PDA

Επιστροφή στο Forum : Nokia N95 8GB

matrix
28-10-2007, 01:34
The Nokia N95, the world's greatest multimedia computer, just got greater. With all the key features of its predecessor, including a 5 megapixel camera with Carl Zeiss optics, built-in A-GPS, WLAN, HSDPA and an innovative 2-way slide, the Nokia N95 8GB now offers up to eight gigabytes of built-in memory. The N95 8GB also boasts a new luminous 2.8" QVGA display - one of the largest ever for a multimedia computer - so that watching videos, browsing the Internet or viewing maps is easy. With its expanded memory, the N95 8GB offers up to 20 hours of video* or up to 6000 songs**. The N95 8GB multimedia computer is expected to begin shipping in the fourth quarter of 2007 with an estimated retail price of EUR 560 before subsidies or taxes.

http://i216.photobucket.com/albums/cc97/nero62_photos/nokiaN95-8gb.jpg

steevemary
29-10-2007, 23:23
ektos apo tis diafores poy anafereis se sxesh me to n95 mipos exei kai megalhterh ram?

nectons
29-10-2007, 23:38
Kai vevaia exei.. kai ekei einai to dynato tou simeio.. Dystixos i eftyxos gia emas pou to exoume.. Kai leo eftyxos pou einai afti i diafora giati anaferomai sto oti den pernei update i mnimi tou. Meneis sta 8. Tha mou peis kapote eixame 512mb kai legame po po po .. Omos to kapote den einai tora.. To n95 exei mia apistefti kamera gia video kai photos kai einai krima na se periorizei me ta 8gb.. Pantos ego sto diko mou tou exo 6gb kai toulaxiston mia fora ti vdomada to adeiazo .. Kai to provlima den einai ekei.. Thelo na do pos tha symperiferete to 8GB otan tha exei gemisei sxedon i mnimi tou kai tha xreiazete adeiasma.. Pros to paron protimo ta 32GB pou tha exo mesa sto neo etos pou tha erthei efoson kai 8GB kai 16GB exoune kykloforisei stin agora.
Omos to pleonektima tis megalyteris ram ekei pao paso.. Giati to N95 8GB kathos exo dei kai sto youtube fortonei diplasio ogo programaton apo to aplo N95 dixos na xreiazete na kleinei aftomata efarmoges.. Xreiazete tora afto ?.. Afto einai amfilegomeno.. Efoson ama theleis mia KYRIA efarmogi na einai pano apo oles den mporeis na tin kratas anoixti.. Opote kapoia stigmi tha ksehasteis kai tha tin kleisei apo mono tou to kinito Ultimate Voice Recorder.. To kyriotero provlima tou.

Tora gia ta alla pleontekimata pou exei i kathe syskevi enantion tis alis tha elega opos leo syxna, peri orekseos kolokythopita.. Emena to N95 8GB as poume de maresei oso to aplo N95.. thes oti den exei kalyma sto fako, thes pou exei mikrotero joystick, thes o fovos tou kainourgiou ama tha kolaei i oxi..

Im gonna stick to my N95... for now...

:)

matrix
30-10-2007, 21:44
Kαλά περίμενε πρώτα να το δείς απο κοντα και μετά τα λέμε....μην ξεχναμε οτι εχει και λιγο μεγαλύτερη οθόνη εκτος απο τα 8 GB, και εύχομαι καλύτερο μηχανισμό στο slide χωρις τζόγο οπως το Ν95.

john74
01-11-2007, 00:47
Operating System:
Symbian OS v9.2
S60 3rd Edition, Feature Pack 1

Frequency Band:
GSM 850/900/1800/1900
WCDMA 2100

Display:
Resolution: 240 x 320 (2.8”)
Color Depth: 24 bit

CPU:
Dual CPU
CPU Type: ARM 11
CPU Clock Rate: 332 MHz
3D Graphics HW Accelerator

Memory:
Max User Storage: 100 MB
NAND Memory: 256 MB
SDRAM Memory: 128 MB
~90 MB Free Executable RAM Memory
Flash memory: 8 GB

Network Data Support:
HSDPA
WCDMA
EGPRS
GPRS
HSCSD
CSD

Local Connectivity:
Bluetooth 2.0 +EDR (A2DP, AVRCP, BIP, BPP, DUN, FTP, GAVDP, GOEP, HFP, HSP, OPP, SAP)
Infrared
Mini Stereo Plug 3.5mm
Mini USB
Nokia Audio Visual Plug 3.5mm
UPnP
USB 2.0
USB Cable Nokia DKE-2
USB Mass Storage
WLAN (802.11b/g, WPA, WPA2 (AES/TKIP))

Browser:
HTML over TCP/IP
S60 OSS Browser
WAP 2.0
XHTML over TCP/IP

Messaging:
MMS
MMS+SMIL
SMS

Email Protocol:
IMAP4
POP3
SMTP

Camera:
Resolution: 2582 x 1944
Sensor: CMOS 5.0 Megapixels
Focal length 5.6 mm
F-Stop/Aperture f/2.8
Focus range 10 cm to infinity
Digital Zoom: 20 x
Image Format: JPEG/Exif
Feature: Auto Focus, Carl Zeiss Optics, Flash, Red-Eye Reduction, Self Timer
Video Resolution: 640 x 480
Video Frame Rate: 30 fps
Video Zoom: 10 x
Video Format: H.263, MPEG-4

Secondary Camera:
Resolution: 320 x 240
Focal length 43 mm
F-Stop/Aperture f/2.8
Focus range 10 cm to infinity
Digital Zoom: 2 x
Image Format: JPEG/Exif
Video Resolution: 176 x 144
Video Frame Rate: 15 fps
Video Zoom: 2 x
Video Format: H.263

Video Features:
Video Call
Video Editor
Video Player
Video Recorder
Video Sharing
Video Streaming

Video Formats:
3GPP formats (H.263)
H.264/AVC
MPEG-4
RealVideo 7,8,9/10

Audio Formats:
AAC, AAC+, eAAC, eAAC+, MP3, MP4, M4A, WMA, AMR-NB, AMR-WB, Mobile XMF, SP-MIDI, MIDI Tones (poly 64), RealAudio 7,8,10, True tones, WAV

Audio Features:
Audio Equalizer
Audio Recording AAC stereo, 48kHz
Audio Streaming
Music Player
Stereo

Document Formats:
Excel, PDF, Powerpoint, Word, Zip

Graphics Formats:
BMP, EXIF, GIF87a, GIF89a, JPEG, JPEG 2000, PNG, WBMP

Extra Features:
Digital Recorder
GPS (A-GPS)
OpenGL ES 1.1 Plugin
PoC (Push-to-talk over Cellular)
Stereo FM Radio
Stereo Handsfree Speakers
Still Image Editor
SyncML
Themes
TV Out
Visual Radio
Flash Lite 2.0
VoIP (Nokia VoIP 2.1)

Talk Time (estimated):
Up to 5 hours

Standby Time (estimated):
Up to 11.6 days

Size:
99 x 53 x 21 mm

Weight:
128 g
--------------------

john74
01-11-2007, 00:49
Ehei kalytero slider pio stivaro
mpataria apo ena filo moy poy to pire krataei toylahiston 25% pio poly
alles diafores ehei a-gps ara kleidonei pio grigora
8gb memory pleon...aplaaaaaaaaaaaaa
apo 2.6 othoni pige sta 2.8 inch..(ohi kai ashima)
genika einai poly veltiomeno tha elega

TIMI 720 EURO

KYKLOFOREI PLEON EPISIMA KAI STIN ELLADA

john74
01-11-2007, 00:50
ektos apo tis diafores poy anafereis se sxesh me to n95 mipos exei kai megalhterh ram?apo 64mb pige sta 128mb ram!!!!

steevemary
01-11-2007, 09:06
TIMI 720 EURO

KYKLOFOREI PLEON EPISIMA KAI STIN ELLADA

oraia ligh ypomonh na ftiaksoyn oti bugs exei e oso na nai kati tha exei, na vgoyn 3-4 firmware kai na paisei ligo i timh!!! ayta se ligoys mhnes mono dld.

arkon
01-11-2007, 09:59
Καπου στο C-net σε μια παρουσιαση μου "φανηκε" οτι εχει και μικροτερες διαστασεις... αληθευει???

john74
01-11-2007, 10:50
Καπου στο C-net σε μια παρουσιαση μου "φανηκε" οτι εχει και μικροτερες διαστασεις... αληθευει???to idio me to prokatoho toy

matrix
01-11-2007, 10:51
Ελπίζω να το έχω σήμερα, θα σας πω νέα σύντομα!!! :D

john74
01-11-2007, 11:06
Oraios o mihalis ante mpike o minas kai esy ne ena neo gadget...panta teteia
perimenoune ne to kalo ean to pareis ena mini-review

arkon
01-11-2007, 11:47
Ελπίζω να το έχω σήμερα, θα σας πω νέα σύντομα!!! :D

Απο που Μιχαλη?? και ποσο :? :? αν επιτρεπετε??

matrix
01-11-2007, 11:54
Aπο Αγγλία το έχει φέρει ενας φίλος, 720 ευρώ. Νομίζω κι εδω οταν κυκλοφορήσει τόσο θα έχει.
Αναμένοντας λοιπόν ενα mini review! :)

arkon
01-11-2007, 11:58
Νομιζω οτι το εχει φερει και η κινητομανια τουλαχιστον στο site τους εχουν διαθεσιμα 6 κομματια.... :D :D στα 720 Ε αλλα με αγγλικο μενου, ... αυτο λετε να ειναι προβλημα??? Περναμε δηλαδη ελληνικα???

matrix
01-11-2007, 12:09
Περνας κανονικα ελληνικα, αλλα νομιζω δεν εχουν βγει ακομα για το Ν95ι....σε καμμια εβδομαδα μπορεις να τα περασεις στο 9volto η σε nokia shop

john74
01-11-2007, 18:15
Νομιζω οτι το εχει φερει και η κινητομανια τουλαχιστον στο site τους εχουν διαθεσιμα 6 κομματια.... :D :D στα 720 Ε αλλα με αγγλικο μενου, ... αυτο λετε να ειναι προβλημα??? Περναμε δηλαδη ελληνικα???allazontas product code vazeis ellinika apo to nemesis apla den vgikan ta ellinika akoma gia to n95 8gb ,ypomoni loipon

Sto kinimatomania ehei diathesima kommatia

matrix
01-11-2007, 19:05
και οι πρωτες φωτος απο το Ν95i μου!

http://i216.photobucket.com/albums/cc97/nero62_photos/n95black.jpg

http://i216.photobucket.com/albums/cc97/nero62_photos/n95black1.jpg

Θα ακολουθήσει φυσικά και ένα mini review.....stay tuned! :)

john74
02-11-2007, 00:45
opa ehei kai ellinika...gia exigeisou mihali?????

kaloriziko file mihali,perimenoume review mehri tote poso kai apo poy to pires??

nectons
02-11-2007, 01:02
Κάντε λίγη υπομονή ώς αύριο που θα το κάνουμε ένα μίνι τεστ με τον φίλο μου το ματριξ ... ανυπομονό 8)

matrix
02-11-2007, 01:18
John-Nek αυριο θα δημοσιευσουμε το πρωτο πανελλήνιο mini review στο Ν95i .............!!! :D

aris_21
02-11-2007, 01:19
Νομιζω οτι το εχει φερει και η κινητομανια τουλαχιστον στο site τους εχουν διαθεσιμα 6 κομματια.... :D :D στα 720 Ε αλλα με αγγλικο μενου, ... αυτο λετε να ειναι προβλημα??? Περναμε δηλαδη ελληνικα???

μπορεις να περασεις κανονικα ελληνικα
μεσο του nemesis αλλαζοντας product code :wink:

το παραγγειλε και ενας φιλος μου απο την kinitomania
αυριο θα το δω και εγω απο κοντα.
εγω το παραγγειλα απο nokia αλλα
ακομα κανενα νεο. :roll:

john74
03-11-2007, 00:57
matrix (mihali) poy hathikes file...entyposeis gia to N95 8GB??

matrix
03-11-2007, 01:16
Ενα μικρό συγκρητικό τέστ που κάναμε με τον φίλο Νεκ, ειδαμε οτι:

1) απο πλευράς οθόνης δεν παίζεται, είναι μεγαλύτερη και πιο φωτεινή απο το Ν95
2) Ηχείο πολύ καλό με καλύτερο μπάσο αλλα το Ν95 παίζει ενα κλικ πιο δυνατά και πριμαριστά!
3) Εχει τον ίδιο επεξεργαστή και accelerator με το Ν95 οπότε όλες οι εφαρμογές παίζουν τέλεια
4) Οσο αφορά την flash memory δεν τρελλαθηκαμε απο την ταχύτητα.
5) Η Νοκια επιτέλους διπλασίασε τη rom στα 128ΜΒ!!!
6) Που είναι το video editor οεο??

Αυτό πάντως που με εντυπωσίασε είναι η οθόνη του! Χoρταστική!!!!! Ολα τα άλλα είναι σχεδόν ίδια με το Ν95 το απλό.

Ενα πρόβλημα που αντιμετωπίσαμε είναι οτι επειδή δεν έχει κάρτα κάποιες εφαρμογές που πρέπει να γίνουν πρώτα signed δεν τις έκανε εγκατάσταση. Αυτο πιστευω να λυθεί με κάποιο software update.
Σαν συσκευη λέει πάντως και δεν θα απογοητεύσει. Α....η μπαταρία αν και 1200 mha κρατάει το ίδιο με αυτη του Ν95 που είναι 900 νομίζω. Μάλλον λόγω της μεγαλύτερης οθόνης και ισως και της flash memory.

Αυτα προς το παρών....θα επανέλθω με λεπτομερειες. Πάντως είναι κουκλί το μαύρο 8)

steevemary
03-11-2007, 09:47
αχχχχχχχχχχχχ μας χρυσονεις το χαπι μου φεναιτε........ :mrgreen: :shock:

nectons
03-11-2007, 10:47
..το δοκιμάσαμε με τον matrix. Η πρώτη εντύπωση δεν είναι και ότι καλύτερο. Εμφανισιακά και ποιοτικά με εξέρεση το χρώμα θα έλεγα ότι ειναι στα ίδια επίπεδα με ενα κλίκ ίσως καλύτερο ποιοτικά.. Η οθόνη αν και λίγο μεγαλύτερη δεν είναι δα και τοσο ποιό ποιοτική που λένε παντού. Στα μάτια μου είδα μια καλή διαφορά αυτή του GAMOUT των χρωμάτων.. Έχει καλύτερο από το "απλό" Ν95 αλλά στα δικά μου μάτια.. Αυτή είναι και η μεγαλύτερη διαφορά και ίσως και μια ανάσα καλύτερο κοντράστ από το Ν95. Το gamout που αναφέρω να πω με ένα απλό παράδειγμα .. φανταστείτε μια ομαλή μετάβαση από ενα χρώμα στο άλλο.. το Ν95 το απλό έχει κάποιες μικρές διαβαθμίσεις.. το 8GB είναι πραγματικά σμούθ και δίχως το παραμικρό.. Εκεί λοιπόν του έβγαλα το καπέλο.
Στον ήχο τώρα (που είναι βασικός για μένα παράγοντας σε ένα κινητό.) Ενα κλίκ παραπάνω μπάσσο το 8GB έναντι ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗΣ έντασης και ποιό καθαρού ήχου το Ν95!.. Αν και έχουν τα ίδια ηχεία το Ν95 κατα την γνώμη μου αποδίδει καλύτερα και με νορμάλ ρυθμίσεις και με το ίδιο ακριβώς κομάτι για δοκιμή να το σκεπάζει στην κυριολεξία στο θέμα έντασης και καθαροτητας.
Ο φίλος matrix έχει την αντίθετη γνώμη διότι προτιμά καθώς λέει "ποιοτικό" ήχο.. καιο εδω΄έρχομαι και λέω ότι πρόκειτε για κινητό τηλέφωνο και όσο ποιοτικός και να είναι πάλι ενα ραδιάκι παραμένει και προτιμώ ΕΝΤΑΣΗ και ΚΑΘΑΡΟΤΗΤΑ έναντι ¨ποιοτικού" ήχου.. Σε πλήρης εντάσεις και με ενίσχυση ενργοποιημένη και στα μπάσσα και τα 2 τρίζουν ελαφρά..
Από ταχύτητες.. από USB storage mode 700-800Kbytes το Ν95 8GB και πάνω από 1 ΜByte to N95!.. ίσως να φταίει το λογισμικό .. τι να πώ.. δε θέλω να το αποδώσο στα 8gb μνήμης που έχει γιατί σε γενικές γραμμές την είδα αρκετά γρήγορη.. ισως ο κοντρόλερ της μνήμης?.. Δεν ξέρω.. πάντως ΑΡΓΟ..τερο απο το Ν95..
Στην φωτογραφία τώρα.. ΜΑΥΡΑ ΧΑΛΙΑ ΚΑΙ ΑΡΑΧΝΑ !!!!!!!!!!!!! Δεν εστιάζει σωστά!!! Ακόμη και όταν εστιάσει οι φωτογραφίες (λόγο λογισμικού ππου προσπαθεί να βελτιώση/εξαληψει το θόρυβο) είναι γεμάτες θόρυβο και μάλιστα από τον ενοχλητικό το χρωματικό θόρυβο.. με ΠΟΛΑ τεχνάσματα και σε γενικές γραμμές μου θύμισε το Ν95 στο πρώτο του firmware για να μην πω και χειρότερο !!!!!! ΚΡΙΜΑ :(

Σόρρυ λοιπόν για όσους περίμεναν κάτι καλύτερο αλλα η πρώτη επαφή με το κινητό είταν ΚΑΚΗ έως ΚΑΚΙΣΤΗ.. και κατονομάζω ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΥΣ αυτούς που το εκθιάζουν έναντιον του Ν95 !!!

Και κάτι ΠΟΛΥ σημαντικό για όσους ετοιμάζονται να το πάρουν. Δεν DEXETE SIGNED εφαρμογές οπότε ξεχνάτε ΠΟΛΛΑ!.. ΕΠίσης δεν μπορούμε να δούμε τα περιεχόμενα της εσωτερικής μνήμης γιατί απλά είναιο ενσωματωμένη και δεν μπορεί να μπεί se cardreader οπότε ΞΕΧΝΑΜΕ σχεδόν τα ΠΑΝΤΑ.. Τουλάχιστον στην αρχή..

ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν..

Περιμένω σχόλιά σας.

nectons
03-11-2007, 10:50
8) :lol:

ξέχασες την φωτογραφία καλέ μου.. για κάνε σχόλιο παρακαλώ..

matrix
03-11-2007, 10:52
Ναι φίλε Νεκ έχεις δίκιο, αλλα για φαντάσου και το Ν95 οταν πρωτοβγήκε στην αγορά πόσα bugs είχε, τα οποία διορθώθηκαν με το πρώτο update! Ας μην καταδικάζουμε λοιπον ενα κινητό που δεν έχει κυκλοφορήσει ακομα καλα καλα, έχει πολλες δυνατότητες και σίγουρα με ενα update θα διαρθωθουν πολλά! Πάντως πιστεύω να συμφωνείς οτι η οθόνη είναι πανέμορφη! :D και σε γενικές γραμμές, η ποιοτητα κατασκευής είναι ενα κλικ πάνω απο το απλο Ν95.

Οσον αφορα τη φωτο, ναι δεν ειναι οτι καλύτερο, οι φωτος απο το Ν95 ειναι πιο καλες. Αλλα και πάλι θυμάσαι την κάμερα του Ν95 οταν πρωτοβγηκε? :D 500ΚΒ η φωτο στα 5 ΜΡ?????

nectons
03-11-2007, 11:08
afto akrivos leo mixali.. xeiroteres kai apo to proto firmware tou N95.. Gia poio logo ?.. Efoson einai sxedon idies syskeves.. giati kathe fora i idia istoria ?.. Den to katalaveno.. Kai min ksehnas kati poly simantiko.
TO thema ton efarmogon.. Posos kairos perase gia to N95 na doume sosti ypostiriksi stis efarmoges?.. Osotou doume kai sto 8GB pou exei kai ton periorismo oti exei esoteriki mnimi skepsou ligo.. Otan einai pleon orimo tha exei vgei kai koino to diamanti pou eixes postari to N96 :D..

Opote poios o logos agoras tou ?. TOULAXISTON gia tora efoson yparxei to POLY anotero N95?.. Kai mi mou peis oxi kai POLY ANOTERO giati aftomatos tha sou antiparatheso to route66, kai ena karo ales afarmoges kai paralila ixos kai fotografia.. Oxi epidi einai mavro na to leme kalytero tou N95 :shock: .. Oso gia tin poiotita den aneferes tipote.. einai toso poiotika anotero apo to N95 pou sikonei sizitisi ?.. Kai i othoni tou pia.. einai to megethos tipote to tragiko ?.. Les xortastiki.. ELEOS.. exoune perasei apo ta xeria sou kamia 100sti 2.8" othoni.. :D.. E oxi.. protimo megalytera joystick pliktra para ena APEIROELAXISTO parapano megethos othonis.. Na kseroume ti leme..

gia pame.. ego de tha paro paidia .. sorry :P

AAA... exei kai ena elafry tzogo .. IDIO akrivos me tou dikou mou :D.. PSEMATA?..

johner
03-11-2007, 19:38
Αποκλειστικότητες βλέπω στο neoshop.
Good job guys! :D

matrix
03-11-2007, 20:57
Ξεκινήσαμε δυναμικά !! :D

john74
04-11-2007, 00:48
fovero review kai mpravo ston nec kai matrix...makari na veltiothoune ta kata se kanena upgrade
alitheia i mpataria den evgala parapano apo to kanoniko N95???

nectons
04-11-2007, 04:35
Αποκλειστικότητες βλέπω στο neoshop.
Good job guys! :D

Δεν είχαμε τον απαιτούμενο χρόνο johner μου.. Εβελπιστώ μελοντικά να έχουμε περισσότερο χρόνο στην διάθεσή μας για αναλυτικά τεστς συσκευών!
@john74 Κρατάει περίπου το ίδιο .. λόγο μεγαλύτερης οθόνης η γνώμη μου. Ίσως και λόγο firmware.. Θα δείξει στο μέλον.

Πάντως ίσως να ήμουν λίγο "υπερβολικός" διότι εκφράζομαι πάντα "ωμά" και δίχως τη στιγμή που γράφω να σκέφτομαι οτιδήποτε άλλο παρά μόνο το αντικείμενο, αλλά το Ν95 8GB θα το λάτρευα απλά εάν δεν υπήρχε ο φθηνότερος αδερφός του και όπως να το κάνουμε και "γηραιότερος" !

Είναι σίγουρο λοιπόν και δεδομένο ότι είναι μια εκπληκτική συσκευή και ποιό ελκυστική από το Ν95 (βοηθάει και το μαύρο χρώμα σε αυτό) αλλά πρός το παρόν με το λογισμικό που κυκλοφορεί στα καταστήματα υπάρχει "πρόβλημα" σε σύγκριση με το απλό Ν95.
Το πρόβλημα όμως αυτό καθώς γνωρίζουμε όλοι, θα ξεπεραστεί μελοντικά αλλά τα προβλήματα με την ψηφιακή υπογραφή και την εσωτερική μνήμη για τις εφαρμογές ?.. Εκεί είναι που ενίνσταμαι περισσότερο .. και όχι στα ηχεία η στην φωτογραφία που είναι αν μη τι άλλο μη συγκρίσημη λόγο λογισμικού.

Θα δείξει..

Το ελπίζω γιατί και εμένα μου άρεσε... 8)

matrix
04-11-2007, 12:15
Η μπαταρία του τελικά οντως κρατάει περισσότερο απο αυτη του Ν95. Επρεπε να περασουν 2-3 μερες για να το διαπιστωσω! :)
Ενα σύν στα πλεονεκτήματα του λοιπον!

john74
04-11-2007, 17:29
Η μπαταρία του τελικά οντως κρατάει περισσότερο απο αυτη του Ν95. Επρεπε να περασουν 2-3 μερες για να το διαπιστωσω! :)
Ενα σύν στα πλεονεκτήματα του λοιπον!pali kala

nectons
04-11-2007, 17:54
oso tha douleves to N95 ?.. Paradeigma to N95 to lionoume sto route66.. afto den exei :P

Kane plz ena antikimeniko test me akrivia.. diladi afou ta exeis kai ta 2.. ;) Tha kanoume to eksis.. tha ta fortisoume full kai ta 3 (mazi kai to diko mou) kai tha ta afisoume na pezoune to idio video akrivos tin idia stigmi na doume poio tha svisei proto.. pistepse me .. me anoixto wifi, bt, terma othoni kai terma ixo kai video playing de tha argisoume na vgaloume symperasmata !.. ti les .. pinoume kafe spiti ???? :D:D:D

matrix
04-11-2007, 18:43
λες ε? οκ....ετσι θα ειναι πιο αντικειμενικο το review! :D Μηπως θέλεις να πάμε κι ενα στοιχηματάκι οτι το Ν95 θα σβησει πρώτο? :lol:

taksidiotis22
04-11-2007, 19:58
Ενα σύν στα πλεονεκτήματα του λοιπον!φυσικα και κραταει περισσοτερο φιλε μου κι ευτυχως :)

matrix
14-11-2007, 10:30
Παντως η τιμή του (700+) ευρω που θα βγει δεν δικαιολογειται συμφωνα με τα specs. Με 400 ευρουδακια παιρνεις το Ν95 (στην ουσια το ιδιο τηλεφωνο είναι και έχεις πληρη συμβατοτητα με signed εφαρμογες οπως με Route66, TomTom κλπ. Ασε που μεχρι το τελος του χρονου θα βγουν και 16GB micro sd καρτες, εχουν ανακοινωθει επισημα απο την sandisc.
Χωρις να θελω να το υποτιμησω το συγκεκριμενο τηλεφωνο, εχει καποια πλεονεκτηματα, μεγαλυτερη οθονη, μαυρο χρωμα (σικ!!:)), καλυτερη αυτονομια, αλλα δεν ξερω τελικα αν με αυτη την τιμη που θα βγει θα δικαιολογήσει πληρως αυτα τα "πλεονεκτηματα" εναντι του γνωστου κλασσικού Ν95.

matrix
15-11-2007, 09:24
ανακοινώθηκε και στο πλαίσιο η τιμή του 742 ευρω!

nectons
15-11-2007, 12:27
Άμα δε λυθούν τα προβλήματά του προς το παρόν καλύτερα άστο.. δε θα πάρω :)

ss13
31-12-2007, 22:42
γώ έχω ένα πρόβλημα σχετικά με την αναβάθμιση.Το συνδέω με το usb,κανω connect sto pc suite πάω στο nokia software update και εκεί που ψάχνει τη συσκευή δεν την βρίσκει.Τι γίνεται??

nectons
01-01-2008, 07:00
Θα πρέπει να είσαι σίγουρος πρώτα ότι έχει κάνει συχρονισμό.. Έχει κάνει? Δηλαδή έχεις δημιουργήσει λογαριασμό και σου κάνει συχρονισμό με outlook κλπ κλπ ?

ss13
03-01-2008, 01:13
όχι δεν έχω κάνει συγχρονισμό.Αυτό φταιεί??

matrix
03-01-2008, 09:32
Φυσικα πρεπει να κανεις πρωτα συγχρονισμο και μετα update.
Η διαδικασια ειναι η εξης. Βαζεις το νεοτερο PC suite (παλαιοτερες εκδοσεις ενδεχεται να μην παιζουν), μετα συνδεεις το τηλ. με το PC και το αφηνεις να ανακαλυψει μονο τους τους drivers κλπ. Στη συνεχεια ανοιγεις το PC suite απο το PC σου και αν εχουν γινει ολα σωστα το βρισκει αυτοματα το τηλεφωνο. Απο κει και περα ειναι απλο, το κανεις συγχρονισμο (επαφες-ημερολογια κλπ) και μετα πας στο software update και το τρεχεις. ΑΝ υπαρχει καποια νεοτερη εκδοση θα σου βγαλει μηνυμα, οποτε συνεχιζεις την διαδικασια. Ειναι απλο! Αν εχει γινει καποιο conflict απο την αρχη, ξηλωσε το PC suite και ξανακαντο εγκατασταση. Ετσι θα δουλεψει σιγουρα.

Στην ανάγκη άλλαξε USB port!

ss13
03-01-2008, 20:30
φίλε matrix καταρχήν σ'ευχαριστώ για τη βοήθεια σου.Έκανα όλα όπως ακριβώς τα είπες αλλά και πάλι τίποτα συνεχίζει να μην βρίσκει το τηλ.Το περίεργο είναι οτι είναι συνδεδεμένο και όταν κάνει αναζήτηση μου πετάει το κινητό αποσυνδέθηκε απο το usb και μετά πάλι ξανά συνδέεται αλλά δεν το βρίσκει...Έχω απελπιστεί δεν ξέρω τι άλλο να κάνω,θα το πάω στη Νοκια για ανάβαθμιση(βγήκε και 15)

apostatis
19-09-2008, 01:19
[
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
ΕΧΩ ΤΟ ΝΟΚΙΑ Ν95 8GB KAI ANTIMEΤΩΠΙΖΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
ΟΤΑΝ ΚΑΝΩ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΑΠΟ ΤΟΝ Η/Υ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΟΛΛΑΕΙ.ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΣΕ ΦΩΤΟ Η ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΛΛΙΣΗ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΧΑΡΤΕΣ ΓΙΑ ΤΟ GPS THS GARMIN(200MB) KAI THS DESTINATOR(60MB) ΣΤΗΝ ΜΝΗΜΗ ΜΑΖΙΚΗΣ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΕΙΣ.ΕΚΑΝΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΜΙΑ ΩΡΑ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ.ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ??????ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΤΟ PC SUITE
EYXARISTV

nectons
19-09-2008, 09:22
Βασικά η γνώμη μου είναι να βγάζεις την καρτούλα και να την βάζεις σε κάποιο γρήγορο reader να μεταφέρεις μεγάλο όγκο δεδομένων και όχι μέσω του pc suite. Εξηγώ το γιατί. Σε μονοκόματα αρχεία δεν έχει μεγάλο πρόβλημα ταχύτητας και για παράδειγμα ένα αρχείο 100 Megabytes αν το μεταφέρει με ταχύτητα 1-2 το δευτερόλεπτο σε λιγότερο από ένα λεπτό θα είσαι οκ.

Όταν όμως πρόκειτε να μεταφέρεις τον ίδιο όγκο δεδομένων αλλά σε μικρότερα διάσπαρτα αρχεία τότε τα πράγματα αλλάζουν. Η εσωτερική μνήμη των κινητών μέσω διασύνδεσης USB και προγράμματως συχρονισμού το λεγόμενο seek time (να το πω όσο ποιο απλά γίνετε η αλλαγή από αρχείο σε αρχείο) είναι για μεγάλα κλάματα.

Τα ίδια τα 100 Megabytes αν είναι σε 200 μικρά αρχεία θα πάρει ίσως και μισή ώρα.. Αν τώρα αυτά που μετέφερες εσύ είναι 300-400 megabytes καμιά χιλιάδα αρχεία είναι απόλυτα λογικό να παίρνει ΩΡΕΣ. Η μόνη σου λύση είναι ένα ΓΡΗΓΟΡΟ card reader -στην περίπτωση που έχεις 4άρα μνήμη η 8άρα δηλαδή high capacity πρόσεξε να μπορεί να διαβάζει αυτην την τεχνολογία- και να μεταφέρεις τα πάντα από εκεί :)

Ελπίζω να βοήθησα :)

apostatis
20-09-2008, 11:26
ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΤΟ Ν95 ΜΕ ΤΑ 8 ΓΙΓΑ Η ΜΝΗΜΗ
ΕΙΝΑΙ ΕΝΣΩΜΑΤΩΜΕΝΗ
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΡΤΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ

nectons
20-09-2008, 11:37
Κεκτημένη ταχύτητα να σου απαντήσω και δεν το πρόσεξα... Σε αυτήν την περίπτωση δοκίμασε να δουλέψεις την εσωτερική μνήμη σαν storage. Το έχεις κάνει αυτό? Πρέπει να λειτουργεί ποιο γρήγορα έτσι. Δυστηχώς. Ένα από τα μεγαλύτερα μειονεκτήματα του N95 8GB είναι ότι έχει ενσωματωμένη μνήμη δίχως επέκταση.

g3kellis
14-02-2009, 16:19
Paidia egw to exw 8-9 mines twra kai olo provlimata,
kollaei, ta hxeia les k vraxykyklwnoyn, to gps oti na nai
Tha to paw gia anavathmisi na doume ti tha ginei....:wacko:

thomasskoy
14-02-2009, 16:28
και πολυ καλα θα κανεις.επρεπε να το ειχες παει κιολας.