χαρτης κωνσταντινουπολης - ByTheWay Forums

ByTheWay Forums

Left Nav Εγγραφή Συχνές Ερωτήσεις Συχνές Ερωτήσεις Ημερολόγιο Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα Right Nav

Left Container Right Container

Επιστροφή   ByTheWay Forums > Κινητή τηλεφωνία > GPS & Πλοήγηση στα κινητά > iGo 8.3.x

Ειδοποιήσεις

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 24-08-2009, 22:49   #1
thomascor
Member
Το avatar του χρήστη thomascor

Downloads: 2
Uploads: 0
Rep Power: 0 Rep: thomascor is a splendid one to beholdthomascor is a splendid one to beholdthomascor is a splendid one to beholdthomascor is a splendid one to beholdthomascor is a splendid one to beholdthomascor is a splendid one to beholdthomascor is a splendid one to behold

Προεπιλογή χαρτης κωνσταντινουπολης

εχει κανεις καμια καλη προταση για χαρτη κωνσταντινουπολης για i-go;;;
θελω να παω οδικως και βασικα με ενδιαφερει η εισοδος στο κεντρο και η ευρεση του ξενοδοχειου.
Ο χρήστης thomascor δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Sponsored Links
Παλιά 24-08-2009, 23:04   #2
lupus_hegemonia
Banned
Το avatar του χρήστη lupus_hegemonia

Προεπιλογή Απάντηση: χαρτης κωνσταντινουπολης

Βασικά... θα σου έλεγα (μιας και έζησα τις ΕΝΔΟΞΕΣ νεότερες μέρες της ομάδας μου στον Τελικό του 2005 - όχι ΤΑ ΧΑΛΙΑ τα φετινά!), να "νοικιάσεις" με τη... μέρα, μια ξεναγό (ενδεχομένως Τουρκάλα αλλά ΝΑ ΜΙΛΑ ελληνικά - εγώ βρήκα Τουρκάλα απ' την Ξάνθη που μίλαγε τέλεια) και να σε ξεναγήσει ΑΥΤΗ στην "Πόλη"!
ΔΕΝ πρόκειται να βιώσεις ό,τι βίωσα (πλην του ΘΡΥΛΙΚΟΥ Τελικού!), εάν "απλά" πας με χάρτη και διάφορες κατευθύνσεις (προς τα που να πας)...
Χάρτη, θα σου βρω - ίσως αύριο.
Μπορώ να σου πω ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΣ, αν θες...
Για ξενοδοχείο... Κοίτα. Εγώ, αν και ΜΠΟΡΟΥΣΑ να πάω σε κάποιο "ΟΥΑΟΥ" ξενοδοχείο (φθηνά, με τα ευρώ μας), διάλεξα να πάω σ' ένα "3 αστέρων" (ΔΥΟ, μετά δυσκολίας, για τα δικά μας πρότυπα!)... Όμως, ΕΠΙΤΗΔΕΣ το διάλεξα αυτό! Είναι ΑΚΡΙΒΩΣ πίσω απ' την Ταξίμ πλατεία, ΔΙΠΛΑ στη "Λεοφόρο της Δημοκρατίας" (ή Λεοφόρο Ταξίμ), τον πεζόδρομο με τις γραμμές του Τραμ (που είναι ΚΑΙ το ελλην. προξενίο εκεί), διότι...
...είναι ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ της "Λαϊκής Αγοράς" τους (μια απ' όλες, τέλος πάντων) και έχει εκεί ΦΟΒΕΡΟ "ΧΡΩΜΑ" η διαβίωση!
Δηλαδή, σε ξυπνούν οι μυρωδιές απ' τα ΜΠΑΧΑΡΙΚΑ και ο "μουεζίνης" απ' τον μιναρέ του κοντινού τζαμιού και... αισθάνεσαι λες κι είσαι ο... Ιντιάνα Τζόουνς στο Κάιρο, στους "Κυνηγούς της Χαμένης Κιβωτού"!!!

Αν θες, σου γράφω λεπτομερείς οδηγίες ΠΟΥ και ΤΙ να κάνεις, φίλε...
ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ταξίδι!
Ο χρήστης lupus_hegemonia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-08-2009, 23:08   #3
jgeorg2003
Ομάδα Διαχείρισης
Το avatar του χρήστη jgeorg2003

Downloads: 52
Uploads: 18
Thanked 20.064 Times in 3.703 Posts
Rep Power: 4025 Rep: jgeorg2003 has a reputation beyond reputejgeorg2003 has a reputation beyond reputejgeorg2003 has a reputation beyond reputejgeorg2003 has a reputation beyond reputejgeorg2003 has a reputation beyond reputejgeorg2003 has a reputation beyond reputejgeorg2003 has a reputation beyond reputejgeorg2003 has a reputation beyond reputejgeorg2003 has a reputation beyond reputejgeorg2003 has a reputation beyond reputejgeorg2003 has a reputation beyond repute

Φίλε μου υπάρχει χάρτης Τουρκίας...

Δεν ξέρω βέβαια πόσο καλός είναι...

Μπορείς να δοκιμάσεις...

Ο χρήστης jgeorg2003 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Οι ακόλουθοι 2 χρήστες είπαν "ευχαριστώ" στον/ην jgeorg2003 για αυτό το χρήσιμο ποστ:
thomascor (25-08-2009), vertigo21 (02-03-2010)
Παλιά 24-08-2009, 23:09   #4
lupus_hegemonia
Banned

Εννοείται... θα χρειαστείς ΒΙΖΑ, έτσι;

Και σου είπα, θα σε "καθοδηγήσω" ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΣ και ΠΟΙΑ μέρη ν' αποφύγεις!
Δεν θα 'χεις "πρόβλημα" που είσαι "Γιουνάν" ("ΙΩΝΑΣ" - έτσι μας λένε εκεί). Ίσα-ίσα, που οι Τούρκοι (ο λαός) μας ΛΑΤΡΕΥΟΥΝ, φίλε μου!
Η μάνα μου, είχε πανικοβληθεί ότι θα με... "φάνε" οι... "Γκρίζοι Λύκοι", αλλά καμία σχέση!!!
ΓΝΩΡΙΣΑ ΚΙ ΕΝΑΝ ΤΕΤΟΙΟΝ... και τελικά, είπιαμε ΜΠΥΡΕΣ παρέα!!!

Αν θες, μου λες και σου γράφω εδώ (ή με ΡΜ) ΤΙ να κάνεις, ΠΟΥ να πας, ΤΙ να δεις, ΤΙ να ζήσεις και ΤΙ να ΑΠΟΦΥΓΕΙΣ!
Παλιά 24-08-2009, 23:11   #5
lupus_hegemonia
Banned

Τον έχεις, ρε συ Ιωσήφ; Δεν τον έχω πρόχειρο, τώρα... Θα τον βρω αύριο, βέβαια.
Απλά, ΔΕΝ ΕΙΧΑ WinMo κινητό τότε... Ένα "πικραμένο" Panasonic "σπαστό" είχα, το οποίο κι... έσπασα απ' τα νεύρα μου μετά από δυο μήνες... και "ΠΑΠΑΛΑ" τα ΜΠΟΛΙΚΑ βίντεο απ' το "Κεμάλ Ατά Τουρκ"!!! ΝΑ ΠΑΡΕΙ!!!
Μόνο το... εισητήριο μου 'μεινε!
Παλιά 24-08-2009, 23:14   #6
lupus_hegemonia
Banned

Και θα ΓΕΛΑΣΕΙΣ, φίλε, με την καρδιά σου... ΟΤΑΝ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ ότι τελικά, "Ούνα φάτσα, ούνα ράτσα" ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ είμαστε, όχι με τους Ιταλούς!!!
Θα δεις πως, πλην της γλώσσας (δύσκολη, ρε παιδάκι μου! Κάτι "κουτσοέμαθα"...), πλην του χρώματος του δέρματος (μοιάζουν πιο πολύ με Κύπριους, παρά με μας), πλην του "χρώματος" του λαού (εικόνες, χρώματα, μυρωδιές της "Πόλης", που ΣΑΦΩΣ παραπέμπουν σε "Ανατολή" κι "ολίγον" από Ευρώπη)... ότι ΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ θα σου θυμίζει... ΕΛΛΑΔΑ!
Παλιά 25-08-2009, 22:42   #7
thomascor
Member
Threadstarter Ξεκίνησε το Θέμα

Rep Power: 0 Rep: thomascor is a splendid one to beholdthomascor is a splendid one to beholdthomascor is a splendid one to beholdthomascor is a splendid one to beholdthomascor is a splendid one to beholdthomascor is a splendid one to beholdthomascor is a splendid one to behold

lupus_hegemonia και jgeorg2003 ευχάριστο παρα πολύ για ΟΛΑ.
φιλε σε βλέπω πολύ ενθουσιασμένο όσον αφορά την πολύ...
πρέπει από ότι βλέπω να έπαθες ότι έπαθα και εγώ όταν πήγα πρώτη φορα.
απλά με είχαν πάρει από το χέρι και με οδηγό άλλον κάναμε αυτό το ταξίδι.
γνωρίζω όλες τις διαδικασίες που χρειάζονται και σε ευχάριστο πολύ που μου το υπενθυμίζεις.
έχω κανονίσει ξεναγό που μιλάει ελληνικά.
την προηγουμενη φορα είχα μείνει κοντά στην μεγάλη κλειστη αγορά που έχουν γιατί η πλατεία "ταχιμ" δεν με βόλευε.
όταν πήγα ήμουν "προκατελιμενος" με το τι θα βρω..... τελικά βρήκα 2 πρόσωπα ένα πολύ φτωχό και ένα αρκετά πλούσιο.
ένα άλλο που μου έκανε εντύπωση είναι ποσο καθαρά ήταν... τόσο που με έπιασε λείπη για τον τόπο μου.
και αυτό που πραγματικά με έκανε και έμεινα με το στόμα ανοικτό ήταν το ποσο όμορφες ήταν οι γυναίκες!!!
ευχάριστο και πάλι και τους δυο σας....
κάθε άλλη πληροφορία δεκτη!
Οι ακόλουθοι 2 χρήστες είπαν "ευχαριστώ" στον/ην thomascor για αυτό το χρήσιμο ποστ:
jgeorg2003 (25-08-2009), lupus_hegemonia (25-08-2009)
Παλιά 26-08-2009, 00:06   #8
lupus_hegemonia
Banned

Φίλε, κοίτα... ΕΠΑΙΞΕ ΠΟΛΛΑΚΙΣ ρόλο και ο ΜΕΓΑΛΕΙΩΔΗΣ ΘΡΙΑΜΒΟΣ της ομάδας μου (Λίβερπουλ!) στον Τελικό του 2005! Επίσης, ότι είμασταν περί τις... 100.000 "SCOUSERS" εντός της Πόλης!!! ΟΠΟΥ και να βάδιζες, άκουγες το γνωστό "Του-τουρού-τουρού-του-τούρουρου!" που φωνάζαμε για να δηλώσουμε την παρουσία μας!!!
Μέχρι και ΔΥΟ μέρες μετά, ΑΚΟΜΑ ΑΚΟΥΓΕΣ από μακριά (από κάπου!), ΚΑΠΟΙΟ "ξεχασμένο" Liverpool-ean να το φωνάζει!
Ε... ΑΛΛΗ "ΦΑΣΗ"!
Απλά, μαζί με το παιχνίδι (που ΠΡΟΦΑΝΩΣ και ΚΑΤΑΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΗΚΑ!), είχα σχεδιάσει και ταξίδι τουριστικό/πολιτιστικό.
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ, όπως είπες κι εσύ... "MUST" μια ελληνόφων ξεναγός! Λέω "μια ξεναγός", διότι ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟΝΙΣΕΣ (και ξέχασα να πω), οι ΤΟΥΡΚΑΛΕΣ ΕΙΝΑΙ... "άντε γεια", ΘΕΪΚΕΣ!!!
Όσες έβλεπα (και πίστεψέ με, ΓΥΡΙΣΑ ΠΟΛΥ!), έμοιαζαν σαν την... Σάσα Μπάστα ή σαν εκείνην την ηθοποιό που έπαιζε την τραγουδίστρια, στο "Σειρήνες στο Αιγαίο!"... ΦΟΒΕΡΕΣ!
Εκεί στην "σκεπαστή αγορά", πήρα και το ΦΟΒΕΡΟ ΔΕΡΜΑΤΙΚΟ μπουφάν μου, σε ένα ΥΠΟΓΕΙΟ μαγαζί δίχως... ταμπέλα απ' έξω, με μια γυάλινη πόρτα με "αμοβολή"!
ΕΑΝ ΠΑΣ... θα πεις το επόνημό μου... και θα σε "φτιάξουν"!
Κι εγώ... ΤΥΧΑΙΑ (σχεδόν, απλά δεν το σχεδίασα)... "φτιάχτηκα" ΧΟΝΤΡΑ στη Πόλη!
Διότι, η καταγωγή μου είναι Ποντιακή από την Πόλη, με την οικογένεια του πατέρα μου ΠΟΛΥ ΑΡΙΣΤΟΚΡΑΤΙΚΗ/ΠΛΟΥΣΙΑ και με τον παππού μου... διεθνή τερματοφύλακα με την Φενέρ Μπαχτσέ και μετά... παίκτη της Εθν. Ελλάδος, παίκτη/προπονητή του Απόλλωνα Αθηνών και ευεργέτη του συλλόγου, αφού η οικογένεια έκτισε την "Ριζούπολη"...
...ΜΟΛΙΣ έτυχε και είπα περί παππού και με ρώτησαν ΠΟΙΟΣ ήταν (ήμουν και ΚΩΛΟΦΑΡΔΟΣ, γιατί η Φενέρ είχε στεφτεί πρωταθλήτρια τότε!), σχεδόν... γκόμενα τις αδερφές τους μου έδιναν!!!
Εννοείται... θα πας στα κάτωθι:

- "Τοπ-Καπί" (το παλάτι του Σουλτάνου - ΜΠΕΣ και στο χαρέμι κι ας αργήσεις!)
- "Ναός της Σοφίας Του Κυρίου" (το γνήσιο/παλαιό όνομα της Αγιασοφιάς)
- "Μπλε-Τζαμί"
- Βυζαντινή Δεξαμενή (ΠΟΛΥ "ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ"! Είχε γυριστεί σκηνή του "Τζέιμς Μποντ" εκεί)
- Στον... "Ιππόδρομο" (ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ πια, δυο πλατείες με δρόμο είναι! Αλλά, έχει δύο ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ εκθέματα, τον Αιγυπτιακό Μονόλιθο και... τον ΤΡΙΠΟΔΑ-αφιέρωμα στους Δελφούς, απ' την ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΛΑΤΑΙΩΝ!!!)
- Στην ΓΑΛΛΙΚΗ ΣΥΝΟΙΚΙΑ!... (Σαν την "Πλάκα", με σκαλοπάτια και καλντερίμια και ΦΟΒΕΡΑ μπιστρό)
- Στο Φανάρι και τον Γαλατά, στις ΠΛΟΥΣΙΕΣ (παλιές ελληνικές) συνοικίες, παραθαλάσσια
- Σε... χαμάμ! (ΦΟΒΕΡΗ εμπειρία, θα χαλαρώσεις πολύ)
- ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΠΕΙΣΕΙΣ την ξεναγό, να σε πάει σε ΝΤΟΠΙΟ (ΟΧΙ "τουριστικό") κέντρο, με "Χορό της κοιλιάς"! (ΑΝΕΠΑΝΑΛΥΠΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ... απορώ πως γύρισα πίσω στη σύζυγο!)
- Στα βυζαντινά τείχη
- Στο ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ, να δεις μεταξύ άλλων την ΣΑΡΚΟΦΑΓΟ ΤΟΥ Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ!
- Επίσκεψη στα Πριγκιπονήσια
- Βαρκάδα στον Βόσπορο
- Στα φοβερά μπαράκια, ΠΙΣΩ απ' την Ταξίμ πλατεία, κοντά/στην αρχή της λαϊκής αγοράς. "ΜΠΟΜΠΑ" μαγαζάκια...
- Επίσης, ΠΙΣΩ απ' την Αγγλική Πρεσβεία, κοντά στην Ακαδημίας της Γαλατά-Σαράι (ποδοσφαιρικό λύκειο!), θα φας εκεί σ' ένα ΠΟΛΙΤΙΚΟ εστιατόριο... "άντε γεια!"
- Στη "Λεοφόρο της Δημοκρατίας" (ονομάστηκε έτσι, επειδή από 'κει νικηφόρος πέρασε ο Κεμάλ), με τις γραμμές του τραμ, θα πας να πάρεις ΠΑΜΦΘΗΝΑ "Nike" και θα φας "ΜΑΜΙΣΤΕΡΑ" ΓΛΥΚΑ, στο γνωστό ΤΕΡΑΣΤΙΟΥ ΜΕΓΕΘΟΥΣ (μέσα σε μια στοά) ζαχαροπλαστείο! ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ... μπακλαβά οπωσδήποτε!

Και πολλά άλλα...!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lupus_hegemonia : 26-08-2009 στις 00:13.
Παλιά 27-08-2009, 22:30   #9
thomascor
Member
Threadstarter Ξεκίνησε το Θέμα

σε ευχάριστο πολύ lupus... για τις τόσες πολλές πληοφορίες που γραφεις.... μήπως τελικά είσαι ξεναγός???? xaxaxa....
θα τα αντιγράψω αυτά που έγραψες και θα προσπαθήσω να παω σε όσα μπορώ.
ευχάριστο και πάλι!!!
Παλιά 27-08-2009, 23:30   #10
lupus_hegemonia
Banned

Όχι βέβαια. Δεν είμαι... ξεναγός - ένας πτωχός (στη κυριολεξία!) illustrator/γραφίστας είμαι!
Απλά, όταν ταξιδεύω δεν πάω σχεδόν ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ τουριστικό μέρος, έχω από πριν πάρει 2-3 πλήρης οδηγούς του τόπου που θα επισκεφθώ και τους "ρουφώ" κανονικά (για να πάω εκεί που πάνε οι ΝΤΟΠΙΟΙ, όχι οι τουρίστες - "άλα" εκπομπή "ΕΙΚΟΝΕΣ"), κοιτώ να πηγαίνω με άτομα που έχουν ξαναπάει ή να βρω ξεναγό και... ΜΑΘΑΙΝΩ (όσο μπορώ) ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ της χώρας!!!
Στη ΜΟΝΗ που δεν έμαθα σχεδόν τίποτα (εκτός του... σταθμού του Μετρό που ήταν το ξενοδοχείο!!!) ήταν η Τσεχία! ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΗ γλώσσα!
Πάντως, π.χ. στη Πορτογαλία τότε με το "Euro2004", έμαθα κουτσο-Πορτογαλικά σε μια 'βδομάδα και σε πληροφορώ ΚΑΙ με βοήθησε αυτό στο να συνενοηθώ αλλά και (ΤΟ ΚΥΡΙΩΤΕΡΟ, Σ' ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΧΩΡΕΣ!) κολακεύονταν οι ντόπιοι ότι έκανα φιλότιμες προσπάθειες να μάθω τη γλώσσα τους (και να τους τιμήσω, ομιλώντας την!), οπότε ΞΕΣΚΙΖΟΝΤΑΝ να με εξυπηρετήσουν ή έβρισκαν άτομο να ξέρει αγγλικά!!!
ΠΟΛΥ "must" να ΔΕΙΞΕΙΣ ότι ΞΕΡΕΙΣ ή ότι "παλεύεις" να μάθεις τη γλώσσα τους!
Π.χ. δεν έχει τύχει σε διακοπές να γνωρίσεις ξένους τουρίστες που κουτσο-λένε κανένα Ελληνικό και χαμογελάς μ' ευχαρίστηση (που ακούς ΕΛΛΗΝΙΚΑ να προσπαθούν να πουν ξένοι - ματαιοδοξία λέγεται!) και έτσι με χαρά τους εξυπηρετείς;
ΠΟΛΛΕΣ φορές έχει τύχει να το δω μπροστά μου...

Έτσι που λες... Απλά, με την "Βασιλεύουσα" είχα έναν έρωτα, όπως και με το ΠΑΡΙΣΙ - που ΤΟΤΕ κατάλαβα γιατί ο... Νίκος Αλιάγας δεν φεύγει να ζήσει αλλού! ΑΝ ΕΙΧΑ λεφτά και μπορούσα να βρω δουλειά στο Παρίσι, ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΟΛΗ ΜΟΥ! Εκεί θα 'θελα να ζήσω!
Βέβαια... ΚΑΙ στην Λισσαβώνα ΕΥΚΟΛΑ θα ζούσα! ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΟΜΟΡΦΗ πόλη και φιλικότατοι οι Πορτογάλοι (ακόμα κι όταν τους ΞΕΣΚΙΣΑΜΕ στο "σπίτι" τους!)
Αφού, τους ρωτούσαμε ΠΩΣ κι είναι έτσι φιλικοί μαζί μας αφού τους νικήσαμε κι εκείνοι οι... αγαθοί, μας ρωτούσαν απορημένοι "γιατί, δεν θα κάνατε κι εσείς το ίδιο αν νικούσαμε το τρόπαιο σε τελικό μαζί σας στην Ελλάδα"!!!!!!! ΧΑΧΑΧΑ! Όταν τους απαντήσαμε ότι θα... τους ΘΑΒΑΜΕ στον Άγνωστο Στρατιώτη μπροστά στους τσολιάδες, μας κοιτούσαν έντρομοι!!! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!! Νόμιζαν οι αφελείς ότι διαθέτουμε την αρχαία... "άμυλλα"!
ΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑ!

Αυτά...
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
κωνσταντινουπολης, χαρτης

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
BB code is σε λειτουργία