PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΔΗΓΟΣ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗΣ ROM's

Σελίδες : 1 [2] 3

Billytheking
23-03-2009, 17:10
το έχω κάνει με 3 διαφορετικούς υπολογιστές με λειτουργικό χπ και συνεχίζει να μην μπορεί να περάση το ραδιο
μόλις πάει να φορτώσει της usb port λέει failed και σταματάει η πρόοδο της εγκαταστάσεις και δεν φτάνει στο μαγικό job donne
και δεν ξέρω τη να κανω
μήπως να πάω στην samsungΔοκίμασε να περάσεις την TurboGR2 απλά και μόνο για να τσεκάρεις αν το phone σου υπάρχει ενεργό στο όμνια ή φλασαρίστικε λάθος και ..... πήγε ...αλλού., σαν και το δικό μου κάποτε.

stoympio
23-03-2009, 22:31
φλάσαρα την ρομ tourboGR2 σύμφωνα με την συμβουλή του φίλου Billytheking και δεν κατορθώνει να ολοκληρώσει την εγκατάσταση του τηλεφώνου σταματάει και δεν βλέπει της usb port
με αποτέλεσμα να μην ολοκληρώνει την εγκατάσταση
έτσι ενώ έχω ένα κομπλέ λειτουργικό δεν έχω τηλέφωνο
δεν ξέρω τη να κάνω
να το πάω στην samsung τη λέτε !!!!!

Billytheking
24-03-2009, 10:46
φλάσαρα την ρομ tourboGR2 σύμφωνα με την συμβουλή του φίλου Billytheking και δεν κατορθώνει να ολοκληρώσει την εγκατάσταση του τηλεφώνου σταματάει και δεν βλέπει της usb port
δεν ξέρω τη να κάνω
Κάνε κάποιες προσπάθειες ακόμα και αν τίποτα......νομίζω ότι η Samsung είναι μονόδρομος.

Αλλά μην ανησυχείς, θα σου το αποκαταστήσουν μέσω εγγύησης. ΠΙΣΤΕΥΩ.
Εμένα μου άλλαξαν πλακέτα, ας είναι καλά τα παιδιά. :rolleyes!::rolleyes!::rolleyes!:

cookd
24-03-2009, 18:38
δεν ξέρω τη να κάνω

Υπάρχει μια περίπτωση να μην σου βλέπει τις usb ports αν έχεις την οθόνη απενεργοποιημένη! Να φροντίσεις η οθόνη να είναι ανοιχτή κατά την διάρκεια του φλασαρίσματος!

stoympio
24-03-2009, 19:20
παιδιά ευχαριστώ για την βοήθεια όλους αλλά σήμερα το πήγα στην samsung
στο σέρβις κοντά στο πολυτεχνείο κοντά στην στουρνάρι όπου με ρώτησαν τη συμβαίνει και εγώ τους είπα την αλήθεια ότι φλάσαρα το τηλέφωνο με μια ρομ
μου απάντησαν ότι αυτό το προτείνει και η samsung άρα δεν είναι κάτι τρομαχτικό άλλα δεν ξέρουν εάν το επισκευάσουν
θα μάθουμε νεότερα σε μια εβδομάδα
ότι νέα έχω θα σας ενημερώνω
τα παιχνίδια έχουν και της συνέπειες τους
και να σκεφτείτε ότι το τηλέφωνο ήταν άψογο αλλά ήθελα να περάσω την τελευταία ρομ του ταριλ αλλά λέω ας περάσω πρώτα την καινούργια την 6,5 και μετά του ταριλ έτσι για να έχουμε κάτι να παίζουμε
και έτσι τώρα δεν έχω να παίξω τίποτα
έχω την φαντασία μου
εν αναμονή

zackary
24-03-2009, 19:42
στο σέρβις κοντά στο πολυτεχνείο κοντά στην στουρνάρι όπου με ρώτησαν τη συμβαίνει και εγώ τους είπα την αλήθεια ότι φλάσαρα το τηλέφωνο με μια ρομ
μου απάντησαν ότι αυτό το προτείνει και η samsung άρα δεν είναι κάτι τρομαχτικό άλλα δεν ξέρουν εάν το επισκευάσουν
και να σκεφτείτε ότι το τηλέφωνο ήταν άψογο αλλά ήθελα να περάσω την τελευταία ρομ του ταριλ αλλά λέω ας περάσω πρώτα την καινούργια την 6,5 και μετά του ταριλ έτσι για να έχουμε κάτι να παίζουμε
έχω την φαντασία μου
εν αναμονή
Μη χάνεις το κουράγιο σου.Η πρώτη αναβάθμιση που έκανα μου πήρε 4 ημέρες και αναρίθμητες προσπάθειες. Eίχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με σένα. Τελικά εμένα δούλεψε...Όταν άλλαξα usb port.:rolleyes!:

Billytheking
24-03-2009, 20:46
έχω την φαντασία μου
εν αναμονή
Το ότι ήσουν ειλικρινής,.... θα φανεί στο αποτέλεσμα του service αν έπαιξε τον ρόλο του.

Πάντως και γω πιστεύω ότι τα παιδιά της Samsung θα στο επαναφέρουν χωρίς κόστος γιατί έτσι τους συμφέρει περισσότερο....

Καλύτερα μερικές άστοχες αναβαθμίσεις και αλλαγή πλακέτας τζάμπα.....παρά να μην το αγοράζει κανένας γιατί δεν θα μπορεί να το πειράξει..;););)

nexus250
02-04-2009, 10:07
:oops: ....... Το εγραψα αλλου.

nectons
02-04-2009, 11:45
Η Samsung τα επισκευάσει εντός εγγύησης. Δεν θα έχεις πρόβλημα. Περιμένουμε να μας πεις την εξέλιξη.

teoter
03-04-2009, 10:52
παμε για την πρωτη αναβαθμιση!αντε κ ο θεος βοηθος!!

teoter
03-04-2009, 11:20
job done!!!!!ευκολο ηταν τελικα,νομιζω!τωρα πως μπορω να δω ποιο firmware εχω κ αν ειναι το σωστο?

cookd
03-04-2009, 11:34
job done!!!!!ευκολο ηταν τελικα,νομιζω!τωρα πως μπορω να δω ποιο firmware εχω κ αν ειναι το σωστο?

Για το firmware θα πας Κύριο Μενού - Ρυθμίσεις - Σύστημα - Έκδοση!

Billytheking
03-04-2009, 16:29
Υπάρχει και ο οδηγός εγκατάστασης και στησίματος ελληνικού (και αγγλικού ) όμνια εδώ (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=7332).

Θα βοηθήσει πιστεύω!! :):):)

stoympio
05-04-2009, 21:19
παιδιά όλα είναι ΟΚ
όλα εντάξει τελικά μου άλλαξαν την πλακέτα
όσο για κόστος ΤΙΠΟΤΑ SAMSUNG KAI PALI SAMSUNG
παιδιά είμαι κατευχαριστημένος με το σέρβις της samsung πολλή καλή εξυπηρέτηση
πως να μην ξανά αγοράσεις μηχάνημα της samsung

η ρομ που φοράει είναι BDHJ2/BDHJ2 ME TIL XXHI4 έχει κανείς άποψή για αυτήν την ρομ για την διάρκεια της μπαταρίας και άλλα τέτοια;;

το ερώτημα τώρα είναι ότι μου την έχει καρφώσει με τη τελευταία ρομ του ταριλ και θέλω να την αλλάξω λέτε να πάνε όλα καλά η να μείνω όπως είναι το μηχάνημα τώρα ;

Billytheking
05-04-2009, 21:23
παιδιά όλα είναι ΟΚ
όλα εντάξει τελικά μου άλλαξαν την πλακέτα
όσο για κόστος ΤΙΠΟΤΑ SAMSUNG KAI PALI SAMSUNG
παιδιά είμαι κατευχαριστημένος με το σέρβις της samsung πολλή καλή εξυπηρέτηση
πως να μην ξανά αγοράσεις μηχάνημα της samsung

η ρομ που φοράει είναι BDHJ2/BDHJ2 ME TIL XXHI4 έχει κανείς άποψή για αυτήν την ρομ για την διάρκεια της μπαταρίας και άλλα τέτοια;;

το ερώτημα τώρα είναι ότι μου την έχει καρφώσει με τη τελευταία ρομ του ταριλ και θέλω να την αλλάξω λέτε να πάνε όλα καλά η να μείνω όπως είναι το μηχάνημα τώρα ;

Καλώς το ''νέο'' όμνια , :):):)

περίμενε λίγο ρε φίλε, χαχαχαχαχα :lol::lol::lol::lol:

σαν και μένα κάνεις και συ,

και γω μετά από 2-3 μέρες από αλλαγή πλακέτας (δωρεάν!!!) το ξαναφλασάρισα. :rolleyes!::rolleyes!::rolleyes!::rolleyes!:

stoympio
06-04-2009, 21:13
λιπών η 3 ήμερες πέρασαν
σήμερα του πέρασα την τελευταία του ταριλ
όλα δούλεψαν τέλια χωρίς πρόβλημα κανένα
να είναι καλα η samsung

xar
07-04-2009, 15:11
ouf job done, παω να κανω hard reset και να δω την πρωτη μου rom πως ειναι ;)

Inguana
09-04-2009, 06:45
:DDD:respect::respect:Το να πουμε οτι εισαι ΘΕΟΣ ειναι παρα πολυ λιγο!!!!!!ΜΠΡΑΒΟ GPAP!!!!!!!!!!!!mpravo!mpravo!mpravo!:thumbsup::th umbsup::thumbsup::D:D:D:respect::respect::respect: :DDD:DDD

otakis
13-04-2009, 15:38
man είσαι σπουδαίος!!!

:thumbsup:

με την ψυχή στο στόμα του φόρεσα πριν 4,5 λεπτά ακριβώς την τελευταία TURBO Gr and the monster killer [BDHJ3_M2D_11-4-09_B2].

ευχαριστώ πολύ για τις ακριβέστατες οδηγίες σου κ την ενθάρρυνση από τους υπολοίπους!!!

:thanks:

ερώτηση:
έχει νόημα να βάλω τα Win 6.5 κ πως?

andreas.d.
16-04-2009, 16:42
τελειως οδηγος τα καταφερα και περασα ελληνικη rom απλα σε 5λεπτα.
σε ευχαριστω πολυ. καλο πασχα σε ολους

Jimmi
16-04-2009, 16:47
τελειως οδηγος τα καταφερα και περασα ελληνικη rom απλα σε 5λεπτα.
σε ευχαριστω πολυ. καλο πασχα σε ολους

Την περασες ρε θηριο κιολας ? Ωραιος!!!! Μπραβο ! Αντε τωρα μπορεις να απολαυσεις το ομνιακι σου χωρις κοληματα στην γλωσσα !! Οτι αλλο θες εδω ειμαστε ! ;)

gpap2004
19-04-2009, 19:33
Τελικά παιδιά, αυτοί που έχουν περάσει ελληνικές ρομ ( Turbo1,2,3) είναι πολύ περισσότεροι από όσοι νομίζουμε!!!!
Αν κρίνω από τα ΡΜ και τα downloads, ο αριθμός από όσους ποστάρουν τελικά, είναι πολύ πολύ πολύ μεγαλύτερος!!!!
Μακάρι μόνο να μας έλεγαν τις παρατηρήσεις τους και τις εντυπώσεις τους , γιατί μόνο έτσι θα βελτιωθεί η ελληνική ρομ!
Η οποία ελληνική ρομ πραγματικά εχει εκτοξευθεί!!!

simos
19-04-2009, 21:38
παιδια οταν λετε αλλαγη πλακετας τι εννοειτε; εγω επειδη δεν ειμαι ευχαριστιμενος με την ευαισθησια της οθονης αν και εχω δοκιμασει τα παντα και οταν λεω τα παντα το εννοω κατεληξα να παραγγειλω οθονη με τον αισθητηρα απο το ebay και να την αλλαξω. μπορει να καλυπτει η εγγυηση την οθονη;

gpap2004
25-04-2009, 18:34
παιδια οταν λετε αλλαγη πλακετας τι εννοειτε; εγω επειδη δεν ειμαι ευχαριστιμενος με την ευαισθησια της οθονης αν και εχω δοκιμασει τα παντα και οταν λεω τα παντα το εννοω κατεληξα να παραγγειλω οθονη με τον αισθητηρα απο το ebay και να την αλλαξω. μπορει να καλυπτει η εγγυηση την οθονη;
Σαφώς και όχι!
Ποιός θα στην περάσει;
Και πες μας αν έχει αποτέλεσμα!
Δηλαδή έβαλες την ελληνική TurboGR Semilite ή την NoWidgets και δεν έμεινες ευχαριστημένος στο touch;:rolleyes!: Ξερω ότι θες ΒΤ και δεν βάζεις ελληνικές, αλλά απο περιέργεια ρωτάω.:)

Ayios
26-04-2009, 10:23
καλημερα εχω μια ερωτηση προσπαθω να αλλαξω την ρομ μου αλλα η ρομ που κατεβαζω ειναι σε μορφη RAR και οχι σε EXE με αποτελεσμα να μην μπορει να γινει εγκατασταση
τι κανω λαθος ??
ευχαριστω

kosthsth
26-04-2009, 10:32
Καλημέρα.Κάνε αποσυμπίεση το rar και μέσα στον φάκελλο θα δεις το αρχείο exe

Ayios
26-04-2009, 10:42
thanks αλλα που? οπως το κατεβασα στο pc μου δεν ανοιγει ! να το βαλω στο ομνια ?

kosthsth
26-04-2009, 11:01
Βρες στο Ιντερνετ το προγραμμα winrar κατέβασε το δοκιμαστικά εγκατέστησε το στο pc και μετά θα μπορέσεις να ανοίξεις το rar

ErEtZuM
26-04-2009, 11:09
Επειδη δεν δειχνεις απολυτα εξοικοιωμενος με καποια πραγματα, και εφοσον θες οπωσδηποτε να αλλαξεις ρομ, φροντισε να ακολουθησεις ΠΙΣΤΑ, κατα γραμμα τις οδηγιες για αλλαγη ρομ που αναγραφονται στην αρχη του θεματος.
Αν δεν εισαι σιγουρος για το τι κανεις, καλυτερα να μην το επιχειρησεις γιατι αν δεν γινει κατι σωστα υπαρχει κινδυνος να καταστρεψεις το τηλεφωνο

gpap2004
26-04-2009, 11:10
καλημερα εχω μια ερωτηση προσπαθω να αλλαξω την ρομ μου αλλα η ρομ που κατεβαζω ειναι σε μορφη RAR και οχι σε EXE με αποτελεσμα να μην μπορει να γινει εγκατασταση
τι κανω λαθος ??
ευχαριστω
Κάνε αυτά που πολύ σωστά σου είπε ο φίλος kosthsth, αλλά σιγουρέψου οτι διάβασες καλά τον οδηγό . Επίσης θέλει κάποια σχετική εξοικείωση με τα windows τόσο σε επίπεδο PC ,όσο και PPC. Εχεις να βάλεις drivers, activesync κ.λ.π. και θέλει πολύ προσοχή.:)

ΕDIT: με πρόλαβε ο Eretzum..:)

Ayios
26-04-2009, 11:37
ευχαριστω ολους για την βοηθεια
αυτο μου ελειπε τελικα το winrar .
τωρα μπορω ανετα τα καψω το ομνια μου !!!!!!!!!

gpap2004
26-04-2009, 11:41
ευχαριστω ολους για την βοηθεια
αυτο μου ελειπε τελικα το winrar .
τωρα μπορω ανετα τα καψω το ομνια μου !!!!!!!!!
Όχι , μην το κάψεις!!:heat: :lol::lol::lol:

Ayios
26-04-2009, 12:11
θα προσπαθησω . αντε και οταν με το καλο κατεβεις προς κυπρο μερια θα σε κερασω κυπριακους μεζεδες....
....... και φιλοξενια

thanos63196
26-04-2009, 15:38
καλησπερα ξεκινησα να κανω αναβαθμιση rom turbo gr-3 και μου εχει μεινει εδω και 10 λεπτα στο 10% ξερει κανειs τι κανω τωρα?????

gpap2004
26-04-2009, 18:59
θα προσπαθησω . αντε και οταν με το καλο κατεβεις προς κυπρο μερια θα σε κερασω κυπριακους μεζεδες....
....... και φιλοξενια
:thanks:

καλησπερα ξεκινησα να κανω αναβαθμιση rom turbo gr-3 και μου εχει μεινει εδω και 10 λεπτα στο 10% ξερει κανειs τι κανω τωρα?????
Προχώρησε;

thanos63196
26-04-2009, 20:34
oχι δεν προχωρησε ..απελπιστηκα τελικα κ του εκανα ακυρωση... δεν εγινε ζημια τυχεροs ειμαι..απλωs εγινε HARD RESET..

leoman
26-04-2009, 21:55
Σταθηκεs τυχεροs την επομενη φορα αλλαξε θυρα USB για να μην εχειs παλι προβλημα, απο θυρα την ειχα παθει και εγω μια φορα και τεζα το omnia.

simos
26-04-2009, 22:52
στεφανε πραγματικα τα δοκιμασα ολα και δεν εχω τα αναμενομενα στο θεμα ευαισθησιας της οθονης . σχετικα με την οθονη εχω βρει μια σελιδα με λεπτομερειες πως μπορεις να την αλλαχεις. ή θα επιχειρισω μονος ή θα παω σε ενα τεχνικο να την αλλαξω. δες εδω.http://www.pdamobiz.com/forum/forum_posts.asp?TID=200610&PN=1

gpap2004
26-04-2009, 23:04
στεφανε πραγματικα τα δοκιμασα ολα και δεν εχω τα αναμενομενα στο θεμα ευαισθησιας της οθονης . σχετικα με την οθονη εχω βρει μια σελιδα με λεπτομερειες πως μπορεις να την αλλαχεις. ή θα επιχειρισω μονος ή θα παω σε ενα τεχνικο να την αλλαξω. δες εδω.http://www.pdamobiz.com/forum/forum_posts.asp?TID=200610&PN=1
Ενδιαφέρον, αλλά δεν το εμπιστεύομαι. Και πως θα συνεργάζεται με το hardware; Και ο τεχνίτης στις φωτό το πιανει χωρις μονωτικά γάντια, με στατικό ηλεκτρισμό..

Ελληνική δοκίμασες ;

Αγγλική L3 Taril δοκίμασες;

simos
26-04-2009, 23:14
για να ειμαι ειλικρινης ελληνικη δεν δοκιμασα αφου θελω το ΒΤ να δουλευει στο αυτοκινητο.πριν κανω την αλλαγη ομως θα την δοκιμασω για να λυσω την απορια μου αν πραγματι φταιει η οθονη . η ρομ που εχω τωρα ειναι αυτη
NΕΑ ROM ΑΠΟ ΤΟΝ Khuanchai

Update: Omnia M2D Full version build 21198 (30 March 2009)

From users' request, I made another version for this build:
1. TouchFlo2D full version
2. Audiomanager, Photoalbum, and Googlemaps added
3. All others: same as Omnia M2D Lite build 21198 version 2

Result: Total/Free storage memory=129/110 MB. http://www.modaco.com/style_emoticons/default/smile.gif

Download link:
1. Omnia TouchFlo2D Lite build 21198 version 2 (minor changes) (http://rapidshare.com/files/214952496/Khuanchai_Omnia_M2D_Lite_21198_v2.zip)
2. Omnia TouchFlo2D Full build 21198 (http://rapidshare.com/files/215153194/Khuanchai_Omnia_M2D_Full_21198.zip)

εβαλα την full .
πια η αποψη σου για αυτην. (το ΒΤ δουλευει αψογα παντως)

gpap2004
27-04-2009, 10:12
για να ειμαι ειλικρινης ελληνικη δεν δοκιμασα αφου θελω το ΒΤ να δουλευει στο αυτοκινητο.πριν κανω την αλλαγη ομως θα την δοκιμασω για να λυσω την απορια μου αν πραγματι φταιει η οθονη . η ρομ που εχω τωρα ειναι αυτη
NΕΑ ROM ΑΠΟ ΤΟΝ Khuanchai

Update: Omnia M2D Full version build 21198 (30 March 2009)

From users' request, I made another version for this build:
1. TouchFlo2D full version
2. Audiomanager, Photoalbum, and Googlemaps added
3. All others: same as Omnia M2D Lite build 21198 version 2

Result: Total/Free storage memory=129/110 MB. http://www.modaco.com/style_emoticons/default/smile.gif

Download link:
1. Omnia TouchFlo2D Lite build 21198 version 2 (minor changes) (http://rapidshare.com/files/214952496/Khuanchai_Omnia_M2D_Lite_21198_v2.zip)
2. Omnia TouchFlo2D Full build 21198 (http://rapidshare.com/files/215153194/Khuanchai_Omnia_M2D_Full_21198.zip)

εβαλα την full .
πια η αποψη σου για αυτην. (το ΒΤ δουλευει αψογα παντως)

Καλή είναι. Την ειχα δοκιμάσει. Και καλό touch έχει. Και αφου δουλευει το ΒΤ , μια χαρά! Τωρα το ομνια ποτε δεν θαναι iphone στην ευαισθησία. Αλλά και το iphone δεν ειναι ΟΜΝΙΑ!!!!

iakinthos
04-05-2009, 08:17
Παιδιά γεια σας και από εμένα. Είμαι νέος στο φόρουμ και γνώστης πολύ λίγων πραγμάτων πάνω στο Omnia αλλά με τις δικές σας γνώσεις με έχετε βάλει στο κλίμα πολύ γρήγορα. Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους για την μεγάλη σας βοήθεια και προσφορά γνώσεων. Καλή συνέχεια.

gpap2004
04-05-2009, 08:56
Παιδιά γεια σας και από εμένα. Είμαι νέος στο φόρουμ και γνώστης πολύ λίγων πραγμάτων πάνω στο Omnia αλλά με τις δικές σας γνώσεις με έχετε βάλει στο κλίμα πολύ γρήγορα. Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους για την μεγάλη σας βοήθεια και προσφορά γνώσεων. Καλή συνέχεια.
καλως ηρθες και ευχόμαστε να βρεις χρήσιμα πράγματα εδω και να μεγαλωσουμε την παρεα μας! Μην διστασεις να ρωτησεις ό,τι δεν μπορεσεις να βρεις στο φορουμ ή οποιες αποριες σου δημιουργηθούν!:)

KASTELI
20-05-2009, 05:19
Καλημέρα και συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά σου.
Θέλω να ρωτήσω αν πρέπει να αφαιρέσουμε την κάρτα sim πριν ξεκινήσουμε την διαδικασία αντικατάστασης της rom.
Ευχαριστώ πολύ...

leoman
20-05-2009, 06:17
Καλημέρα και συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά σου.
Θέλω να ρωτήσω αν πρέπει να αφαιρέσουμε την κάρτα sim πριν ξεκινήσουμε την διαδικασία αντικατάστασης της rom.
Ευχαριστώ πολύ... Οχι δεν χρειαζεται να την αφαιρεσουμε.

Gxarkamd
20-05-2009, 09:42
Καλημέρα και από εμένα .Πολύ καλή δουλειά και επειδή θα είναι η πρώτη μου απόπειρα να κάνω μια ερώτηση . Οταν λες
8. ΤΩΡΑ: Συνδέστε ΑΝΟΙΧΤΟ το τηλέφωνό σας με το PC και αφήστε το να βρεί το activesync και να συνδεθεί.
Να βάλουμε και τον κωδικό για την SIM ή απλώς να το ανοίξουμε ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση .

Gioher
20-05-2009, 10:26
Καλημέρα και από εμένα .Πολύ καλή δουλειά και επειδή θα είναι η πρώτη μου απόπειρα να κάνω μια ερώτηση . Οταν λες
8. ΤΩΡΑ: Συνδέστε ΑΝΟΙΧΤΟ το τηλέφωνό σας με το PC και αφήστε το να βρεί το activesync και να συνδεθεί.
Να βάλουμε και τον κωδικό για την SIM ή απλώς να το ανοίξουμε ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση .

To activesync βλέπει τη συσκευή είτε έχεις βάλει είτε δεν έχεις βάλει PIN.

Καλή επιτυχία!

kage
22-05-2009, 07:05
2α. Απενεργοποιήστε οποιοδήποτε firewall έχετε, αν έχετε!

3. Να μην έχετε συνδεδεμένο άλλο USB σε κάποια θύρα.

2.να υποθεσω πως μιλαμε μονο για firewall sto pc(zonealarma,twn xp/vista?)κ οχι κ του ρουτερ..
3.βγαζουμε δηλ κ Πληκτρολογια-mouse?

Billytheking
22-05-2009, 09:30
2.να υποθεσω πως μιλαμε μονο για firewall sto pc(zonealarma,twn xp/vista?)κ οχι κ του ρουτερ..
3.βγαζουμε δηλ κ Πληκτρολογια-mouse?
όχι όχι, πληκτρολόγια και άλλα......

αν απενεργοπιοήσεις τον antivirus και τον Firewall σου (και αυτό για καθαρά προληπτικούς λόγους -Windows βλέπεις),

αρκεί για μια ασφαλέστατη αναβάθμιση. :):)

syrianos
28-05-2009, 12:17
ένα μεγάλο ευχαριστώ και από έμενα τα πάντα τέλεια και πάλι ευχαριστώ

a_kala_eisai
30-05-2009, 19:55
Γεια σας παιδια. Λοιπον ειμαι καινουριος στην παρεα σας αλλα (ειναι αληθεια) ειναι ενα απο τα καλυτερα site της ελλαδος. Απορω πως δεν το ηξερα τοσο καιρο. Λοιπον μολις αγορασα ενα omnia απο το e-bay και φυσικα ειναι με αγγλικο μενου. Θα ηθελα λοιπον να με βοηθησετε να βαλω το καλυτερο δυνατο λογισμικο και με ελληνικα αλλα το προβλημα ειναι οτι ο υπολογιστης μου εχει τα vista και επισης το αλλο προβλημα ειναι οτι δεν ξερω απολυτος τιποτα πως να κανω αναβαθμιση στο κινητο.

Billytheking
30-05-2009, 21:38
Γεια σας παιδια. Λοιπον ειμαι καινουριος στην παρεα σας αλλα (ειναι αληθεια) ειναι ενα απο τα καλυτερα site της ελλαδος. Απορω πως δεν το ηξερα τοσο καιρο. Λοιπον μολις αγορασα ενα omnia απο το e-bay και φυσικα ειναι με αγγλικο μενου. Θα ηθελα λοιπον να με βοηθησετε να βαλω το καλυτερο δυνατο λογισμικο και με ελληνικα αλλα το προβλημα ειναι οτι ο υπολογιστης μου εχει τα vista και επισης το αλλο προβλημα ειναι οτι δεν ξερω απολυτος τιποτα πως να κανω αναβαθμιση στο κινητο.
Καλώς όρισες φίλε μου και καλορίζικο το όμνιά σου!!!! :):):):)

Λοιπόν, πρώτα απ' όλα (αν δεν το έχεις κάνει), είναι να πας εδώ (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=7427) ή εδώ (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?p=27103#post27103)!! (για ελληνική ROM) που έχει ένα κάρο πράγματα να δεις και να εφαρμόσεις.

Μετά, πάνε εδώ (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=10167) και εδώ (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=6664).

Και έχει πολύ συνέχεια!!! :):):):)

gpap2004
31-05-2009, 11:05
Εγινε ένα UPDATE στον οδηγό παιδιά. Σημαντική η παρατηρηση του Gioher , πως το PC μας ΧΡ πρέπει να έχει USB 2.0 ΚΑΙ ΟΧΙ USB 1.1 , που είναι μια αιτία δυσλειτουργίας και καψίματος του ΟΜΝΙΑ!

Gioher, :respect:

jrn23
14-06-2009, 22:34
παιδιά δοκιμάζω και εγώ να εγκαταστήσω το activesync 4.5(windows xp pro sp3) αλλά δε γίνεται εγκατάσταση...πρέπει να έχω sp2? υπάρχει πρόβλημα με το sp3?

Billytheking
14-06-2009, 23:27
παιδιά δοκιμάζω και εγώ να εγκαταστήσω το activesync 4.5(windows xp pro sp3) αλλά δε γίνεται εγκατάσταση...πρέπει να έχω sp2? υπάρχει πρόβλημα με το sp3?
Όχι φίλε μου.

Και γω σε ΧΡ sp3 το έχω εγκαταστήσει και είναι μια χαρά!!!

Κάτι με το PC σου τρέχει άσχετο με το SP3.

jrn23
17-06-2009, 01:39
όταν έρθει η στιγμή να κάνω hard reset το τηλέφωνο να κάνω και την αποθήκη ή μόνο τη μνήμη του τηλεφώνου? έχει σημασία? ρωτάω γιατί προς το παρόν έχω κρατήσει backup μόνο επαφές και μηνύματα και έχω κάποια πράγματα(mp3 κ.α.) στην αποθήκη...ευχαριστώ...

le_bron
17-06-2009, 03:01
κανε μονο στου κινητου δεν τρεχει κατι

kostakiss
06-07-2009, 10:24
επειδη θελω να το παω στο σερβις,παιζει να υπαρχει προβλημα αν ξαναβαλω την οφισιαλ ρομ(που καλυπτει η εγγυηση) ?

ipal
14-07-2009, 17:03
σε cosmote με BDHJ1/MAHJ1 ποια ρομ ταιριαζει καλυτερα? sim βαζω και κοτε & wind.
επισης προτιμαω αγγλικο μενου... αλλα στα ξενα φορουμ δε βγαζω ακρη.

EchiDNA
14-07-2009, 18:27
σε cosmote με BDHJ1/MAHJ1 ποια ρομ ταιριαζει καλυτερα? sim βαζω και κοτε & wind.
επισης προτιμαω αγγλικο μενου... αλλα στα ξενα φορουμ δε βγαζω ακρη.
Ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=10167) και εδώ (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=6664) και αν έχεις πρόβλημα τα ξαναλέμε!
Επίσης εδώ (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=10889) θα βρείς την καλύτερη ελληνική ROM!!!
Για αγγλική μπορείς να βάλεις αυτή (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=10583)
:)

ipal
14-07-2009, 21:06
με το 1.καλέστε το *#1546792*#
2.επιλέξτε Preconfiguration
3.βάλτε τον κωδικό *#81230*#
4.επιλέξτε για default operator Singapore''

μπορω να περασω ετσι ρομ απο samsung.com ?
αυτη να κολλησει το update δυσκολο?

γιατι ο μονος λογος που δε περναω rom εδω & 2 μηνες ειναι γιατι & στα 2 service μου ειπαν οτι δεν αναλαμβανουν μπρικαρισμενα ομνια & οτι μαλλον δε 8α βγει αλλη ρομ ΚΟΤΕ.

η BDHJ1/MAHJ1 μου δεν υπαρχει οnline , σωστα?

επισης καποιος ειχε γραψει οτι στο Γερμανο του αλλαξανε κολλημενο απο ρομ ομνια. εμενα μου ειπαν οτι πια πανε στα service της samsung για ελεγχο...

thanos63196
08-08-2009, 19:18
σε ευχαριστω..

lupus_hegemonia
08-08-2009, 20:00
με το 1.καλέστε το *#1546792*#
2.επιλέξτε Preconfiguration
3.βάλτε τον κωδικό *#81230*#
4.επιλέξτε για default operator Singapore''

μπορω να περασω ετσι ρομ απο samsung.com ?
αυτη να κολλησει το update δυσκολο?

γιατι ο μονος λογος που δε περναω rom εδω & 2 μηνες ειναι γιατι & στα 2 service μου ειπαν οτι δεν αναλαμβανουν μπρικαρισμενα ομνια & οτι μαλλον δε 8α βγει αλλη ρομ ΚΟΤΕ.

η BDHJ1/MAHJ1 μου δεν υπαρχει οnline , σωστα?

επισης καποιος ειχε γραψει οτι στο Γερμανο του αλλαξανε κολλημενο απο ρομ ομνια. εμενα μου ειπαν οτι πια πανε στα service της samsung για ελεγχο...

Ρε παίδες... αυτό το πράγμα με την αλλαγή τοποθεσίας, ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΩ ΑΚΟΜΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ!!! Για τι πράγμα είναι;;;

teox
09-08-2009, 17:08
καλησπέρα.διαβάζοντας τον οδηγό εγκατάστασης rom που έχετε φτιάξει αποφάσισα να πραγματοποιήσω αλλαγή rom στο omnia μου.απλά ήθελα να ρωτήσω κάτι:το laptop που θα χρησιμοποιήσω έχει windows xp home ediition 2002 service pack 2.είναι κατάλληλα για την αλλαγή της rom?

Billytheking
09-08-2009, 17:13
καλησπέρα.διαβάζοντας τον οδηγό εγκατάστασης rom που έχετε φτιάξει αποφάσισα να πραγματοποιήσω αλλαγή rom στο omnia μου.απλά ήθελα να ρωτήσω κάτι:το laptop που θα χρησιμοποιήσω έχει windows xp home ediition 2002 service pack 2.είναι κατάλληλα για την αλλαγή της rom?
Ακριβώς έτσι όπως θα πρέπει να είναι για μια επιτυχημένη αναβάθμιση.

Απλά, πρέπει να βάλεις το Microsoft ActiveSync 4.5 (XP) και τον Samsung Modem Driver XP.

Να βεβαιωθείς ότι το όμνιά σου συγχρονίζεται με το Laptop σου και μετά προχώρα άφοβα.

teox
09-08-2009, 19:20
Βασιλιά Billy ευχαριστώ για την απάντηση.έχω ακόμα μια απορία.ακολουθώντας τα αρχικά βήματα όλα είναι κατανοητά.στο σημείο όπου θα πατήσω το αρχείο exe. μετά κλείνω αμέσως το omnia ή θα εμφανιστεί μήνυμα στην οθόνη του laptop για το πότε ακριβώς θα το απενεργοποιήσω?

lupus_hegemonia
09-08-2009, 20:12
Ρε παίδες... αυτό το πράγμα με την αλλαγή τοποθεσίας, ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΩ ΑΚΟΜΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ!!! Για τι πράγμα είναι;;;

Tελικά... πείτε μου, ρε παιδιά... ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ την τοποθεσία; Σε τι αποσκοπεί;

cave_man
10-08-2009, 20:49
Θα προσπαθήσω για πρώτη φορά να αλλάξω τη ρομ. Λέτε να τα καταφέρω η θα το κάψω.?

Billytheking
11-08-2009, 17:58
Βασιλιά Billy ευχαριστώ για την απάντηση.έχω ακόμα μια απορία.ακολουθώντας τα αρχικά βήματα όλα είναι κατανοητά.στο σημείο όπου θα πατήσω το αρχείο exe. μετά κλείνω αμέσως το omnia ή θα εμφανιστεί μήνυμα στην οθόνη του laptop για το πότε ακριβώς θα το απενεργοποιήσω?
Αν και ετεροχρονισμένα/καθυστερημένα (λόγω δουλειάς :() σου απαντάω ότι δεν πολύ κατάλαβα τι εννοείς, αλλά ο οδηγός του gpap είναι τόσο σαφής, που δεν σου αφήνει περιθώρια για στραβοτιμονιές.
Πιο πολύ η δική σου διστακτικότητα και βεβαίως η πρώτη φορά....., είναι που σου δυσκολεύουν τα πράγματα. Πολύ φυσικό βεβαίως και συνέβη σε όλους μας :rolleyes!::rolleyes!:.

Πάντως, πιστεύω ότι θα το έχεις καταφέρει ήδη. :):):)

teox
12-08-2009, 11:04
this is my night!!εκτός απροόπτου σήμερα το απόγευμα-βράδυ θα επιχειρήσω την αλλαγή της rom.billytheking συγγνώμη για τις πολλαπλές ερωτήσεις που κάνω απλά θέλω να νιώσω σίγουρος ότι δε κάψω το ομνιάκι μου.θα προσπαθήσω να γίνω πιο σαφής.μετά το βήμα 8 πρέπει να ξεκινήσω το αρχείο .exe.απενεργοποιώ το κινητό αμέσως αφου τρέχω το exe και στη συνέχεια πάλι το ενεργοποιώ αμέσως?και μια τελευταία ερώτηση.κατά τη διάρκεια της αναβάθμισης πειράζει αν απενεργοποίησω το Internet{θα έχω κατεβάσει το activ sync+drivers νωρίτερα}?ευχαριστώ για την υπομονή που έχεις δείξει στα ερωτήματα μου!

Billytheking
12-08-2009, 15:29
this is my night!!εκτός απροόπτου σήμερα το απόγευμα-βράδυ θα επιχειρήσω την αλλαγή της rom.billytheking συγγνώμη για τις πολλαπλές ερωτήσεις που κάνω απλά θέλω να νιώσω σίγουρος ότι δε κάψω το ομνιάκι μου.θα προσπαθήσω να γίνω πιο σαφής.μετά το βήμα 8 πρέπει να ξεκινήσω το αρχείο .exe.απενεργοποιώ το κινητό αμέσως αφου τρέχω το exe και στη συνέχεια πάλι το ενεργοποιώ αμέσως?και μια τελευταία ερώτηση.κατά τη διάρκεια της αναβάθμισης πειράζει αν απενεργοποίησω το Internet{θα έχω κατεβάσει το activ sync+drivers νωρίτερα}?ευχαριστώ για την υπομονή που έχεις δείξει στα ερωτήματα μου!
Αν και εγώ έχω κάνει επιτυχείς αναβαθμίσεις με όλα τα "απαγορευμένα" ... ανοιχτά!!! :oops::oops: (τα ξέχασα....:wacko:),

σου συνιστώ, εσύ να τα έχεις όλα απενεργοποιημένα (internet, antivirus, firewall,media player,....) OΛΑ.

Καλή επιτυχία, (που είναι σίγουρη) :):):)

lupus_hegemonia
12-08-2009, 15:42
Bάσια... ΠΟΙΕΣ δικές Rom, εννοεί το παραπάνω παληκάρι;
ΓΙΑΤΙ δεν "έχω τιμήσει" ακόμα τις δικές σου;;;

Billytheking
12-08-2009, 15:46
Bάσια... ΠΟΙΕΣ δικές Rom, εννοεί το παραπάνω παληκάρι;
ΓΙΑΤΙ δεν "έχω τιμήσει" ακόμα τις δικές σου;;;
Δεν εννοεί δικές μου.

Αν παρατηρήσεις , μετά το ...rom έχει τελεία.

Αλλά για την ιστορία, κοίτα την υπογραφή μου και αν ανατρέξεις στο σχετικά πρόσφατο παρελθόν του forum μας, θα καταλάβεις.

lupus_hegemonia
12-08-2009, 15:48
A!!! Nαι! Η... "Λειψή"!... Την έχω κατεβάσει... Θα "παίξω" μαζί της, σε καμιά-δυο μέρες!

teox
13-08-2009, 09:40
Καλημέρα!job none.τελικά η διαδικασία ακολουθώντας τον οδηγό ήταν πανεύκολη.αρχικά ο μόνος ανασταλτικός παράγοντας ήταν το άγχος της πρώτης φοράς.όποιος έχει τον ίδιο φόβο ας τον ξεπεράσει.η επιτυχής εγκατάσταση είναι παιχνιδάκι{όπως αποδείχτηκε}αρκεί να ακολουθήσει κανείς τον σπουδαίο αυτόν οδηγό.ευχαριστώ όλους στο thread αυτό που με τις ερωτήσεις και τις υποδείξεις τους συνέβαλαν στη επιτυχή αλλαγή της rom.ευχαριστώ για ακόμα μια φορά.

lupus_hegemonia
13-08-2009, 11:01
Φίλε "teox", να δεις εγώ τη άγχος είχα τη πρώτη φορά, πριν 2 'βδομάδες περίπου...
Από τότε... ανά 3 μέρες αλλάζω Rom!!!

Tiburon
13-08-2009, 12:19
Πως μπορω να δω ποια ROM εχω????

Και που μπορω να βρω αλλες διαθεσιμες?

Θα παρακαλουσα και εδω με PM διοτι ξεκινανε διακοπουλες και φευγουμε!!!!!

Billytheking
13-08-2009, 14:52
Πως μπορω να δω ποια ROM εχω????

Και που μπορω να βρω αλλες διαθεσιμες?

Θα παρακαλουσα και εδω με PM διοτι ξεκινανε διακοπουλες και φευγουμε!!!!!
Πήγαινε, ρυθμίσεις/σύστημα/έκδοση και θα δεις ποια ROM φοράς.

Για ROM διαθέσιμες, εδώ: http://www.bytheway.gr/portal2/forum/forumdisplay.php?f=125

Καλές διακοπές!!! :):):):)

cave_man
13-08-2009, 18:15
Να κανω 2 ερωτήσεις
1 ποια είναι η τελευταία και καλύτερη ρομ.?
2 τι είναι τα ράδιο (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=12164).?

Κουκλάκις
13-08-2009, 18:36
Να κανω 2 ερωτήσεις
1 ποια είναι η τελευταία και καλύτερη ρομ.?
2 τι είναι τα ράδιο (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=12164).?

Η τελευταια και καλυτερη ρομ φιλε μου ειναι η κατοσταρα του Στεφανου με απειρες δοκιμες και χωρις κανενα bag ριξε μια ματια εδω (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=10889)
Και τα ραδιο ειναι αυτα που κανονιζουν την ποιοτητα του σηματος ομιλιας και gps αναλογα τον παροχο σου βαζεις και το αναλογο ραδιο:)

cave_man
13-08-2009, 18:42
δεν το εχει η ρομ.? πρεπει να το περασο εχτρα.?

Κουκλάκις
13-08-2009, 18:45
δεν το εχει η ρομ.? πρεπει να το περασο εχτρα.?

Καλητερα θα βαλεις ρομ κομπλε που δινει ο Στεφανος μαζι με ραδιο:)

cave_man
13-08-2009, 19:01
thanks man. το βραδυ εχουμε αλλαγη.:)

lupus_hegemonia
13-08-2009, 19:28
"Σπηλαιάνθρωπε"... τι provider έχεις; Τι σύνδεση έχεις;... Ανάλογα με τη σύνδεσή σου, προτιμάς και ανάλογο ράδιο.
Όσο αφορά την αναβάθμιση... δεν υπάρχει λόγος φόβου. ΠΕΡΝΑΣ τη Rom, ΠΕΡΝΑΣ το ράδιο στο "καπάκι"! Δεν έχεις πρόβλημα, ΙΔΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ είναι, φίλε.
Αν έχεις Cosmo, μάλλον ο Στεφ θα βοηθήσει... Νομίζω εκείνος έχει Cosmo. Πάντως, μιλάμε για Β1.
Αν έχεις σαν εμένα Wind, εγώ βοηθώ (έχω αλλάξει μέχρι τώρα... 12 Roms και ΟΛΑ τα ράδιο, πλην του PU!!!) και ΦΥΣΙΚΑ ο Βασίλης, που κι εκείνος είναι "Ανεμοδαρμένος" σαν εμένα. Mάλλον στο B2 πας.
Για Voda, δεν έχω ΙΔΕΑ! Η Ζωή έχει;;; Δεν θυμάμαι... Πάντως, για D1 μιλάμε.

ΤΑ ΛΕΩ ΣΩΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ; ΤΑ ΛΕΩ ΚΑΛΑ, Ο "ΝΕΟΣ";!

lupus_hegemonia
13-08-2009, 19:32
Στέφανε... ΜΟΛΙΣ ΤΩΡΑ "ΔΑ", κατέβασα τη τελευταία αγγλική με .exe αρχείο εκτελέσιμο, αυτό που μας ετοίμασες - και "θενκς" κι από μένα γι' αυτό.
ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ... Σιγκαπούρη κι άλλες τρίχες αυτή η Rom, έτσι;;;

cave_man
13-08-2009, 19:42
"Σπηλαιάνθρωπε"... τι provider έχεις; Τι σύνδεση έχεις;... Ανάλογα με τη σύνδεσή σου, προτιμάς και ανάλογο ράδιο.
Όσο αφορά την αναβάθμιση... δεν υπάρχει λόγος φόβου. ΠΕΡΝΑΣ τη Rom, ΠΕΡΝΑΣ το ράδιο στο "καπάκι"! Δεν έχεις πρόβλημα, ΙΔΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ είναι, φίλε.
Αν έχεις Cosmo, μάλλον ο Στεφ θα βοηθήσει... Νομίζω εκείνος έχει Cosmo. Πάντως, μιλάμε για Β1.
Αν έχεις σαν εμένα Wind, εγώ βοηθώ (έχω αλλάξει μέχρι τώρα... 12 Roms και ΟΛΑ τα ράδιο, πλην του PU!!!) και ΦΥΣΙΚΑ ο Βασίλης, που κι εκείνος είναι "Ανεμοδαρμένος" σαν εμένα. Mάλλον στο B2 πας.
Για Voda, δεν έχω ΙΔΕΑ! Η Ζωή έχει;;; Δεν θυμάμαι... Πάντως, για D1 μιλάμε.

ΤΑ ΛΕΩ ΣΩΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ; ΤΑ ΛΕΩ ΚΑΛΑ, Ο "ΝΕΟΣ";!
vodafone εχω.

lupus_hegemonia
13-08-2009, 20:15
Ε... αφού έχεις "Βόδι", θα βάλεις D1. Απ' όσο ξέρω κι έχω διαβάσει καμιά... 10ριά τόμους σελίδες, εδώ στο forum!
Κοίτα, φίλε... ΔΥΣΤΥΧΩΣ ή ΕΥΤΥΧΩΣ, μόνος σου πρέπει να πειραματιστείς!
Ακούς (διαβάζεις) ένα κάρο πράγματα, οκ;
Άλλα αρνητικά και άλλα (ΠΟΛΛΑ!) θετικά, για το κάθε τι.
ΑΝ ΔΕΝ δοκιμάσεις να... "πάθεις" (εννοώ, να δεις τι "τρέχει" με τη Rom/radio/πρόγραμμα), ΔΕΝ θα μάθεις!
Π.χ. ένα σορό άτομα εκθιάζουν το S2U2 ή λένε τα καλύτερα για το SPB 3 ή για το TouchShell... ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ, τα έβαλα, τα "έπαιξα", τα "σούταρα"!
Απλό είναι...

cave_man
13-08-2009, 20:41
Ε... αφού έχεις "Βόδι", θα βάλεις D1. Απ' όσο ξέρω κι έχω διαβάσει καμιά... 10ριά τόμους σελίδες, εδώ στο forum!
Κοίτα, φίλε... ΔΥΣΤΥΧΩΣ ή ΕΥΤΥΧΩΣ, μόνος σου πρέπει να πειραματιστείς!
Ακούς (διαβάζεις) ένα κάρο πράγματα, οκ;
Άλλα αρνητικά και άλλα (ΠΟΛΛΑ!) θετικά, για το κάθε τι.
ΑΝ ΔΕΝ δοκιμάσεις να... "πάθεις" (εννοώ, να δεις τι "τρέχει" με τη Rom/radio/πρόγραμμα), ΔΕΝ θα μάθεις!
Π.χ. ένα σορό άτομα εκθιάζουν το S2U2 ή λένε τα καλύτερα για το SPB 3 ή για το TouchShell... ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ, τα έβαλα, τα "έπαιξα", τα "σούταρα"!
Απλό είναι...
Φίλε δεν μιλάμε για ένα απλό πρόγραμμα αλλά για αλλαγή ρομ την οποία μπορεί να κάνω μλκ και να το κάψω. Ξέρω ότι ο φίλος μας ο gpap2004 έκανε ένα φοβερό οδηγό αλλαγής ρομ αλλά σαν πρωτάρης έχω το φόβο μην κάψω το όμνια η κάνω βλακια.
Και τη μόνη απορία που είχα είναι αυτή για τα ράδιο.

Κουκλάκις
13-08-2009, 20:50
Φίλε δεν μιλάμε για ένα απλό πρόγραμμα αλλά για αλλαγή ρομ την οποία μπορεί να κάνω μλκ και να το κάψω. Ξέρω ότι ο φίλος μας ο gpap2004 έκανε ένα φοβερό οδηγό αλλαγής ρομ αλλά σαν πρωτάρης έχω το φόβο μην κάψω το όμνια η κάνω βλακια.
Και τη μόνη απορία που είχα είναι αυτή για τα ράδιο.

Φιλε cave_man δεν χρειαζετε να ανχωνεσε δεν θα το καψεις το εργαλειο απλα θα διαβασεις πιο προσεχτηκα τον οδηγο και θα ξεκινησης δεν ειναι τιποτα αν καπου προβληματιστης στηλε πμ:)

cave_man
13-08-2009, 20:54
..........

lupus_hegemonia
13-08-2009, 21:16
EAN KANEIΣ Ο,ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ λέει ο Στέφανος... δεν θα κάψεις ΤΙΠΟΤ' ΑΛΛΟ, εκτός απ' τα... δάκτυλά σου, που θα κρατάς το τσιγάρο!
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ "γκουρού" σαν τα παιδιά εδώ... Είναι ΤΟ ΠΡΩΤΟ μου WinMo κινητό, το οποίο το 'χω περί τις... 35 μέρες! Είμαι δηλαδή, "γκαούδη", "νέοπας", "ψάρακας", "γιοκαρίνης", "στραβάδι" κτλ.! Είχα ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ φοβίες με 'σένα, φίλε... Ο,ΤΙ και να μου έλεγαν για να με καθησυχάσουν, δεν "σκάμπαζα" και φοβόμουν να το κάνω.
ΟΜΩΣ... όταν θα ΣΥΧΤΗΡΙΖΕΙΣ το μηχάνημα (το ΟΜΝΙΑ... ΠΟΥ ΔΕΝ φταίει, το κακόμοιρο!) και θα θες να το "σουτάρεις" απ' το παράθυρο (!), θα με θυμηθείς! ΕΤΣΙ κι εγώ... Όταν ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΕ άλλο, με τα άπειρα gaps, με τα τόσα κολλήματα, με το ΑΙΣΧΟΣ σήμα, με τον κακό ήχο, με τις ατελείωτες διακοπές στο σήμα ή στη συνομηλία - και έφταιγε Η ΚΑΚΙΣΤΗ η ελληνική Rom! - δίχως πια άλλη σκέψη το έκανα!

Έτσι κι εσύ, θα με θυμηθείς και ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ (και τσαντισμένος!) ΔΙΧΩΣ ΑΛΛΗ σκέψη, θα προβείς σε αναβάθμιση! Αυτό έγινε με μένα, που είμαι "χέστης" με τα νέα μηχανήματα που αγοράζω (και ΔΕΝ ξέρω!) και μάλιστα που μόλις πρόσφατα έμεινα χωρίς δουλειά, οπότε ΑΝ ΜΟΥ ΧΑΛΑΣΕΙ ΠΩΣ θα το αλλάξω;!
Κρίνεις μόνος σου, φίλε.
Η διαδικασία είναι... επιεικώς... ΓΕΛΟΙΑ υπόθεση! Κρατάει πάνω-κάτω περί τα 3-6 λεπτά και... ΤΕΛΟΣ, "Jobe Done", όπως λέει κι όταν τελειώσεις επιτυχώς.
Χρειάζεται να κάνεις με ΕΥΛΑΒΕΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ό,τι έγραψε ο Στέφανος...
Να αποδεσμεύσεις Ο,ΤΙ "ΤΡΕΧΕΙ" στο background... Εγώ π.χ., τυχεράκιας (ή προνοητικός;!), έχω ΟΧΙ ΕΝΑ, αλλά ΤΡΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ εγκατεστημένα στο PC μου!... Το ένα απ' αυτά, για τα games, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΝΩ! Ούτε Firewall, ούτε antivirus, τίποτα! Και έχω ΑΠΟΔΕΣΜΕΥΣΕΙ το... 60% των services, που default "τρέχουν" στο background απ' τη "μαμά" τους (μια "φρέσκια" εγκατάσταση Windows, δηλαδή).
Σε αυτό το λειτουργικό, έχοντας σταματήσει Ο,ΤΙ τρέχει (ακόμα και το Daemons Tools, να φανταστείς... ΟΛΑ!) και αφού έχω ΠΛΗΡΗ ΙΣΧΥ του τετραπύρηνου επεξεργαστή μου, με "κασέ" στα ύψη και δίχως να δεσμεύεται από κάτι, με UPS (παλαιότερα... τώρα "πέθανε" η μπαταρία!), σχεδιάζοντας ΠΑΝΤΑ ΝΑ "ΦΛΑΣΑΡΩ" ΝΥΧΤΑ (διότι ΣΠΑΝΙΑ έχει διακοπή τη νύχτα!)...
..."φλασάρω" τις Roms στο ΟΜΝΙΑκι μου. Όπως σου είπα, το 'χω 34 μέρες... Ξέρεις πόσες έχω βάλει; ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 12-14 μέχρι στιγμής κι ΟΛΑ τα ράδιο (πλην του PU, Στέφανε! Ακόμα να το εμπιστευτώ!)...
Αυτά...
ΠΑΙΖΕΙΣ... ΡΙΣΚΑΡΕΙΣ (να 'σαι ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ και να συμβεί κάτι!)... ΔΟΚΙΜΑΖΕΙΣ... και μας λες εντυπώσεις!
Ξέρεις τι μου λες, βασικά;... Μου λες: "Μάγκα... είναι λίγο επικίνδυνα να... πέφτεις ελεύθ. πτώση μ' αλεξίπτωτο απ' τα 10.000 πόδια, ε; Για πες μου ΟΛΑ τις παραμέτρους και... ΠΕΙΣΕ με, μπας και πέσω!"
Αυτό μου λες... ΘΕΣ;... ΠΕΦΤΕΙΣ!... ΔΕΝ ΘΕΣ;... ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ!

Απλό είναι...

Βασικά, σου είπα. ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ! Φτάνει να μην είσαι γκαντέμης και συμβεί κάτι, π.χ. διακοπή ρεύματος... ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ 'ΧΕΙΣ ΠΕΡΑΣΕΙ ΟΛΑ αυτά τα προγραμματάκια, που χρειάζονται... ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ να κάνεις ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙ ο Στέφανος, ΟΛΑ τα βήματα... ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ να χρησιμοποιήσεις 2.0 USB... ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ laptop, να μη γίνει καμιά διακοπή (αν έχεις UPS, χέστηκες!).

Αυτά... Ελπίζω, βοήθησα. Και... έλεος, ρε συ. Αν είσαι ΑΤΟΛΜΟΣ, μη το επιχειρήσεις ποτέ!
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ και η... απόβαση στη Νορμανδία!

cave_man
14-08-2009, 10:37
Τα καταφερα. Τελικα δεν ηταν τιποτα.

lupus_hegemonia
14-08-2009, 13:43
Εμμμ... ΣΤΟ 'ΠΑ, δεν στο 'πα;;;;
ΑΣΤΕΙΑ υπόθεση!
Που να δεις ΤΙ "ΠΙΚΡΑ" τραβούσαν οι "γκουρού" εδώ, ΠΡΙΝ... με το "GrandPrix"!!!

red_storm
15-08-2009, 17:45
Έχω αλλάξει τα φώτα στο Omnia! Του έχω βάλει όλες σχεδόν τις rom! Τώρα είμαι με αυτήν(http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=9851)! Μου έχει μείνει αυτή(http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=10583). Θέλω να ρωτήσω το εξής! Όταν βάζετε rom το κινητό ζεστένεται ή όχι?

Billytheking
15-08-2009, 18:23
Έχω αλλάξει τα φώτα στο Omnia! Του έχω βάλει όλες σχεδόν τις rom! Τώρα είμαι με αυτήν(http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=9851)! Μου έχει μείνει αυτή(http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=10583). Θέλω να ρωτήσω το εξής! Όταν βάζετε rom το κινητό ζεστένεται ή όχι?
Όταν του βγάζεις την πίστη ρε συ "καταιγίδα" , τι θέλεις να κάνει το καημένο!!!

karalolkaralolkaralolkaralol

Ανεβάζει αλλά όχι ακραία πράγματα.

red_storm
15-08-2009, 18:56
Όταν του βγάζεις την πίστη ρε συ "καταιγίδα" , τι θέλεις να κάνει το καημένο!!!

karalolkaralolkaralolkaralol

Ανεβάζει αλλά όχι ακραία πράγματα.

Εντάξει, όχι ακραία πράγματα! Ζεστένεται εκεί που είναι η usb. Τώρα που φορτίζει, μια ''ζεστούλα'' την έχει εκεί που είναι η usb πάλι.

klgrpls
18-08-2009, 08:28
Παιδιά καλημέρα και συγχαρητήρια για τη δουλειά και τη βοήθειά σας. Δεν είμαι πρωτάρης στα win mobile (είμαι όμως στις αναβαθμίσεις) αλλά τον τελευταίο καιρό συμβίωνα με symbian. Εδώ και μία εβδομάδα είμαι κάτοχος του 16g Vodafon. Η rom αναβαθμίζεται κανονικά (μιλάμε για cooked) η χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο λόγω Vodafone? Kαι σχετικά με το ραδιο διαβάζοντας έχω δει ότι για Vodafon οι περισσότεροι προτείνουν Β1, έχετε να προτείνετε κάτι?

lupus_hegemonia
18-08-2009, 11:13
Β1... Έτσι λένε για "Βόδι" σύνδεση. Το άλλο, στους "μαγείρους" το ρωτάς...
Εγώ, απλός... λαντζέρης είμαι!

lupus_hegemonia
18-08-2009, 11:23

ΔΕΝ ΛΕΩ να μη το κάνεις αυτό - άλλωστε, έχω περάσει πλέον περί τις 12! - αλλά με σύνεση και υπομονή, φίλε.
Καταρχάς, αν δεν παίξεις με μια Rom για (το λιγότερο) 2-3 μέρες, δεν μπορείς να κρίνεις...
Με "ρέγουλο" λοιπόν οι αναβαθμίσεις...

klgrpls
18-08-2009, 12:39
Απ' ότι έχω διαβάσει και εγώ για Β1 το βλέπω, εις αναμονή για τη γνώμη των εξειδικευμένων για να προχωρήσω.

Billytheking
18-08-2009, 13:55
Απ' ότι έχω διαβάσει και εγώ για Β1 το βλέπω, εις αναμονή για τη γνώμη των εξειδικευμένων για να προχωρήσω.
ΞΑΝΑΛΕΩ,

από την στιγμή που έχουμε πλέον radios σε exe μορφή!!!! δεν καταλαβαίνω γιατί να φοβόμαστε την αλλαγή από το ένα radio στο άλλο για να κάνουμε τις δοκιμές μας!!!!

Μπορούμε να τα δοκιμάσουμε ΟΛΑ με την μέγιστη ΑΣΦΑΛΕΙΑ στις αλλαγές μας.

Κια ξαναλέω επίσης, παίζει μεγάλο ρόλο η περιοχή στην οποία χρησιμοποιούμε την κάθε μία εταιρεία/πάροχο. Άρα, δεν είναι σίγουρο αν το ένα radio π.χ. που σε μένα παίζει καλά στην ΚΩ με wind, να συμπεριφέρεται το ίδιο καλά στα Γιάννενα με wind.

Πειραματιζόμαστε και φυσικά ποστάρουμε για την ενημέρωση όλων μας , τις εντυπώσεις μας.

lupus_hegemonia
18-08-2009, 14:00
Καλά... ΕΔΩ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΜΕ... ο Βασίλης έχει ΔΙΚΙΟ!
Κι εγώ, έχω δοκιμάσει τα D1/B1/B2 (αυτό έχω τώρα) και το ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ PU1, το οποίο "πίνει" μπαταρία σαν... λευκός αρχαιολόγος στην έρημο!

klgrpls
18-08-2009, 21:09
Ευχαριστώ παιδιά. Μετά την αναβάθμηση θα σας πώ τις εντυπώσεις μου.

lupus_hegemonia
18-08-2009, 21:46
Δεν είπες, φίλε, ΠΟΙΑ τελικά διάλεξες να βάλεις!

klgrpls
19-08-2009, 06:44
Χθές αργά το βράδυ πέρασα την Ελληνική BDHJ3 + .Net Compact Framework 3.5 + Adobe FlashLite 3.1 + Χωρίς Widgets + 100 Mb ελεύθερης μνήμης! ευχαριστώ πολύ τον gpap. Radio το Β1. Περισσότερα μετά τις διακοπές (φεύγω σήμερα).

kydwnas
19-08-2009, 08:59
Για Cosmote και Χανιά, τι ράδιο προτείνετε να βάλουμε;

Gioher
19-08-2009, 09:51
Για Cosmote και Χανιά, τι ράδιο προτείνετε να βάλουμε;

Φίλε μου, έστω ότι εγώ σου λέω Β1, κάποιος άλλος Β2 και ο τρίτος D1, εσύ ποιόν θα πιστέψεις;;
Ακόμα και δημοσκόπηση να κάνουμε δεν θα βγάλουμε άκρη.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας εδώ (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=12164)και να δοκιμάσεις μόνος σου (όπως είπε και ο Billytheking λίγα ποστ πιο πίσω) γρήγορα και ασφαλέστατα όλα τα ράδιο μέχρι να βρεις το κατάλληλο για σένα.

otinanai321
19-08-2009, 18:48
Έχοντας κλείσει περίπου 24 ώρες με το omnia στην κατοχή μου δεν άντεξα και ακολουθώντας τον οδηγό την άλλαξα τη μαμά rom της voda.. Τώρα με βλέπω να δοκιμάζω και τα ράδια γιατί με το d1 που έβαλα(τυχαία) δεν βλέπω να έχω και πολύ καλό σήμα. Όπως και να χει ευχαριστώ πάρα πολύ!!

zidane72003
25-08-2009, 10:42
Μετα απο...Και εγω δε ξερω ποσο καιρο καλημερα(Σπερα για οσους το διαβασουν το απογευμα).

Επειτα απο ανανεωσεις επι ανανεωσεων κατοικιων το νεο pc φοραει πανω win 7(μουαχαχαχα...Ακου Vista).Και αναρωτιεμαι...

Σε win 7 εχει προσπαθησει κανενας για αναβαθμιση rom αν λειτουργει;Αν οχι θα ειμαι ο 1ος που θα σας πει εντυπωσεις μαλλον διοτι πολυ δυσκολα να επιστρεψω σε Win XP
μετα την δοκιμασια των 7(τα οποια ειναι και εξαιρετικα).

ΥΓ:Αν ειμαι αρκετα ανικανος και το εχετε γραψει καπου το θεμα δε το βρηκα στην αναζητηση(ουτε σε ολο το topik που διαβασα ολες τις σελιδες).

Και παλι συγνωμη αν εχει αναφερθει καπου το θεμα

Kαι επειτα απο επεξεργασια που καναμε...ΟΧΙ το AS δεν δουλευει στα Windows 7...Οποτε πρεπει να βαλουμε και τα XP...Ε ρε μπελα που βρηκαμε :P

Feregorn
26-08-2009, 11:00
Καταρχάς θα ήθελα να χαιρετήσω όλα τα μέλη του φόρουμ και να σας συγχαρώ για την εξαίρετη δουλειά και προσφορά σας σ'όλους εμάς τους λιγότερο ειδήμονες. Από χθες συνδυάζοντας τον παραπάνω οδηγό και τις οδηγίες που είχε αναφέρει αλλού ο gpap για αναβάθμιση ρομ σε vista κατάφερα χρησιμοποιώντας το Grandprix ν'αναβαθμίσω και εγώ το κινητο μιας και είμαι τελείως πρωτάρης στα windows mobile. Ένα μεγάλο ευχαριστώ γι'αυτό μου το κατόρθωμα λοιπόν πρέπει να πάει στον gpap για την καταπληκτική δουλειά του.

klgrpls
30-08-2009, 12:36
Χθές αργά το βράδυ πέρασα την Ελληνική BDHJ3 + .Net Compact Framework 3.5 + Adobe FlashLite 3.1 + Χωρίς Widgets + 100 Mb ελεύθερης μνήμης! ευχαριστώ πολύ τον gpap. Radio το Β1. Περισσότερα μετά τις διακοπές (φεύγω σήμερα).

Είμαι ένα 10ήμερο με τη rom και radio Β1 βλέπω ότι η μπαταρία είναι περίπου στη μία μέρα πάνω από την original της Vodafon που είχε (είμαι στις τρείς ημέρες), η ευαισθιησία της οθόνης καμία σχέση, από σήμα μια χαρά και χωρίς καμία διακοπή(και πριν δεν αντιμετώπιζα κάποιο προβλημα), και το gps από το δεκάλεπτο - τέταρτο που ήθελε πριν (χωρίς ενημέρωση του x tra), τώρα στο 2λεπτο 3λεπτο έχει κλειδώσει. ΈΝΑ μεγάλο ευχαριστώ πάλι στον gpap για τη δουλειά του που τη μοιράζεται μαζί μας.

Kater
31-08-2009, 19:51
Ρε παιδια εχω μπερδευτεί βοηθήστε με λίγο. Η τελευταία αγγλική ρομ Official ποια είναι? στο σαιτ της εταιρίας έχει DZIA5 και δω βλέπω μία DXID1. Τι συμβαίνει? επίσης αλλα σαιτ με ρομς μπορείτε να μου δώσετε? (και με πμ αν δν γινεται δημόσια)

lupus_hegemonia
31-08-2009, 20:04
Είμαι ένα 10ήμερο με τη rom και radio Β1 βλέπω ότι η μπαταρία είναι περίπου στη μία μέρα πάνω από την original της Vodafon που είχε (είμαι στις τρείς ημέρες), η ευαισθιησία της οθόνης καμία σχέση, από σήμα μια χαρά και χωρίς καμία διακοπή(και πριν δεν αντιμετώπιζα κάποιο προβλημα), και το gps από το δεκάλεπτο - τέταρτο που ήθελε πριν (χωρίς ενημέρωση του x tra), τώρα στο 2λεπτο 3λεπτο έχει κλειδώσει. ΈΝΑ μεγάλο ευχαριστώ πάλι στον gpap για τη δουλειά του που τη μοιράζεται μαζί μας.

Eίπαμε... το παληκάρι έκανε καλή δουλίτσα. Καλή Rom.

lupus_hegemonia
31-08-2009, 20:05
Ρε παιδια εχω μπερδευτεί βοηθήστε με λίγο. Η τελευταία αγγλική ρομ Official ποια είναι? στο σαιτ της εταιρίας έχει DZIA5 και δω βλέπω μία DXID1. Τι συμβαίνει? επίσης αλλα σαιτ με ρομς μπορείτε να μου δώσετε? (και με πμ αν δν γινεται δημόσια)

Η DZIA5 είναι η τελευταία... Άμα πας στη λίστα με τις Αγγλικές, θα την δεις ΚΑΤΩ-ΚΑΤΩ κι ο Στέφανός μας εδώ, την έχει ΜΕΤΑΤΡΕΨΕΙ σε .exe!

Kater
31-08-2009, 20:13
Συμφωνα με την ονοματολογία http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=6474 η DXID1 είναι τελευταία μιας και βγήκε τον απρίλιο. Η DZIA βγήκε τον Ιανουάριο.

Kater
31-08-2009, 20:14
λουπους μπορεις να με στειλεις σε πμ μερικα site με ρομ?

EchiDNA
31-08-2009, 20:26
λουπους μπορεις να με στειλεις σε πμ μερικα site με ρομ?
εδώ φίλε μου θα βρεις ότι θέλεις:
http://www.bytheway.gr/portal2/forum/forumdisplay.php?f=125

Ξεκίνα από εδώ
http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=6664
και μετά εδώ για αγγλική http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=6699

Kater
31-08-2009, 20:32
εδώ φίλε μου θα βρεις ότι θέλεις:
http://www.bytheway.gr/portal2/forum/forumdisplay.php?f=125

Ξεκίνα από εδώ
http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=6664
και μετά εδώ για αγγλική http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=6699
Φιλε ευχαριστω αλλα δεν είμαι τελειως αρχαριος. Οσο για τη λιστα με τις αγγλικες ρομ έχει μήνες να ανανεωθεί, γιαυτο ρωταω.κοίτα αυτό ( Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Billytheking : 01-04-2009 στις 21:48.)

EchiDNA
31-08-2009, 20:35
Φιλε ευχαριστω αλλα δεν είμαι τελειως αρχαριος. Οσο για τη λιστα με τις αγγλικες ρομ έχει μήνες να ανανεωθεί, γιαυτο ρωταω.κοίτα αυτό ( Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Billytheking : 01-04-2009 στις 21:48.)
δεν έχει βγει τίποτα το διαφορετικό από τότε, μόνο κάποιες ρομ με ενσωματωμένα το manilla, το spb κλπ

Από τον Απρίλιο και μετά άρχισαν να ασχολούνται με τα 6.5

αν θέλεις ρίξε μια ματιά και στο modaco όπου θα βρεις τις τελευταίες εξελίξεις!!!
http://www.modaco.com/

Kater
31-08-2009, 20:40
δεν έχει βγει τίποτα το διαφορετικό από τότε, μόνο κάποιες ρομ με ενσωματωμένα το manilla, το spb κλπ

Από τον Απρίλιο και μετά άρχισαν να ασχολούνται με τα 6.5

αν θέλεις ρίξε μια ματιά και στο modaco όπου θα βρεις τις τελευταίες εξελίξεις!!!
http://www.modaco.com/
H DXID1 πότε βγήκε? φαίνεται ότι είναι η πιο πρόσφατη.

EchiDNA
31-08-2009, 20:49
H DXID1 πότε βγήκε? φαίνεται ότι είναι η πιο πρόσφατη.
Είναι πιο πρόσφατη αλλά δεν είναι official, εσύ official ζήτησες πιο πάνω, σωστά;

Kater
31-08-2009, 20:58
Πως γίνετα να έχει official όνομα που δινει η σαμσουνγκ στις ρομ τις τοτε? Είναι πολυ μπερδεμένα τα πραματα.

Jamanfoo
01-09-2009, 17:04
Thnx man me eswses!!!

lupus_hegemonia
16-09-2009, 14:32
Πως γίνετα να έχει official όνομα που δινει η σαμσουνγκ στις ρομ τις τοτε? Είναι πολυ μπερδεμένα τα πραματα.

Φίλε... για να το "πιάσεις" μιας και δεν το 'χεις καταλάβει (ΟΥΤΕ ΚΙ ΕΓΩ, μέχρι πρότινος!), "official" είναι... και ΔΕΝ είναι, ταυτόχρονα!
Σε μπέρδεψα; Μπα...! Εξηγώ:

ΕΙΝΑΙ ΜΕΝ "official", αλλά είναι... "ΠΕΙΡΑΤΙΚΕΣ"/"ΚΛΕΜΕΝΕΣ", όλες οι νέες build που βγαίνουν ΕΚΤΟΣ των επίσημων build που ΕΠΙΣΗΜΑ η Samsung βγάζει!
Κατάλαβες;
(Ένας τεχνικός Άγγλος στο Modaco μου το εξήγησε... ΑΥΤΟ μου είπε, αυτό σου λέω.)

ΣΑΝ ΤΙΣ R5 ΤΑΙΝΙΕΣ στα torrent, π.χ. ΕΙΝΑΙ ΜΕΝ "official" ταινίες, αλλά... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ "ΠΕΙΡΑΤΙΚΕΣ", αφού ΜΟΛΙΣ παίζονται στους κινηματογράφους;

merick
19-09-2009, 12:52
Αν έχω vista στον υπολαγιστή μου πως γίνεται η εγκατάσταση της ROM?:oops:

lupus_hegemonia
19-09-2009, 13:04
Αν έχω vista στον υπολαγιστή μου πως γίνεται η εγκατάσταση της ROM?:oops:
Αν... ΨΑΞΕΙΣ λίγο στο forum, θα βρεις ένα αντίστοιχο thread...
Αλλά... γνώμη μου (ΟΧΙ για να "φλασάρεις" μόνο)... ΒΓΑΛ' ΤΟ ΤΟ ΡΗΜΑΔΙ το λειτουργικό Vista και αντικατέστησέ το με ΧΡ SP3.

vangelrx8
20-09-2009, 23:25
gpap, ευχαριστω παρα πολυ.με τη δικη σου πολυτιμη βοηθεια καταφερα να βαλω τα 6.5.

lupus_hegemonia
28-09-2009, 20:54
gpap, ευχαριστω παρα πολυ.με τη δικη σου πολυτιμη βοηθεια καταφερα να βαλω τα 6.5.

Άντε, καλή αρχή...! Διότι, ΔΕΝ θα μείνεις σ' ένα "φλασάρισμα", αφού πήρες "μπρος"!

themis21
01-10-2009, 16:05
giati den ginete na alaksw rom me vista?peite mou please!!!!!!!!

lupus_hegemonia
01-10-2009, 23:22
Γιατί δεν γίνεται, λόγο drivers...
Κι εγώ ερωτώ... ΓΙΑΤΙ ΕΣΥ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙΣ να χρησιμοποιείς ένα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ λειτουργικό, τελείως αποτυχημένο, που Η ΙΔΙΑ η Microsoft το παραδέχτηκε;;;;

dimispapas
03-10-2009, 21:54
γεια σας ειμαι καινουριος στο φορουμ αλλα και στο ομνια, μολις μιας εβδομαδας και προσπαθοντας να περασω την ρομ, ακολουθω τον οδηγο ολα καλα εως το σημειο που μου γραφει port create failed πανω διπλα στο start και κατω download failed, μετα απο αυτο κολαει το ομνια και του βγαζω την μπαταρια για να ερθει στα ισα του και να δουλεψει μπορειτε να με βοηθησετε?

Κουκλάκις
03-10-2009, 22:00
γεια σας ειμαι καινουριος στο φορουμ αλλα και στο ομνια, μολις μιας εβδομαδας και προσπαθοντας να περασω την ρομ, ακολουθω τον οδηγο ολα καλα εως το σημειο που μου γραφει port create failed πανω διπλα στο start και κατω download failed, μετα απο αυτο κολαει το ομνια και του βγαζω την μπαταρια για να ερθει στα ισα του και να δουλεψει μπορειτε να με βοηθησετε?

Γεια σου φιλε μου:)Τι usb εχεις?Αλαξε θυρα usb κλεισε firewall antivirus ξανακανε εγκατασταση τους samsung drivers επανεκκινηση και ξαναδοκιμασε:)

dimispapas
03-10-2009, 22:07
φιλε κουκλακι το εχω κανει δεν ξερω ποσες φορες διαβασα το φορουμ εκανα τα παντα οτι εχει χιλιοειπωθει μα τιποτα

Κουκλάκις
03-10-2009, 22:12
Hard reset δοκιμασες?Κατι γινετε με τις θυρες usb.Δεν μου ειπες τι usb εχεις?Μαλλον θα πρεπει να φλασαρεις σε αλλο pc

dimispapas
03-10-2009, 22:18
οι θυρες μου ειναι 2.2 τα τσεκαρα ολα hard reset δεν εκανα να κανω και να δοκιμασω απο την αρχη λες? ποιο hard reset λες να κανω μεσα απο το μενου καλυτερα ?

Κουκλάκις
03-10-2009, 22:22
Τι να πω δοκιμασε και ενα hard reset απο που θες αλλα παρε backup τις επαφες σου!

dimispapas
03-10-2009, 22:28
οκ ευχαριστω κανω ενα χαρντ ρεζετ και μετα ξεκιναω παλι ευχωμαι να παει καλα. μια ερωτιση το igo8 v8.3 ειναι ποιο καλο στο ομνια η το destineitor?

Κουκλάκις
03-10-2009, 22:38
οκ ευχαριστω κανω ενα χαρντ ρεζετ και μετα ξεκιναω παλι ευχωμαι να παει καλα. μια ερωτιση το igo8 v8.3 ειναι ποιο καλο στο ομνια η το destineitor?

Το iGO8 ειναι το καλυτερο και το πιο παραμετροποιησιμο προγραμα πλοηγησης που υπαρχει:)

dimispapas
03-10-2009, 22:40
οκ ευχαριστω θα ενημερωσω για τα αποτελεσματα

dimispapas
03-10-2009, 23:18
τιποτε και μετα απο hard reset του ομνια δεν ξερω τι αλλο να κανω

dimispapas
03-10-2009, 23:26
συν οτι καθε φορα που το ανοιγω τωρα φτανει στο σημειο του πιν ακει βγαζει ενα εικονιδιο που δεν προλαβενω να διαβασω μετα ενα τηλεφωνο με ενα κιτρινο τριγωνο κλεινει και μετα ανοιγοι μονο του βαζω το πιν και ολλα οκ τι εγινε τωρα ?

lupus_hegemonia
03-10-2009, 23:50
Το iGO8 ειναι το καλυτερο και το πιο παραμετροποιησιμο προγραμα πλοηγησης που υπαρχει:)

Δεν συμφωνώ, εν μέρη, Πάνο.
Το iGo8 είναι ΣΟΥΠΕΡ για Ευρώπη κτλ., το Destinator7 ΟΜΩΣ είναι ΜΑΚΡΑΝ καλύτερο για ΕΛΛΑΔΑ...

jzago
05-10-2009, 06:40
Καλημέρα σε όλους.
Διάβασα πολύ προσεχτικά όλους τους οδηγούς αναβάθμισης ρομ και ραδιο και έχω μείνει μα....ς.
Δηλαδή όποιος δεν έχει XP και έχει VISTA δεν μπορεί να κάνει καμία αναβάθμιση????
Υπάρχει καμία λύση βρε παιδιά για μας τους φτωχούς με τα vista?
Το πρόβλημα μου είναι το κακό σημα στο gps!(πάνω από 10 λεπτά για να κλειδώσει κάθε φορά ενώ βρίσκει δορυφόρους σχεδόν σε 1 με 2 λεπτά) Μου πρότινετε να κάνω αναβάθμιση και σε ρομ και σε ραδιο ή να κάνω μόνο το ράδιο?
Υπ'οψιν ότι τώρα έχω i900BDHJ2/BDHJ2 και i900ΧΧΗ14
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των πρωτέρον για την βοήθεια.

Κουκλάκις
05-10-2009, 06:46
;)Δυστηχως ετσι ειναι φιλε μου μονο με XP για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο!Μπωρεις ομως να κανεις και partition xp στα vista!Εγω βλεπεις εχω κρατησει και το παλιο pc που εχει xp για να φλασαρω:)
Αφου το πηρες απο φαση να φλασαρεις αλαξε και την ρομ για να δεις αλλο ομνια

NatassaD
05-10-2009, 12:14
Καλημέρα σε όλους & όλες. Είμαι καινούργια στο forum και θέλω να ρωτήσω κάτι. Διάβασα στο thread όλη τη διαδικασία για αλλάγή rom και την άλλαξα..:).Θέλω να αλλάξω και ράδιο.Σαν τελική διαδικασία πάλι θα κάνω hard reset??

Gioher
05-10-2009, 13:21
Καλημέρα σε όλους & όλες. Είμαι καινούργια στο forum και θέλω να ρωτήσω κάτι. Διάβασα στο thread όλη τη διαδικασία για αλλάγή rom και την άλλαξα..:).Θέλω να αλλάξω και ράδιο.Σαν τελική διαδικασία πάλι θα κάνω hard reset??

Καλημέρα και καλώς ήρθες στη παρέα μας!

Για αλλαγή ράδιο θα ακολουθήσεις την ίδια διαδικασία αλλά δεν θα κάνεις hard reset.
Θα κάνεις δηλ. τα βήματα 8 έως και 15.

lupus_hegemonia
05-10-2009, 14:04
Καλώς όρισες, κορίτσι... Ίδια διαδικασία κάνεις, όπως για την Ρομ. Τίποτ' άλλο.

NatassaD
06-10-2009, 12:35
Καλημέρα και καλώς ήρθες στη παρέα μας!

Για αλλαγή ράδιο θα ακολουθήσεις την ίδια διαδικασία αλλά δεν θα κάνεις hard reset.
Θα κάνεις δηλ. τα βήματα 8 έως και 15.:thanks: Έβαλα το XXIB2.Πιστεύω να είναι οκ..:rolleyes!:

NatassaD
06-10-2009, 12:36
Καλώς όρισες, κορίτσι... Ίδια διαδικασία κάνεις, όπως για την Ρομ. Τίποτ' άλλο.:thanks: lupus_hegemonia

NatassaD
06-10-2009, 12:48
Σας έχω ζαλίσει βρε παιδιά:oops:, αλλά να ρωτήσω και κάτι άλλο. Η rom που έβαλα είναι η BDHJ3 without samsung widjets 1 & 2. Τι έχω κάνει ρε γαμώτο και κάθε λίγο και λιγάκι πρέπει να βάζω το pin μου για να το ξεκλειδώνω...:mad!: Help guys...Μου έχουν σπάσει τα νεύρα..:hypno:

kiachios
06-10-2009, 13:12
Σας έχω ζαλίσει βρε παιδιά:oops:, αλλά να ρωτήσω και κάτι άλλο. Η rom που έβαλα είναι η BDHJ3 without samsung widjets 1 & 2. Τι έχω κάνει ρε γαμώτο και κάθε λίγο και λιγάκι πρέπει να βάζω το pin μου για να το ξεκλειδώνω...:mad!: Help guys...Μου έχουν σπάσει τα νεύρα..:hypno:

Πήγαινε έναρξη/ρυθμίσεις/κλείδωμα συσκευης καί δές τί έχεις επιλέξει!!! ;))

NatassaD
06-10-2009, 13:27
Πήγαινε έναρξη/ρυθμίσεις/κλείδωμα συσκευης καί δές τί έχεις επιλέξει!!! ;))Ελάχιστα πριν μου απαντήσεις, το είχα βρει και το έιχα αλλάξει:rolleyes!: Σ'ευχαριστώ πολύ πάντως:thanks: Η rom πάντως πετάει στη κυριολεξία. Καμμιά σχέση με την αρχική που είχα..ellectro

jzago
07-10-2009, 18:42
Λοιπόν αυριο το πρωί με την αυγούλα θα κάνω την αναβάθμιση στην ρομ,καθώς θα μου φέρουν λαπτοπ με xp service pack 3 στην δουλειά.
Μερικές τελευταίες ερωτησούλες έχω όμως ακόμη προς αποφυγήν καμίας λαλακίας.

1. Το αρχείο setup.msi στο βήμα 3 είναι το αρχείο εγκατάστασησ του activesync 4.5 ?
Κάνω αυτή τη χαζή ερώτηση γιατί ενώ έχω το cd που περιέχει το πρόγραμμα δεν το έχω κάνει εγκατάσταση ποτέ διότι έχω vista.

2. Στο βήμα 9 σε ποιό σημείο της εγκατάστασης θα κλείσω το τηλέφωνο και θα το ξανανοίξω?Θα σταματήσει κάπου δηλαδή το πρόγραμμα εκγατάστασης και θα μου γράψει να κλεισω το τηλέφωνο?Θα περιμένω να τελείωσει η εκγατάσταση?Πως θα καταλάβω που πρέπει να κλείσω το τηλέφωνο?

3. Στό τελευταίο βήμα πρέπει να κάνω hard reset.Μα έτσι δεν θα σβήσω ότι υπάρχει στο κινητό?Γιατί από ότι έχω καταλάβει το στραβάδι το hard reset είναι σαν το format στο pc.

4.Και μια ερώτηση για την radio.
Η διαδικασία είναι ακριβώς η ίδια μόνο που στο βήμα 9 θα τρέξω αντί για το exe αρχείο της ρομ το exe αρχείο της radio ?
Πρέπει και εδώ να γίνει hard reset στο τέλος?

Το ξέρω ότι σας κούρασα και sorry για τις χαζές ερωτήσεις αλλά όποιος φυλάει τα ρούχα του.......:rolleyes!:

Gioher
07-10-2009, 19:02
Λοιπόν αυριο το πρωί με την αυγούλα θα κάνω την αναβάθμιση στην ρομ,καθώς θα μου φέρουν λαπτοπ με xp service pack 3 στην δουλειά.
Μερικές τελευταίες ερωτησούλες έχω όμως ακόμη προς αποφυγήν καμίας λαλακίας.

1. Το αρχείο setup.msi στο βήμα 3 είναι το αρχείο εγκατάστασησ του activesync 4.5 ?
Κάνω αυτή τη χαζή ερώτηση γιατί ενώ έχω το cd που περιέχει το πρόγραμμα δεν το έχω κάνει εγκατάσταση ποτέ διότι έχω vista.

2. Στο βήμα 9 σε ποιό σημείο της εγκατάστασης θα κλείσω το τηλέφωνο και θα το ξανανοίξω?Θα σταματήσει κάπου δηλαδή το πρόγραμμα εκγατάστασης και θα μου γράψει να κλεισω το τηλέφωνο?Θα περιμένω να τελείωσει η εκγατάσταση?Πως θα καταλάβω που πρέπει να κλείσω το τηλέφωνο?

3. Στό τελευταίο βήμα πρέπει να κάνω hard reset.Μα έτσι δεν θα σβήσω ότι υπάρχει στο κινητό?Γιατί από ότι έχω καταλάβει το στραβάδι το hard reset είναι σαν το format στο pc.

4.Και μια ερώτηση για την radio.
Η διαδικασία είναι ακριβώς η ίδια μόνο που στο βήμα 9 θα τρέξω αντί για το exe αρχείο της ρομ το exe αρχείο της radio ?
Πρέπει και εδώ να γίνει hard reset στο τέλος?

Το ξέρω ότι σας κούρασα και sorry για τις χαζές ερωτήσεις αλλά όποιος φυλάει τα ρούχα του.......:rolleyes!:

Δεν μας κουράζεις φίλε μου, μην ανησυχείς, κι εγώ στην πρώτη μου αλλαγή ρομ τέτοιες ερωτήσεις έκανα.
Θα προσπαθήσω λοιπόν να σου απαντήσω...

1. Ναι, είναι το αρχείο εγκατάστασης του active sync

2. Στο βήμα 9 δεν έχει ξεκινήσει ακόμα η εγκατάσταση της ρομ. Θα ξεκινήσει όταν το κλείσεις, το ξανα-ανοίξεις και πατήσεις το start μόλις φωτιστεί.
Εσύ απλά τρέχεις το αρχείο exe της ρομ και μετά κλείνεις το κινητό.

3. Το hard reset δεν είναι ακριβώς όπως το format στον υπολογιστή.
Δεν θα σου σβήσει δηλ. τη ρομ που μόλις εγκατέστησες. Όμως με την αλλαγή ρομ θα σου σβηστούν όλες οι επαφές, μηνύματα (γι' αυτό φρόντισε να πάρεις πρώτα backup) και οτιδήποτε άλλο έχεις εγκαταστήσει στη κύρια μνήμη.

4. Για το ράδιο είναι ακριβώς όπως τα λες και στο τέλος δεν κάνεις hard reset. Η αλλαγή ράδιο δεν επηρεάζει ούτε εφαρμογές ούτε επαφές και μηνύματα.

Ακολούθησε κατά γράμμα τον οδηγό και καλή επιτυχία!!

jzago
07-10-2009, 19:13
ευχαριστώ πολύ φίλε μου!!!
Ησουν πολύ σαφής αλλά αν μπορείς απάντησε μου σ'αυτό.
Οταν θα τρέξω το αρχείο exe της ρομ προφανώς θα ανοίξει κάποιος οδηγός και θα τρέξει και σε κάποιο σημείο θα με παροτρίνει να κλείσω το κινητό? ή θα ανοίξει ο οδηγός και θα έχει ένα start σβηστό και τότε καλούμε εγώ να κλείσω το κινητό?

lupus_hegemonia
07-10-2009, 19:25
Οταν θα τρέξω το αρχείο exe της ρομ προφανώς θα ανοίξει κάποιος οδηγός και θα τρέξει και σε κάποιο σημείο θα με παροτρίνει να κλείσω το κινητό? ή θα ανοίξει ο οδηγός και θα έχει ένα start σβηστό και τότε καλούμε εγώ να κλείσω το κινητό?

Kαμία σχέση... Ούτε "οδηγός", ούτε καν... "πρόσκοπος"! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!
Είναι απλό:
- Έχεις συνδέσει και κάνει συγχρονισμό το κινητό με το "ΠΙ-ΤΣΙ" σου!
- Έχεις προηγουμένος "κοπιάρει" τη Rom "πάνω στο τραπέζι" (ελεύθερη μετάφραση του... desktop!)
- Ενώ έχεις συγχρονίσει... "τρέχεις" το icon της Rom (ένα κίτρινο μπαλάκι είναι, συνήθως) και τότε ΑΛΛΑΖΕΙ το "παράθυρο" του ActiveSycn και "μετατρέπεται" στο "παράθυρο" του... "φλασαρίσματος" της Rom. Εκεί, υπάρχει μια μπάρα πάνω-πάνω άδεια, ένα ΜΕΓΑΑΑΑΑΛΟ κουμπί δεξιά απενεργοποιημένο και οι "στεπ-μπάι-στεπ" οδηγίες από κάτω.
- Σου λέει "το λοιπόν", να ΠΑΤΗΣΕΙΣ ΠΑΡΑΤΕΤΑΜΕΝΑ το "OFF" για να κλείσει το ΟΜΝΙΑκι σου... ΠΡΟΦΑΝΩΣ, το πράτεις!
- Σου λέει τώρα... ότι αναμένει να το... ΑΝΟΙΞΕΙΣ, πατώντας παρατεταμένα πάλι το "OFF" (καλά, "φιλαράκι"... παίζουμε τώρα, άνοιξε-κλείσε;!).
- Με το που ΑΝΟΙΞΕΙΣ το ΟΜΝΙΑκι... ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙΤΑΙ το ΓΙΓΑΣ "κομβίον" δεξιά, που το πατάς και... "κα-μπούμ" το ΟΜΝΙΑ! Πλάκα κάνω, αρχίζει το "φλασάρισμα"!
- Βλέπεις τη κόκκινη μπάρα (εχμ... μπλε θα 'ναι, αν δεν έχεις αλλάξει τα χρώματα των Windows, αλλά είμαι και... ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ, οπότε... κόκκινα τα 'χω κάνει!)... να αρχίζει να "γεμίζει", τουτέστιν να ΓΙΝΕΤΑΙ σιγά-σιγά το "φλασάρισμα"! ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ, βλέπεις μια ΠΑΡΟΜΟΙΑ να "γεμίζει" ΚΑΙ στην οθόνη του ΟΜΝΙΑ, αλλά αυτή τη φορά είναι ΜΟΝΙΜΑ... πράσινη, η ρουφιάνα!
- Μόλις τελειώσει η μπάρα... και όλα βαίνουν καλώς... τότε λαμβάνεις ένα ΜΕΓΑΑΑΑΑΛΟ "Jobe Done" στο κέντρο της μπάρας... και ξεφυσάς ήσυχος πια.
- Μετά, κάνει soft-reset και μόλις ακούσεις το "μπλι-μπλι-μπλιιιι-μπλιιιι..." (τέλος πάντων, το κωλο-σήμα της Samsung, εννοώ, ο άνθρωπος!) και δεις και το λογότυπο της Samsung... αποσυνδέεις το ΟΜΝΙΑ απ' το "ΠΙ-ΤΣΙ" και... ξεκινάς "παιχνίδι"!

Βοήθησα;

Gioher
07-10-2009, 20:03

Αυτό το παράθυρο θα σου ανοίξει μόλις τρέξεις το exe της ρομ

http://img17.imageshack.us/img17/8695/romzy.jpg

jzago
07-10-2009, 20:09
Φίλε lupus κατ'αρχην πολύ χαίρομαι που είσαι ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ!
Τώρα μάλιστα το κατάλαβα.Μπορεί να φαίνομαι γκαου αλλά είπαμε όποιος φυλλάει τα ρούχα του....
Ουπς τι είναι παλι αυτό το soft reset που γράφεις στο τέλος?
Hard reset δεν είπαμε ότι κάνουμε? ή δεν είναι και απαραίτητο.
Φίλε gioher να'σαι καλά σ'ευχαριστώ πολύ.

Gioher
07-10-2009, 20:21
Φίλε lupus κατ'αρχην πολύ χαίρομαι που είσαι ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ!
Τώρα μάλιστα το κατάλαβα.Μπορεί να φαίνομαι γκαου αλλά είπαμε όποιος φυλλάει τα ρούχα του....
Ουπς τι είναι παλι αυτό το soft reset που γράφεις στο τέλος?
Hard reset δεν είπαμε ότι κάνουμε? ή δεν είναι και απαραίτητο.
Φίλε gioher να'σαι καλά σ'ευχαριστώ πολύ.

Όταν περαστεί η ρομ και σου γράψει job done στο παράθυρο εγκατάστασης τότε θα κάνει επανεκκίνηση μόνο του το κινητό.
Αυτό εννοεί όταν λέει soft reset ο lupus.

Με το που θ' ακούσεις τον ήχο εκκίνησης αποσυνδέεις το καλώδιο, περιμένεις ν' ανοίξει το κινητό και μετά κάνεις hard reset. Υποχρεωτικά.

jzago
07-10-2009, 20:26
Ok!Τώρα βάλαμε τα πράγματα στη θέση τους.
Ανυπομονώ να δω αποτελέσματα,ειδικά στο gps που μου έχει σπάσει τα νεύρα.Ξεκινάω και όταν κοντεύω πια να φτάσω στο προορισμό μου τότε κλειδώνει το ριμάδι.

lupus_hegemonia
07-10-2009, 20:42
Soft-reset=reboot
Hard-reset=format

Τώρα... ΓΙΑΤΙ ΤΑ "βάφτισαν" έτσι στα WinMo, "άβυσσος η ψυχή του... Εξ' από 'δώ" (Bill Gates)!

Όσο για το θέμα... ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ, καταρχάς να χρησιμοποιούμε ΟΡΘΑ τις λέξεις.
Όπως λέμε και στο Μέρσεϋ-Σάιντ (τη γειτονιά της Liverpool FC), "ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ" Λίβερπουλ, είμαστε οπαδοί (supporters) της ομάδας.
Οπότε... ΝΑΙ! Υποστηρίζω με πάθος τους "Κόκκινους" και ΜΟΝΟ αυτούς και καμιά άλλη ομάδα, πλην των "Τριών Λιονταριών" σε Εθνικό επίπεδο.
Από "Γκρις", δεν υποστηρίζω ΤΙΠΟΤΑ, ούτε καν την Εθνική! ΗΜΙΜΕΤΡΑ/ΜΕΤΡΙΑ ΠΡΟΣ ΧΑΛΙΑ πράγματα, δεν υποστηρίζω, μόνο και μόνο επειδή έτυχε να ζήσω εδώ.

Αυτά... (Δες το επίσημο Thread που έχω ανοίξει εδώ, στο φόρουμ! Δεν έγραψα ακόμα... για το "κλύσμα" που μας έκανε η Τσέλσι, το προηγούμενο "Σου-Κού"!)

dimpapadop
19-10-2009, 22:04
Τί να πώ ρε OMNIA ... τρελαμένοι... είστε ΦΟΒΕΡΟΙ!
Thanks.

Μια ερώτηση, έχω την
i900BDHJ2/BDHJ2
i900 XXHI4

αν κάνω αναβάθμιση στην
BestGreekRom_B1_by_gpap.rar

ΘΑ ΔΩ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΕ ευαισθησία σήματος Wifi, GPS ταχύτητα?

- έχω εγκαταστήσει βέβαια στο omnia τα Net cf 3.5 και flash 3.1.

Επίσης, είναι δυνατόν να γίνει rom update με bluetooth dongle αντί για το data cable; το ' χει κάνει κανείς;

Δημήτρης

lupus_hegemonia
19-10-2009, 23:14
ΠΡΟΦΑΝΩΣ και θα δεις καλύτερα ν' ανταποκρίνεται το ΟΜΝΙΑκι, με ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ Ρομ του Στέφανου (gpap) ή του NikPapakos! Μιλούμε για ελληνικές, ε; Αν κι εγώ προτιμώ ΜΟΝΟ αγγλικές...
Των παραπάνω παιδιών οι Ρομ, έχουν σούπερ σήμα/GPS/ευαισθησία οθόνης και πολλά άλλα!

Όσο για το άλλο... ΠΑΣ ΚΑΛΑ;;;;;; Να ρισκάρεις με bluetooth dongle; Μια "στραβή" να γίνει στην εκπομπή του "μπλε δοντιού"... και "την έκατσες"!

gianli
22-10-2009, 20:35
Καλησπερίζω και εγώ όλο τον κόσμο του forum, είμαι και εγώ ένας νεοεισελθών στον θαυμαστό κόσμο του OMNIA,και βέβαια νέος με όλες αυτές τις λειτουργίες που αναφέρονται στο θέμα του.Διάβασα με προσοχή το παρών θέμα μιάς και πρέπει να αλλάξω όπωσδήποτε το λειτουργικό του που είναι σε γερμανική γλώσσα (δώρο απο γερμανία) με το ελληνικό,οπότε η ελληνική ΡΟΜ είναι για μένα μονόδρομος.Το μόνο που θέλω να ρωτήσω είναι μήπως πρέπει να γινει και κάποια άλλη κίνηση εκτός απο αυτές που αναφέρονται στον πολύ κατατοπιστικό οδηγό καθόσον πρόκειται να καταργήθεί τελείως η γερμανική γλώσσα και να αντικατασταθεί απο την ελληνική.Ευχαριστώ πάντως γι όλα αυτά τα ενημερωτικά σχετικά με το ΟΜΝΙΑ , και μου φαίνεται ότι κολλάω το μικρόβιο της ομνιίτιδας και εγώ....

lupus_hegemonia
22-10-2009, 20:40
Καταρχάς... εάν θες σταθερότερη Ρομ, μονόδρομος είναι οι ΑΓΓΛΙΚΕΣ Ρομς.
Κατά δεύτερον, εάν "ντε και σώνει" θες ελληνική και αυτή σε βολεύει, βάζεις μια απ' τον Στέφανο (gpap) που 'χω δοκιμάσει κάνα-δυο και μ' άρεσαν (γενικά, ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ελληνικές έχω βάλει στο ΟΜΝΙΑκι μου) ή μπορείς να δοκιμάσεις του "νέοπα" (sic!) "μάγειρού" μας του ΝikPapakos, που απ' όσο διαβάζω απ' τα παιδιά που τις δοκιμάζουν, ΣΚΙΖΟΥΝ οι Ρομς του!
Όσο αφορά το... "deutschland" μενού/γλώσσα/κείμενα κτλ., ΕΝΝΟΕΤΑΙ θα αλλάξουν και θα γίνουν ελληνικά!

gianli
22-10-2009, 21:05
Σε ευχαριστώ για την άμεση απαντησή σου καθώς και τις υποδείξεις σου σχετικά με την γλώσσα,δεν θέλω υποχρεωτικάνα βάλω ελληνική μπορεί να προτιμίσω και αγγλική καθόσον σαν πιο παλιός κάτι περισσότερο γνωρίζεις,πάντως δεν χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο εκτός απο τα βήματα του οδηγού, έτσι;

lupus_hegemonia
22-10-2009, 22:00
Είναι, τουλάχιστον για μένα... ΓΕΛΟΙΟ/ΑΣΤΕΙΟ/ΠΑΝΑΠΛΟ, να "φλασάρεις" μια Ρομ! Παλαιότερα με το GrandPrix, ήταν ΠΟΛΥ ΡΙΣΚΟ υπόθεση!
Τώρα; ΑΣΤΕΙΟ ΠΡΑΓΜΑ!
Εγώ, ακόμα και με 30% μπαταρία (ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ δεν "τηρώ"!), έχοντας ΦΥΣΙΚΑ κάνει εγκατάσταση Ο,ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ (που αναγράφει ο οδηγός), συνδέω το ΟΜΝΙΑκι στο "Πι-Τσι" με το USB καλώδιο, έχω ΦΥΣΙΚΑ απενεργοποιήσει (για καλό και για κακό - αλλά ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ!) το Firewall & Antivirus, έχω "κοπιάρει" τη Ρομ στο desktop, αποσυνδέω το ΟΜΝΙΑ και το ξανασυνδέω (για να δω ότι ΟΝΤΩΣ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΑΜΕΣΑ και κανονικά, χωρίς πρόβλημα!), κάνω διπλό "κλικ" στο icon της Ρομ, ανοίγει το μενού, σου λέει να το ΚΛΕΙΣΕΙΣ το κινητό (το κλείνω), σου λέει να το ΑΝΟΙΞΕΙΣ (το ανοίγω), ενεργοποιείται το κουμπί στο μενού για να ξεκινήσει η διαδικασία, το πατώ... περιμένω τη διαδικασία (κάνα-δυο λεπτά υπόθεση, ΧΩΡΙΣ ράδιο. Με ράδιο, γύρω στα πέντε...), τελειώνει η "μπάρα" της εγκατάστασης... και "JOBE DONE"!
Τέλειωσες!

red_storm
05-11-2009, 17:49
Ποιά είναι τα συμπτώματα αν δεν "κάτσει" μία rom καλά?

kiachios
05-11-2009, 18:08
Ποιά είναι τα συμπτώματα αν δεν "κάτσει" μία rom καλά?

Πρώτα από όλα δεν θα δεις στο τέλος της διαδικασίας jobe done!

lupus_hegemonia
05-11-2009, 18:36
Σωστό! Και μετά... να μη δουλεύει καλά! Δηλαδή, όταν πρωτο-"φλασάρεις" μια Ρομ, ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ... πρέπει να δουλεύει (όσο το δυνατόν) ΑΨΟΓΑ - στην αρχή, τουλάχιστον.
Αν παρατηρείς π.χ. lags, "κολλήματα", να μη συγχρονίζεται το κινητό κτλ... προφανώς ΚΑΤΙ ΔΕΝ πήγε καλά...

nitzen
05-11-2009, 20:58
Καλησπέρα παιδιά. Κάνωντας αναβάθμηση στη rom το τηλέφωνο απο τη πάροχο εταιρία?
Ευχαριστώ.

nitzen
05-11-2009, 21:03
Διόρθωση.Καλησπέρα παιδιά. Κάνωντας αναβάθμηση στη rom, το τηλέφωνο αποδεσμέυεται απο το λογισμικό της παρόχο εταιρίας?

lupus_hegemonia
05-11-2009, 21:22
Διόρθωση.Καλησπέρα παιδιά. Κάνωντας αναβάθμηση στη rom, το τηλέφωνο αποδεσμέυεται απο το λογισμικό της παρόχο εταιρίας?

Χεχεχε... Μ' άρεσε πως το διατύπωσες, σωστά ελληνικά. Προφανώς, όταν "φλασάρεις" (στην... "νεο-ελληνικήν"!), Ο,ΤΙ ΕΙΧΕ εργοστασιακά το ΧΑΝΕΙΣ, εκτός κι αν κάποια (ή περισσότερα) τα 'χει περιλάβει ο "μάγειρας" στην Ρομ που θα βάλεις.
Γι' αυτό και πολλοί "σεφ" γράφουν ένα "κατεβατό" με το τι προγράμματα έχουν βάλει και τι ΕΧΟΥΝ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ...

red_storm
11-11-2009, 18:44
Έχει αναφερθεί από πολλούς ότι είναι καλό πρίν και μετά το φλασάρισμα μιας καινούριας rom να γίνεται hard format. Με τη διαδικασία αυτή γίνεται ΟΛΙΚΟ format στο τηλ. Και στο Main Memory και στο Storage Memory. Αν στο Omniaki μας βάλουμε και επιπλέον κάρτα μνήμης θα πρέπει να κάνουμε ΚΑΙ σε αυτή format?

Gioher
11-11-2009, 18:55
Έχει αναφερθεί από πολλούς ότι είναι καλό πρίν και μετά το φλασάρισμα μιας καινούριας rom να γίνεται hard format. Με τη διαδικασία αυτή γίνεται ΟΛΙΚΟ format στο τηλ. Και στο Main Memory και στο Storage Memory. Αν στο Omniaki μας βάλουμε και επιπλέον κάρτα μνήμης θα πρέπει να κάνουμε ΚΑΙ σε αυτή format?

Όχι, την κάρτα μνήμης δεν την πειράζεις.

Billytheking
14-11-2009, 13:05
Συμπληρώνοντας την απάντηση πιο πάνω του :) Gioher, hard reset θα ήταν καλό να κάνεις ΜΟΝΟ στην My Device (Η Συσκευή μου).

Ούτε στην Αποθ. μου (My Storage), ούτε στην κάρτα φυσικά!!!

kepe81
20-11-2009, 20:10
Καλησπερα παιδια. Γνωριζουμε κανενα νεοτερο τελικα με το φλασαρισμα του omnia σε windows 7? Κυκλοφορουν σε ξενο σαιτ διαφοροι τροποι οπως με το grandprix ή με τη χρήση του xp mode. Το δευτερο αντιμετωπιζει προβλημα γιατι αργει να αναγνωρισει την συσκευη κατα την εκίννηση οποτε το κινητο ξεκιναει κανονικα αντι να φλασαρει ενω και το πρωτο, χωρις αναλυτικο οδηγό φοβάμαι να το δοκιμάσω, αφου τοσο καιρο αναβαθμίσεις κάνω με exe. Υπαρχει καμια συμβουλη-υποδειξη-συσταση? Ευχαριστω..

Jeremias
22-11-2009, 14:09
Εκτός απότον πολύ λεπτομερή οδηγό αναβάθμισης rom, πως αλλάζουμε μόνο το ραδιο?Υπάρχει κάποιος οδηγός?

kiachios
22-11-2009, 14:42
Εκτός απότον πολύ λεπτομερή οδηγό αναβάθμισης rom, πως αλλάζουμε μόνο το ραδιο?Υπάρχει κάποιος οδηγός?

Πάπυρος larousse britannica φίλε μου!!!:lol::lol::lol:

Διάβασε εδώ!!!;))
http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=12164

Jeremias
22-11-2009, 20:08
Ευχαριστώ!!!!. Πέρασα το JIIA1 για να δώ αν βελτιωθεί το σήμα της Voda . Είχα το BUIB1.

aspromavros
29-11-2009, 16:56
Συγχαρητηρια και απο εμενα για ολη την προσπαθεια. Επειδη ειμαι ψιλοασχετος εχω μια χαζοερωτηση (καθως σκεφτομαι να αλλαξω την rom). Στον οδηγο λεει Βεβαιωθείτε ότι το PC σας έχει USB 2.0 και ΟΧΙ USB 1.1!.Πως το τσεκαρω στον υπολογιστη μου ο οποιος ειναι αρχαιος?? Και τι κανω σε περιπτωση που εχω USB 1.1???? Ευχαριστω εκ των προτερων....

Billytheking
29-11-2009, 21:32
Συγχαρητηρια και απο εμενα για ολη την προσπαθεια. Επειδη ειμαι ψιλοασχετος εχω μια χαζοερωτηση (καθως σκεφτομαι να αλλαξω την rom). Στον οδηγο λεει Βεβαιωθείτε ότι το PC σας έχει USB 2.0 και ΟΧΙ USB 1.1!.Πως το τσεκαρω στον υπολογιστη μου ο οποιος ειναι αρχαιος?? Και τι κανω σε περιπτωση που εχω USB 1.1???? Ευχαριστω εκ των προτερων....

Κοίτα πρώτα στο BIOS μήπως και έχουν μπεί σε 1.1 mode οι usb θύρες . Ψάξε μεμονωμένα για update usb 2.0 στην Microsoft.

Αν δεν έχεις USB 2.0, μπορεί να έχεις πρόβλημα σοβαρό!!!

Το PC σου, αν είναι desktop, μπορείς πολύ εύκολα (εσύ ο ίδιος φυσικά) να του βάλεις μια καρτούλα USB 2,0 PCI και να τρέχεις με 2.0. ;))

Τσάμπα είναι πλέον.

Αν έχεις Laptop, δεν ξέρω :rolleyes!::rolleyes!::rolleyes!:.

ASPROMAUROS.....:?:?:?:?....μήπως είσαι και ΠΑΟΚΑΡΑ!!! :):):)

aspromavros
29-11-2009, 21:44
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Θα το ψαξω αν και ειμαι αρκετα με τα τεχνικα θεματα του υπολογιστη. Ο υπολογισυης μου δεν ειναι laptop και ειναι παναρχαιος. Ναι ειμαι Παοκτσης, οπως φανταζομαι και εσυ!!!!

Billytheking
29-11-2009, 21:50
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Θα το ψαξω αν και ειμαι αρκετα με τα τεχνικα θεματα του υπολογιστη. Ο υπολογισυης μου δεν ειναι laptop και ειναι παναρχαιος. Ναι ειμαι Παοκτσης, οπως φανταζομαι και εσυ!!!!
ΑΧ ρε ΠΑΟΚΑΡΑ !YES!!YES!!YES!

πάντως, έχεις - δεν έχεις USB 2.0, μιας και το ΡC σου όπως λες είναι αρκετά παλιό, βάλε του μια καρτούλα USB 2.0 PCI από πίσω, να αυξήσεις και τις θύρες σου, να πάρει και 2.0.

Ένας τρόπος να καταλάβεις αν έχει 2.0, είναι όταν βάζεις κάποιο stick USB πάνω, αν σου λέει κάτι για : ....αργή σύνδεση και ότι θα μπορούσε να πάει γρηγορότερα .....

Τότε , μάλλον δεν έχεις. :rolleyes!::rolleyes!::rolleyes!:

Par1s
01-12-2009, 01:21
Με xp mode, έχει κάνει κανείς update; Προσπαθώ αλλά κολλάω στο ότι όταν πρέπει να ενεργοποιήσεις το PDA για να πατήσεις START και να αρχίσει η αναβάθμιση, το PDA δεν το διαβάζει το XP Mode αλλά το κανονικό μου λειτουργικό (Windows 7). Μπορώ να το κάνω όταν συνδέω usb να το διαβάζει αμέσως το XP Mode και να μην χρειάζεται Attach? Όταν είχα XP έκανα κανονικά update.. Αν δεν ξέρει κανείς αυτόν τον τρόπο τουλάχιστον αν υπάρχει τρόπος να γίνει από Windows 7..

Λοιπόν πέρασα το VMware έκανα εικονική εγκατάσταση τα windows xp αλλά τώρα πριν προχωρήσω στην αναβάθμιση έχω άλλο πρόβλημα, μου φαίνεται ότι βλέπει τα usb ως 1.1 και όχι 2.0 γιατί όταν σύνδεσα έναν σκληρό usb, μου είπε ότι είναι αργό και μπορεί να πάει γρηγορότερα. Το laptop μου έχει σίγουρα usb 2.0.. Τελικά δεν είναι πρόβλημα..

Windows 7
Μετά από αρκετό ψάξιμο βρήκα λύση και απαντάω και για τους άλλους.
Το XP Mode δεν μας κάνει γιατί δεν μπορεί να βρει από μόνο του το usb αλλά πρέπει να γίνει χειροκίνητα. Γι' αυτόν τον λόγο το κάνουμε με το VMware, οδηγίες βρήκα εδώ [ http://www.omniacs.net/showthread.php?t=2376 ]. Ρίξτε μια ματιά διαβάστε προσεκτικά και καλή τύχη.

bilamis
01-12-2009, 23:57
Μπράβο μεγάλε gpap2004 (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/member.php?u=1382) και από μένα....

kepe81
02-12-2009, 00:53
Με xp mode, έχει κάνει κανείς update; Προσπαθώ αλλά κολλάω στο ότι όταν πρέπει να ενεργοποιήσεις το PDA για να πατήσεις START και να αρχίσει η αναβάθμιση, το PDA δεν το διαβάζει το XP Mode αλλά το κανονικό μου λειτουργικό (Windows 7). Μπορώ να το κάνω όταν συνδέω usb να το διαβάζει αμέσως το XP Mode και να μην χρειάζεται Attach? Όταν είχα XP έκανα κανονικά update.. Αν δεν ξέρει κανείς αυτόν τον τρόπο τουλάχιστον αν υπάρχει τρόπος να γίνει από Windows 7..

Λοιπόν πέρασα το VMware έκανα εικονική εγκατάσταση τα windows xp αλλά τώρα πριν προχωρήσω στην αναβάθμιση έχω άλλο πρόβλημα, μου φαίνεται ότι βλέπει τα usb ως 1.1 και όχι 2.0 γιατί όταν σύνδεσα έναν σκληρό usb, μου είπε ότι είναι αργό και μπορεί να πάει γρηγορότερα. Το laptop μου έχει σίγουρα usb 2.0.. Τελικά δεν είναι πρόβλημα..

Windows 7
Μετά από αρκετό ψάξιμο βρήκα λύση και απαντάω και για τους άλλους.
Το XP Mode δεν μας κάνει γιατί δεν μπορεί να βρει από μόνο του το usb αλλά πρέπει να γίνει χειροκίνητα. Γι' αυτόν τον λόγο το κάνουμε με το VMware, οδηγίες βρήκα εδώ [ http://www.omniacs.net/showthread.php?t=2376 ]. Ρίξτε μια ματιά διαβάστε προσεκτικά και καλή τύχη.

Λιγο πιο πανω εχω ποσταρει και γω σχετικη ερωτηση. Το vmware πραγματι δινει την δυνατοτητα να φλασαρουμε αλλα δυστηχως στον υπολογιστη μου οταν το ειχα βαλει με τα vista παλιοτερα, εβγαζε μπλε οθονες και εκανε επανεκιννησεις τακτικοτατα. Οποτε ουτε λογος για update. Μου παν στο e-shop που απευθυνθηκα για το αν εχω προβλημα με τις μνημες στο πσ, μου οτι με το εν λογω προγραμμα υπαρχουν πολλα προβληματα και εκει οφειλεται. Δεν ξερω αν και καποιος αλλος ειχε αντιστοιχο προβλημα.. Αναρωτιεμαιαν υπαρχει δυνατοτητα να κανουμε με το grandprix? (το οποιο δεν εχω χρησιμοποιήσει ποτε!)

bilamis
04-12-2009, 02:43
μπραβο γιατι καλη δουλεια σου αλλα αυτο που θελω να μαθω ειναι μονο με XP SP2??εγω που εχω VISTA SP2??ΔΝ γινετε?

Κουκλάκις
04-12-2009, 06:21
μπραβο γιατι καλη δουλεια σου αλλα αυτο που θελω να μαθω ειναι μονο με XP SP2??εγω που εχω VISTA SP2??ΔΝ γινετε?

Δυστηχως οχι φιλε μου και θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο:)

syllds
08-12-2009, 21:24
να ρωτησω κι εγω κατι...αλλαζοντας την ρομ αλλαζεις ουσιαστικα το λειτουργικο του κινητου σωστα? Υποθέτω θα πρεπει να κανεις back up λοιπόν όλα σου τα αρχεια. Όταν αγόρασα το κινητο είχε εγκατεστημένο το Garmin. Κάνοντας την αναβάθμιση θα χάσω και το πρόγραμμα αυτό, συνεπώς θα πρεπει να το ξαναπεράσω κάπως ε?

gravis
16-12-2009, 21:28
αυτος ο οδηγος κανει και για το ομνια ΙΙ?

passas05
18-12-2009, 20:36
H εγκατασταση ΟΚ!
πρωτη φορα αλλαζω rom,
ηταν πανευκολο χαρη στις οδηγιες. εντυπωσεις σε λιγο...

:respect::respect:
:thanks::thanks:

boytsast
20-12-2009, 22:46
Μία απορία και όποιος γνωρίζει απαντάει. Δεν έχω αλλάξει ποτέ ρομ και για να εξοικονομίσω μνήμη τα πιο πολλά προγραμματάκια απο cab files τα έχω βάλει στην αποθήκη μου και κατά την διάρκεια εγκατάστασης έχω επίσης επιλέξει να εγκατασταθούν στην αποθήκη μου.
Όταν κάνω αλλαγή ρομ πρέπει να κάνω hard reset και στην συσκευή και στην αποθήκη μου ή μήπως αρκεί να κάνω μόνο στην συσκευή και να κρατήσω τα εγκατεστημένα προγράμματα στην αποθήκη για να μην τα ξαναεγκαθιστώ όλα από την αρχή?

Billytheking
21-12-2009, 12:55
Μία απορία και όποιος γνωρίζει απαντάει. Δεν έχω αλλάξει ποτέ ρομ και για να εξοικονομίσω μνήμη τα πιο πολλά προγραμματάκια απο cab files τα έχω βάλει στην αποθήκη μου και κατά την διάρκεια εγκατάστασης έχω επίσης επιλέξει να εγκατασταθούν στην αποθήκη μου.
Όταν κάνω αλλαγή ρομ πρέπει να κάνω hard reset και στην συσκευή και στην αποθήκη μου ή μήπως αρκεί να κάνω μόνο στην συσκευή και να κρατήσω τα εγκατεστημένα προγράμματα στην αποθήκη για να μην τα ξαναεγκαθιστώ όλα από την αρχή?
Όταν κάνεις αναβάθμιση, αυτή γίνεται μόνο στην Συσκευή μου!!!

Μετά, αν θέλεις να κάνεις HardReset, θα το κάνεις φυσικά και πάλι μόνο στην συσκευή μου.

Τώρα, τα cabάκια που εγκαθιστούσες με προηγούμενη ROM στην Αποθ. μου, δεν θα σε τρέχουν με την νέα αναβαθμισμένη ROM. :):):)

boytsast
21-12-2009, 20:53
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά θα κάνω hard reset μονο στην συσκευή μου, θα αφήσω την αποθήκη μου ως έχει και μετά θα ξαναεγκαταστήσω όλα τα cab files, τρέχωντας τα ξανά μετά το τέλος της εγκατάστασης της ρομ είτε πάλι στην αποθήκη μου είτε στην συσκευή μου. Εκτός αν είναι προτιμώτερο να τα απεγκαταστήσω όλα πριν το hard reset όλα και να τα ξαναγκαταστήσω πάλι όλα μετά, αφού έτσι και αλλιώς δεν θα λειτουργούν.

gravis
05-01-2010, 15:28
αυτος ο οδηγος κανει και για το Ομνια ΙΙ?

Κουκλάκις
05-01-2010, 15:38
ΟΧΙ για τον ομνια 2 θα πας εδω (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=13773)

mixmer
08-01-2010, 07:45
καλημέρα παλικάρια τελικά με βάλατε και εμένα στο τρυπάκι να κάνω αναβάθμιση στο i900 vodafone που μου χάρισαν πρόσφατα (ήταν πραγματικά πολύ εύκολο) με τις οδηγίες που δίνατε ευχαριστώ !!! από πρώτη ματιά δουλεύει πολύ καλά εκτός από το ξυπνητήρι που κολάει και μια ερώτηση δεν υπήρχε ήχος στα κουδουνίσματα και μόνο από τα rings στα windows κατάφερα να βάλω ήχο μήπως έκανα καμία πατάτα?

danonito
15-01-2010, 21:09
please delete, το βρηκα

geovas
20-01-2010, 15:50
καλησπέρα και απο εμένα σε όλους, καινούργιος στην κοινότητα και συγχαρητήρια για τη δουλειά που κάνετε. Μιας και είμαι καινούργιος και στο θέμα WM ήθελα τη βοήθεια σας. Έχω ενα ΟΜΝΙΑ ελληνικό και θέλω να βάλω την καινούργια ROM που έχει βγεί. Η ερώτηση μου είναι πιο απο τα 5 διαφορετικά αρχεία, με διαφορετικά radio κατα κυριο λογο, που υπάρχουν στην τελευταία ελληνική ROM που βρήκα εδω πρέπει να κατεβάσω και ποιές οι διαφορές μεταξύ τους? Ευχαριστώ εκ των προτέρων και αναμένω τις οδηγίες σας για να το πάρω απόφαση να αναβαθμιστω!

johny
20-01-2010, 22:09
Να κανω μια ερωτηση ? γιατι εχω σκοπο να αλαξω τη ROM στο ΟΜΝΙΑ. Το δικο μου ανοιγοντας εχει το σημα τις vodafon αυτο θα φυγει αλαζοντας την ROM ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

giokou
20-01-2010, 22:11
Αν βάλεις κάποια άλλη, δε θα παραμείνει!

stagos
21-01-2010, 13:24
Για εμάς τους δίστιχους με τα vista δεν βγήκε τίποτα εστί απλό και ωραίο να κάνουμε καμία αναβάθμιση γιατί από τότε που το πήρα είναι με
pde:I900BDHH4/NVHH2:(:(:(

kiachios
21-01-2010, 13:59
Για εμάς τους δίστιχους με τα vista δεν βγήκε τίποτα εστί απλό και ωραίο να κάνουμε καμία αναβάθμιση γιατί από τότε που το πήρα είναι με
pde:I900BDHH4/NVHH2:(:(:(

Καλώς τον!!!

Έχουν βγεί τα ...............xp professional !!!!:)

stagos
21-01-2010, 14:37
xa xa..................

leon27
23-02-2010, 18:17
Καλησπέρα και απο εμένα!
Σκέφτομαι και εγώ να αλλάξω ROM αλλά δεν έχω τα XP στο pc μου
έχω τα windows7 ultimate να το επιχειρήσω η υπάρχει περίπτωση να το κάψω?

giokou
23-02-2010, 21:37
Να μην το επιχειρήσεις φίλε μου, αν όντως μιλάμε για το i900...

Μέσω των 7 και του XPMode το οποίο θα βρεις στο site της microsoft με οδηγίες εγκατάστασης κτλ, κάντο αν δεν βαριέσαι την διαδικασία.

Υπάρχει και το VMPlayer που θα βρεις στο google με αναζήτηση.

Ειδάλλως βρες pc με xp...

parperis
24-02-2010, 16:54
παιδια για vista τι μπορω να κανω?ευχαριστω

giokou
24-02-2010, 17:21
Ότι λέω παραπάνω φίλε μου! ;)

leon27
24-02-2010, 18:17
Να μην το επιχειρήσεις φίλε μου, αν όντως μιλάμε για το i900...

Μέσω των 7 και του XPMode το οποίο θα βρεις στο site της microsoft με οδηγίες εγκατάστασης κτλ, κάντο αν δεν βαριέσαι την διαδικασία.

Υπάρχει και το VMPlayer που θα βρεις στο google με αναζήτηση.

Ειδάλλως βρες pc με xp...

Φίλε μου για το i900 μηλάμε!
Άμα έχει παραπάνω διαδικασία με τα 7 δεν το κάνω με τίποτα γιατί δεν έχω τέτοια εμπειρία.
Έχω ένα laptop με xp αλλά δεν ξέρω αν η δύο Usb Που έχει είναι usb2.0 υπάρχει κάποιος τρόπος να το ελέγξω αυτό για να γλιτώσω το format στο Dektop ?

coyote333
23-03-2010, 19:31
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΝΟΣ ΑΣΧΕΤΟΥ... ΜΕ ΤΑ WINDOWS 7 HOME PREMIUM PVS KANV TA BHMATA 1ΕΩΣ8?

OmniaFan
24-03-2010, 00:21
εγω παλι, γιατι δεν συνιστω "φλασαρισμα" στα 7; σε ΧΡ δεν μπορεις να βρεις τροπο να το κανεις;

nectons
24-03-2010, 00:48
Όχι με 7άρια φίλε μου. Βρες μηχάνημα με XP Για να είσαι σίγουρος.

coyote333
24-03-2010, 08:04
TO KANA SE XP TELIKA. ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΑΙΜΟΝΙΟΙ ΤΥΠΟΙ ΣΑΝ ΚΑΙ ΣΑΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΟΥΣ. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΧΩ ΚΙΝΗΤΟ ΑΦΗΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

OmniaFan
24-03-2010, 12:52
TO KANA SE XP TELIKA. ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΑΙΜΟΝΙΟΙ ΤΥΠΟΙ ΣΑΝ ΚΑΙ ΣΑΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΟΥΣ. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΧΩ ΚΙΝΗΤΟ ΑΦΗΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

εμ, στα λεγαμε τοσοι για τα ΧΡ. αντε, καλο "ξεσκονισμα" με τη νεα ρομ.

diomat
29-03-2010, 16:33
Καταρχην καλησπερα και καλως σας βρηκα ολους.Υστερα απο λεπτομερη αναγνωση αρκετων σελιδων εκανα την πρωτη μου αλλαγη ραδιο απο το μαμα σε DXD1 μεταμφιεσμενο λογω οτι το κινητο το εχω μολις μια εβδομαδα.Σημαντικο ρολο παιξατε ολοι εσεις που με ολα αυτα που κανετε το εχετε ακομα πρωτο στην λιστα των καλυτερων κινητων με μεγαλα περιθωρια παραμετροποιησης για αυτο κια εγω ειμαι ενας πανευτυχης κατοχος του.Συνεχιστε την καλη δουλεια και σε οτι μπορω θα ειμαι κοντα σας.Και παλι ευχαριστω

giokou
29-03-2010, 18:00
Μπράβο φίλε μου! !YES!

Αν πήρες το κολάι που λέμε :lol:, τότε σε συμβουλεύω μετά από καμιά βδομάδα να αλλάξεις το radio από DXID1 και να βάλεις PUJA1 που υπάρχει επίσης μεταμφιεσμένο για λόγους εγγύησης!!! :D

Δεν υπάρχει καλύτερο! :respect::respect::respect::respect::respect:

Δες το θέμα και θα καταλάβεις: ;););)

http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=20590

costasvk
05-04-2010, 20:58
Πάντως παιδία δεν ξέρω αν το έχει καταφέρει κάποιος,αλλά μέσω Windows XP Mode μέσα απο τα 7...δεν νομίζω ότι γίνεται.!!!
Προσπαθώ όλη μέρα σήμερα...και το πρόβλημα είναι πως το κινητό μπορείς να το χειριστείς μόνο σε ένα απο τα δύο λειτουργικά και για να το χρησιμοποιήσεις μέσω του Windows Xp Mode πρέπει πρώτα να το βρει το κύριο λειτουργικό και μετά να πάρεις την διαχείριση απο το image των XP...και δυστυχώς αυτό εμποδίζει την όλη διαδικασία...!!!

Αν κάποιος ξέρει κάτι πάντως ας με βοηθήσει.!!!

Ευχαριστώ

bevatron
07-04-2010, 17:22
Ευχαριστώ για την ανεκτίμητη προσφορά σου φίλε μου gpap2004 (http://www.bytheway.gr/portal2/forum/member.php?u=1382)
Χωρίς αυτήν θα βρισκόμουν στο μαύρο σκοτάδι όσον αφορά το omnia μου.

Μετά την πρώτη μου προσπάθεια αλλαγής ράδιο (PUJA1) ενθουσιάστηκα με το γρήγορο σήμα gps καθώς και κάλο σταθερό σήμα cosmote.

Ένα πρόβλημα παρουσιάστηκε μόνο μετά την επιτυχή αλλαγή και αφού έκανα
hard reset πήγα να εγκαταστήσω τα (cab) προγράμματα πάλι και έφαγε μερικά κολλήματα που με ανάγκασε να κάνω ξανά hard reset γιατί με soft δεν ξεκολλούσε .
Ίσως να έκανα κάτι εγώ ?

Και πάλι ευχαριστώ

TeraBite
13-05-2010, 00:53
Καλησπέρα παιδιά! Ασχολούμαι εδώ και καιρό με το Rom flashing, το θέμα είναι ότι ο πατέρας μου και αδερφός μου αγόρασαν δυο Omnia i900,το πρώτο Cosmote Branded. Μετά από άπειρες προσπάθειες να κάνω flash το πρώτο δεν έχω καταφέρει να κάνω τον υπολογιστή(το .exe) να το αναγνωρίσει αφού το συνδέσω και το ενεργοποιήσω...To θέμα είναι ότι δεν έχω κάνει λάθος στις οδηγίες αφού του αδερφού μου που δεν είναι cosmote branded το αναγνωρίζει κανονικά και μάλιστα το έχω ήδη flashαρει. Καμία βοήθεια?Παίζει κανένα ρόλο που είναι Cosmote?

meropas
13-05-2010, 19:13
ευχαριστώ πολύ φίλε

DPF
27-07-2010, 14:20
Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου.
Αψογα εκανα αναβαθμηση ROM + Radio .
HARD RESET δεν μπορεσα να κανω με τα κουμπακια αλλα την εκανα μεσα απο το μενου.

dthanassis
14-08-2010, 14:10
καλησπερα σε ολους. καινουριος κι εγω στο forum, μετα απο 1,5+χρονο με το ομνια 16GB, αποφασισα να το αναβαθμισω λιγο καθως ειχε γινει πολυ αργο.
στην πρωτη προσπαθεια αναβαθμισης εγιναν ολα καλα αλλα το κινητο δεν εκανε ποτε επανεκκινηση. κολλησε στην οθονη με το SAMSUNG OMNIA. και ενω φοβηθηκα οτι παει για να κανει παρεα στα ψαρακια λογω εποχης βρηκα ακρη.
μετα απο ψαξιμο βρηκα την αρχικη του ρομ και το ξαναφλασαρα. αφου εβγαλα την μπαταρια για να κλεισει. εβαλα ξανα μπαταρια, το συνεδεσα με το πισι, ετρεξα το exe για την εγκατασταση της ρομ και ξανανοιξα το κινητο. επαιξε κανονικα. αυτο εγινε αλλη μια φορα που προσπαθησα να περασω την τελευταια turbogr3 και κολλησε στο 37%. μετα περασα και το ραδιο PUIE1 και ολα καλα. απ΄οτι καταλαβα ειναι καλος συνδυασμος για καλη ληψη και διαρκεια μπαταριας.
χιλια μπραβο στα παιδια εδω μεσα που εχουν δωσει λυσεις για ολα. εδω μεσα βρισκεις τα παντα.
τωρα παω βουρ για προγραμματα για να το κανω καλυτερο
hard reset χρησιμοποιωντας τα κουμπια ταλαιπωρηθηκα πολυ να κανω. αυτο τελικα που εκανα και δουλευει συνεχεια ειναι: 1. παταω τα πληκτρα end/send μαζι
2.παταω το κουμπι ρεσετ χωρις να εχω αφησει τα end/send
3.κραταω πατημενα τα δυο πληκτρα μεχρι στην οθονη να εμφανιστει το μηνυμα με το τριγωνακι για το format. μετα τα γνωστα.

Rodinho
15-10-2010, 02:28
Καλησπέρα,αποφάσισα και εγώ μετά από πολλούς μήνες να σκαλίσω λίγο τον "ζωντανό μας θρύλο"...Σε αναζήτηση λοιπόν των πιο πρόσφατων RΟΜ,στα γνωστά λιμέρια,έπεσα πάνω σε αυτήν:
PDhee i900 omnia wm6,5 21681.5.3.9. galaxy style http://files.pdamobiz.com/romcooker/pub/PD...alaxy_Beta1.rar (http://files.pdamobiz.com/romcooker/pub/PDHEE/i900_OMNIA_WIN7/PDhee_i900Omnia_WM653_21681.5.3.9_Galaxy_Beta1.rar )
Υπάρχει κάποιος τολμηρός?Παρατήρησα οτι υπάρχει μεγάλη ζήτηση για την συγκεκριμένη..

Κουκλάκις
15-10-2010, 06:39
Βαλτην και ριξε και κανενα screenshoot να δουνε και οι υπολοιποι!

Rodinho
15-10-2010, 14:45
Έχετε να προτείνε και κανένα πρόσφατο RADIO?Για vodafone (σήμα-wifi-gps) PUJA1 και DXID1 είναι ακόμη τα καλύτερα?

axar
04-11-2010, 14:53
(http://www.bytheway.gr/member.php?u=1382)Γεια σας παιδιά. Νέος στην παρέα. Μετά από διάβασμα είπα να βάλω την ROM BDHJ3/CF3.5/FL3.1/100ΜΒ. Έφτασα στο job done οπότε λέω όλα καλά θα πάνε. Πάω να κάνω εξωτερικό hard reset αλλά ποτέ δεν μου εμφάνισε την οθόνη με το format. Άρχισε η βαθμονόμηση. Έχει επαναληφθεί η (κυκλική) διαδικασία της βαθμονόμησης 7-8 φορές αλλά συνεχίζει να μου ζητάει στοίχιση οθόνης. Τί να κάνω;

Ξαναέκανα την διαδικασία και τώρα έκανε φορματ ευτυχώς. Πάω για βαθμονόμηση και ενημερώνω.

Συνεχίσει να μου ζητάει στοίχιση οθόνης. Το κινητό μόνο αυτήν την οθόνη δείχνει. Δεν μπαίνει πουθενά. Τι να κάνω παιδιά;

ΥΓ: Συγνώμη που ποστάρω το ίδιο ερώτημα κ σε άλλο Post (αρχικά το πόσταρα στου gpap2004) αλλά δεν έχω κινητό, δεν πιστεύω το ΟΜΝΙΑ μου να χάλασε. (http://www.bytheway.gr/member.php?u=1382)

sso
04-11-2010, 15:04
Φίλε μου προσπάθησε να κάνεις καλή βαθμονόμηση (στοίχιση). Όσο μπορείς με μεγαλύτερη ακρίβεια. Χρησιμοποίησε μια οδοντογλυφίδα!!!

Αν δεν στρώσει ξανακάνε φλασάρισμα!!!

axar
04-11-2010, 15:15
Έκανα με οδοντογλυφίδα αλλά τίποτα. Ξαναδοκιμάζω φλασαρισμα.Ευχαριστώ κ θα ενημερώσω.

sso
04-11-2010, 15:20
Έκανα με οδοντογλυφίδα αλλά τίποτα. Ξαναδοκιμάζω φλασαρισμα.Ευχαριστώ κ θα ενημερώσω.

Μην ξεχάσεις να πάρεις backup τις επαφές και ό,τι άλλο εχεις στη κύρια μνήμη του τηλεφώνου.

Με το φλασάρισμα σβήνονται όλα στη κύρια μνήμη.

Και, όπως λένε οι μάγειροι, πριν και μετά το φλασάρισμα Hard Reset!!!

axar
04-11-2010, 15:30
Λοιπόν πάλι δεν προχώρησε. Έκανα φλασάρισμα μέχρι και άλλη ROM πέρασα, προσεκτική στοίχιση στους 5 στόχους αλλά συνεχίζει να μου ζητάει να βαθμονομήσω. Τι να κάνω; Πόσες φορές χρειάζεται για να πάρει την βαθμονόμηση; Μπορώ να "προσπεράσω" την βαθμονόμηση;
Μια απορία. Όταν ξεκινάει το κιν στο πράσινο φόντο λέει windows mobile 6.1 . Δεν θα έπρεπε να λέει 6.5 αφού τέτοια ROM περνάω; Κατα την διάρκεια της εγκατάστασης μου έγραψε Job Done. Κάποια λύση...

HARD RESET και όλα τα βήματα του οδηγού ακολουθήθηκαν πιστά!

sso
04-11-2010, 15:53
Για κοίτα ΕΔΩ (http://www.modaco.com/content/i900-general-omnia-rom-discussion/290203/custom-wm6-5-roms-for-i900-by-ryrzy/) φίλε μου. Διάβασα ότι αυτές οι ROM δεν ζητάνε βαθμονόμηση μετά το φλασάρισμα.

Διάλεξε και βάλε όποια σ' αρέσει!!!

Κοίτα κι ΕΔΩ (http://www.bytheway.gr/showthread.php?t=24250)ένα παρόμοιο πρόβλημα που είχε κάποιος!

axar
04-11-2010, 17:14
Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και την υποστήριξη. Τελικά βρήκα απο ξένο site. Γεια όσους αντιμετωπίσουν το ίδιο πρόβλημα με την βαθμονόμηση το παραθέτω..

Turn the phone off
connect with the USB cable to the pc
turn the phone on
now the phone is connected through active sync
on your pc ! - make a new text document (empty),save it with name - welcome.not (not welcome.txt , .NOT) save it!
now copy the new file to your omnia main memory !
disconnect the cable
reset the phone !
READY

psagmenos
18-12-2010, 11:39
παιδια σε win7 πως γινεται η αναβαθμιση..?ρωταω γιατι ειδα μονο για winXP...

Libertad84
13-02-2011, 18:38
καλησπερα!!!ας πω κι εγω την απορια μου...καποια λυση θα υπαρχει..Δουλευω τα windows 7 .εκανα εγκατασταση το virtual pc με λογισμικο το sp2.ξεκινησα να κανω αλλαγη της rom μου συμφωνα με τα βηματα για περιβαλον xp....και ερχεται το κακο..εγκατεστησα το activesync 4.5 αλλα το κινητο μου δεν το βλεπει με καμια παναγια...τι να κανω???help!!!

Κουκλάκις
13-02-2011, 18:41
Το κεντρο συσκευων windows mobile το εχεις βαλει?

Libertad84
13-02-2011, 18:49
Το κεντρο συσκευων windows mobile το εχεις βαλει?

αυτο ειναι που το κατεβαζω απο την σελιδα τησ samsung?:hypno:

Κουκλάκις
13-02-2011, 18:55
Το κατεβαζεις απο την microsoft!
http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?displaylang=el&FamilyID=46f72df1-e46a-4a5f-a791-09f07aaa1914

Libertad84
13-02-2011, 19:04
Το κατεβαζεις απο την microsoft!
http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?displaylang=el&FamilyID=46f72df1-e46a-4a5f-a791-09f07aaa1914
εφοσον δουλευω σε εικονικο περιβαλον xp χρειαζεται παλι αυτο??

Κουκλάκις
13-02-2011, 19:07
Λογικα χρειαζετε!

karhariasgr
25-02-2011, 20:15
Γεια χαρά, προσπαθώ να περάσω μια rom με τον πρώτο τρόπου που υπάρχει στο αρχικό ποστ. η rom είναι αυτή

http://www.bytheway.gr/showthread.php?t=10889

και κατεβαίνει ένα exe αρχείο, οπότε δε μπορώ να χρησιμοποιήσω τον δεύτερο τρόπο. Το πρόβλημα μου είναι ότι μου κολλάει από το βήμα 8 και μετά. Συνδέω τη OMNIA i900 στα Windows Seven και το WMDC το βλέπει κανονικά. Στην συνέχεια τρέχω το αρχείο της rom που αναφέρω και πάνω και ακολουθώ το βήμα αλλά στο 11 βήμα υπάρχει ένα πρόβλημα...

11. Πατήστε παρατεταμένα το κουμπί ενεργοποίησης να ανοίξει το ΟΜΝΙΑ. Θα δείτε το πλήκτρο start του προγράμματος εγκατάστασης να "φωτίζεται". ΤΟΤΕ και μονο τότε πατήστε START.

Το κάνω όπως το λέει ακριβώς αλλά το START παραμένει μόνιμα αχνό και μόλις ανοίγει η συσκευή μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα...

timeout--
timeout--
timeout--
timeout--
timeout--
PDA Device not found.

Τι μπορούμε να κάνουμε για να αναβαθμιστεί η συσκευή?

Να αναφέρω ότι τα Windows Seven τρέχουν σε Mac OS X Snow Leopard με το Parallels Desctop, αν και δε νομίζω ότι είναι πρόβλημα αυτό.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Κώστας

gpap2004
25-02-2011, 22:07
Σαν να μην αναγνωριζει σωστα την θυρα usb ή τους usb drivers.

karhariasgr
26-02-2011, 11:11
δλδ λες να φταιει οτι τα windows τρεχουν μέσα απο πρόγραμμα και πιθανόν να μπλοκάρει η usb ή να μην έχει την άμεση ανταπόκριση που θα έπρεπε να έχει?

να αναφέρω ότι δεν εχω κάνει ποτέ τίποτα στη συσκευή, δλδ είναι έτσι όπως την αγόρασα ακριβώς. μήπως πρώτα χρειάζεται κάποια διαδικασία για να "σπάσω" την συσκευή και μετά να κανω τον τρόπο που αναφέρεις?

gpap2004
26-02-2011, 11:20
Ναι, ετσι πιθανολογω.
Υπαρχει περιπτωση ομως να πρεπει πρωτα να περασεις μια πιο παλια ρομ. Δεν θυμαμαι ακριβως ποια. Κατι τετοιο ειχε συμβει κ στο δικο μου ομνια τότε, οπου ειχα περασει την DXIA2.
Αλλα νομιζω οτι πρεπει να δοκιμασεις πρωτα σε ενα υπολογιστη ή λαπτοπ με ΧΡ. Ειναι η πιο σιγουρη μεθοδος.

karhariasgr
26-02-2011, 11:26
και που θα βρω lap top με xp εν ετη 2011 ??? :D θα προσπαθήσω, ευχαριστώ!

επειδή η κανονική μου συσκευή είναι ένα HTC HD2 και έχω κάνει πολλά πειράματα πάνω του, ξέρω ότι πρώτα πρέπει να "σπάσεις" το original λειτουργικό του και μετά να πειραματίζεσαι πάνω του με άλλα λειτουργικά. λέω μήπως και στο samsung κάτι τέτοιο πρέπει να κάνουμε για να μπορώ μετά να τρέχω απλά ένα αρχείο και να περνάει καινούργια rom.

μια ερώτηση σχετικού περιεχομένου, υπάρχει έκδοση android για την συσκευή? έψαξα στο internet και βρήκα μια έκδοση 0.3.2 η οποία λέει είναι ότι καλύτερο έχει βγει μέχρι τώρα αλλά προς το παρών δεν υποστηρίζονται πολλά hardware features όπως bluetooth, camera κτλ.. μήπως έχει βγει καμιά άλλη ώστε να δοκιμάσω και εκείνη?

gpap2004
26-02-2011, 16:18
ΜΗΝ το δοκιμασεις!!!! Θα χασεις κάθε ευχρηστία της συσκευης σοτ ( bluetooth ,wifi κλπ).
Οσο για το root στο ομνια, δεν χρειαζεται.
Α, υπαρχει κ η παροιμια: αν κατι σου δουλευει καλα, μην το πειραζεις! :)

Salpi
02-03-2011, 17:29
Καλησπερα,πολη καλη δουλεια...Εβαλα την Ελληνική BDHJ3 Rom και πραγματι η διαφορα ειναι μεγαλη,πολυ καλη!!!Αλλα θελω να ρωτησω αν γινεται να βαλω τα WM 6.5 (και αν γινεται τοτε ειναι καλη κινηση η το Omniaki θα σερνεται?) ???

gpap2004
02-03-2011, 20:02
Μια χαρά σηκώνει κ τις 6.5 ρομ. Δεν θα σερνεται καθολου.

karhariasgr
03-03-2011, 08:40
υπάρχει κάποιο link με 6.5 rom να δοκιμάσω και με εκείνη?

είναι πολύ απογοήτευση που κολλάει και δε με αφήνει να στήσω την rom.

fovos
18-04-2011, 14:04
καλά όλα αυτά , αλλά που θα βρούμε windows xp 32bit , για windows 7 64bit δεν έχει βγει κάτι? Στο Omnia i900 πως μπορώ να περάσω τα windows 6.5.