PDA

Επιστροφή στο Forum : Δείτε τo HTC HD2 πως τρέχει Android 2.2 και Ubuntu!!!

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7] 8

aetos
13-06-2011, 15:48
Μάλλον το τηλεφωνακι μου τα επαιξε...δεν ανοιγει καν!
Λετε να φταιει η μπαταρια? Υπαρχει τετοια περιπτωση?

Χθες βραδυ το βρηκα κολλημενο με ανναμενη την οθόνη κλειδωματος και αφου δεν αντιδρουσε καθολου του εβγαλα την μπαταρια και απο τοτε η το βαζω στον φορτιστη η οτιδηποτε αλλο (βαλε βγαλε μπαταρια νιξξξξξξξξ καπουττττττττ)

Ποο εγγυηση εχει το HD2 μας? 2 ετη? η λιγοτερο? ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΝ!
Να το παω εκει που το πηρα με την αποδειξη και να τους πω στειλτε το η να το στειλω μονος μου καπου αλλου?
Πρωτη φορα μου μενει τηλεφωνο........
Υπαρχει περιπτωση να φταιει η μπαταρια-τελειωσε, μηπως πρεπει να βρω μια αλλη για δοκιμή?

Αυτα και σορυ για την πολυλογια και οποιαδηποτε γνωμη σεβαστη!

Αν τελείωσαν τα ψωμιά της ναι ,αλλά αν μπορείς να βάλεις κάποια άλλη να το δοκιμάσεις αν όντως είναι αυτό ,ναι καν το,μπορείς να πας και σε κάποιο κατ/μα γερμανος πχ να δουν τα στοιχεία της ,αν έχει τελειώσει κλπ
Τώρα για εγγύηση κλπ ,πότε το πήρες ?? ήταν μεταχειρισμένο ?? γιατί αν το πήρες από μαγαζί και για κανένα 6νο νομίζω καλύπτει την μπαταρία .

sso
13-06-2011, 16:13
Μάλλον το τηλεφωνακι μου τα επαιξε...δεν ανοιγει καν!
Λετε να φταιει η μπαταρια? Υπαρχει τετοια περιπτωση?

Χθες βραδυ το βρηκα κολλημενο με ανναμενη την οθόνη κλειδωματος και αφου δεν αντιδρουσε καθολου του εβγαλα την μπαταρια και απο τοτε η το βαζω στον φορτιστη η οτιδηποτε αλλο (βαλε βγαλε μπαταρια νιξξξξξξξξ καπουττττττττ)

Ποο εγγυηση εχει το HD2 μας? 2 ετη? η λιγοτερο? ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΝ!
Να το παω εκει που το πηρα με την αποδειξη και να τους πω στειλτε το η να το στειλω μονος μου καπου αλλου?
Πρωτη φορα μου μενει τηλεφωνο........
Υπαρχει περιπτωση να φταιει η μπαταρια-τελειωσε, μηπως πρεπει να βρω μια αλλη για δοκιμή?

Αυτα και σορυ για την πολυλογια και οποιαδηποτε γνωμη σεβαστη!

Φίλε μου το HD2 έχει 2 χρόνια εγγύηση. Το έστειλα εγώ το δικό μου πριν από 1,5 μήνα και είναι αγορασμένο Δεκέμβριο του 2009.

Για να το δεχτούνε όμως στην εγγύηση θα πρέπει να έχεις την απόδειξη αγοράς και να του επαναφέρεις official Rom και να βγάλεις (αν του έχεις βάλει) το HSPL.

Για να γίνει αυτό θα πρέπει να του περάσεις official Rom από την SD και ΟΧΙ με USB. Μόνο έτσι δεν θα αφήσει κανένα ίχνος.

omnovasos
13-06-2011, 16:43
Αν τελείωσαν τα ψωμιά της ναι ,αλλά αν μπορείς να βάλεις κάποια άλλη να το δοκιμάσεις αν όντως είναι αυτό ,ναι καν το,μπορείς να πας και σε κάποιο κατ/μα γερμανος πχ να δουν τα στοιχεία της ,αν έχει τελειώσει κλπ
Τώρα για εγγύηση κλπ ,πότε το πήρες ?? ήταν μεταχειρισμένο ?? γιατί αν το πήρες από μαγαζί και για κανένα 6νο νομίζω καλύπτει την μπαταρία .
Eτσι λεω να κανω, παω απο ενα Γερμανο πρωτα να δω τι λεει η μπαταρια και βλεπουμε!

Φίλε μου το HD2 έχει 2 χρόνια εγγύηση. Το έστειλα εγώ το δικό μου πριν από 1,5 μήνα και είναι αγορασμένο Δεκέμβριο του 2009.

Για να το δεχτούνε όμως στην εγγύηση θα πρέπει να έχεις την απόδειξη αγοράς και να του επαναφέρεις official Rom και να βγάλεις (αν του έχεις βάλει) το HSPL.

Για να γίνει αυτό θα πρέπει να του περάσεις official Rom από την SD και ΟΧΙ με USB. Μόνο έτσι δεν θα αφήσει κανένα ίχνος.
Μα βρε Σωκρατη τι οφισιαλ και κλπ μου λες αφου σου λεω δεν ανοιγει καν!
ΜΜΜΜ βρηκα την αποδειξη 12/2009 οποτε αν και εφοσον η μπαταρια ειναι οκ και δεν ανοιγει λογο του οτι καηκε η οτιδηποτε αλλο δεν θα μπορεσουν καν να δουνε τι rom φορουσα.........
Ευχαριστω!

aetos
13-06-2011, 17:46
Η Typoon 3.3.6 κάνει κολπάκια ,την έβαλα και μου άρχισε τα reboot ,και την έβγαλα κακήν κακός ,τώρα βέβαια δεν ξέρω αν φταίει και η μνήμη case ,γιατι διαπιστωσα οτι οταν κανω download ,και όταν στέλνω από άλλη συσκευή αρχεία ,τα αποθηκεύει στην κύρια μνήμη και τότε πάλι μου έκανε τα ίδια ,όταν την άδειασα οκ....
Τώρα με αυτήν τη ρομ ,δεν ξέρω ,πάντως η 3.3.5 πάει μια χαρά....

sso
13-06-2011, 17:49
Σου τα ειπα σε περίπτωση που ξεκινήσει να ξέρεις τι να κάνεις. Μην ξεχαστεις και το πας στην αντιπροσωπεία με custom Rom.:)

bbbb
13-06-2011, 20:37
Η Typoon 3.3.6 κάνει κολπάκια ,την έβαλα και μου άρχισε τα reboot ,και την έβγαλα κακήν κακός ,τώρα βέβαια δεν ξέρω αν φταίει και η μνήμη case ,γιατι διαπιστωσα οτι οταν κανω download ,και όταν στέλνω από άλλη συσκευή αρχεία ,τα αποθηκεύει στην κύρια μνήμη και τότε πάλι μου έκανε τα ίδια ,όταν την άδειασα οκ....
Τώρα με αυτήν τη ρομ ,δεν ξέρω ,πάντως η 3.3.5 πάει μια χαρά....
από ότι διαβάζω κάνει reboot άμα ανοιγοκλείσεις το gps κατά την πρώτη εκκίνηση..τώρα μόλις την φόρτωσα και εγώ να δω πως θα πάει.πάντως η 3.3.5 τουλάχιστον σε μένα έχει πολύ μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας.οπότε από το σάββατο μέχρι πριν λίγο είχα την cm nightly 11/6 από http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1076586 και ήμουν οκ και από κατανάλωση και από όλα.
edit
Αμα δεν ανοιγοκλείσω το gps δεν μου κάνει reboot.ο λόγος που κάτι παίζει με το gps είναι ότι ο tytung έβγαλε καινούριες βιβλιοθήκες http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1100114 που υποστηρίζουν και a-gps (κατεβάζουμε τα data με το gps status) για να κλειδώνει πιο γρήγορα.
edit 2
Ξαναφλάσαρα τα αρχεία του gps GPS_Libraries_v1.2_for_HD2_Gingerbread_update.zip (http://nexus-hd2.googlecode.com/files/GPS_Libraries_v1.2_for_HD2_Gingerbread_update.zip) μέσω clockwork και τώρα δείχνει να είναι οκ στο άνοιγμα-κλείσιμο.επόμενο βήμα είναι να δούμε αν όντως κλειδώνει πιο γρήγορα με gps status και κατέβασμα του a-gps

aetos
13-06-2011, 21:03
Να σου πω Χρήστο ,εμένα η κατανάλωση είναι πολύ καλή ,το σαββάτο,stand bay από 5:30 πρωί έως 11:00 το βράδυ και με αρκετά τηλεφωνήματα ,μόνο και η μπαταρία ήταν στο 68% ,όσο για τα reboot ,εμενα μου τα εκανε οταν ανοιξα το wifi.....

bbbb
14-06-2011, 12:17
Γιάννη στην αναμονή έχεις κλειστά wifi,data,gps,αυτόματο συγχρονισμό;

aetos
14-06-2011, 15:27
Ναι Χρήστο τα πάντα ,και όταν ξεκινάει ,έχει 2-4 ma ,να καταλάβεις δεν είχα μαζί μου φορτιστή ,ήμουν επαρχία και φοβόμουν ότι θα μείνω....
Αλλά μετά και από 15 τηλ μικρής διάρκειας ,δεν το είδα πόσο ,και stand bay ,ήταν στις 11:00 το βράδυ 68%.....

bbbb
14-06-2011, 16:13
ε τότε λογικό είναι να μην σου τρώει υπερβολικά την μπαταρία.εγώ έχω τα πάντα ανοιχτά και με την 3.3.4 είχα 1% ανά ώρα.με την 3.3.5 γύρω στο 5-6% ενώ με την 3.3.6 για την οποία διαβάζω ότι και σε άλλους κάνει reboot με το ανοιγοκλείσιμο του wifi (αλλά όχι σε μένα) λίγο παραπάνω,δηλαδή στις 8 ώρες είναι περίπου 10%

paramythas
14-06-2011, 22:37
καλησπερα παιδια.
σας εχω ακομα μερικες ερωτησεις και αν μπορειτε να μου απαντησετε.
λοιπον.
ενας φιλος μου εχει το htc hd2 leo κανονικο οχι τ-μομπιλε.
αυτα ειναι τα χαρακτηριστικα του

εκδοση λειτουργικου 5.2.21869 (21869.5.0.82)
εκδοση manila 2.5.19211619.0
εκδοση ρομ 1.66.48.1 (76641) ell
ημερομηνια ρομ 01/03/10
εκδοση ραδιο 2.06.51.07
εκδοση προτοκολου 15.30.50.07U

ι καρτα του μικρο sd 16gb alla sta 2mb read
το προβλημα του δεν μπορει να μπουταρει απο την καρτα ανδροιντ.
φτεει ι καρτα?

sso
14-06-2011, 22:44
Before you start you need this Info

Windows ROM version > All Ship ROMs are compatible
Radio Version > Radio needs to be 2.08.50.xx or more (x.xx.51.xx are not compatible)
SPL

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=881958

bbbb
14-06-2011, 23:03
2 επιλογές υπάρχουν για να τρέξει android από την sd σε ευρωπαϊκό hd2
1.πέρασμα της τελευταίας επίσημης 3.14 wm rom από τη σελίδα της htc που περνάει το ράδio 2.15.50 που είναι συμβατό με android.αν και αρκετοί που πέρασαν την 3.14 λένε ότι λειτουργεί κάπως χειρότερα από την 1.66
2.παραμονή στην 1.66 και HSPL 2.08 και μετά πέρασμα μόνο του ράδιο 2.15.50
η πρώτη περίπτωση δεν αφαιρεί την εγγύηση της συσκευής,ενώ η δεύτερη όσο έχεις hspl είσαι εκτός εγγύησης.

paramythas
14-06-2011, 23:13
σας ευχαριστω πολυ παιδια!!!!!!
εχω ακομα μια ρωτηση :) :) :):):):)
σιγνομη αν σας ζαλισα.
θελω να ανεβασω την ενταση απο το ακουστικο μεσο phm registry.
γιατι δεν ακουω καθαρα και δυνατα οταν μιλαω στο τηλ.
τι πρεπει να πειραξω?

sso
14-06-2011, 23:33
Κοίτα ΕΔΩ (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=583638). Κάτι θα βρεις!

sso
15-06-2011, 21:47
Με την TyphooN CyanogenMod 7 Nightly v3.3.6

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=933951 (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=933951)

μόλις ενεργοποιήσω το Wifi κάνει συνέχεια reboot!!!

aetos
15-06-2011, 21:58
Ναι Σωκράτη ,το έγραψα και εγώ ,ο Χρήστος όμως λέει ότι του δουλεύει ?? περίεργο ,πάντως η 3.3.5 είναι μια χαρά....

sso
15-06-2011, 22:02
Ναι γι' αυτό το έγραψα κι εγώ. Και έκανα καθαρή εγκατάσταση, με wipe πρώτα.

Ο Χρήστος λέει ότι του το κάνει μόνο όταν ανοιγοκλείσει το GPS!!!

bbbb
15-06-2011, 22:17
παιδιά εγώ δεν έχω reboot με το wifi.όσο για το gps κυκλοφόρησε σήμερα νέα version 1.3 που διορθώνει το πρόβλημα http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1100114 (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1100114)

(http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1100114)

aetos
15-06-2011, 22:18
Πάντως εμένα το gps κλειδώνει πριν καν ξεκινήσει ,που λέει ο λόγος ,ανοίγω το πρωί (κρυο) το sygic και μεχρι να βάλω διεύθυνση έχει κλειδώσει δορυφόρους ,οπότε άντε όταν τη φτιάξουν να δούμε πόσο θα βελτιωθεί ......:):)

bbbb
15-06-2011, 22:23
εμένα πριν τις εκδόσεις 1,2 και 1,3 έκανε 2-3 λεπτά να κλειδώσει.τώρα ανοίγω gps test,πατάω menu--->update agps και κλειδώνει σε λιγότερο από λεπτό από cold start.κατά την διάρκεια της ημέρας,επίσης πλέον κλειδώνει γρήγορα,ενώ πριν ήθελα πάλι τουλάχιστον 2 λεπτά.

aetos
15-06-2011, 22:36
Πάντως και αυτήν http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1075703 τη βελτίωσαν πολύ ,κρίμα δεν εχω άλλο τηλ για να κάνω δοκιμές ,αλλά που θα πάει ....:rolleyes!::rolleyes!:

bbbb
15-06-2011, 23:01
πράγματι βελτιώθηκε αρκετά από μια γρήγορη ματιά που της έριξα.το πρόβλημα όμως για μένα είναι ότι κρασάρει σε μερικά flash videos και έτσι δε μπορώ να παρακολουθώ τις youtube λίστες μου.

sso
15-06-2011, 23:11
Εγώ επανέφερα την 3.3.3. έβαλα και την version 1.3 για το GPS και φαίνεται ναι είναι Οκ!!

Θα δω πως θα παει με τη κατανάλωση!!!

aetos
15-06-2011, 23:13
Εμένα με νοιάζει η μνήμη ,αν τρέχει καλά άντε να περιμένω σε κάποιο upddate θα το φτιάξουν που θα πάει ,το θέμα είναι να μην κάνει reboot ,να δουλεύει το τηλέφωνο και το gps ,είναι χρησιμοτατα στη δουλειά μου .....:rolleyes!::rolleyes!:

Άντε να δούμε ,ψάχνω να βρω κανένα φθηνό iphone να παίξω και εκεί....:rolleyes!::rolleyes!:

sso
16-06-2011, 07:59
[16.June.2011] AngelDeath Kingdom Sense 3.0 Release v1.3 [K:TyTung r10]

AngelDeath Presents: TMOUS & EU Kingdom Sense Rom V1.3

What Works:
Just About Everything!

What Doesnt work:
CamCorder (Use a 3rd Party)
Anything Else, You'll Let me know.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1112810

bbbb
16-06-2011, 14:25
εγώ τώρα δοκιμάζω αυτή.
[15.JUN.11] [CWM] Sense of Eclipse 1.0.0.0 [RAFPIGNA 1.9 OC GB]
http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1124757

έχει sense 2.1 αλλά με την οθόνη κλειδώματος από το sense 3.δείχνει αρκετά καλή με μοναδικό πρόβλημα την χαμηλή ραμ και τις οριζόντιες γραμμές στα γραφικά και φυσικά το buggy video camcorder.αυτή τη φορά λέω να δοκιμάσω να αυξήσω την ραμ να δω πως θα πάει.τώρα επαναφέρω τις εφαρμογές μου και μετά με το titanium θα κάνω "πάγωμα" στις εφαρμογές και τα γραφικά στοιχεία του sense που δεν χρησιμοποιώ.π.χ. μετοχές,twitter,αναφορά στην htc κτλ. για να δω αν μετά από reboot θα αυξηθεί η ραμ.επίσης κυκλοφόρησε και η typhoon 3.3.7 για να δούμε θα λύσει το πρόβλημα με το wifi που είχατε κάποιοι.

peolinio
16-06-2011, 14:51
παιδια ερωτηση .. χωρις radio δεν βαζεις αλλη rom αλλα και χωρις hspl δεν βαζεις radio ειμαι σε καλο δρομο ;

peolinio
16-06-2011, 14:55
δοκιμασα να περασω radio χωρις hspl και δεν ολοκληρωθηκε η διαδικασια, επισης εβαλα στην sd τα αρχεια με την νεα ρομ λεω δεν την τρεχω κολλησε σε 1 οθονη με το λογοτυπο htc πρασινο κ τπτ μ, εβγαλα μπαταρια κ ολαοκ απλα απο τοτε δεν μπορω να ανοιξω μερικες εφαρμογες οπως το igo8 εχει θεμα με τα πιστοποιητικα του, καποια λυση ;

aetos
16-06-2011, 15:16
Τα γνωστά ,σώσε προγράμματα Gps κλπ ,hard reset-format sdcart και ξανακαντα από την αρχή με τη σειρά ,η πέρασε μια ρομ omega h afroditi που τα έχουν όλα μέσα και θα δουλέψει ,σου συνιστώ το δεύτερο μιας και είσαι αρχάριος γιατί έτσι και αλλιώς θα έχεις και μια αναβαθμισμένη έκδοση wm στο κινητό όπως και να χει ........

aetos
16-06-2011, 15:18
[16.June.2011] AngelDeath Kingdom Sense 3.0 Release v1.3 [K:TyTung r10]

AngelDeath Presents: TMOUS & EU Kingdom Sense Rom V1.3

What Works:
Just About Everything!

What Doesnt work:
CamCorder (Use a 3rd Party)
Anything Else, You'll Let me know.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1112810

Σωκράτη φαίνεται ωραία ,την έχεις δοκιμασει ??....

bbbb
16-06-2011, 15:28
δοκιμασα να περασω radio χωρις hspl και δεν ολοκληρωθηκε η διαδικασια, επισης εβαλα στην sd τα αρχεια με την νεα ρομ λεω δεν την τρεχω κολλησε σε 1 οθονη με το λογοτυπο htc πρασινο κ τπτ μ, εβγαλα μπαταρια κ ολαοκ απλα απο τοτε δεν μπορω να ανοιξω μερικες εφαρμογες οπως το igo8 εχει θεμα με τα πιστοποιητικα του, καποια λυση ;
χωρίς hspl δε μπορείς να βάλεις άλλο ράδιο αλλά και custom rom.

sso
16-06-2011, 16:10
παιδια ερωτηση .. χωρις radio δεν βαζεις αλλη rom αλλα και χωρις hspl δεν βαζεις radio ειμαι σε καλο δρομο ;

Εκτός κι αν περάσεις την official 3.14 οπότε σου περνάει και το radio.

sso
16-06-2011, 16:12
Σωκράτη φαίνεται ωραία ,την έχεις δοκιμασει ??....

Όχι Γιάννη, δεν την έχω δοκιμάσει. Το σκέπτομαι όμως!!!:)

peolinio
16-06-2011, 16:32
παιδια εχω την 3.14.482.2 τι προτεινετε να κανω να περασω ξανα το radio ? η hard reset ?

bbbb
16-06-2011, 16:47
δε χρειάζεται να βάλεις πάλι το ράδιο μιας και η 3.14 έχει ήδη το 2.15.50.14. τώρα εσύ τι θέλεις να κάνεις; να βάλεις android από την sd ή από την εσωτερική μνήμη και να σβήσεις τελείως τα win;

aetos
16-06-2011, 18:14
TYPOON 3.37 ,άνοιξε κλείσε 6 φορές και gps και wifi κανένα πρόβλημα ,μαλιστα εχω 3 δορυφόρους μέσα στο δωμάτιο ,δίπλα στον υπολογιστή ??(δεν είναι δίπλα σε παράθυρο η πόρτα) :hypno::rolleyes!:μάλλον βελτιωθήκαν τα πράγματα .....

[16.JUN.11][MAG/cLK]TyphooN CyanogenMod 7 Nightly v3.3.7[2.3.4][A2SD][tytung r10]

Changelog:
v3.3.7: Updated to cm_bravo_104 base. Updated to tytung's GPS lib v1.3.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=933951

arouri
16-06-2011, 21:40
Παιδιά βοήθεια! Έχω κολλήσει λόγω έλειψης χρόνου στην TyphooN_CM7_v2.7.4 και θέλω να περάσω σε TyphooN_CM7_v3.3.5-6-7 και τα σχετικά. Αλλά έχω δει ότι πρέπει να αλλάξω σε MAGLDR Recovery_150M_system. Και δεν μπορώ. Πρέπει να τα σβήσω όλα και από την αρχή??

bbbb
16-06-2011, 21:48
καλησπέρα.τι δε μπορείς να κάνεις; σε ποιο βήμα κολλάς; δε χρειάζεται να τα σβήσεις όλα αν εννοείς να ξαναβάλεις radio,magldr κτλ.θα μπεις στον magldr,θα πας στην επιλογή usb flasher και θα φλασάρεις από το pc το νέο recovery.θα σβηστούν όλες οι εφαρμογές σου αλλά και η ίδια η ρομ μιας και στην ουσία ξαναφορμάρεις την nand μνήμη,τις οποίες μπορείς να πάρεις backup με το titanium και να τις επαναφέρεις στη νέα ρομ
φυσικά πριν πας σε αυτό,μπορείς να πας στην επιλογή ad recovery--->backup and restore και να κάνεις ένα πλήρες backup της υπάρχουσας ρομ για λόγους ασφαλείας.θα μπορέσεις να την επαναφέρεις και στο νεο recovery,σε περίπτωση που δε μείνεις ικανοποιημένος από την 3.3.7.
επίσης μπορείς αφού κάνεις το backup της υπάρχουσας ρομ,μετά το φλασάρισμα της νέας ρομ να πας στην επιλογή backup and restore--->advanced και να επαναφέρεις μόνο το data partition.έτσι θα έχεις την νέα ρομ με όλες τις εφαρμογές σου αλλά δεν είναι 100% σίγουρο ότι αυτό θα δουλέψει χωρίς να έχεις force close. σε περίπτωση που δε δουλέψει,τότε πρέπει να κάνεις wipe all user data και φόρτωμα όλων των εφαρμογών από την αρχή.

arouri
16-06-2011, 21:55
Το βάζω σε flash mode μέσω bootlader. Και τρέχω το DAF αλλά εκεί βγάζει error. Πρέπει να κάνω κάτι πριν?? K eχω κάνει ξανά clean installation.

ΥΓ: Πάλι καλά που υπάρχει το back up!!!

sso
16-06-2011, 22:02
Πολύ σωστά Χρήστο!!!:respect:

Ο φίλος μας, αν έχω καταλάβει σωστά, δεν έχει κολλήσει σε κάποιο βήμα. Εννοεί ότι, λόγω έλλειψης χρόνου, δεν έχει αλλάξει Rom και έχει μείνει (κολλήσει) στην 2.7.4 και τωρα θέλει να "ανανεωθεί":)

sso
16-06-2011, 22:36
Το βάζω σε flash mode μέσω bootlader. Και τρέχω το DAF αλλά εκεί βγάζει error. Πρέπει να κάνω κάτι πριν?? K eχω κάνει ξανά clean installation.

ΥΓ: Πάλι καλά που υπάρχει το back up!!!

Όταν μπαίνεις στο USB Flasher σου βγάζει...

USB Flasher mode
Wait USB...USB

??

arouri
16-06-2011, 22:41
Wait usb... Σκέτο!!!

sso
16-06-2011, 22:52
Πρέπει να σου βγάλει USB...USB

Διαφορετικά δεν υπάρχει επικοινωνία του Υπολογιστή με το τηλ.

Βγάλε και ξαβαβάλε το καλώδιο.

bbbb
16-06-2011, 23:29
ή αν έχεις xp και το activesync εγκατεστημένο δεξί κλικ στο εικονίδιο του στην μπάρα και από το connection settings ξε-τσεκάρισε το allow usb connections

sso
16-06-2011, 23:57
Προσπάθησα να βάλω την Angel Death http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1112810
αλλά δεν τα κατάφερα. Δυο φορές κόλλησε στην πρωτη boot screen. Το άφησα μέχρι και μισή ώρα!!!

arouri
16-06-2011, 23:59
Όλα οκ!! Τα κατάφερα! Επειδή χρησιμοποιώ Mac αν και έχω και Windows δεν είναι το ίδιο. Χρησιμοποίησα έναν Η/Υ με Windows και λύθηκε το θέμα! Συνδέθηκε μια χαρά!

Και ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις!!

bbbb
17-06-2011, 00:48
Προσπάθησα να βάλω την Angel Death http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1112810
αλλά δεν τα κατάφερα. Δυο φορές κόλλησε στην πρωτη boot screen. Το άφησα μέχρι και μισή ώρα!!!
Σωκράτη φλάσαρες το partition που λέει στο ποστ 2 http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=14479699&postcount=2
άνοιξε το flash.cfg του recovery σου και βάλε copy-paste αυτά που λέει για το eu μοντέλο; σε μένα δε ξεκινούσε μέχρι που έβαλα το συγκεκριμένο partition.βασικά είχα 445Μ για την tmous έκδοση αλλά όχι 8Μ boot (ενώ το boot κανονικά είναι κάτω από 5) όποτε θεώρησα ήμουν οκ αλλά τελικά μόλις το άλλαξα ξεκίνησε.

aetos
17-06-2011, 07:23
Kingdom Sprint WWE 0.81.651.0 - Real 3D V4.5
ο τύπος το έχει πάρει σοβαρά το θέμα και όλο το βελτιώνει............

Change log:
Version 4.5:
- Rosie 3D (Settings-->Display)
- Some fixed apks
- HTCCamera Improved now taking sharp images
- extra Options for Weather (app, weather wallpeper - web flash with streaming video)
- Changed weather clips pack - true, nice
- Changed back to Rafpigna 1.9GB for Bluetooth, save battery,...
- Newest libs for GPS from Tytung (big Thank Tytung for this
- Included MMS fix from cmylxgo build (Need test anf thanks to cmylxgo for this)

Χρήστο πες μας για ram ,....:rolleyes!::rolleyes!:θα τη βάλουμε άραγε χωρίς προβλήματα ??gm1

sso
17-06-2011, 08:10
Σωκράτη φλάσαρες το partition που λέει στο ποστ 2 http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=14479699&postcount=2
άνοιξε το flash.cfg του recovery σου και βάλε copy-paste αυτά που λέει για το eu μοντέλο; σε μένα δε ξεκινούσε μέχρι που έβαλα το συγκεκριμένο partition.βασικά είχα 445Μ για την tmous έκδοση αλλά όχι 8Μ boot (ενώ το boot κανονικά είναι κάτω από 5) όποτε θεώρησα ήμουν οκ αλλά τελικά μόλις το άλλαξα ξεκίνησε.

Ναι το έκανα Χρήστο. Έκανα το πρώτο που είναι για το Ευρωπαϊκό μοντέλο. Βέβαια δεν το έκανα με copy/paste. Απλά διόρθωσα με το Σημειωματάριο τις τιμές.

CWR Partition Needed EU:

misc ya 1M
recovery rrecov|ro|nospr filesize recovery-raw.img
boot yboot|ro 8M
system ya 300M
cache ya 8M
userdata ya|asize|hr allsize

Έκανα και το manually format που λέει:

How to prepare your Phone for this rom if you are coming from another rom using the same CWR Layout (If you Flash a new CWR Partition you can skip this step):

In CWR go to Mount & Storage, and Manually format each section:

Format Boot, Cache, Data, System, then go to advanced and then wipe dalvik cache. once you do that, then you can flash the rom. I have made it that it formats boot, data, and system before flashing, but its an extra precaution, especially for EU users.

peolinio
17-06-2011, 10:34
Ειμαι και εγω στον κοσμο των android χαρις την πολυτιμη βοηθεια σας !!! 1 σημαντικο θεμα με απασχολει για την ωρα πως μεταφερω τις επαφες μου απο το pc μεσω συγχρονισμου ?

bbbb
17-06-2011, 12:01
δες το myphone explorer http://www.fjsoft.at/en/downloads.php

sso
17-06-2011, 12:19
Ειμαι και εγω στον κοσμο των android χαρις την πολυτιμη βοηθεια σας !!! 1 σημαντικο θεμα με απασχολει για την ωρα πως μεταφερω τις επαφες μου απο το pc μεσω συγχρονισμου ?

Στο Outlook
File--->Inport and Export--->Export to a file--->Comma Separated values (Windows)

και δημιουργείς ένα αρχείο, πχ contacts.csv

Στο gmail
Επαφές--->Περισσότερες ενέργειες (τικάρεις το Όνομα κι ΌΧΙ το Επώνυμο)--->Εισαγωγή

και κάνεις εισαγωγή το αρχείο που δημιούργησες με το outlook (contacts.csv)

Έτσι δεν θα σε απασχολήσει ξανά το θέμα των επαφών. Θα υπάρχουν πάντα στο gmail και πολύ εύκολα στο Android, βάζοντας το mail σου κάνεις συγχρονισμό και σε λιγότερο από ένα λεπτό θα έχεις τις επαφές σου!!!

bbbb
17-06-2011, 12:33
Kingdom Sprint WWE 0.81.651.0 - Real 3D V4.5
ο τύπος το έχει πάρει σοβαρά το θέμα και όλο το βελτιώνει............

Change log:
Version 4.5:
- Rosie 3D (Settings-->Display)
- Some fixed apks
- HTCCamera Improved now taking sharp images
- extra Options for Weather (app, weather wallpeper - web flash with streaming video)
- Changed weather clips pack - true, nice
- Changed back to Rafpigna 1.9GB for Bluetooth, save battery,...
- Newest libs for GPS from Tytung (big Thank Tytung for this
- Included MMS fix from cmylxgo build (Need test anf thanks to cmylxgo for this)

Χρήστο πες μας για ram ,....:rolleyes!::rolleyes!:θα τη βάλουμε άραγε χωρίς προβλήματα ??gm1
τώρα την περνάω.άντε να δούμε...η ραμ σαφώς και θα είναι στα όρια της.αλλά ελπίζω τουλάχιστον αυτή τη φορά να μην γράφει τόσο συχνά φόρτωση... στο sense και να μη κολλάει η οθόνη ξεκλείδωματος.

sso
17-06-2011, 12:35
Χρήστο η Angel Death που έβαλες (και δεν μπόρεσα να βάλω εγώ) τι λέει?

bbbb
17-06-2011, 13:03
την προηγούμενη έκδοση που είχα δοκιμάσει,κλασσική περίπτωση βλάβης.:lol: μου κόλλαγε αρκετά και δεν την άντεξα.τώρα η kingdom 4.5 δείχνει καλά σημάδια..πρώτη εκκίνηση και 108mb ραμ.δεύτερη εκκίνηση και 136mb ram!!! η οθόνη κλειδώματος δε μου κόλλησε ακόμη.
τώρα θα αρχίσω επαναφορά των εφαρμογών μου και βλέπουμε.πάντως δείχνει να είναι η καλύτερη sense 3.0 rom που κυκλοφορεί μέχρι τώρα.
πάντως πιστεύω ότι η 2.3.3 sense που θα κάτσει γάντι στο hd2 θα είναι αυτή η βγάζω-δε βγάζω-βγάζω :lol: που ετοιμάζει η htc για το απλό desire.ελπίζω να ασχοληθεί κάποιος και με αυτή την ρομ,όταν βγει για το desire.

sso
17-06-2011, 14:21
Ωραία. Σ' ευχαριστώ Χρήστο. Οπότε μάλλον θα δοκιμάσω κι εγώ την kingdom!!!

Ωπςςςςςςςςςςςς!!!:hypno:

Η TyphooN v.3.3.7 έλυσε το πρόβλημα με τα reboot (όπως είπε κι ο Γιάννης) αλλά....
με όλα κλειστά η κατανάλωση δεν πέφτει κάτω από 60mA:mad!:

bbbb
17-06-2011, 14:57
Προφανώς επέστρεψε το bug της 3.3.5 εγώ πάντως θα κρατήσω για λίγο την kingdom.τώρα την έστρωσα αρκετά και μου αρέσει

Sent from my ADR6350 using Tapatalk

sso
17-06-2011, 18:44
Μόλις έβαλα κι εγώ την Kingdom 4.5!!!

Είναι πραγματικά.........Κούκλα!!!:lol: Εντυπωσιακή. Το Sense 3.0 άλλο πράγμα!!!

Γενικά οι μέχρι τώρα (πρώτες) εντυπώσεις πάρα πολύ καλές!!!

aetos
17-06-2011, 19:28
Ωραία. Σ' ευχαριστώ Χρήστο. Οπότε μάλλον θα δοκιμάσω κι εγώ την kingdom!!!

Ωπςςςςςςςςςςςς!!!:hypno:

Η TyphooN v.3.3.7 έλυσε το πρόβλημα με τα reboot (όπως είπε κι ο Γιάννης) αλλά....
με όλα κλειστά η κατανάλωση δεν πέφτει κάτω από 60mA:mad!:

Γιατί βρε παιδί μου ?? εγώ με ανοιχτό bluetooth-full φωτισμό ,στο ξεκλείδωμα 5ma ...

Άντε ,κάποια στιγμή θα τη βάλω και εγώ,την 4.5....

bbbb
17-06-2011, 20:08
πήρα ένα cwm backup της kingdom και έβαλα την typhoon 3.3.7.δυστυχώς και σε μένα υπάρχει το bug της υψηλής κατανάλωσης που είχα και στην 3.3.5 αλλά όχι στην 3.3.6.:hypno: και φορτώνω πάντα ακριβώς τα ίδια προγράμματα και κάνω και τις ίδιες ρυθμίσεις στο σύστημα.επίσης παιδιά σε σχέση με παλιότερες εκδόσεις τις typhoon (3.3.0 και κάτω) βλέπετε μήπως να σκαλώνει κάπως το scrolling στον browser;

aetos
17-06-2011, 20:53
Οχι ,μια χαρά Χρήστο ,τελικά μήπως φταίει και το τι του έχουμε φορτώσει γενικά επάνω ??

sso
17-06-2011, 20:53
Να και τα πρώτα bugs με την Kingdom.:(

Όταν πάω να ενεργοποιήσω το Wifi-Hotspot κάνει reboot και μετά το reboot το wifi δεν λειτουργεί. Χρειάζεται επανεκκίνηση για να δουλέψει!!!:mad!:

peolinio
17-06-2011, 21:00
ολα καλα και χρυσα ρε παιδια αλλα μερικα πραγματακια μου την δινουν ( ειμαι και ιδιοτροπος ) αυτο το ρημαδι το πρασινο φωτακι πως σβηνει μου την δινει ( αυτο στην συσκευη πανω).2 ον πως βαζω ελληνικη γραμματοσειρα δεν μπορω να γραψω μυνημα ειναι σκετος εφιαλτης

bbbb
17-06-2011, 21:01
βάλε από το μαρκετ το multiling μαζί με το greek plugin για ελληνικό πληκτρολόγιο και για το φως βάλε το led me know beta.
Οχι ,μια χαρά Χρήστο ,τελικά μήπως φταίει και το τι του έχουμε φορτώσει γενικά επάνω ??
Σωστά.Αλλά έχω πάντα τις ίδιες εφαρμογές.

peolinio
17-06-2011, 21:22
πω πω τι ειστε εσεις ρε παιδια μιλαμε για ταχυτητα και αμεση αποκριση εχετε μαυρη ζωνη προφανως !!!!

aetos
17-06-2011, 21:51
Μπα ,κάτι για να ξεσκαμε,και (τρέλα ) με ωραία πραγματάκια και καλή παρέα.....:)aflower

peolinio
18-06-2011, 10:23
Παιδιά καμία εφαρμογή σαν το spb wireless monitor? Κ. Μια σαν. Το no data

aetos
18-06-2011, 11:28
Παιδιά καμία εφαρμογή σαν το spb wireless monitor? Κ. Μια σαν. Το no data

Δεν χρειάζεται ,πας ρυθμίσεις-ασύρματα και δίκτυα-δίκτυα κινητής τηλεφωνίας-ενεργοποίηση δεδομένων (αν είναι τικαρισμενο ,το ξετικαρεις) και είσαι οκ .....

peolinio
18-06-2011, 12:02
Έχω ένα θέμα παιδιά στα καλά καθουμενα δεν ακούω τιςεισερχομενες κλεισεις ούτε καν το μπιπ που καλεί δήλα ακούω φωνή σαν κατεστραμμένη. Έκανα reboot τίποτα

bbbb
18-06-2011, 12:28
για μέτρηση δεδομένων call meter ng.για την φωνή πήγαινε ρυθμίσεις--->ήχος--->σχόλια και ξε-τσεκάρισε το ήχοι αγγίγματος οθόνης

sso
19-06-2011, 11:07
Λοιπόν την πάλεψα ένα 24ωρο με την Kingdom.

Ναι είναι πολύ όμορφη, πολύ ωραίο το Sense 3.0, όλα πολύ όμορφα.....αλλά ακόμα δεν είναι λειτουργική!!!

Εκτός από το πρόβλημα με το Wifi Hotspot που ανέφερα και πιο πάνω σέρνεται κυριολεκτικά. Πάγωσα κάποιες εφαρμογές με το tb, όπως είπε κι ο Χρήστος, βελτιώθηκε κάπως αλλά για λίγο. Μετά από λίγη ώρα πάλι τα ίδια. Οπότε την αποχαιρέτησα προς το παρόν.

Έκανα καθαρή (με task29) εγκατάσταση της Typhonn 3.3.7 και τώρα η κατανάλωση είναι στα 5mA. Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει!!!

Δεν μου ξεκινούσε όμως το Navigon (Γιάννη μ' ακούς???:lol:). Το απεγκατέστησα, το ξαναεγκατέστησα από το market και έπαιξε!!!:)

Μένω λοιπόν τώρα με την 3.3.7....μέχρι νεωτέρας!!!:D

bbbb
19-06-2011, 13:50
Eγώ την άντεξα μέχρι και τώρα και συνεχίζω... :lol: ε ναι σίγουρα οι sense roms δεν έχουν την ταχύτητα των cm roms αλλά δίνουν ένα διαφόρετικο στυλ στη συσκευή
όσο για την μπαταρία στις τελευταίες typhoon δεν νομίζω ότι είναι θέμα task29 κτλ.το πρόβλημα είναι ότι πρόκειται για bug που δε μπορεί να αναπαραχθεί εύκολα.διαβάζω στο xda ότι σε μερικούς λύνεται για κάποιες ώρες μετά από reboot και κάποια στιγμή,επανέρχεται πάλι.επίσης διάβασα ότι λύνεται αν βάλεις τη συσκευή σε λειτουργία πτήσης,μετά στην αναμονή για 2-3 λεπτά και όταν την επαναφέρεις και πάλι σε κανονική λειτουργία το πρόβλημα έχει λυθεί.η ακόμη ότι το πρόβλημα προκαλείται από τις default εφαρμογές μηνυμάτων και ηλεκτρονικού ταχυδρομείου και αν τα απεγκαταστήσεις (mms.apk και email.apk) λύνεται.σε μένα τίποτε από αυτά δε λειτούργησε σε βάθος χρόνου.δηλ. μετά από αυτά μπορεί η κατανάλωση για 1-2 ώρες να είναι στα κανονικά επίπεδα αλλά μετά από 5-6 ώρες και χωρίς να έχω αγγίξει το κινητό έχει χάσει 35-40%.και αυτό ευτυχώς για μας δε γίνεται με όλες τις ρομ.προσωπικά περιμένω την 3.3.8 typhoon και βλέπουμε..

sso
19-06-2011, 19:12
[18 JUN][SD/MAGDLR] MccMBoxmaX GS V6.6 Gingerbread 2.3.3 [Sense 2.1+3.0] 3D Effect

http://img197.imageshack.us/img197/3953/screenshot1dn.jpghttp://img15.imageshack.us/img15/948/screenshot4zd.jpghttp://img864.imageshack.us/img864/6155/screenshot2x.jpghttp://img251.imageshack.us/img251/5121/screenshot8lq.jpghttp://img84.imageshack.us/img84/346/screenshot10no.jpghttp://img864.imageshack.us/img864/5668/screenshottdr.jpghttp://img862.imageshack.us/img862/5299/screenshotdr.jpg

Λέτε να γυρίσουμε πάλι σε SD Rom????:lol:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1038694

PhillipMorris
19-06-2011, 19:41
Δηλαδή για να καταλάβω, ο τύπος λέει ότι αν θέλουμε να βάλουμε την SD έκδοση πρέπει να σβήσουμε τον φάκελο root ;

sso
19-06-2011, 20:08
Δηλαδή για να καταλάβω, ο τύπος λέει ότι αν θέλουμε να βάλουμε την SD έκδοση πρέπει να σβήσουμε τον φάκελο root ;

Γειά σου Μιχάλη!!!
Η έκδοση αυτή ειναι SD και αν δεν χρησιμοποιείς το Magdlr για να φορτώσεις SD Rom λέει να σβήσεις το φάκελο root.

Note : If u don't used MAGDLR just delete the 'root' folder inside the 'Android' folder before u Booting to Android

bbbb
19-06-2011, 20:13
Παιδιά την έβαλα εγώ μέσω magldr.Μου φάνηκε πιο αργή από την αντίστοιχη nand.Eχει τα ίδια bugs με την nand rom + το ότι αν πας στις ρυθμίσεις--->αποθηκευτικός χώρος δίνει force close.κατά τα άλλα λειτουργεί κανονικά (λέμε τώρα :lol: )

aetos
19-06-2011, 23:14
Λοιπόν την πάλεψα ένα 24ωρο με την Kingdom.

Ναι είναι πολύ όμορφη, πολύ ωραίο το Sense 3.0, όλα πολύ όμορφα.....αλλά ακόμα δεν είναι λειτουργική!!!

Εκτός από το πρόβλημα με το Wifi Hotspot που ανέφερα και πιο πάνω σέρνεται κυριολεκτικά. Πάγωσα κάποιες εφαρμογές με το tb, όπως είπε κι ο Χρήστος, βελτιώθηκε κάπως αλλά για λίγο. Μετά από λίγη ώρα πάλι τα ίδια. Οπότε την αποχαιρέτησα προς το παρόν.

Έκανα καθαρή (με task29) εγκατάσταση της Typhonn 3.3.7 και τώρα η κατανάλωση είναι στα 5mA. Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει!!!

Δεν μου ξεκινούσε όμως το Navigon (Γιάννη μ' ακούς???:lol:). Το απεγκατέστησα, το ξαναεγκατέστησα από το market και έπαιξε!!!:)

Μένω λοιπόν τώρα με την 3.3.7....μέχρι νεωτέρας!!!:D

Γεια σου φίλε ,τώρα μπήκα ,ναι το έκανα χθες και όλα οκ.....είχες φαεινή ιδέα...όμως περίεργο.....:thanks:

sso
19-06-2011, 23:17
Την Κυριακή δεν δουλεύουμε Γιάννη!!!

Μόνο φλασάρουμε!!!:lol:

Τώρα περνάω μέσω Magdlr αυτή την Sd Rom http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1058809

bbbb
20-06-2011, 00:11
ακριβώς !!! τώρα φλασάρουμε typhoon 3.3.8 και έχουμε ένα 7ωρο μπροστά μας νυχτερινής αναμονής για να δούμε αν η ρομ θα πάρει πόδι :lol: ή θα κλείσει 24ωρο

stabill
20-06-2011, 00:27
Καλημερα σε ολους.

Μετα απο τις πολλες ερωτησεις πριν μερικες σελιδες, τελικα την εκανα την "εγχειρηση" και ο "ασθενης" ζει ακομα (τσαμπα το ειχα παρει με φοβο!!!)!YES!!YES!!YES!

Η MCCM GB Gingerbread HoneyComb Sense v3.0 SD δουλευει μια χαρα στο HD2 μου και εχω "στησει" τα παντα, εκτος απο................... MMS!!!

Τα settings φαινονται σωστα, τα εχω τσεκαρει απειρες φορες, αλλα δεν εχω καταφερει ακομα να στειλω mms.

(χαζη ερωτηση, μην βαρατε: δεν εχω επικοινωνησει με Cosmote γι'αυτο, αλλα τι να τους πω? Settings Android για HD2?)

Τι λετε εσεις οι εμπειροι?????!!!!!!!!!!???????????

agoodnightagoodnightagoodnightagoodnightagoodnight

aetos
20-06-2011, 06:33
Αν θελεις να στειλλεις πχ μια φωτο,πας με ενα file explorer (es πχ)πατας παρατεταμενα επανω του λες αποστολη -μυνηματα-θα δεις ενα κουτακι,αποστολη mms γραφεις και ενα κειμενακι αμα θες και ετοιμος(αν το εχεις ενεργοποιησει απο το δικτυο)....

stabill
20-06-2011, 11:57
Αν θελεις να στειλλεις πχ μια φωτο,πας με ενα file explorer (es πχ)πατας παρατεταμενα επανω του λες αποστολη -μυνηματα-θα δεις ενα κουτακι,αποστολη mms γραφεις και ενα κειμενακι αμα θες και ετοιμος(αν το εχεις ενεργοποιησει απο το δικτυο)....

Δυστυχως δεν γινεται... απο εμενα δεν φευγει, ενω αν μου στειλουν, εχω μια ειδοποιηση για mms στα εισερχομενα, αλλα οταν παω να κανω ληψη, μου λεει οτι απετυχε... Εχω βγαλει τα ματια μου στα settings, αλλα δεν βρισκω ακρη... λες και ασχολουμαι με αυτα τα πραγματα πρωτη φορα...:hmmmm::hmmmm::hmmmm::hmmmm2::hmmmm2:

grrrgrrrgrrrgrrrgrrrgrrrgrrrgrrrgrrr

sso
20-06-2011, 15:27
Παιδιά πέρασα σήμερα αυτή την SD Rom (μέσω MAGLDR). http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1130359

Οι πρώτες εντυπώσεις πάρα πολύ καλές. Ο τύπος έχει αφαιρέσει το Sense και γι αυτό πάει σφαίρα από τη πρώτη στιγμή.

Βάζοντας τον Launcher Pro Plus και μετά τα Launcher Pro Widgets γίνεται πολύ όμορφη (σαν να είναι με Sense).

Άλλωστε και στις CM7 Roms εγώ τον Launcher Pro Plus χρησιμοποιώ!!!

bbbb
20-06-2011, 16:18
Σωκράτη μπορείς να δοκιμάσεις με τη ρομ αυτή αν μπορεί να παίξει flash o browser;από ότι θυμάμαι οι παλιότερες εκδόσεις ρομ αυτού του είδους (εφαρμογές sense αλλά όχι ο sense launcher) είχαν πρόβλημα με το flash.τώρα είμαι με την typhoon 3.3.8 και η κατανάλωση προς το παρόν δείχνει να επανήλθε στα φυσιολογικά επίπεδα.πριν λίγο πέρασα και κάποια tweaks http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=14695842#post14695842 που εκτός του ότι κάνουν έγχρωμα τα εικονίδια στην πάνω μπάρα και στα αρχικά εικονίδια των ρυθμίσεων,ο τύπος υπόσχεται καλύτερη διάρκεια μπαταρίας αλλά και απόδοση.έκανα και το swap file στην sd που από ότι λέει χρησιμοποιείται ως προέκταση της μνήμης ραμ και προς το παρόν όλα δείχνουν οκ.θα δείξει βέβαια στην πορεία αλλά για τώρα δε βλέπω κάτι αρνητικό

sso
20-06-2011, 22:03
Χρήστο παίζει Flash!!:)

aetos
20-06-2011, 22:17
Σωκράτη μπορείς να δοκιμάσεις με τη ρομ αυτή αν μπορεί να παίξει flash o browser;από ότι θυμάμαι οι παλιότερες εκδόσεις ρομ αυτού του είδους (εφαρμογές sense αλλά όχι ο sense launcher) είχαν πρόβλημα με το flash.τώρα είμαι με την typhoon 3.3.8 και η κατανάλωση προς το παρόν δείχνει να επανήλθε στα φυσιολογικά επίπεδα.πριν λίγο πέρασα και κάποια tweaks http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=14695842#post14695842 που εκτός του ότι κάνουν έγχρωμα τα εικονίδια στην πάνω μπάρα και στα αρχικά εικονίδια των ρυθμίσεων,ο τύπος υπόσχεται καλύτερη διάρκεια μπαταρίας αλλά και απόδοση.έκανα και το swap file στην sd που από ότι λέει χρησιμοποιείται ως προέκταση της μνήμης ραμ και προς το παρόν όλα δείχνουν οκ.θα δείξει βέβαια στην πορεία αλλά για τώρα δε βλέπω κάτι αρνητικό

Καλησπέρα παιδιά ,Χρήστο τι είναι αυτό το swap ???φίλε έχει κάπου οδηγίες κλπ ??:respect:

aetos
20-06-2011, 22:18
Δυστυχως δεν γινεται... απο εμενα δεν φευγει, ενω αν μου στειλουν, εχω μια ειδοποιηση για mms στα εισερχομενα, αλλα οταν παω να κανω ληψη, μου λεει οτι απετυχε... Εχω βγαλει τα ματια μου στα settings, αλλα δεν βρισκω ακρη... λες και ασχολουμαι με αυτα τα πραγματα πρωτη φορα...:hmmmm::hmmmm::hmmmm::hmmmm2::hmmmm2:

grrrgrrrgrrrgrrrgrrrgrrrgrrrgrrrgrrr

Μάλλον θέλει ρύθμιση από το δίκτυο σου φίλε....για ρώτα τους ...

sso
20-06-2011, 22:32
[20JUN11]PATs Sense like MIUI 1.6.17 Multilanguage[MAGLDR]

http://oi53.tinypic.com/mi16qr.jpghttp://oi51.tinypic.com/ve4412.jpghttp://oi54.tinypic.com/ixb85c.jpg

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1132129

bbbb
20-06-2011, 22:58
Καλησπέρα παιδιά ,Χρήστο τι είναι αυτό το swap ???φίλε έχει κάπου οδηγίες κλπ ??:respect:
Το swap από ότι κατάλαβα είναι ένα κομμάτι της sd το οποίο το λειτουργικό μπορεί να το χρησιμοποιήσει όταν τελειώνει η μνήμη ραμ.και έτσι μπορείς να έχεις περισσότερες εφαρμογές ανοιχτές ταυτόχρονα.Tώρα το πως γίνεται υπάρχουν διάφοροι τρόποι.Ο πιο εύκολος κατά την γνώμη μου είναι μέσω του clockwork
Η διαδικασία θα κάνει φορμάτ την sd μας
Πηγαίνουμε στο clockwork στην επιλογή advanced και επιλέγουμε το Partition sd card.Στη συνέχεια επιλέγουμε το μέγεθος του ext partition που θέλουμε και μετά ρωτάει αν θέλουμε swap file.Επιλέγουμε 256 και το επιβεβαιώνουμε.Μόλις τελειώσει η διαδικασία,βάζουμε πάλι τα αρχεία μας στην sd αλλά ακόμη το λειτουργικό δε θα μπορεί να χρησιμοποιήσει το swap file
Για να το χρησιμοποιήσει
1.Κατεβάζουμε και ξεζιπάρουμε το αρχείο αυτό http://www.multiupload.com/8F46BIOBIA
2.Eγκαθιστούμε στο κινητό το πρόγραμμα gscript lite
3.Αντιγράφουμε στην sd στο φάκελο gscript το αρχείο swap.sh που αποσυμπιέσαμε στο βήμα 1
4.Aνοίγουμε το gscript και πατάμε μενού--->add script--->load file και επιλέγουμε swap
5.Κάνουμε save και μετά πατάμε πάνω του για να το τρέξουμε.
6.Περιμένουμε λίγο και θα εμφανιστεί στην οθόνη το μήνυμα setting swap space stdrr: και κάνουμε close και reboot
Eίμαστε έτοιμοι.Αν θέλουμε κάποια στιγμή να δούμε το ποσοστό χρήσης της ραμ αλλά και του swap ανοίγουμε την εφαρμογή terminal και γράφουμε free
Η πήγη για όλα αυτά ειναι το παρακάτω θέμα στο xda http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1122801

aetos
20-06-2011, 23:40
Χρήστο είσαι bigboss....:respect::respect::thanks:

sso
21-06-2011, 08:11
Είπαμε ο Χρήστος είναι "μανούλα" σ' αυτά!!!:respect:

Θυμάμαι πριν από αρκετά χρόνια είχα ασχοληθεί λίγο με το swap file για να αυξήσω τη μνήμη του Υπολογιστή χρησιμοποιώντας ένα USB Flash. Δεν είμαι σίγουρος αν είχα εμφανή αποτελέσματα.

Με λίγα λόγια είναι ένας χώρος της Κάρτας (η κάποιου άλλου αποθηκευτικού μέσου όταν πρόκειται για Υπολογιστή) που είναι κατάλληλα διαμορφωμένος ώστε να χρησιμοποιείται από το σύστημα σαν εικονική μνήμη!!!

bbbb
21-06-2011, 13:39
Σωστά.Και εγώ δεν έχω δει κάποια διαφορά μέχρι τώρα.Αν και για να δεις διαφορά πρέπει να ανοίξεις πολλές εφαρμογές,ώστε να τελειώσει πρώτα η κανονική μνήμη ραμ και μετά να αρχίσει να χρησιμοποιεί τo swap.Εκεί που ίσως δούμε διαφορά είναι αν το δοκιμάσουμε στις sense 3.0 roms.Κάποια στιγμή θα το δω αν δουλεύει και εκεί αλλά για τώρα typhoon 3.3.8 που μου δουλεύει άριστα και χωρίς battery drain.

stabill
21-06-2011, 21:20
Μάλλον θέλει ρύθμιση από το δίκτυο σου φίλε....για ρώτα τους ...

Ξερεις που κολλαω? Αν τους πω για HD2 & Android θα χασουν την μπαλα (οπως την εχασε σημερα ενας υπαλληλος στον Γερμανο στην γειτονια μου οταν το ειδε...)

Αν τους πω οτι εχω αλλο μοντελο (π.χ. Desire HD που εχει ετσι κι αλλιως Android), λες να βγαλω ακρη? :hmmmm::hmmmm::hmmmm:

bbbb
22-06-2011, 12:34
Ναι πες τους ότι έχεις άλλο μοντέλο.Αλλωστε οι ρυθμίσεις σε όλα είναι οι ίδιες.Τώρα βέβαια από την άλλη αν βάλεις όλες τις ρυθμίσεις σωστά και πάλι δε μπορείς να στείλεις,τότε πρόκειται για bug της rom που έχουμε στο hd2.

stabill
22-06-2011, 15:40
Ναι πες τους ότι έχεις άλλο μοντέλο.Αλλωστε οι ρυθμίσεις σε όλα είναι οι ίδιες.Τώρα βέβαια από την άλλη αν βάλεις όλες τις ρυθμίσεις σωστά και πάλι δε μπορείς να στείλεις,τότε πρόκειται για bug της rom που έχουμε στο hd2.

Πολυ το φοβαμαι αυτο που λες, διοτι τσεκαροντας τα settings φαινονται ολα σωστα... Υπαρχει καποιος φιλος με την συγκεκριμενη rom (MCCM GB Gingerbread HoneyComb Sense v3.0 SD) που να εχει αντιστοιχο προβλημα?

Αν ναι, με ποια προτεινετε να την αντικαταστησω?

bbbb
22-06-2011, 19:03
προσωπικά mms δεν έχω στείλει ποτέ οπότε δε μπορώ να βοηθήσω σε αυτό.Κυκλοφόρησε και η typhoon 3.3.9 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=933951
την πέρασα από πάνω χωρίς wipe και το πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν ότι μετά από κλήση κράσαρε το volume+. Το επανεγκατέστησα και προς το παρόν δεν έχω δει άλλα προβλήματα.

stabill
22-06-2011, 19:09
...στειλε ενα να δουμε...!!!!!!!:)

bbbb
22-06-2011, 21:01
λοιπόν...καταρχήν έχω 2 νούμερα wind.στο hd2 έχω την typhoon nand rom και οι ρυθμίσεις internet αλλά και mms περάστηκαν αυτόματα κατά την εκκίνηση.
Eπίσης δε χρησιμοποιώ το μανίσιο sms πρόγραμμα αλλά το handcent sms
δοκιμές που έκανα
1.στέλνω με mms μια εικόνα στο άλλο μου κινητό και μου έρχεται ειδοποίηση ότι έχω mms αλλά για να δω την εικόνα μου ζητάει να πατήσω download αλλά προφανώς επειδή έχω μηδενικό υπόλοιπο δε μπορεί να το κατεβάσει.Σωστά; Aρα στέλνει κανονικά το hd2
2.Στέλνω από το hd2 στο hd2 αλλά δε το λαμβάνω ποτέ...
ΕDIT
Είχα "παγώσει" με το titanium backup την default εφαρμογή μηνυμάτων.Μόλις την ξεκίνησα και έστειλα ένα mms μέσω αυτής αλλά και μέσω handcent sms από το hd2 στο hd2 το έλαβα πίσω κανονικά.Αρα δεν υπάρχει πρόβλημα.Οπότε είτε έχεις λάθος ρυθμίσεις της cosmote,είτε έχει πρόβλημα η ρομ σου,είτε έχει πρόβλημα η cosmote.

aetos
22-06-2011, 22:00
Χρήστο καλησπέρα ,έχεις αντιμετωπίσει πρόβλημα ποτέ με κάρτα sd ?? έτσι στα καλά καθούμενα ,ενώ την έβαζα στον ανταπτορα στο pc και μετά σε άλλο κινητό ,:rolleyes!:μου έκατσε ευκαιρία με LG OPTIMOUS 2X P990 ,και την έβαλα αλλά την είχα φορμάρει πριν επειδή είχα κάνει το παρτισιον για την 4.5 και την επανέφερα ,κολλούσε το νέο κινητό και όταν την βάζω στο pc μου λέει για διαμόρφωση ,αλλά δεν μπορούν λέει να την κάνουν τα windows....φταει που ειχε γινει πριν το παρτισιον ??

Υγ πάντως τώρα θα μπορώ να κάνω και εγώ δοκιμές με το εργαλείο ....!yodude!!yodude!

bbbb
22-06-2011, 22:10
Καλορίζικο το νέο σου κινητό.Κανονικά βάζοντας τη στο pc έπρεπε να μπορείς να φορμάρεις το fat32 κομμάτι.Για να τη σβήσεις τελείως δοκίμασε το partition mini wizard home που είναι free
H αν έχεις στο hd2 σου τον magldr βάλε την sd και μπες στην επιλογή 10.services--->5.clear sd mbr
Επειτα πήγαινε στην επιλογή 4.usb storage και σύνδεσε το καλώδιο στο pc ή βάλτη στον reader και λογικά θα σε αφήσει να την φορμάρεις κανονικά.

aetos
22-06-2011, 22:24
Αδερφέ ,δεν εχω λόγια ...θα το δοκιμάσω ,ευχαριστώ πολύ....από αύριο ξεκινάω τις δοκιμές....:thanks::respect:

Edit ,μπα τίποτα την βλέπουν και ο paragon και o mini tool ,σαν bad ,λες να καταστράφηκε ??και είναι 16 ρα να πάρει η ευχή....

stabill
22-06-2011, 22:34
λοιπόν...καταρχήν έχω 2 νούμερα wind.στο hd2 έχω την typhoon nand rom και οι ρυθμίσεις internet αλλά και mms περάστηκαν αυτόματα κατά την εκκίνηση.
Eπίσης δε χρησιμοποιώ το μανίσιο sms πρόγραμμα αλλά το handcent sms
δοκιμές που έκανα
1.στέλνω με mms μια εικόνα στο άλλο μου κινητό και μου έρχεται ειδοποίηση ότι έχω mms αλλά για να δω την εικόνα μου ζητάει να πατήσω download αλλά προφανώς επειδή έχω μηδενικό υπόλοιπο δε μπορεί να το κατεβάσει.Σωστά; Aρα στέλνει κανονικά το hd2
2.Στέλνω από το hd2 στο hd2 αλλά δε το λαμβάνω ποτέ...
ΕDIT
Είχα "παγώσει" με το titanium backup την default εφαρμογή μηνυμάτων.Μόλις την ξεκίνησα και έστειλα ένα mms μέσω αυτής αλλά και μέσω handcent sms από το hd2 στο hd2 το έλαβα πίσω κανονικά.Αρα δεν υπάρχει πρόβλημα.Οπότε είτε έχεις λάθος ρυθμίσεις της cosmote,είτε έχει πρόβλημα η ρομ σου,είτε έχει πρόβλημα η cosmote.

Xμμμμμ...... μπερδευτηκα λιγο!!! :???::???::???:

Στο (1) τι εννοεις "μηδενικο υπολοιπο"??? Εχει να κανει με το handcent sms? (δεν το εχω εγκαταστησει ακομα...)

Με το Titanium backup τι ακριβως εκανες? Το βρηκα εγκατεστημενο οταν περασα την rom, αλλα δεν το εχω χρησιμοποιησει ακομα... Τι πρεπει να "ξεπαγωσω"???

bbbb
22-06-2011, 22:42
Eννοώ ότι στο κινητό στο οποίο έστειλα το πρώτο mms δεν έχω κάρτα.Οπότε χωρίς κάρτα δε μπορεί να συνδεθεί στο ιντερνετ για να μου κατεβάσει την εικόνα του mms αλλά έλαβα την ειδοποίηση ότι μου έστειλαν mms.Το σίγουρο είναι ότι με wind δίκτυο και nand typhoon rom,το hd2 δεν έχει πρόβλημα στο να στείλει-λάβει mms.
Η default εφαρμογή μηνυμάτων δεν είναι "παγωμένη" εξαρχής.Αν βλέπεις στο μενού μια εφαρμογή με όνομα μηνύματα και μπορείς να στείλεις-λάβεις sms ενώ δεν έβαλες κάποιο άλλο πρόγραμμα είσαι οκ από αυτό.
Eπίσης προσωπικά όσο καιρό χρησιμοποιώ android με nand αλλά και sd roms ποτέ δεν χρειάστηκε να βάλω χειροκίνητα ρυθμίσεις για internet και mms.τις παίρνει πάντα αυτόματα κατά την πρώτη εκκίνηση της ρομ.

sso
23-06-2011, 08:17
Αδερφέ ,δεν εχω λόγια ...θα το δοκιμάσω ,ευχαριστώ πολύ....από αύριο ξεκινάω τις δοκιμές....:thanks::respect:

Edit ,μπα τίποτα την βλέπουν και ο paragon και o mini tool ,σαν bad ,λες να καταστράφηκε ??και είναι 16 ρα να πάρει η ευχή....

Γιάννη δοκίμασε και το SD Formater.

Όταν είχα το omnia i900 κάποια στιγμή σταμάτησε να βλέπει την Αποθήκη μου. Είχα βρει ένα εργαλείο με το οποίο την είδε και έκανε format.
Δεν θυμάμαι πως λεγόταν. Θα ψάξω να το βρω και θα σου πω φίλε!!!

Edit: Γιάννη το StorageTool είναι το εργαλείο, αλλά είναι .cab για Windows Mobile. Και βέβαια εγω το χρησιμοποίησα για να δω την Αποθήκη μου. Δεν θυμάμαι αν κάνει και για SD.

aetos
23-06-2011, 09:19
Ευχαριστώ Σωκράτη ,θα το δω ....Ευχαριστώ:respect:

stabill
23-06-2011, 09:43
Eννοώ ότι στο κινητό στο οποίο έστειλα το πρώτο mms δεν έχω κάρτα.Οπότε χωρίς κάρτα δε μπορεί να συνδεθεί στο ιντερνετ για να μου κατεβάσει την εικόνα του mms αλλά έλαβα την ειδοποίηση ότι μου έστειλαν mms.Το σίγουρο είναι ότι με wind δίκτυο και nand typhoon rom,το hd2 δεν έχει πρόβλημα στο να στείλει-λάβει mms.
Η default εφαρμογή μηνυμάτων δεν είναι "παγωμένη" εξαρχής.Αν βλέπεις στο μενού μια εφαρμογή με όνομα μηνύματα και μπορείς να στείλεις-λάβεις sms ενώ δεν έβαλες κάποιο άλλο πρόγραμμα είσαι οκ από αυτό.
Eπίσης προσωπικά όσο καιρό χρησιμοποιώ android με nand αλλά και sd roms ποτέ δεν χρειάστηκε να βάλω χειροκίνητα ρυθμίσεις για internet και mms.τις παίρνει πάντα αυτόματα κατά την πρώτη εκκίνηση της ρομ.

gm1
Δυστυχως δεν καταφερα τιποτα, ουτε με το "μαμισιο" προγραμμα, ουτε με το handset sms. Το επομενο βημα ειναι να παω σε κανενα καταστημα cosmote... Τhanks παντως!!!
:thanks::thanks::thanks:

sso
23-06-2011, 10:39
Και να που κόλλησα σε κάτι πολύ απλό!!!:computer_bash::computer_bash:

Άλλαξα πάροχο και δεν βρίσκω από που αλλάζει το PIN!!!:hypno:

Rom:TyphooN v.3.3.9

bbbb
23-06-2011, 11:24
Ρυθμισεις---τοποθεσια και ασφαλεια---κλειδωμα καρτας σιμ

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

sso
23-06-2011, 11:44
Σ' ευχαριστώ Χρήστο!!!:thanks:

Υπάρχει πρόγραμμα μέτρησης εξερχομένων κλήσεων κατά πάροχο????:hypno:

Ζητάω πολλά ε???:D

bbbb
23-06-2011, 12:54
Γράψε στο μαρκετ call meter και όλο κάτι θα βρεις που επιτρέπει να βάλεις wildcards π.χ. 693* .Αλλά από την άλλη από τη στιγμή που υπάρχει η φορητότητα δε θα έχεις αξιόπιστο αποτέλεσμα

sso
23-06-2011, 13:00
Αυτό είναι το πρόβλημα Χρήστο.

Με τη φορητότητα δεν βγάζουμε άκρη!!!

bbbb
23-06-2011, 18:14
Ακριβώς.Δε νομίζω να υπάρχει εφαρμογή που να μπορεί να αναγνωρίσει αν κάποιος έχει κάνει φορητότητα.
Λοιπόν έχω νέα σχετικά με το swap στις sense roms.Το δοκίμασα στην v4.5 kingdom sense rom.Δε κάνει πιο γρήγορη τη συσκευή αλλά μπορούμε να έχουμε περισσότερες εφαρμογές στη μνήμη.Το android όταν δε φτάνει η μνήμη ram κλείνει εφαρμογές που αφήσαμε στη ραμ,προκειμένου να ελευθερώσει μνήμη για τις νέες.
Με το swap πετυχαίνουμε (μέχρι ενός σημείου φυσικά) αντί να κλείνουν οι εφαρμογές να πηγαίνουν εκεί και έτσι όταν θέλουμε να μεταφερθούμε πάλι σε αυτή,αντί να φορτώνει από την αρχή την παίρνει από το swap με αποτέλεσμα να έχουμε καλύτερο multitasking.Ομως επειδή η κάρτα μνήμης δεν έχει τις ταχύτητες της μνήμης ραμ,δεν βλέπουμε μεγαλύτερη ταχύτητα στο σύστημα.Ομως ο χρόνος φόρτωσης σε σχέση με το να φορτώνουν από το μηδέν είναι σίγουρα καλύτερος.
Ενδεικτικά να αναφέρω ότι είχα ανοιχτά την εφαρμογή τηλεφώνου,τα μηνύματα,τις ρυθμίσεις,dolphin browser mini,angry birds,market,dont panic,tapatalk,tunein radio που έκανε streaming,gmail,file expert και δεν είχα ούτε ένα refresh του htc sense.παράλληλα μπορούσα να μετακινηθώ σε κάθε εφαρμογή που είχα ανοιχτή και η οποία ήταν στο σημείο που την άφησα αλλά και στα μενού του κινητού κανονικά.
Τελος κάθε φορά που άνοιγα μια επιπλέον εφαρμογή πήγαινα στην εφαρμογή terminal emulator και πληκτρολογώντας free έβλεπα ότι αυξανόταν η χρήση του swap file.

sso
26-06-2011, 21:41
Έχω φορέσει την Ginger 2.3.4 Sense.s_V32

Την έχω τώρα περίπου 3 μέρες και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Δεν υστερεί σε ταχύτητα από την TyphooN και έχει και το Sense!!!:)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1062881

stabill
28-06-2011, 01:18
Για να αντικαταστησω την version που εχω στην sd μου με μια αλλη, αρκει να αντικαταστησω το folder Android, ή χρειαζονται επιπλεον ενεργειες? Πιο απλα, θα βλεπει τιποτα απο οσα του εχω εγκαταστησει, ή παμε για "καθαρισμα" και ολα παλι απο την αρχη?

:thanks::thanks::thanks::thanks::thanks:
agoodnightagoodnightagoodnightagoodnightagoodnight

sso
28-06-2011, 08:21
Αντικατάσταση του φακέλου Android και δεν χρειάζεται κάτι άλλο.

Αν θέλεις μπορείς να πάρεις backup τις εφαρμογές που έχεις εγκαταστήσει με το Titanium Backup και να τις επαναφέρεις.

Αν θέλεις να επαναφέρεις κάποια στιγμή τη Ρομ που έχεις τώρα, επαναφέρεις το φάκελο Android και θα τα έχεις πάλι όλα όπως τα είχες!!!

stabill
28-06-2011, 09:49
Αντικατάσταση του φακέλου Android και δεν χρειάζεται κάτι άλλο.

Αν θέλεις μπορείς να πάρεις backup τις εφαρμογές που έχεις εγκαταστήσει με το Titanium Backup και να τις επαναφέρεις.

Αν θέλεις να επαναφέρεις κάποια στιγμή τη Ρομ που έχεις τώρα, επαναφέρεις το φάκελο Android και θα τα έχεις πάλι όλα όπως τα είχες!!!

gm1gm1gm1
:thanks::thanks::thanks::thanks::thanks:

denexo
28-06-2011, 11:15
Καλημέρα :) Έχω στο HD2 την τελευταία omega rom. Στην SD έχω την mccm 3.0 gingerbread rom από την οποία είμαι πολύ ευχαριστημένος εκτός από κάποια θεματάκια, όπως η κατανάλωση που κολλάει στα 300mA για αρκετή ώρα με αποτέλεσμα να πέφτει η μπαταρία για πλάκα, το γεγονός ότι μερικές εφαρμογές πρέπει να μεταφερθούν στην μνήμη του τηλεφώνου για να παίξουν (βλ. angry birds :P), το bluetooth handsfree που αργεί να συνδεθεί. Το περιβάλλον του android με launcher pro plus, handcent sms, το widget ελέγχου ισχύος στις cyanogemod ρομ, την εφαρμογή του tromaktiko για να διαβάζεις ειδήσεις είναι πολύ βολικό, και όσο περνάει ο καιρός μπαίνω όλο και λιγότερο στα WM. Το μόνο που με κρατάει πίσω είναι η κατανάλωση της μπαταρίας. Θα μου πείτε λογικό για sd rom. Οπότε ερωτώ : ποια nand rom προτείνετε; Θα προτιμούσα μια sense rom αλλά αυτό δεν είναι δεσμευτικό. Επίσης θα ήθελα να παίξω με swap partition στην sd. To βασικότερο όλων όμως είναι η κατανάλωση να είναι σαν αυτή των wm που είναι φορτωμένα τώρα πάνω στην nand και να μην έχει bugs σαν αυτά που προανέφερα. Βλέπω πολλοί έχετε την typhoon. Άλλες προτάσεις για daily use nand rom?

sso
28-06-2011, 11:50
http://www.bytheway.gr/showpost.php?p=140309&postcount=1614

bbbb
28-06-2011, 13:36
Έχω φορέσει την Ginger 2.3.4 Sense.s_V32

Την έχω τώρα περίπου 3 μέρες και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Δεν υστερεί σε ταχύτητα από την TyphooN και έχει και το Sense!!!:)

Aυτή η ρομ έχει sense theme αλλά στην ουσία είναι cyanogen.Κανονική sense είναι αυτή
http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1124757 αλλά φυσικά δεν είναι τόσο γρήγορη όσο αυτή που αναφέρεις και το swap partition δε λειτουργεί.παρόλα αυτά είναι αρκετά καλή για καθημερινή χρήση

paramythas
28-06-2011, 21:20
καλησπέρα σε όλους !!!

μετά από πολλές δοκιμές σε adroid sd rom ακόμα δεν έχω κατάληξη σε κάποια όλες έχουν και πάντα θα έχουν κάποια κολλήματα.

από δικές σας εμπειρίες και δοκιμές ποιες πιστεύεται είναι η καλύτερη??

denexo
29-06-2011, 10:42
http://www.bytheway.gr/showpost.php?p=140309&postcount=1614

Aυτή η ρομ έχει sense theme αλλά στην ουσία είναι cyanogen.Κανονική sense είναι αυτή
http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1124757 αλλά φυσικά δεν είναι τόσο γρήγορη όσο αυτή που αναφέρεις και το swap partition δε λειτουργεί.παρόλα αυτά είναι αρκετά καλή για καθημερινή χρήση

Με βλέπω να έχω δουλειά μέσα στο ΣΚ :P Η αλήθεια είναι ότι προτιμώ την ταχύτητα από το Sense UI και ήδη στην mccm 3.0 sd rom που έχω παίζω με launcherpro plus, news and weather widget για τον καιρό και το widget ελέγχου ισχύος που έχουν οι cm7 rom για άνοιγμα/κλείσιμο wifi κτλ. Μαζί με το honeycomb live wallpaper συνθέτουν ένα πολύ ωραίο και χρηστικό αποτέλεσμα. Υπάρχει κάποιο post σε αυτό το thread με μαζεμένες οδηγίες; Νομίζω κάτι είχε πάρει το μάτι μου από τον bbbb. Go go my gadget search :P

bbbb
29-06-2011, 13:20
http://www.bytheway.gr/showthread.php?t=42021

denexo
29-06-2011, 14:13
Σωτήρας όπως πάντα ο Χρήστος, όπως και ο Σωκράτης και όλοι όσοι ποστάρουν με τόσο μεράκι εδώ για να βοηθήσουν εμάς τους αδαείς. Ευχαριστώ πολύ !

peolinio
29-06-2011, 14:49
καλησπερα παιδια οποιος ξερεια καποια καλυτερη - σταθερη - ομορφη sd ram απο την gingerbread ας με ενημερωσει !!!! Δεν προλαβαινω τις εξελιξεις

aetos
29-06-2011, 18:32
καλησπερα παιδια οποιος ξερεια καποια καλυτερη - σταθερη - ομορφη sd ram απο την gingerbread ας με ενημερωσει !!!! Δεν προλαβαινω τις εξελιξεις

Η καλύτερη ,ομορφότερη κλπ εξαρτάται και από το γούστο του καθενός ,κανε και κανένα παιχνιδάκι μόνος σου ,για να μάθεις κιόλας ,δοκίμαζε ένα την κάθε φορά να βλέπεις τι αποτέλεσμα θα έχει ,για να βγάζεις συμπέρασμα.
Από τις πιο καλές και σταθερές ρομ sd είναι η παλιά καλή

SuperRAM_Sense_v0.1

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=892797

aetos
03-07-2011, 15:14
[02.JUL.11][MAG/cLK]TyphooN CyanogenMod 7 Nightly v3.4.1[2.3.4][A2SD][tytung r10]

Changelog:
v3.4.1: Updated to cm_bravo_120 base. Updated to tytung's GPS lib v1.5. Updated to GAPPS 06/13/11. Attempted to include T-Mobile Wifi calling from tytung. I was able to run the wifi calling app @ 240 dpi but am unsure if it actually works. However, I am not seeing any errors. It says Enabling... Implemented some of dorimanx's tweaks.

bbbb
03-07-2011, 18:56
Παιδιά αν βάλει κάποιος την typhoon 3.4.1 και έχει navigon ας το δοκιμάσει αν χάνεται και έρχεται το σήμα gps μετά από κάποια δευτερόλεπτα.

aetos
03-07-2011, 19:17
Χρήστο εγώ γύρισα στην 3.4.0 ,η 3.4.1 έχει bug με το wifi....:(:(

sso
03-07-2011, 19:29
Παιδιά αν βάλει κάποιος την typhoon 3.4.1 και έχει navigon ας το δοκιμάσει αν χάνεται και έρχεται το σήμα gps μετά από κάποια δευτερόλεπτα.

Χρήστο ναι φαίνεται να χάνεται στιγμιαία και να επανέρχεται.
Όμως χθες είχα αυτήν...http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1062881 και μου έκανε τα ίδια σε πραγματική πλοήγηση.

Γιάννη με το WiFi δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα. Τι ακριβώς σου κάνει?

aetos
03-07-2011, 20:35
H 3.4.0 έχει απίστευτα ακαριαίο σήμα και πολύ καλή σε όλα.
Σωκράτη η 3.4.1 δείχνει το σήμα wifi αχνά και μπήκα μια φορά ,την επόμενη μου είπε αναμονή για σήμα και είμαι ακριβώς δίπλα στο wifi....την άλλαξα επιτόπου ...:rolleyes!::D

bbbb
03-07-2011, 23:50
Χρήστο ναι φαίνεται να χάνεται στιγμιαία και να επανέρχεται.
Όμως χθες είχα αυτήν...http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1062881 και μου έκανε τα ίδια σε πραγματική πλοήγηση.

Γιάννη με το WiFi δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα. Τι ακριβώς σου κάνει?
Την v32 ειχες; τότε ναι λογικο ειναι να σου το εκανε και εκεί.ειναι λογω της έκδοσης 1.5 των αρχειων του gps.το διαβασα στο θεμα του tytung για το gps και ηθελα να το επιβεβαιωσω αν ισχύει.δυστυχώς τα ίδια μου κανει και στο dont panic.

H λύση ειναι να φλασαρεις την έκδοση gps v1.3 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1100114

aetos
04-07-2011, 06:51
Βγήκε και η V33 , δυστυχώς λόγω καταστάσεων δεν προλαβαίνω να φλασάρω παιδιά .....δεν πειράζει όσο μπορώ θα σας παρακολουθώ ......

sso
04-07-2011, 08:09
Έβαλα την 3.4.0 και κάνει τα ίδια και εδώ. Στιγμιαία εμφανίζεται πάνω η κόκκινη μπάρα που γράφει GPS.....

Εντελώς στιγμιαία και φεύγει!!!Και έχω την εντύπωση ότι το κάνει εδω και αρκετό καιρό.

Μάλλον αυτό που λες Χρήστο. Έχει να κάνει με τις βιβλιοθήκες GPS. Λες να φλασάρουμε την έκδοση 1.3. Δηλαδή το κάνει και με την 1.4;;;

bbbb
04-07-2011, 11:02
Ναι εμένα με το dontpanic μου το κάνει και με την 1.4.Επίσης διαβάζω ότι σε κάποιους με το navigon μετά από 1 λεπτό η 1,4 και 1,5 τους κάνει και reboot

aetos
05-07-2011, 11:09
Μάλλον εδώ θα βρω τη λύση , παιδιά εχω ένα θέμα περίεργο ,στο hd2 μας μπορώ και διαβάζω αρχεία txt Ελληνικά ,στο lg optimus 2x γιατί όχι ?? θέλει τίποτα να του προσθέσω ??με κανένα πρόγραμμα δεν ανοίγει ,ενώ στο hd2 ,με τον es μια χαρά....:(

EDIT: COOL READER η λύση......ευχαριστώ....

ntavelis_pas
06-07-2011, 23:07
παιδια πρεπει να εχω κανει ζημια στο κινητο.....το πιο πιθανο επεξεργαστη απο τα Over Clocking

αν μιλησω πολυ κ αρχισει να ζεσταθει εστω κ λιγο κολλαει κ αρχιζει να ζεστενεται πιο πολυ. Αν ανοιξω τα Data ειδικα δεν προλαβαινω να σερφαρω γ πανς απο 3-4 λεπτα.

Τι λετε?

bbbb
07-07-2011, 11:21
Αυτο στο κανει με ολες τις ρομ; δοκιμασες windows και καθαρη εγκατάσταση του android; και οταν λες overclock έχεις ρυθμίσει τον επεξεργαστή να τρεχει συνεχώς στα 1500mhz;

Sent from my Nexus One using Tapatalk

bbbb
07-07-2011, 14:41
Κάτι πήγε στραβά στην typhoon 3.4.1 και το παραδέχεται και ο chef http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=15426941&postcount=13102
οπότε όσοι θέλουν να βάλουν την typhoon ας βάλουν την 3.4.0 ή κάποια παλιότερη.

ntavelis_pas
09-07-2011, 20:27
Αυτο στο κανει με ολες τις ρομ; δοκιμασες windows και καθαρη εγκατάσταση του android; και οταν λες overclock έχεις ρυθμίσει τον επεξεργαστή να τρεχει συνεχώς στα 1500mhz;

δεν την ειχα μονιμα στα 1500.
θα δοκιμασω να βαλω windows να δουμε. επειδη ειναι ακομα στην εγγυηση θα φανει οτι το κινητο εχει ιστορικο σε ανδροιδ?

EDIT

και τα κλασσικα ξεκινησαν Τασκ29 κ ολα απο την αρχη....
την πρωτη φορα δεν εκανε σςστα την εγατασταση του recovery 150M της ΡΟM της ρομ που ειχα επιλεξει.

:palamakia1: Οποτε Παγοθηκη απο την καταψυξη και ολη η διαδικασια απο την αρχη. εβαλα την TyphooN CyanogenMod 7 Nightly v3.4.0

ο χρονοσ θα δειξει για τον εφταιγε η ρομ.

bbbb
10-07-2011, 17:02
Κανονικά από την στιγμή που θα φορμάρεις την sd και θα επαναφέρεις την επίσημη wm rom,δεν υπάρχει τρόπος να φανεί ότι έβαλες android.Εκτός και αν και το hd2 έχει κάποιο εσωτερικό μετρητή στυλ galaxy που δείχνει πόσα φλασαρίσματα έκανες.Αλλά φαντάζομαι ότι μετά από τόσο καιρό και τόσα λειτουργικά που βάλαμε,αν είχε κάτι τέτοιο θα το είχαν ανακαλύψει

Από εκεί και πέρα έβγαλαν σήμερα βελτιωμένα αρχεία για το gps.
http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1100114
2 έκδοσεις v1.7 με λειτουργικό a-gps.Οσοι χρησιμοποιούν dontpanic ή navigon βάζουν την v1.7 rpc έκδοση.
Για να καταλάβουμε αν λειτουργεί σωστά το a-gps κατεβάζουμε από το market το gps status και περιμένουμε σε ανοιχτό μέρος για να κλειδώσει.Εννοείται ότι θέλει ιντερνετ για να κατεβάσει τα a-gps data.Αν λειτουργεί σωστά πρέπει να βλέπουμε δεξιά στους δορυφόρους στο sats/fix 7/7,8/8,9/9 κτλ.Aν βλέπουμε 5/7,5/8 κτλ τότε δε λειτουργεί το a-gps.

stabill
13-07-2011, 13:10
http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1038694

MccMBoxmaX GS V8 Gingerbread 2.3.3[Sense 2.1+3.0]3D Effect 720p

Μολις δοκιμασα την rom που αναφερεται πιο πανω και ενω μου αρεσε "εμφανισιακα", μου παρουσιαζε καποιες οριζοντιες γραμμες στην οθονη (σε μικρο χωρο, οχι παντου), ειτε σε εικονιδια ειτε σε text (δεν το εχω ξαναδει αυτο, κατι σαν "χαλασμενη" οθονη...).

Επισης μου πηγαινε σχετικα αργα, οι εναλλαγες των οθονων δεν ηταν τοσο ομαλες ή τοσο γρηγορες οσο σε αυτη που εχω τωρα (MCCM GB Gingerbread HoneyComb Sense v3.0 SD)...

Εν τω μεταξυ, διαβασα οτι διορθωθηκε το προβλημα με τα MMS, αλλα δεν ισχυει... Εξακολουθω να μην μπορω να στειλω MMS!!! :computer_bash::computer_bash::computer_bash:

Δεν ασχοληθηκα περισσοτερο, επεστρεψα στην "παλια" μου και βλεπουμε...

Ολα αυτα εντελως ενημερωτικα, οποιος την δοκιμασε, ας μας πει τι ειδε!!!

(Υ.Γ. Εκανα rename τον παλιο φακελο Android και στην συνεχεια περασα στην sd τον καινουργιο... Εκανα τα γνωστα στο reboot και τοτε διαπιστωσα ολα οσα αναφερω. Παιζει ρολο αυτο στο θεμα της ταχυτητας και ολων των αλλων? Αν το εκανα σε "καθαρη" sd θα ηταν καλυτερα τα πραγματα?)

bbbb
13-07-2011, 14:00
Οι οριζόντιες γραμμές στην οθόνη,είναι γνωστό θέμα με όλες τις 2.3.3 sense roms λόγω του ότι δεν έχουμε 100% συμβατούς drivers γραφικών.Και γενικά οι sense roms είναι πιο αργές από τις απλές

stabill
14-07-2011, 23:25
Παιδια, θελω για μια ακομα φορα τα "φωτα" σας σε 2 προβληματακια!!!

Καταρχην "φοραω" την MCCM GB Gingerbread HoneyComb Sense v3.0 SD και μπορω να πω οτι εδω και ενα μηνα με εκανε να ασχοληθω ξανα με το κινητο μου...

Το ενα - αλυτο ακομα - προβλημα ειναι με τα MMS... Εχω αλλαξει 3 διαφορετικες roms (αυτη που αναφερω καθως και τις MccMBoxmaX GS V8 Gingerbread 2.3.3 & την αντιστοιχη V7 - αν θυμαμαι καλα)και δεν γινεται τιποτα...
Οι ρυθμισεις ειναι σιγουρα σωστες (εχω αναφερθει και παλαιοτερα σε αυτο) αλλα δουλεια δεν γινεται... Οσοι εχετε το Android στην rom του κινητου και οχι στην sd εχετε δοκιμασει να στειλετε MMS? Ξερω οτι αυτος ο τροπος ειναι πρωτογονος και δεν αφορα τετοια τηλεφωνα, ας το κανει ομως καποιος και να μου πει, θα με υποχρεωσει!!!! Στην κυριολεξια εχω βγαλει τα ματια μου και δεν βγαζω ακρη!!! Αν δουλεψει ετσι, να προχωρησω κι εγω, αλλιως δε με χαλαει το Android στην sd, μια χαρα δουλευει (κατα τ'αλλα!!!)

Το αλλο το διαπιστωσα αποψε και εχει να κανει με το bluetooth... Δοκιμασα να στειλω καποια αρχεια σε ενα σχετικα παλιο Nokia & καταφερα να στειλω μονο ενα... Στις υπολοιπες περιπτωσεις ειτε μου ελεγε οτι ηταν αδυνατο, ειτε "εχανε" εντελως το αλλο τηλεφωνο... Οταν γυρισα σε WM ολα πηγαν καλα...

Τι λετε για αυτο? Να το θεωρησω τυχαιο (δεν εχω την δυνατοτητα να κανω δοκιμες με αλλα τηλεφωνα προς το παρον...) ή ειναι και αυτο ενα "γνωστο" προβληματακι? Ή κανω καμμια μ........ εγω? (!!!) :lol::lol::lol:

Περιμενω τις απαντησεις των "εμπειρων" και εγω κερναω...... ε-μπυρες!!!
abeerabeerabeerabeer

Ευχαριστω!!!
agoodnight

bbbb
15-07-2011, 11:23
Φιλε για τα mms σου ειχα γραψει και παλιοτερα τι ειχα παρατηρησει.προβλημα δεν ειδα να υπαρχει αλλα δεν ειμαι και ο τυπος που στελνει συνεχως mms.για το Bluetooth δοκιμασε να στελνεις-λαμβανεις μεσω του προγραμματος Bluetooth file transfer που κατεβαζεις απο το μαρκετ

stabill
15-07-2011, 11:46
Φιλε για τα mms σου ειχα γραψει και παλιοτερα τι ειχα παρατηρησει.προβλημα δεν ειδα να υπαρχει αλλα δεν ειμαι και ο τυπος που στελνει συνεχως mms.για το Bluetooth δοκιμασε να στελνεις-λαμβανεις μεσω του προγραμματος Bluetooth file transfer που κατεβαζεις απο το μαρκετ

Θυμαμαι τι μου ειχες πει και καταλαβαινω οτι εχοντας τετοια κινητα ειναι κουτο να ασχολεισαι με αποστολη mms οταν μπορεις να στειλεις οποιοδηποτε αρχειο με 1000 αλλους τροπους... Ελα ομως που καποιοι εχουν ακομα παλια τηλεφωνα, οποτε σε αυτη τη περιπτωση, η αποστολη φωτογραφιων "πατροπαραδοτα" ειναι μονοδρομος!!! Και πες ΟΚ, εγω δεν στελνω... Μου στελνουν ομως και δεν μπορω να τα δω!!!

Οσο για το bluetooth, θα δοκιμασω αυτο που λες, τωρα κιολας!!! Απλα αναρωτιεμαι τι συμβαινει...

Οπως καταλαβαινεις, εδω και ενα μηνα περιπου, ψαχνομαι γενικως... Αν λυσω αυτα τα προβληματακια, δεν νομιζω να χρησιμοποιησω αλλο λειτουργικο... τουλαχιστον οχι σε αυτη τη ζωη!!!

Ευχαριστω και παλι...
:thanks::thanks:

και κατι ασχετο: Το Titanium backup πως ακριβως λειτουργει? Εχω κρατησει backup στα... παντα!!! Σκεφτομαι, οταν π.χ. αλλαξω τη rom με καποια αλλη, να τα "πεταξω" ολα μεσα και να το εχω οπως ηταν πριν, με ολες τις εφαρμογες, αλλα με νεωτερη rom... Αναρωτιεμαι ομως: Θα πανε ολα "στην θεση τους"??? Οσα ηταν στην sd θα πανε στην sd και οσα ηταν στο τηλεφωνο θα πανε στο τηλεφωνο? Ή θα γινει κανενα μπαχαλο? και κατι ακομα... θα διπλοπεραστουν οι εφαρμογες?

bbbb
15-07-2011, 16:23
Το titanium backup μπορεί να επαναφέρει τις εφαρμογές χρήστη και τα δεδομένα τους,όπως ακριβώς τα είχες στην προηγούμενη ρομ.Δεν υπάρχει θέμα να διπλοπεραστούν οι εφαρμογές.Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι κάποιες φορές δεν γίνεται σωστή επαναφορά των δεδομένων(ρυθμίσεις που κάνει ο χρήστης στις εφαρμογές) αν κάνεις επαναφορά από sd rom σε nand rom.Aπό sd σε sd,είτε από nand σε nand δεν υπάρχει θέμα "μπάχαλου",αρκεί να επαναφέρεις μόνο τις εφαρμογές χρήστη και όχι του συστήματος μιας και αυτές διαφέρουν ανάλογα τη ρομ.
Επίσης όταν φορτώνεις μια νέα ρομ,αν ανοίξεις το market και μετά κάνεις επαναφορά των εφαρμογών,τότε κάποιες εφαρμογές θα χάσουν τη σύνδεση με το μάρκετ και έτσι αν βγει ανανεωμένη έκδοση της εφαρμογής,δε θα σε ενημερώσει αυτόματα το σύστημα.Γιαυτό καλό ειναι να κάνεις επαναφορά των εφαρμογών και μετά ένα reboot και μετά να ανοίγεις το market.

paramythas
16-07-2011, 18:30
την καλησπερα μου σε ολους...!!!
πηρα την απόφαση να περάσω κανονικά ta android στο hd2 μου.
απλος ηθελα να ρωτησω αν η ταχυτητα θα ειναι μεγαλύτερη σε σχεση με τις sd rom???
και ποια να περασω ως ποιο σταθερη ρομ.??
και κατι ακομα πρεπει να προσεξω τιποτα παραπανω εκτός απο αυτα που εχει αναφερει στον αδηγο ο χρηστης bbbb?? γιατι εχω την t-mobile εκδοση.
σας ευχαριστω :D:D

aetos
16-07-2011, 19:26
Αυτη [16.JUL.11][MAG/cLK]TyphooN CyanogenMod 7 Nightly v3.4.2[2.3.4][A2SD][tytung r10]

βασικά την 3.4.0 η οποία είναι πάρα πολύ καλή .....αυτή αστην να την δοκιμάσουν πρώτα οι ειδικοί (Σωκράτης-Χρήστος):rolleyes!::rolleyes!: γιατί η 3.4.1 είχε κάτι προβληματάκια.....
Την 3.4.0 βαλτην με κλειστά τα μάτια ενάμιση μήνα μου ήταν απροβλημάτιστη.....

bbbb
16-07-2011, 19:53
Ας δοκιμάσουμε να δούμε τι λέει και η 3.4.2
την καλησπερα μου σε ολους...!!!
πηρα την απόφαση να περάσω κανονικά ta android στο hd2 μου.
απλος ηθελα να ρωτησω αν η ταχυτητα θα ειναι μεγαλύτερη σε σχεση με τις sd rom???
και ποια να περασω ως ποιο σταθερη ρομ.??
και κατι ακομα πρεπει να προσεξω τιποτα παραπανω εκτός απο αυτα που εχει αναφερει στον αδηγο ο χρηστης bbbb?? γιατι εχω την t-mobile εκδοση.
σας ευχαριστω :D:D
Είναι καλύτερες οι nand version σίγουρα σε μπαταρία.Σε ταχύτητα δεν έχω δει αξιοσημείωτη διαφορά,τουλάχιστον στις non sense roms.Ο οδηγός μου ισχύει και για το t-mobile.Αυτό που πρέπει να προσέξεις με το t-mobile είναι να μη του φλασάρεις λάθος radio γιατί θα το καταστρέψεις.Εγώ μόλις το πήρα,του έβαλα hspl 2.08 και ράδιο 2.15.50.14 και δεν ξανασχολήθηκα με αυτό το κομμάτι.

tsopi
16-07-2011, 22:12
Υπαρχει καμια ρομ με sense 3.0 που να δουλευει σωστα...η διαδικασια εγκαταστασεις ειναι η ιδια;;θελω να δουλευει καλα,να μην καιει πολυ και να μην κολλαει η να εχει δυσλειτουργειες

bbbb
16-07-2011, 23:07
Αλλαξε κινητό...γιατι τέτοια ρομ δεν υπαρχει και δε νομιζω οτι θα υπάρξει ποτέ.οι sense roms ειναι βαριές και δυσκίνητες.

aetos
17-07-2011, 09:54
Υπαρχει καμια ρομ με sense 3.0 που να δουλευει σωστα...η διαδικασια εγκαταστασεις ειναι η ιδια;;θελω να δουλευει καλα,να μην καιει πολυ και να μην κολλαει η να εχει δυσλειτουργειες

Να σου πω εγώ με τι παρηγοριομουνα και με το πάρα πανό βεβαία ?? έβαζα το LP SENCE UI apk + τα plus που έχει και το weather & toggle winged +addons ,οποτε ειχα φουλ htc sence και καιρο flip ,οσο για το κλειδωμα βαζεις αυτο Ripple Lock

http://www.bytheway.gr/showthread.php?t=41618

https://market.android.com/details?id=fr.clockwidget.lpclassicsense

μαλιστα έτσι το εχω και τώρα στο lg optimus και εναλλάσσω απο το home....

https://ssl.gstatic.com/android/market/fr.clockwidget.lpclassicsense/f-1024-2http://www.bytheway.gr/attachment.php?attachmentid=6286http://www.bytheway.gr/attachment.php?attachmentid=6285

tsopi
17-07-2011, 12:01
Χρηστο σκεφτομουνα το sensetion η το galaxy s2(αλλα το θεωρω εκτρωμα)το πρωτο το εχει ενας συναδερφος και εχει δυο προβληματα.η οθονη δεν εχει την φωτηνοτητα του hd2( γραφω απο παταλια ενω με το trophy με δυσκολια εβαλα να παιζει μουσικη).και η ενταση του ηχειου του ειναι μιση απο το hd2 λεει.οποτε περιμενω κανενα evo να δω τι λεει..αλλα το leo δεν δινεται,το πολυ πολυ να του πετασω mango και να δωσω το sensetion

bbbb
17-07-2011, 12:49
όπως και να το κάνουμε το sense δεν είναι μόνο interface αλλά όλο το πακέτο με τις εφαρμογές του.π.χ. εμένα δε μου αρέσει να έχω μόνο ένα εικονίδιο στο κάτω μέρος και προτιμώ τον launcher pro που μου επιτρέπει να έχω 5.και στην οθόνη θέλω να μπορώ να βάζω όσα εικονίδια θέλω.π.χ. τώρα έχω 5 γραμμές και 8 στήλες στην οθόνη,κάτι που δε γίνεται με τον sense launcher.από την άλλη όμως "ζηλεύω" την εφαρμογή μηνυμάτων της htc αλλά και το ότι στην notification bar,μπορείς να έχεις τις πρόσφατες εφαρμογές σου.
από εκεί και πέρα τώρα έχω βάλει την typhoon 3.4.2 και είμαι ευχαριστημένος.Αλλά...πριν την βάλω έκανα μερικές μικρές αλλαγές που τις θεώρησα απαραίτητες.Ανοιξα το .zip στο pc και άλλαξα
1.στο build.prop έσβησα τις τελευταίες γραμμές που έγραφαν κάτι σχετικά με dorimanx tweaks και από το /system/etc/init.d έσβησα το αρχείο 90ramscript
2.άλλαξα τις βιβλιοθήκες του gps με την έκδοση v1.7 rpc http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1100114
3.πήρα από το /system/app της 3.4.0 το αρχείο vending.apk και αντικατέστησα που υπήρχε στο /system/app της 3.4.2,έτσι ώστε να έχω την παλιά έκδοση του market.
Ξαναζίπαρα το αρχείο και φλάσαρα.Μέχρι στιγμής όλα καλά
Eπίσης για γρήγορο κατέβασμα του a-gps προτείνω την εφαρμογή που έφτιαξε ο tytung για αυτή την δουλειά http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=15703110&postcount=1525

Η 3.4.2 δεν έμεινε ούτε 24ωρο στη συσκευή μου γιατί δε δούλευε ο dolphin mini browser.Κατά τα άλλα δεν είχα προβλήματα.Και στην 3.4.3 που κυκλοφόρησε σήμερα,το 1 από αυτά που έγραψα πριν, το έκανε ο μάγειρας..

stabill
18-07-2011, 16:30
Οσο για το bluetooth, θα δοκιμασω αυτο που λες, τωρα κιολας!!! Απλα αναρωτιεμαι τι συμβαινει...

Ενημερωτικα, το bluetooth δεν λειτουργει σωστα... Με "βλεπουν", τους "βλεπω" αλλα εχω καταφερει να στειλω 1 αρχειο σε 20 προσπαθειες... μαλλον θα δοκιμασω συντομα nand rom & ελπιζω να τα λυσω τα θεματα μου...!!! Και... ο Θεος βοηθος!!!

stabill
18-07-2011, 16:34
Το titanium backup μπορεί να επαναφέρει τις εφαρμογές χρήστη και τα δεδομένα τους,όπως ακριβώς τα είχες στην προηγούμενη ρομ.Δεν υπάρχει θέμα να διπλοπεραστούν οι εφαρμογές.Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι κάποιες φορές δεν γίνεται σωστή επαναφορά των δεδομένων(ρυθμίσεις που κάνει ο χρήστης στις εφαρμογές) αν κάνεις επαναφορά από sd rom σε nand rom.Aπό sd σε sd,είτε από nand σε nand δεν υπάρχει θέμα "μπάχαλου",αρκεί να επαναφέρεις μόνο τις εφαρμογές χρήστη και όχι του συστήματος μιας και αυτές διαφέρουν ανάλογα τη ρομ.
Επίσης όταν φορτώνεις μια νέα ρομ,αν ανοίξεις το market και μετά κάνεις επαναφορά των εφαρμογών,τότε κάποιες εφαρμογές θα χάσουν τη σύνδεση με το μάρκετ και έτσι αν βγει ανανεωμένη έκδοση της εφαρμογής,δε θα σε ενημερώσει αυτόματα το σύστημα.Γιαυτό καλό ειναι να κάνεις επαναφορά των εφαρμογών και μετά ένα reboot και μετά να ανοίγεις το market.

:thanks::thanks::thanks::thanks:
Ενδιαφεροντα ολα αυτα, σε ευχαριστω!!!

aetos
19-07-2011, 08:42
[18.JUL.11][MAG/cLK]TyphooN CyanogenMod 7 Nightly v3.4.3[2.3.4][A2SD][tytung r10]

Changelog:
v3.4.3: Updated to cm_bravo_136 base. Removed dorimanx's tweaks fully.

geros
19-07-2011, 16:02
Ρε παιδιά για το λόγο του ότι είναι όλα λίγο μπλεγμένα για εμένα, υπάρχουν κάπου οδηγίες μαζεμένες πως να τρέξω τα android απο το htc hd 2?

stabill
19-07-2011, 19:26
Ρε παιδιά για το λόγο του ότι είναι όλα λίγο μπλεγμένα για εμένα, υπάρχουν κάπου οδηγίες μαζεμένες πως να τρέξω τα android απο το htc hd 2?

Η πιο "ευκολη" βοηθεια που μπορω να σου προσφερω εγω αυτη τη στιγμη (ειμαι στην δουλεια...), ειναι να πας στην σελιδα 150 και να δεις τις ερωτησεις τις δικες μου πριν 1 περιπου μηνα!!! Και κυριως τις απαντησεις των φιλων που πραγματικα μου ελυσαν τα χερια... Απο το σπιτι θα μπορεσω να σε βοηθησω περισσοτερο, αλλα φανταζομαι οτι μεχρι τοτε καποιος θα γινει πιο κατατοπιστικος!!! Τα ξαναλεμε!

sso
19-07-2011, 22:36

stabill
19-07-2011, 22:46

...με προλαβες λιγο πριν το paste!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol::lol::lol::lol::lol:

bbbb
19-07-2011, 23:09
Ενημερωτικα, το bluetooth δεν λειτουργει σωστα... Με "βλεπουν", τους "βλεπω" αλλα εχω καταφερει να στειλω 1 αρχειο σε 20 προσπαθειες... μαλλον θα δοκιμασω συντομα nand rom & ελπιζω να τα λυσω τα θεματα μου...!!! Και... ο Θεος βοηθος!!!

Στην typhoon πάντως το bluetooth δουλεύει μια χαρα.τουλάχιστον απο android σε android κινητο που δοκιμαζω.πρόταση μου είναι στην ρομ που εχεις τωρα να βάλεις το Bluetooth file transfer και να δοκιμασεις να στείλεις μέσω αυτού.

stabill
19-07-2011, 23:28
Στην typhoon πάντως το bluetooth δουλεύει μια χαρα.τουλάχιστον απο android σε android κινητο που δοκιμαζω.πρόταση μου είναι στην ρομ που εχεις τωρα να βάλεις το Bluetooth file transfer και να δοκιμασεις να στείλεις μέσω αυτού.

Το εβαλα, δεν "παιζει"... Βλεπω "λαο" αλλα τρωω "χυλοπιτα" στην αποστολη... Γι'αυτο με βλεπω να καταληγω σε nand (οχι οτι με χαλαει...!!!) Θελω να πιστευω οτι ετσι θα πανε ολα καλυτερα... Παντως με το μαμισιο bluetooth (οχι την εφαρμογη που αναφερεις) καταφερα κι εστειλα σ'ενα μπακατελοnokia μια φωτογραφια, αλλα μετα τιποτα... Μου την εχει δωσει πραγματικα, μπορω να κανω τα παντα, εκτος απο καποια απλα!!!
Μολις βρω χρονο και ασχοληθω με την "εγχειρηση", θα postαρω νεα!!!

Ευχαριστω ακομη μια φορα για τις αποψεις/συμβουλες/προτασεις ολων σας!!!

:thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks:

PhillipMorris
20-07-2011, 10:54
Κι εγώ ευχαριστημένος είμαι παίζοντας και δοκιμάζοντας όλες αυτές τις adroid εκδόσες.
Έχω βέβαια τα WM6.5 στο HD2 και το android στην SD.
Τώρα με ξύνει για το HTC Sensation ή το Samsung. Τι λέτε ;
Ή μήπως να περιμένω να δω ΝΟΚΙΑ ή HTC με Mango ;
Φοβάμαι πως καμμία συσκευή δεν μπορεί να αντικαταστήσει το HD2 και θα πικραθώ.
Απο την άλλη θέλω να έχω και android με Sense 3 και τις λοιπές ομορφίες.
Ρίχτε καμμία γνώμη γιατί δεν ξέρω τι να κάνω.

stabill
20-07-2011, 11:03
Κι εγώ ευχαριστημένος είμαι παίζοντας και δοκιμάζοντας όλες αυτές τις adroid εκδόσες.

Προσωπικα θα προτιμουσα ενα HTC με "κανονικο" Android (π.χ. Desire HD), ή το Samsung Galaxy S 2, μια και τα εχω δει και τα 2 σε λειτουργια και ειναι γ@μ@τ@ (ο τονος στο δευτερο @ !!!!!!!). Απο την στιγμη ομως που το HD2 δουλευει καλα (εχω μερικα θεματακια ακομα αλυτα τα οποια πιστευω οτι θα λυσω συντομα... δες στις πισω σελιδες τα posts μου και θα καταλαβεις) δεν θεωρω οτι υπαρχει λογος για αλλαγη, μια και ολα αυτα ειναι γ@μ@κριβα τηλεφωνα... Αν σου περισσευουν, τι να πω, βουρ για αλλαγη!!!!!!!
:D!YES!:D!YES!:D!YES!:D!YES!:D!YES!

Υ.Γ. για δοκιμασε και την περιπτωση των nand roms... ισως κανουν τα πραγματα ακομα καλυτερα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

toupaul
20-07-2011, 14:19

Αυτός ο οδηγός http://www.bytheway.gr/showthread.php?t=42021 πιστεύω ότι έχει τα πάντα για εγκατάσταση ANDROID είτε από SD είτε από NAND ROM .Για αρχή κατά τη γνώμη μου κάνε τη δοκιμή από την SD.

bbbb
20-07-2011, 15:05
Μιχάλη άμα αρνείσαι να ξεκολλήσεις από το sense του android,πιστεύω ότι η καλύτερη λύση είναι να πάρεις κάποιο κανονικό htc με sense μιας και όλες οι sense rom για το hd2 έχουν τα θεματάκια τους.Από την άλλη το hd2 είναι μοναδική συσκευή και κάνει σχεδόν τα πάντα.Εγώ είμαι ευχαριστημένος με τις typhoon cyanogen nand android roms και με αυτή την sd rom http://sites.google.com/site/nexushd2android/nexushd2-gingerbread/v2-8_sd όταν γυρνάω σε wm κυρίως για να απολαύσω gps πλοήγηση

stabill
20-07-2011, 15:34
Μιχάλη άμα αρνείσαι να ξεκολλήσεις από το sense του android,πιστεύω ότι η καλύτερη λύση είναι να πάρεις κάποιο κανονικό htc με sense μιας και όλες οι sense rom για το hd2 έχουν τα θεματάκια τους.Από την άλλη το hd2 είναι μοναδική συσκευή και κάνει σχεδόν τα πάντα.Εγώ είμαι ευχαριστημένος με τις typhoon cyanogen nand android roms και με αυτή την sd rom http://sites.google.com/site/nexushd2android/nexushd2-gingerbread/v2-8_sd όταν γυρνάω σε wm κυρίως για να απολαύσω gps πλοήγηση

χμμμμμ.... με μπερδεψες ελαφρως!!! Αφου εχεις typhoon cyanogen nand android roms και την αλλη που αναφερεις σε sd, πως γυρνας σε wm?

bbbb
20-07-2011, 16:28
:lol: έχεις δίκιο.έγραψα όταν γυρνάω σε wm που σημαίνει όταν φλασάρω wm και για όσο τα χρησιμοποιώ και μέχρι να ξαναπάω σε nand android rom,χρησιμοποιώ την sd android rom που ανέφερα μιας και τα wm σε σχέση με το android δεν είναι τόσο βολικά για καθημερινή 24ωρη χρήση.Έχω στην sd μου την omega titanium(χωρίς htc sense) wm rom και όταν θέλω να γυρίσω σε wm,μετονομάζω το αρχείο σε leoimg.nbh και το φλασάρω με τη μέθοδο της sd.Οταν θελήσω να ξαναπάω σε nand android rom,συνδέω το hd2 με το pc και φλασάρω τον magldr.Μετά φλασάρω το recovery και επαναφέρω το nandroid backup.

aetos
20-07-2011, 16:32
stabill (http://www.bytheway.gr/member.php?u=11834) ΝΑ σε ρωτήσω από το htc θέλεις να στείλεις σε κάποιο άλλο, η από το άλλο κιν.στο htc ?? γιατί αν θέλεις να στείλεις από κάποιο άλλο κινητό ,πρέπει στις ρυθμίσεις να το κάνεις (ορατό) και συνήθως έχει κάποια χρονική διάρκεια και μπορεί να μην προλαβαίνεις .....για πες γιατι και έμενα το bluetooth έπαιζε άψογα στην typoon.....
ΥΓ ..Εγω θα μείνω στην παρέα και ας μην εχω πλέον HD2.....:lol::lol::lol:

stabill
20-07-2011, 16:34
:lol: έχεις δίκιο.έγραψα όταν γυρνάω σε wm που σημαίνει όταν φλασάρω wm και για όσο τα χρησιμοποιώ και μέχρι να ξαναπάω σε nand android rom,χρησιμοποιώ την sd android rom που ανέφερα μιας και τα wm σε σχέση με το android δεν είναι τόσο βολικά για καθημερινή 24ωρη χρήση.Έχω στην sd μου την omega titanium(χωρίς htc sense) wm rom και όταν θέλω να γυρίσω σε wm,μετονομάζω το αρχείο σε leoimg.nbh και το φλασάρω με τη μέθοδο της sd.Οταν θελήσω να ξαναπάω σε nand android rom,συνδέω το hd2 με το pc και φλασάρω τον magldr.Μετά φλασάρω το recovery και επαναφέρω το nandroid backup.

...κι εγω ψιλοκωλωνω να του περασω nand...!!!!!!! Εσυ το εχεις ξεσκισει!!! Το βλεπω να φευγει τρεχοντας και να το ψαχνεις καμμια μερα!!! :lol::lol::lol:

stabill
20-07-2011, 16:37
stabill (http://www.bytheway.gr/member.php?u=11834) ΝΑ σε ρωτήσω από το htc θέλεις να στείλεις σε κάποιο άλλο, η από το άλλο κιν.στο htc ?? γιατί αν θέλεις να στείλεις από κάποιο άλλο κινητό ,πρέπει στις ρυθμίσεις να το κάνεις (ορατό) και συνήθως έχει κάποια χρονική διάρκεια και μπορεί να μην προλαβαίνεις .....για πες γιατι και έμενα το bluetooth έπαιζε άψογα στην typoon.....
ΥΓ ..Εγω θα μείνω στην παρέα και ας μην εχω πλέον HD2.....:lol::lol::lol:

και τα 2. το ενα βλεπει το αλλο, αλλα αποστολη δεν γινεται... εννοειται οτι το κανω ορατο, "αλληλοβλεπονται" αν μπορω να το πω ετσι... αλλα δεν....... (τι κινητο εχεις τωρα?)

aetos
20-07-2011, 16:53
και τα 2. το ενα βλεπει το αλλο, αλλα αποστολη δεν γινεται... εννοειται οτι το κανω ορατο, "αλληλοβλεπονται" αν μπορω να το πω ετσι... αλλα δεν....... (τι κινητο εχεις τωρα?)

LG OPTIMUS 2Χ-P990 2.2.2(V10C) :rolleyes!::rolleyes!::rolleyes!:

Αλλά την παρέα και τα παιδιά σε αυτό το θέμα ......δεν τα αποχωρίζομαιaflower

stabill
20-07-2011, 17:05
LG OPTIMUS 2Χ-P990 2.2.2(V10C) :rolleyes!::rolleyes!::rolleyes!:

Αλλά την παρέα και τα παιδιά σε αυτό το θέμα ......δεν τα αποχωρίζομαιaflower

Κααααααααααλουτσικο!!!!!!!!!!!!!!!!!:D:D:D:D:D:D:D :D

bbbb
20-07-2011, 19:23
Δοκίμασε και την sd rom που λέω παραπάνω.

stabill
20-07-2011, 19:49

ENNOEITAI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

omnovasos
21-07-2011, 09:02
Καλημερα στην καλη παρέα.......abeer
Και πανω που ελεγα οτι παει το χασαμε το παληκαρι (LEO) αφου δεν μου άνοιγε καθολου πλεον οπερ και αναστηθηκε χαχαχαχ
Χαρις το service βεβαια και μετα απο 1 & 1/2 μηνα μου το στείλαν πισω με αλλαγη πλακετας:thanks:
γιατι αν ανοιγε και βλεπαν τι ετρεχε το καημενο το τηλεφωνακι θα ψαχνανε μερες να δουνε πως εγινε αυτο .......Android 2.3.4 κλπ και θα το κραταγανε για ενθυμιο - πειραματοτηλεφωνο:palamakia1:
Τελος παντων ολα καλα και ετσι το εχω παλι σαν καινουργιο αφου ημουνα και τυχερος που μου συνεβη τωρα γιατι σε 3 μηνακια θα ημουνα και εκτος εγγυησης!
Μου ηρθε με rom 3.14... ELL & radio 2.15.50 οποτε ημουνα οκ και αμεσως ξανα Nand Android Typhoon LOLOLOL
Ας συμπληρωσει μονο καποιος στον οδηγο οτι υπαρχει το HSPL 4 που περιλαμβανει το SPL 3.0.3 αφου παραλιγω να αγχωθω (οχι τιποτα σπουδαιο αλλα να ξαναπερασω μια ποιο παλια rom με αλλο SPL συμβατο) και να καθυστερησω λιγο:rolleyes!:!
Επισης να προτρεψω τα παιδια που δεν εχουν Nand Android να το κανουν αφου γινεται πανευκολα μεσα σε 3 λεπτακια και να μην φοβουνται τιποτα...
Αυτα τα ολιγα και ξανα Καλημερα!

edit να ρωτησω κατι αλλο? εκεινη η εφαρμογη - zip σαν το (savior button) που εμφανιζει τα εικονιδια home-back etc στην task bar (και οχι δεξια η κατω) μονιμα υπαρχει? και αν οχι το savior button δουλευει στην Typhoon?

stabill
21-07-2011, 10:03
γιατι αν ανοιγε και βλεπαν τι ετρεχε το καημενο το τηλεφωνακι θα ψαχνανε μερες να δουνε πως εγινε αυτο .......Android 2.3.4 κλπ και θα το κραταγανε για ενθυμιο - πειραματοτηλεφωνο

...επρεπε να εβλεπες τα "μουτρα" ενος υπαλληλου του Γερμανου οταν ειδε το δικο μου με Android... Αρχισε να ψελλιζει κατι πραγματα του στυλ "αν δεν ειναι οι εργοστασιακες ρυθμισεις η εταιρεια μου δεν μπορει να το υποστηριξει..." και "θα δυσκολευτουμε να βρουμε αξεσουαρ..." !!!!!!!! Να σημειωθει οτι ειχα παει να παρω δευτερο φορτιστη!!!:lol::lol::lol:

bbbb
21-07-2011, 13:23
Καλημερα στην καλη παρέα.......abeer
Και πανω που ελεγα οτι παει το χασαμε το παληκαρι (LEO) αφου δεν μου άνοιγε καθολου πλεον οπερ και αναστηθηκε χαχαχαχ
Χαρις το service βεβαια και μετα απο 1 & 1/2 μηνα μου το στείλαν πισω με αλλαγη πλακετας:thanks:
γιατι αν ανοιγε και βλεπαν τι ετρεχε το καημενο το τηλεφωνακι θα ψαχνανε μερες να δουνε πως εγινε αυτο .......Android 2.3.4 κλπ και θα το κραταγανε για ενθυμιο - πειραματοτηλεφωνο:palamakia1:
Τελος παντων ολα καλα και ετσι το εχω παλι σαν καινουργιο αφου ημουνα και τυχερος που μου συνεβη τωρα γιατι σε 3 μηνακια θα ημουνα και εκτος εγγυησης!
Μου ηρθε με rom 3.14... ELL & radio 2.15.50 οποτε ημουνα οκ και αμεσως ξανα Nand Android Typhoon LOLOLOL
Ας συμπληρωσει μονο καποιος στον οδηγο οτι υπαρχει το HSPL 4 που περιλαμβανει το SPL 3.0.3 αφου παραλιγω να αγχωθω (οχι τιποτα σπουδαιο αλλα να ξαναπερασω μια ποιο παλια rom με αλλο SPL συμβατο) και να καθυστερησω λιγο:rolleyes!:!
Επισης να προτρεψω τα παιδια που δεν εχουν Nand Android να το κανουν αφου γινεται πανευκολα μεσα σε 3 λεπτακια και να μην φοβουνται τιποτα...
Αυτα τα ολιγα και ξανα Καλημερα!

edit να ρωτησω κατι αλλο? εκεινη η εφαρμογη - zip σαν το (savior button) που εμφανιζει τα εικονιδια home-back etc στην task bar (και οχι δεξια η κατω) μονιμα υπαρχει? και αν οχι το savior button δουλευει στην Typhoon?
O magldr τρέχει μόνο με το hspl 2.08.http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=11499585&postcount=3
Το button savior λειτουργεί κανονικά.Το zip για τα κουμπιά στην taskbar είναι ανάλογα την ρομ που φοράς.Για την typhoon 3.4.3 κατέβασε αυτό Revert-To-Stock-Theme--137-With-Tablet-Tweaks-136.zip (http://dorimanx.arthj.co.cc/rom/Revert-To-Stock-Theme--137-With-Tablet-Tweaks-136.zip)

stabill
22-07-2011, 01:28

Την δοκιμασα αλλα δεν αλλαξε τιποτα οσον αφορα τα mms. Δεν ειχα την δυνατοτητα να δοκιμασω το bluetooth γιατι δεν ειχα διαθεσιμο τηλεφωνο μεσα στην νυχτα (!!!), αλλα ετσι κι αλλιως το ενα απο τα 2 προβληματα θα ηταν ακομα αλυτο...

Στην συνεχεια δοκιμασα αυτην εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=970731 αλλα το τηλεφωνο στην κυριολεξια "γονατισε", κριμα γιατι μου αρεσε!!!

Μολις βρω χρονο θα "παιξω" σε nand... λεω αυτην εδω: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=933951 οχι για καποιο συγκεκριμενο λογο, απλα ειναι απο τις πιο προσφατες... Τι λετε? Καποια αλλη ισως?
agoodnightagoodnightagoodnightagoodnightagoodnight agoodnightagoodnight

omnovasos
22-07-2011, 11:08
O magldr τρέχει μόνο με το hspl 2.08.http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=11499585&postcount=3
Το button savior λειτουργεί κανονικά.Το zip για τα κουμπιά στην taskbar είναι ανάλογα την ρομ που φοράς.Για την typhoon 3.4.3 κατέβασε αυτό Revert-To-Stock-Theme--137-With-Tablet-Tweaks-136.zip (http://dorimanx.arthj.co.cc/rom/Revert-To-Stock-Theme--137-With-Tablet-Tweaks-136.zip)
Συμφωνουμε απολυτα!
Αλλα οταv εiσαι με spl 3.0.3 και θες να πας σε hspl2.08 μονο μεσα απο hspl4 zip πας! τα προηγουμενα hspl1-2-3 δεν περιειχαν το spl 3.0.3.....αυτο εννοουσα και αν δεν κατεβαινα κατω κατω στα downloads και ετσι για το ονορε να κατεβασω hspl4 zip θα αναγκαζομουν να υποβαθμισω το spl πρωτα και μετα να παω σε hspl2.08.......
thanks για το Revert-To-Stock-Theme--137-With-Tablet-Tweaks-136.zip (http://dorimanx.arthj.co.cc/rom/Revert-To-Stock-Theme--137-With-Tablet-Tweaks-136.zip):palamakia1:

paramythas
22-07-2011, 16:15
την καλησπερα μου σε ολους.
εχω εδω και 3 μερες περασει την typhoon 3.4.0 nan rom και εχω ξενιασει .
δεν εχω ακομα κανενα προβλημα και πιστευω να μην αποκτησω.
παντως οποιος θελει να εχει μονο android το συνηστο θα σωθει και απο το θεμα της μπαταριας.
οσο για την διαδηκασια αν ακολουθησετε την τα βηματα στον οδηγο δεν θα εχετε κανενα προβλημα.
σας ευχαριστω παιδια για ολα!!!!!!!

paramythas
22-07-2011, 16:58
παιδια κατι ακομα....
πως βαζουμε δικο μας mp3 για ηχο μηνυματος?????
δεν εχω βρει ακομα πως.
και κατι αλλο..........................avi αρχεια μπορει να παιξει???
αν ναι με ποιο προγραμμα??

bbbb
22-07-2011, 17:15
Για avi αρχεία υπάρχουν διάφορα προγράμματα όπως π.χ. moboplayer

aetos
22-07-2011, 19:16
παιδια κατι ακομα....
πως βαζουμε δικο μας mp3 για ηχο μηνυματος?????
δεν εχω βρει ακομα πως.
και κατι αλλο..........................avi αρχεια μπορει να παιξει???
αν ναι με ποιο προγραμμα??

Ηχους

Για δικους σου ηχους alarm/sms/ringtone πρεπει να κανεις εναν φακελο στην sd ως :
media/audio/alarms
media/audio/notifications
media/audio/ringtones
χρειαζεται restart η συσκευη

μετά βάζεις μέσα στο κάθε φακελάκι τον ήχο (mp3 κλπ) και είσαι έτοιμος ,πας στις ρυθμίσεις/ήχους/επιλέγεις αυτόν που θέλεις.....

peolinio
26-07-2011, 07:17
παιδες ερωτηση , εχω την gingerbread και οποτε βγαζω φωτογραφιες με λειτουργικο android οταν επιστρεφω σε windows στον καταλογο με τις φωτο τις εχει διπλές μια σε μικρο μεγεθος και μια σε κανονικο , καθε φωτογραφια , υποπτο ?

bbbb
26-07-2011, 11:04
Καθόλου ύποπτο.το android δημιουργεί thumbnail για την καθε φωτογραφία και τα wm το βλέπουν ως δεύτερη φωτό.μια συνέπεια του dual boot.

stabill
26-07-2011, 23:39
Βρε παιδια, μου ετυχε το εξης: Κανοντας ενα σωρο αλλαγες σε sd roms, σε μια απο αυτες (Rafdroid) επανεφερα τις εφαρμογες μου με το Titanium backup, εκανα reboot και αρχισα να "στηνω" το τηλεφωνο...

Οταν διαπιστωσα οτι το sense το "γονατισε", γυρισα πισω στην rom που ειχα πρωτοβαλει (MCCM GB Gingerbread HoneyComb Sense v3.0 SD).

Τοτε, μπαινοντας στο Android Market απο το pc μου, ειδα οτι μου παρουσιαζε το τηλεφωνο μου σαν Desire HD, κι οχι σαν HTC HD2 που εγραφε παλιοτερα... grrrgrrrgrrr

Μαλιστα, οταν δοκιμαζα να κατεβασω εφαρμογη απο το pc και να την στειλω με wi-fi στο κινητο, δεν πηγαινε, εκτος κι αν ξαναbootαρα με την Rafdroid, οποτε τοτε, την κατεβαζε κανονικα στο κινητο...

Εννοειται οτι αν μπω στο Market απο το κινητο δεν εχω προβλημα, οποιαδηποτε rom κι αν εχω...

Πως διορθωνεται αυτη η..."λαλακια"?? :???::???::???::hmmmm::hmmmm::hmmmm:

bbbb
27-07-2011, 00:17
Δυστυχώς στο android market δε μπορεις να κάνεις διαγραφή συσκευής που δε χρησιμοποιείς πια.Kανονικά τώρα θα έπρεπε να σου βγάζει και μια δεύτερη συσκευή με όνομα htc hd2.π.χ. εμένα μου βγάζει htc nexus one,htc hd2 wind και στην ουσία είναι το ίδιο τηλέφωνο.το nexus one έμεινε από την sd rom που βασίζεται στο nexus one και το hd2 από την typhoon.

stabill
27-07-2011, 00:28
Δυστυχώς στο android market δε μπορεις να κάνεις διαγραφή συσκευής που δε χρησιμοποιείς πια.Kανονικά τώρα θα έπρεπε να σου βγάζει και μια δεύτερη συσκευή με όνομα htc hd2.π.χ. εμένα μου βγάζει htc nexus one,htc hd2 wind και στην ουσία είναι το ίδιο τηλέφωνο.το nexus one έμεινε από την sd rom που βασίζεται στο nexus one και το hd2 από την typhoon.

...οποτε τι γινεται τωρα??? Με ποιο τροπο μπορω να το κανω να εμφανιζει "ολες" τις συσκευες που "χρησιμοποιω"?

Αυτο εχει να κανει με την επαναφορα που εκανα με το Titanium? Γιατι δεν "μπλεχτηκε" και με τις αλλες roms που δοκιμασα? :hmmmm::hmmmm::hmmmm::hmmmm::hmmmm::hmmmm:

bbbb
27-07-2011, 12:17
Δεν εχει να κάνει με το titanium.αλλα με το πως η κάθε ρομ ειναι ρυθμισμενη ώστε να δίνει την ταυτότητα του κινητού.δυστυχως δε ξερω αν και πως διορθώνεται αυτό,εκτος βέβαια απο την προφανή λυση του reset και στήσιμο σε αλλο gmail λογαριασμό.

geopa
27-07-2011, 16:49
Αυτό είναι ένα θέμα μετά από τόσο καιρό ενασχόλησης με τα Android (μου την δίνει πραγματικά ) . Πράγμα που με το ios είναι λυμένο. Εξαρτάται από την συσκευή ενώ θα πρεπε να εξαρτάται από το gmail ,όπως και τόσα άλλα προσωπικα δεδομένα που μας "αποθηκεύουν" .

Χαιρετώ την παρέα .

stabill
27-07-2011, 17:01
Δεν υπηρχε περιπτωση να μην υπαρξουν "προβληματακια". Εγω, ενα μηνα και κατι που ασχολουμαι με το Android (εχω πολλα να μαθω, αλλα εχω καλους "δασκαλους"!!!) πραγματικα τριβω τα ματια μου βλεπωντας ποσο πισω ημουν με τα wm κι ας μην ηθελα να το παραδεχθω αρχικα. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν μου την δινουν κι εμενα καποια πραγματα!!! Θεωρω αδιανοητο π.χ. να μην δουλευουν τα mms (καθολου) & το bluetooth (σχεδον καθολου), αλλα προσφερει τοσα πολλα, που "δεν γυριζεις πισω", απλα ψαχνεις λυσεις. Τωρα προστεθηκε και αυτο με το market. Μικρο το κακο, θα την βρω την ακρη... Οσο για το iOs, τι να πω, αν η Apple ηταν "ανοιχτη" εταιρεια κι οχι "στρατοπεδο συγκεντρωσης", ισως να μην υπηρχε τιποτα αλλο τωρα (τεχνολογικα). Ευτυχως ομως τα πραγματα δεν ειναι ετσι!!!!!!
abeerabeerabeerabeer

bbbb
27-07-2011, 18:46
Φίλε με τα mms και το bluetooth δεν υπάρχει γενικό θέμα."Ειδικό" είναι με κάποιες μόνο rom.Mε την typhoon nand rom δεν έχω πρόβλημα ούτε με τα mms,ούτε με το bluetooth.

stabill
27-07-2011, 19:31
Φίλε με τα mms και το bluetooth δεν υπάρχει γενικό θέμα."Ειδικό" είναι με κάποιες μόνο rom.Mε την typhoon nand rom δεν έχω πρόβλημα ούτε με τα mms,ούτε με το bluetooth.

ΟΚ, χαιρομαι γι'αυτο!!! (αλλωστε τα εχουμε πει συχνα γι'αυτη την ιστορια... απλα δεν εχω βρει ακομα χρονο να ασχοληθω λογω δουλειας... Σκεψου οτι τις περισσοτερες "συνομιλιες" εδω μεσα τις εχω κανει απο το pc της δουλειας...)

paramythas
28-07-2011, 00:29
παιδια εχω περασει το mobo player αλλα τους υποτιτλους τους παιζει στα κινεζικα...
τι να κανο μηπως κατεβασα λοθος player?

aetos
28-07-2011, 07:05
παιδια εχω περασει το mobo player αλλα τους υποτιτλους τους παιζει στα κινεζικα...
τι να κανο μηπως κατεβασα λοθος player?
Βαλε τον bs player η το cloud χωρις καν να φορτωνεις το κινητο με τις ταινιες ;μονο με wifi

aetos
03-08-2011, 06:15
[29.JUL.11][MAG/cLK] TyphooN CyanogenMod 7 Nightly v3.5.4[2.3.5][A2SD][tytung r10]

Changelog:
v3.5.4: Updated to cm_bravo_147 base. Updated to tytung's GPS lib 1.9 NMEA.

EDIT: Παιδιά τι αλλαγές έχουν γίνει από την 3.4.0 και μετά ???glourp
μεχρι το android 2.3.5 έχει πάνω η τηλεφωναρα τώρα....

όλες οι αλλαγές είναι

Changelog:
v3.5.3. Updated to cm_bravo_146 base. Removed tablet tweaks yet again because of bootloop issues.
v3.5.2: Updated to cm_bravo_145 base (Android 2.3.5)! Updated Google Talk to AV chat version. Updated 95cache script to fix remaining market issues. Included tablet tweaks (soft buttons) once again.. hopefully no boot loops this time.
v3.5.1: Updated to cm_bravo_143 base. No longer included tablet tweaks as it seems to cause boot loops for some. I will begin posting optional tablet tweaks packages later.
v3.5.0: Updated to cm_bravo_142 base. Included Market 3.0.27. Fixed market problems in full via /system/etc/init.d/95cache (hopefully). Included build.prop modifications for new market. Included Tytungs GPS v1.8 RPC. Included tablet tweaks/soft buttons. Libaudio is still drizztje v2. Included tytung's gps.conf with automatic agps download. Included new libhtc_ril.so.
v3.4.2: Updated to cm_bravo_134 base. Included new market. Removed some of dorimanx's tweaks, but not all of them. Removed T-Mobile Wifi Calling. Included libaudio v2 thanks to drizztje. Updated to tytung's GPS lib v1.7.
v3.4.1: Updated to cm_bravo_120 base. Updated to tytung's GPS lib v1.5. Updated to GAPPS 06/13/11. Attempted to include T-Mobile Wifi calling from tytung. I was able to run the wifi calling app @ 240 dpi but am unsure if it actually works. However, I am not seeing any errors. It says Enabling... Implemented some of dorimanx's tweaks.

Χρήστο ,γράφω σε αυτό το ποστ να σε ρωτήσω ,οι βιβλιοθήκες αυτές που αφορούν το gps ,οι ενημερώσεις κλπ .μπορούν να μπουν και σε άλλα τηλέφωνα πχ sgs2 ,η είναι μόνο για htc ??
Είδα ενα θεματακι με το galaxy και ρωταω ...μηπως ?? γιατι ειδα οτι η εγκατασταση ειναι απλη σχετικα αν εχεις CWM, το θέμα είναι θα γίνει ??

stabill
03-08-2011, 07:41
Καλημερα σε ολους!

gm1
gm2

Ποιες απο οοοοολες αυτες τις versions ειναι δοκιμασμενες απο τους "δασκαλους" του forum? Σε παλαιοτερο post ειχα διαβασει οτι η 3.4.0 ειναι (θεωρητικα) η καλυτερη ενω η 3.4.1 ειχε καποια προβληματακια...

Εχουμε γενικα.... reviews?

bbbb
05-08-2011, 11:45
[29.JUL.11][MAG/cLK] TyphooN CyanogenMod 7 Nightly v3.5.4[2.3.5][A2SD][tytung r10]

Changelog:

EDIT: Παιδιά τι αλλαγές έχουν γίνει από την 3.4.0 και μετά ???glourp
μεχρι το android 2.3.5 έχει πάνω η τηλεφωναρα τώρα....

όλες οι αλλαγές είναι

Changelog:
v3.5.3. Updated to cm_bravo_146 base. Removed tablet tweaks yet again because of bootloop issues.
v3.5.2: Updated to cm_bravo_145 base (Android 2.3.5)! Updated Google Talk to AV chat version. Updated 95cache script to fix remaining market issues. Included tablet tweaks (soft buttons) once again.. hopefully no boot loops this time.
v3.5.1: Updated to cm_bravo_143 base. No longer included tablet tweaks as it seems to cause boot loops for some. I will begin posting optional tablet tweaks packages later.
v3.5.0: Updated to cm_bravo_142 base. Included Market 3.0.27. Fixed market problems in full via /system/etc/init.d/95cache (hopefully). Included build.prop modifications for new market. Included Tytungs GPS v1.8 RPC. Included tablet tweaks/soft buttons. Libaudio is still drizztje v2. Included tytung's gps.conf with automatic agps download. Included new libhtc_ril.so.
v3.4.2: Updated to cm_bravo_134 base. Included new market. Removed some of dorimanx's tweaks, but not all of them. Removed T-Mobile Wifi Calling. Included libaudio v2 thanks to drizztje. Updated to tytung's GPS lib v1.7.

Χρήστο ,γράφω σε αυτό το ποστ να σε ρωτήσω ,οι βιβλιοθήκες αυτές που αφορούν το gps ,οι ενημερώσεις κλπ .μπορούν να μπουν και σε άλλα τηλέφωνα πχ sgs2 ,η είναι μόνο για htc ??
Είδα ενα θεματακι με το galaxy και ρωταω ...μηπως ?? γιατι ειδα οτι η εγκατασταση ειναι απλη σχετικα αν εχεις CWM, το θέμα είναι θα γίνει ??

Οχι είναι διαφορετικα αρχεία για καθε συσκευή.δεν υπάρχει περίπτωση να δουλέψουν σε αλλη συσκευή.

Sent from my HTC Vision using Tapatalk
Καλημερα σε ολους!

gm1
gm2

Ποιες απο οοοοολες αυτες τις versions ειναι δοκιμασμενες απο τους "δασκαλους" του forum? Σε παλαιοτερο post ειχα διαβασει οτι η 3.4.0 ειναι (θεωρητικα) η καλυτερη ενω η 3.4.1 ειχε καποια προβληματακια...

Εχουμε γενικα.... reviews?
εξαρτάται από διάφορους παράγοντες.Αν δεις π.χ. τις αλλαγές που έγιναν στην 3.4.1 υπήρξε κάποια αιτία για να δημιουργηθεί πρόβλημα.Το wifi calling το οποίο από όσο γνωρίζω,λειτουργεί μόνο στην tmobile στην Αμερική και σε άλλους δημιουργούσε προβλήματα.Επίσης αυτές οι εκδόσεις είναι καθημερινές beta εκδόσεις που προσθέτουν διάφορα πράγματα πάνω στον κώδικα του android.Αν δουν στην πορεία ότι δημιουργείται πρόβλημα,το αφαιρούν στην επόμενη nightly version.π.χ. Οι 2 τελευταίες typhoon που βασίζονται στο android 2.3.5 τουλάχιστον σε μένα έχουν υψηλή κατάναλωση μπαταρίας όταν έχω ενεργοποιημένο τον αυτόματο συγχρονισμό και μου έρθε mail στο gmail.Μέχρι να δω το mail η κατανάλωση στην αναμονή είναι υψηλή και μόλις το δω,επανέρχεται στα κανονικά επίπεδα.Με παλιότερες εκδόσεις,δεν υπήρχε αυτό το πρόβλημα.Αυτή http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=905060 η έκδοση που χρησιμοποιώ τώρα και έχει επίσης android 2.3.5 αλλά όχι τις επιπλέον ρυθμίσεις της cyanogen rom και δεν έχει αυτό το bug.

paramythas
07-08-2011, 03:35
καλησπέρα παιδιά... έχω ένα προβληματάκι....που που ψάχνει λύση..
προσπαθώντας με διαφορά προγράμματα από μάρκετ για να αυξήσω την ένταση του ηχείου μάλλον έκανα μ@λ@κι@ και τώρα οπότε παίζω ένα mp3 εκτός το οτι δεν ακούγεται και πολύ δυνατά δεν ξέρω αν έχετε και εσείς τέτοιο πρόβλημα,
όταν έχει το τραγούδι μπάσω το μπουκώνει με αποτέλεσμα να μην ακούγετε καθόλου.
τι κάνω τώρα ???

aetos
07-08-2011, 04:22
Εχεις nand rom ? η dualboot ?
1) Και στις 2 περιπτωσεις βγαλε το προγραμμα,πηγαινε ρυθμισεις ,και ξσναρυθμισε τον ηχο απο την αρχη

2)αν εχεις nand κσι εχεις παρει backup με clw ξανακανε restore τσ παντα
3) αν εχεις nant ,παρε backup τις εφσρμογες και επαφες κλπ με sprite backup και ξανακανε στησιμο της rom , με task κλπ.
Αν δεν εχεις καψει κανενα ηχειο κατι θα γινει.....

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

paramythas
10-08-2011, 16:12
καλησπερα παιδια,
νομιζο πως εχω χοντρο προβλημα!!!!!
πριν μερικεσ μερεσ εβαλα μια εκδοση windows phone 7 sto hd2 και τορα παο να ξανα περασω τα android moy.αλλα παπαλα!!!
στην οθονη magldr εμφανιζε αθτο το μηνυμα ενω εκανε κανονικα την εγκατασταση
Error in CACHE: recovery/log (No space left on device) ...
δεν ανοιγει η συσκευη κολλαει στο πρωτο boot ποτ κανει.

τι κανουμε τορα παιδες???
βρηκα κατι στο xda αλλα δεν εβγαλα ακρη.

bbbb
10-08-2011, 19:38
Ποιο recovery προσπαθείς να βάλεις? Δοκίμασε την επιλογή ad hard reset του magldr και μετά να βάλεις πάλι το recovery.Η βάλε πρώτα μια cooked wm rom και μετά πάλι τον magldr και κάνε κανονικά την εγκατάσταση του android

stabill
10-08-2011, 19:39
Ενα ακομη προβλημα κι απο εμενα... Εβαλα σημερα την TyphooN_CM7_v3.5.5-MAGLDR. Αφου "εστησα" το τηλεφωνο, διαπιστωσα οτι........... ΤΑ MMS ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ!!!!!!! Και στην πορεια μου προεκυψε ενα ακομη "κουφο": εχω επιλεξει γλωσσα εμφανισης Ελληνικα... Οταν ομως πηγαινω στις "ρυθμισεις πληκτρολογιου Android" και στην "γλωσσα εισοδου", δεν βρισκω Ελληνικα, οποτε δεν μπορω να κανω την εναλλαγη με το space bar... Οταν ξεκινησα το "στησιμο" του τηλεφωνου μπορουσα να κανω την εναλλαγη, οποτε μετα εκανα καποια μ@λ@κια... μπορει ομως και να κανω λαθος και να μην μπορουσα εξαρχης, δεν θυμαμαι... (εχει κουρκουτιασει το μυαλο μου σημερα...!!!) Πειτε καμμια συμβουλη, γιατι η πιεση μου εχει φτασει στα υψη!!!
:computer_bash::computer_bash::computer_bash::comp uter_bash::computer_bash::computer_bash::computer_ bash::computer_bash::computer_bash:

περισσοτερες λεπτομερειες:
Αν ΔΕΝ επιλεξω καμμια γλωσσα στηις γλωσσες εισοδου, γραφει Ελληνικα, αλλα τιποτα αλλο. Αν δηλωσω English, γραφει μονο English...

stabill
10-08-2011, 23:16
Λοιπον... για την ενημερωση οσων ενδιαφερονται... και λιγο πριν "ξεραθω" στον υπνο...

Το προβλημα που μου προεκυψε με την εναλλαγη Ελληνικων/Αγγλικων, το ελυσα με το Multilig keyboard (δεν ξερω τι "φλασακι" εφαγε, ισως οι πιο εμπειροι του forum να το καταλαβουν, εγω εβγαλα τα ματια μου σημερα...) :hypno::hypno::hypno:

Οσο για τα γ-%&)(**^%$#&)-να τα mms, δεν στελνω, αλλα τουλαχιστον μπορω να παρω... :thumbsup::DDD:DD

Δεν ειναι κακο... (ουφ...) :dizzy2::dizzy2::dizzy2::dizzy2:

Το bluetooth δεν εχω που να το δοκιμασω, αλλα πιστευω οτι θα δουλευει...

Τεζα...
agoodnightagoodnightagoodnight

Ξημερωσε μια νεα ημερα και...
...εστειλα ενα mms...!!! To παρτυ θα γινει το επομενο Σ/Κ, αυτο δουλευω!!!

abeerabeerabeerabeer
!YES!!YES!!YES!!YES!!YES!!YES!!YES!!YES!!YES!!YES! !YES!!YES!!YES!!YES!!YES!!YES!!YES!

bbbb
11-08-2011, 13:55
Για το πληκτρολόγιο δεν έκανες κάτι λάθος.Υπήρχε ένα πρόβλημα με τον κώδικα στην cyanogen team,το οποίο διορθώθηκε στις επόμενες εκδόσεις.Η typhoon 3.5.7 έχει κανονικά και τα ελληνικά στο default πληκτρολόγιο
Εdit
Τελικά ούτε η typhoon 3.5.7 έχει ελληνικά στο default πληκτρολόγιο.

stabill
11-08-2011, 14:28
Για το πληκτρολόγιο δεν έκανες κάτι λάθος.Υπήρχε ένα πρόβλημα με τον κώδικα στην cyanogen team,το οποίο διορθώθηκε στις επόμενες εκδόσεις.Η typhoon 3.5.7 έχει κανονικά και τα ελληνικά στο default πληκτρολόγιο

...θα τους ζητησω να με αποζημιωσουν για τα χαπια που πηρα χθες!!!
:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: :lol::lol::lol::lol:

paramythas
11-08-2011, 14:28
ολα οκ!!!

ξανα περασα windows 7 και μετα κανονικα παλι την διαδικασια για android!!
και ολα καλα τωρα!!!!mpravo!mpravo!mpravo!mpravo!!YES!!YES!!YES !

paramythas
11-08-2011, 19:24
με την ενταση του ακουστικου εχουμε τπτ για να την αυξησουμε??
την εχω τερμα και παλι δυσκολευομαι να ακουω τους αλλους που μιλαω.

aetos
11-08-2011, 19:29
VOLUME + την τελευταία έκδοση ....πολύ καλή

paramythas
11-08-2011, 20:10
που το βρισκω αυτο??
ευχαριστω

aetos
11-08-2011, 20:46
Στο android market...

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

stabill
12-08-2011, 09:52
Καλημερα σε ολους και ολες

gm1

Εδω και 2 ημερες τρεχω κι εγω nand rom και μπορω να πω οτι ειναι η ημερα με την νυχτα συγκριτικα με τις sd roms... Πραγματικα το τηλεφωνο "απογειωθηκε... ellectro

Εξακολουθω να εχω προβλημα στην αποστολη mms, παντως παιρνω κανονικα. Το προβλημα που ειχα αναφερει παλαιοτερα με το bluetooth δεν ξερω αν υπαρχει μια και δεν το εχω δοκιμασει ακομα. Προβλημα υπαρχει με το Ελληνικο πληκτρολογιο, αλλα οπως ηδη εχει αναφερει ο bbbb (τον οποιο τον θεωρω "δασκαλο" μου!!! :P ) διορθωθηκε στις επομενες versions. Εγω παντως εβαλα το Multilig keyboard + γλωσσες και ειμαι ΟΚ. Α, ναι!!! Και δεν το φορτιζω 10 φορες την ημερα!!! Ολα αυτα σε πρωτη φαση απλα ενημερωτικα για οποιον φιλο ενδιαφερεται... Εχω βαλει την TyphooN CM7 v3.5.5.

Και τωρα οι ερωτησεις μου!

1. Πως μπορω να περασω μια αλλη nand? Την γνωστη διαδικασια την κανω απο την αρχη, ή απο καποιο βημα και μετα?

2. Ποσο "χαλια" ειναι οι nand με Sense? (σε sd ειναι ΧΑΛΙΑ!)

3. Αν θελησω να ξαναπερασω WM τι πρεπει να κανω? Υπαρχει καποιος αντιστοιχος οδηγος σαν αυτον για Android? (οχι οτι προκειται να το κανω, λεμε τωρα...)

Δεν θυμαμαι τιποτα αλλο για την ωρα!

Thaaaaaaanks!!!

:thanks:

bbbb
12-08-2011, 11:04
1.Εφόσον η νέα ρομ απαιτεί ίδιο clockwork partition,μπαίνεις στο clockwork κάνεις wipe all userdata και την φλασάρεις.Αν χρειάζεται διαφορετικό clockwork partition πας στην επιλογή usb flasher του magldr,το φλασάρεις και μετά φλασάρεις την ρομ
2.Συνεχίζουν να είναι αργές.Ισως λίγο πιο γρήγορες αλλά πάλι καμμία σχέση με τις απλές
3.Βάζεις το κινητό στον bootloader με power + volume down και φλασάρεις μια wm rom
Eπίσης για τα ελληνικά στο default πληκτρολόγιο να πω ότι τελικά δεν τα έχει ούτε η typhoon 3.5.7.

bbbb
12-08-2011, 15:21
Παιδιά ένα fix που εμφανίστηκε πριν λίγο.Πριν λίγο καιρό που η google άλλαξε το market στο νέο με τα tiles,έβαλε και έναν αυστηρότερο έλεγχο στις εφαρμογές για συμβατότητα με τις συσκευές.Εφαρμογές που λειτουργούν κανονικά και στο hd2 όπως το facebook for android,το 3g watchdog,το νέο youtube κτλ αν η συσκευή έχει το νέο μάρκετ,δε μπορούν να εγκατασταθούν πλέον,ενώ πριν εγκαθίστανται κανονικά ενώ αν η ρομ έχει το παλιό μαρκετ εγκαθίστανται κανονικά αλλά δεν εμφανίζονται στη λίστα με τις εγκαταστημένες εφαρμογές στο μαρκετ.Επίσης πηγαίνοντας από το pc στο market.android.com δεν υπάρχει κουμπί για την εγκατάσταση.Από το pc δε παίζει ρόλο αν έχουμε το παλιό ή το νέο μάρκετ στη συσκευή.Πάλι δεν μπορούν πλέον να εγκατασταθούν ούτε από εκεί.Η λύση είναι να φαίνεται στο market ότι έχουμε το google nexus one αντί για htc hd2.
To κόλπο το ανακάλυψα βάζοντας αυτή την ρομ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1166948 την light version με το τελευταίο update ROM-Dorimanx-2.7.4.2-LIGHT-UPDATE-FIX-MAG.zip (http://dorimanx.arthj.co.cc/rom/ROM-Dorimanx-2.7.4.2-LIGHT-UPDATE-FIX-MAG.zip) από http://dorimanx.arthj.co.cc/
Την συγκεκριμένη ρομ την βρήκα καλύτερη από την typhoon με καλύτερο skin.Απλά η high end version είναι για πολύ high users καταστάσεις και έτσι έβαλα την light version. Η high εχει απενεργοποιημένο το σύστημα του android να κλείνει τις εφαρμογές όταν γεμίζει η μνήμη και πρέπει ο χρήστης να ασχοληθεί με προγράμματα τρίτων για αυτή την δουλειά,διαφορετικά γρήγορα μένει από μνήμη και κολλάει.Βέβαια έτσι μπορείς να πετύχεις καλύτερο multitasking αλλά θέλει και αρκετό χρόνο να ασχοληθείς με αυτό και δε λέει καλοκαιριάτικα...Γιαυτό και προσωπικά έβαλα την light μιας και σε καθημερινή χρήση,λειτουργεί καλά χωρίς προβλήματα.

stabill
12-08-2011, 15:37
Αυτο που λες εχει να κανει με το οτι π.χ. καποιες εφαρμογες μου λεει οτι δεν ειναι συμβατες με το hd2 μου (π.χ. gt racing)??? Αυτο το διαπιστωσα βλεπωντας το market απο το pc μου, απο το κινητο δεν εχω προσεξει τι λεει... Εχω το νεο market κι εγω στην rom μου (Typhoon 3.5.5)

bbbb
12-08-2011, 15:46
Nαι.Τώρα στο market.android.com μου έχει κρατήσει και την συσκευή ως htc hd2 αλλά υπάρχει και το google nexus one.το gt racing βλέπω ότι δεν είναι συμβατό ούτε με το nexus one.To asphalt 5 hd free όμως γράφει ότι δεν είναι συμβατό με το htc hd2,ενώ με το google nexus one είναι.Αφού έχεις το νέο μαρκετ στη ρομ σου θα δεις ότι αν ψάξεις για κάποιες εφαρμογές π.χ. facebook for android ή asphalt 5 θα σου εμφανίσει την εφαρμογή αλλά δε θα υπάρχει κουμπί για download.Και καλά ας πούμε ότι το gt racing είναι βαρύ παιχνίδι και θέλει διπύρηνο αλλά δεν έχει καμμία λογική να μην μπορείς να εγκαταστήσεις εφαρμογές όπως το facebook ή το 3g watchdog.Και το ίδιο γίνεται με το αν η συσκευή αναγνωρίζεται ως htc desire.To oποίο desire έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με το nexus one..

stabill
12-08-2011, 15:54
Κι ομως, το fb το κατεβασα γιατι δεν το ειχε η rom, ενω το asphalt ξεκινησα να το κατεβαζω απο το κινητο, αλλα "εφαγα πορτα" λογω χωρου... Περιεργο, θα το ψαξω αργοτερα που θα επιστρεψω σπιτι, τωρα δεν προλαβαινω...

geopa
12-08-2011, 16:10
Πάντως μολις το διάβασα προσπάθησα και κατεβασα με νέο market και την SD 2.9gb nexus και τα τρία: asphalt 5hd, Facebook, 3g watchdog. Παρολαυτά τις τελευταίες μέρες παρατήρησα και γω πως μου βγάζει στο pc δύο συσκευές hd2 & nexus σε παλιότερα SD builds: unofficial American 2.3.4 etc κατεβαίνουν μόνο με hd2 οι εφαρμογές αλλιώς κάνει το κουφό το market (από pc πάντα και SD builds)

bbbb
12-08-2011, 19:07
Ok παιδιά μάλλον βρήκα τι φταίει και διορθώνεται.

stabill
27-08-2011, 19:46
Τι εγινε βρε παιδια? Ακομα διακοπες ειστε?yeahhhyeahhh

denexo
29-08-2011, 18:00
Μετά από καιρό που ανέβαλα το φλασάρισμα android στην nand του κινητού, τελικά το κατάφερα εχθές. Όλα μία χαρά εκτός από ένα θεματάκι : δεν βρίσκω το google maps στο κινητό αλλά ούτε και στο market για να το εγκαταστήσω. Είδα ότι έχουν κι άλλοι το ίδιο θέμα με μένα. Αναβάθμισα το market σε 3.1.3 αλλά πάλι τα ίδια. Καμιά ιδέα;

stabill
29-08-2011, 19:44
Αν εχω καταλαβει κι εγω καλα, αυτη η αναβαθμηση πρεπει να φταιει... Κι εγω το ιδιο προβλημα εχω... Περιμενω τους masters του forum να δωσουν "κατευθυνσεις"!!!!!

:respect::respect::respect::respect::respect:

aetos
29-08-2011, 19:51
http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=12649761#post12649761

Master δεν είμαι ,αλλά δείτε στους xda που το δίνουν free είναι....

stabill
29-08-2011, 19:56

Θα το τσεκαρω στο σπιτι, δεν μου ανοιγει στην δουλεια... Thanks παντως!!!

bbbb
29-08-2011, 20:31
Το google maps δεν υπάρχει στο μάρκετ,γιατι η Google το δίνει επίσημα στην αμερική αλλά οχι και στη χωρα μας.το παλιό μάρκετ το ξεγελούσαμε με το market enabler και κατεβαζαμε και εφαρμογές που είναι μόνο για usa αλλά με το νέο μάρκετ το market enabler δε λειτουργεί δυστυχώς

Sent from my Nexus One

geopa
29-08-2011, 23:15
θέλω να στήσω σε φρέσκο data.img ξανά την unofficial και την superam (πχ) , γιατί φοβάμαι - υποψιάζομαι πως πάνε προς corruption .
Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος ;
α.mybackuppro apps+user data
b.titanium backup ομοίως
c.μια-μια εφαρμογή από titanium

Το είχα προσπαθήσει παλιότερα σε ένα build - δεν θυμάμαι με ποιόν τρόπο , και το αποτέλεσμα ήταν
1.να μην βλέπει τις εφαρμογές μου με κανέναν τρόπο στο market με συνέπεια να μην ενημερώνονται
2. να μην μπορώ να κατεβάσω τίποτα από market (είτε από pc είτε από συσκευή) 3. να μου βγάζει συνέχεια error google authentication κλπ

bbbb
30-08-2011, 08:34
Εγω χρησιμοποιώ το titanium backup.σε καινούργια εγκατάσταση για να βλέπει το μάρκετ τις εφαρμογές,τις επαναφέρεις πριν ανοίξεις το μάρκετ.για να επανέλθουν και τα widgets στον launcher,κάνω πρώτα επαναφορά μόνο τις εφαρμογές.μετά μόνο τον launcher,τον κάνω default και μετά απο το titanium επαναφερω τα widgets εφαρμογής.και κάνω reboot μεσω του quick boot και όλα επανέρχονται κανονικά.εννοειται βέβαια ότι το build πρεπει να έχει file explorer για να μπορείς να εγκαταστησεις το titanium χωρίς να χρειαστεί να ανοίξεις το μάρκετ

Sent from my Nexus One

geopa
30-08-2011, 09:12
επειδή μάλλον η superam και η unofficial έχω την εντύπωση ότι δεν έχουν explorer σκέφτηκα το εξής :
να μπουτάρουμε πρώτη φορά το build για να δημιουργηθεί το data και μετά να του "καρφώσουμε" έναν explorer ,
ή αν γίνεται να τον βάλουμε από το pc με άλλο τρόπο στο build .

stabill
30-08-2011, 10:53

Αψογα, σε ευχαριστω!!!!!!!

bbbb
30-08-2011, 13:25
επειδή μάλλον η superam και η unofficial έχω την εντύπωση ότι δεν έχουν explorer σκέφτηκα το εξής :
να μπουτάρουμε πρώτη φορά το build για να δημιουργηθεί το data και μετά να του "καρφώσουμε" έναν explorer ,
ή αν γίνεται να τον βάλουμε από το pc με άλλο τρόπο στο build .

Βαλε έναν explorer στο φάκελο android\root\system\app και κανε reboot.λογικα θα τον φορτώσει ως εφαρμογή συστήματος
Sent from my Nexus One

geopa
30-08-2011, 15:11
Βαλε έναν explorer στο φάκελο android\root\system\app και κανε reboot.λογικα θα τον φορτώσει ως εφαρμογή συστήματος
Sent from my Nexus One

μέσα από το build ; αφού δεν έχουμε κανένα extra πρόγραμμα πως θα τα αντιγράψω ;

bbbb
30-08-2011, 20:51
Τι εννοεις;.απο τα Wm θα κανεις την αντιγραφη.στις SD roms οτι βαζουμε στο φακελο της ρομ σε υποφακελο root\ κτλ μετα το reboot παει στον καταλληλο φακελο μεσα στο συστημα

Sent from my HD2

geopa
30-08-2011, 21:13
καταρχάς είχα ξεχάσει τα wm !!
έπειτα δεν ήξερα την μέθοδο αυτή οπότε !YES!
(έψαχνα σαν τρελός στο xda να βρω τι εννοούσες )

edit : μάθατε αυτό επιτέλους ; :
https://market.android.com/details?id=com.MeteoGr&feature=search_result

denexo
31-08-2011, 14:19
Συμφορουμίτες μία ερώτηση : με το current widget βλέπω ότι όταν το κινητό μου είναι idle έχει κατανάλωση κοντά στα 250mA. Το νούμερο μου φαίνεται λίγο μεγάλο να σας πω την αλήθεια. Η rom είναι η typhoon 3.6.0. Για launcher χρησιμοποιώ τον launcher pro (αν και με το go launcher ex που δοκίμασα πάλι τα ίδια), 3gwatchdog pro, advanced task killer pro που τρέχουν συνέχεια. Έχω φτιάξει και ένα extended partition sd όπου τα περισσότερα προγράμματα έχουν εγκατασταθεί εκεί γιατί από τα 225ΜΒ ελεύθερα του τηλεφώνου έχω περίπου 190ΜΒ ελεύθερα. Υπάρχει περίπτωση το I/O στην κάρτα μνήμης να τρώει τόσο πολύ; Ποια κατανάλωση θεωρείται normal;

bbbb
31-08-2011, 15:20
Το φυσιολογικο στην αναμονη ειναι 4-6ma.Tο ext partition στην καρτα δεν ευθυνεται για την τοσο μεγαλη καταναλωση

Sent from my HTC HD2

aetos
31-08-2011, 15:28
Βάλε το fast reboot για να σου κλείνει τα πάντα και όταν ανοίγεις και όταν κλείνεις την οθόνη ....το ειχα στο hd2 και άνοιγε με 2 ma....

bbbb
31-08-2011, 18:53
Με κλειστα wifi,data στην αναμονη και χωρίς το fast reboot εχω 2ma.με ανοιχτα 4-6ma

Sent from my HTC HD2

geopa
31-08-2011, 19:38
Συμφορουμίτες μία ερώτηση : με το current widget βλέπω ότι όταν το κινητό μου είναι idle έχει κατανάλωση κοντά στα 250mA. Το νούμερο μου φαίνεται λίγο μεγάλο να σας πω την αλήθεια. Η rom είναι η typhoon 3.6.0. Για launcher χρησιμοποιώ τον launcher pro (αν και με το go launcher ex που δοκίμασα πάλι τα ίδια), 3gwatchdog pro, advanced task killer pro που τρέχουν συνέχεια. Έχω φτιάξει και ένα extended partition sd όπου τα περισσότερα προγράμματα έχουν εγκατασταθεί εκεί γιατί από τα 225ΜΒ ελεύθερα του τηλεφώνου έχω περίπου 190ΜΒ ελεύθερα. Υπάρχει περίπτωση το I/O στην κάρτα μνήμης να τρώει τόσο πολύ; Ποια κατανάλωση θεωρείται normal;

τα 250 , αν τα παρατηρείς με κάποιο standard τρόπο είναι πάρα πολλά αν είναι και επαναλαμβανόμενα .Κάτι λειτουργεί στο παρασκήνιο και προσπαθεί να ενημερωθεί .
Μην αφήνεις να δουλεύει task killer αυτόματα γιατί καίει . Με έναν task manager να παρατηρήσεις τι είναι αυτό που λειτουργεί και ζητάει σύνδεση . Εννοείται ότι το wifi πρέπει να αδρανοποιείται ι όταν κλείνει η οθόνη ...

bbbb
31-08-2011, 20:43
Το wifi εγω το αφήνω ανοιχτό και με κλειστή οθόνη και η κατανάλωση είναι 4-5ma

Sent from my HTC HD2

denexo
31-08-2011, 20:46
Τι γίνεται δεν μπορώ να καταλάβω : βλέπω ακόμα και 800mA κατανάλωση ακόμα και μετά το fast reboot pro !!!! Πως μπορώ να δω ποια εφαρμογή καταναλώνει τι;

geopa
31-08-2011, 21:03
Τι γίνεται δεν μπορώ να καταλάβω : βλέπω ακόμα και 800mA κατανάλωση ακόμα και μετά το fast reboot pro !!!! Πως μπορώ να δω ποια εφαρμογή καταναλώνει τι;

800!!!! Θα καεί
Βαλε το setcpu, τι να σου πω.
Χρήστο και γω δεν το κλείνω και σε SD έχω 6-8

aetos
31-08-2011, 21:03
Μια πολύ καλή εφαρμογή είναι το battery widget με το οποίο γίνεται calibration της μπαταρίας ,
task killer
fast reboot
calibration (battery widget)

μου άφηνε 1ma ακόμα και στο galaxy 2 αλλά είδα κάπου και γράφουν ότι η ίδια η εφαρμογή ''καίει'' πολύ...για δοκίμασε και αυτό....

geopa
31-08-2011, 21:16
Πάντως νομίζω συνήθως εφαρμογες προκαλούν κατανάλωση

stabill
01-09-2011, 11:13
Το fast reboot, τι ακριβως κανει?

Κανει οντως reboot (εστω γρηγορο), ή ειναι κατι... ας πουμε "εικονικο" και απλα καθαριζει την μνημη? Εγω εχω το task killer & το advanced task killer για να καθαριζω την μνημη...

Και κατι αλλο:

Λιγο πιο πισω διαβασα για το current widget με το οποιο, αν καταλαβα καλα, βλεπεις την καταναλωση της μπαταριας.
Εγω ομως δεν καταφερα να δω τιποτα, μια και τρεχοντας το απλα βλεπω τα options του, ενω οταν προσπαθησω να το βαλω σαν widget σε μια απο τις οθονες μου δεν μπορω, μια και δεν εμφανιζεται στην λιστα με τα widgets...

Που κανω την λαλακια?

Oooooooops!!!!! Eeeeeeeediiiiiit!!!! Την απαντηση στην πρωτη ερωτηση την ελυσα!!!! Sorry παιδια!!!! Η δευτερη ισχυει ακομα!!!!!!

geopa
01-09-2011, 12:18
Το fast reboot, τι ακριβως κανει?

Κανει οντως reboot (εστω γρηγορο), ή ειναι κατι... ας πουμε "εικονικο" και απλα καθαριζει την μνημη? Εγω εχω το task killer & το advanced task killer για να καθαριζω την μνημη...

Και κατι αλλο:

Λιγο πιο πισω διαβασα για το current widget με το οποιο, αν καταλαβα καλα, βλεπεις την καταναλωση της μπαταριας.
Εγω ομως δεν καταφερα να δω τιποτα, μια και τρεχοντας το απλα βλεπω τα options του, ενω οταν προσπαθησω να το βαλω σαν widget σε μια απο τις οθονες μου δεν μπορω, μια και δεν εμφανιζεται στην λιστα με τα widgets...

Που κανω την λαλακια?

Oooooooops!!!!! Eeeeeeeediiiiiit!!!! Την απαντηση στην πρωτη ερωτηση την ελυσα!!!! Sorry παιδια!!!! Η δευτερη ισχυει ακομα!!!!!!

Note: The electric current reading doesn't work on all devices. The reason is that the manufactures (mostly Motorola and Samsung) don't support this in the battery driver or in the hardware.

https://market.android.com/details?id=com.manor.currentwidget&feature=search_result

stabill
01-09-2011, 14:07
μμμμμμ.... γενικοτερη στραβωμαρα με επιασε σημερα...!!! :P:P:P:lol::lol::lol:

bbbb
01-09-2011, 16:09
Μα στο hd2 το currentwidget δουλεύει κανονικά.Oσο για τα 800ma μπορεί να τα δείξει το currentwidget στο hd2 όταν το κινητό φορτίζει.Και αυτό όταν φορτίζει περίπου από το 0 μέχρι τα 70%.Mετά όσο φορτίζει, το currentwidget δείχνει 500-600 μέχρι που μετά το 90% πέφτει και κάτω από τα 100ma.Kάτι που μου φαίνεται ότι ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα μιας και παρατηρώ ότι μετά το 90% φορτίζει όντως πιο αργά.