PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτήσεις, προβλήματα, απορίες και προτάσεις για βελτίωση του Omnia

Σελίδες : 1 [2] 3 4 5

wizzzart
28-11-2008, 00:54
[quote=nectons;18238]:happy:

Συντόμευση κάνεις με 2 απλούς τρόπους. Ο πρώτος και ποιο δύσκολος είναι αυτός με τον file explorer. Ανοίγεις το φάκελο όπου έχεις κοπιάρει το destinator, πας επάνω στο executable αρχείο και κρατάς πατημένο το πενάκι πάνω του. Επίλέγεις Copy(αντιγραφή). Όπως είσαι πηγαίνεις στην αρχή αρχή του ομνια εκεί που είναι το root. Βλέπεις εκεί τα Windows που βρίσκονται στην ρομ. Μπαίνεις μέσα και ψάχνεις για StartMenu. Κάνεις και εκεί κλικ και μετά κάνεις κλικ στο Programs. Μετά πηγαίνεις κάτω κάτω που έχει το μενου. Επιλέγεις EDIT και επικόληση συντομευσης. Η αλιώς paste shortcut.

Αν τώρα έχεις εγκατεστημένο το Resco File Explorer απλά πηγαίνεις και κάνεις browse στο φάκελο του destinator κρατάς το πενάκι πατημένο για λίγο στο executable του destinator και επιλέγεις SEND TO MENU AS SHORTCUT και ΤΕΛΟΣ.

Πες αν τα κατάφερες :P

Τα κατάφεραααααααααααααααααα.Thankssssssssssss και το gps δουλεύει τέλεια.Σε λιγοτέρο από 2 λεπτά βρίσκει 10 δορυφόρους.

nectons
28-11-2008, 03:19
well done.. προχωράμε λοιπόν παρακάτω...:)

kostakiss
28-11-2008, 15:41
παιδια παω να βαλω τα αρχειακια για να ειναι αθορυβο το ανοιγμα-κλεισιμο του κινητου..και βγαζει δεν ειναι δυνατη η αντιγραφη του 'poweroff' .δεν επιτρεπεται η προσβαση..
τι παιζει..
ο προορισμος ειναι η συσκευη μου-windows σωστα?

nectons
29-11-2008, 12:54
Υπάρχει ένα προγραμματάκι που έχει ποστάρει ένας φίλος εδώ μέσα.. δε θυμάμε πως λέγετε.. total commander κάπως έτσι που είναι σαν τον ρεσκο αλλά μπορείς και αντιγράφεις και αρχεία προστατευμένα στην ρομ ! ;)

kostakiss
29-11-2008, 15:29
ok θα το δοκιμασω!ευχαριστω!

Billytheking
30-11-2008, 09:09
Παιδιά, με αυτό το ριμάδι το flash lite τι γίνεται; :worry: Το έχει εγκαταστήσει κανένας επιτυχώς; Και που θα το βρούμε; Σαν αρχείο το έχω και γω, αλλά δεν κάνει και δεν βοηθά σε τίποτα. :secret: Τουλάχιστο έτσι όπως προσπαθώ εγώ.:dizzy2:

Billytheking
30-11-2008, 09:19
ok θα το δοκιμασω!ευχαριστω!
Φίλε Kostakiss, με τον Resco Explorer 2008 v7.05 το έκανα απλά με copy - paste στο φάκελο Windows της συσκευής μου και τελικά δουλεύει το κολπάκι καλά. ¶νοιγμα και κλέισιμο αθόρυβο.

kostasgsxr1000
01-12-2008, 12:07
ρε παιδεια θα ηθελα να μαθω αν πατησεις τα 2 κουμπια του τηλεφωνου και κανεις κ soft reset τοτε το τηλ κανει hard reset (σωστα?). Αν ομως δεν κανει τοτε τι γινετε?

dufi
01-12-2008, 12:42
κανει...απλα δε το κανει αμεσως.οι οδηγιες το πως γινετε ειναι σωστες.
αν το κανεις σωστα κλεινει το κινητο και μετα ανοιγει μια νεα οθονη και σε ρωταει:Hard reset?
ή κατι τετοιο δε θυμαμαι και σιγουρα..

kostasgsxr1000
01-12-2008, 19:54
δεν κανει τιποτα αυτο ειναι το προβλημα. μηπως ξερεις καποιο αλλο τροπο?

wizzzart
02-12-2008, 14:15
Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω το Resco File Explorer 2008 v7.05 full γιατί στι site της Resco το δίνει trial ή έστω κάποιον κωδικό για να γίνει full

efbill
02-12-2008, 15:40
Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω το Resco File Explorer 2008 v7.05 full γιατί στι site της Resco το δίνει trial ή έστω κάποιον κωδικό για να γίνει full
κανε μια εγγραφη στο ******-forum.c*m και θα βρεις οτι θελεις για το ΟΜΝΙΑ :)

wizzzart
02-12-2008, 16:05

Στείλτο σε pm γιατί δεν κατάλαβα

dufi
02-12-2008, 16:17
δε ξερω αν δε κανει τιποτα τι πρεπει να κανεις..εμενα οταν μου ειχε κολλησει απο ενα προγραμμα που ειχα βαλει απο htc με εορτολογια και δεν ανοιγε ουτε η αρχικη οθονη..
το πατησα να ανοιξει και μετα αρχισα να κραταω τα δυο πληκτρα που εχουν επανω τους τα τηλεφωνακια και μετα απο 2 δευτερολεπτα πατησα και το soft reset χωρις να τα αφησω αυτα τα δυο κουμπια με τα τηλεφωνακια..
τοτε η συσκευη εκανε οπως εκανε συνηθως σε soft reset αλλα μετα που πηγε να ξανανοιξει μου εβγαλε την επιλογη που σου ειπα..

τωρα αν δεν τα εκανες με αυτο το τροπο δοκιμασε το.αν το εκανες ετσι ακριβως και δεν εγινε τιποτα τοτε δεν ξερω πως μπορω να σε βοηθησω..

kostasgsxr1000
02-12-2008, 16:45
νεκταριε μηπωσ μπωρεις εσυ να βοηθησεις?

ευχαριστω κωστας

kostasgsxr1000
02-12-2008, 16:46
νεκταριε μηπως μπωρεις εσυ να βοηθησεις?

ευχαριστω κωστας

kostasgsxr1000
02-12-2008, 16:53
δε ξερω αν δε κανει τιποτα τι πρεπει να κανεις..εμενα οταν μου ειχε κολλησει απο ενα προγραμμα που ειχα βαλει απο htc με εορτολογια και δεν ανοιγε ουτε η αρχικη οθονη..
το πατησα να ανοιξει και μετα αρχισα να κραταω τα δυο πληκτρα που εχουν επανω τους τα τηλεφωνακια και μετα απο 2 δευτερολεπτα πατησα και το soft reset χωρις να τα αφησω αυτα τα δυο κουμπια με τα τηλεφωνακια..
τοτε η συσκευη εκανε οπως εκανε συνηθως σε soft reset αλλα μετα που πηγε να ξανανοιξει μου εβγαλε την επιλογη που σου ειπα..

τωρα αν δεν τα εκανες με αυτο το τροπο δοκιμασε το.αν το εκανες ετσι ακριβως και δεν εγινε τιποτα τοτε δεν ξερω πως μπορω να σε βοηθησω..

ετσι το κανω φιλε dufi αλλα τιποτα εχει κολησει κ διχνει μαυρη οθονη:dizzy2:.

sadiagraxa
02-12-2008, 20:46
ετσι το κανω φιλε dufi αλλα τιποτα εχει κολησει κ διχνει μαυρη οθονη:dizzy2:.

Ξαναδοκιμασε φιλε Κωστα. Πατα και τα 2 πληκτρα και ταυτοχρονα πατα και το κουμπακι Reset με το Stylus σου...
Βγαλε το Stylus απο το κουμπακι αλλα συνεχισε να εχεις πατημενα τα 2 κουμπια και ξαναπες μας τι εγινε...

gpap2004
02-12-2008, 21:59
δεν κανει τιποτα αυτο ειναι το προβλημα. μηπως ξερεις καποιο αλλο τροπο?
Με το τηλέφωνο ανοιχτό, κράτα τα 2 πλήκτρα των κλήσεων ταυτόχρονα πατημένα με το ενα χέρι και ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ με το stylus κάνε reset. Μην αφήσεις τα πλήκτα, μέχρι η οθόνη να εμφανίσει ένα μήνυμα. Τότε πατάς το πράσινο κουμπί. και ΟΚ! Υπάρχει και σχετικο΄ποστ και με εικόνα!

kostasgsxr1000
03-12-2008, 12:34
Με το τηλέφωνο ανοιχτό, κράτα τα 2 πλήκτρα των κλήσεων ταυτόχρονα πατημένα με το ενα χέρι και ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ με το stylus κάνε reset. Μην αφήσεις τα πλήκτα, μέχρι η οθόνη να εμφανίσει ένα μήνυμα. Τότε πατάς το πράσινο κουμπί. και ΟΚ! Υπάρχει και σχετικο΄ποστ και με εικόνα!

ετσι το κανω κ μου μενει κολιμενω στο λογοτυπο τις samsung δεν βγαζει τιποτα κ αν αφησω τα κουμπια κανει απλος reset κ ξανα σταματαει στο λογοτυπο samsung.
καμια ιδεα απο καποιον?:worry:

kostasgsxr1000
04-12-2008, 13:03
παιδεια ευχαριστω για το ενδιαφερων. τελικα βρηκα τι εφταιγε. επρεπε να αφαιρεσω την καρτα μνημης αυτη δεν με αφηνε να κανω hard reset. μολις την εβγαλα ολα οκ

zoforos
04-12-2008, 13:08
παιδεια ευχαριστω για το ενδιαφερων. τελικα βρηκα τι εφταιγε. επρεπε να αφαιρεσω την καρτα μνημης αυτη δεν με αφηνε να κανω hard reset. μολις την εβγαλα ολα οκ

Μπράβο ρε μεγάλε και μας είχες αγχώσει....:happy:
Εγώ δεν το παρατήρησα ποτέ γιατί ΠΑΝΤΑ βγάζω την SD card για καλο και για κακο! Βλέπεις έχει μέσα το GPS GARMIN MOBILE XT και δε λέει να μου πάθει κάτι....

Billytheking
04-12-2008, 15:40
Παιδιά, μόλις πήρα για ασύρματο Internet το Cosmote On The Go , το οποίο είναι στικ με μια USim μέσα. Και. σκέφτομαι, ο πονηρός, αν βάλω την sim στο omnia αραγε θα έχω συνδεση Internet; Στο φάκελο της sim λέει ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε oποιαδήποτε συσκευή GSM 900/1800 . Το δοκίμασε κανένας ως τώρα;

kostakiss
04-12-2008, 16:34
παιδια στο βιντεο δεν εχει καθολου καλη ποιοτητα ηχου..παιζει καμια ρυθμιση?

kostasgsxr1000
04-12-2008, 22:28
παιδια στο βιντεο δεν εχει καθολου καλη ποιοτητα ηχου..παιζει καμια ρυθμιση?

εχει ποσταρη καποιες ρυθμησεις ο nectons αν θυμαμε καλα σε καποια κρυφα μενου του ομνια. ελπιζω να βοηθησα.:)

dufi
04-12-2008, 22:55
πληροφοριακα..μετα απο 7-8 κρασαρισματα της συσκευης μου στην προσπαθεια μου να αλλαξω ρομ..
ε να ειπα να σας πω οταν η συσκευη εγινε τουβλο..την πρωτη φορα που παγωσε η συσκευη..ε παγωσα και εγω.
αλλα τελικα ειναι πολυ ευκολο να την ξαναφτιαξεις..
σε ολες τις περιπτωσεις που μου κολλησε οταν εβγαζα την μπαταρια μια δυο φορες για κανα 3λεπτο καθε φορα μετα η συσκευη απο τουβλο αρχισε να ανταποκρινεται και να δεχεται και soft reset..

πραγμα που ειναι παρα πολυ σημαντικο!!!γιατι αναγνωριζε το pc την συσκευη και μετα το soft reset μπορουσα να περασω νεα ρομ απο επανω του:)

εκανα πολλες δοκιμες και το τουβλο παντα γινοταν κινητο:)
δεν το συνιστω να το τεσταρετε χωρις λογο απλα αν σας τυχει και ειστε και εσεις ενα απο τα ατομα που το εχει αγορασει απο το εξωτερικο μην ασας περνει απο κατω!!τελικα ολα φτιαχνονται κ χωρις να πατε σε τεχνικο!!!
(και το αναφερω μιας κ στα περισσοτερα σιτε οταν το κινητο γινοταν τουβλο ολοι ελεγαν αντε και καλη τυχη με το τεχνικο που θα το πας..)

Α!!!δοκιμασα κ1 και κ2.ειμαι χρηστης κ2 απο τωρα.
(τα κρασαρισματα ηταν ολα λογο απροσεξιας μου..την πρωτη φορα ειχα ξεχασει να δω αν ειχα περασμενο usb driver και τις επομενες ενω το ειχα περασει δεν ειχα κανει μια ανιχνευση υλικου..το pc μου φταιει!!οχι εγω!!..iq<<<10 αλλά τουλαχιστον μετα το πρωτο τουβλιασμα και την επαναφορα του τιποτα δε με σταματουσε!!!)

nectons
05-12-2008, 00:59

Έχεις πμ

Κακό παιδί.. φτούσου...:shifty:

Στείλτο σε pm γιατί δεν κατάλαβα

δεν καταλαβα γιατι αφου τις εφαρμογες τις βαζω στην αποθηκη,εκανα hard reset (του τηλεφωνου) και σβηστηκαν κ αυτες..κ ολα..!
τα μηνυματα πως μπορω να τα σοσω καπου?

Με το ΜΟΝΑΔΙΚΟ PPC PIM BACKUP (http://rapidshare.com/files/169360305/PPCPimBackup.rar)που κάνει τα ΠΑΝΤΑ εκτός από PIM :) .. A.. και είναι και δωρεάν.

ρε παιδεια θα ηθελα να μαθω αν πατησεις τα 2 κουμπια του τηλεφωνου και κανεις κ soft reset τοτε το τηλ κανει hard reset (σωστα?). Αν ομως δεν κανει τοτε τι γινετε?

ετσι το κανω κ μου μενει κολιμενω στο λογοτυπο τις samsung δεν βγαζει τιποτα κ αν αφησω τα κουμπια κανει απλος reset κ ξανα σταματαει στο λογοτυπο samsung.
καμια ιδεα απο καποιον?:worry:

Σε όλα μαζί απάντησες μόνος σου. Αλλά υπάρχει και άλλο ένα που δεν το ξέρει κανείς και το ανακάλυψα πρόσφατα..αλλά δεν το θυμάμαι να πάρει η ευχή.. είναι με code.. άσχετο.. άλλο ένα code ΠΟυ δεν το ήξερα που τσεκάρει την συσκευή αν έχει καμένα πίξελ.. *#0*#

πληροφοριακα..μετα απο 7-8 κρασαρισματα της συσκευης μου στην προσπαθεια μου να αλλαξω ρομ..
ε να ειπα να σας πω οταν η συσκευη εγινε τουβλο..την πρωτη φορα που παγωσε η συσκευη..ε παγωσα και εγω.
αλλα τελικα ειναι πολυ ευκολο να την ξαναφτιαξεις..
σε ολες τις περιπτωσεις που μου κολλησε οταν εβγαζα την μπαταρια μια δυο φορες για κανα 3λεπτο καθε φορα μετα η συσκευη απο τουβλο αρχισε να ανταποκρινεται και να δεχεται και soft reset..

πραγμα που ειναι παρα πολυ σημαντικο!!!γιατι αναγνωριζε το pc την συσκευη και μετα το soft reset μπορουσα να περασω νεα ρομ απο επανω του:)

εκανα πολλες δοκιμες και το τουβλο παντα γινοταν κινητο:)
δεν το συνιστω να το τεσταρετε χωρις λογο απλα αν σας τυχει και ειστε και εσεις ενα απο τα ατομα που το εχει αγορασει απο το εξωτερικο μην ασας περνει απο κατω!!τελικα ολα φτιαχνονται κ χωρις να πατε σε τεχνικο!!!
(και το αναφερω μιας κ στα περισσοτερα σιτε οταν το κινητο γινοταν τουβλο ολοι ελεγαν αντε και καλη τυχη με το τεχνικο που θα το πας..)

Α!!!δοκιμασα κ1 και κ2.ειμαι χρηστης κ2 απο τωρα.
(τα κρασαρισματα ηταν ολα λογο απροσεξιας μου..την πρωτη φορα ειχα ξεχασει να δω αν ειχα περασμενο usb driver και τις επομενες ενω το ειχα περασει δεν ειχα κανει μια ανιχνευση υλικου..το pc μου φταιει!!οχι εγω!!..iq<<<10 αλλά τουλαχιστον μετα το πρωτο τουβλιασμα και την επαναφορα του τιποτα δε με σταματουσε!!!)

Το θέμα είναι ότι όσο ζεις μαθαίνεις. Και το καλό είναι που μοιράζεσαι και τις εμπειρίες σου με τους υπόλοιπους. Και ναι. ¶λλος ένας φίλος που του τούβλιασε (ωραία έκφραση θα την υιοθετήσω από εδώ και μπρός :)) τουπα να βγάλει μπαταρία. Τίποτε. Του λέω ξανά. ΕΠίσης τίποτε. Όσο μιλάγαμε στο σταθερό για διάφορα που θα το πάει κλπ, του λέω ξαναδοκίμασε μια. Και ως δια μαγείας... ΒΟΥΑΛΑ το κινητάκι. Δε μασάει ρε παιδιά το ομνια.

Deker
06-12-2008, 16:48
Γεια και χαρα σε ολους

Εχω βαλει το destinator εδω και 5 μερσ και εκτοσ του οτι αργει πολυ για να βρει δορυφορουσ και σημα κολαει και συνεχεια με αποτελεσμα να πρεπει να κανω συνεχεια restart.
επισης παρολο που εχω βαλει το skin οταν αλλαζει απο οριζοντιο σε καθετο χαλαει η εικονα σε σημειο που δεν βλεπεις τιποτα...
καμια λυση!!!!!
εχω το ελληνικο omnia!!

leoman
06-12-2008, 21:30
Γεια και χαρα σε ολους

Εχω βαλει το destinator εδω και 5 μερσ και εκτοσ του οτι αργει πολυ για να βρει δορυφορουσ και σημα κολαει και συνεχεια με αποτελεσμα να πρεπει να κανω συνεχεια restart.
επισης παρολο που εχω βαλει το skin οταν αλλαζει απο οριζοντιο σε καθετο χαλαει η εικονα σε σημειο που δεν βλεπεις τιποτα...
καμια λυση!!!!!
εχω το ελληνικο omnia!! Ποια εκδοση destinator εχειs? και ποια ρομ στο τηλ? Εχειs βαλει το skin που ειναι για το omnia?

vadmin
06-12-2008, 21:38
Έχεις πμ

Κακό παιδί.. φτούσου...:shifty:

Με το ΜΟΝΑΔΙΚΟ PPC PIM BACKUP (http://rapidshare.com/files/169360305/PPCPimBackup.rar)που κάνει τα ΠΑΝΤΑ εκτός από PIM :) .. A.. και είναι και δωρεάν.

Σε όλα μαζί απάντησες μόνος σου. Αλλά υπάρχει και άλλο ένα που δεν το ξέρει κανείς και το ανακάλυψα πρόσφατα..αλλά δεν το θυμάμαι να πάρει η ευχή.. είναι με code.. άσχετο.. άλλο ένα code ΠΟυ δεν το ήξερα που τσεκάρει την συσκευή αν έχει καμένα πίξελ.. *#0*#

Το θέμα είναι ότι όσο ζεις μαθαίνεις. Και το καλό είναι που μοιράζεσαι και τις εμπειρίες σου με τους υπόλοιπους. Και ναι. ¶λλος ένας φίλος που του τούβλιασε (ωραία έκφραση θα την υιοθετήσω από εδώ και μπρός :)) τουπα να βγάλει μπαταρία. Τίποτε. Του λέω ξανά. ΕΠίσης τίποτε. Όσο μιλάγαμε στο σταθερό για διάφορα που θα το πάει κλπ, του λέω ξαναδοκίμασε μια. Και ως δια μαγείας... ΒΟΥΑΛΑ το κινητάκι. Δε μασάει ρε παιδιά το ομνια.

αυτά κάνεις και τα ματιάζεις και μετά τρέχουμε!!!:baby::baby:

kostasgsxr1000
08-12-2008, 19:03

αν το θυμηθεις φιλαρακι στηλτο μου να το εχω γιατι δεν ξερεις καμια φορα τι γινετε:happy:

NASGUN
08-12-2008, 19:29
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΧΩ ΤΟ ΟΜΝΙΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΔΕΝ ΚΡΑΤΟΥΣΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΝΑ 24ΩΡΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΟΛΥ ΧΡΙΣΙΜΟΠΟΙΟ ΚΑΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΜΗΝΥΜΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΡΟΜ ΜΕ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ Η ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ PDA i900BDHJ2/BDHJ2 ΤΗΛΕΦΩΝΌ ι900ΧΧΗΙ4 ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ HELP NECTONS

dnk
08-12-2008, 20:48
Παιδιά καλησπέρα! Είναι μια από τις αρκετές φορές μετά τις διάφορες αλλαγές ROM που έχω πρόβλημα με τη σύνδεση INTERNET είτε με INTERNET EXPLORER, είτε με OPERA. Πιο συγκεκριμένα, ενώ οι ρυθμίσεις μου είναι οι προβλεπόμενες, όταν πληκτρολογώ μια διεύθυνση δεν προσπαθεί να συνδεθεί με GPRS και φαίνεται σα να ολοκλήρωσε την αναζήτηση του χωρίς όπως είναι φυσικό να εμφανίζει καμία σελίδα. Με Wi-Fi δεν έχω πρόβλημα συνδέομαι κανονικά. Τις προηγούμενες φορές έκανα HARD RESET και ξαναπέρασα τις ρυθμίσεις και έφτιαξε, αλλά πλέον κουράστηκα να περνάω συνέχεια όλες τις ρυθμίσεις από την αρχή. Καμμιά ιδέα ή Συμβουλή?????:worry:
THANKS......

sadiagraxa
09-12-2008, 00:31
άσχετο.. άλλο ένα code ΠΟυ δεν το ήξερα που τσεκάρει την συσκευή αν έχει καμένα πίξελ.. *#0*#

Νεκταριε, νομιζω οτι αυτος ο κωδικος βγαζει μια πλατφορμα για γρηγορο "Τεσταρισμα" λειτουργιας της συσκευης, προφανως για τους επισκευαστες/ειδικους.
Τουλαχιστον σε 'μενα αυτο βγαζει... !

alwsi
09-12-2008, 05:31
Καλημέρα σε όλους/ες μια ερώτηση ...υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για να κλειδώνεις αρχεία ???
Ευχαριστω για τις όποιες απαντήσεις σας...

nectons
09-12-2008, 06:03
Καλημέρα.

Μπορείς να το κάνεις πολύ καλά με το resco file explorer. ¨Εχει επιλογή με παρατεταμένο κλίκ πάνω στο αρχείο/φάκελο που σε ενδιαφέρει να κλειδώσεις να κάνεις encrypt.

Δεν το έχω κάνει αλλά αν κάνει αυτό που θέλεις ενημέρωσέ μας.

:)

nectons
09-12-2008, 06:09
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΧΩ ΤΟ ΟΜΝΙΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΔΕΝ ΚΡΑΤΟΥΣΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΝΑ 24ΩΡΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΟΛΥ ΧΡΙΣΙΜΟΠΟΙΟ ΚΑΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΜΗΝΥΜΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΡΟΜ ΜΕ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ Η ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ PDA i900BDHJ2/BDHJ2 ΤΗΛΕΦΩΝΌ ι900ΧΧΗΙ4 ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ HELP NECTONS

Αν ψάξεις μέσα στο φόρουμ, θα δεις ότι όσοι είχαν πρόβλημα με την μπαταρία τους και με ελληνική ρομ, μετά από κάποιες επαναφορτίσεις η μπαταρία απέδωσε όπως έπρεπε. Κάτι σαν "στρώσιμο" δηλαδή. Μετά από καμιά δεκαριά φορτίσεις/εκφορτίσεις πες μας αν είδες βελτίωση.

Παιδιά καλησπέρα! Είναι μια από τις αρκετές φορές μετά τις διάφορες αλλαγές ROM που έχω πρόβλημα με τη σύνδεση INTERNET είτε με INTERNET EXPLORER, είτε με OPERA. Πιο συγκεκριμένα, ενώ οι ρυθμίσεις μου είναι οι προβλεπόμενες, όταν πληκτρολογώ μια διεύθυνση δεν προσπαθεί να συνδεθεί με GPRS και φαίνεται σα να ολοκλήρωσε την αναζήτηση του χωρίς όπως είναι φυσικό να εμφανίζει καμία σελίδα. Με Wi-Fi δεν έχω πρόβλημα συνδέομαι κανονικά. Τις προηγούμενες φορές έκανα HARD RESET και ξαναπέρασα τις ρυθμίσεις και έφτιαξε, αλλά πλέον κουράστηκα να περνάω συνέχεια όλες τις ρυθμίσεις από την αρχή. Καμμιά ιδέα ή Συμβουλή?????:worry:
THANKS......

Έκδοση ρομ? Ελληνική η αγγλική?. Βασικά με την Αγγλική και με vodafone κάρτα (φυσικά ενεργοποιημένα τα data) όσες φορές έχω κάνει είτε Hard reset είτε αναβάθμιση ρομ, μου βάζει πάντα τις ρυθμίσεις αυτόματα και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

Νεκταριε, νομιζω οτι αυτος ο κωδικος βγαζει μια πλατφορμα για γρηγορο "Τεσταρισμα" λειτουργιας της συσκευης, προφανως για τους επισκευαστες/ειδικους.
Τουλαχιστον σε 'μενα αυτο βγαζει... !

Ακριβώς αυτό!. Και με τα χρώματα που σου δίνει διαθέσιμα απλά βλέπεις αν έχει κανένα stack pixel... Κάνει και άλλα βέβαια όπως δόνηση κλπ αλλά κυρίως μου άρεσε ότι έτσι βλέπεις πανεύκολα αν έχει καμένα πίξελ η συσκευή!.

ΜΙΧΑΛΗΣ
09-12-2008, 16:38
Γεια σας παιδιά, είμαι και εγώ ένας από τους νέους κατόχους του
Omnia και ακόμα το ψάχνω , είναι πραγματικά
φανταστικό , δεν περίμενα ότι θα είχε τόσες δυνατότητες .
Συγχαρητήρια στο nektons και σε όλα τα παιδιά για της πληροφορίες που μας δίνουν.
Έχω το Ελληνικό i900 BDHJ2/BDHJ2-i900 XXHI4, έβαλα χθες το Destinator 7.0.0.463 και μου βγάζει τη μπάρα Μενού & της πληροφορίες πλοήγησης σχεδόν στη μέση της οθόνης ενώ λογικά θα έπρεπε να είναι στην κάτω μεριά της οθόνης . Ξέρη κανείς τη ρύθμιση μπορώ να Κάνο για να κατέβη η μπάρα στην κάτω μεριά γιατί κρύβει την οθόνη στην μέση ?

DenPasPouthena
09-12-2008, 17:45
re pedia egatestisa to tcpmp paw n trexw eba avi file k mu lei sinehia error :( ti kanw lathos?

DenPasPouthena
09-12-2008, 18:35
twra paratirisa oti mu bgazi k mnm otan t kanw install oti ine g palia ekdosi windows k bori n mi liturgi swsta ala ti st liko ap afto t forum t katebasa k kanis d ida n ehi t idio problima ...epipleon xeri kanis pos ginete st "epifania ergasias" t kinitu st stili p ehi tin wra t imerominia telospadon i bara st aristera pos ginete n prosthesume dika m as programata eki? Epipleon molis alaxa ton iho klisis d akuw otan m stelnun sms psahnw n brw pws alazw t iho twn sms k d to briskw. Epipleon mu ipan oti ehi t dinatotita g gps ke tetia ala t monono p briskw ine t google earth iparhi problima p d ine anagi n ime sindedemenos st internet k n blepw tus hartes/n me kathodigi kiolas :) den lew poli wreo t google earth ala d ime sinehia se diktio wifi n pianw asirmato internet? Kathe boithia dekti (apla sas parakalw epidi twra t agorasa to omnia na iste ligo analitikoi gti ine to prwto mu kinito m windows k me oles aftes tis ***kies k den xerw ti mu ginete .Ute n egathistw programata d xerw :) ) ty a lot

NASGUN
09-12-2008, 21:01
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΝΕCTONS :) [quote=nectons;19422]Αν ψάξεις μέσα στο φόρουμ, θα δεις ότι όσοι είχαν πρόβλημα με την μπαταρία τους και με ελληνική ρομ, μετά από κάποιες επαναφορτίσεις η μπαταρία απέδωσε όπως έπρεπε. Κάτι σαν "στρώσιμο" δηλαδή. Μετά από καμιά δεκαριά φορτίσεις/εκφορτίσεις πες μας αν είδες βελτίωση.

taitienitsa
09-12-2008, 22:22
1.twra paratirisa oti mu bgazi k mnm otan t kanw install oti ine g palia ekdosi windows k bori n mi liturgi swsta ala ti st liko ap afto t forum t katebasa k kanis d ida n ehi t idio problima ...2.epipleon xeri kanis pos ginete st "epifania ergasias" t kinitu st stili p ehi tin wra t imerominia telospadon i bara st aristera pos ginete n prosthesume dika m as programata eki?3. Epipleon molis alaxa ton iho klisis d akuw otan m stelnun sms psahnw n brw pws alazw t iho twn sms k d to briskw. 4. Epipleon mu ipan oti ehi t dinatotita g gps ke tetia ala t monono p briskw ine t google earth iparhi problima p d ine anagi n ime sindedemenos st internet k n blepw tus hartes/n me kathodigi kiolas :) den lew poli wreo t google earth ala d ime sinehia se diktio wifi n pianw asirmato internet? Kathe boithia dekti (apla sas parakalw epidi twra t agorasa to omnia na iste ligo analitikoi gti ine to prwto mu kinito m windows k me oles aftes tis ***kies k den xerw ti mu ginete .Ute n egathistw programata d xerw :) ) ty a lot

Πω πω πολλές απορίες έχεις!!!!!!!Αν ψάξεις λίγο πάντως στο φόρουμ όλα είναι απαντημένα!
Παρ 'όλα αυτά θα προσπαθήσω να σου απαντήσω στις περισσότερες!!!
Καταρχήν πες μας τι ρομ έχεις.Πας μενού-ρυθμίσεις-σύστημα-έκδοση.στο pda τι λέει;;;

1. Για τον tcpmp απεγκατέστησε τον κ εγκατέστησε τον ξανά κ αν έχεις πρόβλημα βλέπουμε...για απεγκατάσταση πας μενού-ρυθμίσεις-καρτέλα Σύστημα κ στο εικονίδιο κατάργηση προγραμμάτων.επιλέγεις τον tcpmp κ πατάς κατάργηση.

2. Για την επιφάνεις εργασίας που λες,προφανώς εννοείς την μπάρα αριστερά,δηλαδή το samsung widget.Το οποίο δυστυχώς δεν παραμετροποιείται,δηλαδή δεν μπορείς να προσθέσεις ή να αφαιρέσεις εικονίδια...Για να επιλέξεις κάποιο άλλο για την επιφάνεια σου πηγαίνεις μενού-ρυθμίσεις-προσωπικό-σήμερα-καρτέλα στοιχεία κ απο εκεί απεπιλέγεις το samsung widget κ επιλέγεις Samsung Today 2 ή Samsung Today 1 κ όσα άλλα στοιχεία θέλεις να εμφανίζονται πχ. εργασίες,ημερολόγιο,weather tad κτλ!

3.Για αλλαγή ήχου μηνύματος πας μενού-ρυθμίσεις-προσωπικό-ήχοι κ ειδοποιήσεις-καρτέλα ειδοποιήσεις κ εκεί που λέει Συμβ:Διάλεξε εκεί που λέει μηνύματα όποιο σε ενδιαφέρει να αλλάξει κ από κάτω έχει επιλογές τύπος κουδουνίσματος δηλαδή με δόνηση,χωρίς κτλ κ από κάτω τους ήχους για να διαλέξεις.

4.Για να έχεις gps πρέπει να εγκαταστήσεις κάποιο πρόγραμμα,όπως destinator,Igo κτλ...

Για να εγκαταστήσεις κάποιο πρόγραμμα,συνδέεις το κινητό με τον υπολογιστή(μέσω active sync ας πούμε)...Παίρνεις τα προγράμματα που θέλεις να περάσεις στο κινητό κ τα βάζεις εκεί που λέει Αποθ.Μου .Για να τα βρείς στο κινητό πάς μενού-προγράμματα-file explorer-Η αποθ. μου κ κάνεις διπλό κλικ στο πρόγραμμα που θέλεις να εγκαταστήσεις...μετά σε οδηγεί το κινητό!

Αλλά αναρωτιέμαι εφόσον δεν ξέρεις να εγκαταστήσεις προγράμματα...Το tcpmp πώς το εγκατέστησες????

Επειδή είναι το πρώτο σου windows mobile θέλεις λίγο χρόνο για να συνηθίσεις κ να διαβάσεις κάποια πράγματα...Απλά σκέψου μόνο ότι πρέπει να συμπεριφέρεσαι όπως σε ένα windows περιβάλλον!!!Όποια άλλη απορία έχεις,θα χαρούμε να σε βοηθήσουμε!

gpap2004
09-12-2008, 23:49
Παιδιά, μόλις πήρα για ασύρματο Internet το Cosmote On The Go , το οποίο είναι στικ με μια USim μέσα. Και. σκέφτομαι, ο πονηρός, αν βάλω την sim στο omnia αραγε θα έχω συνδεση Internet; Στο φάκελο της sim λέει ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε oποιαδήποτε συσκευή GSM 900/1800 . Το δοκίμασε κανένας ως τώρα;
Θα μπορείς να έχεις γιατί το ομνια υποστηρίζει HSDPA. Δεν το δοκίμασα με το ομνια , αλλά με ένα νοκια Ν95 παλιά είχε γίνει άνετα. Θα μπορεις να σερφάρεις από τη συσκευή σου! :)

DenPasPouthena
10-12-2008, 01:08
lipon arhika d xeris poso ipohrwmenos su ime. Oso skeftome oti iparhi kapios n m boithisi ine pragmatika kati poli kalo . Lipon ekdosi PDA:i900BDHI2/BDHI2
TILEFWNO ; I900XXHH9 . katafera k egatestisa t programa p akui ena onoma k mu briski tin adistihi epafi k thelw n ti balw st othoni kanw aft p m ipes ala otan paw st kartela stihia epilegw to samsung today 1 k mu bgeni mnm ""to sasmsung widget den ine simbato me alla stihia simera k etsi th prosbalete mono ws samsung widget ''' :(. Epipleon t apegatistw to player k t mono p m pezi ine tragudia ohi video k m petai oti iparhi sfalma na apostali i na min apostali otan paw n pexw video...Katebasa to destinator 7 gti g afto elegan oloi akoluthisa tis odigies ke paw programata-> destinator->ke mu bgazi mia othoni pu panw lei select map apo katw akribws map not found mu ehi pagwsi tis edoles delete ke ok k to mono p borw n patisw ine back refresh te t 2 belakia ti n kanw? pos bazw maps afenos k afeteru prepi n ime sinehos sindedemenos st internet g n liturgi t programa? Epipleon katebasa ke to programa p lene oti blepis youtube mu liturgi kanonika briski t videakia ala otan ta epilegw ke pataw play mu bgazi mnm Failed to get You Tube security cookie .(den pezi n ftei to sima tu wi fi) Epipleon piga eki p mu ipes paw eki pu lei Simb ..xeris pio ine g to sms? epipleon an d m aresi kanenas ap aftus tus ihus xeris pos bazw diko mu iho g SMS ...XERW IME ANAS AHRISTOS VLAKAS PU DEN BORI N KANI TPT SWSTA ALA D EFTHINOME EGW G AFTO OI GONIS MU FTENE AFTOI M GENISAN ETSI...HRISTIANOI BOITHISTE ME MI ME AFINETE N PLIRONW G T LATHI TWN GONIWN MU IDI PLIROSA 613 EURO G TO KINITO .... !!! DEN ADEHW NA PLIRONW ALLO!!! help plz :(

DenPasPouthena
10-12-2008, 01:13
ke ami ti alo afu ime vlks ke den borw na kanw tpt swsta tulahiston kade link ama xerete kanena kalo site g games i aplos n mu lnkari AKRIBOS p katebase aftos t games p pezi k tu aresi btw opios katadehti n boithisi ena blk san emena PARAKALW NA INE ANALITIKOS SE BATHMO AIDIAS alios apla th ehi hasi to hrono tu ..ime terma ashetos k aghonome poli bas k kanw kamia mlkia btw xehasa n pw ehw tin ekdosi me t 16gb .

nectons
10-12-2008, 02:05
Γεια σας παιδιά, είμαι και εγώ ένας από τους νέους κατόχους του
Omnia και ακόμα το ψάχνω , είναι πραγματικά
φανταστικό , δεν περίμενα ότι θα είχε τόσες δυνατότητες .
Συγχαρητήρια στο nektons και σε όλα τα παιδιά για της πληροφορίες που μας δίνουν.
Έχω το Ελληνικό i900 BDHJ2/BDHJ2-i900 XXHI4, έβαλα χθες το Destinator 7.0.0.463 και μου βγάζει τη μπάρα Μενού & της πληροφορίες πλοήγησης σχεδόν στη μέση της οθόνης ενώ λογικά θα έπρεπε να είναι στην κάτω μεριά της οθόνης . Ξέρη κανείς τη ρύθμιση μπορώ να Κάνο για να κατέβη η μπάρα στην κάτω μεριά γιατί κρύβει την οθόνη στην μέση ?

Δες το σκιν που έφτιαξα εδώ (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=6311) που έχει και το λογότυπο του btw :D

ke ami ti alo afu ime vlks ke den borw na kanw tpt swsta tulahiston kade link ama xerete kanena kalo site g games i aplos n mu lnkari AKRIBOS p katebase aftos t games p pezi k tu aresi btw opios katadehti n boithisi ena blk san emena PARAKALW NA INE ANALITIKOS SE BATHMO AIDIAS alios apla th ehi hasi to hrono tu ..ime terma ashetos k aghonome poli bas k kanw kamia mlkia btw xehasa n pw ehw tin ekdosi me t 16gb .

xixixi ... έχεις πολύ πλάκα (με την καλή έννοια φυσικά :D) Πές μου αν μένεις κοντά στον Πειραιά να βρεθούμε να σου περάσω όλα τα απαραίτητα. Έτσι όπως τα λες θάθελα πολύ να σε βοηθήσω :D

taitienitsa
10-12-2008, 02:26
lipon arhika d xeris poso ipohrwmenos su ime. Oso skeftome oti iparhi kapios n m boithisi ine pragmatika kati poli kalo . Lipon ekdosi PDA:i900BDHI2/BDHI2
TILEFWNO ; I900XXHH9 . katafera k egatestisa t programa p akui ena onoma k mu briski tin adistihi epafi k thelw n ti balw st othoni kanw aft p m ipes ala otan paw st kartela stihia epilegw to samsung today 1 k mu bgeni mnm ""to sasmsung widget den ine simbato me alla stihia simera k etsi th prosbalete mono ws samsung widget ''' :(. Epipleon t apegatistw to player k t mono p m pezi ine tragudia ohi video k m petai oti iparhi sfalma na apostali i na min apostali otan paw n pexw video...Katebasa to destinator 7 gti g afto elegan oloi akoluthisa tis odigies ke paw programata-> destinator->ke mu bgazi mia othoni pu panw lei select map apo katw akribws map not found mu ehi pagwsi tis edoles delete ke ok k to mono p borw n patisw ine back refresh te t 2 belakia ti n kanw? pos bazw maps afenos k afeteru prepi n ime sinehos sindedemenos st internet g n liturgi t programa? Epipleon katebasa ke to programa p lene oti blepis youtube mu liturgi kanonika briski t videakia ala otan ta epilegw ke pataw play mu bgazi mnm Failed to get You Tube security cookie .(den pezi n ftei to sima tu wi fi) Epipleon piga eki p mu ipes paw eki pu lei Simb ..xeris pio ine g to sms? epipleon an d m aresi kanenas ap aftus tus ihus xeris pos bazw diko mu iho g SMS ...XERW IME ANAS AHRISTOS VLAKAS PU DEN BORI N KANI TPT SWSTA ALA D EFTHINOME EGW G AFTO OI GONIS MU FTENE AFTOI M GENISAN ETSI...HRISTIANOI BOITHISTE ME MI ME AFINETE N PLIRONW G T LATHI TWN GONIWN MU IDI PLIROSA 613 EURO G TO KINITO .... !!! DEN ADEHW NA PLIRONW ALLO!!! help plz :(

lol lol lol Δεν είσαι βλάκας απλά δεν είσαι εξοικιωμένος με τέτοιου είδους "κινητά"!
Λοιπόν!!Πάμε να τα βρούμε όλα από την αρχή!
ΜΗΝ βάζεις μέσα στο ομνιάκι ότι πρόγραμμα βρείς!!!Εγώ θα σου έλεγα να κάνεις ένα hard reset κ να το στήσουμε από την αρχή!!Τι λές;;;;
Hard reset γίνεται με το stylus(αυτό που μοιάζει σαν μικρό μολυβάκι κ έχει στην άκρη ένα σκοινάκι για να δένεται στο όμνια),πατάς με αυτό λοιπόν την τρυπουλα μου έχει δίπλα στο κουμπί που πατάς για να ανοίξεις το ομνια...Έχοντας πάντα πατημένο(με το sylus) το κουμπάκι που βρίσκεται μέσα στην τρυπούλα πατάς τα 2 κουμπιά yes/no του ομνια(στο τέλος της οθόνης)...μετά αφήνεις το stylus(έχεις ακόμη πατημένα τα κουμπιά yes/no) κ σε λίγο σου εμφανίζει στην οθόνη αν θές να κάνεις φορμάτ...πατάς το κουμπί yes κ περιμένεις!!!
Κάνεις στοίχιση οθόνης κτλ κ ξεκινάμε!!!!

Παίρνεις το καλώδιο usb,συνδέεις το ομνια με το pc...Κ για να συνεχίσω πρέπει να μου πείς αν έχεις xp ή vista!!!

DenPasPouthena
10-12-2008, 10:39
Pedia ta pragmata ine apla ...Apla o theos tu Bill Gates anixe t prwino p genithika to parathiro tu...me kitaxe...ke ipe: "Dimitri se misw". Ke apo tote oti ehi shesi me mia othoni mu pai SKATA.
Lipon ke pali niothw kataipohrwmwnos k niothw t anagi na sas hilioefharistisw pragmatika ine to prwto forum p rotisa kati k mu apadisan(3 hronia pragmatika pote...th mu pis ws sinithos i ekana kati lathos-STADAR- i apla epsahna kapu lathos-sinithes fenomeno-) opws ke n ehi esthanome poli tiheros p sas brika :)
Distihos zw ke spoudazw se afti ti SKATOPOLI pu legete Patra pu tithete st katastimata se pliri ishii i idea bale kapia omorfi/i kapion meso n exipiretisi t kosmo k mi se naizi tpt...Oi polites edw ine APLA AHRISTOI g na ime pio akribis ine AKOMA pio ahristoi apto manual odigiwn p pira otan anixa afto to diaolo pu legete omnia.-tespa as mi sinehisw n brizw gti th pai makria ke sas kurazw- Pados an t brw skura Necton aderfe HALARA th erthw opu mi pis.Edwsa 613 ke thelw n t ekmetaleftw plirws to *****meno kinito
ke arhizw:
1) File mu zitas n kanw hard reset ke ok d ehw problima apla thelw n xerw an ektos apo tragudia/foto/video/programata mu, to kinito th ine OPOS akribos itan t 1 mera p t agorasa? Se rotaw basika gti m aresi ine ke st ellinika le t menu m aresi d thelw n hasw tpt ap afta
2) pawrithmisis--> sistima-->plirofories ke blepw Windows mobile 6.1 professional epexergastis ARM920T PXA312 MNIMI 97.30MB logika windows xp th ine d mu miazi g vista (th mu pis ti simasia ehi i apopsi mu? kata pasa pithanotita mlkia th pw ALA ofilw n prospathisw)
3) basika d bazw st kinito mu pragmata apo pu nane ke o logos aplos: ME EHIS IKANO N PSAXW ST INTERNET K NA BRW DIAFORA PROGRAMATA G TO OMNIA?????!!!!...UTE KAN edw kanw google search mia lexi ke herome p den anatinathike tpt...oti programa ebala to brika apo afto t site (afto to toso omorfo site pu mesa apola afta t sinefa p ebales o theos monima apo panw mu katafernw k blepw mia iliaktida fwtos) Pados kala pu mutopes gti ime toso apelpismenos pu imun etimos n to kanw k afto (n balw 4326423 programata n dw pio th dulepsi k n to kratisw)/ama ise vlks afta skeftese oli tin wra mi sas ekplizi i skepsi mu
4) An krinis oti ine aparetito t hard fotmat egw th to kanw ala ohi tzaba re aferfe...btw stis rithmisi brika kati p lei hard reset? gti na min to kanw apoki? t diafora ehi?

DenPasPouthena
10-12-2008, 10:42
Aaa parepiptodos An milages g t windows tu pc mu ehw xp (twra t banisa oti isws enois afto/su ipa mi dinis simasia ime TERMA vlakas) ke DOXA TO KIRIO tin egatastasi k ti sindesi pc me kinito itan epitihis (t manual g kapio logo p d borw n skeftw itan analitika k t katafera :D )

Jimmi
10-12-2008, 13:15
Καλησπερα σας και μπραβο για αυτο το πολυ ωραιο φορουμ. Πραγματικα πολυ καλο και χρησιμο. Ειναι καινουριος εδω.Σημερα γραφτηκα. Εχω και εγω το Ομνια και πραγματικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος.. Φοβερο κινητο... Ενα μονο "προβληματακι" εχω που ακομη δεν μπορεσα να βρω κατι.. Οταν βαζω μαυρη εμφανιση theme δηλαδη τις μπαρες μου τις βγαζει γκρι και οχι μαυρες. Δηλαδη αυτο που θα ηθελα ειναι το μενου Εναρξη που εχει την μπαταρια , το σημα , την ωρα να ειναι ΜΑΥΡΟ και οχι γκρι ! Κοιταξα στο ΝΕΤ για Glossy Black bars αλλα τιποτα... Και αν βρικα κατι αυτο ηταν κλειδωμενο... Αν καποιος ξερει κατι ας με Helparei! Ευχαριστω :)

vadmin
10-12-2008, 14:34

θα παρακαλούσα να γράφετε ρε παιδιά ελληνικά και όχι greek english γιατί το μήνυμα αυτό θελει μεταφραστη! ελεος!!:(:mad!::wacko:

wizzzart
10-12-2008, 14:44
Φίλε netcons ή όποιος άλλος γνωρίζει,θέλω να ρωτήσω κάτι.Έκανα τις απαραίτητες αλλαγές στο TCPMP για να δείχνει υπότιτλους.Έβαλα ένα έργο και υπότιλους σε ξεχωριστό αρχείο(srt),και τα δύο στον ίδιο φάκελο με το ίδιο όνομα.Στο file options του TCPMP έχει επιλογή subtitles,το ανοίγω και μου δείχνει ότι είναι κλικαρισμένοι οι υπότιτλοι του έργου αλλά δεν τους βγάζει όταν παίζει.Μήπως ξέρεις τι γίνεται?

taitienitsa
10-12-2008, 15:11
Pedia ta pragmata ine apla ...Apla o theos tu Bill Gates anixe t prwino p genithika to parathiro tu...me kitaxe...ke ipe: "Dimitri se misw". Ke apo tote oti ehi shesi me mia othoni mu pai SKATA.
Lipon ke pali niothw kataipohrwmwnos k niothw t anagi na sas hilioefharistisw pragmatika ine to prwto forum p rotisa kati k mu apadisan(3 hronia pragmatika pote...th mu pis ws sinithos i ekana kati lathos-STADAR- i apla epsahna kapu lathos-sinithes fenomeno-) opws ke n ehi esthanome poli tiheros p sas brika :)
Distihos zw ke spoudazw se afti ti SKATOPOLI pu legete Patra pu tithete st katastimata se pliri ishii i idea bale kapia omorfi/i kapion meso n exipiretisi t kosmo k mi se naizi tpt...Oi polites edw ine APLA AHRISTOI g na ime pio akribis ine AKOMA pio ahristoi apto manual odigiwn p pira otan anixa afto to diaolo pu legete omnia.-tespa as mi sinehisw n brizw gti th pai makria ke sas kurazw- Pados an t brw skura Necton aderfe HALARA th erthw opu mi pis.Edwsa 613 ke thelw n t ekmetaleftw plirws to *****meno kinito
ke arhizw:
1) File mu zitas n kanw hard reset ke ok d ehw problima apla thelw n xerw an ektos apo tragudia/foto/video/programata mu, to kinito th ine OPOS akribos itan t 1 mera p t agorasa? Se rotaw basika gti m aresi ine ke st ellinika le t menu m aresi d thelw n hasw tpt ap afta
2) pawrithmisis--> sistima-->plirofories ke blepw Windows mobile 6.1 professional epexergastis ARM920T PXA312 MNIMI 97.30MB logika windows xp th ine d mu miazi g vista (th mu pis ti simasia ehi i apopsi mu? kata pasa pithanotita mlkia th pw ALA ofilw n prospathisw)
3) basika d bazw st kinito mu pragmata apo pu nane ke o logos aplos: ME EHIS IKANO N PSAXW ST INTERNET K NA BRW DIAFORA PROGRAMATA G TO OMNIA?????!!!!...UTE KAN edw kanw google search mia lexi ke herome p den anatinathike tpt...oti programa ebala to brika apo afto t site (afto to toso omorfo site pu mesa apola afta t sinefa p ebales o theos monima apo panw mu katafernw k blepw mia iliaktida fwtos) Pados kala pu mutopes gti ime toso apelpismenos pu imun etimos n to kanw k afto (n balw 4326423 programata n dw pio th dulepsi k n to kratisw)/ama ise vlks afta skeftese oli tin wra mi sas ekplizi i skepsi mu
4) An krinis oti ine aparetito t hard fotmat egw th to kanw ala ohi tzaba re aferfe...btw stis rithmisi brika kati p lei hard reset? gti na min to kanw apoki? t diafora ehi?

Ωραία λοιπόν στο pc σου έχεις windows xp!!Μια χαρά!!!

Φορμάτ σου είπα να κάνεις μην τυχόν έχεις βάλει μέσα προγράμματα άχρηστα που θα σου δημιουργήσουν προβλήματα...Όπως η λάθος εγκατάσταση του tcpmp!!
Αν κάνεις φορμάτ όλα θα επανέλθουν στην αρχική κατάσταση,δηλαδή ακριβώς όπως όταν αγόρασες το ομνια!!Θα χάσεις τραγούδια κτλ!Οπότε αν αποφασίσεις να κάνεις το hard reset(στο προτείνω) κ δεν θες να χάσεις τραγούδια,ταινίες,φωτογραφίες.Πέρασε τες στο pc!!

taitienitsa
10-12-2008, 15:37
Φίλε netcons ή όποιος άλλος γνωρίζει,θέλω να ρωτήσω κάτι.Έκανα τις απαραίτητες αλλαγές στο TCPMP για να δείχνει υπότιτλους.Έβαλα ένα έργο και υπότιλους σε ξεχωριστό αρχείο(srt),και τα δύο στον ίδιο φάκελο με το ίδιο όνομα.Στο file options του TCPMP έχει επιλογή subtitles,το ανοίγω και μου δείχνει ότι είναι κλικαρισμένοι οι υπότιτλοι του έργου αλλά δεν τους βγάζει όταν παίζει.Μήπως ξέρεις τι γίνεται?

Λοιπόν δεν ξέρω ποιον tcpmp έχεις εγκαταστήσει...Αλλά βάλε αυτον ΕΔΩ (http://rapidshare.com/files/172079183/TCPMP-0.72RC1_WM_6.1___Subtitle.cab) .

Πρώτα να απεγκαταστήσεις κ το codec pack κ όποιον άλλο tcpmp έχεις βάλει κ να κάνεις ένα soft reset!Μετά εγκατέστησε αυτόν που σου δίνω...

wizzzart
10-12-2008, 15:43
Λοιπόν δεν ξέρω ποιον tcpmp έχεις εγκαταστήσει...Αλλά βάλε αυτον ΕΔΩ (http://rapidshare.com/files/172079183/TCPMP-0.72RC1_WM_6.1___Subtitle.cab) .

Πρώτα να απεγκαταστήσεις κ το codec pack κ όποιον άλλο tcpmp έχεις βάλει κ να κάνεις ένα soft reset!Μετά εγκατέστησε αυτόν που σου δίνω...

Αυτό έχω βάλει TCPMP-0.72RC1-ARM-PPC-recomp-03.Τώρα θα κάνω εγκατάσταη αυτό που μου έδωσες και θα σου πω τι έγινε

taitienitsa
10-12-2008, 15:50
Αυτό έχω βάλει TCPMP-0.72RC1-ARM-PPC-recomp-03.Τώρα θα κάνω εγκατάσταη αυτό που μου έδωσες και θα σου πω τι έγινε

Ωραία,αλλά κάνε όπως σου είπα!Απεγκατάσταση codec pack αν εχεις κ τον 0.72,επανεκκίνηση κ μετά εγκατάσταση τον νέο!

wizzzart
10-12-2008, 16:00
Το πέρασα.Τίποτα πάλι.Παίζει το έργο χωρίς υπότιτλους,ακριβώς όπως έκανε πριν.Για κάτσε λίγο.Πίο codec pack?Πρέπει να βάλω codecs εκτός του προγράμματος?

taitienitsa
10-12-2008, 16:08
Το πέρασα.Τίποτα πάλι.Παίζει το έργο χωρίς υπότιτλους,ακριβώς όπως έκανε πριν

Ακολούθησες τις οδηγίες;;;

Στον tcpmp πηγαίνεις options-settings- κ τικάρεις το enable subtitle...Πήγαινε μετά πάλι options-video-κ επιλέγεις GDI...

wizzzart
10-12-2008, 16:14
Ακολούθησες τις οδηγίες;;;

Στον tcpmp πηγαίνεις options-settings- κ τικάρεις το enable subtitle...Πήγαινε μετά πάλι options-video-κ επιλέγεις GDI...

Ευχαριστώ φίλε.Δουλεύει μια χαρά και έβγαλε και τους υπότιτλους.Το GDI στο video options δεν χρειάζεται.Αν το κλικάρω δεν παίζει ούτε το video.Χωρίς αυτο παίζει μια χαρά και με υπότιτλους

DenPasPouthena
10-12-2008, 16:14
Παιδια τι να πω απλα το φορυμ γα**αι .Necton ekana akriβος οτι μου ιπες κε σαρωσα το forum kai πραγματικα τωρα καταλαβα τι ενουσες οταν μου ελεγες "αν στ απαντισω private ti noima ehi το forum" πραγματικα ολα μου δυλεβυν τελια.(soz den xerw na grafw ellinika tha grafw omos swsta tis lexis sto greeklish Vadmin) Twra oi apories mu ehun miothi MONO se 7 ; 1) paw na katebasw to programa pu ipate gia to calculatori se afto to site http://ppcmobiles.blogspot.com/2008/08/1-calc-v327-full-ppc-applications.html ke apla den xerw pu na patisw gia na kani dl paw st telos tis selidas pu lei download k ehi ena link paw eki pou lei k mu bgazi error 2)Paw edw http://www.brothersoft.com/audio-notes-touch-download-183006.html gia n katebasw to audio notes kathws oloi legate oti liturgi telia katebazw ena arhio exe ala otan to kanw save st kinito ke paw na to trexw mu lei oti den ine egiri efarmogi tu pocket pc 3) Oson afora tin egatastasi tu destinator 7 apla APETIHA an bori kapios na postari pali pu na to katebasw(apla gia na ime siguros oti katebazw to swsto ) ke odigies (akros analitikes plz ime terma ashetos) pws n to egatastisw...diabasa ke kati gia skin den polikatalaba pou hrisimebi kathos den xerw oute kan pos ine to programa ala peste mu pos na to egatastisw ke afto 4)me pola instal ke unistal telika to TCPMP liturgi SHEDON kanonika ke me afto enow oti kapia AVI files ph ta pezi kapia ala ohi ke sigekrimena afta pu den pezi ine afta pu ine megalu megethus tenies diladi pu katebasa . Kapu diabasa oti iparhi problima stis sibiesmenes tenies ala giati ales tis pezi kanonika .katebasa afto pu postare o Zaharakis sti selida 12 tu forum ke paw na kanw afta pu lei ala den briskw tin epilogi subtitles kapou diabasa oti prepi na metartepsw tus subtitles se olo tipo arhiou ala den thimame pu to ida :( tespa 5) to youtube player arnite na mu pexi videakia pada mu bgazi "Failed to get You Tube security cookie" . To hard format den to glitoni file to kinito mu apla thelw na liosw na ta mathw ola ke na to kanw mia ke kali meta. 6)Mipos bori kapios na mu pi gia afto pu rotisa gia to pws bazw diko mu iho otan mu stelnun sms ke 7) to programa me tin anagnwrisi fwnis mu liturgi telia apla thelw na brw tropo na to kanw sidomefsi stin epifania aergasias ke telos 8) xeri kanis pu hrisimebi to psifiako plesio? efharisto gia tin melodiki ala ke gia aftin pu mu ehete dwsi mehri twra. esthanome siginimenos otan to prwtopira den ixera ute pos na apothikebw tragudia :D Prepi na pw giati apoti katalaba ehi simasia oti ehw elliniki ekdosi ke tha paw na balw (tha apopirathw tulahiston) tin K1 pu ipe o Necton ala diabasa kati oti hanw tin egiisi ..ishii?

taitienitsa
10-12-2008, 16:17
Ευχαριστώ φίλε.Δουλεύει μια χαρά και έβγαλε και τους υπότιτλους

Πολύ ωραία!!!!!!!!!!Μπράβο!

Παιδιά είμαι ΚΟΠΕΛΑ!!!!!!!!!!!!
Ζωή,
Χάρηκα!

taitienitsa
10-12-2008, 16:36
Παιδια τι να πω απλα το φορυμ γα**αι .Necton ekana akriβος οτι μου ιπες κε σαρωσα το forum kai πραγματικα τωρα καταλαβα τι ενουσες οταν μου ελεγες "αν στ απαντισω private ti noima ehi το forum" πραγματικα ολα μου δυλεβυν τελια.(soz den xerw na grafw ellinika tha grafw omos swsta tis lexis sto greeklish Vadmin) Twra oi apories mu ehun miothi MONO se 7 ; 1) paw na katebasw to programa pu ipate gia to calculatori se afto to site http://ppcmobiles.blogspot.com/2008/08/1-calc-v327-full-ppc-applications.html ke apla den xerw pu na patisw gia na kani dl paw st telos tis selidas pu lei download k ehi ena link paw eki pou lei k mu bgazi error 2)Paw edw http://www.brothersoft.com/audio-notes-touch-download-183006.html gia n katebasw to audio notes kathws oloi legate oti liturgi telia katebazw ena arhio exe ala otan to kanw save st kinito ke paw na to trexw mu lei oti den ine egiri efarmogi tu pocket pc 3) Oson afora tin egatastasi tu destinator 7 apla APETIHA an bori kapios na postari pali pu na to katebasw(apla gia na ime siguros oti katebazw to swsto ) ke odigies (akros analitikes plz ime terma ashetos) pws n to egatastisw...diabasa ke kati gia skin den polikatalaba pou hrisimebi kathos den xerw oute kan pos ine to programa ala peste mu pos na to egatastisw ke afto 4)me pola instal ke unistal telika to TCPMP liturgi SHEDON kanonika ke me afto enow oti kapia AVI files ph ta pezi kapia ala ohi ke sigekrimena afta pu den pezi ine afta pu ine megalu megethus tenies diladi pu katebasa . Kapu diabasa oti iparhi problima stis sibiesmenes tenies ala giati ales tis pezi kanonika .katebasa afto pu postare o Zaharakis sti selida 12 tu forum ke paw na kanw afta pu lei ala den briskw tin epilogi subtitles kapou diabasa oti prepi na metartepsw tus subtitles se olo tipo arhiou ala den thimame pu to ida :( tespa 5) to youtube player arnite na mu pexi videakia pada mu bgazi "Failed to get You Tube security cookie" . To hard format den to glitoni file to kinito mu apla thelw na liosw na ta mathw ola ke na to kanw mia ke kali meta. 6)Mipos bori kapios na mu pi gia afto pu rotisa gia to pws bazw diko mu iho otan mu stelnun sms ke 7) to programa me tin anagnwrisi fwnis mu liturgi telia apla thelw na brw tropo na to kanw sidomefsi stin epifania aergasias ke telos 8) xeri kanis pu hrisimebi to psifiako plesio? efharisto gia tin melodiki ala ke gia aftin pu mu ehete dwsi mehri twra. esthanome siginimenos otan to prwtopira den ixera ute pos na apothikebw tragudia :D Prepi na pw giati apoti katalaba ehi simasia oti ehw elliniki ekdosi ke tha paw na balw (tha apopirathw tulahiston) tin K1 pu ipe o Necton ala diabasa kati oti hanw tin egiisi ..ishii?

Ωραία!Λοιπόν θα σου απαντήσω κ πάλι σε όσες απορίες μπορώ!!!

1.Δεν έχω ασχοληθεί με αυτό το πρόγραμμα κ δεν γνωρίζω.

2.Οι εφαρμογή που κατέβασες είναι .exe δηλαδή εφαρμιγή/πρόγραμμα που τρέχει το pc σου αλλά όχι το omnia...Τα προγράμματα που παίρνει το ομνια είναι .cab !
Οπότε είτε συνδέεις το ομνια με το pc σου κ ξεκινάς εγκατάσταση του προγράμματος που θέλεις από το Pc κανονικά(διπλό κλικ κτλ-όπως κάνεις εγκατάσταση κανονικά των προγρααμάτων στο pc) κ το πρόγραμμα περνάει στο όμνια(βασική προυπόθεση να είναι συνδεδεμμένο το ομνια με το pc).
Ο άλλος τρόπος είναι να περάσεις στο ομνια .cab αρχείο κ να κάνεις την εγκατάσταση από το ομνια...Για το πρόγραμμα που λες το .cab είναι εδώ,κατέβασε το.http://vitotechnology.com/mobile-audio-recorder.html (πατάς εκεί που λέει download CAB).

3. Για τον destinator θα σου στείλω προσωπικό μήνυμα!!!

4.Κατέβασε αυτόν εδώ τον tcpmp από ΕΔΩ (http://rapidshare.com/files/172079183/TCPMP-0.72RC1_WM_6.1___Subtitle.cab%20.) . Μόλις το κάνεις θα σου πώ την συνέχεια.

5.Για τον youtube player δεν ξέρω!!

6. Σου έχω πει πως βάζεις τον ήχο που θέλεις στα sms...Σε προηγούνο πόστ στην προηγούμενη από αυτήν σελίδα...Μην λεω τα ίδια κ τα ίδια....

7.Συντόμευση στην επιφάνεια εργασίας δεν γίνεται αν χρησιμοποιείς το samsung widget!!Διάβασε λίγο πιο προσεκτικά όσα σου λέω γιατί μου δίνεις την εντύπωση ότι τα λεω άσκοπα!

8.Για το ψηφιακό πλαίσιο λέει στον οδηγό χρήσης της samsung!Μέσα στο κουτί του ομνια...Σελίδα 64!!!

taitienitsa
10-12-2008, 16:40
Κ μην τα κάνεις όλα μαζι!!
Παίρνε τις απαντήσεις μου στις απορίες σου μια μια!Ας πούμε κάνε πρώτα το 2. δες τι γίνεται...τι δεν μπορείς...Να το λύσουμε κ μετά προσώρα στο 3. κτλ!!

DenPasPouthena
10-12-2008, 17:37
kanw oti mu les re Zwi ke diabazw ti grafis egatestisa afto p mu edwses ala tin epilogi enable subtitle pu ipes ke sto alo palikari den mu tin emfanizi pouthena. ke gia ta minimata piga rithmisis--> hxoi-->idopiisis--> simb dialegw tin epilogi Amesa minimata;neo ameso minima ala apo katw den blepw kapio tropo gia na egatastisw toh iho pu egw thelw mono kati etimies proepiloges (gia iserhomena sms milaw pada/se adithesi me tin iserhomeni klisi pou ta ehw kataferi) ehume diaforetiki ekdosi? i dikia mu ine elliniki (thnx gia ta ala pu mu ipes dulepsan mia hara)

taitienitsa
10-12-2008, 17:44
kanw oti mu les re Zwi ke diabazw ti grafis egatestisa afto p mu edwses ala tin epilogi enable subtitle pu ipes ke sto alo palikari den mu tin emfanizi pouthena. ke gia ta minimata piga rithmisis--> hxoi-->idopiisis--> simb dialegw tin epilogi Amesa minimata;neo ameso minima ala apo katw den blepw kapio tropo gia na egatastisw toh iho pu egw thelw mono kati etimies proepiloges (gia iserhomena sms milaw pada/se adithesi me tin iserhomeni klisi pou ta ehw kataferi) ehume diaforetiki ekdosi? i dikia mu ine elliniki (thnx gia ta ala pu mu ipes dulepsan mia hara)

Ναι έχουμε άλλη ρομ/έκδοση...Εγώ έχω την τελευταία ελληνική...

πας μενού-προγράμματα-βρίσκεις το εικονίδιο με το tcpmp,πατάς πάνω.Πάς στην καρτέλα Options-settings-Κάτω δεξιά Select Page-Στο τέλος λέει Subtitles-Τικάρεις το Enable subtitles.Τέλος Ok(κάτω αριστερά)

Μετά πάλι options-Video-Επιλέγεις το GDI...

Κάνε αυτά κ πες μου!

Θα δούμε μετά για τον ήχο στα μηνυμτα!Έχεις msn?

DenPasPouthena
10-12-2008, 17:54
********@hotmail.com (denpaspouthena@hotmail.com) kane me add na su scanarw t othoni na dis oti den iparhi

ΜΙΧΑΛΗΣ
10-12-2008, 18:55
Φίλε Νεκτάριε ευχαριστώ πολλή έβαλα το Skinκαι τώρα δουλεύει μια χαρά :thumbsup:

zoforos
10-12-2008, 21:36

Για σου ζωή, με λένε άγγελο και δεν έχουμε ξανά μιλήσει....
Κατ' αρχήν μπράβο σου για την πολύτιμη προσφορά σου στο site και γενικά στους απανταχού χρήστες του ΟΜΝΙΑ.
Δεν ξέρω ποια έκδοση ακριβώς είναι αυτή που δίνεις το Link (με το καινούργιο plugin ή όχι) αλλά ο Νεκτάριος βρήκε την λύση να δουλεύει άψογα, τέλεια με 5 διαφορετικούς τύπους υποτίτλων το TCPMP. To έχει δημοσιεύσει στην αρχική λίστα του με τα MUST προγράμματα.
Νεκτάριε,
συμπεριέλαβε και τις οδηγίες του PLUG-IN στα ελληνικά που παραθέτω παρακάτω....

TCPMP (The Core Pocket Media Player) Ο καλύτερος δωρεάν media player, τώρα στην έκδοση TCPMP-0.72RC1-ARM δοκιμασμένη στο ΟΜΝΙΑ. Θα τη βρείτε εδώ (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=385227) . Αν θέλετε ΚΑΙ υπότιτλους (δουλεύουν άψογα χωρίς dropframe), ένα plug-in για .smi .srt .sub και .ass/.ssa κατεβάστε το από εδώ (http://rapidshare.com/files/167413605/SUBS061WM61.zip) .Επειδή οι οδηγίες είναι στα αγγλικά αναφέρω επιγραμματικά ότι αντιγράφετε τα 4 αρχεία που περιέχονται στο φάκελο που θα κατεβάσετε, στο φάκελο του tcpmp και αντικαθιστάτε τα υπάρχοντα. Πείτε ΝΑΙ στα μηνύματα που μπορεί να εμφανιστούν όταν τρέξετε το tcpmp και βάλτε στις options\video -> GDI και στις ρυθμίσεις settings\subtitles -> αλλάξτε το μέγεθος γραμματοσειράς (Low Res Sise) από 16 σε 20 ή μεγαλύτερο για μεγαλύτερα γράμματα.

taitienitsa
10-12-2008, 22:18
Αχμ δεν ξέρω αν είναι αυτή που δίνει ο Νεκτάριος...Αυτή που έδωσα εγώ έχει το plugin με τους υπότιτλους ενσωματωμένο...Δεν ξέρω...Τσέκαρε το αν έχεις την καλοσύνη!

Jimmi
10-12-2008, 22:42
Kalhspera paides ! Kamia idea kaneis me to diko mou thema me to omnia ?

taitienitsa
10-12-2008, 22:54
Καλησπερα σας και μπραβο για αυτο το πολυ ωραιο φορουμ. Πραγματικα πολυ καλο και χρησιμο. Ειναι καινουριος εδω.Σημερα γραφτηκα. Εχω και εγω το Ομνια και πραγματικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος.. Φοβερο κινητο... Ενα μονο "προβληματακι" εχω που ακομη δεν μπορεσα να βρω κατι.. Οταν βαζω μαυρη εμφανιση theme δηλαδη τις μπαρες μου τις βγαζει γκρι και οχι μαυρες. Δηλαδη αυτο που θα ηθελα ειναι το μενου Εναρξη που εχει την μπαταρια , το σημα , την ωρα να ειναι ΜΑΥΡΟ και οχι γκρι ! Κοιταξα στο ΝΕΤ για Glossy Black bars αλλα τιποτα... Και αν βρικα κατι αυτο ηταν κλειδωμενο... Αν καποιος ξερει κατι ας με Helparei! Ευχαριστω :)

Α ναι!Έχω την εντύπωση ότι αυτό είναι το μαύρο του όμνια!!!Το σκούρο γκρί!

Jimmi
11-12-2008, 10:15
To kserw oti ayto einai to mayro tou Omnia apla lew mhpws hparxei tpt h kamia rithmish poy na mporei na to kanei kanoniko Mayro. Deite edw pws mporei na ginei ..
http://www.wmexperts.com/articles/08/09/Glossy1.html Einai poly pio omorfo apo to gri !

taitienitsa
11-12-2008, 11:55
To kserw oti ayto einai to mayro tou Omnia apla lew mhpws hparxei tpt h kamia rithmish poy na mporei na to kanei kanoniko Mayro. Deite edw pws mporei na ginei ..
http://www.wmexperts.com/articles/08/09/Glossy1.html Einai poly pio omorfo apo to gri !

Συμφωνούμε όλοι σε αυτό,ότι μπορεί να γίνει πιο όμορφο...Αλλά κ με το spb το ίδιο γκρί βγαίνει!Αν ξέρει κανένας άλλος,κάτι παραπάνω ας μας πει!

Jimmi
11-12-2008, 16:46
Nai ama kserei kapoios as mas pei ! Makari na kserei kapoios ... :)

wizzzart
11-12-2008, 20:59
Πολύ ωραία!!!!!!!!!!Μπράβο!

Παιδιά είμαι ΚΟΠΕΛΑ!!!!!!!!!!!!
Ζωή,
Χάρηκα!
Ε τότε σ'ευχαριστώ Ζωή.Κι εγώ χάρηκα,Σάκης

Billytheking
11-12-2008, 21:04
Παιδιά, με αυτή την κάμερα "5 mpixels" του Όμνιά μας, υπάρχει κάποιο Tip ή υπάρχει έκδοση ROM που να την βελτιώνει τουλάχιστο σε κάποιο σημείο; Γιατί είναι απαράδεκτη...............

wizzzart
11-12-2008, 21:13
Το πρόγραμμα το TCPMP μας έδωσε η Ζωή έχει επιλογή sutitles μέσα,δεν χρειάζονται τα plug in για να δουλέψει με υπότιτλους.Εγώ τα έβαλα χωρίς να το ξέρω και μου βγάζει 2 επιλογές subtitles στο file options.Πάντως δουλεύει κανονικά

taitienitsa
11-12-2008, 21:28
Το πρόγραμμα το TCPMP μας έδωσε η Ζωή έχει επιλογή sutitles μέσα,δεν χρειάζονται τα plug in για να δουλέψει με υπότιτλους.Εγώ τα έβαλα χωρίς να το ξέρω και μου βγάζει 2 επιλογές subtitles στο file options.Πάντως δουλεύει κανονικά

Είδες;;;;));));))

Παιδιά, με αυτή την κάμερα "5 mpixels" του Όμνιά μας, υπάρχει κάποιο Tip ή υπάρχει έκδοση ROM που να την βελτιώνει τουλάχιστο σε κάποιο σημείο; Γιατί είναι απαράδεκτη...............

Το είπες κ σε άλλο θέμα κ σε ρώτησα κ εκει!!!!Αν περίμενες ότι με το omnia θα είχες το sony cybershot...:ninja_hide::ninja_hide:

Πάντως έχει πολύ καλή καμερούλα...Πιο ακριβώς είναι το πρόβλημα σου;;;Να σε βοηθήσουμε!!

Έχω ακούσει ότι η DXHK2(ανεπίσημη αγγλική rom) βοηθάει κ στην κάμερα...Αλλά δεν την έχω δοκιμάσει!

Billytheking
11-12-2008, 21:31
Παιδιά να πω κάτι.
Γιατί παιδεύεστε να περάσετε πρόγραμμα στο Ομνια που να συγχωνεύει υποτίτλους αφού υπάρχει το Gordian Knot για PC το οποίο με 3 πατήματα τους ενσωματώνει σε DviX-Avi.
Υπάρχει και το Total video converter το οποίο κάνει ΚΑΙ την ίδια δουλειά αλλά παράγει κιόλλας Avi αρχείο συμβατό με το Θηριάκι μας το Omnia.

taitienitsa
11-12-2008, 21:37
Παιδιά να πω κάτι.
Γιατί παιδεύεστε να περάσετε πρόγραμμα στο Ομνια που να συγχωνεύει υποτίτλους αφού υπάρχει το Gordian Knot για PC το οποίο με 3 πατήματα τους ενσωματώνει σε DviX-Avi.
Υπάρχει και το Total video converter το οποίο κάνει ΚΑΙ την ίδια δουλειά αλλά παράγει κιόλλας Avi αρχείο συμβατό με το Θηριάκι μας το Omnia.

Συγχωνεύει εννοείς ενσωματώνει;;;;

Κ γιατί να τους ενσωματώνουμε δηλαδή κ να χάνουμε χρόνο;;;
Εφόσον με μια μόνο εφαρμογούλα...!!!Tcpmp !!! κάνουμε την δουλειά μας χωρίς ενσωμάτωση κτλ!!
++ ότι ο tcpmp μαζί με τον coreplayer είναι οι καλύτεροι players...Ειδικά όσον αφορά την ταχύτητα!

wizzzart
11-12-2008, 21:44
Παιδιά να πω κάτι.

Γιατί φίλε μου δεν χάνουμε χρόνο να ενσώματονουμε υπότιτλους και μετά να το βάλουμε στο omnia.Bάζεις το φάκελο με το έργο και τους υπότιτλους και το βλέπεις κανονικά.Αυτό το κάνω εγώ όταν θέλω να γράψω dvd

Billytheking
11-12-2008, 21:45
Ναι, έχεις δίκιο Ζωή, ενσωματώνει είναι το σωστό.
Τον tcpmp τον έχω και συμφωνώ, απλά επειδη εγώ κρατάω συλλογή από Avi ταινίες με ενσωματομένους υποτίτλους ήδη από πριν, θα ήθελα να μπορώ να τις δώσω σε κάποιον που δεν έχει τον tcpmp και να τις δει με την μια. Μόνο γι'αυτό.

taitienitsa
11-12-2008, 22:00
Ναι, έχεις δίκιο Ζωή, ενσωματώνει είναι το σωστό.
Τον tcpmp τον έχω και συμφωνώ, απλά επειδη εγώ κρατάω συλλογή από Avi ταινίες με ενσωματομένους υποτίτλους ήδη από πριν, θα ήθελα να μπορώ να τις δώσω σε κάποιον που δεν έχει τον tcpmp και να τις δει με την μια. Μόνο γι'αυτό.

AA οκ!!!Κ ο tcpmp παίζει εσωματωμένους πάντως!

DenPasPouthena
12-12-2008, 16:39
Epsaxa ke brika aftes tis sidomefsis den xerw bebea an ishii to hard reset :
*#0228# battery info
*#2470#* update camera firmware
*#0673# sound test
*#0842# vibration and backlight test
*#1111# FTA software info
*#1234# Software Info
*2767*3855# Hard Reset

Epipleon brika ke kati me dwrean lei klisis to programa legete "Fring" epsaxa sto forum ala afta pu ida den me poliboithisan. Xeris kanis kati?

Episis me aftin ti edoli *#0002*28346# allazis ke tis rithmisi tu ihu. Xeri kanis an afto ine akindino? Giati fadazome na allazis kati tetio isws ehi ws apotelesma na kai ke to ihio. Bori na ine san tus gnwstus koptes pu ihan ke ta mp3 players palia ke na ine akinindo an xeri kanis tpt.....

Telos ehw ena gelio problima tin 9 wra tis imeras to kinito mu den tin anagnwrizi!!!! Diladi adi na pai apo 8.59 se 9 girizi sto 8 ke meta pai kanonika me apotelesma i wra pu dihni to PSIFIAKO ROLOI na ine mia wra pisw ala to analogiko na pai kanonika....To gelio ine oti ehw bali i wra na emfanizete ke otan liturgw efarmoges opu afti i wra pai swsta (diladi panw dexia) Perito na pw oti an balw xipnitiri anamesa sto 9-9.59 den tha htipisi pote. Xerw akugete gelio....ala ine pragmatikotita

asto
12-12-2008, 17:57
Αληθεύει ρε παιδιά αυτό που έχω διαβάσει κατά τόπους:
Ότι δηλαδή για να λειτουργήσει το gps του ΟΜΝΙΑ θα πρέπει να υπάρχει κάρτα sim και να είναι ενεργοποιημένο το gsm;:(
Ευχαριστώ.

zoforos
12-12-2008, 18:06
Epsaxa ke brika aftes tis sidomefsis den xerw bebea an ishii to hard reset :
*#0228# battery info
*#2470#* update camera firmware
*#0673# sound test
*#0842# vibration and backlight test
*#1111# FTA software info
*#1234# Software Info
*2767*3855# Hard Reset

Epipleon brika ke kati me dwrean lei klisis to programa legete "Fring" epsaxa sto forum ala afta pu ida den me poliboithisan. Xeris kanis kati?

Episis me aftin ti edoli *#0002*28346# allazis ke tis rithmisi tu ihu. Xeri kanis an afto ine akindino? Giati fadazome na allazis kati tetio isws ehi ws apotelesma na kai ke to ihio. Bori na ine san tus gnwstus koptes pu ihan ke ta mp3 players palia ke na ine akinindo an xeri kanis tpt.....

Telos ehw ena gelio problima tin 9 wra tis imeras to kinito mu den tin anagnwrizi!!!! Diladi adi na pai apo 8.59 se 9 girizi sto 8 ke meta pai kanonika me apotelesma i wra pu dihni to PSIFIAKO ROLOI na ine mia wra pisw ala to analogiko na pai kanonika....To gelio ine oti ehw bali i wra na emfanizete ke otan liturgw efarmoges opu afti i wra pai swsta (diladi panw dexia) Perito na pw oti an balw xipnitiri anamesa sto 9-9.59 den tha htipisi pote. Xerw akugete gelio....ala ine pragmatikotita

Φίλε, ότι αναφέρεις ΠΡΙΝ το τρελό-ρολόι σου :P ανήκουν στο παρακάτω thread....
http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=5938
Αρκετά έχουν ήδη αναφερθεί και ιδικά το *#0002*28346# αναφέρεται αναλυτικά από τον nectons με οδηγίες πώς να αυξήσεις την ένταση του ήχου του OMNIA.

Όσον αφορά το crazy-clock σου, καλό θα ήτανε να μας πεις ποια έκδοση ROM έχεις και ποιο πρόγραμμα έχεις βάλει για να βλέπεις την ώρα....
Ότι δηλαδή για να λειτουργήσει το gps του ΟΜΝΙΑ θα πρέπει να υπάρχει κάρτα sim και να είναι ενεργοποιημένο το gsm;:(
Ευχαριστώ.

Δυστυχώς αληθεύει. Πιθανόν στο μέλλον σε κάποια ROM να απεξαρτητοποιήσουν το δέκτη GPS από το δέκτη κινητής.
:(

nectons
12-12-2008, 21:32
Aaa parepiptodos An milages g t windows tu pc mu ehw xp (twra t banisa oti isws enois afto/su ipa mi dinis simasia ime TERMA vlakas) ke DOXA TO KIRIO tin egatastasi k ti sindesi pc me kinito itan epitihis (t manual g kapio logo p d borw n skeftw itan analitika k t katafera :D )

Μα έτσι όπως τα λες αδερφέ με έχεις κατασυγκινήσει.. ΣΕ ΥΠΕΡΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τα καλά σου λόγια :D ... ¶ργησα λίγο να δω τα μηνύματα λόγο απίστευτου τρεξίματος που είχα. Εϊδα ότι η Ζωήτσα βοήθησε πολύ κόσμο..

Αδερφέ κατέβασε αυτό εδώ (http://rapidshare.com/files/172797235/Omnia_Dark_v1.0_spbms2.1.2.cab)... κάντο εγκατάσταση και πες μου..

Για μένα είναι μια περίεργη ιστορία τελικά ο TCPMP με τους υπότιτλους.. Μια δουλεύει και μια δε δουλεύει. Υπομονή για coreplayer με υπότιτλους. Βγήκε btw και η 1.3 έκδοση. Λένε στο φόρουμ τους ότι αναμένετε έκδοση προσεχώς με υποστίρηξη υποτίτλων.

Nai ama kserei kapoios as mas pei ! Makari na kserei kapoios ... :)

Σου απάντησα ποιο πάνω... Δες και πες μας.

Εϊναι το καλύτερο windows mobile φοτοκινητό. Απλά. Στις φωτό με φλας υστερεί γιατί στα κοντινά θέματα "καίει" τις φωτογραφίες. Κατά τα άλλα δες ποσταρίσματα που έχει κα΄νει παλιότερα. Ρίχνει ακόμη και στο Ν95 με μάνουαλ ρυθμίσεις. Και μην ξεχνάμε και τις δυνατότητες που έχει η καμερούλα του. Όχι μόνον την ποιότητα. Όπως ταχύτητα, αποθήκευση αστραπιαία, τέλεια συμπίεση/ποιότητα, face detection, smile detection, auto panorama, 120fps video κλπ κλπ.. ΜΟΝΑΔΙΚΟ θα έλεγα ;)

Παιδιά να πω κάτι.

Για μένα προσωρινά είναι η καλύτερη λύση. +1 φίλε. ¶λωστε όλα τα "μαγαζιά" προσφέρουν τις ταινίες τους με υπότιτλους..οπότε..

Ευχαριστώ.

Δυστηχώς φίλε ναι. Αλλά είναι ΤΟΣΟ πολύ γρήγορο το κινητό αυτό που είναι το μόνο που κάνω ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ πλοήγηση και ταυτόχρονα μιλάω στο κινητό δίχως να κολλάει τίποτε και δίχως να πέφτει η μπαταρία ποτέ προτού τελειώσει η μέρα. Και μιλάμε για ΩΡΕΣ πλοήγησης. Οπότε του το συγχωρώ. Αλλά είναι και σίγουρο ότι κάποια στιγμή αυτό θα αλλάξει με κάποια αναβάθμιση.

Και ερωτώμε. Ποιος παίρνει κινητό με gPS και το δουλεύει ΜΟΝΟ σαν GPS ?:DD Αλλά δεν είναι μόνο αυτό. Κάποιοι το κάνουν όταν έχουν ανάγκη πλοήγησης και φοβούντε για την μπαταρία. Η μήπως τους κολήσει το κινητό πάνω σε πλοήγηση με κάποια κλήση ταυτόχρονα. Το όμνια όμως ΠΟΤΕ δεν τα κάνει αυτά !!! ;)

Φίλε, ότι αναφέρεις ΠΡΙΝ το τρελό-ρολόι σου :P ανήκουν στο παρακάτω thread....
http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=5938
Αρκετά έχουν ήδη αναφερθεί και ιδικά το *#0002*28346# αναφέρεται αναλυτικά από τον nectons με οδηγίες πώς να αυξήσεις την ένταση του ήχου του OMNIA.

Όσον αφορά το crazy-clock σου, καλό θα ήτανε να μας πεις ποια έκδοση ROM έχεις και ποιο πρόγραμμα έχεις βάλει για να βλέπεις την ώρα....

Δυστυχώς αληθεύει. Πιθανόν στο μέλλον σε κάποια ROM να απεξαρτητοποιήσουν το δέκτη GPS από το δέκτη κινητής.
:(

+1 ;)

:ninja_hide:

vadmin
12-12-2008, 23:11
με τόσο παίνεμα θα μας χαλάσουν καμιά ώρα βρε νεκταριε και θα σε κυνηγάμε!!! χαχαχαχαχα!!!!

DenPasPouthena
13-12-2008, 01:05
Windows mobile 6.1 professional epexergastis ARM920T PXA312 MNIMI 97.30MB ekdosi PDA:i900BDHI2/BDHI2
TILEFWNO ; I900XXHH9 . AftO ine tkinito mu ke pedia paratirisa kati molis. To problima megalwse :( . Pleon apla mu pai to roloi p briskete st bara p kuniete sinehia mia wra pisw,to astio ine oti to roloi panw dexia otan liturgw programata liturgi swsta...barethika n to alazw sinehia ...ke i mlkia ine oti htipane lathos k ta koloxipnitiria . Den hrisimopiw kanena alo programa gia to roloi. Afto tu kinitu . Hard reset ine i moni lisi? Molis katafere i Zwi me poli kopo ke ipomoni (ke otan lew me poli ...mages ...ENOW ME PARA MA PARA MA PARA poli kopo ke ipomoni) na mu dixi pws na rithmisw ta pada sto kinito prepi na ta sbisw ola?(Zwi pame gia deftero giro?(----PLAKA KANW---) Mia lexi krima . Malon 2 lexis POLI KRIMA :(

dufi
13-12-2008, 01:54
πιθανο να το παθαινει απο το συχρονισμο με το pc ή με κατι αλλο..τεσπα πανε στα ρολογια και καπου εχει επιλογη που λεει περισσοτερα.εκει ξετικαρε οτι υπαρχει και λογικα δε θα σου αλλαζει μετα μονη της η ωρα.

nectons
13-12-2008, 02:03
Windows mobile 6.1 professional epexergastis ARM920T PXA312 MNIMI 97.30MB ekdosi PDA:i900BDHI2/BDHI2
TILEFWNO ; I900XXHH9 . AftO ine tkinito mu ke pedia paratirisa kati molis. To problima megalwse :( . Pleon apla mu pai to roloi p briskete st bara p kuniete sinehia mia wra pisw,to astio ine oti to roloi panw dexia otan liturgw programata liturgi swsta...barethika n to alazw sinehia ...ke i mlkia ine oti htipane lathos k ta koloxipnitiria . Den hrisimopiw kanena alo programa gia to roloi. Afto tu kinitu . Hard reset ine i moni lisi? Molis katafere i Zwi me poli kopo ke ipomoni (ke otan lew me poli ...mages ...ENOW ME PARA MA PARA MA PARA poli kopo ke ipomoni) na mu dixi pws na rithmisw ta pada sto kinito prepi na ta sbisw ola?(Zwi pame gia deftero giro?(----PLAKA KANW---) Mia lexi krima . Malon 2 lexis POLI KRIMA :(

Ρε συ μαν.. ΠΟΛΥ ανρητική ενέργεια έχεις :DD Μιλάμε ότι το ομνια σε έχει φονηθεί!!!!! xixixi ... Χαχααχαχα.... Είσαι τρομερός. Οκ. Δώσε βάση. Πήγενε στα ρολόγια πούπε ο duffi.. Πήγενε τρίτη καρτέλα και τσέκαρε.. Η αναβάθμιση ώρας είναι στο automatic? Αν δεν είναι βάλτηνε.. Και πες μας τι έγινε...

;))

NASGUN
13-12-2008, 10:17
pda i900bdhj2/bdhj2 τηλεφωνο i900xxhi4 ζωη εικονιδιο να γραφει tcpmp αλλα podcasts,,, streaming player αυτα βρηκα αν γινεται μια ποιο αναλυτικη βοηθεια ζωη μπορεισ να μου δωσεις και ενα αλλο ενα ερωτημα τον φακελο τησ ταινιας που το αποθηκευω ευχαριστω προκατοβολικα για το χρονο σου:wacko:Ναι έχουμε άλλη ρομ/έκδοση...Εγώ έχω την τελευταία ελληνική...

πας μενού-προγράμματα-βρίσκεις το εικονίδιο με το tcpmp,πατάς πάνω.Πάς στην καρτέλα Options-settings-Κάτω δεξιά Select Page-Στο τέλος λέει Subtitles-Τικάρεις το Enable subtitles.Τέλος Ok(κάτω αριστερά)

Μετά πάλι options-Video-Επιλέγεις το GDI...

Κάνε αυτά κ πες μου!

Θα δούμε μετά για τον ήχο στα μηνυμτα!Έχεις msn?

alwsi
13-12-2008, 12:20
Kαλημέρα σε όλους/ες ,μια ερώτηση ...είχα εγκαταστήσει ένα πρόγραμμα στο κινητό μας που μου έδειχνε κάτω δεξιά στην οθόνη το εικονίδιο του bluetooth,του wifi και πάνω δεξιά το εικονίδιο του προγράμματος ....κάτι πάτησα και χάθηκαν όλα ,ξέρει κανείς ποιό πρόγραμμα είναι ,και κάτι άλλο ,με ποίο τρόπο μπορεί να μου δείχνει πότε βρίσκει ασύρματο δύκτιο χωρίς να κάνω αναζήτηση??
Σας ευχαριστώ για τις όποιεσ απαντήσεις σας.

taitienitsa
13-12-2008, 12:26
pda i900bdhj2/bdhj2 τηλεφωνο i900xxhi4 ζωη εικονιδιο να γραφει tcpmp αλλα podcasts,,, streaming player αυτα βρηκα αν γινεται μια ποιο αναλυτικη βοηθεια ζωη μπορεισ να μου δωσεις και ενα αλλο ενα ερωτημα τον φακελο τησ ταινιας που το αποθηκευω ευχαριστω προκατοβολικα για το χρονο σου:wacko:

Εδώ ο Nectons δίνει αναλυτικές πληροφορίες για το πώς εγκαθιστούμε τον tcpmp.Στπ δεύτερο post...
Δεν κ αν δεν καταλαβαίνεις το κοιτάμε μαζί!!
http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=5937

kostasgsxr1000
13-12-2008, 19:26
Για σου ζωή, με λένε άγγελο και δεν έχουμε ξανά μιλήσει....
Κατ' αρχήν μπράβο σου για την πολύτιμη προσφορά σου στο site και γενικά στους απανταχού χρήστες του ΟΜΝΙΑ.
Δεν ξέρω ποια έκδοση ακριβώς είναι αυτή που δίνεις το Link (με το καινούργιο plugin ή όχι) αλλά ο Νεκτάριος βρήκε την λύση να δουλεύει άψογα, τέλεια με 5 διαφορετικούς τύπους υποτίτλων το TCPMP. To έχει δημοσιεύσει στην αρχική λίστα του με τα MUST προγράμματα.
Νεκτάριε,
συμπεριέλαβε και τις οδηγίες του PLUG-IN στα ελληνικά που παραθέτω παρακάτω....

TCPMP (The Core Pocket Media Player) Ο καλύτερος δωρεάν media player, τώρα στην έκδοση TCPMP-0.72RC1-ARM δοκιμασμένη στο ΟΜΝΙΑ. Θα τη βρείτε εδώ (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=385227) . Αν θέλετε ΚΑΙ υπότιτλους (δουλεύουν άψογα χωρίς dropframe), ένα plug-in για .smi .srt .sub και .ass/.ssa κατεβάστε το από εδώ (http://rapidshare.com/files/167413605/SUBS061WM61.zip) .Επειδή οι οδηγίες είναι στα αγγλικά αναφέρω επιγραμματικά ότι αντιγράφετε τα 4 αρχεία που περιέχονται στο φάκελο που θα κατεβάσετε, στο φάκελο του tcpmp και αντικαθιστάτε τα υπάρχοντα. Πείτε ΝΑΙ στα μηνύματα που μπορεί να εμφανιστούν όταν τρέξετε το tcpmp και βάλτε στις options\video -> GDI και στις ρυθμίσεις settings\subtitles -> αλλάξτε το μέγεθος γραμματοσειράς (Low Res Sise) από 16 σε 20 ή μεγαλύτερο για μεγαλύτερα γράμματα.

φιλαρακι εγω εχω βαλει tcpmp με ενσωματωμενους υποτιτλους
εμενα δεν παιζει υποτιτλους (srt) μονο (smi).
μπορω να κανω κατι να παιζει κ εμενα (srt).:)

ευχαριστω κωστας

costasvk
13-12-2008, 19:33
Θα θέσω και εδώ το ερώτημα μου μπας και πάρω καμία απάντηση... :D .!!!

Πως μπορώ να κάνω το OMNIA να δέχεται 160 Ελληνικούς χαρακτήρες στα μηνύματα αντι των 70 που είναι τώρα???!!!

Ευχαριστώ.!

dufi
13-12-2008, 21:33
βαλε το sendgreeksms το εχει φτιαξει ενα παληκαρακι και ειναι freeware googlιαρε: sendgreeksms omnia και λογικα θα το βρεις ευκολα.μετα θα στελνεις μνμ γραφοντας τα με τον ιδιο τροπο απλα θα τα στελνεις μεσω αυτου του προγραμματος και θα ειναι με 160 χαρακτηρες ελληνικους χαρακτηρες.
καποιες ρομ μολις απενεργοποιησης 'η ενεργοποιησης τα unicode διορθωνουν το προβλημα αυτοματα και στελνεις μνμ με 160 ελληνικους χαρακτηρες αλλα προσωπικα δε τη παλευα να το ψαξω αλλο και πλεον αν θελω να στειλω μνμ με παραπανω απο 70 χαρακτηρες ανοιγω το sendgreeksms..

costasvk
13-12-2008, 22:34
ωραίος φίλε μου...απενεργοποίησα προς το παρών το unicode και είναι κομπλέ.!!!

Αν δεν την παλέψω,θα κατεβάσω και το προγραμματάκι να το δοκιμάσω.!!!

Ευχαριστώ.!

zoforos
16-12-2008, 12:59
φιλαρακι εγω εχω βαλει tcpmp με ενσωματωμενους υποτιτλους
εμενα δεν παιζει υποτιτλους (srt) μονο (smi).
μπορω να κανω κατι να παιζει κ εμενα (srt).:)

ευχαριστω κωστας

ΠΡΟΣΟΧΗ. Το link που έχει ο TCPMP στο μήνυμα που παράθεσες είναι λάθος και το έχω διορθώσει στο αντίστοιχο post.

Λοιπόν φίλε, δοκίμασε τις οδηγίες που δίνω εδώ. (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showpost.php?p=19762&postcount=7)
Αν έχεις προβλήματα, δοκίμασε τις οδηγίες που έχει ποστάρει ο nectons εδώ. (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showpost.php?p=15802&postcount=2)
για ότι άλλο τα λέμε...:)

zemas
16-12-2008, 16:58
Kalispera se olous, legomai Giorgos kai eimai poli xaroumenos pou eimai melos autou tou apisteutou forum, mia erotisi pou me basanizei gia to omnia, exo sto pc mou ena excel pou exo ftiaxei kati tupous ktlp katagrafes kai to xrisimopio gia thn douleia auto to excel pou exo kai douleuo sto pc mou mporo na to peraso sto omnia mou kai na to douleuo kai apo ekei? to anagnorizei? an kapios gnorizei kai mporei na me bohthisi, euxaristo poly keep up the good work!!!!!!!!!

zoforos
16-12-2008, 23:05
Kalispera se olous, legomai Giorgos kai eimai poli xaroumenos pou eimai melos autou tou apisteutou forum, mia erotisi pou me basanizei gia to omnia, exo sto pc mou ena excel pou exo ftiaxei kati tupous ktlp katagrafes kai to xrisimopio gia thn douleia auto to excel pou exo kai douleuo sto pc mou mporo na to peraso sto omnia mou kai na to douleuo kai apo ekei? to anagnorizei? an kapios gnorizei kai mporei na me bohthisi, euxaristo poly keep up the good work!!!!!!!!!

Ναι φίλε μου, το mobile excel του ΟΜΝΙΑ θα βλέπει το αρχείο σου. Κάνε συγχρονισμό με το pc σου και κάνε περιήγηση στον φάκελο του ομνια και αντέγραψε το αρχείο σου στο φάκελο τα έγγραφά μου. άνοιξε μετά το mobile excel, κατέδειξε τη θέση του αρχείου στο όμνια και είσε έτοιμος...
:)

zoforos
19-12-2008, 10:07
συνέχεια από εδώ. (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showpost.php?p=20066&postcount=211)
Καταρχήν φίλε μου ηρέμησε, cool :cool:
Δεν θέλει άγχος το πράγμα. αν και χρειάζομαι κάποιες πληροφορίες για το ποια προγράμματα περνάς και σε ποια μορφή, θα σου πω γενικός ότι τα συμπιεσμένα αρχεία με τα περιεχόμενα με περίεργη μορφή, δεν είναι αρχεία συμπίεσης αλλά αρχεία για εγκατάσταση προγραμμάτων μέσα από το ΟΜΝΙΑ. αρχεία με κατάληξη .cab. σωστά? αυτά τα αρχεία τα περνάς στη μνήμη του ΟΜΝΙΑ, κατά προτίμηση στην μεγάλη μνήμη, και τα τρέχεις από τον file explorer του ΟΜΝΙΑ. Τα αρχεία .exe, συνήθως είναι αρχεία εγκατάστασης προγραμμάτων που τρέχεις στο pc και εγκαθίστανται στο ΟΜΝΙΑ. ΑΝ για κάποιο λόγο δεν βρίσκεις συντόμευση κάποιου προγράμματος στο μενού προγράμματα, περιηγήσου στο φάκελο που το εγκατέστησες (αν το πέρασες στην κύρια μνήμη το path ειναι \program files\... ή στην αποθήκη σου \η αποθ. μου\program files\...) και τρέξε το εκτελέσιμο αρχείο.
Θα ήθελα πάντως να μου πεις ποιά έκδοση ROM έχεις πχ. BDHJ2 ? BDHI2?
και πάλι μην αγχωνεσε....:D

syllds
19-12-2008, 14:01
συνέχεια από εδώ. (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showpost.php?p=20066&postcount=211)
Καταρχήν φίλε μου ηρέμησε, cool :cool:
Δεν θέλει άγχος το πράγμα. αν και χρειάζομαι κάποιες πληροφορίες για το ποια προγράμματα περνάς και σε ποια μορφή, θα σου πω γενικός ότι τα συμπιεσμένα αρχεία με τα περιεχόμενα με περίεργη μορφή, δεν είναι αρχεία συμπίεσης αλλά αρχεία για εγκατάσταση προγραμμάτων μέσα από το ΟΜΝΙΑ. αρχεία με κατάληξη .cab. σωστά? αυτά τα αρχεία τα περνάς στη μνήμη του ΟΜΝΙΑ, κατά προτίμηση στην μεγάλη μνήμη, και τα τρέχεις από τον file explorer του ΟΜΝΙΑ. Τα αρχεία .exe, συνήθως είναι αρχεία εγκατάστασης προγραμμάτων που τρέχεις στο pc και εγκαθίστανται στο ΟΜΝΙΑ. ΑΝ για κάποιο λόγο δεν βρίσκεις συντόμευση κάποιου προγράμματος στο μενού προγράμματα, περιηγήσου στο φάκελο που το εγκατέστησες (αν το πέρασες στην κύρια μνήμη το path ειναι \program files\... ή στην αποθήκη σου \η αποθ. μου\program files\...) και τρέξε το εκτελέσιμο αρχείο.
Θα ήθελα πάντως να μου πεις ποιά έκδοση ROM έχεις πχ. BDHJ2 ? BDHI2?
και πάλι μην αγχωνεσε....:D

φιλε zoforos σε ευχαριστω που ανταποκριθικες:respect:...δεν ηξερα αν θα ηθελε καποιος αλλος να βοηθησει γι αυτο και απευθυνθηκα στον nectons στην αρχη...Οσο για την ROM που ρωτησες λεει στις ρυθμισεις/ στην εκδοση οτι ειναι PDA: i900BDHJ1/MAHJ1..Ελπιζω με αυτο να σου απαντησα ή να σε κατατοπισα διαφορετικα πες μου που θα το βρω αυτο:lol:...Ως προς τα προγραμματα τωρα...Τα αρχεια που ειναι συμπιεσμενα, δεν εχει σε καποιο την καταληξη .cab που ειπες... εχει παντα ενα αρχειο "_setup.xml" και ολα τα υπολοιπα ειναι της μορφης "000cpu.020" η τελοσπαντων γραφει κατι στην αρχη και μετα τελεια και αριθμους καπως ετσι(######.038)...Τα περναω στην μνημη ολα αυτα οκ και εκτελω το setup απ τον τον file explorer? Και χρειαζομαι συνεπως ασυρματο δικτυο για να ανοιξουν?Το μεν setup.xml ανοιγει με τον opera αλλα φυσικα δεν κανει τιποτα...τα υπολοιπα ουτε καν τα ανοιγει με κατι...Και ως προς τα ..exe γνωριζω μεν τι ειναι και εκανα καποιο προγραμμα εγκατασταση απ το pc και παλι υστερα στα προγραμματα δε το βρηκα ενω οταν βρηκα τον φακελο που το περιειχε προσπαθησα καπως να το ανοιξω αλλα δεν εκανε καμια ενεργεια...Επιπλεον απ οτι καταλαβα προφανως στο forum υπαρχουν τα ονοματα των προγραμματων(οταν δε δινει link) που ειναι για τετοιες συσκευες και τα βρισκεις εσυ μετα απο αλλου για να τα κατεβασεις σωστα? Ζητω συγνωμμη αν γινομαι κουραστικος απλα ειναι μεχρι να παρω μπρος για το τι παιζει...Ευχαριστω και παλι!!!

zoforos
19-12-2008, 14:12
φίλε, πρόσεξε τι θα σου πω....
απενεργοποίησε από το pc την απόκρυψη γνωστών καταλήξεων.
έτσι θα δείς ότι τα αρχεία που αναφέρεις ΠΕΡΙΕΧΟΝΤΑΙ σε ένα αρχείο kati.cab
Δεν πρέπει να το αποσυμπιέσεις με το πχ WINRAR, αλλά να αντιγράψεις το kati.cab όπως είναι στην μεγάλη μνήμη όπως σου εξήγησα πριν και να το τρέξεις από τον file explorer.
Δοκίμασε αυτό και μετα βλέπουμε για τα .exe

Billytheking
19-12-2008, 14:32
Φιλαράκι Syllds :) πρόσεξε κάτι.

Ένα πρόγραμμα - αρχείο το οποίο είναι για να τρέξει στο Ομνιά μας και γενικά σε ppc, έχει την κατάληξη ''.cab''. Όταν είσαι στο PC σου συνήθως δεν φαίνονται οι καταλήξεις των αρχείων, αλλά αν πας στη Διαχείριση φακέλων --- Προβολή και ξετσεκάρεις εκεί που λέει απόκρυψη επεκτάσεων ...... τότε θα διαπιστώσεις ότι αυτά τα αρχειάκια έχουν στο τέλος τους την κατάληξη ".cab" . Είναι στην εμφάνιση σαν RAR αρχεία αλλά με κατάληξη cab. Το ίδιο ισχύει και στο Ομνια. Ο explorer του τα βλέπει με κατάληξη cab.

Εσύ αυτό πού έχεις ΜΟΝΟ να κάνεις, είναι να βάλεις αυτά τα αρχειάκια-προγραμματάκια στην Αποθήκη μου του Όμνια (όπου εκεί σαν καλός και οργανωμένος PCάκιας θα έχεις φτιάξει έναν φάκελο με όνομα όπως ας πούμε : τα προγράμματά μου (π.χ.) και από εκεί θα τα τρέξεις με ένα απλό πάτημα πάνω τους.
Θα σε ρωτήσει κάτι ρουτίνας και θα πεις ΝΑΙ,
μετά θα σε ρωτήσει που θα το εγκαταστήσεις και εσύ θα του πεις στην Αποθήκη μου. (Αυτό για να μην γεμίζει η κύρια μνήμη του όμνιά σου χωρίς λόγο). Αν χρησιμοποιήσεις τον Resco Explorer 2008 v7.05 -συμβουλή- αυτόν βάλτον στην Συσκευή μου.

Έτσι λοιπόν θα κάνεις εγκατάσταση όλα τα cab προγραμματάκια σου.:thumbsup:

Ότι αφορά τα exe προγραμματάκια-αρχεία..... αυτό στο επόμενο POST .....χαχαχαχα

Καλό κουράγιο

Zofore με χαρά βλέπω ότι πέσαμε τα μούτρα να βοηθήσουμε το παλικάρι .Μπράβο;))

syllds
19-12-2008, 15:00
Λοιπον εκανα αυτο ακριβως που ειπες και αρχισε να κανει εγκατασταση κανονικα και οταν τελειωνει μου βγαζει ενα παραθυρο που λεγεται samsung widget και μου λεει εκει: Το samsung widget δεν ειναι συμβατο με αλλα στοιχεια σημερα και ετσι θα προβαλλεται μονο ως samsung widget. Αυτο το εβγαλε σε ενα απ τα δυο που περασα...και εμφανισε κατι στα προγραμματα το οποιο δεν εκτελειται ενω το αλλο κανονικα...Σημαινει πως δε μπορω να το χρησιμοποιησω εγω??

nectons
19-12-2008, 15:12

Με κάποιους μικρούς περιορισμούς στο αναγνωρίζει και μπορείς να το δουλέψεις και από το ΟΜΝΙΑ. Ειδικά λόγο ταχύτητας το ΟΜΝΙΑ είναι για τέτοια "κόλπα". Απλά κάνε αντιγραφή του αρχείου μέσα στο ΟΜΝΙΑ και όποια μετατροπή πρέπει να κάνει θα την κάνει αυτόματα ο συγχρονισμός. Πρωχώρησε άφοβα και σε ευχαριστούμε για τα θερμά σου λόγια!

:D

Billytheking
19-12-2008, 15:26
Λοιπόν, το Samsung Widget πρέπει να ξέρεις δεν συνεργάζεται δηλ. δεν τρέχει μαζί με πολλά από τα προγράμματα που τελικά θα θελήσεις να βάλεις στο Όμνιά σου. Γι' αυτό πήγαινε ''Σήμερα'' και στο πεδίο ''Στοιχεία'' θα ξετσεκάρεις το ριμάδι το Samsung Widget και θα τσεκάρεις αυτό που θέλεις εσύ να εμφανίζεται στην επιφάνεια ΣΗΜΕΡΑ.

Μάλλον οι περισσότεροι το samsung widget το έχουν επενεργοποιήσει.

Πιστεύω να κατάλαβες

nectons
19-12-2008, 17:11
Ναι συμφωνώ. Μάλλον περισσότερο "άρωμα" είναι παρά χρήσιμο. Ωσότου μπορούμε να βάζουμε εμείς τις δικές μας εφαρμογές στην μπάρα δεξιά είναι ανενεργό και χρησιμοποιώ το πολύ χρησιμότερο Samsung Today 2.

asto
19-12-2008, 18:06
Αστέρια...μήπως ξέρει κανείς...
Αυτή τη στιγμή από ελληνική ρομ, ποια κυκλοφοφορεί και τι προβληματα παρουσιάζει;

jgeorg2003
19-12-2008, 18:46

Φίλε zemas αν χρησιμοποιείς το EXCEL για επαγγελματική χρήση και το θέλεις στο ΟΜΝΙΑ, το καλύτερο είναι για πραγματικό EXCEL με όλες τις δυνατότητες
SoftMaker Office 2008 for Pocket PC

Εγω αυτο χρησιμοποιω για την δουλειά μου..

Ρίξε μια ματιά στο:

http://www.softmaker.com/english/ofp_en.htm

και άμα θελήσεις τίποτα εδω είμαστε......

speedgd
19-12-2008, 18:47
Καλησπέρα σε όλους. Εχω το Ομνια Ελληνική εκδοση. Εκανα hard reset στην rom και από τοτε δεν μπορώ να δω τις φωτό που περνάω από το pc με το προγραμμα προβολης διαφανειων παρα μόνο από το program files. Τις φωτό που έχω τραβήξει με το τηλ. τις βλέπω κανονικά. Τι το πειραζεις αν δεν ξέρεις??????

nectons
19-12-2008, 18:55
Πρέπει να πεις στο πρόγραμμα (με το ενσωματωμένο viewer δεν βλέπεις?) να κάνει UPDATE.. Π¨ηγενε κάντο και πες μας..

speedgd
19-12-2008, 19:10
Πως γίνεται αυτό και μην με μαλωσετε

syllds
19-12-2008, 19:20
ευχαριστω πολυ για την βοηθεια...καταλαβα γενικα πως λειτουργει ολο αυτο...και για οποιαδηποτε αλλη απορια μου μελλοντικα εδω θα ειστε...χεχε...keep up guys....

nectons
20-12-2008, 00:53
Πως γίνεται αυτό και μην με μαλωσετε

Δεν σε μαλώνουμε. :D Απλά όταν κάνεις συγχρονισμό στο κινητό σου (σύνδεση του ομνια με το πισι με το καλώδιο με εγκατεστημένο το active sync για τα XP Και windows mobile device center για τα vista) αυτόματα περνώντας το αρχείο excel, word, powerpoint μετατρέπετε για να μπορείς να το δεις και να το επεξεργαστείς στο κινητό σου. Όμως με το SoftMaker Office 2008 for Pocket PC Ό θα κάνεις πολύ καλύτερα την δουλειά σου όπως είπε και ο φίλος jgeorge2003!.. +1 Που μου άνοιξε και μένα τα μάτια ! :D

ευχαριστω πολυ για την βοηθεια...καταλαβα γενικα πως λειτουργει ολο αυτο...και για οποιαδηποτε αλλη απορια μου μελλοντικα εδω θα ειστε...χεχε...keep up guys....

Με τόσο τρέξιμο δε πρόλαβα να ασχοληθώ και με σένα αδερφέ. Εϊδες όμως ότι σε μια κοινότητα δεν είναι μόνο ένας που θέλει να βοηθήσει ?

¶ψογοι όλοι !!!! :D

alexandrosa
21-12-2008, 02:00
Παιδιά Καλημέρα, θα ήθελα την βοήθεια σας!!! Έχω και εγώ το Omniα αλλά δεν μπορώ να εγκαταστήσω το DESTINATOR (http://www.warezakias.info/index.php?showtopic=78836&hl=destinator) , μπορείτε να μου πείτε όσο πιο αναλυτικά γίνεται πώς να το εγκαταστήσω (και πια έκδοση να εγκαταστήσω)??? Σας ευχαριστώ πολύ και καλές γιορτές!!!!

zoforos
22-12-2008, 12:34
Παιδιά Καλημέρα, θα ήθελα την βοήθεια σας!!! Έχω και εγώ το Omniα αλλά δεν μπορώ να εγκαταστήσω το DESTINATOR (http://www.warezakias.info/index.php?showtopic=78836&hl=destinator) , μπορείτε να μου πείτε όσο πιο αναλυτικά γίνεται πώς να το εγκαταστήσω (και πια έκδοση να εγκαταστήσω)??? Σας ευχαριστώ πολύ και καλές γιορτές!!!!

Καλώς ήρθες φίλε.
Ρίξε μια ματιά στα θέματα που υπάρχουν εδω (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/forumdisplay.php?f=117),

tito1231
22-12-2008, 13:39
Υπαρχει κατι (προγραμμα..κτλ)για να βλεπουμε την αναλογη με τα windows Διαχειριση εργασιων (οχι προγραματων) που τρεχουν στο τηλεφωνο???
Πιστευω οτι θα ηταν πολυ χρησιμο
Συγκεκριμενα κατι τρωει την μπαταρια και δεν θελω ακομη να αλλαξω rom.

zoforos
22-12-2008, 14:14
Υπαρχει κατι (προγραμμα..κτλ)για να βλεπουμε την αναλογη με τα windows Διαχειριση εργασιων (οχι προγραματων) που τρεχουν στο τηλεφωνο???
Πιστευω οτι θα ηταν πολυ χρησιμο
Συγκεκριμενα κατι τρωει την μπαταρια και δεν θελω ακομη να αλλαξω rom.

Καλώς ήρθες στο καφενεδάκι μας...:P
Υπάρχει τέτοιο πρόγραμμα στο ΟΜΝΙΑ ήδη. Θα το βρεις στο μενού ρυθμίσεις\σύστημα\ και λέγεται διαχείριση εργασιών.
Μόλις το τρέξεις, πας κάτω δεξιά που γράφει μενού και επιλέγεις προβολή και τσεκάρεις να σου δείχνει τις διεργασίες αντί των εφαρμογών.
Για ότι άλλο θέλεις είμαστε στη διάθεσή σου.. Καλή διαμονή... ;)

kostax
22-12-2008, 21:23
Exo mia erotisi exi kani kapios backup ke meta na prospathisi na to epanaferi piso?Ego exo to sprite ke sto backup elege oti den brike mia pocket.sys ,ke fisika den tin ekane backup ke otan prospathisa na to epanafero piso apo to backup to omnia kolise ke ta ksanaekana ola apo tin arxi monos mou.Iparxi kanena kalo programa gia backup ala dokimasmeno

nectons
22-12-2008, 23:31
Exo mia erotisi exi kani kapios backup ke meta na prospathisi na to epanaferi piso?Ego exo to sprite ke sto backup elege oti den brike mia pocket.sys ,ke fisika den tin ekane backup ke otan prospathisa na to epanafero piso apo to backup to omnia kolise ke ta ksanaekana ola apo tin arxi monos mou.Iparxi kanena kalo programa gia backup ala dokimasmeno

Πάντα επαναφέρω το ομνια μου με ένα πρόγραμμα μόνον που btw είναι και δωρεάν.

Θα το βρεις ΕΔΩ (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=5937) (μαζί και με άλλα πολλά) και λέγεται PPC PIM Backup.

kostax
23-12-2008, 00:09
Πάντα επαναφέρω το ομνια μου με ένα πρόγραμμα μόνον που btw είναι και δωρεάν.

Θα το βρεις ΕΔΩ (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=5937) (μαζί και με άλλα πολλά) και λέγεται PPC PIM Backup.
nectons mou fenete den egina katanoitos....Den pisteuo oti sto omnia exis mono tilefona ke imerologio,ego leo ke gia ta programata.....auta pou pane stin datenspeicher ke ine peripou 26MB to Backup giauto leo pos to girizoume piso

nectons
23-12-2008, 00:18
Δοκίμασες και είδες ότι δεν κάνει αυτό που θέλεις? :)

nectons
23-12-2008, 00:22
trust me

kostax
23-12-2008, 22:13
trust me
Kala ise tromeros ala ke berdepses giati grafis oti kani mono ta contacts backup.To dokimasa ke otan telioni to backup mou bgazi 4 lathi. 1)The custom file''cemail.vol''couldn't be added to the backup file,an internal error(32) occured. Ke 3foresThe custom file ''index.dat'' couldn't be added to the backup file an internal error(32) occured

alwsi
24-12-2008, 17:39
Καλησπέρα σε όλους ,μπορεί να μου πει κάποιος τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω ώστε να συχρονίζεται όλο το υλικό του τηλεφώνου με το Microsoft ActiveSync και το Outlook ,γιατι μέχρι στιγμής όποτε κάνω συχρονισμό μου σβήνει όλες τις επαφές....και αναγκάζομαι να τις ξαναπερνάω με το PPCPimBackup ,αυτό που θέλω είναι ότι προσθέσεις ή διαγραφές κάνω στο κινητό να διαγράφονται και απο το pc .
Σας ευχαριστώ για τις όποιες αποντήσεις σας και χρόνια πολλά σε εσάς και τις οικογένειες σας.

jgeorg2003
24-12-2008, 18:16
Καλησπέρα σε όλους ,μπορεί να μου πει κάποιος τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω ώστε να συχρονίζεται όλο το υλικό του τηλεφώνου με το Microsoft ActiveSync και το Outlook ,γιατι μέχρι στιγμής όποτε κάνω συχρονισμό μου σβήνει όλες τις επαφές....και αναγκάζομαι να τις ξαναπερνάω με το PPCPimBackup ,αυτό που θέλω είναι ότι προσθέσεις ή διαγραφές κάνω στο κινητό να διαγράφονται και απο το pc .
Σας ευχαριστώ για τις όποιες αποντήσεις σας και χρόνια πολλά σε εσάς και τις οικογένειες σας.

Προφανως το outlook είναι αδειο και γι αυτό σου σβήνει τις επαφες...

Πήγαινε στο activesync εργαλεια επιλογες ρυθμισεις και δες το κουτακι εαν υπάρχει διένεξη πρέπει να είναι τικαρισμένο το αντικατάσταση στην συσκευη..

Αλλαξε το σε αντικατάσταση στο PC....Ετσι όλα τα τηλεγωνα σου από το ΟΜΝΙΑ θα περνανε στον υπολογιστή και όχι αντίστροφα...

megis38
24-12-2008, 19:52
Καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα ..Εχω το Omnia i900....o ηχος του video στην αναπαραγωγη, ειναι απαισιος ,σχεδον δεν ακουγεται τιποτα ....αλλα και οταν μιλαω ,ενω εγω ακουω πολυ καθαρα ο αλλος με ακουει παρα πολυ χαμηλα ????Φυσικα την ενταση την εχω τερμα. Μηπως καποιος μπορει να βοηθησει ??????
Ευχαριστω εκ των προτερων.....:rolleyes!::rolleyes!::rolleyes!::rol leyes!::rolleyes!::rolleyes!::rolleyes!::rolleyes! ::rolleyes!:

odin81982
24-12-2008, 20:13
Γεια σας,να κάνω και εγώ μια ερωτησούλα?έχει κανείς πρόβλημα ταχύτητας οταν προσπαθεί να περάσει αρχεία στο omnia?Για παράδειγμα προσπαθώ να περάσω μια ταινία μέσα και περιμένω είδη κανα μισάωρο και δεν την έχει περάσει ακόμα....

Δεν φαινεται να έχει κολλήσει,και κοιτάω στην μνήμη και φαίνεται να το μεταφέρει το αρχείο,αλλα είναι πολυυυυυυυυ αργό...Έτσι ειναι το κινητό ή εχω κάπου πρόβλημα?

Billytheking
24-12-2008, 20:23
Φίλε, μην περιμένεις ταχύτητες τύπου PC ή σκληρών δίσκων, ok; :(

Είναι αξιοπρεπείς όμως. :)

Πόσο μεγάλο αρχείο είναι;

zoforos
24-12-2008, 22:17
Γεια σας,να κάνω και εγώ μια ερωτησούλα?έχει κανείς πρόβλημα ταχύτητας οταν προσπαθεί να περάσει αρχεία στο omnia?Για παράδειγμα προσπαθώ να περάσω μια ταινία μέσα και περιμένω είδη κανα μισάωρο και δεν την έχει περάσει ακόμα....

Δεν φαινεται να έχει κολλήσει,και κοιτάω στην μνήμη και φαίνεται να το μεταφέρει το αρχείο,αλλα είναι πολυυυυυυυυ αργό...Έτσι ειναι το κινητό ή εχω κάπου πρόβλημα?

Καταρχήν, όπως όλες οι συσκευές USB που υποστηρίζουν USB 1.1 kai 2.0, έτσι και το ΟΜΝΙΑ, παίζει ρόλο σε ΠΙΑ θύρα USB θα το συνδέσεις! Οι θύρες που υποστηρίζουν το USB 2.0 (10 προς 1 σε σχέση της ταχύτητας του USB 1.1) είναι οι 4 που βγαίνουν πίσω από το κουτί μαζί με τις άλλες εξόδους/εισόδους του PC. Οι υπόλοιπες συνήθως είναι 1.1

Δεύτερον, το ΟΜΝΙΑ έχει τη δυνατότητα να βελτιώσει την ταχύτητα διαμεταγωγής δεδομένων με μια επιλογή στο μενού ρυθμίσεις/συνδέσεις/ το USB Connection. Επιλέγοντας την δεύτερη επιλογή, λέμε στο ΟΜΝΙΑ να εμφανίζει την μνήμη που θα επιλέξουμε σαν κλασικό flash USB drive με αποτέλεσμα να αυξάνεται κατά πολύ η ταχύτητα μεταφοράς.

Τέλος, μια άλλη επιλογή που παίζει ρόλο γενικά με την σχέση επικοινωνίας OMNIA - PC , είναι στο ίδιο μενού και λέγεται USB to PC. Φρόντισε να είναι τσεκαρισμένο.

nectons
25-12-2008, 00:03
Kala ise tromeros ala ke berdepses giati grafis oti kani mono ta contacts backup.To dokimasa ke otan telioni to backup mou bgazi 4 lathi. 1)The custom file''cemail.vol''couldn't be added to the backup file,an internal error(32) occured. Ke 3foresThe custom file ''index.dat'' couldn't be added to the backup file an internal error(32) occured

Παρόλα αυτά όμως τελειώνει το Backup. Σωστά? Και απλά κάποια αρχεία είναι προστατευμένα από το σύστημα και τα πετάει έξω. Όμως. Ότι σου έχει κάνει backup στο έχει κάνει. Τα αρχεία αυτά που αναφέρεις δεν γνωρίζω αν είναι κρίσιμα αλλά δοκίμασε να κάνεις ένα restore και πιστεύω ότι θα σε καλύψει. ΕΠίσης δοκίμασε να κάνεις ένα backup αλλά να μπεις σε safe mode στο κινητό.

Καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα ..Εχω το Omnia i900....o ηχος του video στην αναπαραγωγη, ειναι απαισιος ,σχεδον δεν ακουγεται τιποτα ....αλλα και οταν μιλαω ,ενω εγω ακουω πολυ καθαρα ο αλλος με ακουει παρα πολυ χαμηλα ????Φυσικα την ενταση την εχω τερμα. Μηπως καποιος μπορει να βοηθησει ??????
Ευχαριστω εκ των προτερων.....:rolleyes!::rolleyes!::rolleyes!::rol leyes!::rolleyes!::rolleyes!::rolleyes!::rolleyes! ::rolleyes!:

Δες τα tips and tricks Που έχουμε για το ομνια. Στα πρώτα 3 ποστ υπάρχει κρυφό μενού και οδηγίες πως να το κάνεις το ηχείο του να ακούγετε πολύ ποιο δυνατά και καθαρά.

Πρέπει να μας πεις ΠΟΣΟ αργό είναι. Κάνε μια δοκιμή με ένα αρχείο 10Mbytes. Προφανώς για να σε ενοχλεί τόσο περνάει από USB 1.1.. και όχι από 2.0. Χίλια της εκατό έχεις πρόβλημα αν είναι 2.0 η usb σου. Δοκίμασε και σε έναν άλον υπολογιστή.. Εμένα περνάει ταινία 700mbytes σε λιγότερο από 2 λεπτά αν θυμάμαι καλά.. Εϊσαι κοντά σε αυτόν τον χρόνο?

Αν ναι τότε είσαι οκ και δεν είσαι συνυθισμένος από ppc phone. Για να σου δώσω να καταλάβεις τα περισσότερα κινητά θέλουν 10-20 λεπτά να περάσουνε 700 mbytes από τον υπολογιστή στο κινητό. Όπως καταλαβαίνεις το ομνια είναι μοναδικό και σε αυτό τον τομέα.

odin81982
25-12-2008, 04:09
Κοίτα δοκίμασα να περάσω ένα video περίπου 160mb και το πέρασε σε 1-2 λεπτά,όταν το έβαλα να περάσει μια ταινία 720mb έκανε κανα 45άλεπτο,το ενα μετά το άλλο χωρίς να αλλάξω θύρα USB .

Αν εννοείς το PC μου να έχει θύρα USB 1.1 δεν παίζει,από υπολογιστές ξέρω πάρα πολλά απο PPC για να πω την αλήθεια είναι το πρώτο μου,όλο Symbian κινητά είχα μέχρι τώρα οπότε κάνω τα πρώτα μου βήματα τώρα :)

Πάντως σίγουρα κάτι δεν παει καλά ,το αρχείο φταίει?εγώ φταίω ?το omnia φταίει?Μακάρι να ήξερα.....

Billytheking
25-12-2008, 07:18
Κοίτα δοκίμασα να περάσω ένα video περίπου 160mb και το πέρασε σε 1-2 λεπτά,όταν το έβαλα να περάσει μια ταινία 720mb έκανε κανα 45άλεπτο,το ενα μετά το άλλο χωρίς να αλλάξω θύρα USB .

Αν εννοείς το PC μου να έχει θύρα USB 1.1 δεν παίζει,από υπολογιστές ξέρω πάρα πολλά απο PPC για να πω την αλήθεια είναι το πρώτο μου,όλο Symbian κινητά είχα μέχρι τώρα οπότε κάνω τα πρώτα μου βήματα τώρα :)

Πάντως σίγουρα κάτι δεν παει καλά ,το αρχείο φταίει?εγώ φταίω ?το omnia φταίει?Μακάρι να ήξερα.....

Καταρχήν, όπως όλες οι συσκευές USB που υποστηρίζουν USB 1.1 kai 2.0, έτσι και το ΟΜΝΙΑ, παίζει ρόλο σε ΠΙΑ θύρα USB θα το συνδέσεις! Οι θύρες που υποστηρίζουν το USB 2.0 (10 προς 1 σε σχέση της ταχύτητας του USB 1.1) είναι οι 4 που βγαίνουν πίσω από το κουτί μαζί με τις άλλες εξόδους/εισόδους του PC. Οι υπόλοιπες συνήθως είναι 1.1

Δεύτερον, το ΟΜΝΙΑ έχει τη δυνατότητα να βελτιώσει την ταχύτητα διαμεταγωγής δεδομένων με μια επιλογή στο μενού ρυθμίσεις/συνδέσεις/ το USB Connection. Επιλέγοντας την δεύτερη επιλογή, λέμε στο ΟΜΝΙΑ να εμφανίζει την μνήμη που θα επιλέξουμε σαν κλασικό flash USB drive με αποτέλεσμα να αυξάνεται κατά πολύ η ταχύτητα μεταφοράς.

Τέλος, μια άλλη επιλογή που παίζει ρόλο γενικά με την σχέση επικοινωνίας OMNIA - PC , είναι στο ίδιο μενού και λέγεται USB to PC. Φρόντισε να είναι τσεκαρισμένο.

Καλημέρα και XΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

Φιλαράκι odin81982,

όπως σου λέει και ο Ζοφόρος,

όταν συνδέεσαι στο PC για μεταφορά αρχείων από το ένα στο άλλο,
καλό θα είναι
στις ρυθμίσεις/συνδέσεις/ συνδέσεις USB
να τσεκάρεις
ΟΧΙ το Activesync
αλλά μια από τις άλλες 2 επιλογές: Η Αποθήκη μου ή Η κάρτα SD ανάλογα με το που θες να μεταφέρεις και με την οργάνωση που έχεις κάνει στο 'Ομνιά σου.

Έτσι θα σου στέλνει πολύ γρηγορότερα όποιο αρχείο επιθυμείς.

Θυμήσου μετά την μεταφορά, να αποσυνδέεσαι για να μπορεί το όμνια να βλέπει την ανάλογη Αποθήκη. Εγώ την έπαθα και νόμιζα ότι κάτι δεν πάει καλά.:rolleyes!:

odin81982
25-12-2008, 13:12
Χρονια πολλά σε όλους!
Τελικά με αυτή την ρύθμηση στο συνδέσεις USB ήρθε στα ίσια του!
Εγώ μετέφερα αρχεία μέσω του Activesync...
Αυτό πάντως που με μπέρδεψε ήταν ότι το αρχείο με τα 160mb το πέρασε γρήγορα ενώ το μεγάλο αρχείο έκανε 45 λεπτά ,μέσω της ίδιας θύρας και πάλι μέσω activesync...

Thanks όπως και να'χει :)

Billytheking
26-12-2008, 02:19
Παιδιά, μετά από τόσες αναβαθμίσεις, είδα και γω το τηλεφωνάκι με το κίτρινι θαυμαστικό στην εκκίνηση του Όμνια και μετά το Phone-Τηλέφωνο δεν λειτουργεί.
:mad!:

ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ;:O :(

jgeorg2003
26-12-2008, 03:05
Παιδιά, μετά από τόσες αναβαθμίσεις, είδα και γω το τηλεφωνάκι με το κίτρινι θαυμαστικό στην εκκίνηση του Όμνια και μετά το Phone-Τηλέφωνο δεν λειτουργεί.
:mad!:

ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ;:O :(

Βασιλη μην αγχωνεσαι....Η ρομ που περασες δεν εχει μεσα το ραδιο...
Γι αυτο σου βγαζει το θαυμαστικο....Περνα οποιο ραδιο θέλεις....

Αντε και περιμενω εντυπωσεις...

Billytheking
26-12-2008, 08:35
Βασιλη μην αγχωνεσαι....Η ρομ που περασες δεν εχει μεσα το ραδιο...
Γι αυτο σου βγαζει το θαυμαστικο....Περνα οποιο ραδιο θέλεις....

Αντε και περιμενω εντυπωσεις...

Θα τρελλαθώ. :(

Μετά την πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια της εγκατάστασης, πλέον η όποια προσπάθειά μου για εγκατάσταση κάποιου Ράδιο ή και άλλης ΡΟΜ,
σταματάει ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΡΧΗ στο

"Port Create failed..."

και γράφει

Downloading PHONE...
OnDeviceChange: DBT_DEVICEARRIVAL
KW.KIM Create retry (25)
.................
.................

................
................
KW.KIM Create retry (0)
Download failed!

:mad!::mad!::mad!::mad!::mad!::mad!::mad!::mad!:

Billytheking
26-12-2008, 09:21
Θα τρελλαθώ. :(

Μετά την πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια της εγκατάστασης, πλέον η όποια προσπάθειά μου για εγκατάσταση κάποιου Ράδιο ή και άλλης ΡΟΜ,
σταματάει ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΡΧΗ στο

"Port Create failed..."

και γράφει

Downloading PHONE...
OnDeviceChange: DBT_DEVICEARRIVAL
KW.KIM Create retry (25)
.................
.................

................
................
KW.KIM Create retry (0)
Download failed!

:mad!::mad!::mad!::mad!::mad!::mad!::mad!::mad!:

Τελικά, καταφέρνω να περάσω την ΡΟΜ χωρίς πρόβλημα
ΑΛΛΑ :computer_bash:

χωρίς το Ραδιο

στη προσπάθεια να το περάσω ξεχωριστά, συνεχίζει να μου βγάζει το μήνυμα που έβγαζε πριν :DD

Jimmi
26-12-2008, 09:47
Καλημερα σας. Χρονια πολλα ! :) Προσπαθω να παιξω ενα παιχνιδι στο Ομνια μου και οταν παω να το ξεκινησω μου λεει οτι θελει νεοτερη εκδοση Microsoft .NET framework ! Τι κανω παιδια ? Που το βρισκω αυτο να το κατεβασω ?

SPLNS
26-12-2008, 13:10
καλησπερα σε ολους τουσ omniac!! χθες μετα απο αναμονη μηνων ! λειτουργησα για πρωτη φορα το ΔΙΚΟ μου omnia!!!!!!!!!!! ειμαι κατενθουσιασμενος αλλα παραλληλα και πολυ πολυ πελαγομενος! ειναι η πρωτη μου pda συσκευη και νιωθω λιγακι χαμενος. δεν ξερω βασικα νομιζω πραγματα οπως:
-πως βλεπουμε ποια version εχουμε? παραλειψη, το omnia ειναι σε αγγλικη εκδοση των 8 gb!
-πως επιλεγουμε σε ποια μνημη θα αποθηκευονται τα δεδομενα που λαμβανουμε μεσω ΒΤ
-πως και που εγκαθηστουμε ενα προγραμμα, τι ειναι το cab
δεν συνεχιζω γιατι ειναι πολλα ακομη και σιγουρα σας εχω ζαλισει αρκετα. ελπιζω να μπορεσει να με βοηθησει καποιος
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΤΟ ΝΕΟ ΕΤΟΣ!!!!!!

jgeorg2003
26-12-2008, 13:16
Καλημερα σας. Χρονια πολλα ! :) Προσπαθω να παιξω ενα παιχνιδι στο Ομνια μου και οταν παω να το ξεκινησω μου λεει οτι θελει νεοτερη εκδοση Microsoft .NET framework ! Τι κανω παιδια ? Που το βρισκω αυτο να το κατεβασω ?

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=e3821449-3c6b-42f1-9fd9-0041345b3385&DisplayLang=en

jgeorg2003
26-12-2008, 13:29
καλησπερα σε ολους τουσ omniac!! χθες μετα απο αναμονη μηνων ! λειτουργησα για πρωτη φορα το ΔΙΚΟ μου omnia!!!!!!!!!!! ειμαι κατενθουσιασμενος αλλα παραλληλα και πολυ πολυ πελαγομενος! ειναι η πρωτη μου pda συσκευη και νιωθω λιγακι χαμενος. δεν ξερω βασικα νομιζω πραγματα οπως:
-πως βλεπουμε ποια version εχουμε? παραλειψη, το omnia ειναι σε αγγλικη εκδοση των 8 gb!
-πως επιλεγουμε σε ποια μνημη θα αποθηκευονται τα δεδομενα που λαμβανουμε μεσω ΒΤ
-πως και που εγκαθηστουμε ενα προγραμμα, τι ειναι το cab
δεν συνεχιζω γιατι ειναι πολλα ακομη και σιγουρα σας εχω ζαλισει αρκετα. ελπιζω να μπορεσει να με βοηθησει καποιος
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΤΟ ΝΕΟ ΕΤΟΣ!!!!!!

Σιγα σιγα θα τα μαθεις ολα μην αγχωνεσαι:

1.πηγαινε κυριο μενου/ρυθμισεις/συστημα/εκδοση
2.Ολα τα δεδομενα και τα προγραμματα τα αποθηκευουμε σχεδον πάντα στην αποθηκη μου.
Για να εισαι σιγουρος οτι με ΒΤ θα παει στην αποθηκη μου θα πρεπεινα χρησιμοποιησεις καποιο προγραμματακι..
3. Τα προγραμματα εαν ειναι σε exe τα τρεχουμε απο τον υπολογιστη μας.
Εαν ειναι cab τα βάζουμε στην αποθηκη μου και τα κανουμε εγκατασταση απο εκει. Το βρισκουμε με τον file explorer και παταμε επάνω του..
Παντα μας ρωταει που θελουμε να γινει η εγκατασταση και δηλωνουμε την αποθηκη μου..
Αυτα προς το παρον.....

SPLNS
26-12-2008, 14:34
Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ... το παλευω απο χθες και συνεχως ανακαλυπτω πραγματα.. εχω ψαξει αρκετα και αρκετο καιρο γ αυτο το κιν. αλλα ομολογω πως φοβαμαι να κανω την πρωτη κινηση και να εγκαταστησω καποιο προγραμμα!!!!!! νιωθω σα να ειναι η πρωτη φορα που πιανω υπολογιστη στα χερια μ και δεν ξερω τι κανω!!! ευχαριστς κ παλι

SPLNS
26-12-2008, 14:37
να συνεχισω να γινομαι ενοχλητικος? τι ειναι το hard reset και τι ειναι το soft reset? ποτε καο που μας χρησιμευουν?

jgeorg2003
26-12-2008, 14:52
Το hard reset επαναφέρει τις εργοστασιακές ρυθμίσεις.
Samsung i900 Omnia hard reset

You can select this function under Main menu -> Settings -> System -> Hard Reset

or

Press and hold the send and end button then use the stylus to reset Samsung i900 Omnia

To Soft reset κάνει επανεκκίνηση τη συσκευή.

Γινεται με το stylus στην τρυπούλα πάνω πανω διπλα απο τον διακόπτη....

SPLNS
26-12-2008, 16:05
σ'ευχαριστω γ ακομη μια φορα.. η βοηθεια σ ειναι πολυτιμη... αρχισα να ''παιζω'' !!!

Jimmi
26-12-2008, 16:39
jgeorg2003 Σε ευχαριστω πολυ θα το τσεκαρω ! :)

SPLNS
26-12-2008, 17:51
πως μπορω να περασω μια ταινια που εχω στον η/υ?

taitienitsa
26-12-2008, 18:04
πως μπορω να περασω μια ταινια που εχω στον η/υ?

Καλορίζικο το ομνιάκι!!

Συνδέεις το omnia με το pc μέσω του καλωδίου usb που έχεις...
K ανάλογα αν έχεις xp/vista θα ανοίξει το active sync ή το Windows mobile center...
Οπότε θα πάρεις το αρχείο κ θα το βάλεις στο ομνια...Στην Mystorage...Αν θέλεις να σου πω πιο αναλυτικά την διαδικασία πες μου(αν κ νομίζω ότι είναι αρκετά εύκολο)...Σύνδεσε το ομνια με το pc κ θα δείς!

Billytheking
26-12-2008, 18:10
SPLNS,

πας Ρυθμίσεις, Συνδέσεις, USB συνδέσεις και επιλέγεις όχι ActiveSync
ΑΛΛΑ '' Η Αποθήκη μου" ή αν έχεις και θες την "SD κάρτα".

Συνδέσου με το PC με το USB σου και αμέσως θα σου ανοίξει ένα από τα δύο που επέλεξες (π.χ.)την ''Αποθήκη μου".

εε. πάρε την ταινία σου και βάλτην σε όποιο φάκελο θέλεις μέσα στην Αποθήκη μου, ή φτιάξε έναν φάκελο νέο όπου θέλεις. Ακριβώς σαν να είχες να κάνεις με ένα δίσκο ή ένα στικάκι.

Χρονια Πολλά ΖΩΗ με πρόλαβες :lol:

taitienitsa
26-12-2008, 18:13
Παιδιά ταινίες μέχρι 2gb μπαίνουν κ με το active sync...

SPLNS
27-12-2008, 00:11
παιδια ειστε πολυ εξυπηρετικοι, ειναι πραγματικα καταπληκτικο... ευχαριστω για ολα μ αρεσει πολυ η παρεα που εχετε κανει. σασ παρακολουθω καιρο τωρα προτου καν παρω το ''εργαλειο'' στα χερια μ!!@
αυτα που λετε μ φαινονται λογικα απλως το προβλημα μ ειναι : δεν χρειαζεται καποια μετατροπη πρωτα και επειτα να το περασω στο κινητο? γτ δοκιμασα να περασω μια ταινια αλλα εδειχνε να μν κανει τπτ

απο εδω κ περα θα τα λεμε συχνα, καλως σασ βρηκα κ παλι

nitios
27-12-2008, 10:59
βρε παιδια και εγω έχω χάσει τη μπάλα εδώ με το ομνια 900.ερώτηση.πως κάνουμε ομάδες επαφών?gprs kai gps τι χρεώσεις έχουν?Μην μας ριμάξουν τις τσέπες και το καταλάβουμε όταν θα είναι πλέον αργά!!!!Αν δε υπάρχουν χρεώσεις πως μπορούμε να απενεργοποιήσουμε τις αυτόματες αναζητήσεις?Βοήθεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11

nitios
27-12-2008, 11:00
και κάτι άλλο ακόμα .TRANSCRIBER στα ελληνικά υποστηρίζει το ομνιάκι μας?

jgeorg2003
27-12-2008, 12:00
βρε παιδια και εγω έχω χάσει τη μπάλα εδώ με το ομνια 900.ερώτηση.πως κάνουμε ομάδες επαφών?gprs kai gps τι χρεώσεις έχουν?Μην μας ριμάξουν τις τσέπες και το καταλάβουμε όταν θα είναι πλέον αργά!!!!Αν δε υπάρχουν χρεώσεις πως μπορούμε να απενεργοποιήσουμε τις αυτόματες αναζητήσεις?Βοήθεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11

Χρησιμοποιησε το

NoData ειναι free.

http://rapidshare.com/files/155507244/nodata.cab

σου βγαζει 4 επιλογες

wind internet
wind mms
windmobile tv
wind wap

Κανεις (απενεργοποιηση) DISABLE
mobile tv
internet
wap

και αφηνεις ενεργοποιημενο (enable) τα mms

Με αυτον τον τροπο απενεργοποιεις ολες τις συνδεσεις gprs...και φυσικα μπορεις να τις επαναφερεις οποτε θελεις..

notios
28-12-2008, 06:47
εννοείς να το κάνω download από τον υπολογιστή μου και μετά να το εγκαταστήσω στο τηλέφωνό μου φαντάζομαι ναι?για το nodata που μου σύστησες.για το transcribe έχεις κάποια πληροφόρηση ?υποστηρίζει ελληνικά?θα ήταν εξυπηρετικότατο!!!!!!!!!!!!!!!!! Επίσης πως φτιάχνουμε ομάδες επαφών με απλό τρόπο?δηλαδή υπάρχει τρόπος να τσεκάρουμε 20 ή 40 επαφές και να τις εντάξουμε σε μιά ομάδα πχ συνεργάτες ή φίλοι αντί να τις βάζουμε μία μία?ευχαριστώ για τις πληροφορίες !!!!!!!!!!!!

ΜΙΧΑΛΗΣ
28-12-2008, 18:29
Παιδιά χρόνια πολλά μπορεί να μου πη κάπιος πώς θα βρω τι ID της συσκευής μου ( Omnia Ελληνική rom BDHJ2 )

taitienitsa
28-12-2008, 18:57
Παιδιά χρόνια πολλά μπορεί να μου πη κάπιος πώς θα βρω τι ID της συσκευής μου ( Omnia Ελληνική rom BDHJ2 )

Χρόνια πολλά κ σε εσένα!
Δεν ξέρω τι εννοείς με το id!

Αν θέλεις να δείς την έκδοση της ρομ,πηγαίνεις,μενού-ρυθμίσεις-σύστημα-έκδοση ή πληκτρολογείς (σαν να παίρνεις τηλέφωνο) τον κωδικό *#0206*8376263#

Αν θέλεις να βρείς το ΙΜΕΙ της συσκευής πληκτρολογείς *#06#

Ελπίζω να ψάχνεις κάτι από αυτά τα 2!

jgeorg2003
28-12-2008, 19:06

Aν το θελεις για το GARMIN πηγαινεις εργαλεια /ρυθμισεις / βελάκι κάτω / πληροφορίες και κάτω απο το GARMIN στην δευτερη γραμμή γραφει αναγνωριστικο συσκευης με πολυ μικρα γράμματα...Εγω θέλω φακο να το διαβασω...

ΜΙΧΑΛΗΣ
28-12-2008, 19:44
Θέλω να εγκαταστήσω το Garmin Mobile και στις οδηγίες μου ζητά
( 1. Αντιγράψτε τον φάκελο Garmin στην κάρτα μνήμης.
2. Ανοίξτε το GarminMobileXT.sis και κάνετε την εγκατάσταση της εφαρμογής. Θα εγκατασταθεί αυτόματα στην κάρτα μνήμης.
3. Ανοίξτε την εφαρμογή. θα εμφανιστεί ένας αυτόματος οδηγών ρυθμίσεων και θα κάνετε τις πρώτες ρυθμίσεις (γλώσσας κυρίως).
4. Πηγαίνετε Ρυθμίσεις->Πληροφορίες. Εκεί θα δείτε το Card ID (Unlock esn). Αντιγράψτε κάπου αυτόν τον αριθμό. )
Σας Ευχαριστω πολλή παιδιά για την βοήθεια σας

jgeorg2003
28-12-2008, 20:09
Θέλω να εγκαταστήσω το Garmin Mobile και στις οδηγίες μου ζητά
( 1. Αντιγράψτε τον φάκελο Garmin στην κάρτα μνήμης.
2. Ανοίξτε το GarminMobileXT.sis και κάνετε την εγκατάσταση της εφαρμογής. Θα εγκατασταθεί αυτόματα στην κάρτα μνήμης.
3. Ανοίξτε την εφαρμογή. θα εμφανιστεί ένας αυτόματος οδηγών ρυθμίσεων και θα κάνετε τις πρώτες ρυθμίσεις (γλώσσας κυρίως).
4. Πηγαίνετε Ρυθμίσεις->Πληροφορίες. Εκεί θα δείτε το Card ID (Unlock esn). Αντιγράψτε κάπου αυτόν τον αριθμό. )
Σας Ευχαριστω πολλή παιδιά για την βοήθεια σας

Εισαι οκ τοτε.....αυτο το αναγνωριστικο της συσκευης που σου γράφω ειναι το ID της συσκευης..
Αυτο θα χρησιμοποιησεις...
Αν θελεις κατι άλλο ειδικα για το GARMIN εδω είμαστε....

ΜΙΧΑΛΗΣ
28-12-2008, 20:28
Φίλε jgeorg2003 (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/member.php?u=1548) θα πρέπει να έχω εγκαταστήσει πρώτα το Garmin Mobile για να βρω το ID ;

jgeorg2003
28-12-2008, 20:54
Φίλε jgeorg2003 (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/member.php?u=1548) θα πρέπει να έχω εγκαταστήσει πρώτα το Garmin Mobile για να βρω το ID ;

Eνοειται....Το προγραμμα μόλις τρέξεις το αρχειο .sis τρεχει κανονικα.. Κάνε κανονικσ τις επιλογες γλωσσας και πηγαινε βρες οπως είπαμε το ID..
Aυτο χρειαζεται να ξεκλειδώσει το GPS..
Θέλει και εναν άλλο κωδικό να ξεκλειδωσει τους χάρτες...
Αν το προγραμμα σου ειναι "αγορασμενο" στείλε μου πμ να σου πω περισσοτερα..

dimjim69
28-12-2008, 21:00
λαθος και δεν μπορουσα να το διαγραψω :mad!:

ΜΙΧΑΛΗΣ
28-12-2008, 21:18
Ευχαριστώ πολλή jgeorg2003 (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/member.php?u=1548) θα δοκιμάσω να το εγκαταστήσω αυριο, αν εχω πρόβλημα θα επικοινωνήσω μαζί σου

ΜΙΧΑΛΗΣ
28-12-2008, 21:22
dimjim69 Ελπίζω να μην σε κούρασα

jgeorg2003
28-12-2008, 21:25
Ευχαριστώ πολλή jgeorg2003 (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/member.php?u=1548) θα δοκιμάσω να το εγκαταστήσω αυριο, αν εχω πρόβλημα θα επικοινωνήσω μαζί σου

Επειδη καταλαβα ότι χρειαζεσαι βοηθεια σου εστειλα π.μ. με κάποιες οδηγιες...

SPLNS
29-12-2008, 03:26
Υπαρχει τροπος να μπορεσω να δω που ειναι δεσμευμενη η μνημη της ram και της rom, γιατι για storage απο τα 76.24 ΜΒ μου εχουν μεινει 21,15 και απο program 55.62 απο τα 96,68 !!! η rom μου ειναι η L1
Παιδια κατι ακομη αν ειναι ευκολο.... γνωριζεται κανενα καλο προγραμμα για απομακρυσμενη βοηθεια? Θελω να μπορω να ελεγχω τον επιτραπεζιο pc απο το ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ MOY Ο Μ Ν Ι Α !!!!!!!!!!
Ευχαριστω για την βοηθεια εκ των προτερων

nectons
29-12-2008, 04:13

Γειά σας παιδιά... Φιλαράκι κατέβασε από εδώ (http://rapidshare.com/files/164131056/NETCFSetupv35.rar). Κάνε εγκατάσταση στο Pc σου με συνδεδεμένο το ΟΜνια επάνω και θα σου εγκαταστήσει την νεότερη για όποιο πρόγραμμα την χρειάζετε. Δεν υπάρχει νεότερη αλλά μπορείς να παρακολουθείς στο site της ms για νεότερες εκδόσεις. Αυτή είναι η 3.5. :)

Παιδια κατι ακομη αν ειναι ευκολο.... γνωριζεται κανενα καλο προγραμμα για απομακρυσμενη βοηθεια? Θελω να μπορω να ελεγχω τον επιτραπεζιο pc απο το ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ MOY Ο Μ Ν Ι Α !!!!!!!!!!
Ευχαριστω για την βοηθεια εκ των προτερων

Δεν σου απαντώ στις υπόλοιπες ερωτήσεις σου γιατί είναι ήδη απαντημένες μέσα στα φόρουμ μας. Για να ελέγχεις με τρόπο πραγματικά αξεπέραστο και από απομακρυσμένο σημείο ακόμη και με gprs με τρομερή ταχύτητα ένα πρόγραμμα με έχει ενθουσιάσει.

Το Ζ2 Remote2PC. Με αυτό καλύπτεις τα πάντα σε θέμα remote control. Και τοπικά και απομακρυσμένα αν έχεις σταθερή IP η έχεις γραφτεί σε κάποια υπηρεσία όπως είναι το www.dyndnd.org (http://www.dyndnd.org). Για πληροφορίες από που μπορείς να το αγοράσεις σου στέλνω πμ τώρα. :D

notios
29-12-2008, 23:38
παιδια μπορεί κάποιος να μου πει αν στις επαφές μπορεί με κάποιο τρόπο η φωτογραφία του καλούντος να φαίνεται μεγαλύτερη?Επειδή το δοκίμασα χθές αφού καταχώρησα φωτογραφία σε επαφή που με κάλεσε και η εικόνα είναι πραγματικά απαρέδεκτη!!!!!!!!!

notios
29-12-2008, 23:39
Πως δημηουργούμε ομάδες επαφών αν ξέρει κάποιος να με ενημερώσει?Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!!!!!

jgeorg2003
30-12-2008, 00:14
παιδια μπορεί κάποιος να μου πει αν στις επαφές μπορεί με κάποιο τρόπο η φωτογραφία του καλούντος να φαίνεται μεγαλύτερη?Επειδή το δοκίμασα χθές αφού καταχώρησα φωτογραφία σε επαφή που με κάλεσε και η εικόνα είναι πραγματικά απαρέδεκτη!!!!!!!!!

Bάλε το Inesoft Phone v4.4

Το έχουν προτεινει αρκετοι από εδώ μέσα..

Address Book is the best contact manager with Additional Phones and Fields, Instant Search, Ring Tones, Photo Caller ID and Phone Profiles.
Inesoft Address Book - the most convenient way to manage contacts on Windows Mobile devicehttp://images.intellitxt.com/ast/adTypes/mag-glass_10x10.gif (http://www.ipmart-forum.com/showthread.php?t=318053&highlight=inesoft#).

http://i37.tinypic.com/a4qzyd.png

Inesoft Phone 4 is especially designed to expand "phone features" for Windows Mobile deviceshttp://images.intellitxt.com/ast/adTypes/mag-glass_10x10.gif (http://www.ipmart-forum.com/showthread.php?t=318053&highlight=inesoft#). The software (http://www.ipmart-forum.com/showthread.php?t=318053&highlight=inesoft#) combines 6 main applications in one making the phone usage easier. Inesoft Phone includes: Dialer, Caller ID, SMS and Calls History, Favorite numbers, Profiler and Contacts.

2008 Dec 19 Update Inesoft Phone 4 (version 4.4)

SPLNS
30-12-2008, 09:01
καλημερα σε ολους.. εχω μια απορια. το δικο μου omnia οταν πηγαινω στισ settings-->system-->memory στην περιοχη που αναγραφει storage μου δινει ως συνολο μνημης 72ΜΒ και για proframs 96MB. Ειδα σε ενα βιντεακι καποιο αλλο ομνια κ σε εκεινο εγραφε ως storage 111ΜΒ. να διευκρινισω οτι εχω την εκδοση των 8GB DXHL1 αγορασμενο πριν 6 μερες! please help!!!!!!!!!!

peterkora
30-12-2008, 12:01
Για σας παιδια, θελω να σας κανω μια ερωτηση, ειχα ενα omnia με την ελληνικη ρομ (αυτη με την προβληματικη διαχειρηση ενεργειας, δηλαδη μπαταρια για μια μερα) και αποφασισα να κανω αναβαθμιση με την καινουρια ελληνικη ρομ j2 με αποτελεσμα ενω ολα πηγαν καλα το κινιτο στην επαννεκινηση που εκανε μετα την αναβαθμηση δεν ανοιξε ποτε, εμεινε κολλημενο στο logo :samsung omnia. μετα απο πολλες προσπαθειες δεν καταφερα να κανω τιποτα αφου πλεον δεν μπορουσε να συνδεθει με το η/υ για να ξαναπερασω την ρομ οποτε το πηγα στο Γερμανο οπου το αγορασα και μου το αντικαταστησανε επιτοπου με αλλο καινουριο. το προβλημα ειναι πως το καινουριο εχει φορτωμενη ρομ MAHJ1 με τα logo και της ρυθμισεις της cosmote(my view) με αποτελεσμα να μην μπορω να στειλω ουτε εικονομηνημα. Υπαρχει καπιος τροπος να ξεφορτωθω ολα αυτα της cosmote η θα πρεπει να περαστη καινουρια ρομ?Επικοινωνησα με την samsung αλλα μου ειπαν οτι δεν θα μου κανουν αναβαθμιση.Να ρισκαρω παλι και να προσπαθησω να περασω την ρομ μονος μου?Και αμα ξαναμπλοκαρει?Τι αλλο μπορω να κανω?

scorpion
30-12-2008, 18:05
ΤΟ TCPMP ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΟ!!!!!!!!!!!!! ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΙΑΣ ΜΕΡΑΣ ΠΑΙΖΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΑ AVI-DIVX ENΩ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΟ FOROUM. ΛΕΕΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΤΟ CRASH.txt στον PUBLISHER ΤΗΣ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ. HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!

mike
30-12-2008, 21:29
mden mpwro na mpw sto zoo me to omnia xerei kaneis giati leei kati gia flash lite 2.1

koskot
30-12-2008, 22:04
[quote=jgeorg2003;20941]Bάλε το Inesoft Phone v4.4

http://i37.tinypic.com/a4qzyd.png

πολη καλο για όπιον θελη να ασχολητε για ωρες :D

jgeorg2003
30-12-2008, 22:05
mden mpwro na mpw sto zoo me to omnia xerei kaneis giati leei kati gia flash lite 2.1

Βάλε το lash lite 2.1 απο εδω...

http://www.freewarepocketpc.net/get-flash-lite-2-1.html

simos
30-12-2008, 23:31
ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΤΙΣ ΚΑΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΙΝΙΤΟ.ΣΤΟ OPERA ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ EXPLORER ΜΟΥ ΖΗΤΑ ACTIVEX ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΕΠΙΛΟΓΗ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΟΠΩΣ ΕΧΕΙ ΤΟ PC ΜΟΥ.ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΠΩΣ ΚΑΤΕΩΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ACTIVEX ΓΙΑ ΤΟ ΚΙΝΙΤΟ Η ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ?

SPLNS
31-12-2008, 03:07
Καλημερα... παρακλιση, αν γνωριζει καποιος ας μ απαντησει στο ποστ μ στον αριθμο 425!!! ευχαριστω προκαταβολικα... ΚΑΛΗ ΟΜΝΙΑΚ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ!!!!

DenPasPouthena
01-01-2009, 17:47
Arhika hronia pola me igia ke hara o neos hronos
Ke epidi iha poli kero na kanw tis gnwstes ilithies erwtisis mu ke epidi ihate olo to hrono na iremisete aptis m***kies pu rotaga ime xana edw na sas psasw ta nevra:
1)otan katebazw ena pehnidi ke ine arhio jar...TI SKATA TO KANW? prokimenu n bori na pezi
2)xeri kanis poso kero kani i anabathmisi tu logismiku?
3)(Hazi erwtisi ala prepi n tin kanw) Mono egw ehw problima me to audio notes? Enoodas: ehw bali auto record ke tis megales klisi AN LEW AAAAAAAAN tis apothikefsi den tis pezi...ke poles foresmu kolai to kinito meta tis klisis m to auto record energopiimeno

Opios kalos hristianos bori...
(btw oi apadisis ligo analitika...mi xehniomaste...ime kathisterimenos afta ta pragmata den allazun)

DenPasPouthena
01-01-2009, 18:44
ke kati telefteo prospathw n katebasw ena poli wreo game to resco bubles ala to katebazw se ilithies ekdosis pu meta apo ena simio mu zitai register key ...xeri kanis kamia edelos free ekdosi pu tha brw?

jgeorg2003
01-01-2009, 19:09
DenPasPouthena (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/member.php?u=2312)

1.Τα αρχεια jar για να παιξουν θέλουν και το αντιστοιχο jad...ψάξε για JADgenerator....
2.Η αναβάθμιση λογισμικου κάνει περιπου 10 λεπτα...Αλλά θέλει πολυ μεγάλη προσοχή και κάποια εμπειρία να μην πάθεις ζημιά..
3. Για το audio notes θα σε συμβούλευα δοκιμασε να κάνεις απεγκατάσταση και ξανά εγκατάσταση.
4. Για το resco bubles προφανως εχεις trial εκδοση..Ο Αγιος Βασίλης θα σου κάνει ενα μικρό δώρο...

SPLNS
02-01-2009, 11:25
ΚΑΛΗΜΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!! προσπαθω να κανω το z2 remote2pc να δουλεψει αλλα ματαια.. τα εχω δοκιμασει ολα αλλα τιποτα δεν καταφερε να το κανει να δουλεψει... μπορει να με βοηθησει καποιος?plz!!!!!!!!!!!!!!!
κατι ακομη, χρησιμοποιησα τελικα το rdm+ το οποιο μ δουλευει αρκετα καλα αλλα εχω ενα προβληματακι... ειναι trial!! καμια ιδεα η καποιο pm σχετικα, υπαρχει?

gpap2004
03-01-2009, 12:38
Arhika hronia pola me igia ke hara o neos hronos
Ke epidi iha poli kero na kanw tis gnwstes ilithies erwtisis mu ke epidi ihate olo to hrono na iremisete aptis m***kies pu rotaga ime xana edw na sas psasw ta nevra:
1)otan katebazw ena pehnidi ke ine arhio jar...TI SKATA TO KANW? prokimenu n bori na pezi
2)xeri kanis poso kero kani i anabathmisi tu logismiku?
3)(Hazi erwtisi ala prepi n tin kanw) Mono egw ehw problima me to audio notes? Enoodas: ehw bali auto record ke tis megales klisi AN LEW AAAAAAAAN tis apothikefsi den tis pezi...ke poles foresmu kolai to kinito meta tis klisis m to auto record energopiimeno

Opios kalos hristianos bori...
(btw oi apadisis ligo analitika...mi xehniomaste...ime kathisterimenos afta ta pragmata den allazun)
Καλημέρα και καλή χρονιά! αν μπορείς να γράφεις και ελληνικούς χαρακτήρες... :rolleyes!:, Τώρα για το audio notes για να παίζει όλο το κλιπ, πήγαινε start/settings/system/power/calling και ξετσεκάρησε το turn off LCD when calling.:rolleyes!:

psagmenos
03-01-2009, 19:43
paidia poion regitry editor mou proteinete?kamia voitheia apo pou tha to katevasw...thnx

jgeorg2003
03-01-2009, 20:13
paidia poion regitry editor mou proteinete?kamia voitheia apo pou tha to katevasw...thnx

Μπορεις να χρησιμοποιήσεις το Resco Explorer 2008..

Εχει και regitry editor.... Εχεις πμ...

psagmenos
03-01-2009, 20:56
thnx re file jgeorg2003...to eixa katevasei vasika alla dn iksera oti exei kai registry editor mesa...euxaristw kai pali

psagmenos
03-01-2009, 23:50
Κατέβασε αυτό εδώ (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/attachment.php?attachmentid=375&stc=1&d=1226699991) και τέλος ;)

+1 !!!/// τόψαχνα !xexe

ti akrivws to kanw auto to arxeio?pws to xrisimopoiw?dn katalava...

jgeorg2003
04-01-2009, 00:29
ti akrivws to kanw auto to arxeio?pws to xrisimopoiw?dn katalava...

Σε πιο αρχειο αναφέρεσαι? Δεν γράφεις ποιό είναι...

Εψαξα καμμια δεκαρια σελίδες πίσω και δεν βρήκα τίποτα....

Γράψε σε πιο πόστ είναι...

Ετσι δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε!!!!!!....

kprot
04-01-2009, 00:34
παιδια, γειά σας. Καλή ΟΜΝΙΑ χρονιά. Είμαι καινούργιος κάτοχος ΟΜΝΙΑ και απ'όσα διάβασα μέχρι σήμερα στο forum, φαίνεται οτι έχω πρόβλημα με την μπαταρία. Κρατάει, με χρήση μόνο ως τηλέφωνο, σχεδόν μία ημέρα. Η έκδοσή μου είναι BDHJ1/MAHJ1. Έχουμε κάποια πρόταση?
Ευχαριστώ

jgeorg2003
04-01-2009, 00:47
παιδια, γειά σας. Καλή ΟΜΝΙΑ χρονιά. Είμαι καινούργιος κάτοχος ΟΜΝΙΑ και απ'όσα διάβασα μέχρι σήμερα στο forum, φαίνεται οτι έχω πρόβλημα με την μπαταρία. Κρατάει, με χρήση μόνο ως τηλέφωνο, σχεδόν μία ημέρα. Η έκδοσή μου είναι BDHJ1/MAHJ1. Έχουμε κάποια πρόταση?
Ευχαριστώ

Το ιδιο πρόβλημα εχω και εγω...

Απο ότι λένε όλοι ειναι πρόβλημα των παλιών Ελληνικών ROM...

Aυτο που προτείνουν είναι αλλαγή της ROM....

Μπορεις να πας σε εξουσιοδοτημένο κατάστημα της SAMSUNG και να ζητήσεις αλλαγη...

Ειδάλλως αν θελήσεις να το κάνεις μόνος σου, αναλαμβάνεις την ευθύνη των πράξεων σου...

Είναι μια διαδικασία που μπορει να έχει και κάποιες συνέπειες...

syllds
04-01-2009, 11:54
Καλησπερα. Χρονια πολλα και καλη χρονια ευχομαι σε ολους...Να κανω μια ερωτση... Πως μπορω να αποθηκευονται τα δεδομενα που λαμβανω μεσω bluetooth στην μνημη των 8GB και οχι στην κυρια μνημη οπως λεει, η οποια ειναι πολυ μικρη? Πιο πισω διαβασα κατι για ενα προγραμματακι...μονο με προγραμμα γινεται αυτο δηλαδη? και αν ναι ποιο ειναι αυτο?Αν υπαρχει καποιο link θα το εκτιμουσα...

jgeorg2003
04-01-2009, 12:22
Καλησπερα. Χρονια πολλα και καλη χρονια ευχομαι σε ολους...Να κανω μια ερωτση... Πως μπορω να αποθηκευονται τα δεδομενα που λαμβανω μεσω bluetooth στην μνημη των 8GB και οχι στην κυρια μνημη οπως λεει, η οποια ειναι πολυ μικρη? Πιο πισω διαβασα κατι για ενα προγραμματακι...μονο με προγραμμα γινεται αυτο δηλαδη? και αν ναι ποιο ειναι αυτο?Αν υπαρχει καποιο link θα το εκτιμουσα...

Υπάρχει κάποιο προγραμμα....Πήγαινε

http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=6204

Ο φίλος μας ο Nectons εχει αναλυτική παρουσίαση πως λειτουργεί......

Απο εκει μπορεις να το κατεβασεις....

Gioher
05-01-2009, 13:19
Πως μπορώ να απενεργοποιήσω τον ήχο έναρξης?
Το έψαξα στο forum αλλά δεν μπορώ να το βρώ.

kostakiss
05-01-2009, 17:16
οταν στο μηνυμα πληκτρολογω ενα ονομα γιατι δε μου το βγαζει και πρεπει να παω απο τις επαφες και να επιλεξω να στειλω(στην επαφη αυτη) sms?

jgeorg2003
05-01-2009, 17:37
οταν στο μηνυμα πληκτρολογω ενα ονομα γιατι δε μου το βγαζει και πρεπει να παω απο τις επαφες και να επιλεξω να στειλω(στην επαφη αυτη) sms?

Γιατι νομιζω ετσι δουλευουν όλα τα κινητα..Για να μη γραψεις λάθος το ονομα..

Δοκιμασε μήπως σε βολευει το αντιθετο...

Πήγαινε στις επαφες πάτα δυνατα επάνω και θα σουβγάλει ενα μενου και κάτω δεξιά γράφει να στείλεις μηνυμα....

vaggan
05-01-2009, 18:59
Γεια σας,εδω και καιρο χρησημοποιω το CorePlayer για να βλεπω ταινιες.Το προβλημα μου ειναι οτι στις γρηγορες σκηνες η εικονα αργει λιγο με αποτελεσμα να δημιουργουνται <<κυματα>> στην εικονα.Αν μπορει καποιος ας προτεινει μια λυση,ευχαριστω!!

psagmenos
05-01-2009, 21:56
paidia poio roloi mou proteinete na valw???eida ena videaki apo to filo septic apo to omniacs.net kai o tupos(sto video) eixe ena gamato roloi D&G...mipws kserei kaneis pws mporw na to vrw???thnx...

jgeorg2003
05-01-2009, 22:12
paidia poio roloi mou proteinete na valw???eida ena videaki apo to filo septic apo to omniacs.net kai o tupos(sto video) eixe ena gamato roloi D&G...mipws kserei kaneis pws mporw na to vrw???thnx...

Αυτο γινεται με το spb mobile shell..

Αυτο και άλλα εχω βάλει και εγω....

psagmenos
05-01-2009, 22:22
einai to arxeio pou proteinei o nectons kai einai gia na svinontai oi sim epafes kai na mi fenontai dipla...an mporeis na voithiseis...

psagmenos
06-01-2009, 12:22
paidia exw mia aporia gia to destinator...ta arxeia opws(xartes extra gia to destinator,to destinator skin,poi's and speed cameras) prepei na ta perasoume sti suskeui afou perasoume to destinator i mporoume na ta perasoume sto destinator(destinatorapps...) apo to pc kai na ta perasoume ola mazi etoima sti suskeui meta?euxaristw...

jgeorg2003
06-01-2009, 12:56
Κατ αρχην σε παρακαλω γράφε Ελληνικά....

Οχι μόνο βγάζω τα μάτια μου, αλλά εχω και μια έντονη αντιπάθεια στα greeklish....

Aλλωστε ειναι και κανόνας του φορουμ εδω...

Γιαυτο υπάρχει και μεταφραστής στο κάτω μέρος της οθόνης που μετατρέπει τα greeklish σε ελληνικά....

Οσον αφορα το destinator, υπάρχει έκδοση που τα έχει όλα...και τα περνάς όλα μαζί...

Το μόνο που θα κάνεις κάποια στιγμή είναι να αντικαταστήσεις κάποιο καινούριο χάρτη ή να βάλεις και άλλους χάρτες η να ενημερωνεις το πρόγραμμα με καινούρια ΡΟΙ και speedcameras...

psagmenos
06-01-2009, 14:31
ok αλλα ποια έκδοση είναι αυτή gt δεν είναι η δικια μου...μήπως μπορείς να μου τη στείλεις σε pm?είσαι σίγουρος ότι τα έχει ολα μέσα?δε σε αμφισβητώ αλλα θέλω να είμαι σίγουρος...

yfantira
06-01-2009, 19:15
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΤΕ.ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΕΧΩ ΤΟ ΟΜΝΙΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΨΑΞΑ ΠΑΝΤΟΥ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΛΥΣΗ.ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΙΧΑ ΣΥΜΠΙΑΝ ΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΟ ΕΡΙΚ.Π1.ΟΙ ΕΠΑΦΕΣ ΣΥΝΧΡΟΝΙΖΟΝΤΑΝ ΜΕ ΤΙΣ ΕΠΑΦΕΣ ΤΩΝ WINDOWS (ΕΧΩ VISTA).ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΤΟ ΟΜΝΙΑ ΠΕΡΑΣΑ ΚΑΙ ΤΟ OUTLOOK ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΤΙΣ ΕΠΑΦΕΣ ΟΥΤΕ ΣΤΟ OUTLOOK ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΟΜΝΙΑ.ΠΑΡΕΠΙΠΤΩΝΤΟΣ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟ Π1 ΠΛΕΟΝ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΜΝΗΜΗΣ ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΠΑΦΕΣ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΤΙΣ ΕΠΑΦΕΣ(ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΕΣ) ΣΤΟ ΟΜΝΙΑ?ΒΟΗΘΕΙΑ

Billytheking
06-01-2009, 19:31
Καλή Χρονιά και σε σένα φίλε μου,

τώρα αφού έχεις vista στο PC, θα πρέπει να έχεις φορτώσει το windows mobile center και τους Drivers της Samsung και μετά με ΑΝΟΙΧΤΟ τον Outlook, απλά συνδέεις το ομνια και αρχίζει αυτόματα ο συγχρονισμός και η φόρτωση των επαφών σου ή ότι άλλο αρχείο θες εσύ.

jak1
06-01-2009, 23:33
καλησπέρα κανένα flash για να ανοίγουν σωστά σελίδες του internet ξέρεται

jatalos
06-01-2009, 23:43
προσπάθησα να εγκαταστήσω το gremote στο omnia με ελληνική rom και μου λέει οτι η έκδοση του microsoft net compact framework που έχω στη συσκευή ειναι παλαιότερη απο αυτή που χρειάζεται για να τρέξει το πρόγραμμα καμμια ιδέα?

wizzzart
07-01-2009, 11:44
Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους.Πως μπορώ να κάνω μαζική αποστολή αρχείων(Όπως φωτογραφίες,ήχους κλήσης) μέσω bluetooth?Όταν κλικάρω τα αρχεία και πάω να κάνω αποστολή με bluetooth δεν μου έχει αναμένη τη λειτουργία αυτή μόνο όταν τα στέλνω ένα ένα

psagmenos
07-01-2009, 18:56
ξέρει κανεις πως μπορώ να βάλω mp3 για ήχο εισερχόμενου μηνύματος???ευχαριστώ

yfantira
07-01-2009, 20:57
Καλή Χρονιά και σε σένα φίλε μου,

τώρα αφού έχεις vista στο PC, θα πρέπει να έχεις φορτώσει το windows mobile center και τους Drivers της Samsung και μετά με ΑΝΟΙΧΤΟ τον Outlook, απλά συνδέεις το ομνια και αρχίζει αυτόματα ο συγχρονισμός και η φόρτωση των επαφών σου ή ότι άλλο αρχείο θες εσύ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΟΙ ΕΠΑΦΕΣ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΜΝΗΜΗΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΤΟ ERICSSON P1 ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΕΠΑΦΕΣ ΤΩΝ WINDOWS.ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΝΧΡΩΝΙΣΩ ΤΙΣ ΕΠΑΦΕΣ ΤΩΝ WINDOWS ME TO OUTLOOK ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΠΑΦΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΜΝΗΜΗΣ ΜΕ ΤΟ OUTLOOK.MPERDEMA E!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:DDD

taitienitsa
07-01-2009, 21:01
ξέρει κανεις πως μπορώ να βάλω mp3 για ήχο εισερχόμενου μηνύματος???ευχαριστώ

Στην αποθήκευση σου,φτιάξε έναν φάκελο με ονομασία My Documents.Μέσα εκεί βάλε όσα Mp3 θέλεις...Μετά θα τα αναγνωρίζει κανονικά το ομνια...

SPLNS
07-01-2009, 21:28
καλησπεραΑΑΑ!!!!! αληθεια, πως μπορουμε να δουμε live tv απο το ομνια? ξερουμε ισως κανενα site? γιατι οσα βρηκα δεν μ ανοιγε κανενα ο wm player ουτε ο streaming player!!!

psagmenos
07-01-2009, 21:29
Στην αποθήκευση σου,φτιάξε έναν φάκελο με ονομασία My Documents.Μέσα εκεί βάλε όσα Mp3 θέλεις...Μετά θα τα αναγνωρίζει κανονικά το ομνια...

είσαι η θεα μου...αλλα ισχύει και για τα μηνύματα???εγώ νόμιζα ότι ισχύει μονο για ήχο κλήσης...

taitienitsa
07-01-2009, 21:38
είσαι η θεα μου...αλλα ισχύει και για τα μηνύματα???εγώ νόμιζα ότι ισχύει μονο για ήχο κλήσης...

looool

Όχι ισχύει κ για μηνύματα...Πας μενού-ρυθμίσεις-προσωπικό-ήχοι κ ειδοποιήσεις-καρτέλα ειδοποιήσεις,κ επιλέγεις αντί ήχου κλήσης,δημιουργία μηνύματος κ επιλέγεις από κάτω τον ήχο που θέλεις.

Όμως να ξέρεις ότι δυστυχώς το όμνια έχει ένα ιδιαίτερα ενοχλητικό bug...Ο ήχος που θα βάλεις ειδοποίηση εισερχόμενου μηνύματος,θα ακούγεται όλος...Ακόμη κ αν πατήσεις εσύ στο μήνυμα θα συνεχίσει να χτυπάει!!!

Γι 'αυτόν τον λόγο εγώ,έχω "κόψει" τα mp3 που θέλω για τα μηνύματα σε 20-30 δευτερόλεπτα...!!

psagmenos
07-01-2009, 21:46
looool

Όχι ισχύει κ για μηνύματα...Πας μενού-ρυθμίσεις-προσωπικό-ήχοι κ ειδοποιήσεις-καρτέλα ειδοποιήσεις,κ επιλέγεις αντί ήχου κλήσης,δημιουργία μηνύματος κ επιλέγεις από κάτω τον ήχο που θέλεις.

Όμως να ξέρεις ότι δυστυχώς το όμνια έχει ένα ιδιαίτερα ενοχλητικό bug...Ο ήχος που θα βάλεις ειδοποίηση εισερχόμενου μηνύματος,θα ακούγεται όλος...Ακόμη κ αν πατήσεις εσύ στο μήνυμα θα συνεχίσει να χτυπάει!!!

Γι 'αυτόν τον λόγο εγώ,έχω "κόψει" τα mp3 που θέλω για τα μηνύματα σε 20-30 δευτερόλεπτα...!!

to kserw apo to APPLE T32(iphone clone) pou eixa prin...fuck...spastiko...dn allazei me kamia allagi sti registry???thnx pantws...

taitienitsa
07-01-2009, 21:50
to kserw apo to APPLE T32(iphone clone) pou eixa prin...fuck...spastiko...dn allazei me kamia allagi sti registry???thnx pantws...

Δεν έχει γίνει μέχρι τώρα τπτ...Δυστυχώς...Φαντάζομαι στο μέλλον να φτιάξει!!!

καλησπεραΑΑΑ!!!!! αληθεια, πως μπορουμε να δουμε live tv απο το ομνια? ξερουμε ισως κανενα site? γιατι οσα βρηκα δεν μ ανοιγε κανενα ο wm player ουτε ο streaming player!!!

Καλησπέρα κ σε εσένα!!
Το μόνο που έχω βρεί είναι αυτό http://www.diamondtv.fr/

Αλλά πιάνει μόνο 3 ελληνικά κανάλια...

Παίζει με windows media player.

SPLNS
07-01-2009, 22:14
σ'ευχαριστω!! εξυπηρετικη οπως παντα

taitienitsa
07-01-2009, 22:19
σ'ευχαριστω!! εξυπηρετικη οπως παντα

Χαρά μου να βοηθάω,αν γνωρίζω!!

nectons
07-01-2009, 23:49
προσπάθησα να εγκαταστήσω το gremote στο omnia με ελληνική rom και μου λέει οτι η έκδοση του microsoft net compact framework που έχω στη συσκευή ειναι παλαιότερη απο αυτή που χρειάζεται για να τρέξει το πρόγραμμα καμμια ιδέα?

Από την microsoft κατεβάζεις την νεότερη .net framwork. Για να μην ψάχνεσε πάρτηνε από εδώ (http://rapidshare.com/files/164131056/NETCFSetupv35.rar) :)

jatalos
08-01-2009, 02:48
γεια σας παιδιά.έχω ελληνική rom στο omnia.καταρχήν πως θα μπορουσα να μάθω τι έκδοση είναι ακριβως?επειτα προσπάθησα να εγκαταστήσω το gremote και μου λέει οτι η έκδοση microsoft net framework που έχω είναι παλαιότερη απο το αυτή που χρειάζεται το πρόγραμμα.το θέμα είναι οτι εχω την 3.5 στο pc μου που είναι και η τελευταία..

Billytheking
08-01-2009, 06:05
γεια σας παιδιά.έχω ελληνική rom στο omnia.καταρχήν πως θα μπορουσα να μάθω τι έκδοση είναι ακριβως?επειτα προσπάθησα να εγκαταστήσω το gremote και μου λέει οτι η έκδοση microsoft net framework που έχω είναι παλαιότερη απο το αυτή που χρειάζεται το πρόγραμμα.το θέμα είναι οτι εχω την 3.5 στο pc μου που είναι και η τελευταία..
Φίλε μου, πήγαινε :Ρυθμίσεις----Σύστημα..... και βρές το εικονίδιο "Έκδοση" και θα σου πει την έκδοση του όμνιά σου. Οι δύο πρώτες ενδείξεις είναι για το pda σου και η τρίτη από κάτω για το Phone/Radio σου.
Όσο για την την νεότερη .net framwork, στην δίνει ο nectons λίγο πιο πριν:)

hris
08-01-2009, 10:03
Kalhmera.Katevasa to skype 2.5 beta kai me ta mhnumata den exw provlima,alla otan kalw kapoion ekei me petaei to skype,eno me thn palaioterh ekdwsi den eixa tetoio provlhma.Meta thn klhsh mou vgazei ena thlefwnaki panw san eidopoiish kai otan pataw ekei-leukh othoni...Kamia idea kaneis?Euxaristw

gpap2004
08-01-2009, 20:00
Kalhmera.Katevasa to skype 2.5 beta kai me ta mhnumata den exw provlima,alla otan kalw kapoion ekei me petaei to skype,eno me thn palaioterh ekdwsi den eixa tetoio provlhma.Meta thn klhsh mou vgazei ena thlefwnaki panw san eidopoiish kai otan pataw ekei-leukh othoni...Kamia idea kaneis?Euxaristw
Δυστυχώς δεν το έχω δοκιμάσει το πρόγραμμα, αλλά αφού είναι beta δικαιολογεί κάποιες ατέλειες, όπως αυτή που αναφέρεις. Γιατί δεν βάζεις την προηγούμενη έκδοση μέχρι να κυκλοφορήσει η final έκδοση;;))

yfantira
08-01-2009, 21:06
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΟΙ ΕΠΑΦΕΣ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΜΝΗΜΗΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΤΟ ERICSSON P1 ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΕΠΑΦΕΣ ΤΩΝ WINDOWS.ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΝΧΡΩΝΙΣΩ ΤΙΣ ΕΠΑΦΕΣ ΤΩΝ WINDOWS ME TO OUTLOOK ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΠΑΦΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΜΝΗΜΗΣ ΜΕ ΤΟ OUTLOOK.MPERDEMA E!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Manny Calavera
09-01-2009, 09:36
kalimera ! exw to ekseis provlima :

fortosa to asphalt 4 to opoio eida oti sou aresei kai sena para polu !
apo katw apo to asphalt den exw koumpia ploigishs , velakia gia games ..... alla mou deixnei to today ! den yparxoun velakia gia ta cab games h' gia ta java games ???? mono apo tin ofoni paizoun ????

efxaristo

nectons
09-01-2009, 09:48
Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους.Πως μπορώ να κάνω μαζική αποστολή αρχείων(Όπως φωτογραφίες,ήχους κλήσης) μέσω bluetooth?Όταν κλικάρω τα αρχεία και πάω να κάνω αποστολή με bluetooth δεν μου έχει αναμένη τη λειτουργία αυτή μόνο όταν τα στέλνω ένα ένα

Καλημέρα! Γίνετε με third party software όπως το Resco Explorer. ΕΠιλέγεις πολλαπλά αρχεία και μετά τα στέλνεις. Έχει επιλογή. Προτείνω επίσης να βάλεις και το DrYar αν δεν το έχεις βάλει ακόμη για να μην αποθηκεύονται τα αρχεία σου στην μνήμη του τηλεφώνου αλλά στην μεγάλη μνήμη η στην κάρτα που του έχεις προσθέσει.

Καλημέρα.
Δοκίμασε το ΥΠΕΡΤΙΤΑΝΟΜΕΓΑΛΕΙΩΔΕΣ SPB Live! Θα λιώσεις!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΟΙ ΕΠΑΦΕΣ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΜΝΗΜΗΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΤΟ ERICSSON P1 ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΕΠΑΦΕΣ ΤΩΝ WINDOWS.ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΝΧΡΩΝΙΣΩ ΤΙΣ ΕΠΑΦΕΣ ΤΩΝ WINDOWS ME TO OUTLOOK ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΠΑΦΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΜΝΗΜΗΣ ΜΕ ΤΟ OUTLOOK.MPERDEMA E!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Καλημέρα ΚΑΙ σε σένα.
Γράφοντας με κεφαλαία πιστεύεις ότι θα σου απαντήσουμε ποιο γρήγορα? Διαβάζετε τους κανόνες στα φόρουμς ρε παίδες.. Το μπέρδεμα προέρχετε που δεν είχες στο παρελθόν Windows Mobile συσκευή. Δώσε βάση. Βάλε το P1 σου να κάνει ΕΞΑΡΧΗΣ συγχρονισμό με το PC σου μέσω του προγράμματος συγχρονισμού PC Suite αν θυμάμαι καλά της SE.

Αφου το κάνεις και δεις ότι έχεις τις ΣΩΣΤΕΣ επαφές σου μέσα στο outlook (προυποθέτει εννοείται ότι έχεις OFFICE εγκατεστημένο στο PC σου κατα προτίμηση τελευταίας έκδοσης) ελέγχοντας το, κάνεις κατόπιν συγχρονισμό με το omnia. Πως? Θα πρέπει για windows XP να έχεις εγλατεστημένο το ActiveSync 4.5 της microsoft, και το Windows Mobile Device Center στην περίπτωση που έχεις Windows Vista.

kalimera ! exw to ekseis provlima :

fortosa to asphalt 4 to opoio eida oti sou aresei kai sena para polu !
apo katw apo to asphalt den exw koumpia ploigishs , velakia gia games ..... alla mou deixnei to today ! den yparxoun velakia gia ta cab games h' gia ta java games ???? mono apo tin ofoni paizoun ????

efxaristo

Καλημέρα.

¶ψογα παίζει το asphalt4 με εικονικά βελάκια ΠΑΝΩ στο παιχνίδι. ;) ΠΑτώντας δε στην κορυφή λειτουργεί το νιτρο.. Το today στο δείχνει γιατί το ashalt 4 δεν έχει γραφτεί για την ανάλυση του ομνια που είναι 400χ240 αλλά για την ανάλυση 320χ240.

Ελπίζω να βοήθησα.

Manny Calavera
09-01-2009, 10:40
efxaristo necttor sorry gia to chat alla nomiza oti einai poio efkolo kai leitourgiko gia to forum na rwtao sto chat gia na parw mpros para edw sinexeia erwthseis ! sorry

yparxei allo java leitourgiko mou na mpainei sto omnia ???
epeidh ekana lathos kai to peira apo tin vodafon , ti mporw na kanw gia na mou figoun ola afta ta demo games pou exei mesa + oles tis vlakeies tis vodafon ! den mou ftanei pou to grafei panw stin siskeyh :(

nectons
09-01-2009, 11:11
Δεν πειράζει φιλαράκι. ¶λωστε όπως είδες το έθεσα με "αστείο" τρόπο. Απλά γράφοντας μέσα στο φόρουμ βλέπουν και οι υπόλοιποι που θα μπούνε αύριο μεθαύριο και για αυτό το σκοπό υπάρχει το φόρουμ.

Λοιπόν. Πανεύκολα μπορείς να διώξεις όλες τις βλακείες που σωστά βαφτίζεις της vodafone Πηγαίνοντας σε αυτό ΕΔΩ (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/forumdisplay.php?f=125) το φόρουμ και με λίγη (ελάχιστη προσοχή) και με ερωτήσεις σε όποια απορία έχεις (με την απαραίτητη υπομονή να δει κάποιος την ερώτησή σου) θα ΄γίνεις και εσύ άλλος ένας ευτυχείς κάτοχος του omnia :D

SPLNS
09-01-2009, 14:02
syggnwmh g t greeklish alla grafw mesw omnia!!!!! ematha pws shmera kykloforhsan t windows 7 beta...... dokimase kaneis n t perasei sto omnia.. kamia allh plhroforia sxetika?

nectons eyxaristw tha t dokimasw k tha s pw entypwseis

hris
09-01-2009, 14:05
Dokimasa kai allh ekdwsi alla ta idia.Den mporw na kanw kamia klish...me petaei.Euxaristw pantws:)

jatalos
10-01-2009, 18:10
file nectons otan sou esteila kai se rwthsa to problhma gia to opoio den exei brethei akoma lush pou eipes na grafw sto forum giati de boreis na apadas kateftheian me afstiro ifos lol.se plhroforw loipon oti genika h suskebh mou sthn telikh ekane kati dika ths kai thn esteila gia allagh.to na apasxolw loipon to forum me kati anousia einai xeirotero.kai epeita otan apadas se kapoion kai tou les de borw na sou apadaw prive einai poly apla giati den exeis apadhsh.epeita an de sibatheis ta greeklish pata monos sou to koubaki...

kostakiss
10-01-2009, 18:17
πιστευω πια ειναι μονοδρομος η αναβαθμιση...γιατι οχι τη μια δε κανει το ενα οχι το αλλο!
το gps βασικα..κατα τα αλλα,μονο η ηχογραφηση του βιντεο ειναι ψιλοχαλια,με την εφαρμογη youtube δε μπορω να δω βιντεο γιατι λειπει λεει ενα cookie...ε αυτα..μπορω μηπως να τα διορθωσω τα παραπανω διχως αναβαθμιση?(γιατι ειναι ενα ρισκο)..ηχογραφηση κανω με το audio vito notes touch,καπως ετσι..αλλα στο βιντεο πως γινεται να ηχογραφει μεσω αυτου?για το gps,τι να πω,μια δουλευει μια οχι..ποτε θα μπορουμε να κανουμε αναβαθμιση μεσω ιντερνετ η κατι σχετικο και να μην τρεχουμε στα service?α ρε νοκια ! :p

taitienitsa
10-01-2009, 22:54
file nectons otan sou esteila kai se rwthsa to problhma gia to opoio den exei brethei akoma lush pou eipes na grafw sto forum giati de boreis na apadas kateftheian me afstiro ifos lol.se plhroforw loipon oti genika h suskebh mou sthn telikh ekane kati dika ths kai thn esteila gia allagh.to na apasxolw loipon to forum me kati anousia einai xeirotero.kai epeita otan apadas se kapoion kai tou les de borw na sou apadaw prive einai poly apla giati den exeis apadhsh.epeita an de sibatheis ta greeklish pata monos sou to koubaki...

Παιδιά συγγνώμη,αλλά το φόρουμ τι νόημα έχει,αν όλοι ,μας στέλνετε πριβέ μηνύματα;;;

Στο κάτω κάτω jatalos, ο nectons δεν είναι δυνατόν να γνωρίζει τα πάντα...!!!

Εσύ πολύ απλά ποστάρησε την απορία/πρόβλημα σου κ όλο κ κάποιος θα βρεθεί να απαντήσει!

Παιδιά μια παρέα είμαστε,στην οποία ο ένας βοηθάει τον άλλο κτλ...Δεν είναι δυνατό να υπάρχει ΕΝΑ άτομο που να λύνει τα προβλήματα όλων!!

Jatalos θα χαρούμε να σε βοηθήσουμε σε κάθε πρόβλημα σου...Απλά ποστάρησε το δημόσια για να μπορέσουμε να το δούμε!

Φιλικά.

Billytheking
10-01-2009, 23:11
Παιδιά συγγνώμη,αλλά το φόρουμ τι νόημα έχει,αν όλοι ,μας στέλνετε πριβέ μηνύματα;;;

Εσύ πολύ απλά ποστάρησε την απορία/πρόβλημα σου κ όλο κ κάποιος θα βρεθεί να απαντήσει!

Παιδιά μια παρέα είμαστε,στην οποία ο ένας βοηθάει τον άλλο κτλ...Δεν είναι δυνατό να υπάρχει ΕΝΑ άτομο που να λύνει τα προβλήματα όλων!!

Jatalos θα χαρούμε να σε βοηθήσουμε σε κάθε πρόβλημα σου...Απλά ποστάρησε το δημόσια για να μπορέσουμε να το δούμε!

Φιλικά.
Συμφωνώ ....και ...... επαυξάνω :thumbsup:

zoforos
11-01-2009, 03:46

Φιλικά.

+5 στη ζωη. :thumbsup:

Φίλε jatalos, δεν είναι όπως τα λες.
Πρώτον γιατί ο Νεκτάριος και ο καθένας μας εδώ μέσα δεν ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ για αυτό που κάνει. Όλοι βοηθάμε εθελοντικά με θυσίες σε χρόνο και κόπο για να βοηθήσουμε.
Δεύτερον δεν είναι άσκοπο να αναφέρεις το πρόβλημα σου ΑΚΟΜΑ και να μην έχει λύση και να χρειάζεται να το πας στο service!
Και αυτό συμβαίνει γιατί από το δικό σου δημοσίευμα, κάποιος άλλος χρήστης που θα έχει το ΙΔΙΟ πρόβλημα με εσένα θα ξέρει τι να κάνει αφού ΕΣΥ θα έχεις την ευγενή καλοσύνη να δημοσιεύσεις τις ενέργειες που έκανες και λύθηκε το πρόβλημά σου. Έτσι κάνουμε όλοι μας εδώ.
Τρίτον δεν είμαστε η τεχνική υποστήριξη του Samsoung i900 OMNIA ! Μια παρέα είμαστε με ιδικές και γενικές γνώσεις που μαθαίνουμε ο ένας από τον άλλον. Πολύ πιθανόν λοιπόν να μην γνωρίζουμε τη λύση σε κάποιο πρόβλημα. Ζητούμε την κατανόηση σου και όχι την απαξίωση σου.:respect:
Και τέλος τα greeklish επιτρέπονται ΜΟΝΟ όταν δεν παρέχει την ελληνική γλώσσα το πληκτρολόγιο σου ή δεν εμφανίζονται σωστά οι χαρακτήρες. Το σεβόμαστε όλοι μας εδώ μέσα. Γιατί όχι και εσύ?;)
¶λλωστε είναι μεγαλείο η ελληνική γραφή, γιατί να χρησιμοποιούμε υποκατάστατα?
:P:P:P

bohemis09
12-01-2009, 05:34
Γεια σας παιδια.Μπορει καποιος παρακαλω να μου εξηγησει γιατι οταν στελνω μηνυματα φαινονται οι χαρακτηρες με ερωτηματικα?Εχω απενεργοποιησει το unicode ωστε να στελνω παραπανω απο 70 χαρακτηρες αλλα αντ αυτου μου παρουσιαστηκε το εν λογω προβλημα.Εχω αγγλικη ρομ με περασμενο το ελληνικο πληκτρολογιο της samsung.Τι ρυθμισεις πρεπει να αλλαξω??Αν εχει απαντηθει το ερωτημα αυτο παρακαλω ας με παραπεμψει καποιος στην λυση του.Ευχαριστω

zoforos
12-01-2009, 08:45
Γεια σας παιδια.Μπορει καποιος παρακαλω να μου εξηγησει γιατι οταν στελνω μηνυματα φαινονται οι χαρακτηρες με ερωτηματικα?Εχω απενεργοποιησει το unicode ωστε να στελνω παραπανω απο 70 χαρακτηρες αλλα αντ αυτου μου παρουσιαστηκε το εν λογω προβλημα.Εχω αγγλικη ρομ με περασμενο το ελληνικο πληκτρολογιο της samsung.Τι ρυθμισεις πρεπει να αλλαξω??Αν εχει απαντηθει το ερωτημα αυτο παρακαλω ας με παραπεμψει καποιος στην λυση του.Ευχαριστω

Πήγαινε εδώ (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=6350) στο post #4 και κατέβασε το αρχειάκι και τρέξτο. αυτό θα σου λύση το πρόβλημα.

wizzzart
12-01-2009, 12:54
Είδα κάπου ότι βγήκε το Destinator 8(Version-v8.0.20.21.1).Το έχει δει κανένας?Να μη το κατεβάσω τσάμπα και δεν δουλεύει.Αν θέλει κάποιος να το δει ας μου στείλει pm να του δώσω το linκ

gpap2004
12-01-2009, 12:57
Πάρε τις επαφές από το ερικσον και πέρνα τις στην sim. Μετά βάλε τη sim στο ΟΜΝΙΑ και αντεγραψε τις στην μνημη τηλ.

gpap2004
12-01-2009, 12:58
Είδα κάπου ότι βγήκε το Destinator 8(Version-v8.0.20.21.1).Το έχει δει κανένας?Να μη το κατεβάσω τσάμπα και δεν δουλεύει.Αν θέλει κάποιος να το δει ας μου στείλει pm να του δώσω το linκ
Δεν δουλεύει καλά . Χρειάζεται πολύπλοκες ρυθμίσεις και το αποτέλεσμα δεν είναι σαν το 7. Ακόμα...

wizzzart
12-01-2009, 13:04
Το γράφει και στο site ότι δεν είναι update του 7.Συγκεκριμένα γράφει αυτό (This was released with the newest Omnitech GPS from Staples. The Destinator website does not list v8 as a product so I'm not sure if this version was made specifically for the Omnitech. It is definitely different from v7 so I'm pretty sure it is not just another v7 update.) και στα features αυτό (Slightly improved voice
Better color scheme
No mute bug like in v7 that came with the older Omnitech)

gpap2004
12-01-2009, 13:38
+5 στη ζωη. :thumbsup:

Φίλε jatalos, δεν είναι όπως τα λες.
Πρώτον γιατί ο Νεκτάριος και ο καθένας μας εδώ μέσα δεν ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ για αυτό που κάνει. Όλοι βοηθάμε εθελοντικά με θυσίες σε χρόνο και κόπο για να βοηθήσουμε.
Δεύτερον δεν είναι άσκοπο να αναφέρεις το πρόβλημα σου ΑΚΟΜΑ και να μην έχει λύση και να χρειάζεται να το πας στο service!
Και αυτό συμβαίνει γιατί από το δικό σου δημοσίευμα, κάποιος άλλος χρήστης που θα έχει το ΙΔΙΟ πρόβλημα με εσένα θα ξέρει τι να κάνει αφού ΕΣΥ θα έχεις την ευγενή καλοσύνη να δημοσιεύσεις τις ενέργειες που έκανες και λύθηκε το πρόβλημά σου. Έτσι κάνουμε όλοι μας εδώ.
Τρίτον δεν είμαστε η τεχνική υποστήριξη του Samsoung i900 OMNIA ! Μια παρέα είμαστε με ιδικές και γενικές γνώσεις που μαθαίνουμε ο ένας από τον άλλον. Πολύ πιθανόν λοιπόν να μην γνωρίζουμε τη λύση σε κάποιο πρόβλημα. Ζητούμε την κατανόηση σου και όχι την απαξίωση σου.:respect:
Και τέλος τα greeklish επιτρέπονται ΜΟΝΟ όταν δεν παρέχει την ελληνική γλώσσα το πληκτρολόγιο σου ή δεν εμφανίζονται σωστά οι χαρακτήρες. Το σεβόμαστε όλοι μας εδώ μέσα. Γιατί όχι και εσύ?;)
¶λλωστε είναι μεγαλείο η ελληνική γραφή, γιατί να χρησιμοποιούμε υποκατάστατα?
:P:P:P
+5 φίλε μου!

jgeorg2003
12-01-2009, 13:46

Το έχω δει φίλε μου...

Απ ότι ξέρω δεν υπάρχει σκιν για το ΟΜΝΙΑ ακόμη.!!..

Πάντως μόλις βγει κάτι, θα το δοκιμάσω, γιατι μ αρέσει λίγο ν ασχολούμαι με τα GPS....

Nα δούμε και τι προβλήματα έχει...

bohemis09
12-01-2009, 23:07
Πήγαινε εδώ (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=6350) στο post #4 και κατέβασε το αρχειάκι και τρέξτο. αυτό θα σου λύση το πρόβλημα.
Σε ευχαριστω...το ειχα προσπαθησει και παλιοτερα ακολουθωντας τις οδηγιες αλλα και παλι οταν απενεργοποιω το unicode μου βγαζει τα μηνυματα σε ερωτηματικα και οταν το ενεργοποιω στελνει κανονικα αλλα με περιορισμο στους 70 χαρακτηρες.Λογικα παιζει ρολο η ρομ που φοραω.Εχω την dxhh1..οταν βρω xp θα αναβαθμισω την ρομ για να διαπιστωσω αν προερχεται απο κει το προβλημα.

gpao13
12-01-2009, 23:44
1)Εχει βγει ενα γκρι εικονιδιο που μπαινει και στα widgets με θαυμαστικο και μια διαγωνια γραμμουλα,σαν να διαγραφει το θαυμαστικο.Οταν σε ειδοποιει για αναπαντητες κλησεις το βγαζει συνηθως αλλα αφου τελοσπαντων διαγραψεις την αναπαντητη,μενει αυτο το εικονιδιο.Τι ειναι?
2)Εχω μετατρεψει για το προηγουμενο κινητο μου W960i ταινιες και βιντεακια στο κλασικο 240χ320 και επαιζαν τελεια(ειχε βεβαια 2,6 ιντσες οθονη κ αναλυση οθονης 240χ320).Τωρα στο omnia και δεν ειναι fullscreen και πιξελιαζει.Μηπως πρεπει να αφηνω τα βιντεο στο αρχικο τους μεγεθος κ να τα πεταω χυμα στο omnia(θα πιανουν βεβαια πιο πολυ μνημη) ή υπαρχει καποια αλλη λυση??(να μετατρεπεται το βιντεο παντως σε 240χ400 δε νομιζω).
3)Πως σβηνω ενα αρχειο που ειναι στο my storage(η αποθηκη μου)?πχ εναν ηχο,δε μπορω να το σβησω απο file explorer-my storage??
4)Οταν πας στις επαφες γιατι παντα δειχνει κ της sim κ του τηλεφωνου?ενω επιλεγω να φαινονται μονο του κινητου?
Ευχαριστω εκ των προτερων!

zoforos
13-01-2009, 01:33
1)Εχει βγει ενα γκρι εικονιδιο που μπαινει και στα widgets με θαυμαστικο και μια διαγωνια γραμμουλα,σαν να διαγραφει το θαυμαστικο.Οταν σε ειδοποιει για αναπαντητες κλησεις το βγαζει συνηθως αλλα αφου τελοσπαντων διαγραψεις την αναπαντητη,μενει αυτο το εικονιδιο.Τι ειναι?
2)Εχω μετατρεψει για το προηγουμενο κινητο μου W960i ταινιες και βιντεακια στο κλασικο 240χ320 και επαιζαν τελεια(ειχε βεβαια 2,6 ιντσες οθονη κ αναλυση οθονης 240χ320).Τωρα στο omnia και δεν ειναι fullscreen και πιξελιαζει.Μηπως πρεπει να αφηνω τα βιντεο στο αρχικο τους μεγεθος κ να τα πεταω χυμα στο omnia(θα πιανουν βεβαια πιο πολυ μνημη) ή υπαρχει καποια αλλη λυση??(να μετατρεπεται το βιντεο παντως σε 240χ400 δε νομιζω).
3)Πως σβηνω ενα αρχειο που ειναι στο my storage(η αποθηκη μου)?πχ εναν ηχο,δε μπορω να το σβησω απο file explorer-my storage??
4)Οταν πας στις επαφες γιατι παντα δειχνει κ της sim κ του τηλεφωνου?ενω επιλεγω να φαινονται μονο του κινητου?
Ευχαριστω εκ των προτερων!

1. εχω περάσει skins και δεν μπορώ να το τσεκαρω...:(
2. όπως είπες και εσυ, δεν γίνεται ανέβασμα ανάλυσης γιατι η συμπίεση είναι απολεστική. Μπορείς κάλλιστα όμως να περνάς τις ταινίες ολόκληρες και να τις απολαμβάνεις με το tcpmp! Ο επεξεργαστής του ΟΜΝΙΑ πετάει...Πρόβλημα χώρου δεν νομίζω να έχεις σε αυτό το εργαλίο που πείρες τώρα ε?;)
3. μέσω του FILE EXPLORER ΠΑΣ ΣΤΗ ΡΊΖΑ, ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΤΗ my storage, επιλέγεις όποιο/α αρχειο/α θέλεις και σβου! ¶νετα...:cool-basic:
4. Δεν έχει λογική αυτό που λες αφού έχεις επιλέξει να φαίνονται ΜΟΝΟ οι επαφές του outlook...:baby:

Manny Calavera
13-01-2009, 09:19
geia sas bytheway boys.girls exw ena provlima ....
den mporw na koimithw to vrady giati oi apo panw kanoun fasaria olo to vrady .... ektos an valw to radio kai to exw apala na me koimizei kai ksexnaw tous apo panw ....
ela pou den kleinei to radio kai paizei oli tin wra !

kanena programataki na agorasw vre paidia pou na kleinei to radio meta apo 15/30/lepta na vriskw tin isixia mou !

efxaristo ,sorry gia ta greek english alla grafw meso proxify