PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτήσεις, προβλήματα, απορίες και προτάσεις για βελτίωση του Omnia

Σελίδες : 1 2 3 [4] 5

Jimmi
11-03-2009, 18:54
Καλησπερα. Εχει ασχοληθει κανεις σας με το shoZu που εχει το ομνια απο την μανα του ? Ανοιγω το Wi-fi και μετα ανοιγω και το προγραμμα να κανω εγγραφη αλλα προσπαθει να συνδεθει με GPRS ... Ξερετε κατι , καποια λυση να μην συνδεετε με GPRS ??

zackary
11-03-2009, 23:08
Καλησπερα. Εχει ασχοληθει κανεις σας με το shoZu που εχει το ομνια απο την μανα του ? Ανοιγω το Wi-fi και μετα ανοιγω και το προγραμμα να κανω εγγραφη αλλα προσπαθει να συνδεθει με GPRS ... Ξερετε κατι , καποια λυση να μην συνδεετε με GPRS ??

Υπάρχει το NO DATA. Θα το βρεις Utilities and Software. Omnia Software. Εφαρμογές που δεν πρέπει να λείψουν από το omnia σας!!!
στο post #1

Jimmi
13-03-2009, 07:41
Υπάρχει το NO DATA. Θα το βρεις Utilities and Software. Omnia Software. Εφαρμογές που δεν πρέπει να λείψουν από το omnia σας!!!
στο post #1

Ευχαριστω φιλε!!! Το βρηκα το προγραμμα και το εγκατεστησα.. Βεβαια με το ShoZu δεν εβγαλα καποια ακρη αλλα οκ ... Τουλαχιστον ελυσα ενα προβληματακι με το NODATA! Και παλι ευχαριστω !!! :)

zackary
13-03-2009, 09:47
Ευχαριστω φιλε!!! Το βρηκα το προγραμμα και το εγκατεστησα.. Βεβαια με το ShoZu δεν εβγαλα καποια ακρη αλλα οκ ... Τουλαχιστον ελυσα ενα προβληματακι με το NODATA! Και παλι ευχαριστω !!! :)

Τώρα μόλις το χρησιμοποίησα. Φαίνεται κάτι ανάλογο με το Youtube. Απλώς βλέπω κι έχει παραπάνω, μουσικά νέα, φωτογραφίες κτλ.

Προφανώς για να συνδεθείς μέσω WiFi έχεις φτιάξει κάποιο συγκεκριμένο connection με συγκεκριμένο όνομα (Είναι στις ρυθμίσεις-->Συνδέσεις). Όταν μπεις πρώτη φοτά σε ρωτάει πως να συνδεθείς και σου βγάζει λίστα με τις διαθέσιμες συνδέσεις. Εκεί θα επιλέξεις τη σύνδεση με WiFi.

Για οτιδήποτε άλλο.....εδώ είμαστε.

Jimmi
16-03-2009, 12:41
Καλησπερα ! Λοιπον εχω προβλημα ... Η αποθηκη μου γεμισε! αλλα με μικρα αρχεια ... Για να καταλαβετε. Εχω τρεις φακελους στην αποθηκη μου. Ο πρωτος ειναι 736ΜΒ ο δευτερος 18ΜΒ και ο τριτος 30ΜΒ.Και μου δειχνει οτι ειναι γεματη η μνημη και οτι δεν εχει αλλο χωρο.Σαν να λεμε οτι αυτοι οι τρεις φακελοι που εχω πιανουν 8GB.Τι ειναι αυτο τωρα ? Γιατι συμβαινει ? Και απο το μενου του κινητου αλλα και απο το pc οταν το συνδεω το ομνια μου δειχνει οτι η αποθηκη μου ειναι φουλ ! Να θυμησω μονο οτι εχω Ελληνικο ομνια και TurboGR rom. Αυτα !

Billytheking
16-03-2009, 12:46
Καλησπερα ! Λοιπον εχω προβλημα ... Η αποθηκη μου γεμισε! αλλα με μικρα αρχεια ... Για να καταλαβετε. Εχω τρεις φακελους στην αποθηκη μου. Ο πρωτος ειναι 736ΜΒ ο δευτερος 18ΜΒ και ο τριτος 30ΜΒ.Και μου δειχνει οτι ειναι γεματη η μνημη και οτι δεν εχει αλλο χωρο.Σαν να λεμε οτι αυτοι οι τρεις φακελοι που εχω πιανουν 8GB.Τι ειναι αυτο τωρα ? Γιατι συμβαινει ? Και απο το μενου του κινητου αλλα και απο το pc οταν το συνδεω το ομνια μου δειχνει οτι η αποθηκη μου ειναι φουλ ! Να θυμησω μονο οτι εχω Ελληνικο ομνια και TurboGR rom. Αυτα !
Μήπως υπάρχει κάποιο κρυφό αρχείο και δεν το βλέπεις !!

Jimmi
16-03-2009, 12:49
Μήπως υπάρχει κάποιο κρυφό αρχείο και δεν το βλέπεις !!
Το κοιταξα και αυτο αλλα οχι.Δεν υπαρχουν κρυφα αρχεια ...

Billytheking
16-03-2009, 13:44
Κοίταξε, δεν μπορεί σ' όλη την Η αποθ. μου, με τόσες εγκαταστάσεις να έχεις μόνο τρεις φακέλους!!!

Υπάρχει και κάτι άλλο δεν μπορεί!!

Jimmi
16-03-2009, 14:15
Κοίταξε, δεν μπορεί σ' όλη την Η αποθ. μου, με τόσες εγκαταστάσεις να έχεις μόνο τρεις φακέλους!!!

Και ομως δεν εχω τπτ αλλο... :( Θα τα περασω ολα στο pc να αδειασει μετα θα κανω μια διαμορφοση και τα ξαναπερναω... και βλεπουμε. Καταλογο μηνυματα και τα σχετικα δεν τα χανω κανοντας διαμορφοση μονο στην "αποθηκη μου" σωστα ?

zackary
16-03-2009, 14:19

Μάλλον που έχεις δίκοι. Εμένα με προβληματίζει ο φάκελος των 736 MB.
Κάτι έχει κάνει ο φίλος με την Η αποθ. μου.

Στο φινάλε, αν δε βγάζεις άκρη, μπες στον κόπο να κάνεις Hard reset και ξανά εγκατάσταση των προγραμμάτων.
Έτσι που τα γράφεις, αν δε βρεις τι είναι, μου φαίνεται σαν η μόνη επιλογή σου.

Jimmi
16-03-2009, 16:47
Τρεις φακελοι με τους υποφακελους τους. Ο ενας 736 ο αλλος 18 και ο αλλος 30ΜΒ.Αυτοι ειναι ολοι και ολοι οι φακελοι μου.Ουτε κρυφα ουτε τπτ.Και ολα αυτα αντι να ειναι συνολο περιπου στα 780ΜΒ ειναι 7.800 . Το ξερω σας φενεται περιεργο... Εμενα να δειτε !

Jimmi
16-03-2009, 17:14
Λοιπον τα εσβησα ολα.Εκανα και επαναφορα και τωρα τα ξαναπερναω.Αντε να δουμε ποσο χωρο θα πιασουν τα 786ΜΒ...... ελεος δηλαδη.

Billytheking
16-03-2009, 17:16
Λοιπον τα εσβησα ολα.Εκανα και επαναφορα και τωρα τα ξαναπερναω.Αντε να δουμε ποσο χωρο θα πιασουν τα 786ΜΒ...... ελεος δηλαδη.
Κουράγιο φίλε μου,

έχεις να δεις αρκετά τέτοια, αλλά ..... μπρος τα κάλλη τι' ναι ο πόνος :):):)

Jimmi
16-03-2009, 17:17
χαχαχαχαχα οντος... εχεις δικιο !

Jimmi
17-03-2009, 10:39
Καλημερα παιδια ! Λοιπον τα εσβησα ολα απο την αποθ.μου εκενα επαναφορα και τα ξαναπερασα. Και τωρα τα 786ΜΒ πιανουν σωστο χωρο ! Ελεος ...Τι να πω θα μας κουφανει τελειως ...

Jimmi
17-03-2009, 11:20
Οπα παιδια .. Βιαστηκα να χαρω ... Παλι τα ιδια ! Μολις ΤΩΡΑ μου λεει οτι δεν υπαρχει αλλος χωρος.Το κοιταξα παλι και ειναι ΦΟΥΛ !!! με τα ιδια ΜΒ που ειπα πιο πανω.. Τι γινετε ρε παιδια γιατι το κανει αυτο τωρα ?

jgeorg2003
17-03-2009, 11:24
Oταν λες τα εσβησες, τι ακριβως εκανες???

Εκανες hard reset????

Γιατι αν εκανες απλως διαγραφη δεν κανεις τιποτα..

Jimmi
17-03-2009, 11:26
Oταν λες τα εσβησες, τι ακριβως εκανες???

Εκανες hard reset????

Γιατι αν εκανες απλως διαγραφη δεν κανεις τιποτα..
Hard reset εκανα ...

jgeorg2003
17-03-2009, 12:11
Hard reset και στην αποθηκη μου???

Jimmi
17-03-2009, 12:21
Hard reset και στην αποθηκη μου???
πλακα μου κανεις ? Νευριασα και εκανα παντου.Συσκευη αποθηκη και καρτα. Και τπτ.μετα απο λιγο μου δειχνει οτι η αποθηκη μου ειναι φουλ. Παρατηρω οτι ειναι σαν να μπερδευει τα ΜΒ με τα GB. δηλαδη αντι να μου λεει οτι εχω 786 μου λεει 7860.33 .. Καπως ετσι μου την δειχνει την χωριτικοτητα ...

taitienitsa
17-03-2009, 12:35
πλακα μου κανεις ? Νευριασα και εκανα παντου.Συσκευη αποθηκη και καρτα. Και τπτ.μετα απο λιγο μου δειχνει οτι η αποθηκη μου ειναι φουλ. Παρατηρω οτι ειναι σαν να μπερδευει τα ΜΒ με τα GB. δηλαδη αντι να μου λεει οτι εχω 786 μου λεει 7860.33 .. Καπως ετσι μου την δειχνει την χωριτικοτητα ...

Αυτό είναι σωστό...Δεν μετράει ούτε gb ούτε mb...Αλλά Kb αν παρατηρήσει!

Πάντως όντως είναι περίεργο αυτό που συμβαίνει...Κάτι είχα διαβάσει μια φορά για αυτό το πρόβλημα αλλά δεν θυμάμαι ...!θα το ψάξω όμως κ θα επανέλθω!!

edit Δεν περνάς κανένα πρόγραμμα/φώτο/μουσική κ στο λέει αυτό;;Με κενή μνήμη δηλαδή;;

Για να καταλάβεις,το όμνια έχει 2 μνήμες...Την κύρια όπου είναι περίπου 100Mb...Πολύ λίγα κ πρέπει να είναι εκεί μόνο τα εγκατεστημένα προγράμματα(κ όχι όλα) κ την Αποθήκη,η οποία είναι η μεγάλη 8/16 gb κ εκεί πρέπει να μπαίνουν τα πάντα,φωτογραφίες,ταινίες,μουσική κτλ...!Αν οτιδήποτε έχεις στην Συσκευή,δηλαδή στα Έγραφα μου κτλ...Βάλτα στην Αποθήκη...

jgeorg2003
17-03-2009, 12:52

Μηπως περνας τιποτα μουσικα αρχεια, τραγουδια???

Καμμια φορα οταν τα ανοιγεις με τον touch player δημιουργει καποια μικρα αρχεια 0 kb.. Aυτα ισως δημιουργουν το προβλημα..

Πηγαινε με τον resco explore με επιλογη να σου εμφανιζει ολους τους τυπους των αρχειων, ψαξε τα και σβηστα...

Ισως ετσι λυθει το προβλημα...

Μετα κανε και ενα soft reset για καλο και για κακο...

Gioher
17-03-2009, 13:00
Οι πιο πολλοί χρήστες αναφέρουν ότι αυτό το πρόβλημα δημιουργείται όταν κάνεις update στην library του touch player.

Edit: συμφωνώ λοιπόν με τον jgeorg2003

Επίσης θα σε συμβούλευα να διαγράψεις ότι τραγούδια έχεις περάσει στην αποθήκη γιατί κάποιο απ'αυτά μπορεί να δημιουργεί το πρόβλημα.

Jimmi
17-03-2009, 13:14
οχ ναι παιδια ???? Και στα τρια hard που εκανα ηταν κομπλε.Οταν ομως εκανα update στο touch player τοτε εμφανιζοταν και το προβλημα ... Τωρα δεν του εχω κανει update και ειναι κομπλε ... Επισης ByTheZoi το ξερω αυτο που λες με τις μνημες και εχω πολυ λιγα προγραμματα στην βασικη μνημη.Ολα εχουν γινει install στην αποθηκη μου.Τα περισοτερα δηλαδη ... Δεν μου το λεει με κενη μνημη αλλα οποτε κανω αναζητηση τραγουδιων με το touch player.Update δηλαδη ... Αυτα !! Λοιπον το παρακολουθω και σας ενημερωνω. Ευχαριστω οσους ασχοληθηκαν για αλλη μια φορα !!! Και αλλαχτε το ονομα του forum ... Βγαλτε το ByTheWay και να το κανετε GamameKaiDernoume.gr γιατι καπως ετσι ειναι ... Ειστε πολλοι καλοι ... :) :) :)

jgeorg2003
17-03-2009, 13:22
οχ ναι παιδια ???? Και στα τρια hard που εκανα ηταν κομπλε.Οταν ομως εκανα update στο touch player τοτε εμφανιζοταν και το προβλημα ... Τωρα δεν του εχω κανει update και ειναι κομπλε ... Επισης ByTheZoi το ξερω αυτο που λες με τις μνημες και εχω πολυ λιγα προγραμματα στην βασικη μνημη.Ολα εχουν γινει install στην αποθηκη μου.Τα περισοτερα δηλαδη ... Δεν μου το λεει με κενη μνημη αλλα οποτε κανω αναζητηση τραγουδιων με το touch player.Update δηλαδη ... Αυτα !! Λοιπον το παρακολουθω και σας ενημερωνω. Ευχαριστω οσους ασχοληθηκαν για αλλη μια φορα !!! Και αλλαχτε το ονομα του forum ... Βγαλτε το ByTheWay και να το κανετε GamameKaiDernoume.gr γιατι καπως ετσι ειναι ... Ειστε πολλοι καλοι ... :) :) :)

Φιλε μου, χαιρομαστε που σε βοηθησαμε και βρεθηκε η αιτια . mpravo!mpravo!
Να εισαι καλα ..

Οσο για το GamameKaiDernoume.gr :DDD:DDD , πολυ καλο!!!!!!

Ελπιζω να μη μας το κοψει ο φιλος μας Nec....

Gioher
17-03-2009, 13:23

Κάθε φορά που κάνεις update την library του touch player αυτός δημιουργεί ένα αρχείο jpg για το κάθε mp3 που βλέπει.

Για να τα δεις και ενδεχομένως για να τα διαγράψεις πήγαινε στη λειτουργία σύνδεσης usb άλλαξε την από activesync σε μαζική αποθήκευση - Η αποθ.μου και σύνδεσε το omnia στο pc.

zackary
17-03-2009, 20:34
Συνάντησα κάτι αντίστοιχο με την μνήμη του τηλεφώνου μου.

Ενώ έβγαζε Πρόγραμμα Ελεύθ. 63 ΜΒ είχε Αποθ/κός χώρος 0.22 ΜΒ.

Με κάποιον τρόπο που δεν έχω καταλάβει ακόμη, είχε δημιουργηθεί στην συσκευή ένα αρχείο Volatile που περιείχε όλα τα .rar και όλα τα .cab που είχα ανοίξει κατά καιρούς.

Αυτά ήταν σε Foder ratmpXXXXXX όπου τα ΧΧΧΧΧ ήταν κάποιοι αριθμοί. ΄

Έσβησα όλα τα περιεχόμενα του αρχείου και τώρα είμαι στα 46 ΜΒ.

Όποιος το συναντήσει να υποπτευθεί μήπως συμβαίνει αυτό που έπαθα εγώ.

Θα διερευνήσω για ποιό λόγο έγινε αυτό και θα σας πω.

Jimmi
18-03-2009, 09:30
Λοιπον εκανα αλλη μια φορα update στον touch player και εγινε παλι το ιδιο ... Φουλαρε η αποθηκη μου. Πηγα μετα στον φακελο με την μουσικη μου εσβησα καποια αρχεια jpg που ειχαν δημιουργηθει χωριτικοτητας 0ΚΒ και η μνημη της αποθηκης μου επανηλθε στο κανονικο της. Βεβαια παραξενευομαι γιατι ενω τα αρχεια ειναι 0ΚΒ η μνημη δειχνει φουλ αλλα αφου λυθηκε ολα Οκ !! Και παλι ευχαριστω .. :)

Jimmi
18-03-2009, 11:25
Παιδια παω να περασω μια αγγλικη ρομ του ταριλ αλλα κατα την διαδικασια μου λεει CheckSum Failed !! και σταματαει. Ανοιγω το ομνια ξαναπροσπαθω και το ιδιο !! Τι δεν κανω σωστα ? Τι ειναι αυτο που μου λεει ?

Gioher
18-03-2009, 12:04
Παιδια παω να περασω μια αγγλικη ρομ του ταριλ αλλα κατα την διαδικασια μου λεει CheckSum Failed !! και σταματαει. Ανοιγω το ομνια ξαναπροσπαθω και το ιδιο !! Τι δεν κανω σωστα ? Τι ειναι αυτο που μου λεει ?

Εχεις ξαναφλασάρει το κινητό σου?

Ακολούθησες ακριβώς τα βήματα που περιγράφονται εδώ?: http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=6664

Εχεις εγκαταστήσει όλους τους drivers?

Και τέλος κάτι που ίσως φανεί παράξενο: η θύρα usb που χρησιμοποιείς είναι highspeed?

Jimmi
18-03-2009, 12:12
Εχεις ξαναφλασάρει το κινητό σου?

Ακολούθησες ακριβώς τα βήματα που περιγράφονται εδώ?: http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=6664

Εχεις εγκαταστήσει όλους τους drivers?

Και τέλος κάτι που ίσως φανεί παράξενο: η θύρα usb που χρησιμοποιείς είναι highspeed?

Εχω ξαναπερασει ρομ απο το ιδιο pc και την ιδια θυρα.Και τους οδηγους εχω και ολα !! Απλα δεν ξερω τι ειναι αυτο το CheckSum Failed !! Τωρα εχω την TurboGR ..

Gioher
18-03-2009, 12:33
Εχω ξαναπερασει ρομ απο το ιδιο pc και την ιδια θυρα.Και τους οδηγους εχω και ολα !! Απλα δεν ξερω τι ειναι αυτο το CheckSum Failed !! Τωρα εχω την TurboGR ..

Ο Taril σε ένα παρόμοιο πρόβλημα πριν ένα μήνα είχε πει: απεγκατέστησε και ξαναεγκατέστησε το activesync και τους samsung drivers.

Jimmi
18-03-2009, 13:20
Ο Taril σε ένα παρόμοιο πρόβλημα πριν ένα μήνα είχε πει: απεγκατέστησε και ξαναεγκατέστησε το activesync και τους samsung drivers.
Το εκανα και αυτο ... Τιποτα δυστηχως ! εξακολουθει να μου λεει το ιδιο μηνυμα Checksum failed!! Αποφασισα να δοκιμασω και γω μια αγγλικη και δεν μπορω !!! Ελεος ...

antoNiO7
18-03-2009, 14:20
Καλησπέρα. Όταν προσπαθώ να κάνω βιντεοκλήση με το ΟΜΝΙΑ μου βγάζει μηνυμα δεν ειναι δυνατή η κλήση. Έχει βρει κανείς καμία λύση? Ευχαριστώ

υπαρχει δικτυο 3g στην περιοχη που κανεις την κληση?

zackary
18-03-2009, 15:46
Το εκανα και αυτο ... Τιποτα δυστηχως ! εξακολουθει να μου λεει το ιδιο μηνυμα Checksum failed!! Αποφασισα να δοκιμασω και γω μια αγγλικη και δεν μπορω !!! Ελεος ...

Δοκίμασε να περάσεις κάποια άλλη αγγλική (π.χ. την DXIA2). Είναι πιθανό η rom που έχεις να είναι corrupted. Αν την άλλη Rom στην πέράσει τότε....σίγουρα έχει πρόβλημα η rom.

Επίσης τι χρησιμοποιείς GrandPrix ή .exe αρχείο. Έχει και αυτό σημασία. Το GrandPrix έχει βγάλει προβλήματα.

Αν θες μπορώ να σου στείλω τις : DXIA2/DXIA2 ή την DXHL3/DXIA2

zackary
18-03-2009, 15:47
υπαρχει δικτυο 3g στην περιοχη που κανεις την κληση?

ΚΑΙ στην περιοχή που είσαι ;

Jimmi
18-03-2009, 16:26
Οτι αφορα τις βιντεο κλησεις ... επειδη εχω κανει κανα δυο ! Καταρχας παντα κοιταμε να ειναι ενεργο το 3G πανω πανω στην οθονη διπλα απο το σημα καλυψης.Δευτερον να ειναι 3G η συσκευη που καλουμε και να εχει ενεργοποιηση υπηρεσειες 3G και να ειναι εντος καλυψης 3G και εκεινος. Και μια ρυθμιση που ειχα κανει ειναι η εξης : Κυριο μενου - Ρυθμισεις - Τηλεφωνο - Περισσοτερα - Επιλογη Ζωνης.Πατας Ληψη ρυθμισεων και επιλεγεις WCDMA. Χωρις να κανεις αυτο τοτε βιντεοκλησεις δεν μπορεις να κανεις.

Επισης να πω οτι αν σε καποιον παρουσιαστει προβλημα στο σημα ξαφνικα τοτε θα φταει το WCDMA. Κανουν συχνα εργα στο δικτυο 3G με αποτελεσμα να χανει σημα. Αν συμβει αυτο τοτε απλα επιστρεφουμε στο GSM 900/1800 με την ιδια διαδικασια που περιεγραψα πριν για το WCDMA.

Jimmi
18-03-2009, 17:51
Τα νευρα μου παιδια ! Εχω κανει 6 αποπειρες για αλλαγη ρομ και τιποτα.Με καμια ! Παντα ξεκιναει να μου λεει download κατι.... απο την εφαρμογη exe. και μετα απο λιγο μου λεει checksum failed!! και σταματαει εκει ..κανω soft reset και κανονικα οπως πριν ... Με την TurboGR. Τι ειναι αυτο ρε παιδια ξερει κανεις ? Γιατι μου το εμφανιζει ? Υποψην ολα κομπλε.Και οδηγοι και active sync και ολα οπως λεει ο οδηγος για ρομ. Θελω να βαλω μια αγγλικη για να δοκιμασωκαι γω και δεν μπορω ... :(

Gioher
18-03-2009, 21:22
Τα νευρα μου παιδια ! Εχω κανει 6 αποπειρες για αλλαγη ρομ και τιποτα.Με καμια ! Παντα ξεκιναει να μου λεει download κατι.... απο την εφαρμογη exe. και μετα απο λιγο μου λεει checksum failed!! και σταματαει εκει ..κανω soft reset και κανονικα οπως πριν ... Με την TurboGR. Τι ειναι αυτο ρε παιδια ξερει κανεις ? Γιατι μου το εμφανιζει ? Υποψην ολα κομπλε.Και οδηγοι και active sync και ολα οπως λεει ο οδηγος για ρομ. Θελω να βαλω μια αγγλικη για να δοκιμασωκαι γω και δεν μπορω ... :(

Κάνε άλλη μια προσπάθεια να την περάσεις από άλλο pc με xp και πες μας.

Jimmi
19-03-2009, 08:00
Κάνε άλλη μια προσπάθεια να την περάσεις από άλλο pc με xp και πες μας.

Απο αλλο pc περαστικε κανονικοτατα !! Οποτε μαλλον θελω κανα φορματ στο pc μου ... Γιατι ειχα περασει ρομ απο το δικο μου τωρα τι επαθε δε ξερω ... Ευχαριστω παντως !!

asto
20-03-2009, 17:24
Παιδιά...
Σχετικά με το tvout...
Ακούγεται και σε σας ο ήχος χαμηλά σε ένταση;
Κι αν όχι, τι μπορεί να συμβαίνει με το δικό μου;
Το πήρα απ τη wind την προηγούμενη εβδομάδα.
Ευχαριστώ.

Jimmi
20-03-2009, 21:17
Παιδια ψαχνω στο site αλλα δεν μπορω να το βρω ρε γμτ ... Εβαλα αγγλικη ρομ .. DXHL2 και 1.εχει πολλες γλωσσες στο πληκτρολογιο (κινεζικα και εχει και διαφορα πλικτρολογια) και 2.γραφει 70 χαρακτηρες και οχι 160. Την ρομ την κατεβασα απο δω που καποιος την ειχε φτιαξει με ελληνικο πλικτρολογιο. Θελω λοιπον να αφαιρεσω ολα τα αχριστα πλικτρολογια και γλωσσες και επισης να εχω 160 χαρακτηρες ... Καποιο λινκ η καποια βοηθεια ? Ευχαριστω..

Να συμπληρωσω οτι εχω βαλει το registry που βρηκα εδω στο site σας μεσο Resco exlorer αλλα και παλι εχω 70 χαρακτηρες...

Billytheking
20-03-2009, 21:42
Παιδια ψαχνω στο site αλλα δεν μπορω να το βρω ρε γμτ ... Εβαλα αγγλικη ρομ .. DXHL2 και 1.εχει πολλες γλωσσες στο πληκτρολογιο (κινεζικα και εχει και διαφορα πλικτρολογια) και 2.γραφει 70 χαρακτηρες και οχι 160. Την ρομ την κατεβασα απο δω που καποιος την ειχε φτιαξει με ελληνικο πλικτρολογιο. Θελω λοιπον να αφαιρεσω ολα τα αχριστα πλικτρολογια και γλωσσες και επισης να εχω 160 χαρακτηρες ... Καποιο λινκ η καποια βοηθεια ? Ευχαριστω..

Να συμπληρωσω οτι εχω βαλει το registry που βρηκα εδω στο site σας μεσο Resco exlorer αλλα και παλι εχω 70 χαρακτηρες...
Ρε φίλε μου,
από τόσες ROM εδώ μέσα, αυτήν βρήκες να βάλεις!!!
όχι ότι έχει πρόβλημα η συγκεκριμένη, αλλά από τότε που βγήκε αυτή, την ξεπέρασαν άλλες 6-7 περίπου νέες ROM.

Jimmi
20-03-2009, 21:45
Δεν ξερω ρε φιλε εχω χασει την μπαλα με τις ρομ ... Και αμα δεν φτιαχνει αυτο με τους 70 χαρακτηρες και να γινουν 160 τοτε περναω στην ελληνικη ... Η TurboGr1 η TurboGR2.. Φτιαχνετε αυτο με τους χαρακτηρες ?

Billytheking
20-03-2009, 21:54
Δεν ξερω ρε φιλε εχω χασει την μπαλα με τις ρομ ... Και αμα δεν φτιαχνει αυτο με τους 70 χαρακτηρες και να γινουν 160 τοτε περναω στην ελληνικη ... Η TurboGr1 η TurboGR2.. Φτιαχνετε αυτο με τους χαρακτηρες ?
Τι να σου πω, και η λειψή που φοράω 160 χαρακτήρες γράφει. Και του Taril.

Jimmi
20-03-2009, 21:58
Τι να σου πω, και η λειψή που φοράω 160 χαρακτήρες γράφει. Και του Taril.

Του Ταριλ φοραω και γω τωρα ... πφφφ τα νευρα μου !!

Jimmi
20-03-2009, 22:06
Λοιπον απενεργοποιοντας το Unicode μου γραφει 160 χαρακτηρες αλλα οταν στειλεις ενα μηνυμα σε καποιον δεν του γραφει το γραμμα Ρρ. Ελεος ? Μολις ενεργοποιησεις το Unicode τοτε δεν υπαρχει κανενα προβλημα αναγνωσης στον αλλον αλλα εχεις 70 χαρακτηρες ... Οποτε εγω προσωπικα TurboGR1-2 σου ρχομαιιιιιιιιιιιι !

taitienitsa
20-03-2009, 22:14
Μα συγγνώμη...Ανάμεσα σε όοοολες τις αγγλικές ρομ ...Διάλεξες την L2;;;

Θα μας τρελλάνεις!!!!!χαχαχαχα

Anyway!

Jimmi
20-03-2009, 22:23
Ε πειτε μου μια καλη να την βαλω !! Εχτες πηγα να βαλω την τελευταια του Ταριλ αλλα τπτ.Ειχα προβλημα και σημερα παλι το ιδιο.. Δεν εμπενε με τπτ.Με το που παταγα το START μου ελεγε κατευθιαν JobDone. Και εχτες που την εβαλα ανοιγε το κινιτο και κολαγε.Και μου εβγαζε ενα μηνυμα We're sorry.Παω GR2...Ετσι και αλλιως εγω εβαλα αγγλικη μονο και μονο για τα Online widgets.Αλλα μαλλον δεν θα τα χαρω ... Αυτα !! Αντε καλο βραδυ παω να μεθυσω λιγο ! :)

steliosx
28-03-2009, 17:24
ερωτηση....
ξαφνικα σταματισε να αναγνωριζει την storage card και δεν την βλεπω ουτε στο card reader στο pc....
καποια βοηθεια ?

cookd
28-03-2009, 17:56
ερωτηση....
ξαφνικα σταματισε να αναγνωριζει την storage card και δεν την βλεπω ουτε στο card reader στο pc....
καποια βοηθεια ?

Λογικά θα χρειαστεί να κάνεις Hard Reset και όλα θα λυθούν! Το έχω πάθει και εγώ και μετά από HR όλα ήταν μια χαρά!

psagmenos
05-04-2009, 22:36
παιδια δν ξερω αν εχει απαντηθει προηγουμενως αλλα χρειαζομαι μια οσο το δυνατον γρηγοροτερη απαντηση...πριν απο μια ωρα εκανα συνδεση το ομνια με το pc μεσω active sync και ολα καλα...τωρα που παω να το συνδεσω,μου λεει οτι δε μπορει να πραγματοποιηθει η συνδεση...την τελευταια φορα περασα τα skins για spb mobile και μετα τα ετρεξα στο ομνια...δν ξερω αν αυτο φταιει καθολου...τι να κανω???δοκιμασα να απεγκαταστησω το active sync και να το ξαναεγκατεστησω αλλα παλι τα ιδια...τι φταιει???

Billytheking
05-04-2009, 23:03
παιδια δν ξερω αν εχει απαντηθει προηγουμενως αλλα χρειαζομαι μια οσο το δυνατον γρηγοροτερη απαντηση...πριν απο μια ωρα εκανα συνδεση το ομνια με το pc μεσω active sync και ολα καλα...τωρα που παω να το συνδεσω,μου λεει οτι δε μπορει να πραγματοποιηθει η συνδεση...την τελευταια φορα περασα τα skins για spb mobile και μετα τα ετρεξα στο ομνια...δν ξερω αν αυτο φταιει καθολου...τι να κανω???δοκιμασα να απεγκαταστησω το active sync και να το ξαναεγκατεστησω αλλα παλι τα ιδια...τι φταιει???
Βγάλε τα skins για να δεις αν αυτά φταίνε αν και δεν πιστεύω.

Μάλλον θα δοκίμασες και σε άλλη USB θύρα στο PC σου...... :?:?

psagmenos
06-04-2009, 20:24
θα δοκιμασω φιλε και θα σου πω...ευχαριστω παντως...δν παιζει τπτ αλλο?

psagmenos
06-04-2009, 20:27
φιλε επιασε τελικα...το εβαλα σε αλλη θυρα και συνδεθηκε...ευχαριστω και παλι...να ρωτησω κατι αλλο...εχω βαλει το destinator με ολα τα παρελκωμενα αλλα οταν παω να το ανοιξω,ανοιγει και πανω μου γραφει "δε βρεθηκε χαρτης" και μετα δν κανει τπτ...τι μπορω να κανω???σορρυ αν σε κουρασα...

psagmenos
06-04-2009, 20:34
ελπιζω αυτη η ερωτηση να ειναι η τελευταια...γτ εχω παθει την πλακα μου με αυτη τη συσκευη και σπαζωμαι οταν εχω καποια μικροπροβληματακια...λοιπον...ενω συνδεομαι με δικτυα wi-fi,οταν παω να μπω στο ιντερνετ μου λεω οτι δν εχω τις καταλληλες ρυθμισεις κι ετψ δε μπορω να μπω...το ιδιο και με messenger...τι ρυθμισεις πρεπει να κανω για να εχω κι εγς λιγο ιντερνετ???ευχαριστω ολους εσας για την υπεροχη δουλεια που κανετε και ακομη περισσοτερο οποιον με βοηθησει...keep on the good work!!!

bagg21
06-04-2009, 21:06
ελπιζω αυτη η ερωτηση να ειναι η τελευταια...γτ εχω παθει την πλακα μου με αυτη τη συσκευη και σπαζωμαι οταν εχω καποια μικροπροβληματακια...λοιπον...ενω συνδεομαι με δικτυα wi-fi,οταν παω να μπω στο ιντερνετ μου λεω οτι δν εχω τις καταλληλες ρυθμισεις κι ετψ δε μπορω να μπω...το ιδιο και με messenger...τι ρυθμισεις πρεπει να κανω για να εχω κι εγς λιγο ιντερνετ???ευχαριστω ολους εσας για την υπεροχη δουλεια που κανετε και ακομη περισσοτερο οποιον με βοηθησει...keep on the good work!!!

συνδεεται κανονικα και στο λεει αυτο ?

μηπως δεν εχεις βαλει σωστα το password για το δικτυο και νομιζεις οτι εχει συνδεθει......τσεκαρε το

εγω με το που θα συνδεθω μπαινει αμεσως internet και messenger..

mefanis
06-04-2009, 22:08
Παιδιά καλησπέρα. Μία ερώτηση, διότι μου συνέβει το εξής. Είτε από BUG ή από βλακία μου, χάθηκαν όλα τα δεδομένα της μεγάλης μνήμης. Υποθέτω ότι επειδή έπαιζα με τα διάφορα "*.ΕΧΕ" των windows (για να δω τί κάνει το καθένα), μάλλον εκτελέστηκε κάποιο είδος αφόρυβου format. Μήπως έχει κάποιος καμμιά ιδέα πιο "*.ΕΧΕ" μπορεί να κάνει τέτοια κόλπα?

psagmenos
06-04-2009, 23:01
συνδεεται κανονικα και στο λεει αυτο ?

μηπως δεν εχεις βαλει σωστα το password για το δικτυο και νομιζεις οτι εχει συνδεθει......τσεκαρε το

εγω με το που θα συνδεθω μπαινει αμεσως internet και messenger..

συνδεεται κανονικα...το συγκεκριμενο δικτυο δε μου ζητησε κωδικο γτ ηταν χωρις ασφαλεια...δν ξερω τι γινεται...:?

Jimmi
06-04-2009, 23:40
συνδεεται κανονικα...το συγκεκριμενο δικτυο δε μου ζητησε κωδικο γτ ηταν χωρις ασφαλεια...δν ξερω τι γινεται...:?

Τσεκαρε τις ρυθμισεις σου μηπως φταει κατι απο κει. Εμενα δουλευει αψογα και κλεβω αβερτα απο γειτονες. (Αν και εχω και δικο μου αλλα το κλεμενο ειναι πιο γλυκο ! :) )

Κοιταζοντας τις δικες μου ρυθμισεις θα σου λεω τι εχω τσεκαρισμενο και καντα και εσυ μηπως διορθωθει το προβλημα σου. Πας Κυριο μενου / Ρυθμισεις / Συνδεση / Συνδ.πρ. και να ειναι τσεκαρισμενο το αυτοματος εντοπισμος ρυθμισεων. Μετα κυριο μενου / Ρυθμισεις / Συνδεση / Wi-Fi / Προσαρμογεις και εκει λεει Η καρτα δικτυου συνδεεται με : και απο κατω εχω Εργασια. (Δεν ξερω βεβαια αν παιζει ρολο αυτο αλλα το λεω ). Αυτα νομιζω ειναι αυτα που παιζουν ρολο στο Wi-fi. Κανε αυτα και ας ελπισουμε να διορθωθει το προβλημα σου. Στο μεταξυ μπορει και καποιος πιο εμπειρος να μας πει κατι παραπανω ...

Billytheking
07-04-2009, 00:09
Τσεκαρε τις ρυθμισεις σου μηπως φταει κατι απο κει. Εμενα δουλευει αψογα και κλεβω αβερτα απο γειτονες. (Αν και εχω και δικο μου αλλα το κλεμενο ειναι πιο γλυκο ! :) )

Κοιταζοντας τις δικες μου ρυθμισεις θα σου λεω τι εχω τσεκαρισμενο και καντα και εσυ μηπως διορθωθει το προβλημα σου. Πας Κυριο μενου / Ρυθμισεις / Συνδεση / Συνδ.πρ. και να ειναι τσεκαρισμενο το αυτοματος εντοπισμος ρυθμισεων. Μετα κυριο μενου / Ρυθμισεις / Συνδεση / Wi-Fi / Προσαρμογεις και εκει λεει Η καρτα δικτυου συνδεεται με : και απο κατω εχω Εργασια. (Δεν ξερω βεβαια αν παιζει ρολο αυτο αλλα το λεω ). Αυτα νομιζω ειναι αυτα που παιζουν ρολο στο Wi-fi. Κανε αυτα και ας ελπισουμε να διορθωθει το προβλημα σου. Στο μεταξυ μπορει και καποιος πιο εμπειρος να μας πει κατι παραπανω ...
Εγώ δεν το έχω Work αλλά The Internet. Με work δεν δουλεύει νομίζω.

Δείτε λίγο εδώ (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=7332) βήμα 19

psagmenos
07-04-2009, 12:19
αντε να δουμε...ευχαριστω παντως ρε jimmi...απ'οτι βλεπω εισαι και πατριδα..κι ο μπαμπας μου απο αιγαλεω ειναι αλλα μενουμε θεσσαλονικη...

psagmenos
07-04-2009, 12:34
φιλε billytheking μηπως μπορεις να μου πεισ τις δικες σου ρυθμισεισ μπας και καταφερω τιποτα με το wi-fi???ο jimmi προσπαθησε να βοηθησει αλλα δν ειδα προκοπη τελικα...θελω και τη δικη σου γνωμη ή οποιου αλλου προσφερεται,μπας και καταφερω κατι...thnx παντως...φιλε jimmi και παλι σ'ευχαριστω...

Gioher
07-04-2009, 12:59
φιλε billytheking μηπως μπορεις να μου πεισ τις δικες σου ρυθμισεισ μπας και καταφερω τιποτα με το wi-fi???ο jimmi προσπαθησε να βοηθησει αλλα δν ειδα προκοπη τελικα...θελω και τη δικη σου γνωμη ή οποιου αλλου προσφερεται,μπας και καταφερω κατι...thnx παντως...φιλε jimmi και παλι σ'ευχαριστω...

Έχεις απενεργοποιήσει το gprs?

Έχεις δοκιμάσει να συνδεθείς σε άλλο wifi router?

Billytheking
07-04-2009, 13:19
Φίλε εγώ έχω κάνει και κάνω πάντα μετά από αναβάθμιση που μηδενίζονται τα πάντα, αυτό που περιγράφω στο link του οδηγού του ποστ 811 , λίγο πιο πίσω.

Δεν μου έχει αποτύχει ποτέ του.:):):)

psagmenos
07-04-2009, 13:50
δν ξερω τι να πω...ισως να συμβαινει μονο σε μενα αυτο...μαλλον δε θα καταφερω να συνδεθω στο ιντερνετ...

Jimmi
07-04-2009, 16:30
Billytheking : Το εχω σε εργασια (Work) και δεν εχω κανενα προβλημα ! Συνδεομαι κανονηκοτατα μεσω Wi-fi. Τωρα τι να πω ?? Θα μας ψιλοτρελανει το ομνια ! :)

Psagmenos : Ναι φιλε μου αιγαλεω μενω.. περιπου δηλαδη.. :) Να σαι καλα φιλε μου.. Προσπαθησα αλλα οπως ειδα δεν καταφερες κατι ... Παλεψετο παντως.. Δεν μπορει να μην γινετε να συνδεθεις !!

Edit: Τωρα που το θυμηθηκα στην μονη περιπτωση που δεν μπορω να συνδεθω με Wi-fi ειναι μια forthnet χωρις κωδικο απο μια καφετερια. Νομιζω το wi-fi το εχουν για αλλη δουλεια και οχι για ιντερνετ ... Τελος παντων απλα τσεκαρε μην εχει καποιο κολημα το μοδεμ απο οπου προσπαθεις να παρεις .. Μην εχει κωδικο η μην ειναι κατι ιδιαιτερο... Αυτα !! :)

Jimmi
07-04-2009, 16:46
Παιδες μια απορια εχω .. Στο ομνια ενος φιλου μου του ειχα περασει την TurboGR2. Μια χαρα ολα !! Αυτος εχει κανει πολλα install στην αποθηκη μου. Και πολυ λιγα install στην συσκευη. Το θεμα ειναι πως εχει καπου στα 2.30ΜΒ ελευθερα αποθηκευτικο χωρο και 42.50 ελευθερο προγραμματα. Αυτο το βλεπω και στο δικο μου... Οτι γεμιζει η μνημη σιγα σιγα του αποθηκευτικου χωρου. Τι γινετε ? Με καθε install στην αποθηκη μου γεμιζει και η μνημη της συσκευης ? Ειναι λιγο προβλημα γιατι του βγαζει και ενα παραθυρο που του υπενθιμιζει συνεχεια οτι εχει φουλαρει. Και μερικες εφαρμογες νομιζω δεν του τις ανοιγει για αυτο το λογο.. Τι παιζει ?

Billytheking
07-04-2009, 16:48
Billytheking : Το εχω σε εργασια (Work) και δεν εχω κανενα προβλημα ! Συνδεομαι κανονηκοτατα μεσω Wi-fi. Τωρα τι να πω ?? Θα μας ψιλοτρελανει το ομνια ! :)

Psagmenos : Ναι φιλε μου αιγαλεω μενω.. περιπου δηλαδη.. :) Να σαι καλα φιλε μου.. Προσπαθησα αλλα οπως ειδα δεν καταφερες κατι ... Παλεψετο παντως.. Δεν μπορει να μην γινετε να συνδεθεις !!

Edit: Τωρα που το θυμηθηκα στην μονη περιπτωση που δεν μπορω να συνδεθω με Wi-fi ειναι μια forthnet χωρις κωδικο απο μια καφετερια. Νομιζω το wi-fi το εχουν για αλλη δουλεια και οχι για ιντερνετ ... Τελος παντων απλα τσεκαρε μην εχει καποιο κολημα το μοδεμ απο οπου προσπαθεις να παρεις .. Μην εχει κωδικο η μην ειναι κατι ιδιαιτερο... Αυτα !! :)
Και με WORK εεε, χμ.... τι να πω και γω. Ακόμη καλύτερα τότε :):):)

Πάντως όντως ένα δίκτυο δεν είναι απαραίτητα πόρτα για Internet, ειδικά σε καφετέριες που έχουν δίκτυα για τις ασύρματες παραγγελίες.

Billytheking
07-04-2009, 17:21
Παιδες μια απορια εχω .. Στο ομνια ενος φιλου μου του ειχα περασει την TurboGR2. Μια χαρα ολα !! Αυτος εχει κανει πολλα install στην αποθηκη μου. Και πολυ λιγα install στην συσκευη. Το θεμα ειναι πως εχει καπου στα 2.30ΜΒ ελευθερα αποθηκευτικο χωρο και 42.50 ελευθερο προγραμματα. Αυτο το βλεπω και στο δικο μου... Οτι γεμιζει η μνημη σιγα σιγα του αποθηκευτικου χωρου. Τι γινετε ? Με καθε install στην αποθηκη μου γεμιζει και η μνημη της συσκευης ? Ειναι λιγο προβλημα γιατι του βγαζει και ενα παραθυρο που του υπενθιμιζει συνεχεια οτι εχει φουλαρει. Και μερικες εφαρμογες νομιζω δεν του τις ανοιγει για αυτο το λογο.. Τι παιζει ?
Πάντα σε κάθε εγκατάσταση ενός προγράμματος στην Αποθήκη μου, πηγαίνουν και κάποια δεδομένα στην Συσκευή μου. (My Documents, Temp, Windows, Application Data, ....) βλέπεις Windows είναι αυτά...:rolleyes!::rolleyes!::rolleyes!:

Πάντως δεν είναι κάποιο bug της TurboGR!!

Ίσως με κάποιο εργαλείο καθαρισμού των υπολειμμάτων από προγράμματα που απεγκαταστάθηκαν να αδειάσει η μνήμη.

Ξάχνοντας με τον Resco explorer μπορούμε να βρούμε διάφορες καταχωρίσεις υπολειμμάτων και να τα διώξουμε.

Ας πει ο φίλος σε ποια σημεία είναι φουλαρισμένη η"Συσκευή μου" με λίγο ψάξιμο.

Gioher
07-04-2009, 21:56

Μήπως ο φίλος σου έχει πολλά τραγουδάκια και χρησιμοποιεί τον touch player?

Jimmi
07-04-2009, 21:59
Μήπως ο φίλος σου έχει πολλά τραγουδάκια και χρησιμοποιεί τον touch player?

Ναι !! Και μαλιστα αυτο το κανω και γω .. Θα τα σβησω γιατι νομιζω τρωνε μπολικη μνημη ... Αλλα πως ? Δεν τα εχω σβησει ποτε για να ξερω. Θα το δοκιμασω τωρα να δω ...

Gioher
07-04-2009, 22:12
Ναι !! Και μαλιστα αυτο το κανω και γω .. Θα τα σβησω γιατι νομιζω τρωνε μπολικη μνημη ... Αλλα πως ? Δεν τα εχω σβησει ποτε για να ξερω. Θα το δοκιμασω τωρα να δω ...

Κάθε φορά που κάνεις update στην library του touch player αυτός δημιουργεί ένα αρχείο jpg για το κάθε mp3 που βλέπει.

Σβήστα και μη ξαναχρησιμοποιήσεις touch player.

Ρε jimmi, τώρα το είδα!!! Τα ίδια δε λέγαμε πριν 15 μέρες??

Για δες εδώ http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?p=35571#post35571

Jimmi
07-04-2009, 22:24
Κάθε φορά που κάνεις update στην library του touch player αυτός δημιουργεί ένα αρχείο jpg για το κάθε mp3 που βλέπει.

Σβήστα και μη ξαναχρησιμοποιήσεις touch player.

Ρε jimmi, τώρα το είδα!!! Τα ίδια δε λέγαμε πριν 15 μέρες??

Για δες εδώ http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?p=35571#post35571

Ναι ρε φιλε αλλα τοτε ειχα προβλημα με την αποθηκη μου. Εδειχνε φουλ λογο του touch player. Τωρα εχω θεμα με την μνημη συσκευης ...Την μικρη μνημη ας πουμε ...

Gioher
07-04-2009, 22:28
Ναι ρε φιλε αλλα τοτε ειχα προβλημα με την αποθηκη μου. Εδειχνε φουλ λογο του touch player. Τωρα εχω θεμα με την μνημη συσκευης ...Την μικρη μνημη ας πουμε ...

Α, οκ.

Αν βρεις άκρη πες και σε μας. Δεν μου έρχεται κάτι άλλο στο μυαλό.

Jimmi
07-04-2009, 22:32
Α, οκ.

Αν βρεις άκρη πες και σε μας. Δεν μου έρχεται κάτι άλλο στο μυαλό.

Ναι ναι θα σας πω. Θα το κανω σε λιγο η αυρι.Οποτε το κανω θα ποσταρω αποτελεσμα .. Thanks !!

Gioher
08-04-2009, 13:19
Ναι ναι θα σας πω. Θα το κανω σε λιγο η αυρι.Οποτε το κανω θα ποσταρω αποτελεσμα .. Thanks !!

Jimmi τι έγινε τελικά?

psagmenos
08-04-2009, 13:42
παιδια μηπως μπορειτε να μου προτεινετε καποια εφαρμογη για να βλέπω φωτογραφιες και να ειναι ευχρηστη και finger-friendly???ειχα το vito eyephoto αλλα το εβγαλα γτ μου κολλουσε και μου την εσπαγε...ειχα χρισιμοποιησει και το resco photoview το οποιο μου αρεσε παρα πολυ αλλα ηταν δυσχρηστο οσον αφορα την αλλαγη της φωτογραφιας γτ επρεπε να βγαινω απ'την καθεμια για να ανοιγω μια αλλη...εχετε να μου προτεινετε κατι καλο και ευχρηστο???

Gioher
08-04-2009, 13:51
παιδια μηπως μπορειτε να μου προτεινετε καποια εφαρμογη για να βλέπω φωτογραφιες και να ειναι ευχρηστη και finger-friendly???ειχα το vito eyephoto αλλα το εβγαλα γτ μου κολλουσε και μου την εσπαγε...ειχα χρισιμοποιησει και το resco photoview το οποιο μου αρεσε παρα πολυ αλλα ηταν δυσχρηστο οσον αφορα την αλλαγη της φωτογραφιας γτ επρεπε να βγαινω απ'την καθεμια για να ανοιγω μια αλλη...εχετε να μου προτεινετε κατι καλο και ευχρηστο???

Στο resco photo viewer για να πας από τη μιά φωτογραφία στην άλλη όταν είναι σε fullscreen πας το δάχτυλο σου δεξιά ή αριστερά στο μεσαίο hard key του omnia.

Ξαναβάλτο είναι πολύ καλό.

psagmenos
08-04-2009, 14:30
φιλε εισαι τελειος!!!χαρηκα τωρα γτ το προγραμματακι ειναι και γαμω και σπαστηκα που το εβγαλα...τωρα ομως ολα μια χαρα...

efbill
08-04-2009, 16:22
φιλε εισαι τελειος!!!χαρηκα τωρα γτ το προγραμματακι ειναι και γαμω και σπαστηκα που το εβγαλα...τωρα ομως ολα μια χαρα...

καλησπερα. εγω απο τοτε που δουλεψα το htc album ξεχασα ολα τα αλλα προγραμματα για προβολη φωταγραφιων. αν θελεις εδω http://www.modaco.com/content/i9x0-omnia-http-omnia-modaco-com/274336/htc-album-fixed-screen-resolution-for-i900/ θα το βρεις με οδηγιες για να δουλευει σωστα στην οθονη του ΟΜΝΙΑ. πιο finger friendly δεν βρηκα :) κανοντας μια γωνια 90 μοιρων στην οθονη περιστρεφει την φωτο. κανοντας εναν δεξιοστροφο κυκλο ζουμαρει και αντιστροφα... φυσικα εχω και το resco γιατι εχει πολλες επιλογες για επεξεργασια :D

Jimmi
08-04-2009, 19:32
Jimmi τι έγινε τελικά?

Προσπαθησα να σβησω την λιστα του touch player αλλα τιποτα. Δεν τα καταφερα. Βεβαια του εβγαλα καποια προγραμματα που πραγματι δεν τα χρειαζοταν και ελευθερωσε λιγη μνημη. Ας πουμε ολα καλα !!! Το κορυφαιο το εκανα στο δικο μου ομνια. !! αχχααχχαχααχχαχα

Κατεβασα τις ρομ ρε συ και ημουν λιγο θολομενος και εκανα λαθος με τισ ονομασιες των φακελων που τις εβαλα με αποτελεσμα τελικα να περασω την TurboGR2 !!! χαχαχαχααχαχ Οποτε μην περιμενετε εντυπωσεις για την TurboGr2 !! Τις ειχα πει και παλαιοτερα , θα τις βρειτε στο αρμοδιο ποστ και θεμα !! Καλα ειμαι αστα να πανε !!! Ε αυριο θα κατσω να περασω την TGR3 !!! Αυτα !

psagmenos
09-04-2009, 21:53
καλησπερα. εγω απο τοτε που δουλεψα το htc album ξεχασα ολα τα αλλα προγραμματα για προβολη φωταγραφιων. αν θελεις εδω http://www.modaco.com/content/i9x0-omnia-http-omnia-modaco-com/274336/htc-album-fixed-screen-resolution-for-i900/ θα το βρεις με οδηγιες για να δουλευει σωστα στην οθονη του ΟΜΝΙΑ. πιο finger friendly δεν βρηκα :) κανοντας μια γωνια 90 μοιρων στην οθονη περιστρεφει την φωτο. κανοντας εναν δεξιοστροφο κυκλο ζουμαρει και αντιστροφα... φυσικα εχω και το resco γιατι εχει πολλες επιλογες για επεξεργασια :D

φιλε ευχαριστω για το προγραμμα..πολυ καλο φαινεται...το θεμα ομως ειναι οτι ενω το βρισκω στα "προγραμματα",οταν παω να ανοιξω μια φωτογραφια μ'αυτο,δν το βρισκω για να το επιλεξω...τι να κανω???

efbill
09-04-2009, 22:15
φιλε ευχαριστω για το προγραμμα..πολυ καλο φαινεται...το θεμα ομως ειναι οτι ενω το βρισκω στα "προγραμματα",οταν παω να ανοιξω μια φωτογραφια μ'αυτο,δν το βρισκω για να το επιλεξω...τι να κανω???

καλησπερα. θα ανοιξεις το προγραμμα και θα πατησεις albums. μετα απο εκει μπορεις να βρεις τις φωτο που θελεις και να τις ανοιξεις :)

psagmenos
09-04-2009, 22:23
βασικα οταν βρισκω το προγραμμα το οποιο λεγεται "camera album" και οταν το ανοιγω,μου δειχνει τις αρχικες εικονες που ειχε μεσα το ομνια...και οι μονες του επιλογες ειναι:παρουσιαση,επιστροφη,αποστολη και μια αλλη που ειναι για να ονομασεις κτ,δν πολυ καταλαβα...δεν εχει επιλογη για browse...help...

kostax
11-04-2009, 21:11
Ego pedia exo tin PDA:i900DXIA2/DZIA2MoYo,germaniki
ke exo Datenspeicher Programmspeicher
Gesamt: 134,04 MB Gesamt: 96,55 MB
Belegt : 39,38 MB Belegt : 40,78 MB
Frei : 94,66 MB Frei : 55,77 MB

psagmenos
12-04-2009, 11:05
παιδια εχω ενα προβληματακι με το bluetooth...ενω το ενεργοποιω(και ειμαι ορατος απ'τισ αλλες συσκευες),εκτος του οταν προσπαθουν να μου στειλουν κατι,λεει στο κινητο του αλλου "η συνδεση bt απετυχε",οταν θελω να στειλω εγω κατι ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΩΡΑ!!!! γιατι ετσι??καμια βοηθεια???

bagg21
12-04-2009, 11:15
παιδια εχω ενα προβληματακι με το bluetooth...ενω το ενεργοποιω(και ειμαι ορατος απ'τισ αλλες συσκευες),εκτος του οταν προσπαθουν να μου στειλουν κατι,λεει στο κινητο του αλλου "η συνδεση bt απετυχε",οταν θελω να στειλω εγω κατι ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΩΡΑ!!!! γιατι ετσι??καμια βοηθεια???

ειναι σπαστικο το bluetooth του...εμενα με νευριαζει

το κανει και σε μενα αυτο αλλα οταν το επιλεγει ο αλλος γρηγορα η οταν βαζει γρηγορα τον κωδικο π.χ 0000 τοτε το περνει....

Gioher
12-04-2009, 11:18

Πήγαινε Ρυθμίσεις - Συνδέσεις - Μεταβίβαση και δες αν είναι τικαρισμένο το Λήψη εισερχομένων μεταβιβάσεων

psagmenos
12-04-2009, 11:57
τικαρισμενο το εχω φιλε μου...τι να πω..δεν ξερω...

psagmenos
20-04-2009, 17:46
Παιδιά χρονια πολλα!Χριστος Ανεστη!!!SOS!!!!!Ξαφνικα το storage memory(αποθηκευτικος χωρος) απο τα 93MB που εχει συνολο τα 92MB ειναι πιασμενα...Γιατι γεμισε τοσο γρηγορα???τι να κανω μπας και αδειασει λιγο???θα αρχισει να κολλαει το omniaki μου τωρα???παιδια παρακαλω βοηθηστε με!!!

thank you all!!!

Billytheking
20-04-2009, 18:04
Παιδιά χρονια πολλα!Χριστος Ανεστη!!!SOS!!!!!Ξαφνικα το storage memory(αποθηκευτικος χωρος) απο τα 93MB που εχει συνολο τα 92MB ειναι πιασμενα...Γιατι γεμισε τοσο γρηγορα???τι να κανω μπας και αδειασει λιγο???θα αρχισει να κολλαει το omniaki μου τωρα???παιδια παρακαλω βοηθηστε με!!!

thank you all!!!
Αληθώς Ανέστη φίλε μου ψαγμένε!!
Μήπως έπαιζες με τον Touch player και σου γέμισε τραγούδια??
Η με κάποιο άλλο πρόγραμμα μουσικής ή φωτογραφίας??

psagmenos
20-04-2009, 20:34
Η αληθεια ειναι οτι χρησιμοποιω τον touch player,αλλά δεν ψαχνω τραγουδια μεσω αυτου...απλα οταν θελω να ακουσω ενα τραγουδι το ανοιγω με τον touch...εσυ τι εννοεις?κι αν αυτο φταει,πως να το φτιαξω???ευχαριστω πολυ παντως

Gioher
20-04-2009, 22:15
Η αληθεια ειναι οτι χρησιμοποιω τον touch player,αλλά δεν ψαχνω τραγουδια μεσω αυτου...απλα οταν θελω να ακουσω ενα τραγουδι το ανοιγω με τον touch...εσυ τι εννοεις?κι αν αυτο φταει,πως να το φτιαξω???ευχαριστω πολυ παντως

Με τον explorer που χρησιμοποιείς αφού τον ρυθμίσεις ώστε να βλέπει όλα τα αρχεία πήγαινε στο φάκελο που έχεις βάλει τραγούδια και διέγραψε όλα τα αρχεία που έχουν το ίδιο όνομα με το τραγούδι και κατάληξη .jpg ή .bmp

Αν κι αυτό δεν κάνει τίποτα τότε σβήσε τα τραγούδια γιατί υπάρχει περίπτωση κάποιο απ'αυτά την ώρα που παίζει να δημιουργεί κάποια bad clusters και να γεμίζει τη μνήμη.

NIKOLAS
20-04-2009, 22:47
καλησπερα κ χρονια πολλα,χρηστος ανεστη.εχω κ εγω καποια απορια γνωριζει καποιος πως εγκαθισταται ενα προγραμμα?:thanks:

Gioher
20-04-2009, 22:52
καλησπερα κ χρονια πολλα,χρηστος ανεστη.εχω κ εγω καποια απορια γνωριζει καποιος πως εγκαθισταται ενα προγραμμα?:thanks:

Χρόνια πολλά και σε σένα φίλε μου!

Οι τρόποι εγκατάστασης είναι 2 ανάλογα αν το πρόγραμμα είναι σε .cab ή .exe μορφή.

Αν είναι σε .cab το αντιγράφουμε στο κινητό και το τρέχουμε από εκεί.

Αν είναι σε .exe το τρέχουμε απ'το pc αφού προηγουμένως έχουμε συνδέσει το omnia μέσω activesync με το pc.

NIKOLAS
20-04-2009, 23:01
καλησπερα κ χρονια πολλα,χρηστος ανεστη.εχω μια απορια κ εγω γνωριζει καποιος πως εγκαθισταται ενα προγραμμα? στο omnia

Gioher
20-04-2009, 23:05
καλησπερα κ χρονια πολλα,χρηστος ανεστη.εχω μια απορια κ εγω γνωριζει καποιος πως εγκαθισταται ενα προγραμμα? στο omnia

Χμμμ.. μήπως ξέρεις να γράφεις αλλά δεν ξέρεις να διαβάζεις; :lol: (αστειεύομαι ε?)

Την απάντηση σου την έδωσα δύο θέσεις πιο πάνω.

NIKOLAS
20-04-2009, 23:07
ευχαριστω για την απαντηση, αλλα μαλλον πρεπει να ειναι exe.σου ειναι ευκολο να μου πεις τα βηματα για να αποφυγω τυχον βλακεια.

NIKOLAS
20-04-2009, 23:11
ειναι η πρωτη φορα που γραφω σε forum γι΄αυτο και οι δυο φορες,που θα παει θα μαθω σιγα-σιγα

Gioher
20-04-2009, 23:11
ευχαριστω για την απαντηση, αλλα μαλλον πρεπει να ειναι exe.σου ειναι ευκολο να μου πεις τα βηματα για να αποφυγω τυχον βλακεια.

Πήγαινε εδώ (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showpost.php?p=27103&postcount=1)και διάβασε όλο τον οδηγό που έχει φτιάξει ο δάσκαλος Billytheking και θα λυθούν σχεδόν όλες οι απορίες σου.

Για τις υπόλοιπες απορίες σου εδώ είμαστε εμείς

NIKOLAS
20-04-2009, 23:42
εκανα τα βηματα που μου ειπες αλλα ματαια?εχεις καμια λυση

Billytheking
20-04-2009, 23:51
Δεν υπάρχει άλλη λύση Νικόλα!!

Σύνδεση στο PC με Active Sync,

είσαι σίγουρος ότι συνδέθηκε το όμνια με τον υπολογιστή!!!!

και τρέχεις το πρόγραμμα (exe) - για ppc μηχανάκι βεβαίως!!!!! - στο PC. Σου λέει κάποια στιγμή ότι θα ανακαλέσει το όμνια σου για να γίνει εκεί η εγκατάσταση.....πατάς οκ και όλα ωραία και καλά.

Αν δεν συμβαίνουν αυτά σε σένα!!! :?:? ,
τότε μάλλον

ή δεν έχεις συνδεθεί με το activeSync σωστά!!!! (ξαναεγκατέστησέ το)

ή το προγραμματάκι σου (exe) δεν είναι για ppc συσκευές!!!

ή δεν ξέρω τι άλλο!!! :?:?:?

NIKOLAS
21-04-2009, 01:13
σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση,το πιο πιθανο ειναι να φταιει το προγραμμα?δηλ να μην κανει για το ομνια.μου κανει εντυπωση παντως γιατι ειναι προγραμμα που κατεβασα απο αυτο το site?:(:?

NIKOLAS
21-04-2009, 01:18
σε ευχαριστω πολυ για την πολυτιμη βοηθεια σου αλλα σε αφηνω διοτι αυριο δουλευω θα τα πουμε αυριο καλη σου νυχτα.

niklaspapas
21-04-2009, 19:26
@ zoforos Αυτό έχει να κάνει μόνο με το BT FTP Και όχι με τα αρχέια που λαβαίνουμε. Και με μεγάλη μου λύπη ανακαλύπτω ότι ΚΑΙ ΤΟ MOBLUE είναι μάπα. Δηστυχώς.

ΟΜΩΣ... :DD Αυτό που παραθέτω στο προηγούμενο μήνυμα λειτουργεί τέλεια. Δεν πρέπει να λείπει από ΚΑΝΕΝΑ ομνια!
-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Φιλε nectons το εγκαταστησα το dRyar B-T αλλα δυσατηχως εμενα δεν μου δειχνει που θα αποθηκευσω το αρχειο Και ουτα απο τα προγραμματα που βρισκω το συγκεκριμενο ανταποκρινετε.Μηπως φταιει οτι εχω το Ελληνικο ΟΜΝΙΑ?

cookd
21-04-2009, 19:41
-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Φιλε nectons το εγκαταστησα το dRyar B-T αλλα δυσατηχως εμενα δεν μου δειχνει που θα αποθηκευσω το αρχειο Και ουτα απο τα προγραμματα που βρισκω το συγκεκριμενο ανταποκρινετε.Μηπως φταιει οτι εχω το Ελληνικο ΟΜΝΙΑ?

Φίλε niklaspapas για τσέκαρε τον οδηγό εδώ! http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showpost.php?p=21484&postcount=66 (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/member.php?u=4206)

psagmenos
21-04-2009, 21:00
παιδια μηπως εχει ακουσει κανεις ποτε παιζει να βγουν καινουρια θεματα για spb mob 3???και κατι ακομα...εκτος απ'τον touch player,μηπως φταει και τιποτα αλλο που γεμισε ο αποθεηκευτικος μου χωρος???γτ ενω εσβησα τις εικονες που δημιουργουνται με καποια τραγουδια,εχω μονο 5MB ελευθερα...thnx προκαταβολικα

chris
21-04-2009, 21:19
φίλε αν δεις στο xda-developers υπάρχει κάποια δραστηριότητα για themes, λίγη υπομονή ακόμη, σε καμιά βδομάδα φαντάζομαι θα έχουμε τα πρώτα

nectons
21-04-2009, 21:24
για κάνε ένα ψάξιμο για μεγάλα αρχεία με τον file explorer γιατί κάτι έκατσε μέσα δίχως να σου ζητήσει άδεια και αρκεί να το μετακινήσεις κάπου αλού...

για τους υπόλοιπους που ρωτάνε για το bluetooth απλά διαβάστε με προσοχή τον οδηγό με το dryar και θα λύσετε μόνιμα οποιοδήποτε πρόβλημα έχετε

niklaspapas
22-04-2009, 06:48
Φίλε niklaspapas για τσέκαρε τον οδηγό εδώ! http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showpost.php?p=21484&postcount=66 (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/member.php?u=4206)

??????????????????????????????:?

niklaspapas
22-04-2009, 07:19
Πήγαινε εδώ (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showpost.php?p=27103&postcount=1)και διάβασε όλο τον οδηγό που έχει φτιάξει ο δάσκαλος Billytheking και θα λυθούν σχεδόν όλες οι απορίες σου.

Για τις υπόλοιπες απορίες σου εδώ είμαστε εμείς
--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Πραγματι,ακολουθησα κι'εγω τα βηματα του Billytechnik και τα βρηκα καταπληκτικα και εκανα καποιες ρυθμησεις που που δεν ειχα κανει.Αλλα Το σοφτ ρεσετ το κατεβασα και προσπαθησα να το εγκαταστησω στην αποθηκη μου οπως λεει,αλλα δεν το δεχετε.Γιατι;;;;Και κατι αλλο...Προηγουμενος ελενξα το system ifo και ειδα οτι η Storage Memory exei ftasei sto 85% ! Tι μπορω να κανω για να την μειωσω;;;(Φωτο system info)

gpap2004
22-04-2009, 16:51
--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Πραγματι,ακολουθησα κι'εγω τα βηματα του Billytechnik και τα βρηκα καταπληκτικα και εκανα καποιες ρυθμησεις που που δεν ειχα κανει.Αλλα Το σοφτ ρεσετ το κατεβασα και προσπαθησα να το εγκαταστησω στην αποθηκη μου οπως λεει,αλλα δεν το δεχετε.Γιατι;;;;Και κατι αλλο...Προηγουμενος ελενξα το system ifo και ειδα οτι η Storage Memory exei ftasei sto 85% ! Tι μπορω να κανω για να την μειωσω;;;(Φωτο system info)
Βγάλε μεγάλα αρχεία που έχεις ( βίντεο, ταινίες, εικόνες...).

niklaspapas
22-04-2009, 19:09

Μα τα αρχεια αυτα (φωτο,βιντεο,κλπ ) τα εχω αποθηκευμενα στην αποθηκη μου!!
Μονο της καποιους ηχους κλησης εχω βαλει στα κουδουνισματα.Τιποτα αλλο απο εμενα και τα πτογραμματα που εχω εγκαταστηση,κι'αυτα ομως στη ερωτηση αποθηκευσης τσεκαρα "αποθηκη"

niklaspapas
24-04-2009, 06:15
--------------------------------------------------------------------------------------------------

Παιδια εδω γελαμε η κλαιμε.Πριν μερικες μερες οταν πηγαινε στο Ρυθμησεις-System-Info μου εδειχνε οτι εχω την BDHJ3/BDHJ2 καισημερα που ξανακοιταξα δειχνει BDHJ2/BDHJ2.
Ανεβαζω για του λογου το αληθες και τις δυο φωτο(την ειχα φυλαξει την πρωτη την bdhj3,δεν ξερω γιατι,και μαλιστα σε καποιο ποστ την ειχα ξαναανεβασει,δεν θυμαμαι που).Φυσικα και δεν εχω αλλαξει την ΡΟΜ διοτι δεν τολμω ακομα, απλως εχω εγκαταστησει καποιοα προγραμματα που την εικονα τους την ανεβαζω κι'αυτη.
Ξερει κανενας να μου απαντησει τι συμβαινει;;;;;;;

gpap2004
24-04-2009, 12:18
--------------------------------------------------------------------------------------------------

Παιδια εδω γελαμε η κλαιμε.Πριν μερικες μερες οταν πηγαινε στο Ρυθμησεις-System-Info μου εδειχνε οτι εχω την BDHJ3/BDHJ2 καισημερα που ξανακοιταξα δειχνει BDHJ2/BDHJ2.
Ανεβαζω για του λογου το αληθες και τις δυο φωτο(την ειχα φυλαξει την πρωτη την bdhj3,δεν ξερω γιατι,και μαλιστα σε καποιο ποστ την ειχα ξαναανεβασει,δεν θυμαμαι που).Φυσικα και δεν εχω αλλαξει την ΡΟΜ διοτι δεν τολμω ακομα, απλως εχω εγκαταστησει καποιοα προγραμματα που την εικονα τους την ανεβαζω κι'αυτη.
Ξερει κανενας να μου απαντησει τι συμβαινει;;;;;;;

Καταρχήν και οι δυο σου φωτό με την έκδοση ρομ , είναι την ίδια ημερομηνία...
Τώρα :
η πρώτη φωτό δείχνει μία ρομ που είναι η BDHJ2 ελληνική με ράδιο DXHL2 ( δικό μου πάντρεμα ρομ... προ πολλού... Ο πρόδρομος της TurboGR1....)

Η δεύτερη δείχνει την original ρομ, όπως τη δίνει η αντιπροσωπεία.

Η τρίτη έχει προγράμματ απου δεν επηρεάζουν τη ρομ.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:
Ή στο κινητό περάστηκε η original rom ή το κινητό σου αλλάχτηκε με αλλουνού!!!! Φαντάσματα δεν υπάρχουν...:)

ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ Η ΡΟΜ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!!!

psagmenos
24-04-2009, 17:43
παιδια ξερετε πως να βγαλω τον ηχο απο το dialpad την ωρα που πληκτρολογω ενα τηλεφωνο?

cookd
24-04-2009, 18:05
παιδια ξερετε πως να βγαλω τον ηχο απο το dialpad την ωρα που πληκτρολογω ενα τηλεφωνο?

Θα πας Κύριο Μενού - Ρυθμίσεις - Τηλέφωνο! Στην πρώτη καρτέλα έχει την επιλογή Πληκτρολόγιο !Θα πατήσεις επάνω και θα βάλεις Απενεργοποίηση!
Και θα είσαι κομπλέ!:D

psagmenos
24-04-2009, 19:01
thnx ρε φιλε...ηταν τοσο απλο!!!δν το ψαξα σωστα...ευχαριστω

niklaspapas
24-04-2009, 19:03
]Καταρχήν και οι δυο σου φωτό με την έκδοση ρομ , είναι την ίδια ημερομηνία...
Τώρα :
η πρώτη φωτό δείχνει μία ρομ που είναι η BDHJ2 ελληνική με ράδιο DXHL2 ( δικό μου πάντρεμα ρομ... προ πολλού... Ο πρόδρομος της TurboGR1....)

Η δεύτερη δείχνει την original ρομ, όπως τη δίνει η αντιπροσωπεία.

Η τρίτη έχει προγράμματ απου δεν επηρεάζουν τη ρομ.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:
Ή στο κινητό περάστηκε η original rom ή το κινητό σου αλλάχτηκε με αλλουνού!!!! Φαντάσματα δεν υπάρχουν...:)

ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ Η ΡΟΜ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!!!
Φιλε gpap2004.........
Στην θεση σου θα ελεγα τα ιδια.Ακου λοιπον. Οι φωτο εχουν την ιδια ημερομηνια
διοτι την εκανα κοπυ καπου μεσα απο το φορουμ ψαχνοντας ειδα την αναρτηση της ΡΟΜ μου,και αυτο με εκανε να κοιταξω ξανα το κινητο μου και το αποτελεσμα ηταν αυτο που αναρτησα με τις 2 φωτο.Και επειδη το κινητο μου ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΑΛΛΑΞΕ ΚΑΝΕΝΑΣ εχει τα ιδια 2 μικρογρατσουνισματα στα πλαγια,που ειχε και πριν,εψαξα μετα μανιας και ΒΡΗΚΑ την φωτο που ειχα αναρτηση στο Φορουμ και που δεν θυμαμαι τωρα που ΜΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΡΟΓΕΝΕΣΤΕΡΗ.
Ουτε εγω πιστευω σε φαντασματα,γι'αυτο και απευθηνθηκα σε σας,και σε ΔΙΑΒΕΒΑΙΩ οτι ακομη δεν εχω κανει αλλαγη ρομ στο κινητο μου επειδη,αν και εχω διαβαση αρκετα δεν τολμησα να το κανω.
Αυτα και οποιος θελει τα πιστευει και οποιος θελει οχι:?

ΥΓ
Το βρηκα!!! Εδω ειχα αναρτηση την φωτο της ΡΠΜ3 http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=10096

giwrgos33
27-04-2009, 11:57
Καλησπέρα παιδιά,
πήγα χτες να τρέξω το destinator 7 και ενώ δείχνει την πρώτη εικόνα οτι φορτώνει(με τα βελάκια) βγαίνει εκτός στο φάκελο πάλι και εκτός αυτού,μου εξαφανίζει μετα και τη πάνω μπάρα που δείχνει τα εικονίδια των win,του σήματος το χ..... και πρέπει να κάνω επανεκίνηση για να εμφανιστεί πάλι η μπάρα.......
Πριν από χτες που πήγα να το τρέξω,μου δούλευε κανονικά..
Έχω και το sygic,αυτο τρέχει κανονικά και επίσης το destinator το έσβησα και το ξαναπέρασα,αλλα μου έκανε τα ίδια πάλι.......
Μια βοήθεια παιδιά
Ευχαριστώ πολύ

Gioher
27-04-2009, 12:03
Καλησπέρα παιδιά,
πήγα χτες να τρέξω το destinator 7 και ενώ δείχνει την πρώτη εικόνα οτι φορτώνει(με τα βελάκια) βγαίνει εκτός στο φάκελο πάλι και εκτός αυτού,μου εξαφανίζει μετα και τη πάνω μπάρα που δείχνει τα εικονίδια των win,του σήματος το χ..... και πρέπει να κάνω επανεκίνηση για να εμφανιστεί πάλι η μπάρα.......
Πριν από χτες που πήγα να το τρέξω,μου δούλευε κανονικά..
Έχω και το sygic,αυτο τρέχει κανονικά και επίσης το destinator το έσβησα και το ξαναπέρασα,αλλα μου έκανε τα ίδια πάλι.......
Μια βοήθεια παιδιά
Ευχαριστώ πολύ

Δες αν έχεις πολλά sms και mms στο κινητό σου.

Σβήστα όλα ή όσα μπορείς και πες μας τι έγινε.

giwrgos33
27-04-2009, 14:57
Δες αν έχεις πολλά sms και mms στο κινητό σου.

Σβήστα όλα ή όσα μπορείς και πες μας τι έγινε.

κάποιος στο myphone μου είπε να κάνω αυτό που προτύνεις ή να πάω στο

φάκελο /DestinatorApps/Destinator και να σβήσω το SMSModule.dll.

έκανα το δεύτερο και μου δούλεψε

Σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες

giwrgos33
02-05-2009, 10:22
Ξέρει κάποιος πως μπορώ να σβήσω το podcasts και το ShoZu από το κινητό,για να ελευθερώσω μνήμη ;Ξέρω ότι είναι αρχεία της ROM και τα δείχνει ότι δεν σβήνονται,πήγα μέσω resco explorer αλλά δε με αφήνει.
Υπάρχει τρόπος μέσω registry(λίγο επικίνδυνο βέβαια) να γίνει τίποτα ή γενικά κάποιος τρόπος ;
Δε θέλω πάντως να αλλάξω rom και να χάσω εγγύηση,απλά ρωτάω μήπως υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος
Ευχαριστώ

Billytheking
02-05-2009, 15:40
Ξέρει κάποιος πως μπορώ να σβήσω το podcasts και το ShoZu από το κινητό,για να ελευθερώσω μνήμη ;Ξέρω ότι είναι αρχεία της ROM και τα δείχνει ότι δεν σβήνονται,πήγα μέσω resco explorer αλλά δε με αφήνει.
Υπάρχει τρόπος μέσω registry(λίγο επικίνδυνο βέβαια) να γίνει τίποτα ή γενικά κάποιος τρόπος ;
Δε θέλω πάντως να αλλάξω rom και να χάσω εγγύηση,απλά ρωτάω μήπως υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος
Ευχαριστώ
όχι φίλε μου δεν μπορείς από μέσα από το όμνια!!
Ούτε με κάποιο πρόγραμμα.

Μια αλλαγή ROM θα σου έλυνε το (όχι πρόβλημα) βίτσιο χαχαχαχαχα. :):):)
Μην την φοβάσαι!!.

arxontas2323
05-05-2009, 10:03
παιδια εγω ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει κανενα προγραμμα που ν μετατρεπει πιο γρηγορα το πληκτρολογιο απο τα αγγλικα στα ελληνικα και το αντιστροφο και να μην κανω μηση ωρα για να το αλλαξω απο τισ επιλογες.

Billytheking
05-05-2009, 10:05
παιδια εγω ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει κανενα προγραμμα που ν μετατρεπει πιο γρηγορα το πληκτρολογιο απο τα αγγλικα στα ελληνικα και το αντιστροφο και να μην κανω μηση ωρα για να το αλλαξω απο τισ επιλογες.
Βάλε το SPB Keyboard. Και καλύτερο είναι και πιο εύχρηστο!!!

ploukop
06-05-2009, 20:36
Φίλοι του forum, από σήμερα όταν ανοίγω το Omnia εμφανίζεται μια προειδοποίηση για τη μνήμη αποθήκευσης "Η μνήμη αποθήκευσης είναι οριακά ανεπαρκής....." Τι σημαίνει αυτό; Μου προτείνει να διαγράψω αρχεία που δεν χρειάζομαι ή να τα μετακινήσω. Πώς θα δω πόση μνήμη έχει η αποθήκη μου;

cookd
06-05-2009, 20:41
Φίλοι του forum, από σήμερα όταν ανοίγω το Omnia εμφανίζεται μια προειδοποίηση για τη μνήμη αποθήκευσης "Η μνήμη αποθήκευσης είναι οριακά ανεπαρκής....." Τι σημαίνει αυτό; Μου προτείνει να διαγράψω αρχεία που δεν χρειάζομαι ή να τα μετακινήσω. Πώς θα δω πόση μνήμη έχει η αποθήκη μου;

Θα πας Κύριο Μενού - Ρυθμίσεις - Σύστημα - μνήμη και θα δεις τι παίζει!
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι κάποια πράγματα να τα βάζεις στην Αποθήκη μου έτσι ώστε να μην σου πιάνει τζάμπα χώρο στην συσκευή!

EchiDNA
06-05-2009, 20:49
Προφανώς χρησιμοποιείς κι εσύ τον touch player και έχεις γεμίσει την μνήμη με άχρηστα αρχεία (χωρίς να το θέλεις) ;))

ploukop
07-05-2009, 20:38
Θα πας Κύριο Μενού - Ρυθμίσεις - Σύστημα - μνήμη και θα δεις τι παίζει!
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι κάποια πράγματα να τα βάζεις στην Αποθήκη μου έτσι ώστε να μην σου πιάνει τζάμπα χώρο στην συσκευή!

Ευχαριστώ για την γρήγορη ανταπόκριση. Έκανα ότι λες και βρήκα 90% γεμάτη τη μνήμη με προγράμματα που ΟΛΑ (εκτός του spb mobile shell 3) τα έχω αποθηκευμένα στη My Storage. Δεν έχω video κτλ στο Omnia.

arxontas2323
07-05-2009, 20:49
παιδια πως θα το κανω να παει απο την γραμμη 2 στην γραμμη 1??

Κουκλάκις
07-05-2009, 21:03
Για σου ρε αρχοντα!!!λοιπον θα πας ρυθμισεις μετα προσωπικο μετα τηλεφωνο κατω στην μπαρα πας τερμα δεξια γραφει περισσοτερα σου βγαζει μια λιστα πατας κατω το ALS και μετα ληψη ρυθμισεων σου βγαζει δεξια τρεχ.γραμμη εξερχομενων επιλεγεις 1 η 2 και μετα οκ.

arxontas2323
07-05-2009, 21:04
τευχαριστω και για την γρηγορη απαντηση..απορω πως πηγε στην γραμμη 2

Thera
08-05-2009, 08:49
Καλημέρα σας φίλοι
Σας διαβάζω 4 μέρες και έμαθα πραγματικά πολλά για το ΟΜΝΙΑ, είστε καταπληκτικοί, μπράβο σας. Έχω 2 ερωτήσεις, δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό thread, αλλά αν μπορεί κάποιος ας μου απαντήσει.
1. Βάζοντας κάποια προγραμματάκια (Voice speed dialer και Audio notes) το ΟΜΝΙΑ μου τα αντιστοιχεί σε κάποια κουμπιά δλδ στο κύριο μενού και κάμερα και στο button 6. Ποιό είναι αυτό το button 6?
2. Βάζω το HTC task manager, γίνεται κανονικά η εγκατάσταση αλλά δεν το βρίσκω πουθενά. Τι γίνεται με αυτό το πρόγραμμα? Έχω βάλει το SPB shell 3. Μήπως φταίει αυτό?
Αλλά και πριν να το βάλω πάλι δεν το έβλεπα πουθενά.

Gioher
08-05-2009, 09:16
Καλημέρα σας φίλοι
Σας διαβάζω 4 μέρες και έμαθα πραγματικά πολλά για το ΟΜΝΙΑ, είστε καταπληκτικοί, μπράβο σας. Έχω 2 ερωτήσεις, δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό thread, αλλά αν μπορεί κάποιος ας μου απαντήσει.
1. Βάζοντας κάποια προγραμματάκια (Voice speed dialer και Audio notes) το ΟΜΝΙΑ μου τα αντιστοιχεί σε κάποια κουμπιά δλδ στο κύριο μενού και κάμερα και στο button 6. Ποιό είναι αυτό το button 6?
2. Βάζω το HTC task manager, γίνεται κανονικά η εγκατάσταση αλλά δεν το βρίσκω πουθενά. Τι γίνεται με αυτό το πρόγραμμα? Έχω βάλει το SPB shell 3. Μήπως φταίει αυτό?
Αλλά και πριν να το βάλω πάλι δεν το έβλεπα πουθενά.

Καλημέρα και καλώς ήρθες στη παρέα μας!

1. Θα πας Ρυθμίσεις - προσωπικό - κουμπιά και από εκεί θα μπορέσεις να αντιστοιχήσεις κάποιο πρόγραμμα σε κουμπί.

2. Θα πας Ρυθμίσεις - Σύστημα και εκεί θα βρεις το x-button. Ισως χρειαστούν μερικά soft reset μια και συνήθως δεν το εμφανίζει αμέσως μετά την εγκατάσταση.

Για ό,τι άλλο χρειαστείς μη διστάσεις να ρωτήσεις.

EDIT: πάντως πραγματικά χαίρομαι που πρώτα διάβασες και μετά ρώτησες... οι περισσότεροι κάνουν το αντίθετο.

Billytheking
08-05-2009, 09:26
Καλημέρα και καλώς ήρθες στη παρέα μας!

1. Θα πας Ρυθμίσεις - προσωπικό - κουμπιά και από εκεί θα μπορέσεις να αντιστοιχήσεις κάποιο πρόγραμμα σε κουμπί.

2. Θα πας Ρυθμίσεις - Σύστημα και εκεί θα βρεις το x-button. Ισως χρειαστούν μερικά soft reset μια και συνήθως δεν το εμφανίζει αμέσως μετά την εγκατάσταση.

Για ό,τι άλλο χρειαστείς μη διστάσεις να ρωτήσεις.
Συνήθως ναι, έτσι γίνεται φίλε, αλλά με το HTC task manager 2.1, τα πράγματα είναι λιγό παράξενα. Δεν το εμφανίζει στις ρυθμίσεις αλλά λειτουργεί κανονικά επάνω δεξιά.

Thera
08-05-2009, 13:52
Ευχαριστώ και τους δύο για την ανταπόκριση.
Όσο αφορά το HTC task manager εννοείς το x πάνω δεξιά (που υπήρχε και πριν την εγκατάσταση του task manager) ότι τώρα αντιστοιχεί στο task manager?
Επίσης στην επιλογή "κουμπιά" στις ρυθμίσεις, εκτός των 4 κουμπιών μου εμφανίζει και ένα πέμπτο, το"button 6", στο οποίο μπορώ να αντιστοιχίσω ένα πρόγραμμα. Αυτό το κουμπί που αντιστοιχεί στην συσκευή?
Ευχαριστώ και πάλι.

Billytheking
08-05-2009, 15:54
Ευχαριστώ και τους δύο για την ανταπόκριση.
Όσο αφορά το HTC task manager εννοείς το x πάνω δεξιά (που υπήρχε και πριν την εγκατάσταση του task manager) ότι τώρα αντιστοιχεί στο task manager?
Επίσης στην επιλογή "κουμπιά" στις ρυθμίσεις, εκτός των 4 κουμπιών μου εμφανίζει και ένα πέμπτο, το"button 6", στο οποίο μπορώ να αντιστοιχίσω ένα πρόγραμμα. Αυτό το κουμπί που αντιστοιχεί στην συσκευή?
Ευχαριστώ και πάλι.
Ποιο κουμπί είναι αυτό ρε φίλε και ψάχνω και ψάχνω!!!! :?:?:?:?

kok8
08-05-2009, 19:20
Ποιο κουμπί είναι αυτό ρε φίλε και ψάχνω και ψάχνω!!!! :?:?:?:?

Γεια σου φίλε, απάντηση στο εν λόγω ερώτημα έδωσα ο κος gpap2004 εδώ http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=10015&page=2 posts 27 και 31.

xar
18-05-2009, 14:04
καλησπερα παιδια εχω ενα προβλημα με τα themes για manila. το εκανα ινσταλλ κανονικα και οταν παταω add να τα φορτωσω με το m2dc δεν φορτωνονται δεν μου βγαζει απο αριστερα το theme να διαλεξω και να το κανω apply. μου την εχει δωσει!!!

Κουκλάκις
18-05-2009, 17:30
τα themes τα εβαλες ζιπαρισμενα?δεν τα ξεζιπαρεις τα περνας οπως ειναι.

Jimmi
21-05-2009, 17:58
Παιδια βοηθεια !! Εκανα μια χαζομαρα και εσβησα εναν φακελο που λεγοταν Opera9 και τον βρηκα στον φακελο Application Data. Λοιπον τον εσβησα και τωρα το opera δεν ξεκιναει !! Αν μπορει καποιος να παει σε εκεινον τον φακελο να αντιγραψει μια τον φακελο Opera9 να τον κανει και ενα rar και να μου τον στειλει με ενα πμ. θα ειμαι υποχρεως .. Η αν υπαρχει καποιο .cab του opera η καποιου πιο καινουριου opera να το κανω Install και να τελειωνω ....

Billytheking
21-05-2009, 19:56
Παιδια βοηθεια !! Εκανα μια χαζομαρα και εσβησα εναν φακελο που λεγοταν Opera9 και τον βρηκα στον φακελο Application Data. Λοιπον τον εσβησα και τωρα το opera δεν ξεκιναει !! Αν μπορει καποιος να παει σε εκεινον τον φακελο να αντιγραψει μια τον φακελο Opera9 να τον κανει και ενα rar και να μου τον στειλει με ενα πμ. θα ειμαι υποχρεως .. Η αν υπαρχει καποιο .cab του opera η καποιου πιο καινουριου opera να το κανω Install και να τελειωνω ....

Jimmάρα, γιατί πειράζεις το Omnia!!!! :lol::lol::lol::lol::lol:

Περίμενε να σου στείλω εγώ, :):):):)

Jimmi
22-05-2009, 09:02
Jimmάρα, γιατί πειράζεις το Omnia!!!! :lol::lol::lol::lol::lol:

Περίμενε να σου στείλω εγώ, :):):):)

:lol::lol::lol: Καταλαθος εγινε !! Αλλα οκ !! Ολα κομπλε τωρα !! Ευχαριστω !!

Μια ακομη ερωτισουλα εχω σχετικα με το Sprite Backup. Εκανα ενα backup πριν κανα δυο μερες.. Και το εκανα φουλ.Στην συσκευη στην αποθηκη .. Ολα τα εκανα .. Αν κανω ενα Hard Reset τωρα και μετα κανω ενα restore ... Θα ειναι παλι το ομνια οπως ειναι τωρα ? Δηλαδη ακομη και οι ρυθμισεις θα ειναι ετοιμες με το restore ? Δηλαδη : Φωτισμος , αναφορα μηνυματων , ηχοι κλησεων και ολα αυτα θα ρυθμιστουν παλι οπως τα εχω και τωρα ?

Gioher
22-05-2009, 09:46
:lol::lol::lol: Καταλαθος εγινε !! Αλλα οκ !! Ολα κομπλε τωρα !! Ευχαριστω !!

Μια ακομη ερωτισουλα εχω σχετικα με το Sprite Backup. Εκανα ενα backup πριν κανα δυο μερες.. Και το εκανα φουλ.Στην συσκευη στην αποθηκη .. Ολα τα εκανα .. Αν κανω ενα Hard Reset τωρα και μετα κανω ενα restore ... Θα ειναι παλι το ομνια οπως ειναι τωρα ? Δηλαδη ακομη και οι ρυθμισεις θα ειναι ετοιμες με το restore ? Δηλαδη : Φωτισμος , αναφορα μηνυματων , ηχοι κλησεων και ολα αυτα θα ρυθμιστουν παλι οπως τα εχω και τωρα ?

Ακριβώς όπως τα έχεις τώρα. Το έχω κάνει άπειρες φορές.

Προσοχή όμως, δεν δουλεύει αν κάνεις restore από αγγλική σε ελληνική ή το αντίστροφο.

Επισης στο restore χρησιμοποιώ πάντα το level 1.

panos2
23-05-2009, 15:10
Noob here!!!!YES!

Το Backup επαναφέρει και τα προγράμματα που έχουμε βάλει??

Βασικά δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο σημείο να ρωτήσω..

1) Νομίζω ότι έχει κάποιο bug το κουμπάκι της κάμερας(αυτό με την κόκκινη γραμμή) του omnia μου γιατί πηγαίνω ρυθμίσεις-->κουμπιά και βάζω π.χ ημερολόγια και κάμερα...
Αν προσπαθήσω να το πατήσω μια φορά για να ανοίξει το ημερολόγιο, δεν κάνει τίποτα..απλά φωτίζεται η οθόνη..το ίδιο και αν το κρατήσω πατημένο για λίγο για να ανοίξει η κάμερα..
Το άλλο κουμπί "κύριο μενού" δουλεύει κανονικά..
Φυσικά ότι και να βάλω το "κύριο μενού" δουλεύει ενώ στο κουμπί "κάμερα" δεν δουλεύει..
Το περίεργο είναι ότι αν πάω να βγάλω φωτογραφίες/βίντεο το κουμπί δουλεύει κανονικά..
Έχει συμβεί και σε κανέναν άλλο?Αν ναι πως το φτιάχνω?

εκδοση:
PDA: i900BDHJ2/BDHJ2...
ΤΗΛΕΦΩΝΟ: i900XXHI4

2) Πάω ρυθμίσεις-->σύστημα-->μνήμη
Εκεί έχει Αποθ/κός χώρος και Πρόγραμμα..
Να υποθέσω ότι στο πρόγραμμα είναι η μνήμη που χρησιμοποιούν αυτή τη στιγμή τα προγράμματα μου?Όπως λέμε RAM για τους υπολογιστές? :lol:

3)Τι μου τρώει τη μνήμη? :P
Έχω

Αποθ/κός χώρος
Σύνολο 92.60mb
Σε χρήση 57.39mb
Ελεύθ. 35.21mb

Πρόγραμμα
Σύνολο 97.27mb
Σε χρήση 47.32mb
Ελευθ. 50.95mb

Πάω στην κατάργηση προγραμμάτων και βλέπω τα εξής:
*A_C S2U2 (αν δεν κάνω λάθος αυτό είναι που κάνει αυτόματο κλείδωμα)
*CoreCodec CorePlayer(αυτό το έχω βάλει στην Η Αποθ. μου άρα δεν μετράει..σωστά?)
*JUVS HTC Network Plugin (δεν έχω ιδέα τι είναι..το είχε βάλει ο αδερφός μου..)
*Modaco NoData (και αυτό το έχω βάλει στην Η Αποθ. μου)
*PHP Soft Reset (το ίδιο και αυτό)
*Resco Explorer (αυτό το έχω βάλει στην μνήμη του όπως έλεγε ο οδηγός! :lol: )
*Resco Registry Add-in (και αυτό στην μνήμη)

Αν έχω μόνο αυτά και είναι έτσι οι άλλοι πως έχουν 20-30 προγράμματα?!
Φυσικά εμένα είναι με τις μαμίσιες ρομ αλλά τόσο μεγάλο ρόλο παίζουν?

4) 2 μέρες το έχω ξεσκίσει το omnia στα βάλε-βγάλε προγράμματα , του έχω κάνει πολλά soft reset και είναι σχεδόν μόνιμα συνδεμένο με τον υπολογιστή ελπίζω να μην πάθει τίποτα..!Αν υπάρχει κίνδυνος ενημερώστε με!

5) Αφήστε το 5!!Για αρχή τα 4 είναι αρκετά!!! :lol: :lol:

Υ.Γ Είναι λίγο μεγάλο οπότε αν δεν απαντήσει κανείς θα ξέρω γιατί!!! :lol:

Ευχαριστώ!!

Billytheking
23-05-2009, 17:50
1) Νομίζω ότι έχει κάποιο bug το κουμπάκι της κάμερας(αυτό με την κόκκινη γραμμή) του omnia μου γιατί πηγαίνω ρυθμίσεις-->κουμπιά και βάζω π.χ ημερολόγια και κάμερα...
Αν προσπαθήσω να το πατήσω μια φορά για να ανοίξει το ημερολόγιο, δεν κάνει τίποτα..απλά φωτίζεται η οθόνη..το ίδιο και αν το κρατήσω πατημένο για λίγο για να ανοίξει η κάμερα..
Το άλλο κουμπί "κύριο μενού" δουλεύει κανονικά..
Φυσικά ότι και να βάλω το "κύριο μενού" δουλεύει ενώ στο κουμπί "κάμερα" δεν δουλεύει..
Το περίεργο είναι ότι αν πάω να βγάλω φωτογραφίες/βίντεο το κουμπί δουλεύει κανονικά..
Έχει συμβεί και σε κανέναν άλλο?Αν ναι πως το φτιάχνω?

ΑΠΑΝΤ. Πάνο, αν συμβαίνει αυτό,

πριν από οτιδήποτε, θα έλεγα να κάνεις ένα Hard Reset και να δεις αν επανέλθουν οι λειτουργίες του κουμπιού.
Σίγουρα δε έχει φάει καμιά.... το κουμπί από πριν!!!!!??? :?:?

3)Τι μου τρώει τη μνήμη? :P

ΑΠΑΝΤ. Κοίτα,
όλα σχεδόν τα προγράμματα (με την νέα ROM του gpap μέχρι και το Spb Mobile Shell, στην Αποθ. μου το έβαλα χωρίς πρόβλημα) τα εγκαθισοτύμε στην Αποθ. μου.

Αυτά, βέβαια ναι μεν αφήνουν χώρο πλέον στην μνήμη της Συσκεύης μου, αλλά καταχωρούν (ακόμα και αυτά) κάτι λίγα πραγματάκια και στα Windows της Συσκευής και σε άλλους φακέλους της Συσκευής μου.

Θέλει προσοχή γενικότερα στα σωσίματά μας (που σώνουμε) , στην καλή οργάνωση της Αποθ. μου και διαβάζοντας και παρακολουθόντας το forum, μαθαίνεις τις κακοτοπιές (ας πούμε) κάποιων προγραμμάτων που μας φουσκώνουν πολλες φορές την μνήμη.

4) 2 μέρες το έχω ξεσκίσει το omnia στα βάλε-βγάλε προγράμματα , του έχω κάνει πολλά soft reset και είναι σχεδόν μόνιμα συνδεμένο με τον υπολογιστή ελπίζω να μην πάθει τίποτα..!Αν υπάρχει κίνδυνος ενημερώστε με!

Δεν παθαίνει απολύτως τίποτα :lol::lol::lol:

Billytheking
23-05-2009, 17:50
EDIT: διπλοεγγραφή του ίδιου ποστ.

σαλτάραμε στο τέλος.....

panos2
23-05-2009, 23:12
1)Έχει φάει μια τουμπίτσα!!χαχα!Όμως δεν έχεις σχέση καθώς όταν λειτουργώ την κάμερα για να βγάλω φωτογραφίες/βίντεο παίζει μια χαρά..όταν είμαι εκτός κάμερας και το χρησιμοποιώ ως συντόμευση απλά φωτίζεται η οθόνη..

πριν από οτιδήποτε, θα έλεγα να κάνεις ένα Hard Reset και να δεις αν επανέλθουν οι λειτουργίες του κουμπιού.

Και εγώ έτσι το κόβω..άντε να δω και το hard reset! :P

καταχωρούν (ακόμα και αυτά) κάτι λίγα πραγματάκια και στα Windows της Συσκευής και σε άλλους φακέλους της Συσκευής μου.

Αυτό το έχω προσέξει..

thx! :happy:

off-topic
-------------------------------
Εντυπώσεις από το gps..
Μόνο κάτι μικροαλλαγές στις θύρες κτλ του έχω κάνει..αλλιώς ρομ,ραδιο είναι από μαμά!
Το άνοιξα στο λεωφορείο καθώς γύρναγα σπίτι και κλείδωσε 10-12 δορυφόρους!Την περισσότερη ώρα δεν έχανε εκτός από μερικά σημεία που έμενε πίσω αρκετά μέτρα!
Πάντως εντυπωσιακό που κλείδωσε τόσους δορυφόρους σε λίγα δευτερόλεπτα χωρίς κάποια "βοήθεια"!Ταχύτατο!Φυσικά gprs κλειστό.. :D
----------------------------------------------------------------

panos2
24-05-2009, 22:38

Το έκανα hard reset αλλά πάλι επιμένει στα δικά του(να μη λειτουργεί ως "συντόμευση" αλλά να τραβάει κανονικά φωτογραφίες)..
Καμια ιδέα??

Αντε να βάζω πάλι τις εφαρμογούλες πάλι.. :P

giwrgos33
26-05-2009, 03:04
καλησπέρα παιδιά,

τα τραγούδια που έχω περάσει όλοι οι players τα παίζουν κανονικά,

αλλά από τον touch player δεν παίζουν και μου βγάζει μήνυμα που λέει : Αδύν. η αναπ. παρουσ.Κατεστρ. αρχείο ή μη υποστηρ. επιλεγμένη μορφη..

Τα τραγούδια είναι όλα mp3..

Ξέρει κάποιος πως διορθώνετε αυτό ;

Ευχαριστώ

Gioher
26-05-2009, 06:21
καλησπέρα παιδιά,

τα τραγούδια που έχω περάσει όλοι οι players τα παίζουν κανονικά,

αλλά από τον touch player δεν παίζουν και μου βγάζει μήνυμα που λέει : Αδύν. η αναπ. παρουσ.Κατεστρ. αρχείο ή μη υποστηρ. επιλεγμένη μορφη..

Τα τραγούδια είναι όλα mp3..

Ξέρει κάποιος πως διορθώνετε αυτό ;

Ευχαριστώ

Καλημέρα φίλε μου

Δεν χρειάζεται να το διορθώσεις και δεν πρέπει να το διορθώσεις γιατί ο touch player γεμίζει τη μνήμη με σκουπίδια (εικόνες jpg bmp κ.α.). Κάποια στιγμή θα βρεθείς με μηδενική μνήμη και δεν θα ξέρεις από που σου ήρθε.

Αφού τα mp3 σου παίζουν με τους άλλους players έλυσες μόνος σου το πρόβλημα. :)

vasilakis13
27-05-2009, 23:28
Καλημέρα σε όλους! έχω πρόβλημα! έβαλα μια αλλη ROM από αυτή που είχε στο κινητό και τώρα θέλω να επανέλθω στην αρχική ROM!
1. Μπορείτε να μου δώσετε κάποια ROM?
2 Προσπαθώ να τη βάλω την επισημη, αλλα όταν τελειώνει αντί να μου δείξει ''job done ''μνμ, μου δείχνει πως δεν βρίσκει port και δεν μπορεί να συνδεθεί το κινητό?

Τι να κάνωωω????

a_kala_eisai
30-05-2009, 20:10
Γεια σας παιδια. Λοιπον ειμαι καινουριος στην παρεα σας αλλα (ειναι αληθεια) ειναι ενα απο τα καλυτερα site της ελλαδος. Απορω πως δεν το ηξερα τοσο καιρο. Λοιπον μολις αγορασα ενα omnia απο το e-bay και φυσικα ειναι με αγγλικο μενου. Θα ηθελα λοιπον να με βοηθησετε να βαλω το καλυτερο δυνατο λογισμικο και με ελληνικα αλλα το προβλημα ειναι οτι ο υπολογιστης μου εχει τα vista και επισης το αλλο προβλημα ειναι οτι δεν ξερω απολυτος τιποτα πως να κανω αναβαθμιση στο κινητο.

Gioher
30-05-2009, 20:21
Γεια σας παιδια. Λοιπον ειμαι καινουριος στην παρεα σας αλλα (ειναι αληθεια) ειναι ενα απο τα καλυτερα site της ελλαδος. Απορω πως δεν το ηξερα τοσο καιρο. Λοιπον μολις αγορασα ενα omnia απο το e-bay και φυσικα ειναι με αγγλικο μενου. Θα ηθελα λοιπον να με βοηθησετε να βαλω το καλυτερο δυνατο λογισμικο και με ελληνικα αλλα το προβλημα ειναι οτι ο υπολογιστης μου εχει τα vista και επισης το αλλο προβλημα ειναι οτι δεν ξερω απολυτος τιποτα πως να κανω αναβαθμιση στο κινητο.

Καλώς όρισες φίλε με το ωραίο nickname :)

Κατ'αρχήν θα πρέπει να ρίξεις πολύ διάβασμα αρχίζοντας μάλιστα από δύο οδηγούς: εδώ (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showpost.php?p=21492&postcount=1)κι εδώ (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=7332)

Όμως μη κάνεις αναβάθμιση σε vista

a_kala_eisai
30-05-2009, 20:40
Καλώς όρισες φίλε με το ωραίο nickname :)

Κατ'αρχήν θα πρέπει να ρίξεις πολύ διάβασμα αρχίζοντας μάλιστα από δύο οδηγούς: εδώ (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showpost.php?p=21492&postcount=1)κι εδώ (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=7332)

Όμως μη κάνεις αναβάθμιση σε vista

σε ευχαριστω φιλε μου για την καθοδηγηση. θα το κανω και θα ξαναρωτησω παλι

Billytheking
30-05-2009, 21:52
Πάντως φίλε μου,

πολύ καλό θα είναι για όλους μας, να μην ποστάρουμε το ίδιο πράγμα 2 ή 3 φορές σε διαφορετικά θέματα, γιατί όπως καταλαβαίνεις και δεν μπορούμε μετά να τα συμμαζέψουμε όμορφα, αλλά και γίνεται μπάχαλο και μαζεύονται πολλά ποστ χωρίς ουσιαστικά να υπάρχει λόγος.

Γράφουμε , ΕΝΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ!!! :):)

Και μην νομίσεις...... είναι κάτι παραπάνω από σίγουρο ότι θα σου απαντήσει κάποιος /κάποιοι. :):):)

a_kala_eisai
30-05-2009, 23:07
Πάντως φίλε μου,

πολύ καλό θα είναι για όλους μας, να μην ποστάρουμε το ίδιο πράγμα 2 ή 3 φορές σε διαφορετικά θέματα, γιατί όπως καταλαβαίνεις και δεν μπορούμε μετά να τα συμμαζέψουμε όμορφα, αλλά και γίνεται μπάχαλο και μαζεύονται πολλά ποστ χωρίς ουσιαστικά να υπάρχει λόγος.

Γράφουμε , ΕΝΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ!!! :):)

Και μην νομίσεις...... είναι κάτι παραπάνω από σίγουρο ότι θα σου απαντήσει κάποιος /κάποιοι. :):):)

το ξερω sorry δικο μου το λαθος. το ποσταρα και μετα βρηκα το σωστο post.....

ardo
03-06-2009, 23:10
Γεια σας, παιδια,

παρατηρησα σημερα, ενω το φορτιζα αρκετες ωρες με usb, εδειχνε 100% και το φωτακι παρεμενε κοκκινο! Μετα, το εβαλα στον φορτιστη σπιτιου και αμεσως εδειξε πρασινο.

Ετσι γινεται με το usb;

Εχω βαλει την BDHJ3/BDHJ2 με radio DXID1,
δεν πρεπει να ειναι η καμουφλαρισμενη, ετσι;Επισης, διαβασα οτι με Cosmote ειναι καλυτερο το ραδιο Α1,εχει διαφορά;

Α! με αυτο το activesyncr υπαρχει λυση; εβαλα το killer αλλα παλι βγαινει, οποτε τουρθει και ιδιαιτερα μετα το destinator!

Gioher
04-06-2009, 09:02
Γεια σας, παιδια,

παρατηρησα σημερα, ενω το φορτιζα αρκετες ωρες με usb, εδειχνε 100% και το φωτακι παρεμενε κοκκινο! Μετα, το εβαλα στον φορτιστη σπιτιου και αμεσως εδειξε πρασινο.

Ετσι γινεται με το usb;

Εχω βαλει την BDHJ3/BDHJ2 με radio DXID1,
δεν πρεπει να ειναι η καμουφλαρισμενη, ετσι;Επισης, διαβασα οτι με Cosmote ειναι καλυτερο το ραδιο Α1,εχει διαφορά;

Α! με αυτο το activesyncr υπαρχει λυση; εβαλα το killer αλλα παλι βγαινει, οποτε τουρθει και ιδιαιτερα μετα το destinator!

Καλημέρα φίλε μου.

Από προσωπική εμπειρία μπορώ να πω ότι στη usb το ομνια φορτίζει πιο αργά απ'ότι στον φορτιστή του. Μη ξεχνάς ότι κι ο φωτισμός μένει ανοιχτός όσο το έχεις στη usb. Μπορεί να έδειχνε 100% αλλά αυτό το "κλικ" που ήθελε για ν'ανάψει το πράσινο φωτάκι το πήρε από τον φορτιστή. Μην ανησυχείς καθόλου λοιπόν.

Η ρομ σου δεν είναι καμουφλαρισμένη και σε ότι αφορά το ράδιο οι απόψεις είναι πολλές και διαφορετικές. Άλλοι λένε το Α1 άλλοι D1... εγώ έχω Β1 και είμαι ευχαριστημένος.

Βάλε το x-button που θα βρεις εδώ (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=11253) αν και δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει το activesync με το destinator

ardo
05-06-2009, 22:28
Βάλε το x-button που θα βρεις εδώ (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=11253) αν και δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει το activesync με το destinator

Εβαλα το x-button, αλλα παλι, αν καταλαβα καλα και αυτο, δεν μπλοκαρει το activesyncr να ανοιγει οποτε θελει,ειναι σαν τον task manager του omnia.
Απλα το κλεινεις, και ξαναανοιγει μονο του!
Εμενα μου ανοιγει ξαφνικα, αλλα θα ανοιξει,παντα, μετα απο την χρηση του Destinator.
Αν δεν υπαρχει τιποτα αλλο, να μπλοκαρει το activesyncr, ωστε να μην ανοιγει:(
προτιμω τοτε ,το WTask, που μου δειχνει στην πανω μπαρα ποια προγραμματα ειναι ανοικτα.

poflazos
05-06-2009, 23:34
παιδια εχο βαλει πριν 3 μερες ενα κενουριο rom το ΒDHJ3 το wi-fi εμενα σινδεετε με το δικτιο τοθ σπιτιου μου αλλα δεν μπορο να μπο στο internet explore τι πρεπει να κανω μου γραφει ''δεν ειναι δυνατη η ευρεση της σελιδας ελεγξτε το ονομα και δοκιμαστε ξανα'' το εχο κανει και hard reset και τπτ

Gioher
05-06-2009, 23:45
παιδια εχο βαλει πριν 3 μερες ενα κενουριο rom το ΒDHJ3 το wi-fi εμενα σινδεετε με το δικτιο τοθ σπιτιου μου αλλα δεν μπορο να μπο στο internet explore τι πρεπει να κανω μου γραφει ''δεν ειναι δυνατη η ευρεση της σελιδας ελεγξτε το ονομα και δοκιμαστε ξανα'' το εχο κανει και hard reset και τπτ

Δοκίμασε να μπεις με τον opera αφού πρώτα βάλεις τις ρυθμίσεις που θα βρείς στον οδηγό από εδώ (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=7332)και συγκεκριμένα στο βήμα 19

kok8
05-06-2009, 23:56

Εβαλα το x-button, αλλα παλι, αν καταλαβα καλα και αυτο, δεν μπλοκαρει το activesyncr να ανοιγει οποτε θελει,ειναι σαν τον task manager του omnia.
Απλα το κλεινεις, και ξαναανοιγει μονο του!
Εμενα μου ανοιγει ξαφνικα, αλλα θα ανοιξει,παντα, μετα απο την χρηση του Destinator.
Αν δεν υπαρχει τιποτα αλλο, να μπλοκαρει το activesyncr, ωστε να μην ανοιγει:(
προτιμω τοτε ,το WTask, που μου δειχνει στην πανω μπαρα ποια προγραμματα ειναι ανοικτα.

Προσωπικά έλυσα το πρόβλημα της ενεργοποίησης του Activesync κάθε φορά που το GPS κλειδώνει την θέση μας, με τη χρησιμοποίηση του SKTools (το βρίσκεις εδώ (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=5937)) ως εξής:

α. Aνοίγουμε το SK Tools και από το μενού κάτω αριστερά επιλέγουμε View All για να δούμε την επιλογή Notifications Queue.

β. Ανoίγοντας το Notifications Queue ψάχνουμε κι επιλέγουμε το ένα από όσα repllog.exe υπάρχουν που γράφει από κάτω Start if time changes.

γ. Kρατώντας την γραφίδα επάνω του επιλέγουμε από το μενού που ανοίγει Enable/Disable για να το απενεργοποιήσουμε.

δ. Αφού απενεργοποιηθεί φαίνεται με ένα κίτρινο τριγωνάκι.

http://i216.photobucket.com/albums/cc78/kok88/SKTools02.jpg

ε. Κλείνουμε το SK Tools και είμαστε έτοιμοι.

Gioher
06-06-2009, 00:01
Προσωπικά έλυσα το πρόβλημα της ενεργοποίησης του Activesync κάθε φορά που το GPS κλειδώνει την θέση μας, με τη χρησιμοποίηση του SKTools (το βρίσκεις εδώ (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=5937)) ως εξής:

α. Aνοίγουμε το SK Tools και από το μενού κάτω αριστερά επιλέγουμε View All για να δούμε την επιλογή Notifications Queue.

β. Ανoίγοντας το Notifications Queue ψάχνουμε κι επιλέγουμε το ένα από όσα repllog.exe υπάρχουν που γράφει από κάτω Start if time changes.

γ. Kρατώντας την γραφίδα επάνω του επιλέγουμε από το μενού που ανοίγει Enable/Disable για να το απενεργοποιήσουμε.

δ. Αφού απενεργοποιηθεί φαίνεται όπως στην παρακάνω εικόνα με το τριγωνάκι.

http://i216.photobucket.com/albums/cc78/kok88/SKTools.jpg

ε. Κλείνουμε το SK Tools και είμαστε έτοιμοι.

Φίλε μου αυτό δεν απενεργοποιεί τελείως το active sync?

Μπορείς να συνδέσεις κανονικά το ομνια στο Pc μετά?

Edit: Το τσέκαρα και είναι εντάξει.

Ευχαριστούμε φίλε kok8 :respect:

kok8
06-06-2009, 00:09
Φίλε μου αυτό δεν απενεργοποιεί τελείως το active sync?

Μπορείς να συνδέσεις κανονικά το ομνια στο Pc μετά?

Όχι δεν το απενεργοποιεί, το χρησιμοποιώ χωρίς πρόβλημα, το βρήκα εδώ (http://www.navimania.gr/showthread.php?t=5844)post No8. To active sync ενεργοποιείται MONO όταν το συνδέεις στο PC!!!

Edit
Μόλις είδα το edit σου....
Όλα καλά λοιπόν......

nectons
06-06-2009, 00:34
Σωστός φίλε κοκ8.. Σε ευχαριστούμε. Το έβαλα και στα σημαντικά tweaks εδώ (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?p=21066#post21066)

poflazos
06-06-2009, 01:22
Δοκίμασε να μπεις με τον opera αφού πρώτα βάλεις τις ρυθμίσεις που θα βρείς στον οδηγό από εδώ (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=7332)και συγκεκριμένα στο βήμα 19
to ekana alla tpt pali voithiste re paidia kai den mporo na serfaro re g***to:mad!::mad!::mad!::mad!::mad!: mipos prepei na alakso rom:?:?:??

Gioher
06-06-2009, 01:44
to ekana alla tpt pali voithiste re paidia kai den mporo na serfaro re g***to:mad!::mad!::mad!::mad!::mad!: mipos prepei na alakso rom:?:?:??

Δεν φταίει η ρομ. Δοκίμασες στη γραμμή διευθύνσεων του opera να γράψεις για παράδειγμα www.bytheway.gr (http://www.bytheway.gr) ή όχι?

Αν και πάλι δεν καταφέρεις τίποτα τότε φταίνε οι ρυθμίσεις του wifi.

Edit: Για να δεις αν το wifi σου δουλεύει σωστά ενεργοποίησέ το και πήγαινε Ρυθμίσεις - Συνδέσεις - wifi και δες αν εκεί κάπου έχει τη σύνδεση σου (π.χ. connx) και δίπλα Συνδεδεμένη και όχι σε σύνδεση. Μετά πάτα πάνω της και εκεί που γράφει "Σύνδεση με:" βάλε Το internet

Θα σε παρακαλέσω να γράφεις ελληνικά. Υπάρχει μετατροπέας από greeklish σε ελληνικά στο κάτω μέρος κάθε σελίδας.

poflazos
06-06-2009, 12:22
τα εχω κανει και αυτα αλλα τπτ
ο λογος που αναφερα τιν rom ειναι επιδει πριν τιν βαλω δουλεβε μιαχαρα
εχει φασις φασις που μπενει αλλα οποσ ειμαι μεσα σε μια σελιδα και παο να βαλω αλλλι σελιδα μου κανει το ιδιο προβλημα

nectons
06-06-2009, 12:55
τότε το πρόβλημά σου είναι καθαρά προβληματική/ασταθείς σύνδεση. Τσέκαρε την ισχύ του σήματος η οτιδήποτε έχει να κάνει με την σταθερότητα της ασύρματης σύνδεσης.

poflazos
06-06-2009, 13:03
και η σύνδεση είναι πολύ ισχυρή είναι όλα τα λαμπάκια αναμμένα και η 5 γραμμές :( τι πρέπει να κάνω? απελπιστικά

jrn23
08-06-2009, 13:54
παιδιά έχει χρησιμοποιήσει κανείς το voice command στο όμνια? το εγκατέστησα αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη πως λειτουργεί...μπορεί κάποιος να με βοηθήσει? πρέπει να πατήσω κάποιο κουμπί πριν δώσω την εντολή που θέλω? επίσης πώς μπορώ να μάθω ποιες εντολές είναι διαθέσιμες? ευχαριστώ εκ των προτέρων...

koylis2002
08-06-2009, 17:36
Παιδιά μου εχετε λυσει ολες σχεδον τις απορειες συνεχίστε έτσι δυνατα σας ευχαριστω πολυ.

dorbar
08-06-2009, 20:23
Καλησπέρα και από μένα και καλώς σας βρήκα (καινούριος στο site) !!!
Πήρα ένα Omnia και είμαι σε φάση που ψάχνω προγράμματα να του βάλω ώστε να λειτουργεί καλύτερα. Μπραβο σας για αυτή την σελίδα που είναι τόσα προγράμματα μαζεμένα στο πρώτο post. Είναι πολύ εύκολη η εύρεση τους.

Θέλω να ρωτήσω λίγα πραγματάκια:

1) Η έκδοση "Tcpmp Omnia Phenom 2 Plus Finger Menu.cab" είναι η πιο καινούρια έτσι ? Γιατί είδα και μια άλλη που μετά πρέπει να εγκαταστήσω και ένα άλλο αρχείο για να παίζει υπότιτλους.

2) Με τον youtubeplayer που υπάρχει στο πρώτο post λέτε πως αποθηκεύονται τα videos. Εγώ έβαλα έναν άλλο, αλλά για να αποθηκεύει τα videos έβαλα και το "MediaHamMobileSetup.cab" . Λέω να τα αφαιρέσω και να βάλω τον δικό σας, σκέφτομαι λάθος?

Και κάτι λίγο offtopic... ρυθμίζω το ξυπνητήρι, βγαίνει κ το κουδουνάκι στην πάνω μεριά του ρολογιού που έχω απο το Widget της Samsung, αλλά δεν χτυπάει. Δεν κάνει τπτ. Σαν να μην το έβαλα. Έχετε ιδέα τι μπορεί να φταίει ?

Και επίσης υπάρχει καμμιά εφαρμογή να μπορώ να δημιουργώ φακέλους για τα sms μου ?

Ευχαριστώ πολύ

S_Bravo
09-06-2009, 13:15
Παιδια HELP!
Εγκατάστησα το Samsung Omnia Direct 3D driver! και τα βιντεο μου σερνονται ολα.
Πειτε μου παρακαλω πως μπορω να το απεγκαταστησω.

Ευχαριστω προκαταβολικα.
Τασος

Gioher
09-06-2009, 13:24
Παιδια HELP!

Ευχαριστω προκαταβολικα.
Τασος

Δεν υπάρχει στην κατάργηση προγραμμάτων?

cookd
09-06-2009, 13:32
Παιδια HELP!

Ευχαριστω προκαταβολικα.
Τασος

Δεν μπορεί να μην υπάρχει στην κατάργηση προγραμμάτων! Σε περίπτωση που δεν, κάνε ένα soft reset μήπως και έφαγε κάποιο σκάλωμα!

Gioher
09-06-2009, 14:24
Καλησπέρα και από μένα και καλώς σας βρήκα (καινούριος στο site) !!!
Πήρα ένα Omnia και είμαι σε φάση που ψάχνω προγράμματα να του βάλω ώστε να λειτουργεί καλύτερα. Μπραβο σας για αυτή την σελίδα που είναι τόσα προγράμματα μαζεμένα στο πρώτο post. Είναι πολύ εύκολη η εύρεση τους.

Θέλω να ρωτήσω λίγα πραγματάκια:

1) Η έκδοση "Tcpmp Omnia Phenom 2 Plus Finger Menu.cab" είναι η πιο καινούρια έτσι ? Γιατί είδα και μια άλλη που μετά πρέπει να εγκαταστήσω και ένα άλλο αρχείο για να παίζει υπότιτλους.

2) Με τον youtubeplayer που υπάρχει στο πρώτο post λέτε πως αποθηκεύονται τα videos. Εγώ έβαλα έναν άλλο, αλλά για να αποθηκεύει τα videos έβαλα και το "MediaHamMobileSetup.cab" . Λέω να τα αφαιρέσω και να βάλω τον δικό σας, σκέφτομαι λάθος?

Και κάτι λίγο offtopic... ρυθμίζω το ξυπνητήρι, βγαίνει κ το κουδουνάκι στην πάνω μεριά του ρολογιού που έχω απο το Widget της Samsung, αλλά δεν χτυπάει. Δεν κάνει τπτ. Σαν να μην το έβαλα. Έχετε ιδέα τι μπορεί να φταίει ?

Και επίσης υπάρχει καμμιά εφαρμογή να μπορώ να δημιουργώ φακέλους για τα sms μου ?

Ευχαριστώ πολύ

Καλησπέρα καλώς ήρθες στη παρέα και σ'ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια φίλε dorbar!

Τον τελευταίο Tcmp θα τον βρεις εδώ (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=11047). Διάβασε καλά όλα τα posts.
Για τον youtube player δεν έχεις παρά να τον δοκιμάσεις.
Αυτό που σου κάνει το ξυπνητήρι μου φαίνεται κουφό έκτός κι αν κλείνεις το κινητό σου και γι'αυτό δε χτυπάει.

Τώρα για τους φακέλους στα sms δεν χρειάζεται πρόγραμμα.
Πήγαινε στα εισερχόμενα και πάτα Μενού - Εργαλεία - Διαχείρηση φακέλων και από εκεί και πέρα σου λέει τι να κάνεις για να δημιουργήσεις νέο φάκελο.
Αν θέλεις μετά να μετακινήσεις κάποιο μήνυμα απ'τα εισερχόμενα στον καινούργιο φάκελο πατάς και κρατάς πατημένο το συγκεκριμένο μήνυμα μέχρι να σου βγάζει επιλογή μετακίνησης.

S_Bravo
09-06-2009, 14:38
Δε ξερω για ποιο λογο γινοταν αλλα υστερα απο S.reset με αφησε να το βγαλω..
Ευχαριστω.
(file:///C:/NEFELI/OMNIA/Core%20Player/WM.6.1/ati3200.plg)

ninakiii
09-06-2009, 19:29
prospa8w na perasw kapoia paixnidia st omnia ta opoia omws d mou anoigoun!!t mporw na kanw gia na valw epitelous games???:(

jgeorg2003
09-06-2009, 19:38
Τι εννοείς ???

Έχεις πρόβλημα με την εγκατάσταση ή δεν τρέχουν τα προγράμματα???

Μήπως δεν ειναι για την ανάλυση του ΟΜΝΙΑ ???

Σου βγάζει κάποιο μήνυμα ??

Γράψε συγκεκριμένα για πoιο πρόκειται και τι μήνυμα σου βγάζει....

και ΓΡΑΦΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ

Aν έχεις πρόβλημα υπάρχει Υπηρεσία μετατροπής Greeklish σε Ελληνικά στο κάτω μέρος του φόρουμ...

dorbar
10-06-2009, 13:41
Φίλε Gioher (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/member.php?u=2975) ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου. Αλλά έχω ένα πρόβλημα... πηγαίνω στα εισερχόμενα και μετά Μενού - Εργαλεία , αλλά εκεί είναι αχνή η επιλογή "Διαχείριση Φακέλων".

Επίσης όσον αφορά για τις αναφορές των μηνυμάτων, απόσο έχω δει πρέπει να ορίζω κάθε φορά όταν στέλνω μήνυμα, ότι θέλω να μου ρθει αναφορά. Γίνεται να το ορίσω να μου έρχεται πάντα ?

Και τέλος το ξυπνητήρι δεν χτύπαγε γιατι στο μενού ρυθμίσεις-σύστημα-ρολόι κ υπενθυμίσεις δεν είχα τικαρισμένα τα ξυπνητήρια. Τώρα βέβαια δεν καταλαβαίνω γιατί έχει 3 εκεί, ενώ μπορώ να τα ορίσω από "μενού-ρολόι", αλλά τέλοςπάντων. Τουλάχιστον δουλεύει.

Gioher
10-06-2009, 13:48
Φίλε Gioher (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/member.php?u=2975) ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου. Αλλά έχω ένα πρόβλημα... πηγαίνω στα εισερχόμενα και μετά Μενού - Εργαλεία , αλλά εκεί είναι αχνή η επιλογή "Διαχείριση Φακέλων".

Επίσης όσον αφορά για τις αναφορές των μηνυμάτων, απόσο έχω δει πρέπει να ορίζω κάθε φορά όταν στέλνω μήνυμα, ότι θέλω να μου ρθει αναφορά. Γίνεται να το ορίσω να μου έρχεται πάντα ?

Και τέλος το ξυπνητήρι δεν χτύπαγε γιατι στο μενού ρυθμίσεις-σύστημα-ρολόι κ υπενθυμίσεις δεν είχα τικαρισμένα τα ξυπνητήρια. Τώρα βέβαια δεν καταλαβαίνω γιατί έχει 3 εκεί, ενώ μπορώ να τα ορίσω από "μενού-ρολόι", αλλά τέλοςπάντων. Τουλάχιστον δουλεύει.

Σε μένα η διαχείριση φακέλων φαίνεται κανονικά και μπορεί να επιλεχθεί.
Ας μας πει και κάποιος άλλος αν φαίνεται ή όχι.

Για τις αναφορές μηνυμάτων πας στα εισερχόμενα και πατάς Μενού - Εργαλεία - Επιλογές πατάς πάνω πάνω εκεί που λέει * Μηνύματα και τικάρεις την επιλογή Αίτηση ειδοποιήσεων παράδοσης.

EDIT: Τελικά φίλε dorbar έχεις δίκιο. Μόλις δοκίμασα ν'ανοίξω τη διαχείριση φακέλων σε άλλο ομνια και δεν άνοιγε. Μάλλον το δικό μου έχει φαντάσματα γιατί ανοίγει κανονικά. Δες τα συνημμένα.

EchiDNA
10-06-2009, 20:38
Ρε παιδιά κανένα πρόγραμμα που να διαγράφει τις διπλές καταχωρήσεις στο ημερολόγιο και να δουλεύει σωστά μετά ο συγχρονισμός με το outlook έχει βρει κανένας;

Gioher
10-06-2009, 20:41
Ρε παιδιά κανένα πρόγραμμα που να διαγράφει τις διπλές καταχωρήσεις στο ημερολόγιο και να δουλεύει σωστά μετά ο συγχρονισμός με το outlook έχει βρει κανένας;

Δοκίμασε το SKtools. Eχει επιλογή Duplicate Appointments.

EchiDNA
10-06-2009, 20:47
Δοκίμασε το SKtools. Eχει επιλογή Duplicate Appointments.
Ναι Γιώργο το έχω δοκιμάσει, καθαρίζει τις διπλές-τριπλές καταχωρήσεις αλλά δημιουργεί πρόβλημα στον συγχρονισμό μετά!!! Ίσως να χρειάζεται κάποιο πρόγραμμα που να καθαρίζει τις διπλές καταχωρήσεις στο outlook και μετά με την επιλογή "αντικατάσταση στη συσκευή" να δουλέψει και στο όμνια :respect:

edit:

Για όποιον αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα πρέπει να κάνει το εξής:

Ανοίγουμε το outlook
Πατάμε στο ημερολόγιο
Προβολή->Τρέχουσα προβολή->Όλες οι συναντήσεις
Διαλέγουμε τις διπλές καταχωρήσεις και τις σβήνουμε με το χέρι
Συγχρονίζουμε το outlook με το τηλέφωνο και όλα είναι ΟΚ

dorbar
10-06-2009, 22:58
Το ΑpptoDate τι ακριβώς κάνει ? Το είχε μέσα το κινητό και το έτρεξα και ξεκίνησε να ψάχνει για updates. Το άφησα και μου έκανε update στο nodata και στον εαυτό του (δλδ στο apptodate) , στο youtubeplayer έγραψε πως δεν μπορεί να δει την version του , και ένα ακόμη πρόγραμμα έλεγε πως δεν το αναγνωρίζει καθόλου.

Μετά από αυτά πήγα να το ξανατρέξω το ApptoDate (το οποίο είχε το εικονιδιάκι του Opera) και τελικά άνοιξε ο CorePlayer με κάποιο error. Ότι να'ναι δηλαδή...

Τελικά απεγκατέστησα το nodata και έβαλα την έκδοση που είχα και απεγκατέστησα και το ApptoDate τελείως. Θα μου χρειαστεί πουθενά ?

dorbar
11-06-2009, 19:43
Έχει δοκιμάσει κανείς το πρόγραμμα PersianBlue 2.1 ?
(http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=182746&d=1241516819)Είναι καλύτερο από το dRYar Bluetooth ?

JOHNVAS
11-06-2009, 20:48
:?Πληκτολόγιο να γράφουμε sms με ελληνικά και τόνους όπως είναι σαν αυτό που έχει το omnia όταν είναι να πάρουμε κάπου τηλ υπάρχει?
Όπως είναι πχ το nokia 5800!

Gioher
11-06-2009, 20:49
:?Πληκτολόγιο να γράφουμε sms με ελληνικά και τόνους όπως είναι σαν αυτό που έχει το omnia όταν είναι να πάρουμε κάπου τηλ υπάρχει?
Όπως είναι πχ το nokia 5800!

Φυσικά και υπάρχει.

Βάλε το spb keyboard

JOHNVAS
11-06-2009, 20:51
Φυσικά και υπάρχει.

Βάλε το spb keyboard
karalolkaralolredbull πήρες τόσο γρήγορη απάντηση?
μήπως παίζει pm :thanks::thanks::thanks:

Gioher
11-06-2009, 20:52
karalolkaralolredbull πήρες τόσο γρήγορη απάντηση?
μήπως παίζει pm :thanks::thanks::thanks:

Ολα παίζουν!! Σε μισό λεπτό.

dorbar
13-06-2009, 00:35
Στις ρυθμίσεις της κάμερας , όταν αλλάζω κάτι , αν βγω από την κάμερα και ξαναμπώ, δεν έχει αποθηκεύσει την αλλαγή. Διορθώνεται κάπως αυτό ?
Θέλω να έχω μονίμως ανεβασμένη την αντίθεση, την ευκρινεια και τον κορεσμό.

niklaspapas
13-06-2009, 06:23
Δεν πιάνω την ερώτησή σου. Τι ακριβώς εννοείς ? Storage έχει 2 το ομνια. Μια είναι η μικρή της ROM που έχει ελάχιστα megabytes ελεύθερα και η άλλη είναι η My Storage που εκεί ΠΡΕΠΕΙ να κάνουμε αντιγραφή και εγκατάσταση οτιδήποτε. Αν τώρα έχεις και έξτρα microSD μνήμη μπορείς να μοιράσεις. Εγώ βάζω όλα τα παιχνίδια και προγράμματα στην Mystorage Και τα βίντεος και φωτογραφίες στην microSD που του έχω βάλει.

Όταν έχεις activesync στο PC σου η Windows Mobile Device Center (Windows XP και Vista αντίστοιχα) όταν ενώσεις με το USB καλώδιο το όμνια σου στον Υπολογιστή σου θα βλέπεις άλλο ένα device Που ονομάζετε Omnia. Αν μπεις μέσα σε αυτό θα δείς όλα τα διαθέσιμα drives. Εκεί θα κάνεις αντιγραφή ότι θέλεις στην My Storage και εαν έχεις microSD και στην Storage Card.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Φιλε Νεκτονς γραφεις οτι εχεις προσθεσει και μια εξτρα μνημη...οκ.Και με τους χαρτες του GPS τι γινετε; Την βγαζεις και την ξανατοποθετεις;

Billytheking
13-06-2009, 16:24
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Φιλε Νεκτονς γραφεις οτι εχεις προσθεσει και μια εξτρα μνημη...οκ.Και με τους χαρτες του GPS τι γινετε; Την βγαζεις και την ξανατοποθετεις;
όχι φίλε μου.

Τα προγράμματα πλοήγησης με τους χάρτες τους, μπορείς να τα έχεις κάλλιστα στην Αποθ. μου.

Αλλά και στην SD να τα έχεις το ίδιο είναι!!! Αφού την περάσεις μέσα στο όμνια και βάλεις από εκεί να τρέχουν οι πλοηγήσεις, δεν υπάρχει πρόβλημα κανένα (όσο δεν την βγάζεις βέβαια).

Gioher
14-06-2009, 09:06
Στις ρυθμίσεις της κάμερας , όταν αλλάζω κάτι , αν βγω από την κάμερα και ξαναμπώ, δεν έχει αποθηκεύσει την αλλαγή. Διορθώνεται κάπως αυτό ?
Θέλω να έχω μονίμως ανεβασμένη την αντίθεση, την ευκρινεια και τον κορεσμό.

Δυστυχώς δεν μπορούν να αποθηκευτούν οι αλλαγές.

Εχουν προσπαθήσει κι άλλοι μέσω registry αλλά δεν τα κατάφεραν.

niklaspapas
14-06-2009, 17:09
όχι φίλε μου.

Τα προγράμματα πλοήγησης με τους χάρτες τους, μπορείς να τα έχεις κάλλιστα στην Αποθ. μου.

Αλλά και στην SD να τα έχεις το ίδιο είναι!!! Αφού την περάσεις μέσα στο όμνια και βάλεις από εκεί να τρέχουν οι πλοηγήσεις, δεν υπάρχει πρόβλημα κανένα (όσο δεν την βγάζεις βέβαια).
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Φιλε Billythekink μετακομιζοντας τις πλοηγησεις απο την καρτα αποθηκης στην ΑΠΟΘΗΚΗ μου,οταν πηγαινω να ανοιξω την πλοηγηση μου ζηταει κωδικο πραγμα που δεν βρισκω στη συσκαιυασια πουθενα και εν παση περιπτωση οταν ειναι εγκατεστημενη στην καρτα αποθηκης εκει δεν ζηταει κωδικους.Εχω την Ελλ.ΡΟΜ και την GarminXT μου την εδωσαν με την αγορα του

dimmastr
14-06-2009, 17:46
Πως μπορούμε να κάνουμε τον ήχο κλήσης ring tone να χτυπάει δυνατά από τον πρώτο χτύπο και όχι αυξανόμενα;
Χάνω 3 με 4 ¨πολύτιμα¨ δευτερόλεπτα μέχρι να το ακούσω

jgeorg2003
14-06-2009, 18:24
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Φιλε Billythekink μετακομιζοντας τις πλοηγησεις απο την καρτα αποθηκης στην ΑΠΟΘΗΚΗ μου,οταν πηγαινω να ανοιξω την πλοηγηση μου ζηταει κωδικο πραγμα που δεν βρισκω στη συσκαιυασια πουθενα και εν παση περιπτωση οταν ειναι εγκατεστημενη στην καρτα αποθηκης εκει δεν ζηταει κωδικους.Εχω την Ελλ.ΡΟΜ και την GarminXT μου την εδωσαν με την αγορα του

Φίλε μου κατ αρχήν δεν μιλάμε για την κάρτα που έχεις το γνήσιο Garmin..

Aυτή είναι μόνο 1Giga...

και όταν αναφέρεσαι σε πλοηγήσεις!!! εννοούμε πλοηγήσεις με πολλά προγράμματα και όχι ένα το Garmin που έχεις...

Έχω βάλει κάρτα 16 giga και έχω βάλει εκεί όλα τα προγράμματα πλοήγησης (δες την υπογραφή μου) και πολλά από αυτά 2 και 3 διαφορετικές εκδόσεις.

Συνεπώς καλά σου λένε και ο Nectons και ο Billytheking..

Φυσικά εσύ δεν μπορείς να αντιγράψεις το garmin, ούτε στην αποθήκη μου , ούτε σε άλλη κάρτα...

Oπως καταλαβαναίνεις για το γνήσιο Garmin, υπάρχει προστασία αντιγραφής..

Πως μπορούμε να κάνουμε τον ήχο κλήσης ring tone να χτυπάει δυνατά από τον πρώτο χτύπο και όχι αυξανόμενα;
Χάνω 3 με 4 ¨πολύτιμα¨ δευτερόλεπτα μέχρι να το ακούσω

Υπάρχει ένα tip και σε μερικούς είχε επιτυχία και σε μερικούς όχι.

Μπορείς να το δοκιμάσεις...

http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=8585

niklaspapas
15-06-2009, 06:30
Δηλαδη φιλε JGeorg2003 με λιγα λογια την sd της Garmin δεν μπορουμε να την βγαλουμε αν θελουμε να εχουμε GPS?

jgeorg2003
15-06-2009, 08:29
Για να έχεις το συγκεκριμένο πρόγραμμα πλοήγησης (GARMIN) , φυσικά δεν πρέπει να βγάλεις την κάρτα..

GPS δεν σημαίνει μόνο GARMIN....

GPS μπορείς να έχεις , χρησιμοποιώντας οποιαδήποτε από τα δεκάδες προγράμματα πλοήγησης που κυκλοφορούν, ακόμη και Garmin (σε άλλη έκδοση) τα οποία μπορείς να τα έχεις στην αποθήκη μου ή στην sd κάρτα..

CoLDuN
18-06-2009, 22:22
Γεια σας παιδια..Καινουργιος με απειρες ερωτησεις..Εχω διαβασει σχεδον τα παντα ολα(οσο γινεται τουλαχιστον)..Απο τοτε που πηρα το omnia παλεψα με απειρα προγραμματα και εκδοσεις τους για να καταληξω σε ενα βασικο πλανο..Μετα απο τα τοσα βαλε βγαλε το καημενο το ομνια τρωει τα υπερκοληματα..Και δεν κραταει και μπαταρια (απο την αρχη αλλα και με την καινουρια rom)..Εχω ολα τα progs στο my storage..Θελω να το "καθαρισω" και να το αρχισω απο την αρχη..Ειχα ελληνικη rom απο vodafon και τωρα εχω PDA i900DXIA5/DXIA5 PHONE i900BUIB1..Οποτε:1.Tι να βαλω απο ρομ??
2.Πως τα ξαναφερνω ολα σε 'αρχικη' μορφη??
3.Φρικαρε το ποντικι και τρεμοπαιζει και δεν εξαφανιζεται..Θα φτιαξει με το format?
4.To igo με δειχνει μια γειτονια πιο κατω (τα περασα ολα μονος εμπειρικα)
5.Η μπαταρια που δειχνει το spbMS ειναι αξιοπιστη,αν ειναι να βγαλω το batti..
Εχω απειρες ερωτησεις (τις μαζευω καιρο τωρα,αν και ακομα περισοτερες μου εχουν λυθει διαβαζοντας εδω...
Αν θελετε μπορω να σας πω και ποια προγραματα εχω να μου πειτε μηπως κανουν conflict η αν μπορω να συνδυασω αλλα για καλυτερα..Καλα παρελειψα να πω τα σημαντικοτερα:σορι για τα πολλα και οτι ειστε υπερτελειοι υπεργαματοι,τα σπατε βρε παιδι μου (γλυψιμο,γλυψιμο)...!!!:P

VladimirV
18-06-2009, 22:47
Γειά σας. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Έχω ήδη κάνει post στο topic του Resco explorer αλλά νομίζω πως αυτό είναι πιο κατάλληλο...
Εγκατέστησα διάφορα προγράμματα στο Omnia και τελευταίο το (υπέροχο) resco explorer. Μετά από ένα soft reset πρόσεξα οτι τα μενού έχουν αλλάξει (πχ όταν ανοίγω τον resco explorer ή τα μηνύματα ή οτιδήποτε και πατάω κάτω δεξιά τις επιλογές) ενώ αρχικά τα μενού ήταν στο χρώμα του θέματος και με μεγάλα λευκά γράμματα, τώρα το μενού είναι ασπρόμαυρο και με μικρότερη γραμματοσειρά. Πηγαίνοντας να αλλάξω θέμα είδα πως οι ρυθμίσεις ήταν διαφορετικές και επίσης δεν κατάφερα να βρω την default εικόνα που χρησιμοποιούσα σαν wall paper. Αλλάζοντας το θέμα τα μενού παραμένουν ασπρόμαυρα...
Την αλλαγή αυτή την προκάλεσε το resco explorer? Υπάρχει τρόπος να κάνω τα menu όπως ήταν και να βρω πάλι το wall paper (χωρίς να κάνω hard reset)?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

CoLDuN
18-06-2009, 23:24
Δεν ειμαι συγουρα ο καταληλος να σου απαντησω αλλα εγω ειχα βαλει το resco explorer με μαυρο skin και αλλαξαν πολλα..νομιζω ωστοσο οτι μπορεις να τα αλλαξεις παλι ειτε βγαζονας το σκιν του resco ειτε με custom ρυθμησεις..η μπορεις να απεγκαταστεις το resco και να το ξαναβαλεις...αν θες να σου στειλω την εκδοση που εχω....Η απλα μπορεις να περιμενεις την απαντηση καποιου που ΞΕΡΕΙ...!!!!

Gioher
19-06-2009, 09:14
Γεια σας παιδια..Καινουργιος με απειρες ερωτησεις..Εχω διαβασει σχεδον τα παντα ολα(οσο γινεται τουλαχιστον)..Απο τοτε που πηρα το omnia παλεψα με απειρα προγραμματα και εκδοσεις τους για να καταληξω σε ενα βασικο πλανο..Μετα απο τα τοσα βαλε βγαλε το καημενο το ομνια τρωει τα υπερκοληματα..Και δεν κραταει και μπαταρια (απο την αρχη αλλα και με την καινουρια rom)..Εχω ολα τα progs στο my storage..Θελω να το "καθαρισω" και να το αρχισω απο την αρχη..Ειχα ελληνικη rom απο vodafon και τωρα εχω PDA i900DXIA5/DXIA5 PHONE i900BUIB1..Οποτε:1.Tι να βαλω απο ρομ??
2.Πως τα ξαναφερνω ολα σε 'αρχικη' μορφη??
3.Φρικαρε το ποντικι και τρεμοπαιζει και δεν εξαφανιζεται..Θα φτιαξει με το format?
4.To igo με δειχνει μια γειτονια πιο κατω (τα περασα ολα μονος εμπειρικα)
5.Η μπαταρια που δειχνει το spbMS ειναι αξιοπιστη,αν ειναι να βγαλω το batti..
Εχω απειρες ερωτησεις (τις μαζευω καιρο τωρα,αν και ακομα περισοτερες μου εχουν λυθει διαβαζοντας εδω...
Αν θελετε μπορω να σας πω και ποια προγραματα εχω να μου πειτε μηπως κανουν conflict η αν μπορω να συνδυασω αλλα για καλυτερα..Καλα παρελειψα να πω τα σημαντικοτερα:σορι για τα πολλα και οτι ειστε υπερτελειοι υπεργαματοι,τα σπατε βρε παιδι μου (γλυψιμο,γλυψιμο)...!!!:P

Καλημέρα φίλε CoLDuN, σ' ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια (:P)

Οταν βάζουμε - βγάζουμε εφαρμογές δημιουργούνται κάποια σκουπίδια τα οποία με τον καιρό μπορεί να δημιουργήσουν προβλήματα.

Επειδή είναι πολύ δύσκολο να βρεις ποιά εφαρμογή είναι αυτή που κολλάει θα σου πρότεινα τα εξής:

Αν έχεις εγκαταστήσει εφαρμογές στη My Storage να τις απεγκαταστήσεις και να προχωρήσεις σε hard reset της κύριας μνήμης (νομίζω λέγεται my device).
Τον τρόπο θα τον βρεις εδώ (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=7332)κάτω από το βήμα 22.
Το κινητό σου θα επανέλθει στην αρχική του κατάσταση δηλ. όπως ήταν όταν πέρασες τη ρομ που φοράς.

Μετά θ' αρχίσεις να περνάς μία μία τις εφαρμογές ελέγχοντας ταυτόχρονα αν λειτουργούν κανονικά.
Έτσι θα βρεις ποιά είναι η προβληματική.

Για το iGo ρώτα εδώ (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=8663&page=19). Μη ξεχάσεις να αναφέρεις την έκδοση που χρησιμοποιείς.

Όσο για τη μπαταρία στο spb, ναι, είναι αξιόπιστη η μέτρηση.

lazarosbo
19-06-2009, 16:39
στο συγχρονισμό με το activesync και πάνω στο logo του activesync μου βγάζει ενα θαυμαστικό σε κόκκινο φόντο.
Πατώντας στην προβολή κατάστασης μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα:
''Ο συγχρονισμός του υπολογιστή δεν μπορεί να ολοκληρωθεί. Περιορίστε το μέγεθος ης θυρίδας αλληλογραφίας σας διαγράφοντας μερικά στοιχεία και φακέλους και δοκιμάστε ξανά.
Κωδικός υποστήριξης:85010017''

Τι κάνω;;; μπορείτε να μου βρείτε μια λύση;;;;

Ευχαριστώ

EchiDNA
19-06-2009, 18:27
στο συγχρονισμό με το activesync και πάνω στο logo του activesync μου βγάζει ενα θαυμαστικό σε κόκκινο φόντο.
Πατώντας στην προβολή κατάστασης μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα:
''Ο συγχρονισμός του υπολογιστή δεν μπορεί να ολοκληρωθεί. Περιορίστε το μέγεθος ης θυρίδας αλληλογραφίας σας διαγράφοντας μερικά στοιχεία και φακέλους και δοκιμάστε ξανά.
Κωδικός υποστήριξης:85010017''

Τι κάνω;;; μπορείτε να μου βρείτε μια λύση;;;;

Ευχαριστώ
Πρώτα απ' όλα δες αν έχεις εγκατεστημένη την έκδοση 4.5 του Activesync
Σύμφωνα με την microsoft συμβαίνει κάτι απ' τα παρακάτω:

Synchronization Error 85010014 ActiveSync reports a Synchronization Error code 85010014 because of one of the following reasons:

Synchronization Fails because Application Data Folder is Redirected Application Data Folder Redirected: If your Application Data folder under Documents & Settings folder is redirected to an external source, you will experience synchronization failures.
Please upgrade to Activesync 4.5 if you are experiencing this issue.
Synchronization Fails because Outlook is in Offline ModeOutlook is in Offline Mode:
If you are attempting to set up synchronization or are synchronizing when Microsoft Outlook is in Offline mode or when you do not have connectivity to the Microsoft Exchange Server with Outlook, you may experience synchronization failures.

Please upgrade to Activesync 4.5 if you are experiencing these issues.

It is still recommended that you have Microsoft Outlook in the Online mode when synchronizing with your device.

Synchronization Fails because of Outlook script blockingOutlook Scripting Blocked:
Certain Desktop PC security applications may disable Outlook scripting which is required for ActiveSync too set up communications with Outlook to synchronize data.
Please ensure that script blocking for Outlook is not enabled to work around this issue. Please consult your PC security application documentation on how to disable script blocking for Microsoft Outlook.
Synchronization Fails because ActiveSync is incorrectly registered with Outlook Incorrect Outlook Registration:
Please see "Outlook needs to be Re-Installed or Repaired" section for details.
Device Synchronization App Crashes or sync fails
We have found that certain data items, when synchronized with the device could cause bad properties to be set on the Windows Mobile device.
If you are experiencing frequent sync failures or device crash errors, please upgrade to Activesync 4.5.
Outlook needs to be Re-installed or Repaired
In some cases when Microsoft Outlook is not the primary e-mail client on the PC, you may see the following symptoms:

Synchronization Error 85010014

Error that Outlook is not installed, even though it is

Please upgrade to Activesync 4.5 if you are experiencing these issues.

CoLDuN
21-06-2009, 11:22
Ευχαριστω πολυ φιλε Gioher...Για να μην τα βγαζω ολα μπορω να κανω hard reset και στο storage και στο devise αν εχω back up απο αυτα που θελω ή θα σβηστουν και πραγματα που δεν πρεπει??Και επισεις τι ρομ να βαλω?Πια πιστευεις οτι ειναι η καλυτερη τωρα με μνημη,ΜΠΑΤΑΡΙΑ κτλ..???

VladimirV
21-06-2009, 15:29
Δεν ειμαι συγουρα ο καταληλος να σου απαντησω αλλα εγω ειχα βαλει το resco explorer με μαυρο skin και αλλαξαν πολλα..νομιζω ωστοσο οτι μπορεις να τα αλλαξεις παλι ειτε βγαζονας το σκιν του resco ειτε με custom ρυθμησεις..η μπορεις να απεγκαταστεις το resco και να το ξαναβαλεις...αν θες να σου στειλω την εκδοση που εχω....Η απλα μπορεις να περιμενεις την απαντηση καποιου που ΞΕΡΕΙ...!!!!

Ευχαριστώ πολύ φίλε CoLDuN. Τελικά δεν είναι πρόβλημα του Resco. Βρήκα με τα πολλά οτι την αλλαγή στα μενού την προκαλεί το Tcpmp Omnia Phenom 2 Plus Finger Menu. Το απεγκατέστησα και τώρα είναι ok. Το wall paper δεν έχω καταφέρει να το βρω αλλά εντάξει. Το Resco explorer λειτουργεί μια χαρά.

Gioher
21-06-2009, 19:52
Ευχαριστω πολυ φιλε Gioher...Για να μην τα βγαζω ολα μπορω να κανω hard reset και στο storage και στο devise αν εχω back up απο αυτα που θελω ή θα σβηστουν και πραγματα που δεν πρεπει??Και επισεις τι ρομ να βαλω?Πια πιστευεις οτι ειναι η καλυτερη τωρα με μνημη,ΜΠΑΤΑΡΙΑ κτλ..???

Φίλε μου μπορείς να κάνεις hard reset παντού χωρίς πρόβλημα.

Μη ξεχάσεις μόνο το backup ειδικά στις επαφές σου!!!

Αν θέλεις ελληνική ρομ μπορώ να σου πω με σιγουριά να βάλεις αυτή που βλέπεις στην υπογραφή μου. :)

Billytheking
21-06-2009, 20:27
Φίλε μου, να προσθέσω σε όσα σου απάντησε ο Gioher, λέγοντας ότι δεν χρειάζεται να κάνεις Hard Reset στην My Storage/Η αποθ. μου!!!!

Αν κάτι δεν το θέλεις πλέον εκεί μέσα, αν είναι πρόγραμμα που το εγκατέστησες εκεί, κάνε απεγκατάσταση και μετά σβήσε ότι έμεινε πιθανόν ακόμα.

Αν είναι πρόγραμμα και απλά τρέχεις μια συντόμευσή του, σβήσε το απλά.

Αν δεν είναι πρόγραμμα και είναι οτιδήποτε άλλο, σβήσε το χωρίς πρόβλημα. Δεν υπάρχει λόγος Hard Reset εκεί πέρα!!!

Αντιμετώπισε την My Storage ως ένα φλασάκι ή ένα σκληρό δίσκο εξωτερικό.

koutsman7100
22-06-2009, 07:56
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!

ΣΤΟ MY CALL LOG ΔΕΞΙΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΑΚΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΔΕΙΞΗ RND ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟ 1 ΕΩΣ ΤΟ 59.

ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ;

EYXAΡΙΣΤΩ

niklaspapas
22-06-2009, 16:34
Ρε παιδια εκτος απο το youtube υπαρχει κανενα αλλο αντιστοιχο,αλλα καλυτερο γιατι αυτο εχει πολλα κολληματα.Κι'αν ναι απο που το κατεβαζω;

koutsman7100
23-06-2009, 07:00
Ρε παιδια εκτος απο το youtube υπαρχει κανενα αλλο αντιστοιχο,αλλα καλυτερο γιατι αυτο εχει πολλα κολληματα.Κι'αν ναι απο που το κατεβαζω;

ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΔΙΚΤΥΟ 3G?ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΟΤΕ ΚΟΛΛΑΕΙ,ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ 3G

Billytheking
23-06-2009, 11:37
Φίλε μου, βάλε αυτό εδώ (http://rapidshare.com/files/238251683/Streaming_Player_BestBTK.cab) και θα βλέπεις και θα ακούς τα πάντα χωρίς πρόβλημα!!!

:):):)

GrandeJim
24-06-2009, 14:10
S.O.S ξερει κανεις πως το Word Mobile μπορει να δειχνει και τις μαθηματικες εξισωσεις

(αυτες που φτιαχνονται με το equation π ) που στελνω απο τον υπολογιστη..??

Jeremias
24-06-2009, 17:36
Παιδία, πάω να κάνω απεγκατάσταση νός προγράμματος (s2u2) από το remove programms και ενώ πατάω remove, δεν το κάνει απεγκατάσταση.Βγάζει μήνυμα ότι δεν μπορεί.Πώς αλλιώς μπορώ να το απεγκαταστήσω?

EchiDNA
24-06-2009, 17:57
Παιδία, πάω να κάνω απεγκατάσταση νός προγράμματος (s2u2) από το remove programms και ενώ πατάω remove, δεν το κάνει απεγκατάσταση.Βγάζει μήνυμα ότι δεν μπορεί.Πώς αλλιώς μπορώ να το απεγκαταστήσω?
Λοιπόν φίλε δοκίμασε να κάνεις το εξής:
Έναρξη-> Προγράμματα->S2U2-> πάτα το iLock2 (θα σου γράψει ότι σταμάτησε να εκτελείται το πρόγραμμα!!!
Τώρα θα πάς στο Remove programs και θα το κάνεις απεγκατάσταση

GrandeJim
24-06-2009, 18:22
S.O.S ξερει κανεις πως το Word Mobile μπορει να δειχνει και τις μαθηματικες εξισωσεις

(αυτες που φτιαχνονται με το equation π ) που στελνω απο τον υπολογιστη..??

Για μενα κανεις..??:?

Jeremias
24-06-2009, 18:32
Λοιπόν φίλε δοκίμασε να κάνεις το εξής:
Έναρξη-> Προγράμματα->S2U2-> πάτα το iLock2 (θα σου γράψει ότι σταμάτησε να εκτελείται το πρόγραμμα!!!
Τώρα θα πάς στο Remove programs και θα το κάνεις απεγκατάσταση
Thanks.Το έκανα αλλά πάλι δεν το απεγκαθιστά. Μου βγάζει s2u2 was not completely removed.Κάτι άλλο που να παίζει?

EchiDNA
24-06-2009, 18:38
Thanks.Το έκανα αλλά πάλι δεν το απεγκαθιστά. Μου βγάζει s2u2 was not completely removed.Κάτι άλλο που να παίζει?
Κάνε ένα soft reset και δες το πάλι!!! ;))

EchiDNA
24-06-2009, 18:46
Για μενα κανεις..??:?
Με ένα γρήγορο search θα σε απογοητεύσω:

Archived from groups: microsoft.public.pocketpc (More info? (http://www.tomshardware.com/site/forums-usenet-faq.html))
Pocket Word does not provide any means to type/edit Equations per se.
However what you could do is "write" your equations instead of typing them.
Click on "View"->"Writing" to write text into your Pocket Word document
using the stylus if you want to enter an equation.Then click on "View" ->
"Typing" to go back to the typing mode.

;))

GrandeJim
24-06-2009, 19:48
Κριμα ρε γαμωτοοοο....!!

Ευχαριστω πολυ ΕchiDNA

Jeremias
24-06-2009, 23:13
Παιδιά τίποτα ακόμα. Το s2u2 δεν λέει με τίποτα να φύγει από το omnia. Κάτι άλλο?

Gioher
25-06-2009, 09:16
Παιδιά τίποτα ακόμα. Το s2u2 δεν λέει με τίποτα να φύγει από το omnia. Κάτι άλλο?

Φίλε μου το εγκατέστησα επίτηδες για να δω για ποιό λόγο δεν μπορείς να το καταργήσεις.

Τα βήματα στα έδωσε σωστά ο φίλος EchiDNA. Να στα ξαναπώ κι εγώ:

Το πρώτο που κάνεις είναι να πατήσεις το εικονίδιο iLock2 (θα το βρεις στον φάκελο S2U2 στα προγράμματα) και θα σου γράψει "iLock2_S2U2 are closing".
Θα πατήσεις "εντάξει"

Θα πας στην κατάργηση προγραμμάτων και θα καταργήσεις το A_C S2U2

Θα κάνεις μια επενεκκίνηση και είσαι εντάξει.

Μερικές φορές, παλιότερα, μετά από την επανεκκίνηση έβγαζε ένα μήνυμα όπως "Error starting windows\start menu\S2U2.lnk"

Αν το κάνει και σε σένα θα πας στον φάκελο Windows\Eκκίνηση και θα διαγράψεις το S2U2.lnk

Jeremias
25-06-2009, 10:40
Σίγουρα έχω κάνει κάποια αλχημεία, δεν εξηγείται αλλιώς.Πάλι δεν φεύγει. Πάω στο remove πατάω remove και μου βγάζει "s2u2 was not completely removed. Do you want to remove it from the list of installed programs?"Πατάω ναί και πάλι το βλέπω αλλά και λειτουργεί το s2u2. Και κάτι καινούριο που παρατήρησα. Το ίδιο συμβαίνει και με το s2V που είναι για παρουσίαση φώτο.

Gioher
25-06-2009, 10:46
Σίγουρα έχω κάνει κάποια αλχημεία, δεν εξηγείται αλλιώς.Πάλι δεν φεύγει. Πάω στο remove πατάω remove και μου βγάζει "s2u2 was not completely removed. Do you want to remove it from the list of installed programs?"Πατάω ναί και πάλι το βλέπω αλλά και λειτουργεί το s2u2. Και κάτι καινούριο που παρατήρησα. Το ίδιο συμβαίνει και με το s2V που είναι για παρουσίαση φώτο.

Ας κάνουμε κάτι άλλο....

Εγκατέστησε το ξανά και μετά ακολούθησε τα βήματα που είπα πιο πάνω για να το καταργήσεις.

Εdit: Σιγουρέψου ότι το κλείνεις πρώτα πατώντας το iLock2

Jeremias
25-06-2009, 12:49
Πάλι τίποτα. Πάω να κάνω ξανά εγκατάσταση και μου βγάζει ότι αη προηγούμενη έκδοση, "αν και είναι η ίδια" θα απεγκατασταθεί. Θέλετε? Πατάω οκ και μου βγάζει ότι η προηγούμενη έκδοση δεν μπορεί να απεγκατασταθε. Θέλετε να συνεχίσετε? Πάτησα ναί. Και μου βγάζει πάλι μήνυμα ότι απέτυχε η εγκατάσταση.Μήπως έχω κανά ιό?
Υπάρχει κανά προγραμματάκι για απεγκατασάσεις προγραμμάτων :? ?

Gioher
25-06-2009, 13:10
Πάλι τίποτα. Πάω να κάνω ξανά εγκατάσταση και μου βγάζει ότι αη προηγούμενη έκδοση, "αν και είναι η ίδια" θα απεγκατασταθεί. Θέλετε? Πατάω οκ και μου βγάζει ότι η προηγούμενη έκδοση δεν μπορεί να απεγκατασταθε. Θέλετε να συνεχίσετε? Πάτησα ναί. Και μου βγάζει πάλι μήνυμα ότι απέτυχε η εγκατάσταση.Μήπως έχω κανά ιό?
Υπάρχει κανά προγραμματάκι για απεγκατασάσεις προγραμμάτων :? ?

Δοκίμασε να κάνεις απεγκατάσταση με το SKTools.

Αν και μ' αυτό δεν καταφέρεις τίποτα τότε hard reset :(

Jeremias
25-06-2009, 13:45
Δοκίμασε να κάνεις απεγκατάσταση με το SKTools.

Αν και μ' αυτό δεν καταφέρεις τίποτα τότε hard reset :(
:thanks::thanks::thanks::thanks:΄

Το sktools έκανε δουλειά

Gioher
25-06-2009, 13:47
:thanks::thanks::thanks::thanks:΄

Το sktools έκανε δουλειά

Για όλα υπάρχει λύση τελικά εκτός από του "σπανού τα γένια" :lol:

Μπράβο φίλε μου!! mpravo!mpravo!

Jimmi
25-06-2009, 14:00
Μια ερωτηση εχω παιδια ... Προσπαθησα να βαλω διαφορετικο ηχο κλησης σε καθε επαφη αλλα δεν βρηκα κατι τετοιο να γινεται με το ομνια. Γινεται και δεν το βρηκα ?? Γινετε με καποιο προγραμματακι ?? Αν ναι και υπαρχει εδω στο φορουμ δωστε μου το λινκ αν θελετε ... :) :) Εψαξα λιγακι αλλα δεν βρηκα κατι ... Ευχαριστω !! :)

Gioher
25-06-2009, 14:04
Μια ερωτηση εχω παιδια ... Προσπαθησα να βαλω διαφορετικο ηχο κλησης σε καθε επαφη αλλα δεν βρηκα κατι τετοιο να γινεται με το ομνια. Γινεται και δεν το βρηκα ?? Γινετε με καποιο προγραμματακι ?? Αν ναι και υπαρχει εδω στο φορουμ δωστε μου το λινκ αν θελετε ... :) :) Εψαξα λιγακι αλλα δεν βρηκα κατι ... Ευχαριστω !! :)

Κάνε επεξεργασία επαφής πήγαινε εκεί που λέει Κουδούνισμα και βάλε τον ήχο που θέλεις.

VladimirV
26-06-2009, 13:29
Ρε παιδιά ξέρει κανένας να μου πεί γιατί το omnia μου στέλνει μόνο 70 χαρακτήρες ανα μήνυμα;! Νομίζω κανονικά είναι 160 ανα μήνυμα. Μπορώ να κάνω κάτι για να το διορθώσω; Ευχαριστώ!

Gioher
26-06-2009, 13:37
Ρε παιδιά ξέρει κανένας να μου πεί γιατί το omnia μου στέλνει μόνο 70 χαρακτήρες ανα μήνυμα;! Νομίζω κανονικά είναι 160 ανα μήνυμα. Μπορώ να κάνω κάτι για να το διορθώσω; Ευχαριστώ!

Ανοιξε τα μηνύματα και πήγαινε Μενού - Eργαλεία - Επιλογές από το πάνω μέρος πάτα εκεί που λέει * Μηνύματα και απενεργοποίησε τη χρήση unicode

lupus_hegemonia
26-06-2009, 19:37
Παίδες... είδα ένα σπουδαίο post για χειροκίνητες ρυθμίσεις όλων των εταιρειών, για σύνδεση internet/MMS.
ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΑΓΓΛΙΚΟ ROM, σωστά; Αφού το παιδί που το 'γραψε, αναφέρει αγγλικές ρυθμίσεις.
Υπάρχει post ανάλογο για ελληνικές ROM;

VladimirV
27-06-2009, 03:24
Φίλε μου Gioher σ' ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! Να 'σαι καλά!

lupus_hegemonia
27-06-2009, 11:09
Παίδες... είδα ένα σπουδαίο post για χειροκίνητες ρυθμίσεις όλων των εταιρειών, για σύνδεση internet/MMS.
ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΑΓΓΛΙΚΟ ROM, σωστά; Αφού το παιδί που το 'γραψε, αναφέρει αγγλικές ρυθμίσεις.
Υπάρχει post ανάλογο για ελληνικές ROM;

Υπάρχει περίπτωση να με βοηθήσει κάποιος; Διότι από χθες, παλεύω να φτιάξω το internet στο ΟΜΝΙΑ, έχω φτιάξει τουλάχιστον... 13 προφίλ και μόντεμς, ακολουθώ κατά γράμμα τις οδηγίες ΚΑΙ της WIND ΚΑΙ του παιδιού που έγραψε το post...
...αλλά internet σύνδεση ΔΕΝ έχω.
(Έχω βέβαια... MMS! Χαχαχα!)

jgeorg2003
27-06-2009, 11:39
Φίλε μου οι οδηγίες είναι σαφείς !!!!!

Δεν μπορούμε να κάνουμε τηλεδιάγνωση και να διαπιστώσουμε που έκανες κάποιο λάθος ή που σου δημιουργήθηκε κάποιο πρόβλημα...

Μόνο με την συνεχή δοκιμή, θα λύσεις τα προβλήματα σου...

Μην περιμένεις να σου δώσουν έτοιμες απαντήσεις....

Πιθανόν να μην έχουν αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα και γι αυτό δεν σου δίνουν απάντηση...

Προσπάθησε και δοκίμασε μόνος σου!!!!!

lupus_hegemonia
27-06-2009, 16:47
Εδώ είναι το θέμα... ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ! Έχω φτιάξει 13 διαφορετικά προφίλ ακολουθώντας ΠΙΣΤΑ τις οδηγίες... αλλά internet ΔΕΝ ΕΧΩ!
Έχω μόνο MMS (PAP) σύνδεση και τέρμα!
Όταν είμαι ΑΣΧΕΤΟΣ με WinMobile και ζητώ βοήθεια... ΠΩΣ ΜΟΝΟΣ μου θα την βρω; Και ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ύπαρξης ενός forum, όταν τα παλαιότερα και εμπειρώτερα μέλη σου απαντούν "ψάξε-βρες" και "δοκίμασε μόνος σου";;;
Τι να πω, ρε παιδιά...
Μάλλον ΔΕΝ ΑΝΗΚΩ στην ίδια "ράτσα" και δεν σας καταλαβαίνω, μιας και θεωρώ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΟ, όταν έχω ένα πρόβλημα και υπάρχει ένας χώρος με "αστέρια" χρήστες, να ρωτήσω εκεί να πάρω λύσεις. ΑΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΟ... πάσο!
Τι να πω...

thomasskoy
27-06-2009, 17:23
εγω φιλε μου πηγα στην vodafon μου το εφτιαξαν και υσιχασα απο την ταλαιπωρια.

jrn23
27-06-2009, 19:08
έχει δοκιμάσει κανείς το resco contact manager? αν ναι μπορεί να μου πει αν μπορεί με το keypad να πληκτρολογήσει και ελληνικούς χαρακτήρες για τις επαφές? γιατί πέρα από την μπάρα που δείχνει στις επαφές δε βρίσκω τρόπο να ψάξω χρησιμοποιώντας το keypad...ευχαριστώ εκ των προτέρων...

VladimirV
27-06-2009, 19:12
Ανοιξε τα μηνύματα και πήγαινε Μενού - Eργαλεία - Επιλογές από το πάνω μέρος πάτα εκεί που λέει * Μηνύματα και απενεργοποίησε τη χρήση unicode

Sorry που επαναφέρω το θέμα των sms αλλά παρουσιάστηκε άλλα πρόβλημα τώρα. Απενεργοποίησα το unicvode, σύμφωνα με την καθοδήγηση του φίλου Gioher, και όπως είπα τώρα μπορώ να στείλω 160 χαρακτήρες ανα μήνυμα. Σήμερα λοιπόν έστειλα δύο διαφορετικά μηνύματα σε δύο διαφορετικά κινητά και οι παραλήπτες μπορούσαν να δουν μόνο ερωτηματικά και θαυμαστικά... Γιατί συμβαίνει αυτό; Μπορώ να κάνω κάτι για να το διορθώσω έχοντας στη διάθεσή μου 160 χαρακτήρες ή είναι απαραίτητο το unicode για να μπορούν να εμφανίζονται τα μηνύματα κανονικά στα άλλα κινητά (έστω και με λιγότερους χαρακτήρες);
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Gioher
27-06-2009, 19:16
Sorry που επαναφέρω το θέμα των sms αλλά παρουσιάστηκε άλλα πρόβλημα τώρα. Απενεργοποίησα το unicvode, σύμφωνα με την καθοδήγηση του φίλου Gioher, και όπως είπα τώρα μπορώ να στείλω 160 χαρακτήρες ανα μήνυμα. Σήμερα λοιπόν έστειλα δύο διαφορετικά μηνύματα σε δύο διαφορετικά κινητά και οι παραλήπτες μπορούσαν να δουν μόνο ερωτηματικά και θαυμαστικά... Γιατί συμβαίνει αυτό; Μπορώ να κάνω κάτι για να το διορθώσω έχοντας στη διάθεσή μου 160 χαρακτήρες ή είναι απαραίτητο το unicode για να μπορούν να εμφανίζονται τα μηνύματα κανονικά στα άλλα κινητά (έστω και με λιγότερους χαρακτήρες);
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Φίλε μου διάβασε μια παρόμοια περίπτωση http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=9091

Gioher
27-06-2009, 19:23
έχει δοκιμάσει κανείς το resco contact manager? αν ναι μπορεί να μου πει αν μπορεί με το keypad να πληκτρολογήσει και ελληνικούς χαρακτήρες για τις επαφές? γιατί πέρα από την μπάρα που δείχνει στις επαφές δε βρίσκω τρόπο να ψάξω χρησιμοποιώντας το keypad...ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Απ' ότι θυμάμαι παλιότερα που το είχα εγκαταστήσει δεν έχει αυτή τη δυνατότητα.

Γιατί δεν δοκιμάζεις το inesoft phone;; Με ένα κολπάκι που θα διαβάσεις εδώ (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=6752) θα κάνεις αναζήτηση με ελληνικούς χαρακτήρες.

Billytheking
27-06-2009, 20:45
Εδώ είναι το θέμα... ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ! Έχω φτιάξει 13 διαφορετικά προφίλ ακολουθώντας ΠΙΣΤΑ τις οδηγίες... αλλά internet ΔΕΝ ΕΧΩ!
Έχω μόνο MMS (PAP) σύνδεση και τέρμα!
Όταν είμαι ΑΣΧΕΤΟΣ με WinMobile και ζητώ βοήθεια... ΠΩΣ ΜΟΝΟΣ μου θα την βρω; Και ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ύπαρξης ενός forum, όταν τα παλαιότερα και εμπειρώτερα μέλη σου απαντούν "ψάξε-βρες" και "δοκίμασε μόνος σου";;;
Τι να πω, ρε παιδιά...
Μάλλον ΔΕΝ ΑΝΗΚΩ στην ίδια "ράτσα" και δεν σας καταλαβαίνω, μιας και θεωρώ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΟ, όταν έχω ένα πρόβλημα και υπάρχει ένας χώρος με "αστέρια" χρήστες, να ρωτήσω εκεί να πάρω λύσεις. ΑΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΟ... πάσο!
Τι να πω...
Που΄σαι "Λεωνίδα"

όταν λες δεν έχω internet τι εννοείς; :?

Δεν μπορείς να συνδεθείς με WiFi από το όμνια, ή συνδέεσαι αλλά δεν μπαίνεις στον όπερα;

Για το πρώτο, πάνε στον οδηγό (βήμα 19) και κάνε ακριβώς ότι λέει.

Για το δεύτερο, πάλι εκεί.

Για τα άλλα περί ...ράτσας , δεν τα σχολιάζω!!

lupus_hegemonia
28-06-2009, 13:08
Για κάποιο (δικό σας) λόγο, φίλοι, μ' έχετε παραξηγήσει...
Εγώ, από την άλλη, δεν σας έχω... Δεν κρατώ κακίες κτλ. Τώρα, αν εσείς κρατάτε κακία, επειδή έχω "πελαγώσει" με κάποια πράγματα και ζητώ επίμονα βοήθεια (κι ίσως γίνομαι φορτικός), λυπάμαι γι' αυτό, δεν ήταν πρόθεσή μου... Αλλά πρέπει να δέχεστε τα μέλη με τα... ελλατώματά τους, σωστά;
Τες-πα...
Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει με τη σύνδεση Internet/MMS;
Εδώ και 2-3 μέρες ΜΟΝΟ με αυτό ασχολούμαι και πιστέψτε με, τα 'χω κάνει όλα!
Έχω ζητήσει 2-3 φορές απ' τη WIND να μου στείλει SMS με τις ρυθμίσεις (που το ΟΜΝΙΑ με ειδοποίησε τις ίδιες φορές ότι άλλαξαν οι ρυθμίσεις στο κινητό), έχω κάνει MANUAL όλες τις ρυθμίσεις step-by-step ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΤΑΤΑ, έχω κάνει τις manual ρυθμίσεις που εδώ στο forum ένα παιδί έχει γράψει...
...και... guess what... ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ σύνδεση ακόμα!
Έχω βάλει (απ' το tutorial του Βασίλη) στις συνδέσεις (Επιλογή ζώνης>Λήψη ρυθμίσεων>GSM 900/1800), ενώ με το NoData έχω ENABLE τα WIND Internet & MMS...
ΤΙ ΛΑΘΟΣ ΚΑΝΩ;
Μπορείτε να με βοηθήσετε, παρακαλώ; (ΚΑΙ ΠΩΣ ΣΒΗΝΩ τα κάμποσα προφίλ που έχω δημιουργήσει και πλέον ΜΠΕΡΔΕΥΟΜΑΙ που βλέπω ένα σορό... WIND Internet;)
Επίσης, αν ξέρει κάποιος, ΤΙ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ χρειάζομαι να φτιάχνω εικόνες φίλων για τις επαφές μου; Υποθέτω, "θηρία" των 240x400 pixels ΜΑΛΛΟΝ όχι, έτσι;

Ευελπιστώ σε απάντησή σας. Τhxs.
(Βασίλη, θα εκτιμούσα δεόντως ένα PM σου... Thxs.)

lupus_hegemonia
28-06-2009, 15:25
ΔΕΝ ΘΕΛΩ με WiFi να συνδέομαι, φίλε Βασίλη!!!
ΜΕ ΑΠΛΟ GPRS θέλω! Μ' αυτό, δεν μπορώ, όσο κι αν προσπαθώ...