PDA

Επιστροφή στο Forum : Συγχρονισμός iPhone σε πολλά PC (Win)

Billytheking
10-01-2011, 09:06
Παιδιά να ρωτήσω κάτι!!!

Αν θέλουμε να συγχρονιστούμε με το iTunes σε δύο PC (Win 7)

π.χ στο σπίτι και στην δουλειά,

υπάρχει πρόβλημα στα αρχεία μας;:?:?

Δηλ. αλλάζουν οι ρυθμίσεις μας στο iPhone, οι διαδρομές πρέπει να είναι οι ίδιες; ......., θα ξανα έχουμε συγχρονισμό με τον Outlook το ίδιο;..... θα μπερδευτεί το πράγμα;......

Γενικά γίνεται και αν ναι , τι θα πρέπει να κάνουμε; :?:?:?

Billytheking
10-01-2011, 09:50
Τελικά, σιγά σιγά το βρίσκουμε το κόλπο!!!

Ο Outlook συγχρονίστηκε κανονικότατα με τα νέα δεδομένα του iPhone και πήρε όλες τις επαφές, calendar, tasks, .....

... για να δούμε τα υπόλοιπα.!!!:rolleyes!:

Edit:

Στα υπόλοιπα, apps, music, photos

μόλις πατήσεις για συγχρονισμό, λέει και προειδοποιεί!!!:rolleyes!: πως επειδή τα αρχεία έγιναν με συγχρονισμό από άλλη iTunes library, θα διαγραφούν και θα συγχρονιστούν με την νέα, η οποία βεβαίως είναι άδεια!!!!!!

Και φυσικά δεν τολμώ να πατήσω ok!!! :?:?

Δηλ. :? πως θα περάσουμε τα υπάρχοντα δεδομένα σε άλλο PC;

gpap2004
10-01-2011, 12:19
Κανε ενα backup της itune library σε ενα dvd κ μετα βαλε το dvd αυτο στον αλλο υπολογιστη. Οταν ξεκινησει ο συγχρονισμος, θα ρωτησει αν θελετε να χρησιμοποιησετε το backup αυτο.

EchiDNA
10-01-2011, 17:29
Μπορείς απο τις ρυθμίσεις του iTunes να το βάλεις να μην συγχρονιζει την library στο δεύτερο μηχάνημα!

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

Billytheking
10-01-2011, 17:33
Μπορείς απο τις ρυθμίσεις του iTunes να το βάλεις να μην συγχρονιζει την library στο δεύτερο μηχάνημα!

Γιώργο, κάνοντας αυτό, πετυχαίνω να συγχρονίσω το PC πάνω στο iPhone;!!!!

'Η απλά δεν μου συγχρονίζει αυτά που δεν έχω τσεκαρισμένα!!! ( :rolleyes!: όπως το έχω τώρα...)

Billytheking
10-01-2011, 17:36
Κανε ενα backup της itune library σε ενα dvd κ μετα βαλε το dvd αυτο στον αλλο υπολογιστη. Οταν ξεκινησει ο συγχρονισμος, θα ρωτησει αν θελετε να χρησιμοποιησετε το backup αυτο.
Στέφανε,

θύμισέ μου ξανά από που πάμε για να το κάνουμε αυτό!!!! partaaa

edit:

Το βρήκα.

File/Library/Back Up to Disk.......

EchiDNA
10-01-2011, 21:46
Γιώργο, κάνοντας αυτό, πετυχαίνω να συγχρονίσω το PC πάνω στο iPhone;!!!!

'Η απλά δεν μου συγχρονίζει αυτά που δεν έχω τσεκαρισμένα!!! ( :rolleyes!: όπως το έχω τώρα...)

Βασίλη στο iTunes έχει την επιλογή να μην πειράξει τίποτα στο κινητό!
Ότι δεν έχεις τσεκάρει, δεν το συγχρονίζει (βίντεο, μουσική, κλπ)

Όσων αφορά τις επαφές δες την εικόνα που επισυνάπτω!

http://img155.imageshack.us/img155/1806/screenshot20110110at936.th.png (http://img155.imageshack.us/i/screenshot20110110at936.png/)

Billytheking
10-01-2011, 21:58
Άρα λοιπόν,

εάν χρησιμοποιούμε το iPhone μας σε δύο ή περισσότερους υπολογιστές,

κρατούμε τον έναν υπολογιστή (προφανώς με την μεγαλύτερη αποθήκη Photo/media που διαθέτουμε) ως βασικό συγχρονισμό με το iPhone

και στους υπόλοιπους υπολογιστές, συγχρονίζουμε κατά βάση μόνο τις επαφές μας.

Γιατί, δεν μπορούμε σε όλα τα PC που συνδεόμαστε να έχουμε την ίδια αποθήκη media.

Μάλιστα, .... το κατάλαβα. :respect::respect::respect:

EchiDNA
10-01-2011, 22:44
Βασίλη, ρίξε μια ματιά σ' αυτόν τον οδηγό: http://www.maclife.gr/forum/showthread.php?t=831

Επίσης εδώ έχει πολλούς οδηγούς σχετικά με το iTunes, αλλά δεν ξέρω αν έχει κάτι για windows!
http://www.maclife.gr/forum/showthread.php?t=1026

Αν θες και την γνώμη της Apple για το ζήτημα, ρίξε μια ματιά σ' αυτό το θέμα: http://support.apple.com/kb/HT1202

Και εδώ μια σχετική αναζήτηση στην database υποστήριξης της Apple:
http://support.apple.com/kb/index?page=search&product=&q=itunes%20sync%20iphone%20multiple%20windows%20co mputers

Billytheking
11-01-2011, 21:24
Τελικά, συγχρονίστηκε και ο δεύτερος υπολογιστής με το iPhone μου!!!

... όπως πρότεινε ο gpap,:)

με ένα DVD στο πρώτο PC, κάνουμε Backup την Library (μας ρωτάει αν θέλουμε να κάνουμε όλη την iTunes Library, ή μόνο τα προγράμματα που έχουμε αγοράσει. Και στις δύο περιπτώσεις, τσεκάρουμε αν θέλουμε να αποθηκεύσει μόνο, ότι δεν έχουμε κάνει backup από την τελευταία φορά που κάναμε συγχρονισμό).

Το DVD αυτό (το οποίο αν δεν μας φτάσει, θα μας ζητήσει και για δεύτερο,...)

το βάζουμε στον δεύτερο υπολογιστή. Το iTunes το αναγνωρίζει αυτόματα και μας ρωτάει αν θέλουμε να το τοποθετήσει στην Library.

Εδώ, θα πρέπει να διαβάζουμε τα πινακάκια που μας βγάζει και μας ζητάει να επιλέξουμε αν θα σβηστούν τυχών υπάρχοντα αρχεία στην Library ή να τα ενώσουμε με αυτά. (merge)

Μόλις αποδεχτούμε, αρχίζει η διαδικασία (πολύ γρήγορη!!! ... όπως και το Backup!!!) και έχουμε τα ίδια ακριβώς αρχεία με τον πρώτο (βασικό) υπολογιστή μας. :rolleyes!::rolleyes!:

Το μόνο που μου τα χάλασε,:wacko: είναι η διάταξη των εικονιδίων (apps) μετά τον συγχρονισμό. Από τους διαφόρους φακέλους που τα είχα, μου τα έβγαλε χύμα όλα δημιουργώντας 7-8 σελίδες !!! :mad!:

Μάλλον, κάτι δεν έκανα καλά!!!..... :rolleyes!::rolleyes!:

:):) Πάντως, δουλεύει το σύστημα και ο χρόνος και η πρόβα θα μας το τελειοποιήσει.

Υ.Σ. Για να μας ρωτάει πάντα σε ότι και να κάνουμε πριν πατήσουμε ΟΚ!! για να μην κάνουμε καμιά πατάτα ... karalolkaralol

με συνδεδεμένο το iPhone στο PC,
κάνουμε δεξί κλικ πάνω στο όνομα της συσκευής μας
(όπως αυτή εμφανίζεται στο iTunes)
και επιλέγουμε: Reset Warnings (thanks to tolistr).

EchiDNA
11-01-2011, 21:41
Άντε ωραία! Δεν το έχω βάλει καθόλου σε windows και δεν ξέρω καθόλου!

Όταν πάρεις κι εσυ Βασίλη mac θα τα κάνεις όλα πιο εύκολα! χαχαχα

gpap2004
12-01-2011, 18:39
Τελικά, συγχρονίστηκε και ο δεύτερος υπολογιστής με το iPhone μου!!!

... όπως πρότεινε ο gpap,:)

με ένα DVD στο πρώτο PC, κάνουμε Backup την Library (μας ρωτάει αν θέλουμε να κάνουμε όλη την iTunes Library, ή μόνο τα προγράμματα που έχουμε αγοράσει. Και στις δύο περιπτώσεις, τσεκάρουμε αν θέλουμε να αποθηκεύσει μόνο, ότι δεν έχουμε κάνει backup από την τελευταία φορά που κάναμε συγχρονισμό).

Το DVD αυτό (το οποίο αν δεν μας φτάσει, θα μας ζητήσει και για δεύτερο,...)

το βάζουμε στον δεύτερο υπολογιστή. Το iTunes το αναγνωρίζει αυτόματα και μας ρωτάει αν θέλουμε να το τοποθετήσει στην Library.

Εδώ, θα πρέπει να διαβάζουμε τα πινακάκια που μας βγάζει και μας ζητάει να επιλέξουμε αν θα σβηστούν τυχών υπάρχοντα αρχεία στην Library ή να τα ενώσουμε με αυτά. (merge)

Μόλις αποδεχτούμε, αρχίζει η διαδικασία (πολύ γρήγορη!!! ... όπως και το Backup!!!) και έχουμε τα ίδια ακριβώς αρχεία με τον πρώτο (βασικό) υπολογιστή μας. :rolleyes!::rolleyes!:

Το μόνο που μου τα χάλασε,:wacko: είναι η διάταξη των εικονιδίων (apps) μετά τον συγχρονισμό. Από τους διαφόρους φακέλους που τα είχα, μου τα έβγαλε χύμα όλα δημιουργώντας 7-8 σελίδες !!! :mad!:

Μάλλον, κάτι δεν έκανα καλά!!!..... :rolleyes!::rolleyes!:

:):) Πάντως, δουλεύει το σύστημα και ο χρόνος και η πρόβα θα μας το τελειοποιήσει.

Υ.Σ. Για να μας ρωτάει πάντα σε ότι και να κάνουμε πριν πατήσουμε ΟΚ!! για να μην κάνουμε καμιά πατάτα ... karalolkaralol

με συνδεδεμένο το iPhone στο PC,
κάνουμε δεξί κλικ πάνω στο όνομα της συσκευής μας
(όπως αυτή εμφανίζεται στο iTunes)
και επιλέγουμε: Reset Warnings (thanks to tolistr).

Δυστυχώς πάντα ετσι τα πεταει τα εικονιδια σε windows και μετά τα φτιάχνεις χειροκίνητα. Βέβαια , αν εχεις jailbreak , υπάρχει ένα tweak στη Cydia που λέγεται MultIcon Moover και σου δινει τη δυνατότητα να επιλέγεις πολλά συγχρόνως εικονίδια και να τα μεταφερεις μαζικά σε ένα φακελλο και όχι ένα-ένα.

Βασίλη, έτοιμο σε βλέπω να γράφεις έναν πλήρη οδηγό χρήσης ( Tips and Tricks) για το iTunes... :respect:

Άντε ωραία! Δεν το έχω βάλει καθόλου σε windows και δεν ξέρω καθόλου!

Όταν πάρεις κι εσυ Βασίλη mac θα τα κάνεις όλα πιο εύκολα! χαχαχα
Πάλι με χρόνους με καιρούς, πάλι Mac θα'ναι!!! :P

aetos
19-01-2011, 08:19
Καλήμερα παιδιά ,άσχετο ,κανένα καλό μάστορα για iphone στην Αθήνα ξέρει κανείς ??

gpap2004
19-01-2011, 10:51
Κατάφερα να συγχρονίσω το iphone μου σε ενα καινουριο PC ,πλήρως,μεσω itunes, χωρις να χαθει ουτε μια εφαρμογη. Συγχρονως,η νεα βιβλιοθηκη στο νέο αδειο PC, εχει πλεον γεμισει κανονικα με τις εφαρμογες μου.
Ετσι τωρα εχω σε δυο υπολογιστες ,την ιδια library!
Είχα πει παλαιοτερα πως αυτο γίνεται αν κανετε ενα library backup μεσω itunes σε ενα ή περισσοτερα DVD.
Αυτο που εκανα εγω ηταν να κανω export την library του ενος υπολογιστη και import ως backup στον αλλο.
Το αποτελεσμα ηταν εντυπωσιακο διοτι το library αρχειο ειναι ενα .xml αρχειάκι κ δεν χρειαστηκα dvd κ.λ.π.

Λέω να περιγραψω αναλυτικά τη διαδικασια κ ισως να κανω κ εναν οδηγο tips για itunes.

Sent from my iPhone using Tapatalk.

EchiDNA
19-01-2011, 20:17
Παιδιά ρίξτε μια ματιά κι εδώ: http://www.greekmacuser.gr/Greekmacuser/10.1_iPhone_Gen.html

Τα λέει πολύ καλά!!!

gpap2004
20-01-2011, 00:51
Καλήμερα παιδιά ,άσχετο ,κανένα καλό μάστορα για iphone στην Αθήνα ξέρει κανείς ??

Τι επαθες;

aetos
20-01-2011, 18:30
Τι επαθες;

Γεια σου φίλε,το wifi δεν δουλεύει από την αρχή(μεταχειρισμένο,το hardware) και προσπαθούσα να βρω λύση ,τελικά μάλλον θα το δώσω ανταλλαγή με κάτι άλλο (μάλλον HTC HD2),......:respect:

EchiDNA
20-01-2011, 20:15
Γεια σου φίλε,το wifi δεν δουλεύει από την αρχή(μεταχειρισμένο,το hardware) και προσπαθούσα να βρω λύση ,τελικά μάλλον θα το δώσω ανταλλαγή με κάτι άλλο (μάλλον HTC HD2),......:respect:

Γιατί δεν ρωτάς σε ένα επίσημο service, νομίζω ότι κάνουν αντικατάσταση της συσκευής με ίδιο μοντέλο, με ένα μικρό αντίτιμο! ;)

aetos
20-01-2011, 23:43
Ευχαριστώ ,αλλά μάλλον έκλεισε η ανταλλαγή ,πάω για hd2 (θα χρειαστώ ενημέρωση από τους ειδικούς για android και wm7)....όταν αλλάξω το ομνια 2 θα πάρω ξανά iphone ...xaxa:respect:

Billytheking
21-01-2011, 08:20
Παιδιά, καλημέρα!!! :)

Έβαλα από την Wind την data που χρειάζεται το iPhone4 για να ..... ζει!!! :rolleyes!::rolleyes!:

...... αλλά, δεν καταφέρνω να την ενεργοποιήσω.

Χρειάζεται κάποια ρύθμιση στο Δίκτυο στο ΑΡΝ ......

ή απλά και μόνο ανοίγω τους διακόπτες 3G και δεδομένων;

Και εκείνο το VPN που μου λέει: Μη συνδεδεμένο; !!!!! :(

gpap2004
21-01-2011, 11:04
Παιδιά, καλημέρα!!! :)

Έβαλα από την Wind την data που χρειάζεται το iPhone4 για να ..... ζει!!! :rolleyes!::rolleyes!:

...... αλλά, δεν καταφέρνω να την ενεργοποιήσω.

Χρειάζεται κάποια ρύθμιση στο Δίκτυο στο ΑΡΝ ......

ή απλά και μόνο ανοίγω τους διακόπτες 3G και δεδομένων;

Και εκείνο το VPN που μου λέει: Μη συνδεδεμένο; !!!!! :(

Το vpn δεν πειραζει,αλλα το APN ειναι απαραιτητο. Για κοσμοτε ξερω τις ρυθμισεις αλλα για wind δεν γνωριζω. Ομως , αυτα μπαινουν αυτοματα με το που βαζεις την sim. Δοκιμασε να βγαλεις τη sim, κλεισε το κινητο,βαλε τη sim ξανα, ανοιξε το κινητο, κ συνδεσου στο itunes ενω ο υπολογιστης σου ειναι στο ιντερνετ. Αν σου πει update carrier settings ? ,να το αποδεχτεις.Εννοειται οτι ανοιχτο και το διακοπτη Data του iphone.

Billytheking
21-01-2011, 11:43
Εντάξει Στέφανε. :)

Πήγα στην Wind και μου το έδωσε το APN.

Για Wind λοιπόν είναι: gint.b-online.gr

:rolleyes!: Καλό θα είναι να γράψουμε εδώ για όλες τις εταιρείες αν ξέρουμε.

gpap2004
21-01-2011, 12:39
Εντάξει Στέφανε. :)

Πήγα στην Wind και μου το έδωσε το APN.

Για Wind λοιπόν είναι: gint.b-online.gr

:rolleyes!: Καλό θα είναι να γράψουμε εδώ για όλες τις εταιρείες αν ξέρουμε.

Ωραια! Για mms τις εχεις τις ρυθμισεις;

APN cosmote: internet

Sent from my iPhone using Tapatalk.

Billytheking
30-01-2011, 12:46
Ρυθμίσεις για MMS της WIND:

mnet.b-online.gr

EchiDNA
30-04-2011, 08:55
Να κι ένα φοβερό προγραμμα που λύνει τα χέρια όταν διαθέτετε περισσότερους απο έναν υπολογιστές, και θέλετε να έχετε κοινή βιβλιοθήκη iTunes! Ονομάζεται iTunes DB Cloner.

Να υποθέσω ότι οι περισσότεροι, βρεθήκατε στη δυσάρεστη θέση να συγχρονίζετε (automatically ή manually) με έναν υπολογιστή το iphone σας και να βρεθείτε σε έναν άλλον χωρίς τη δυνατότητα να μπορείτε να του περάσετε τίποτα (μπορεί να είναι ο επαγγελματικός σας, το laptop κλπ).

Το προαναφερθέν πρόγραμμα ουσιαστικά αντιγράφει το μοναδικό persistent id που συνδέει ένα iTunes με ένα iPhone και έχετε τη δυνατότητα να τον επιβάλλετε σε οποιαδήποτε iTunes library εσεις θέλετε. Η χειροκίνητη μέθοδος για να το κάνετε ήταν γνωστή αλλά αρκετά χρονοβόρα, με Hex editors. Το iTunes DB Cloner αυτοματοποιεί τη διαδικασία.

Το εγκαθιστάτε στον υπολογιστή που έχετε ως βάση, αντιγράφετε το μοναδικό persistent id, το εγκαθιστάτε και στον υπολογιστή που θέλετε να συγχρονίζετε το iPhone και του δίνετε ως persisten id αυτό του υπολογιστή "βάσης" σας. Τελειώσατε. Καλο είναι να έχετε επιλεγμένο το "Manually manage music and videos", οπότε σε όποιον υπολογιστή και αν ειστε, πλέον θα μπορείτε να περάσετε μεμονωμένα songs.

Δοκιμασμένο σε Windows XP SP3, Windows Vista και Windows 7.
Δουλεύει στην τελευταία έκδοση iTunes, και καλό θα είναι οι υπολογιστές να έχουν την ίδια έκδοση για να γίνει το "cloning". Περισσότερες πληροφορίες, καθώς και το download link είναι εδώ (http://www.corsino.com/blog/?page_id=27).