοποιητικού. Έκανα και άιτηση στο s60certkey.com για Cer και key αλλά τα αρχειάκια που μου έστειλε δεν δουλεύουν! Στο signsis μου βγάζει μήνυμα "encryption error cannot read mplampla.cer". Δεν ξέρω τί να κάνω! Έκανα αίτηση και στο OPDA και περιμένω κι από εκεί μπας και δουλέψει!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Αν έχει κανείς και καμιά ιδέα για το πως χρησιμοποιούμε itunes με το i8910 I'd be much obliged!

Απλώς για να λειτουργήσει πρέπει να το κάνεις πρώτα unsign και μετά sign με τα κλειδια που θα πάρεις από το OPDA (και εγώ από κει τα πήρα και δουλεύουν ρολόι).
Την διαδικασία αυτήν μπορείς να την κάνεις με το πρόγραμμα freesigner από το κινητό σου! ;)
Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω για το itunes...

giokou
07-10-2009, 17:53
Όντως το nokia photo browser μου είχε ξεφύγει!
Το κάνω signed και το ανεβάζω ευθύς αμέσως!

giokou
07-10-2009, 17:56
Απλώς για να λειτουργήσει πρέπει να το κάνεις πρώτα unsign και μετά sign με τα κλειδια που θα πάρεις από το OPDA (και εγώ από κει τα πήρα και δουλεύουν ρολόι).
Την διαδικασία αυτήν μπορείς να την κάνεις με το πρόγραμμα freesigner από το κινητό σου! ;)
Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω για το itunes...

Όντως έτσι θέλει!
Αλλά δε μπορώ να καταλάβω γιατί!
Αφού σε καμιά άλλη εφαρμογή δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο και πιστέψτε με έχω βάλει αρκετές δεκάδες από δαύτες!

MaFiOzOs_GR
07-10-2009, 18:15
Όντως έτσι θέλει!
Αλλά δε μπορώ να καταλάβω γιατί!
Αφού σε καμιά άλλη εφαρμογή δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο και πιστέψτε με έχω βάλει αρκετές δεκάδες από δαύτες!

Είναι λίγο ιδιόμορφη εφαρμογή, άλλωστε είναι ακόμη beta!
Εμένα τις φωτογραφίες τις εμφανίζει όπως να ναι στις μικρογραφίες πάντως...

Κρίμα γιατί μ'αρέσει πιο πολύ από όλους τους photo browser!!!

--edit--
Άσχετο,έχω όμως την τελευταία ελληνική Rom (FB) και ψήνομαι πολύ άσχημα να βάλω custom rom.Αξίζει λέτε να χαραμίσω την σίγουρη και (σχεδόν) σταθερή μου rom για τα επιπλέον features;;;
Ειδικά η τελευταία με το kinetic scrolling τα σπάει! :respect:

nick2009
07-10-2009, 20:19
Όντως το nokia photo browser μου είχε ξεφύγει!
Το κάνω signed και το ανεβάζω ευθύς αμέσως!

Kαλά, έχετε βρει έκδοση που να μην σέρνεται στο δικό μας κινητό ???? :wacko:

Εγώ όσες κι αν έχω περάσει της συγκεκριμένης εφαρμογής... ΚΑΜΜΙΑ δεν δουλεύει ομαλά.... ΟΛΕΣ ΣΕΡΝΟΝΤΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ και κολλάνε σε τέτοιο βαθμό, που ούτε να βγω δεν μπορώ (δεν εμφανίζεται κάποιο εικονίδιο ή κουμπί μενού κλπ.) και αναγκάζομαι να πατάω το κόκκινο κουμπί του τηλεφώνου για να ξεφύγω. :ninja_hide:

MaFiOzOs_GR
07-10-2009, 20:29
Kαλά, έχετε βρει έκδοση που να μην σέρνεται στο δικό μας κινητό ???? :wacko:

Εγώ όσες κι αν έχω περάσει της συγκεκριμένης εφαρμογής... ΚΑΜΜΙΑ δεν δουλεύει ομαλά.... ΟΛΕΣ ΣΕΡΝΟΝΤΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ και κολλάνε σε τέτοιο βαθμό, που ούτε να βγω δεν μπορώ (δεν εμφανίζεται κάποιο εικονίδιο ή κουμπί μενού κλπ.) και αναγκάζομαι να πατάω το κόκκινο κουμπί του τηλεφώνου για να ξεφύγω. :ninja_hide:

Η 0.9.4 (ή κάπως έτσι :P) και σε μένα σερνότανε και κατέβασα από το Nokia Beta Labs την 0.9.5 η οπόία πηγαίνει πολύ καλύτερα ακριβώς το ίδιο με το βίντεο sample του 5800 που έχει ποσταρισμένο η Nokia, αλλά μου εμφανίζει τις φωτογραφίες με ένα λευκό πλαίσιο... :(

MaFiOzOs_GR
07-10-2009, 20:42
Από ότι βλέπω στο blog της Nokia beta labs και άλλοι OmniaHD Users έχουν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα το οποίο εμφανίζεται μόνο στο κινητό μας όμως, και όχι στα Nokia... :( :(

Το παλικάρι που είναι υπεύθυνο για το feedback στο blog μάλιστα λέει πως δεν μπορούν να ασχοληθούν με το πρόβλημα καθότι το κινητό δεν είναι της Nokia...

--edit--
Γιατί δεν έγινε auto-merge το μήνυμα;

giokou
07-10-2009, 20:46
Η 0.9.4 τρέχει εντελώς απροβλημάτιστα και ταχύτατα σε μένα!
Έχω τη ρομ του Πλαισίου και ίσως αυτό να είναι το κλειδί...
Εσείς παίδες τι ρομ έχετε;

MaFiOzOs_GR
07-10-2009, 21:05
Η 0.9.4 τρέχει εντελώς απροβλημάτιστα και ταχύτατα σε μένα!
Έχω τη ρομ του Πλαισίου και ίσως αυτό να είναι το κλειδί...
Εσείς παίδες τι ρομ έχετε;

Και εγώ του πλαισίου έχω (FB)...
giokou όταν πρωτοεγκατέστησες το photo browser (0.9.4) στη αρχή που δημιουργεί τα thumbnails πόσα λεπτά έκανε;

Εμένα μετά από κάνα 10λεπτό αδράνειας με εκνεύρισε και το έκλεισα με τον jbak (το ίδιο συνέβη και στον nick2009) ,μέχρι τότε όμως είχε κάνει "buffer" 6-7 photos.
Όταν φόρτωσα το 0.9.5 έκανε 2 λεπτά να βρει όλες τις φωτογραφίες αλλά τις εμφανίζει όλες με ένα λευκό πλαίσιο!!!

Μαμάει η εφαρμογή αλλά στο κινητό μας είναι αρκετά προβληματική...

nick2009
07-10-2009, 22:07
Και εγώ του πλαισίου έχω (FB)...
giokou όταν πρωτοεγκατέστησες το photo browser (0.9.4) στη αρχή που δημιουργεί τα thumbnails πόσα λεπτά έκανε;

Εμένα μετά από κάνα 10λεπτό αδράνειας με εκνεύρισε και το έκλεισα με τον jbak (το ίδιο συνέβη και στον nick2009) ,μέχρι τότε όμως είχε κάνει "buffer" 6-7 photos.
Όταν φόρτωσα το 0.9.5 έκανε 2 λεπτά να βρει όλες τις φωτογραφίες αλλά τις εμφανίζει όλες με ένα λευκό πλαίσιο!!!

Μαμάει η εφαρμογή αλλά στο κινητό μας είναι αρκετά προβληματική...

Aκριβώς αυτό.

Εγώ έχω περασμένο το i8910HX1.4_II1 με ελληνικό πληκτρολόγιο.

Και σε μένα η τελευταία έκδοση εμφανίζει (πάλι βραδέως και στην ουσία χωρίς χρησιμότητα) thumbnails με λευκό πλαίσιο.

Γενικά φοβερή εφαρμογή αλλά... σκέτη απογοήτευση για το κινητό μας...

Για μένα (προς το παρόν) PhotoFlow !!!

MaFiOzOs_GR
09-10-2009, 22:06
Παιδιά παρακαλώ τα φώτα σας!

Χθες δοκίμαζα ένα παιχνιδάκι στην κινητό και σε μία πίστα που έβρεχε, λάγκαρε πάρα πολύ.Αυτό με έκανε να θυμηθώ κάτι που είχα παρατηρήσει παλιότερα...

Ενώ το κινητό στα specifications του έχει τον επεξεργαστή ARM Cortex A8@600 MHz, τα 2 παρακάτω προγράμματα έχουν διαφορετική άποψη για τον χρονισμό του!!

http://www.bytheway.gr/portal2/forum/picture.php?albumid=79&pictureid=915 http://www.bytheway.gr/portal2/forum/picture.php?albumid=79&pictureid=914

X-plore 1.34 + jback TaskMan 1.16

Στα δικά σας κινητά τα αντίστοιχα προγράμματα τι εμφανίζουν; Είναι bug (των προγραμμάτων) τα -50 MHz η πραγματικότητα; Μήπως είναι μόνο δικό μου το πρόβλημα;;;;

johnycy
11-10-2009, 04:47
καλημερα-κακη για μενα αφου το μονακριβο μου εργαλειο μου επεσε κατω στον δρομο ,η οθονη ραγισε απο παντου αλλα ανταποκρινεται θετικα τωρα πια θα πρεπει να την παρω για επισκευη,την ειχα αγορασει απο e-click αλλα ειμαι απο Κυπρο ,λετε να το παρω σε Γερμανο,Αηλωτη ή Στεφανή στην πατριδα μου ή να το στειλω πισω στο e-click για επισκευη,αν ξερeι κανεις το κοστος θα με βοηθουσε

Goldenelf2
13-10-2009, 03:27
Παιδιά παρακαλώ τα φώτα σας!

Χθες δοκίμαζα ένα παιχνιδάκι στην κινητό και σε μία πίστα που έβρεχε, λάγκαρε πάρα πολύ.Αυτό με έκανε να θυμηθώ κάτι που είχα παρατηρήσει παλιότερα...

Ενώ το κινητό στα specifications του έχει τον επεξεργαστή ARM Cortex A8@600 MHz, τα 2 παρακάτω προγράμματα έχουν διαφορετική άποψη για τον χρονισμό του!!

http://www.bytheway.gr/portal2/forum/picture.php?albumid=79&pictureid=915 http://www.bytheway.gr/portal2/forum/picture.php?albumid=79&pictureid=914

X-plore 1.34 + jback TaskMan 1.16

Στα δικά σας κινητά τα αντίστοιχα προγράμματα τι εμφανίζουν; Είναι bug (των προγραμμάτων) τα -50 MHz η πραγματικότητα; Μήπως είναι μόνο δικό μου το πρόβλημα;;;;

Μόλις κοίταξα και το δικό μου κινητό με το x-plore 1.35 και μου έβγαλε στο cpu speed 550Mhz....μας τα έφαγαν? λέτε να έχει καμιά τεχνολογία σαν το speedstep...?:?

edit:
Λίγο άσχετο, αλλά ψάχνοντας στο νετ για την ταχύτητα του επεξεργαστή βρήκα αυτό

http://www.gsmarena.com/samsung_announce_1ghz_arm_cortexa8_hummingbird_cpu-news-1042.php

Είδωμεν....

MaFiOzOs_GR
14-10-2009, 14:19
Μόλις κοίταξα και το δικό μου κινητό με το x-plore 1.35 και μου έβγαλε στο cpu speed 550Mhz....μας τα έφαγαν? λέτε να έχει καμιά τεχνολογία σαν το speedstep...?:?

Είδωμεν....

Αποτελέσματα από καινούργιο τεστ...

http://www.bytheway.gr/portal2/forum/picture.php?albumid=79&pictureid=917 http://www.bytheway.gr/portal2/forum/picture.php?albumid=79&pictureid=916

Ακόμη ένα τεστ που έτρεξα με αυτή την εφαρμογή μου εμφάνισε 707 MHz αλλά έτρεχα και κάνα 2 εφαρμογές στο background!!
Επισυνάπτω και την εφαρμογή που πήρα τα αποτελέσματα.

Άμα είναι ακριβείας το τεστ και όχι μουφα τότε ένα έχω να πω...

Samsung GT-i8910 Omnia HD

:respect: :respect: :respect: :respect:

ambientc
22-10-2009, 23:36
Καλησπέρα και από μένα
Σε άλλα Forum γίνεται μεγάλη αναφορά σε καμμένα pixel κατά τη νυχτερινή καταγραφή βίντεο.Σε σας δεν έχει προκύψει κάτι ανάλογο ή δεν το έχετε παρατηρήσει;

strong
23-10-2009, 16:02
Εγω δεν παρατηρησα κατι τετοιο.

ambientc
24-10-2009, 23:54
Από σήμερα και εγώ ευτυχής κάτοχος του 8910.Μια βοήθεια. Κάτι έκανα κατά τη διάρκεια των ρυθμίσεων στην κάμερα τη φωτογραφική ή τη βιντεοκάμερα,δεν κατάλαβα τι έγινε και μου εμφανίζει ένα πλαίσιο την ώρα που πάω να τραβήξω τη φωτογραφία:oops:.Αυτό δεν αποτυπώνεται και στην τελική φωτογραφία αλλά είναι σπαστικό και θέλω να το βγάλω.
Η έκδοση λογισμικού είναι
I8910XXIFB
και η προσαρμοσμένη έκδοση
I8910VGRIF1
Αυτή έκδοση είναι της VF ή του Πλαισίου.
Ευχαριστώ

gpap2004
25-10-2009, 11:26
Από σήμερα και εγώ ευτυχής κάτοχος του 8910.Μια βοήθεια. Κάτι έκανα κατά τη διάρκεια των ρυθμίσεων στην κάμερα τη φωτογραφική ή τη βιντεοκάμερα,δεν κατάλαβα τι έγινε και μου εμφανίζει ένα πλαίσιο την ώρα που πάω να τραβήξω τη φωτογραφία:oops:.Αυτό δεν αποτυπώνεται και στην τελική φωτογραφία αλλά είναι σπαστικό και θέλω να το βγάλω.
Η έκδοση λογισμικού είναι
I8910XXIFB
και η προσαρμοσμένη έκδοση
I8910VGRIF1
Αυτή έκδοση είναι της VF ή του Πλαισίου.
Ευχαριστώ
Πήγαινε στις ρυθμίσεις της κάμερα και απενεργοποιησε το.

bramar
25-10-2009, 17:07
ΓΕΙΑ,ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΩ ΤΟ ΟΜΝΙΑ ΜΕ ΤΗ ΘΥΡA USB ΤΟΥ RADIO CD ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΩ.ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?:thanks:

dimis13
25-10-2009, 23:55
λοιπόν να σας πω την αλήθεια έχω περάσει τον τελευταίο μηνα ψάχνοντας για το καλύτερο κινητό!έχω περάσει απίστευτες ώρες διαβάζοντας k βλέποντας review!ήμουν ανάμεσα σ αυτό k το omnia 2.αλλα κατέληξα σ αυτό.k τέλος της εβδομάδας θα το αποκτήσω!ανυπομονώ...ellectroellectroellectro

MaFiOzOs_GR
26-10-2009, 12:12
λοιπόν να σας πω την αλήθεια έχω περάσει τον τελευταίο μηνα ψάχνοντας για το καλύτερο κινητό!έχω περάσει απίστευτες ώρες διαβάζοντας k βλέποντας review!ήμουν ανάμεσα σ αυτό k το omnia 2.αλλα κατέληξα σ αυτό.k τέλος της εβδομάδας θα το αποκτήσω!ανυπομονώ...ellectroellectroellectro

Άντε με το καλό λοιπόν!

Εύχομαι να σου βγει απροβλημάτιστο (χωρίς καμένα pixels), και με την πρώτη ευκαιρία πέρνα του και μια μαγειρεμένη rom και μην χάσεις τον καιρό σου με αυτή της vodafone.

καλορίζικο!!! !YES!

xremylos
26-10-2009, 17:34
Εβαλα τη rom I8910HX1.5_Big_LANGUAGE_PACK_II με πλήρη ελληνική υποστήριξη εγκατεστησα και μερικα java games και αρχισε να μου κανει reboot το κινητο καθε φορα που το γυρνουσα στο πλαι και γυριζε αυτοματα η εικονα με τον αισθητηρα κινησης.Εκανα format και reflash στη non-java εκδοση και μου το ξανακανε αλλη μια φορα.Επίσης,οταν ανοιγω μια φωτογραφια απο εκθεση μερικες φορες κολλαει και δεν την ανοιγει παρα μονο αν γυρισω το κινητο και την προβαλω οριζοντια.Ξερει κανεις τι παιζει?

voulk
03-11-2009, 22:49
Καλησπερα. Ειμαι και εγω ενας νεος χρηστης του i8910. Εχω μια απορια. Προσπαθω να μηδενισω τους χρονομετρες κλησεων (στο μητρωο) και μου βγαζει εναν πινακα οπουπρεπει να εισαγω ενα κωδικο ξεκλειδωματος. Γνωριζει κανεις τιποτα περι αυτου ?

Ευχαριστω.

xremylos
03-11-2009, 23:43
βαλε 8 μηδενικα:)

kostakiss
04-11-2009, 17:01
σχετικα με το Πως να πάρω πιστοποιητικά(.cer και .key) για κινητό μου εμενα στο imei μου πριν το τελευταιο ψηφιο ,εχει καθετο (/) και τον τελευταιο αριθμο
δλδ 55555555555555/5 ..εκανα αιτηση για .key .cer σαν να μην υπαρχει η καθετως και οταν παταω το auto_signsis δε μου βγαζει τιποτα (signed)...και λεω μηπως φταιει αυτο..

voulk
04-11-2009, 21:11
βαλε 8 μηδενικα:)

Οκ. Εγινε. Ευχαριστω πολυ. Και με την ευκαιρια, στα SAMSUNG, δεν υπαρχει η επιλογη να διαλεγεις αν θελεις να διαγραψεις ολες τις κλησεις ή μονο τις εξερχομενες οπως ειναι στα SONY ERICSSON ?

xremylos
04-11-2009, 22:26
Πας στο μητρωο και κανεις εκκαθαριση και διαγραφονται ολες οι κλησεις.

Rezwalker
06-11-2009, 13:17
Εχω διαβασει κατα καιρους οτι καποια themes προκαλεσαν σοβαρα προβληματα στο κινητο, και ετσι ποτε δεν πηρα το ρισκο να βαλω καποιο..
μπορει καποιος που εχει περασμενη την speed edition 1.25 να μου προτεινει ενα theme το οποιο το εχει δοκιμασει χωρις προβληματα?
Ετσι για αλλαγη καλο θα ηταν να εχουμε επιλογες..
Το μονο "ρισκο" που πηρα ηταν να εγκαταστησω το Precision theme το οποιο ειχε βγαλει εκτος στο firmware αυτο ο Hyperx
και νομιζω οτι ειναι πολυ καλυτερα ετσι απο την μαυριλα που ειχε :P

efbill
06-11-2009, 13:39
Εχω διαβασει κατα καιρους οτι καποια themes προκαλεσαν σοβαρα προβληματα στο κινητο, και ετσι ποτε δεν πηρα το ρισκο να βαλω καποιο..
μπορει καποιος που εχει περασμενη την speed edition 1.25 να μου προτεινει ενα theme το οποιο το εχει δοκιμασει χωρις προβληματα?
Ετσι για αλλαγη καλο θα ηταν να εχουμε επιλογες..
Το μονο "ρισκο" που πηρα ηταν να εγκαταστησω το Precision theme το οποιο ειχε βγαλει εκτος στο firmware αυτο ο Hyperx
και νομιζω οτι ειναι πολυ καλυτερα ετσι απο την μαυριλα που ειχε :P

καλημερα. εχω αυτο http://forums.samsungi8910omnia.com/samsung-i8910-omnia-hd-games-applications/6688-gold-xpress-ii-i-special-version-made-morkino-my-request.html και δεν μου εχει δημιουργησει κανενα προβλημα. ειναι και πολυ ωραιο κατα την γνωμη μου :)

Rezwalker
06-11-2009, 16:36
καλημερα. εχω αυτο http://forums.samsungi8910omnia.com/samsung-i8910-omnia-hd-games-applications/6688-gold-xpress-ii-i-special-version-made-morkino-my-request.html και δεν μου εχει δημιουργησει κανενα προβλημα. ειναι και πολυ ωραιο κατα την γνωμη μου :)

Καλησπερα :) Το δοκιμασα μολις ( Gold Xpress II.) και ειναι οντως αρκετα καλο! :thanks: efbill

manolo
07-11-2009, 18:58
Υπάρχει κάποιος τρόπος να ανανεώνουμε τα satelite data μέσω wifi χωρίς να πληρώνουμε κερατιάτικα στις εταιρείες κινητής; οπως γίνεται στα windows κινητά;

efbill
07-11-2009, 19:16
Υπάρχει κάποιος τρόπος να ανανεώνουμε τα satelite data μέσω wifi χωρίς να πληρώνουμε κερατιάτικα στις εταιρείες κινητής; οπως γίνεται στα windows κινητά;

καλησπερα. δυστυχως οχι :(

efbill
11-11-2009, 18:29
kalhspera eimai neos kai exw to kinito afto peripou ena mhna....ti proalles eida sto internet ena videaki tou kinitou aftou alla me ti diafora na iparxei to 3dview..kati pou sto diko m dn brw na to kanw...mhpws xerei kapoios kati!!!efxaristw

καλησπερα. αυτο που ειδες στο βιντεο δυστυχως δεν υπαρχει στην ελληνικη :( ουτε στις πρωτες ξενες ρομ. υπαρχει στις τελευταιες ρωσικη, κινεζικη και ιταλικη εαν θυμαμαι καλα :)

efbill
12-11-2009, 01:40
se efxaristw poli!!!xereis an thaginei kapoia stigmi kia sta ellhnika?kai kati allo kanw update apo to cd pou exei mesa h siskevasia kai dn kanei tpt...m grafei dn einai simvato to modelo kati tetoio....

καλημερα. δυστυχως δεν βλεπουμε φως απο την εδω samsung :hypno: αυτο το μυνημα σου το πεταει γιατι ακριβως δεν υπαρχει ελληνικη αναβαθμιση :(

activen
12-11-2009, 20:22
Καλησπέρα και καλός σας βρήκα και εγώ!
Είμαι στην αναμονή για την αγορά του και έχω πελαγώσει με τα πολλά :oops:

Έχω μπερδευτεί με τόσες rom που κυκλοφορούν και άντε το ελληνικό μενού ως ένα σημείο καταπίνεται ...
αλλά οι τελευταίες εκδόσεις που αναφέρεστε δεν περιέχουν ούτε καν αγγλικό μενού ;
Γενικά τι δοκιμασμένο προτείνεται αυτό το καιρό έστω αγγλικό ; (με προτίμηση να γράφει ελληνικούς χαρακτήρες στα μηνύματα...)
σε πλήρες εξελληνισμένη rom φαντάζομαι δεν αξίζει να ψάξω; αν μιλάμε για μεγάλες διαφορές και κρίνοντας από την παλαιότητα...

τέλος θα με βοηθούσε αν ήξερα με σιγουριά και ποιον οδηγό πρέπει να εμπιστευτώ , ώστε να περάσω τη rom βήμα βήμα!
φαντάζομαι ότι η διαδικασία είναι ίδια ανεξάρτητα από τη rom που τελικά θα αποφασίσω.

ευχαριστώ αδέλφια για το όποιο...σωσίβιο! :P

MaFiOzOs_GR
13-11-2009, 01:16
Καλησπέρα και καλός σας βρήκα και εγώ!
Είμαι στην αναμονή για την αγορά του και έχω πελαγώσει με τα πολλά :oops:

Έχω μπερδευτεί με τόσες rom που κυκλοφορούν και άντε το ελληνικό μενού ως ένα σημείο καταπίνεται ...
αλλά οι τελευταίες εκδόσεις που αναφέρεστε δεν περιέχουν ούτε καν αγγλικό μενού ;
Γενικά τι δοκιμασμένο προτείνεται αυτό το καιρό έστω αγγλικό ; (με προτίμηση να γράφει ελληνικούς χαρακτήρες στα μηνύματα...)
σε πλήρες εξελληνισμένη rom φαντάζομαι δεν αξίζει να ψάξω; αν μιλάμε για μεγάλες διαφορές και κρίνοντας από την παλαιότητα...

τέλος θα με βοηθούσε αν ήξερα με σιγουριά και ποιον οδηγό πρέπει να εμπιστευτώ , ώστε να περάσω τη rom βήμα βήμα!
φαντάζομαι ότι η διαδικασία είναι ίδια ανεξάρτητα από τη rom που τελικά θα αποφασίσω.

ευχαριστώ αδέλφια για το όποιο...σωσίβιο! :P

Φίλε μου αν θες ελληνική και πολύ σταθερή Rom, θα σου πρότεινα την HX1.5 Greek Based!

1)Συζήτηση στο BytheWay (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=15478)
2)Συζήτηση στο Ξένο Forum (http://forums.samsungi8910omnia.com/samsung-i8910-omnia-hd-custom-roms-cooked-roms/6100-custom_hx1-5_big_language_pack_ii-12-10-09-fix_online.html)

Την χρησιμοποιώ ένα μήνα τώρα και δεν έχω το παραμικρό bug ή παράπονο και την συνιστώ ανεπιφύλακτα!

Οι καινούργιες ΗΧ1.61 Chinese & HX1.62 Italian/Russian δεν μου πολυγέμισαν το μάτι γιατί από το feedback βλέπω πως υπάρχουν αρκετά bugs + προβλήματα με βίντεο + φωτογραφίες εφόσον δεν ακολουθήσεις την διαδικασία φλασαρίσματος κατά γράμμα...

Για αυτό τον λόγο για σταθερότητα + πλήρες λογισμικό + bugfree συνιστώ ΗΧ1.5 Java ή No Java.

Για τις καινούργιες Rom (ΗΧ1.5 ++) υπάρχει διαφορετική μεθοδολογία φλασαρίσματος σε σχέση με τις παλιές η οποία έχει περιγραφεί σε αρκετά μηνύματα!

Αν και fun της ΗΧ1.5 έκδοσης ψήνομαι να δοκιμάσω την 1.61 Chinese πάντως...

leo1817
16-11-2009, 22:18
πάντως αν ενδιαφερθείς να το αγοράσεις πουλάω το δικό μου γιατί τελικά δεν με βόλεψε τόσο η μετακίνηση από windows...

Rezwalker
17-11-2009, 17:41
Μπορει να μου θυμισει καποιος που ακριβως πρεπει να ειναι τα mp3 για να τα "βλεπει" το κινητο στο player? Αν θυμαμαι καλα πρεπει να ειναι καπου συγκεκριμενα για να τα "δει" το κινητο με τις ποιο τελευταιες cooked roms..

xremylos
17-11-2009, 18:18
Μπορει να μου θυμισει καποιος που ακριβως πρεπει να ειναι τα mp3 για να τα "βλεπει" το κινητο στο player? Αν θυμαμαι καλα πρεπει να ειναι καπου συγκεκριμενα για να τα "δει" το κινητο με τις ποιο τελευταιες cooked roms..

Rez,βαλτα στο E/Sounds/Digital tones και μετα αν τα μεταφερεις στην καρτα μνημης στον αντιστοιχο φακελο παλι τα διαβαζει.

Rezwalker
17-11-2009, 19:03
Rez,βαλτα στο E/Sounds/Digital tones και μετα αν τα μεταφερεις στην καρτα μνημης στον αντιστοιχο φακελο παλι τα διαβαζει.

Thanks για την απαντηση, αλλα δεν μου ελυσε το θεμα :/
τα εβαλα εκει, αλλα και παλι δεν τα βλεπει..
τα παιζει το player μονο με ανοιγμα απο κει μεσα..
στο μεταξυ δεν υπαρχει καρτα μνημης (μου φτανουν για την ωρα τα 8GB) οποτε δεν μπορω να δοκιμασω την 2η επιλογη που μου προτεινες

Ισως να ειναι προβλημα της συγκεκριμενης rom.. (1.31)
μου απαντησε και ενας απο το φορουμ του hyperx
"MP3 player cannot find MP3’s in mass storage! Apart from that it is great."

Για την ωρα βολευομαι με το LCG Jukebox v2.45

EDIΤ: Μολις διαπιστωσα κατι ανεξηγητο.. βλεπει τα .WAV και οχι τα mp3..οτι ναναι:wacko:

xremylos
17-11-2009, 22:21
Εγω 1mp3 που εχω ως ηχο κλησης το βλεπει.Εχω την ιδια τη speed(1.31).Θα βαλω και αλλα μεσα και θα ενημερωσω.Τα εβαλα πρωτα στο e: oμως γιατι απευθειας στην καρτα δε τα εβλεπε.
YΓ:Παρε μια καρτουλα.Εγω εβαλα 16gb!

Rezwalker
17-11-2009, 22:31
Εγω 1mp3 που εχω ως ηχο κλησης το βλεπει.Εχω την ιδια τη speed(1.31).Θα βαλω και αλλα μεσα και θα ενημερωσω.Τα εβαλα πρωτα στο e: oμως γιατι απευθειας στην καρτα δε τα εβλεπε.
YΓ:Παρε μια καρτουλα.Εγω εβαλα 16gb!

Σαν ηχο κλησης βλεπει κι εμενα 1 mp3 που εχω βαλει στο E:/digital !
αλλα στον player του κινητου δεν τα εμφανιζει!
δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι bug η οχι..αλλα σιγουρα με εχει χαλασει αυτο το θεμα..
οχι τιποτα αλλα, αυτη η εκδοση μεχρι στιγμης δειχνει να εχει τα λιγοτερα προβληματα ever!
Κατι αλλο εκτος το θεμα με τα mp3's δεν εχω εντοπισει..
Για την καρτα που λες, ψηνομαι για επιπλεον 8GB, oi 16αρες ειναι και ακριβες, και για τα δικα μου δεδομενα πολλα GB :)
Btw, εχω βαλει στο ματι αυτη http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.569182

EDIT: Δημιουργησα ενα φακελο στο Ε: (οπως μου προτεινε ο Nick2010 και τον ευχαριστω και παλι), δηλαδη Ε:/Music και εβαλα εκει τα mp3
και με ενα refresh library, voila! :D ολα goodys πλεον!

xremylos
18-11-2009, 01:03
Eχεις δικιο,εφτιαξα και εγω ενα φακελο music στην καρτα μνημης και τα αναγνωρισε ολα ο player!

SLAINE
18-11-2009, 05:46
Παιδια καλησπερα.εχω μια απορια. οι εφαρμογες που χρειαζονται accelerator(νομιζω οτι ετσι λεγεται), οπως πχ το shotgun , δεν μου λειτουργουν. ξερει κανεις γιατι? πληροφοριακα εχω την ρομ της βονταφον. δεν εχω φλασαρει ακομα το κινητο μου.παιζει ρολο?

giokou
18-11-2009, 11:40
Επειδή αυτές οι εφαρμογές είναι από nokia 99%, δεν δουλεύουν πάρα πολλές από αυτές στο omnia HD ή κάποιες δουλεύουν σε ορισμένες rom και σ' άλλες όχι!
Μπερδεμένη η κατάσταση!
πχ εγώ έχω την ίδια rom με σένα και δε μου το παίζει ούτε εμένα!

bramar
19-11-2009, 15:09
γεια σας παιδια.οταν προσπαθω να περασω video ή να μου στειλουν μεσω bluetooth μου γραφει οτι η μνημη ειναι οριακα ανεπαρκης.μηπως ξερει κανεις πως γινεται να αλλαξω τν αποθηκευτικο χωρο ?ευχαριστω.

MaFiOzOs_GR
19-11-2009, 18:19
γεια σας παιδια.οταν προσπαθω να περασω video ή να μου στειλουν μεσω bluetooth μου γραφει οτι η μνημη ειναι οριακα ανεπαρκης.μηπως ξερει κανεις πως γινεται να αλλαξω τν αποθηκευτικο χωρο ?ευχαριστω.

Μπορείς αρχικά, τα αρχεία που σου στέλνουν με bluetooth να τα αποθηκέυεις στην Μαζική μνήμη του κινητού (E:/) και μετά να τα διαγράφεις από τα μηνύματα γιατί ποιάνουν χώρο στην μνήμη τηλεφώνου (C:/).

Επίσης γίνεται, να αλλάξεις την τοποθεσία που αποθηκέυονται τα μηνύματα (sms,mms. αρχεία από bluetooth), πηγαίνοντας "Μηνύματα/Επιλογές/Ρυθμίσεις/Άλλο/Μνήμη σε χρήση" και να αλλάξεις την επιλογή από C ==>E !!

bill_viper
19-11-2009, 18:27
Βρε παίδες, πόσο σας κρατά η μπαταρία; Μετά βίας μου βγάζει μια μέρα μ'ελάχιστη χρήση (κανά 10λεπτο ομιλία)!! :(

giokou
19-11-2009, 20:14
Όπα φίλε μου!
Μάλλον κάτι δε πάει καλά εδώ!
Το HD έχει από τις δυνατότερες μπαταρίες που έχω δει!
Για κοίτα τις ρυθμίσεις σου!
Κλείσε οτιδήποτε ενεργοβόρο (αυτόματος φωτισμός, 3D εφέ, 3G, bluetooth κτλ) και δες πόσο κρατάει τότε!
Επίσης τι ρομ έχεις;

bill_viper
19-11-2009, 21:57
Την μαμίσια της Voda έχει το κινητό. Το περίεργο είναι, στη μία εβδομάδα που έχω το κινητό, το έχω φορτίσει μία φορά κι έχει κρατήσει 2.5 μέρες με αρκετή χρήση και το'χω φορτίσει άλλες 3 φορές που πραγματικά χωρίς να κάνω τίποτα η μπαταρία μέσα σ'ένα 12ωρο έχει πέσει στο τέλος!!

giokou
19-11-2009, 23:12
Τότε δεν έκανες καλές φορτίσεις μετά από την 1η!
Ή αυτό ή είναι ελαττωματική η μπαταρία!
Τί άλλο να πω;
Κι εγώ την ίδια ρομ έχω αλλά μια χαρά τα πάει το δικό μου!

bill_viper
20-11-2009, 03:27
Τότε δεν έκανες καλές φορτίσεις μετά από την 1η!
Ή αυτό ή είναι ελαττωματική η μπαταρία!
Τί άλλο να πω;
Κι εγώ την ίδια ρομ έχω αλλά μια χαρά τα πάει το δικό μου!
Το κινητό το πήρα μεταχειρισμένο αλλά ήταν πρόσφατη η αρχική αγορά του.
Τόσο γρήγορα να τα έφτυσε η μπαταρία; Αυτό που μ'ανησυχεί είναι να μην πάω ν'αγοράσω καινούρια μπαταρία και κάνει πάλι τα ίδια...μήπως δηλαδή φταίει κάτι που έχει να κάνει με την διαχείρηση ενέργειας στο κινητό..

giokou
20-11-2009, 03:49
Αν δεν είχε κάνει ο προηγούμενος καλές φορτίσεις τότε ναι η μπαταρία μπορεί να τα έπαιξε!
Να έχεις υπ' όψιν ότι εν τέλει μπορεί να είναι hardware πρόβλημα και θα σε συμβούλευα να πας να σου το ελέγξουν!

activen
22-11-2009, 20:25
Παιδια sos εχω μεγαλο προβλημα :(

πηρα την συσκευη προσφατα και ηρθε με τη rom της vodafone , ολα καλα μεχρι που αποφασισα να βαλω καποια πηραγμενη. εχω αλλαξει 2 rom (speed 1.31 Και Italian1.62_fix) οποια rom και να βαλω ενω γινεται κανονικα η διαδικασια, η sim Καρτα δεν εντοπιζεται (στη θεση δυκτιου διχνει "limited svc") ή θα την εντοπισει με την επιλογη Manual αλλα θα υπολειτουργει! δηλαδι ερχονται κανονικα μηνυματα και κλησεις αλλα σε 10-15 δευτερολεπτα απο την συνομηλια η συνδεση διακοπτετε (connection error) εννοητε ειμαι full σημα σε δικτιο cosmote.

το συμβολο της κεραιας ειναι παντα με μια παραξενη ενδιξη σαν να μην λειτουργει σωστα και πολλες φορες η cosmote ενω εντοπιζεται σαν διαθεσιμο δυκτιο, δεν με συνδεει!

τι λετε να φτεει ; δεν πηραζω κατι περαν των default ρυθμισεων και δεν ξερω και τι να ψαξω!

τη ρομ της vodafone δεν την εχω αλλα δεν θα ηθελα και να γυρισω σε αυτη. οποιος ξερει κατι παρακαλω ας βοηθισει.

giokou
22-11-2009, 21:25
Για δοκίμασε την ελληνική βασισμένη στην vodafone rom εδώ: http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?p=54692#post54692
Αφού κάνεις hard reset κι εννοείται αφού πάρεις back up ότι θες να σώσεις, τότε πέρασέ τη και προσοχή στα βήματα!