PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ MLS DESTINATOR v7 .

SOURVIN
01-08-2010, 17:48
ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΧΑΙΡΕΤΙΖΩ ΤΟΥΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ FORUM ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΣΥΓΧΑΙΡΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΑΙΡΕΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ .

ΕΠΕΙΔΗ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΕΡΓΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ ΤΟΥ OMNIA I900 ,ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΟ SITE ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΙΣ ΡΩΤΗΣΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ MLS DESTINATOR .

1) ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ MLS DESTINATOR V.7 ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΟΥ ΣΕ ΚΑΡΤΑ SD .

Α) ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΤΗΣ ΚΑΡΤΑΣ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ( Π.Χ. ΚΑΡΤΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗΣ ,Η ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗ ΜΟΥ ) ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ( ΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΚΑΡΤΑ ) .

Β) ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΩ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗΣ Ή ΣΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΗ ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΑΝ ΤΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΩ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗΣ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ MENU ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ .

2) ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΤΟ MLS DESTINATOR ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ V.7 ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΤΕΒΑΣΩ?

3) ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΕΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΧΑΡΤΕΣ ΤΟΥ MLS DESTINATOR V.7 KAI ΑΠΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ? ( ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΤΟΥΣ GR 2009,V.40054 KAI CYPRUS 2007,V31379 .

4) ΠΕΡΑΣΑ ΜΕΣΩ ACTIVESYNC KAI MICROSOFT OUTLOOK 2007 ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΠΑΦΕΣ ΜΟΥ .ΑΥΤΕΣ ΣΕ ΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΠΟΘΗΚΕΥΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΤΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗΣ .

5) ΜΠΟΡΩ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΒΑΛΩ ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΚΑΡΤΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗΣ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ SD ΤΟΥ DESTINATOR
KAI ΜΕΧΡΙ ΠΟΣΗΣ ΧΩΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ?( ΕΧΩ ΤΟ SAMSUNG 8GB ) .

KAI ΑΦΟΥ ΣΑΣ ΖΑΛΙΣΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΟΥ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΒΑΛΩ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΚΟΠΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ .

mziko
01-08-2010, 19:00
1A. & 5: Μπορείς να τα μεταφέρεις σε μεγαλύτερη κάρτα ,μεγαλύτερης ταχύτητας έως και 4GB είναι καλά.
1Β. Εγώ έχω εγκαταστήσει ότι αφορά το destinator στην κύρια μνήμη και στην κάρτα μνήμης χρειάζεται ο φάκελος DestinatorApps όπου θα βάλεις όλους τους χάρτες σου. Όταν ανοίγει το destinator βάλε στις ρυθμίσεις όλα Ελληνικά.

2& 3. Στο http://www.mlsdestinator.gr (http://www.mlsdestinator.gr/) θα κάνεις εγγραφή (εάν έχεις νόμιμο το προϊόν είναι ο αριθμός με τα 25 ψηφία) και υπάρχουν νέοι χάρτες και μια αναβάθμιση του destinator. Αυτά είναι πιο καινούργια α)GR V 2010.A.07 5009 +Forlinks και β) PDA_GRE

4. Με κάποιο πρόγραμμα θα κάνεις backup τις επαφές σου στην κάρτα σου
(spb backup κλπ)

Δεν μας ζαλίζεις αυτός είναι ο σκοπός του Φόρουμ. Ότι άλλο θές καποιος θα σε βοηθήσει.

SOURVIN
01-08-2010, 22:09
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΗ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΣΟΥ ΣΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΜΟΥ .
ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΙΔΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΗ ΜΟΥ ΕΝΑΣ ΦΑΚΕΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ DESTINATOR APPS ( ΥΠΟΘΕΤΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΟΜΩΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ PROGRAM FILES ) KAΙ 2-3 ΦΑΚΕΛΟΙ ( ΚΑΙ ΤΟ DESTINATOR APPS ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΧΑΡΤΕΣ ΣΤΗΝ SD TOY DESTINATOR .
ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΑΚΕΛΛΟΥΣ ΤΗΣ SD ΣΤΗΝ ΑΠΟΘΗΚΗ ΜΟΥ ΣΕ ΦΑΚΕΛΛΟ ΜΕ ΟΝΟΜΑ "ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΜΟΥ " Ή ΣΕ ΑΛΛΗ ΚΑΡΤΑ SD ? ΘΑ ΠΑΙΞΕΙ ΤΟ DESTINATOR ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ?
ΓΙΑΤΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΩ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΞΗΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΜΝΗΜΗΣ .

mziko
02-08-2010, 15:50
Σωστά, Στην κύρια μνήμη ειναι το πρόγραμμα και στη κάρτα μνημης ειναι οι χάρτες. Στο programms files δεν θα είναι. Καλύτερα να τα αφήσεις οπως ειναι , όσα ειναι στην κάρτα μπορεις να τα μεταφέρεις σε αλλη μεγαλυτερη κάρτα.

Καλύτερα οτι εγκαθιστάς να πηγαίνει στην αποθήκη μου εκτός απο αυτά που πηγαίνουν μονα τους στην κύρια μνήμη.

Οταν γράφουμε με κεφαλαία στο φόρυμ ειναι σαν να φωνάζουμε δυνατά.

akkis
11-08-2010, 23:00
Καλησπέρα κι από εμένα! Είπα να συνεχίσω να γράφω σε αυτό το topic μιας που έχω κι εγώ απορίες πάνω στο Destinator. Έχω και εγώ το 7 στο Omnia και δεν ξέρω που ακριβώς να ψάξω για τους χάρτες... Βρήκα ένα αρχείο και κατέβασα από το http://www.mlsdestinator.gr (http://www.mlsdestinator.gr/lounge/update-maps.html) και είναι το "MLS Destinator για PDA - Αναβάθμιση λογισμικού και χάρτη Ελλάδας με ελληνικούς χαρακτήρες2010 v.3650" όμως δεν είμαι σίγουρος για το που πρέπει να πάει στην κάρτα μνήμης. Επίσης, έχω περάσει αγγλική ROM (6.1) από το φόρουμ εδώ, και δεν εμφανίζεται ελληνικό πληκτρολόγιο στο Destinator, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κάνω αναζήτηση οδού. Καμία λύση υπάρχει ή πρέπει να ρίξω καμία ελληνική ROM?

Α, επίσης:
Με ποιά σειρά κάνουμε εγκατάσταση τα CAB αρχεία μέσα από την κάρτα; Κάποτε θυμάμαι (τω καιρώ εκείνο :) ) ξεκινούσε αυτόματα η εγκατάσταση του Destinator, τώρα τίποτε...
ΥΓ. έχω κάνει κανονικά register...

Σας ευχαριστώ πολύ!

*Ermis*
12-08-2010, 00:03
Έχω το i8000 της Samsung (Omnia II)
Παρακαλώ πολύ όποιος μπορεί να με βοηθήσει να αποκτήσω ένα πρόγραμμα πλοήγησης και Ελληνικούς χάρτες.
e-mail: dimokritos2@hotmail.com
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

mziko
12-08-2010, 14:15
Καλησπέρα κι από εμένα! Είπα να συνεχίσω να γράφω σε αυτό το topic μιας που έχω κι εγώ απορίες πάνω στο Destinator. Έχω και εγώ το 7 στο Omnia και δεν ξέρω που ακριβώς να ψάξω για τους χάρτες... Βρήκα ένα αρχείο και κατέβασα από το http://www.mlsdestinator.gr (http://www.mlsdestinator.gr/lounge/update-maps.html) και είναι το "MLS Destinator για PDA - Αναβάθμιση λογισμικού και χάρτη Ελλάδας με ελληνικούς χαρακτήρες2010 v.3650" όμως δεν είμαι σίγουρος για το που πρέπει να πάει στην κάρτα μνήμης. Επίσης, έχω περάσει αγγλική ROM (6.1) από το φόρουμ εδώ, και δεν εμφανίζεται ελληνικό πληκτρολόγιο στο Destinator, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κάνω αναζήτηση οδού. Καμία λύση υπάρχει ή πρέπει να ρίξω καμία ελληνική ROM?

Α, επίσης:
Με ποιά σειρά κάνουμε εγκατάσταση τα CAB αρχεία μέσα από την κάρτα; Κάποτε θυμάμαι (τω καιρώ εκείνο :) ) ξεκινούσε αυτόματα η εγκατάσταση του Destinator, τώρα τίποτε...
ΥΓ. έχω κάνει κανονικά register...

Σας ευχαριστώ πολύ!
Το MLS Destinator για PDA ειναι απλα μιά απλή αναβαθμιση του Dest την οποία και να μην την τρέξεις δεν κάνει και κάτι σπουδαίο. Απλώς μαζί της υπάρχει ο καινούργιος χάρτης. Εαν εχεις το dest7 σε μορφή 2577_dest7 τρέχεις απλά το autorun.exe και ολα ακολουθούν την πορεία τους.
Για ελληνικά πρέπει να εβαλες στη αρχική ρύθμιση γλώσσα και ήχοι στα ελληνικά.
... και εδώ είμαστε...

akkis
12-08-2010, 19:03
Το MLS Destinator για PDA ειναι απλα μιά απλή αναβαθμιση του Dest την οποία και να μην την τρέξεις δεν κάνει και κάτι σπουδαίο. Απλώς μαζί της υπάρχει ο καινούργιος χάρτης. Εαν εχεις το dest7 σε μορφή 2577_dest7 τρέχεις απλά το autorun.exe και ολα ακολουθούν την πορεία τους.
Για ελληνικά πρέπει να εβαλες στη αρχική ρύθμιση γλώσσα και ήχοι στα ελληνικά.
... και εδώ είμαστε...
Σε ευχαριστώ πολύ! Δοκίμασα όμως να κάνω εγκατάσταση την εφαρμογή στο τηλέφωνο και όχι στο σκληρό του δίσκο (8GB) και όλα οκ και με τα ελληνικά!!
Τρέχοντας το autorun δεν έγιναν και πολλά (τίποτε δλδ) αλλά το άνοιξα με notepad και είδα τι κάνει και με ποιά σειρά και είναι όλα οκ.
Τώρα στενοχωριέμαι που λίγο καιρό πριν πάρω το Omnia είχα αγοράσει ένα Mio Moov και το κοιτάω στο ράφι :)

ΥΓ. Από το link για τους νέους χάρτες, κατεβάζουμε ένα αρχείο το οποίο ΔΕΝ έχει επέκταση και αφού κατέβει του δίνουμε εμείς το ".zip" και ανοίγει κανονικά. Καλά, δεν το έχουν πάρει χαμπάρι οι web developers της MLS? τσ, τσ, τσ...

SOURVIN
12-08-2010, 21:57
Καλησπέρα και από εμένα ,

Σχετικά με την απορία σου με το DESTINATOR V7 εγώ αρχικά έκανα τα εξής :
Έβαλα την sd κάρτα που έχω το DESTINATOR και μετέφερα χύμα ότι είχε μέσα η SD κάρτα μου στην αποθήκη μου (Δεν δουλεύει σε φάκελο - επιβεβαιωμένο και απο υποστήριξη MLS ) .Στη συνέχεια έτρεξε κανονικά το πρόγραμμα και το εγκατέστησα στη συσκευή γιατί παρατήρησα ότι αν έκανα εγκατάσταση στην αποθήκη μου ή καπου αλλού ( Άλλη SD και σε φάκελλο ) δεν μου επέτρεπε να αλλάξω πληκτρολόγιο στα ελληνικά .Όταν λοιπόν έγινε η εγκατάσταση και τελείωσε μπήκα στο site της MLS DESTINATOR ( αφού κανεις REGISTER ) πας στο χώρο χρηστών και πας στις ενημερώσεις Χαρτών και στην επιλογή MLS DESTINATOR για PDA και κατεβάζεις το συγκεκριμένο αρχείο ( είναι σε ZIP ) .Ακολουθείς τις οδηγίες από το README αρχείο και το βάζεις και αυτό στην αποθήκη μου .Το τρέχεις και κάνεις την
εγκατάσταση .Λογικά μετά την εγκατάσταση μπορείς να δεις την αναβάθμιση των χαρτών μέσα από το πρόγραμμα .Ελπίζω με τις συγκεκριμένες οδηγίες να σε βοήθησα .

akkis
12-08-2010, 23:31
Καλησπέρα και από εμένα ,

Σχετικά με την απορία σου με το DESTINATOR V7 εγώ αρχικά έκανα τα εξής :
Έβαλα την sd κάρτα που έχω το DESTINATOR και μετέφερα χύμα ότι είχε μέσα η SD κάρτα μου στην αποθήκη μου (Δεν δουλεύει σε φάκελο - επιβεβαιωμένο και απο υποστήριξη MLS ) .Στη συνέχεια έτρεξε κανονικά το πρόγραμμα και το εγκατέστησα στη συσκευή γιατί παρατήρησα ότι αν έκανα εγκατάσταση στην αποθήκη μου ή καπου αλλού ( Άλλη SD και σε φάκελλο ) δεν μου επέτρεπε να αλλάξω πληκτρολόγιο στα ελληνικά .Όταν λοιπόν έγινε η εγκατάσταση και τελείωσε μπήκα στο site της MLS DESTINATOR ( αφού κανεις REGISTER ) πας στο χώρο χρηστών και πας στις ενημερώσεις Χαρτών και στην επιλογή MLS DESTINATOR για PDA και κατεβάζεις το συγκεκριμένο αρχείο ( είναι σε ZIP ) .Ακολουθείς τις οδηγίες από το README αρχείο και το βάζεις και αυτό στην αποθήκη μου .Το τρέχεις και κάνεις την
εγκατάσταση .Λογικά μετά την εγκατάσταση μπορείς να δεις την αναβάθμιση των χαρτών μέσα από το πρόγραμμα .Ελπίζω με τις συγκεκριμένες οδηγίες να σε βοήθησα .
Πάρα πολύ! Και σε ευχαριστώ, όμως είναι τα βήματα που έκανα κι εγώ με τη διαφορά πως (από Mozzila Firefox τουλάχιστον) δεν κατέβασα zip αρχείο, αλλά ένα χωρίς επέκταση και του την έδωσα μετά την ".zip". Πλέον έχω κανονικά ελληνικά.

Σχετικά με την έκδοση των χαρτών όμως, σαν τελευταία βρήσκω διαθέσιμη την 3650 και όχι την 5009 όπως αναφέρει ο φίλος mziko... ψάχψνω λάθος;;

SOURVIN
13-08-2010, 22:19
Έχεις εγκαταστήσει ότι και εγώ γιατί δεν βρήκα κάποια άλλη διαθέσιμη στην MLS .