Παρουσίαση της GoPro HD Hero από το ByTheWay. - ByTheWay Forums

ByTheWay Forums

Left Nav Εγγραφή Συχνές Ερωτήσεις Συχνές Ερωτήσεις Ημερολόγιο Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα Right Nav

Left Container Right Container

Επιστροφή   ByTheWay Forums > Βασική κατηγορία > BYTHEWAY REVIEWS & Παρουσιάσεις

BYTHEWAY REVIEWS & Παρουσιάσεις Αποκλειστικά reviews/previews και πρώτες απόψεις συσκευών τεχνολογίας από την ομάδα του BYTHEWAY.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 21-07-2011, 12:30   #1
nectons
Ομάδα Διαχείρισης
Το avatar του χρήστη nectons
Προεπιλογή Παρουσίαση της GoPro HD Hero από το ByTheWay.

Gadget η Εργαλείο? Εϊναι χρήσιμη μια κάμερα για action sports σε αυτούς που δεν ασχολούνται με αυτό? Τραβάει καλά σε χαμηλό φωτισμό όταν για παράδειγμα χρειαστεί να τραβήξω τα γενέθλια των παιδιών μου? Πόσο εύκολη είναι στην χρήση αφού δεν διαθέτει ούτε οθόνη να βλέπουμε τι τραβάμε ούτε και πολλά πλήκτρα χειρισμού!

Οι ερωτήσεις που στροβίλιζαν το μυαλό μου και είμαι σίγουρος και το μυαλό πολλών φίλων που αναρωτιόνταν ως σήμερα, αν αξίζει να έχει κάποιος μια action camera αντί μια κανονική κάμερα για τις διακοπές η για γενικές λήψεις, απαντούν τε σήμερα εδώ σε αυτό το θέμα όπου παρουσιάζουμε την GoPro HD Hero στην μεγαλύτερη έκδοσή της 1080p/30fps.

Ξεκινάμε λοιπόν την παρουσίασή μας με ένα απλό unboxing και παρουσίαση καθώς και αναλυτικά στοιχεία για τα περιεχόμενα και τα τεχνικά χαρακτηριστικά της κάμερας όπου πηγή είναι η επίσημη ιστοσελίδα του προϊόντος και επιβεβαιωμένα από εμάς 100%.

UNBOXING

Περιεχόμενα συσκευασίας
  • 1 HD HERO Camera (5 megapixel)
  • 1 Rechargeable 1100 mAh Lithium-Ion Battery
  • 1 Waterproof Quick-Release Housing (180’/60 m)
  • 1 Headlamp-Style Head Strap
  • 1 Vented Helmet Strap
  • 2 Curved, 3M™ Adhesive Mounts
  • 2 Flat, 3M Adhesive Mounts
  • 1 Three-Way Pivoting Side Arm Assembly
  • 2 Quick-Release Buckles
  • 1 USB Cable
  • 1 Component Video (HDTV) Cable
  • 1 Composite Video + Audio Out Cable
  • Warranty: One Year

Click the image to open in full size.Click the image to open in full size.

Τεχνικά χαρακτηριστικά

Camera Optics
  • Lens Type: Fixed Focus (2ft/.6m – ∞), glass
  • Aperture: f/2.8 (high performance in low-light situations)
  • Angle of View: 170º ultra wide angle in WVGA, 720p, or 960p mode
  • Angle of View: 127º wide angle in 1080p mode
Video
HD Video Resolution Modes: (subject to change, pending final firmware release)
  • 1080p = 1920×1080 pixels (16:9), 30 fps, 15 Mbit/s data rate
  • 960p = 1280×960 pixels (4:3), 30 fps, 12 Mbit/s data rate
  • 720p = 1280×720 pixels (16:9), 60 fps, 15 Mbit/s data rate
  • 720p = 1280×720 pixels (16:9), 30 fps, 8 Mbit/s data rate
  • WVGA = 848×480 pixels (16:9), 60 fps, 8 Mbit/s data rate
  • Sensor Type: 1/2.5″ HD CMOS, 2.2µm-sized pixels
  • Light Sensitivity: Super low-light sensitivity (>1.4 V/lux-sec)
  • Video Format: H.264 compression, saved as Windows- & Mac-compatible MPEG4 (.mp4) file
  • Exposure Control: Auto with user selectable center weighted average and spot metering settings
  • White Balance: Auto
Audio
  • Microphone: Built-in, mono with AGC (automatic gain control)
  • Audio Format: 48 kHz, AAC audio compression
Photo
  • Resolution: 5 megapixel
  • Capture Modes: Single shot, photo every 2, 5, 10, 30 or 60 secs.; 3 photo burst; self-timer
Storage
Memory: SD card (SDHC), up to 32GB capacity (not included)
Average recording times (using 32GB SD card):
  • 1080p (30 fps): 4h 21m
  • 960p (30 fps): 5h 26m
  • 720p (60 fps): 4h 21
  • 720p (30 fps): 8h 09m
  • WVGA (60 fps): 8h 09m
Connectors & Cables
  • PC Connection: USB 2.0 (data connection and battery charging)
  • HDTV Out: HD NTSC & PAL (component cable incl.)
  • Audio Out: Combo 2.5mm jack with stereo audio and composite video out
  • PC Compatibility: Windows® Vista or Windows® 7; Mac OS® X 10.4.11 and later
Power & Battery
  • Battery Type: Rechargeable 1100 mAh lithium-ion
  • Battery Life: Approx. 2.5 hrs
  • Charging: via USB to computer or optional power adapter
  • Charge Time: 80% capacity after 1 hour with optional power adapter; or 2 hours with a computer’s USB port
Waterproof Camera Housing
  • Depth Rating: Up to 180 feet / 60 meters
  • Construction: Polycarbonate and stainless steel
  • Hardware: Stainless steel
Size & Weight
  • Dimensions (H x W x D): 1.6” x 2.4” x 1.2” (42mm x 60mm x 30mm)
  • Weight: 3.3oz (94g) incl. battery, 5.9oz (167g) incl. housing
Optional Accessories
  • Additional Rechargable 1100 mAh Lithium-Ion Battery
  • Full Line of Mounting Accessories

Optional Expansion BacPacs™

An innovative expansion port on the back of the cam, the HERO Bus™ accepts optional Expansion BacPacs to expand the functionality of HD HERO cameras:
  • LCD BacPac for preview and playback
  • Endurance Battery BacPac for double battery life
  • More BacPacs and expansion devices coming soon
Και συνεχίσουμε με τις εντυπώσεις μας από την κάμερα και πρώτα σαν φωτογραφική μηχανή.
ΦωτογραφίαΗ κάμερα έχει την δυνατότητα για λήψεις φωτογραφίας σαν κανονική ψηφιακή όπου πατάμε το πάνω πλήκτρο και τραβά φωτογραφία αλλά να σας επισημάνουμε εντελώς τυπική. Τι εννοώ με αυτό. Εφόσον δεν έχουμε καμία απολύτως ρύθμιση, κανένα απολύτως preview και σκόπευση του θέματος, είναι απόλυτα λογικό να θεωρούμε ότι πρόκειται για τυπική φωτογραφία.

Την κατάσταση σώζει ο υπερ-ευρυγώνιος φακός και έτσι τουλάχιστον στο θέμα σκόπευσης δεν χάνετε το θέμα μας που τραβάμε. Η ευαισθησία του συνόλου σε χαμηλό φωτισμό είναι πολύ μικρή με αποτέλεσμα σε χαμηλό φωτισμό (εντός με φωτισμό οικιακό απλά ξεχνάτε την φωτογραφία) ο θόρυβος να είναι τόσο αυξημένος που την καθιστά σχεδόν άχρηστη σε αυτόν τον τομέα.

Σε εξωτερικούς χώρους με φως ημέρας τα πράγματα αλλάζουν και είναι τουλάχιστον αποδεκτή. Η ποιότητα είναι αρκετά καλή για τα οπτικά της κάμερας (μην ξεχνάμε ότι το θέμα περνά από ένα απλό πλεξιγκλάς που παίζει τον ρόλο του υπερ-ευρυγώνιου) και τον σταθερής εστίασης φακό καθώς και το μέγεθός της.

Πιστεύω ότι σε αυτό το κομμάτι θα μπορούσαν να είχαν κάνει καλύτερη δουλειά και να είχε η κάμερα απόδοση σε χαμηλό φωτισμό αφού έχουμε δει φωτοκινητά που τραβούν και φωτογραφία και βίντεο με πολύ καλύτερα αποτελέσματα σε χαμηλό φωτισμό.

Επάνω στην δράση και με την κάμερα να τραβά αυτόματα κάθε 1-2 η όσα δευτερόλεπτα θέλουμε αφού έχει αυτήν την δυνατότητα τα αποτελέσματα είναι πάλι ίδια αλλά πρακτικά λόγο του προορισμού της τα 5 μεγαπίξελ της και η δυνατότητα αυτή είναι ευπρόσδεκτη. Μην ξεχνάμε ότι ο προορισμός της ο κύριος δεν είναι η φωτογραφία αλλά το βίντεο.

Δείτε 2 δείγματα όπου δεν τα τράβηξα εγώ αλλά τα βρήκα στο δύκτιο και κρίνετε μόνοι σας (κάποια στιγμή θα ανεβάσω και δικά μου).

Κρυφό:
Εκεί όμως που πραγματικά διαπρέπει είναι το Video και εκεί θα πρέπει να την κρίνουμε και να την συγκρίνουμε με τον ανταγωνισμό, όχι μόνον ως προς το θέμα ποιότητας/αποτελέσματος αλλά και κόστος/προς απόδοση όπου προσωπικά πιστεύω δεν έχει ανταγωνιστή.
Βίντεο

Εδώ λοιπόν και σε συνδυασμό με τον υπερ-ευρυγώνιο φακό της και το πραγματικά ποιοτικό μικρόφωνο και σχεδιασμό της κάμερας όπου δεν ακούτε τον ενοχλητικό άνεμο παρά τον θόρυβο του κινητήρα η μόνον τα κοντινά αντικείμενα είναι πραγματική απόλαυση!

Η κίνηση είναι ομαλότατη, η εστίαση πεντακάθαρη σε όλο το εύρος του θέματος που γίνεται λήψη (εστίαση μικρότερη του μισού μέτρου αρχίζει το θέμα και γίνεται θολό) και η σταθερότητα της εικόνας πραγματικά ανεπανάληπτη.

Δίχως να έχω διαβάσει κάποιο σχετικό με την τεχνολογία της κάμερας, φαντάζομαι ότι η δύναμη που έχει στο κομμάτι σταθερότητα εικόνας στην λήψη βίντεο θα πρέπει να οφείλετε σε κάποια τεχνολογία οπτικής σταθεροποίησης που προσωπικά δεν έχω ξαναδεί σε βιντεοκάμερα.

Σαν να βρίσκετε όλος ο μηχανισμός και ο αισθητήρας της κάμερα μέσα σε κάποιο υγρό με αποτέλεσμα όσο έντονος και να είναι ο κραδασμός η κίνηση να είναι ομαλότατη σαν να υπάρχουν "αμορτισέρ" η κάτι τέτοιο γύρω από την κάμερα. Πραγματικά ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ.

Ευρυγώνιος φακός λοιπόν που ειδικά στην λήψη/mode 720p 60fps είναι μοναδικός και σταθερότητα εικόνας εξωπραγματική και τα αποτελέσματα είναι αυτά. Δείτε την αφεντιά μου σε ένα μικρό βιντεάκι πάνω στο σκούτερ μου σε μια καθημερινή διαδρομή Πειραιάς - Πεύκη μέσα σε κίνηση και πρωί προς μεσημέρι και απόγευμα προς βραδάκι. Πέραν αυτού υπάρχουν αμέτρητα βίντεο στο youtube για να δούμε ότι η λήψεις που τραβά δεν συγκρίνονται όχι απλά με καμία κάμερα στον Πλανήτη μας αλλά και με καμία action sport κάμερα που υπάρχει διαθέσιμη στην αγορά αυτή τη στιγμή τουλάχιστον ως προς το κόστος της!

Ο ήχος στο δικό μου βίντεο είναι απενεργοποιημένος για προσωπικούς λόγους όμως παραθέτω και άλλα βίντεο όχι δικά μου όπου υπάρχει ήχος.

Επίσης να προσθέσω ότι στο κιτ HELMET δεν περιλεμβάνει στίρηξη σε κανονικό κράνος παρά μόνον ποδηλάτου. Φυσικά με τις βάσεις που περιλεμβάνει μπορούμε να την βάλουμε στο κράνος μας αλλά μετά αν βγάλουμε την βάση από το κράνος δεν θα μπορέσει να χρησιμοποιηθεί ξανά εκτός και αν βάλουμε δική μας κόλα.

Οπότε αν έχετε ακριβό κράνος απλά θα πρέπει να το σκεφτείτε δεύτερη φορά.

Στο παρακάτω βίντεο έχω κρεμάσει στον λαιμό μου σαν μενταγιόν την κάμερα με τον ιμάντα που μπαίνει στο κεφάλι. Μαζί με τους υπόλοιπους αντάπτορες έκανα μια πατέντα και είναι και διακριτική η κάμερα και αρκετά σταθερή και χρηστική δίχως να κουράζει. Δείτε το.

Προσωπική άποψη.

Στην ερώτηση που με βασάνιζε (λόγο του ότι δεν είμαι ο τύπος των action sports) γιατί έβλεπα τα διάφορα βίντεο στο youtube και με εντυπωσίαζαν, αν τελικά μπορεί κάποιος που δεν ασχολείται με action sports να την εκμεταλλευτεί σαν κανονική κάμερα η απάντηση είναι εδώ.

ΝΑΙ! Αρκεί να συμβιβαστούμε με το γεγονός ότι δεν μας προσφέρει τίποτε από preview η δυνατότητες η εφέ για να εντυπωσιάσουμε την παρέα. Η κάμερα τραβά βίντεο με έναν τρόπο μοναδικό και κατόπιν αφού αποθηκεύσουμε τα βίντεο στον υπολογιστή μας τα δείχνουμε στην παρέα και μένει με το στόμα ανοικτό.

Η μόνη μου ένσταση είναι μόνον μια. Η απόδοση στον χαμηλό φωτισμό. Άνετα μπορούμε να την έχουμε μαζί μας στις διακοπές και να τραβάμε τα πάντα εκτός όμως από θέματα σε εσωτερικούς χώρους. Εγώ προσωπικά συμβιβάζομαι με το συγκεκριμένο κομμάτι εφόσον έχω κάμερα για τέτοιες περιπτώσεις και όταν θα πάω τις διακοπές μου θα τραβάω με την GoPro όλα τα υπόλοιπα.

Μέσα στο αυτοκίνητο τον χαβαλέ του ταξιδιού, στην θάλασσα μέσα και έξω από αυτήν αφού το αδιάβροχο σώμα είναι ακριβώς για αυτήν την δουλειά, πάνω στο μηχανάκι μου για να τραβήξω μια καθημερινή διαδρομή και ποιος ξέρει μπορεί να συλλάβω και κάποιο μοναδικό γεγονός!

Γενικά σε κλειστούς χώρους με καλό φωτισμό η κάμερα δεν έχει αντίπαλο αφού και η σταθερότητα της εικόνας και ο υπερ-ευρυγώνιος φακός της επιτρέπει λήψεις που με ΚΑΜΙΑ κάμερα αυτού του κόστους δεν μπορούμε να κάνουμε και μάλιστα με αυτό το μέγεθος.

Ένα μειονέκτημα λοιπόν και αρκετά και μοναδικά πλεονεκτήματα. Αν μας ρωτήσετε στα 350 ευρώ περίπου που κοστίζει αν αξίζει η αγορά της θα σας απαντήσουμε καταφατικά. Ναι. Ειδικά τώρα που θα πάτε διακοπές θα με θυμηθείτε τι ακριβώς θέλω να πω.

Ειδικά με το αξεσουάρ που μας δίνει την δυνατότητα για preview του θέματος που τραβάμε βοηθά ακόμη περισσότερο. Δυστυχώς δεν υπάρχει διαθέσιμο αυτή τη στιγμή στην Ελληνική αγορά παρά μόνον κατά παραγγελία.

Τα πλεονεκτήματα
  • Μικρό μέγεθος
  • Ποιότητα κατασκευής
  • Αδιάβροχη 100%
  • Υπερ-ευρυγώνιος φακός
  • Σταθερότητα λήψης
  • Διάρκεια μπαταρίας
  • Πρακτικότητα

Τα Μειονεκτήματα
  • Απόδοση σε χαμηλό φωτισμό
  • Δυσκολία χρήσης
  • Απουσία ως στάνταρντ οθόνης preview

Ευχαριστούμε θερμά τα καταστήματα Παπασταύρου για την παραχώρηση της κάμερας για το review μας.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  4626271645_332c2a5fd2_o.jpg
Εμφανίσεις:  1098
Μέγεθος:  251,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  4626272559_df3e7f0c7b_o.jpg
Εμφανίσεις:  1081
Μέγεθος:  170,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  gopro0001.jpg
Εμφανίσεις:  648
Μέγεθος:  101,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  gopro002.jpg
Εμφανίσεις:  640
Μέγεθος:  120,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  thumpa.png
Εμφανίσεις:  4380
Μέγεθος:  31,1 KB  

Έχετε iPhone η συσκευή Android? Δοκιμάστε το Forum Runner και το Τapatalk ! Με push notifications δεν θα χάνετε ποτέ κανένα θέμα που παρακολουθήτε!

Αν σας αρέσει το οποιοδήποτε θέμα στο bytheway πατάτε στο εικονίδιο στην αρχή του κάθε θέματος. Έτσι μοιράζεστε το θέμα απλά και γρήγορα με τις επαφές σας στο facebook η το twitter γρήγορα, εύκολα και το σημαντικότερο βοηθάτε την κοινότητά μας!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nectons : 05-09-2011 στις 01:44.
Ο χρήστης nectons δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Οι ακόλουθοι 15 χρήστες είπαν "ευχαριστώ" στον/ην nectons για αυτό το χρήσιμο ποστ:
Antonybak (22-07-2011), EchiDNA (21-07-2011), Koufiokefalos (21-07-2011), Spider (21-07-2011), dimmastr (21-07-2011), gxrs (08-01-2012), leo1817 (22-07-2011), muretti (22-07-2011), s12original (23-07-2011), techguru (21-07-2011), thomasskoy (21-07-2011), tora33 (22-07-2011), vanbuuren (21-07-2011), vaskef69 (21-07-2011), Κουκλάκις (22-07-2011)
Sponsored Links
Παλιά 21-07-2011, 14:15   #2
Koufiokefalos
Senior Member
Το avatar του χρήστη Koufiokefalos

Προεπιλογή Απάντηση: Παρουσίαση της GoPro HD Hero από το ByTheWay.

Να δώσω 350 € για μια κάμερα που το μόνο που μου περέχει είναι πολύ καλό βίντεο που ακόμα και για να το αναπαράγω πρέπει να το βάλω σε pc η τηλεόραση? Μια κάμερα που σε θέμα φωτογραφία το δεν μου παρέχει απολύτος τίποτα? Ούτε φλας ούτε προεπισκόποιση ούτε καν λειτουργία νυχτός? Και όλα αυτά για ένα πολύ καλό βίντεο?

Ας μην λέμε ότι θέλουμε! ναι σε βίντεο και για αυτό που είναι φτιαγμένη είναι πολύ καλή αλλά όχι και να την αγοράσει κάποιος που δεν πρόκειται να την αξιοποιήσει για να τραβήξει περίεργα βίντεο σε δύσκολες καταστάσεις και απλά να πρέπει να συμβιβαστεί με τα ελάχιστα που του παρέχει!

Στα ίδια λεφτά υπάρχουν πολύ καλές επώνυμες φωτογραφικές μηχανές αδιάβροχες από τα 3 μέχρι και 10 μέτρα ανθεκτικές σε πτώσεις σε κρύο και σε ζέστη που θα την πάρει ο καθένας από μας και θα πάει παραλία θα την παρατήσει στην άμμο μετά από τις βουτιές του και εκείνη θα ψήνεται μέχρι να αποφασίσει να την χρησιμοποιήσει ξανά.

Εχω μια από αυτές τις αδιαβροχες έβγαλε ένα καλοκαίρι μεσα στην θάλασσα ο κατασκευαστής έλεγε 3 μέτρα έφτασε μέχρι τα 12 έχει φλας είναι 12.1 Mp έχει φλας ένα κάρο προγραμματάκια και Auto Best Shot για αυτόν που βαριέται απίστευτα να τραβήξει φωτογραφία έχει ζουμ οθονάρα για να βλέπω τι τραβάω έχει τρέντι χρωματάκι και αντέχει και από πτώσεις 5 μέτρων. Σύνολο 248 € πέρσι και τώρα την έχω μαζί στο ναυπηγίο και την λιώνω κάθε μέρα. Ναι μπορεί να μην τραβάει το σούπερ βίντεο αλλά σε φως ημέρας είναι πολύ καλό αλλά κάνει τα πάντα και συμφέρει. Και επειδή έχω και μια τρέλα με την φωτογραφία τα ακούμπησα και πήρα μια DSLR και καθάρισα από φωτογραφία και βίντεο.

Και επειδή το θέμα είναι για το αν κάποιος που δεν πρόκειται να αξιοποιήσει την Go Pro σε καταστάσεις για τις οποίες είναι φτιαγμένη και απλά να συνηπάρξει μαζί της μην λέμε τρελά αλλά δεν υπάρχει περίπτωση!

ΥΓ: Το review είναι άπεχτο

Φοβάμαι ότι θα έρθει η μέρα που θα φύγετε όλοι και θα μείνετε μόνοι σας....!!!
Ο χρήστης Koufiokefalos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Οι ακόλουθοι 4 χρήστες είπαν "ευχαριστώ" στον/ην Koufiokefalos για αυτό το χρήσιμο ποστ:
tora33 (22-07-2011), vanbuuren (21-07-2011), vaskef69 (21-07-2011), Κουκλάκις (22-07-2011)
Παλιά 21-07-2011, 18:37   #3
nectons
Ομάδα Διαχείρισης
Threadstarter Ξεκίνησε το Θέμα
Το avatar του χρήστη nectons

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Koufiokefalos Εμφάνιση μηνυμάτων
Να δώσω 350 € για μια κάμερα που το μόνο που μου περέχει είναι πολύ καλό βίντεο που ακόμα και για να το αναπαράγω πρέπει να το βάλω σε pc η τηλεόραση?
Αναρωτιέμαι αν εσύ με την κάμερα που έχεις και που έχει οθόνη όταν είσαι με μια παρέα και θέλεις να τους δείξεις τις φωτογραφίες που τράβηξες τους τις δείχνεις στην οθόνη της κάμερας? Αν με πιάνεις τι θέλω να πω είναι ότι καλόδεκτη η οθόνη αλλά όχι και απαραίτητη 100%.

Παράθεση:
Μια κάμερα που σε θέμα φωτογραφία το δεν μου παρέχει απολύτος τίποτα? Ούτε φλας ούτε προεπισκόποιση ούτε καν λειτουργία νυχτός? Και όλα αυτά για ένα πολύ καλό βίντεο?
Διαφωνώ κάθετα. Εϊναι άλλος ο προορισμός της κάμερας και παρόλα αυτά σου παρέχει ΚΑΙ φωτογραφία έστω και τυπική και μάλιστα με χρονοδιάγραμμα να τραβά κάθε ΧΧΧ δευτερόλεπτα/λεπτά. Όχι απολύτως τίποτα όπως λες. Όπως γνωρίζουμε η κάμερα είναι καθαρά για action sports και όταν κάνεις Windsurf η ελεύθερη πτώση η όταν οδηγείς με 300+ χιλιόμετρα την ώρα.. ΠΙΣΤΕΨΕ με είναι εντελώς άχρηστο.. ΚΑΙ ΤΟ ΦΛΑΣ ΚΑΙ Η ΠΡΟΕΣΚΟΠΙΣΗ !!!

Παράθεση:
Ας μην λέμε ότι θέλουμε! ναι σε βίντεο και για αυτό που είναι φτιαγμένη είναι πολύ καλή αλλά όχι και να την αγοράσει κάποιος που δεν πρόκειται να την αξιοποιήσει για να τραβήξει περίεργα βίντεο σε δύσκολες καταστάσεις και απλά να πρέπει να συμβιβαστεί με τα ελάχιστα που του παρέχει!
Ποτέ μου δεν λέω η γράφω ότι θέλω η ότι μου κατέβει καλέ μου φίλε. Όπως σωστά λες είναι κορυφαία για αυτό που έχει φτιαχτεί και το πως θα την αξιοποιήσει κάποιος είναι εντελώς υπόθεση του καθένα μας. Εδώ ο σκοπός της παρουσίασης είναι οι δυνατότητες και η ποιότητα αποτελέσματος αυτών της κάμερας και όχι αν κάποιος μπορεί να την αξιοποιήσει.

Παράθεση:
Στα ίδια λεφτά υπάρχουν πολύ καλές επώνυμες φωτογραφικές μηχανές αδιάβροχες από τα 3 μέχρι και 10 μέτρα ανθεκτικές σε πτώσεις σε κρύο και σε ζέστη που θα την πάρει ο καθένας από μας και θα πάει παραλία θα την παρατήσει στην άμμο μετά από τις βουτιές του και εκείνη θα ψήνεται μέχρι να αποφασίσει να την χρησιμοποιήσει ξανά.
Μπορείς να παραθέσεις μερικές? Η ακόμη καλύτερα να παραθέσεις μερικά δείγματα από αυτές? Γιατί έτσι απλά ξεκαθαρίζεις ότι εσύ λες ότι θες και όχι εγώ.

Τα δείγματα
θα πρέπει να είναι σε περιπτώσεις:
  • Κλειστούς και δύσκολους χώρους
  • Περιπτώσεις επάνω σε οχήματα με ταχύτητες πάνω από 200 χιλιόμετρα την ώρα
  • Περιπτώσεις υποθαλάσσιες η και σε σπορ στην θάλασσα
Είμαι σίγουρος ότι με τις ψηφιακές μηχανές των 10+ μεγαπίξελ κατηγορίας 150 έως 500+ ευρώ (έχω δοκιμάσει και με ΧΙΛΙΑΔΩΝ ΕΥΡΩ κάμερες) τα αποτελέσματα θα είναι εντελώς γελοία μπροστά στα δείγματα της GoPro HD Hero καλέ μου φίλε.

Παράθεση:
Εχω μια από αυτές τις αδιαβροχες έβγαλε ένα καλοκαίρι μεσα στην θάλασσα ο κατασκευαστής έλεγε 3 μέτρα έφτασε μέχρι τα 12 έχει φλας είναι 12.1 Mp έχει φλας ένα κάρο προγραμματάκια και Auto Best Shot για αυτόν που βαριέται απίστευτα να τραβήξει φωτογραφία έχει ζουμ οθονάρα για να βλέπω τι τραβάω έχει τρέντι χρωματάκι και αντέχει και από πτώσεις 5 μέτρων. Σύνολο 248 € πέρσι και τώρα την έχω μαζί στο ναυπηγίο και την λιώνω κάθε μέρα. Ναι μπορεί να μην τραβάει το σούπερ βίντεο αλλά σε φως ημέρας είναι πολύ καλό αλλά κάνει τα πάντα και συμφέρει.
Τώρα μιλάς ποιο σωστά. Θα ήθελα πολύ να παραθέσεις μερικά δείγματα
Παράθεση:
Και επειδή έχω και μια τρέλα με την φωτογραφία τα ακούμπησα και πήρα μια DSLR και καθάρισα από φωτογραφία και βίντεο.
Γιατί άραγε? Αφού είχες και την αδιάβροχη...

Παράθεση:
Και επειδή το θέμα είναι για το αν κάποιος που δεν πρόκειται να αξιοποιήσει την Go Pro σε καταστάσεις για τις οποίες είναι φτιαγμένη και απλά να συνηπάρξει μαζί της μην λέμε τρελά αλλά δεν υπάρχει περίπτωση!
Που το ξέρεις αν ο οποιοσδήποτε δεν θα την αξιοποιήσει? Ίσως εσύ όχι. Πιστεύω πολύς κόσμος θα την αξιοποιήσει. Ήδη στο εξωτερικό είναι ανάρπαστη. Τώρα το αν λέω τρελά αυτό είναι μια άλλη υπόθεση.

Παράθεση:
ΥΓ: Το review είναι άπεχτο
Παρόλο που γράφω ότι θέλω και λέω τρελά...

Ευχαριστώ πάντως.

[/QUOTE]

Το θέμα είναι ότι ακόμη και αυτοί που δεν κάνουν action sports τελικά εκτός από gadget η συγκεκριμένη ψηφιακή λόγο του υπερ-ευρυγώνιου/ποιότητας βίντεο/μεγέθους/ΚΑΙ πρακτικότητας είναι πραγματικό κελεπούρι/εργαλείο και η διασκέδαση που προσφέρει δεν συγκρίνεται με καμία ψηφιακή μηχανή που έχω δοκιμάσει και που προσέχω μη την γρατζουνίσω, μην λερωθεί μη μου πέσει μην πιάσει σκόνη ο φακός και να σκοπεύω στο σκόπευτρο για να είναι όλοι μέσα στο θέμα και άλλα τέτοια.

Με την GoPro HD Hero την κρεμάς στο λαιμό σου, την ξεχνάς στην κυριολεξία και μετά από 4 ώρες διασκέδασης όταν επιστρέψεις στην βάση σου βάζεις τα αρχεία στον υπολογιστή και απολαμβάνεις!!! ΔΕΝ ΧΑΝΕΙΣ ΠΟΤΕ ΤΙΠΟΤΕ ΑΠΟ ΟΛΗ ΤΗΝ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ.

Και αυτό είναι που την κάνει ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΗ.

Έχετε iPhone η συσκευή Android? Δοκιμάστε το Forum Runner και το Τapatalk ! Με push notifications δεν θα χάνετε ποτέ κανένα θέμα που παρακολουθήτε!

Αν σας αρέσει το οποιοδήποτε θέμα στο bytheway πατάτε στο εικονίδιο στην αρχή του κάθε θέματος. Έτσι μοιράζεστε το θέμα απλά και γρήγορα με τις επαφές σας στο facebook η το twitter γρήγορα, εύκολα και το σημαντικότερο βοηθάτε την κοινότητά μας!

Ο χρήστης nectons δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Οι ακόλουθοι 6 χρήστες είπαν "ευχαριστώ" στον/ην nectons για αυτό το χρήσιμο ποστ:
Antonybak (22-07-2011), Koufiokefalos (22-07-2011), tora33 (22-07-2011), vanbuuren (21-07-2011), vaskef69 (22-07-2011), Κουκλάκις (22-07-2011)
Παλιά 22-07-2011, 04:34   #4
thanos75x
Junior Member
Το avatar του χρήστη thanos75x

Downloads: 0
Uploads: 0
Rep Power: 0 Rep: thanos75x will become famous soon enoughthanos75x will become famous soon enough

Επειδη τυχαινει να ειμαι κατοχος της συγκεκριμενης μηχανης και εχω και το LCD Back Pack η μηχανη τα σπαει ειδικα σε θεματα αξιοπιστιας underwater και συνθηκες μεγαλης ταχυτητας οσο καμια αλλη. Ειδικα το μεγεθος που ειναι μικροσκοπικη βοηθα παρα πολυ!
Απο θεμα φωτογραφιας με αυτο το σεταρισμα να τραβαει αυτοματα σε x χρονο ειναι επισης παρα πολυ βολικη και βγαζει και πολυ καλες φωτογραφιες.
Ολες αυτες οι compact cameres που λενε μεχρι 3 μετρα η 10 ποδια η 20 χερια ειναι μαπα απο θεμα στεγανοτητας, απο θεμα χρωματων και δεν εχουν και ευρυγωνιο φακο που κανει τη διαφορα!
Αν δεν την ζησεις την GoPro HD δεν μπορεις να καταλαβεις αυτα για τα οποια ειναι ικανη να σου προσφερει...
Ο χρήστης thanos75x δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Οι ακόλουθοι 6 χρήστες είπαν "ευχαριστώ" στον/ην thanos75x για αυτό το χρήσιμο ποστ:
Antonybak (22-07-2011), Koufiokefalos (22-07-2011), nectons (22-07-2011), tora33 (22-07-2011), vanbuuren (22-07-2011), Κουκλάκις (22-07-2011)
Παλιά 22-07-2011, 08:44   #5
tora33
Ομάδα διαχείρισης
Το avatar του χρήστη tora33

Πολύ ωραία παρουσίαση ,πολύ καλή δουλειά, δεν χορταίνω να το διαβάζω
Είχα διαβάσει κάτι λίγα αλλού (γιατί μ ενδιαφέρει), αλλά δε είχα σχηματίσει γνώμη , μετά από το ολοκληρωμένο review σου με έπεισες και σκέφτομαι σοβαρά να την αγοράσω

ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ FORUM σημαίνει ΕΝΔΥΝΑΜΩΣΗ της παρέας και ΜΟΝΟΝ
Ο χρήστης tora33 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Οι ακόλουθοι 6 χρήστες είπαν "ευχαριστώ" στον/ην tora33 για αυτό το χρήσιμο ποστ:
Antonybak (22-07-2011), Koufiokefalos (22-07-2011), nectons (17-08-2011), vanbuuren (22-07-2011), vaskef69 (22-07-2011), Κουκλάκις (22-07-2011)
Παλιά 22-07-2011, 09:26   #6
tarantules
Senior Member
Το avatar του χρήστη tarantules

Rep Power: 94 Rep: tarantules has a reputation beyond reputetarantules has a reputation beyond reputetarantules has a reputation beyond reputetarantules has a reputation beyond reputetarantules has a reputation beyond reputetarantules has a reputation beyond reputetarantules has a reputation beyond reputetarantules has a reputation beyond reputetarantules has a reputation beyond reputetarantules has a reputation beyond reputetarantules has a reputation beyond repute

Κι εγώ θα συμφωνήσω με το φίλο koufiokefalos κυρίως όσον αφορά την τιμή που είναι εξωφρενική (τουλάχιστον για τα δεδομένα των περισσότερων χρηστών).
Μπορεί μεν η τιμή να αντικατοπτρίζει τις πολύ καλές δυνατότητες της συσκευής αλλά με πάρα πολύ λιγότερα χρήματα παίρνεις ΠΑΡΑΠΛΗΣΙΟ αποτέλεσμα με ένα κάρο άλλες action κάμερες.
Με ένα πολύ απλό search στο ebay βρήκα με μόλις 106 δολάρια αυτή την camera που σαφώς και θα την προτιμούσα από τη σχεδόν τριπλάσιας τιμής camera του review.
Ίσως η camera του review να απευθύνεται περισσότερο σε μερακλήδες του είδους που δεν θέλουν να κάνουν παραχωρήσεις στο οτιδήποτε αλλά για την πλειοψηφία των αγοραστών τέτοιων gadjets πιστεύω οτι ο ανταγωνισμός έχει να δείξει πολύ καλύτερες προτάσεις (ως προς την τιμή πάντα σε σχέση με τις δυνατότητες που παίρνεις)
Ο χρήστης tarantules δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Οι ακόλουθοι 2 χρήστες είπαν "ευχαριστώ" στον/ην tarantules για αυτό το χρήσιμο ποστ:
Koufiokefalos (22-07-2011), vanbuuren (22-07-2011)
Παλιά 22-07-2011, 12:36   #7
Koufiokefalos
Senior Member

Προφανώς δεν διάβασες ή καλύτερα δεν κατάλαβες αυτά που έγραψα παραπάνω και απλά βιάστηκες να απαντήσεις καλέ μου φίλε! Και εξηγούμε το review που κάθισες και έγραψες ξεκινά με τις παρακάτω γραμμές όπως πολύ καλά θα γνωρίζεις.

«Gadget η Εργαλείο? Εϊναι χρήσιμη μια κάμερα για action sports σε αυτούς που δεν ασχολούνται με αυτό? Τραβάει καλά σε χαμηλό φωτισμό όταν για παράδειγμα χρειαστεί να τραβήξω τα γενέθλια των παιδιών μου? Πόσο εύκολη είναι στην χρήση αφού δεν διαθέτει ούτε οθόνη να βλέπουμε τι τραβάμε ούτε και πολλά πλήκτρα χειρισμού!»

Ενώ καταλήγει το άρθρο με τις εξής γραμμές

«Τα Μειονεκτήματα

Απόδοση σε χαμηλό φωτισμό
Δυσκολία χρήσης
Απουσία ως στάνταρντ οθόνης preview»

Απάντησα λοιπόν με την σειρά μου στο αν κάποιος που δεν ασχολείται με extreme sports που δεν βουτάει με αλεξίπτωτα που δεν έχει ένα 1000άρι να πηγαίνει καταδρομικές αλλά ένα ταλαίπωρο αυτοκινητάκι για να πηγαίνει στην δουλειά του, αν λοιπόν αυτός ο κάποιος θα μπορούσε να έχει μια κάμερα σαν και αυτή και μόνο αυτή. Αν θα μπορούσε να πάει διακοπές και να έχει το επιθυμητό αποτέλεσμα βίντεο και φωτογραφίας χωρίς να χρειαστεί δεύτερη κάμερα οποιουδήποτε τύπου πράγμα που εσύ λες ότι γίνεται με μερικούς συμβιβασμούς. Αλλά προφανώς παρεξήγησες τα λεγόμενα ή μάλλον τα γραφόμενα μου. Ομως θα σου απαντήσω σε αυτά που μου ζήτησες χωρίς να έκανα καμία αναφορά στο πρώτο μου ποστ. Πάμε λοιπόν.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nectons Εμφάνιση μηνυμάτων
Αναρωτιέμαι αν εσύ με την κάμερα που έχεις και που έχει οθόνη όταν είσαι με μια παρέα και θέλεις να τους δείξεις τις φωτογραφίες που τράβηξες τους τις δείχνεις στην οθόνη της κάμερας? Αν με πιάνεις τι θέλω να πω είναι ότι καλόδεκτη η οθόνη αλλά όχι και απαραίτητη 100%.

Οχι φίλε μου καλέ δεν θέλω την οθόνη για να μοστράρω τις φωτογραφίες μου και τα βίντεο μου στους φίλους μου. Θα ήμουν απλά παρανοικός αν έκανα κάτι τέτοιο (Αν και πολλές φορές συμβαίνει να έχουμε μια φωτογραφική ή το κινητό μας μαζί με φωτογραφίες που απλά ξέμηναν μέσα και να δείξουμε κάτι σε κάποιον κάτι μου εμένα με αφήνει αδιάφορο.) Δεν ζητάω λοιπόν την οθόνη η το σκόπευτρο για αυτό τον λόγο. Το θέλω και το χρειάζομαι για να βλέπω το θέμα την ώρα που φωτογραφίζω ή τραβάω βίντεο. Ελα πες μου εσύ με την σειρά σου πως θα καδράρεις ένα θέμα χωρίς σκόπευτρο ή χωρίς οθόνη? Πως θα τραβήξεις μια φωτογραφία στην οποία θέλεις κάποιο άτομο στην γωνία της φωτογραφίας ενώ παράλληλα να δώσεις έμφαση σε ένα αντικείμενο του φόντου? Κάτι που κάνουμε όλοι συνεχώς. Πως θα ακολουθήσεις σε βίντεο ένα αντικείμενο έτσι ώστε να το έχεις συνέχεια σε σημείο που να κάνει ομαλή και ευχάριστη την προεπισκόπηση του αργότερα χωρίς να το βάλεις μετά στην μεγάλη οθόνη σου και να κουνάς το κεφάλι σου σαν να βλέπεις αγώνα πινκ πονκ για να το ακολουθήσεις? Βέβαια όλα αυτά με την GoPro απλά δεν γίνονται γιατί πολύ απλά δεν είναι φτιαγμένη για αυτό. Η συγκεκριμένη κάμερα είναι action camera την δένεις κάπου και απλά την ξεχνάς ενώ εκείνη τραβάει ότι γίνεται γύρω σου ή καλύτερα εκεί που στοχεύει. Τραβάει περιβάλλον και όχι αντικείμενα! Τραβάει την δράση όπως είπες πάνω από ένα αντικείμενο που κινείται αλλά όχι το ίδιο το αντικείμενο την ώρα που κινήται και ενώ εκείνη είναι ακίνητη. Επίσης όταν τραβάω μια φωτογραφία θέλω να την βλέπω και αν δεν μαρέσει να την ξαναβγάζω για να μην τραβάω τα μαλλιά μου μετά από μια στιγμή που έχασα.
Για όλους αυτούς τους λόγους και πολλούς άλλους κρίνεται απαραίτητο το σκόπευτρο ή η οθόνη σε μια κάμερα καθημέρινής χρήσης (και σου θυμίζω πάλι ότι έγραψες για το αν κάποιος που δεν ασχολείται με ότι περιλαμβάνει ο όρος
extreme αν θα μπορούσε να ζήσει με μια κάμερα σαν και αυτή και σε παρακαλώ φρόντισε να μην με παρεξηγήσεις ξανά)

Παράθεση:
Διαφωνώ κάθετα. Εϊναι άλλος ο προορισμός της κάμερας και παρόλα αυτά σου παρέχει ΚΑΙ φωτογραφία έστω και τυπική και μάλιστα με χρονοδιάγραμμα να τραβά κάθε ΧΧΧ δευτερόλεπτα/λεπτά. Όχι απολύτως τίποτα όπως λες. Όπως γνωρίζουμε η κάμερα είναι καθαρά για action sports και όταν κάνεις Windsurf η ελεύθερη πτώση η όταν οδηγείς με 300+ χιλιόμετρα την ώρα.. ΠΙΣΤΕΨΕ με είναι εντελώς άχρηστο.. ΚΑΙ ΤΟ ΦΛΑΣ ΚΑΙ Η ΠΡΟΕΣΚΟΠΙΣΗ !!!

ΑΑΑΑΑ! Μάλιστα τώρα έρχεσε εσύ στα λόγια μου! Είναι άλλος ο προορισμός της κάμερας! Λες. Εγώ τι είπα κάτι διαφορετικό? Εγραψα ακριβώς αυτό που λες και στο πρώτο ποστ μου και ακριβώς από πάνω. Αυτή η κάμερα δεν κάνει για κάποιον που δεν θα την αξιοποιήσει σε extreme καταστάσεις! Ομως διακρίνω μια μικρή αντίφαση. Μέσα στο preview είπες ότι ΝΑΙ θα μπορούσε κάποιος με μερικούς συμβιβασμούς να έχει την GoPro τώρα όμως μου λες ότι είναι άλλος ο προορισμός της και ότι είναι καθαρά για action sports. Μήπως με μπέρδεψες ή μπερδεύτηκες? Εκτός και αν όλοι οι άνθρωποι του πλανήτη ξυπνάνε το πρωί κατεβαίνουν με το αλεξίπτωτο πηδώντας απο το μπαλκόνι τους και πάνε στην δουλειά περνόντας μέσα από τον Πειραιά με 300+. Για το θέμα φλας θα αναφερθώ παράκατω.

Παράθεση:
Ποτέ μου δεν λέω η γράφω ότι θέλω η ότι μου κατέβει καλέ μου φίλε. Όπως σωστά λες είναι κορυφαία για αυτό που έχει φτιαχτεί και το πως θα την αξιοποιήσει κάποιος είναι εντελώς υπόθεση του καθένα μας. Εδώ ο σκοπός της παρουσίασης είναι οι δυνατότητες και η ποιότητα αποτελέσματος αυτών της κάμερας και όχι αν κάποιος μπορεί να την αξιοποιήσει.

Για να δούμε πόσες φορές θα χρειαστεί να μου πεις αυτά που έγραψα. Οπως πολύ σωστά λέω ΚΑΙ λες είναι κορυφαία για αυτό που φτιάχτηκε να κάνει. Και όπως πολύ σωστά συνεχίζεις το πως θα αξιοποιήσει κάποιος κάτι που αγοράζει είναι καθαρά δικιά του υπόθεση. Ομως πιστεύω και ελπίζω ότι ένα preview και ειδικά σε μια ιστιοσελίδα που μπορεί να διαβαστεί από 10 έως και 10.000 άτομα πρέπει να είναι αντικειμενικό και να ανταποκρίνεται στην αλήθεια. Επίσης πολύ σωστά συνεχίζεις ότι ο σκοπός της παρουσίασης είναι να δούμε όλοι τις δυνατότητες του εν λόγω αντικειμένου. Επίσης οι προσωπική άποψη του συνγραφέα είναι πάντα δεκτή για αυτό είναι και το φόρουμ άλλωστε (ή τουλάχιστον έτσι ήξερα μέχρι σήμερα) για συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων. Οπου όμως υπάρχει λόγος υπάρχει και αντίλογος (ο ορισμός του διαλόγου) και πόσο μάλλον σε περιπτώσεις διαφωνίας και ακόμα περισσότερο σε διαφωνίες που παίρνουν το δρόμο του μπερδέματος και μάλιστα χωρίς επιχεριρήματα. Αλλά μιας και εγώ έχω επιχειρήματα στο ότι δεν κάνει η GoProγια καθημερινή χρήση και όπως πριν από λίγο συμφώνισες μαζί μου κάνει μόνο για action και extreme καταστάσεις συνεχίζω. Επίσης λες στην αμέσως προυγούμενη παράθεση ότι σκοπός preview είναι οι δυνατότητες και η ποιότητα αποτελέσματος της κάμερας και όχι αν κάποιος μπορεί να την αξιοποιήσει. Βιάστηκες όμως και είπες ότι κάποιος θα μπορούσε να συμβιβαστεί και να έχει μια κάμερα σαν και αυτή και ας μην ασχοληθεί ποτέ με την ζόρικη πλευρά της ζωής κοινώς extreme. Σε αυτό και μόνο είπα την άποψη μου και πάλι βιάστηκες να μου γράψεις ένα κατεβατό χωρίς καλά καλά να έχεις καταλάβει τι εννοούσα αν και θέλω να πιστεύω ότι πάντα ακριβολογώ και είμαι πολύ συγκεκριμένος.

Παράθεση:
Μπορείς να παραθέσεις μερικές? Η ακόμη καλύτερα να παραθέσεις μερικά δείγματα από αυτές? Γιατί έτσι απλά ξεκαθαρίζεις ότι εσύ λες ότι θες και όχι εγώ.

Τα δείγματα
θα πρέπει να είναι σε περιπτώσεις:
  • Κλειστούς και δύσκολους χώρους
  • Περιπτώσεις επάνω σε οχήματα με ταχύτητες πάνω από 200 χιλιόμετρα την ώρα
  • Περιπτώσεις υποθαλάσσιες η και σε σπορ στην θάλασσα
Είμαι σίγουρος ότι με τις ψηφιακές μηχανές των 10+ μεγαπίξελ κατηγορίας 150 έως 500+ ευρώ (έχω δοκιμάσει και με ΧΙΛΙΑΔΩΝ ΕΥΡΩ κάμερες) τα αποτελέσματα θα είναι εντελώς γελοία μπροστά στα δείγματα της GoPro HD Hero καλέ μου φίλε.

Και εδώ βιάστηκες να απαντήσεις αλλά θα σου απαντήσω. Κάποιες από τις φωτογραφικές μηχανές που θα πρότινα σε κάποιον που θέλει κάτι να αντέχει, να την έχει μαζί του στις διακοπές, να την χρησιμοποιεί παραλία εντός και εκτός νερού, να μην τον νοιάζει αν θα πάθει κάτι μιας και είναι shockproof, έχουν πολύ καλή ποιότητα βίντεο και σίγουρα πολύ καλύτερη ποιότητα φωτογραφίας από την GoPro. Έχουν οθονάρα, προγράμματα για τον πλέον ανίδεο αλλά και για τον λίγο ψαγμένο έχουν φλας και σου επιτρέπουν να τις έχεις πάντα μαζί σου είναι οι ακόλουθες.

1. Olympus Tough TG-810 - Digital Camera - 14.0 Mpixel
315 € και είναι το καλύτερο από τα μοντέλα τα αμέσως μικρότερα αδερφάκια της ξεκινάνε απο 180 €. (Για στοιχεία μπείτε και διαβάστε). Απλά θα πω ότι έχει ευρυγώνιο φακό και απίστευτες λειτουργίες.

2. Canon PowerShot D10
Στα 300 €. Στα υπόψιν τιμές βρήκα από τα πασίγνωστα site και σίγουρα δεν είναι οι φτηνότερες απλά ενδεικτικές!

3. Casio EX-G1
Αυτή έχω εγώ. Τιμή εκίνησης 240 € εύχρηστη πανάλαφρη και αν μπορούσα να σας περιγράψω τι ταλαιπορία έχει τραβήξει θα καταλαβέναται τι σημαίνει σκληρή χρήση.

Το βασικότερο είναι ότι αυτές κάνουν τα πάντα και συμφέρουν και απλά για την αναφορά η πρώτη που ανέφερα της Olympus έχει τα εξής χαρακτηριστηκά :
Άθραυστη σε βάρος έως 100kg Αδιάβροχη έως 10m βάθος Ανθεκτική σε πτώση από ύψος έως 2m Ανθεκτική στον παγετό έως -10oC Μεταλλικό προστατευτικό φακού Συρόμενος μηχανισμός διπλής ασφάλισης για προστασία μπαταρίας, καρτών & θυρών usb Τεχνολογία Διπλής Σφράγισης Ενσωματωμένο μανόμετρο για έλεγχο βάθους κατά την κατάδυση GPS & Ηλεκτρονική πυξίδα Βελτιωμένη λειτουργία TAP Control (Έλεγχος Αφής) ιδανική για χρήση με γάντια Τέσσερεις λειτουργίες υποβρύχιας λήψης Ευρυγώνιο οπτικό zoom 5x (28-140mm) Λήψη φωτογραφιών 3D Διπλή Σταθεροποίηση Εικόνας Επεξεργαστής TruePic III+ Video 720pHD με ήχο 14 Megapixels ISO 80-1600 Μαγικά Φίλτρα για προσθήκη εφέ σε video & φωτογραφίες Λειτουργία Ωραιοποίησης Λειτουργία Intelligent Auto Λειτουργία Ανίχνευρης Προσώπων & Τεχνολογία Ρύθμισης Σκιών Λειτουργία Ανίχνευσης Ζώων Λειτουργίες Σκηνών Ενσωματωμένο Πανόραμα Ενσωματωμένο Φλας Οθόνη HyperCrystal III LCD 3'' (920.000 κουκίδες) Συμβατή με κάρτες SDHC & SDXC Φωτοσερφάρισμα & λογισμικό [ib] Συμβατή με κάρτες Eye-Fi Τεχνολογία HDMI Φόρτιση μέσω USB Και πολλά άλλα. Και έλα πες μου τώρα με βάση αυτά τι δεν μπορεί να κάνει. Α ναι ξέχασα το θέμα είναι ότι η GoProγράφει βίντεο 1080 HDμε 30 fps σύμφωνοι αλλά δεν κάνει τίποτα μα τίποτα άλλο.

Συνεχίζουμε με το θέμα δείγματα. Ομως πριν πάω παρακάτω σε παρακαλώ δες το ποστ μου και πες μου που αναφέρθηκα σε ταχύτητες αεροπλάνου και σε κλειστά και δύσκολα μέρη. Επαναλαμβάνω για άλλη μια φορά καλέ μου φίλε ότι απάντησα μόνο στο αν μπορεί κάποιος που δεν ασχολείται με τα extreme sports αν θα μπορούσε να έχει την GoPro για κάμερα ενώ εσύ με πήρες από τα μούτρα. Πάμε λοιπόν απλά για να σου φύγει η απορία θα σου δώσω μερικά δείγματα φορτογραφίας από την Casio τα οποία τα έχω τραβήξει εγώ και χωρίς τον ευρυγώνιο που έχει η Ολυmpus.

ΔείγματαClick the image to open in full size.Click the image to open in full size.

Με φλας και χωρίς για να δεις πόσο χρήσιμο είναι το φλας.

Click the image to open in full size.

Μόνο με την χρήση ενός φακού.

Πάλι με φλας και χωρίς.

Click the image to open in full size.Click the image to open in full size.Click the image to open in full size.
Click the image to open in full size.Click the image to open in full size.Click the image to open in full size.

Φωτογραφίες και βίντεο με 200 km/h δεν έχω. Αν και όλα αυτά είναι περιτά γιατί ο λόγος γίνεται για κοινούς θνητούς ανθρώπους.

Και επειδή είμαι και άνθρωπος με χιούμορ τρομάρα μου εκεί που πήγαινα σήμερα μαντέψτε με τι πήγα να τρακάρω!

Με ένα Παπόρι
Θέλω να ανεβάσω και βίντεο αλλά το photobucket μου τσάκισε την ανάλυση για κάποιο λόγο. Μόλις τα ανεβάσω θα τα κάνω ποστ!

Παράθεση:
Τώρα μιλάς ποιο σωστά. Θα ήθελα πολύ να παραθέσεις μερικά δείγματα

Τα παρέθεσα παραπάνω και πάλι τονίζω ότι άλλα έγραψα και άλλα βιάστηκες να πεις. Μέχρι και όρους μου έβαλες για τα δείγματα που θα αναρτήσω.

Παράθεση:
Γιατί άραγε? Αφού είχες και την αδιάβροχη...

Είπες λίγο παραπάνω ότι έχεις πιάσει στα χέρια σου φωτογραφικές 1000άδων € και ρωτάς εμένα με μια καημένη DSLR της Νικον γιατί άραγε έχω την SLR ενώ έχω και την αδιάβροχη? Αντε να σου την λύσω και αυτή την αποροία. Η φωτογραφία μαρέσει πολύ όπως μαρέσει λίγο και η επεξεργασία της. Αν ασχοληθείς λίγο με χρόνους διαφράγματα ευαισθησίες κλπ σίγουρα ή θα πας σε μια Bridge ή σε μια SLR. Εγώ πέρασα και από τα δύο στάδια και κατέληξα σε SLR. Τώρα γιατί έχω και την compact (αδιάβροχη)? Κυρίως για λόγους φορητότητας. Την compact την βάζω στην τσέπη και δρόμο. Επίσης την συγκεκριμένη την πήρα λόγω της χαμηλης τιμής της (σχετικό πάντα) και για να χαβαλεδιάζουμε μέσα στο νερό το καλοκαίρι. Οπως είπα και παραπάνω ο κατασκευαστής λέει 3 μέτρα εγώ την έφτασα στα 12 και δεν έπαθε τίποτα. Εδώ να απαντήσω και στον άλλο φίλο που είπε για θέμα στεγανότητας ότι απλά δεν έχει δοκιμάσει τις υπόλοιπες και δεν ξέρει. Δεν τίθεται κανένα θέμα στεγανότητας και μην ξεχνάμε ότι η Casio εφάρμοσε την τεχνολογία των G-Shock ρολογιών της και έφτιαξε μια φωτογραφική. Τα ρολόγια απλά είναι αθάνατα και αυτό μου δείχνει μέχρι τώρα και η φωτογραφική μου. Επίσης αυτό που μου δίνει η SLR καμία compact στον πλανήτη δεν πρόκειται να στο δώσει. Έχω τρεις φακούς και τους εναλάσσω όποτε θέλω αναλόγος με το θέμα. Ο ένας εκ των οποίων τηλέφακος 200 - 400. Βρες μου μια compact με τέτοιο ζουμ. Οταν τραβάω μια φωτογραφία θέλω να την βγάζω εγώ και όχι η μηχανή. Επίσης έχω 30 fps βίντεο σε Full HD. Εχω ταχύτητες που μια compact δεν θα δει ποτέ και πρόσεξε όχι ταχύτητες Digital αλλα πλαγματικές ταχύτητες κλείστρου. Επίσης εχω αρχεία RAW έχω ενεργοποίηση κάμερας πριν καλά ακουστεί το κλικ του διακόπτη και ποιότητα φυσικής φωτογραφίας. Αν δεν έχεις μια τέτοια μηχανή στο AUTO και ρυθμίζεις εσύ τα στοιχεία της φωτογραφίας μπορείς να κάνεις ότι θέλεις. Για αυτό εν συντομία έχω και την SLR.

Παράθεση:
Που το ξέρεις αν ο οποιοσδήποτε δεν θα την αξιοποιήσει? Ίσως εσύ όχι. Πιστεύω πολύς κόσμος θα την αξιοποιήσει. Ήδη στο εξωτερικό είναι ανάρπαστη. Τώρα το αν λέω τρελά αυτό είναι μια άλλη υπόθεση.

Επέτρψε μου να σου επιστρέψω την ερώτηση. Εσύ που ξέρεις ότι αυτός που δεν ασχολείται με τα extreme θα την αξιοποιήσει και μάλιστα είσαι σίγουρος και για αυτό? Τι ζητάει ένας κοινος καθημερινός άνθρωπος απο μια φωτογραφική μάλλον όσα προανέφερα. Στο ότι στο εξωτερικό είναι ανάρπαστη δεν μου λέει κάτι και εδώ τρώμε πιτόγυρους αλλά έξω λίγοι τους ξέρουν (πλάκα κάνω και όχι ειρωνία)

Παράθεση:
Παρόλο που γράφω ότι θέλω και λέω τρελά...

Ας εξηγηθώ για άλλη μια φορά και ελπίζω να μην παρεξηγηθώ πάλι. Με τον όρο «τρελά» αναφέρομαι στην άποψη ότι κάποιος θα έχει μια GoPro για καθημερινή χρήση και μόνο κάνοντας και μερικούς συμβιβασμούς. Το preview είναι όπως παντα άψογο και να είσαι σίγουρος ότι τα διαβάζω με μεγάλη προσοχή και ευχαριστώ και εσένα και τα υπόλοιπα παιδιά που γράφουν τέτοια άρθρα.

Παράθεση:
Το θέμα είναι ότι ακόμη και αυτοί που δεν κάνουν action sports τελικά εκτός από gadget η συγκεκριμένη ψηφιακή λόγο του υπερ-ευρυγώνιου/ποιότητας βίντεο/μεγέθους/ΚΑΙ πρακτικότητας είναι πραγματικό κελεπούρι/εργαλείο και η διασκέδαση που προσφέρει δεν συγκρίνεται με καμία ψηφιακή μηχανή που έχω δοκιμάσει και που προσέχω μη την γρατζουνίσω, μην λερωθεί μη μου πέσει μην πιάσει σκόνη ο φακός και να σκοπεύω στο σκόπευτρο για να είναι όλοι μέσα στο θέμα και άλλα τέτοια.

Με την GoPro HD Hero την κρεμάς στο λαιμό σου, την ξεχνάς στην κυριολεξία και μετά από 4 ώρες διασκέδασης όταν επιστρέψεις στην βάση σου βάζεις τα αρχεία στον υπολογιστή και απολαμβάνεις!!! ΔΕΝ ΧΑΝΕΙΣ ΠΟΤΕ ΤΙΠΟΤΕ ΑΠΟ ΟΛΗ ΤΗΝ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ.

Και αυτό είναι που την κάνει ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΗ.

Αν κρεμάσεις στο λαιμό σου μάλλον μια εικόνα που πηγαινοέρχεται θα βγάλεις γιατί θέλει σταθερή τοποθέτηση και όχι να γίνεται εκρεμές. Η Gopro είναι ΕΡΓΑΛΕΙΟ και όχι Gadget. Θα την πάρει αυτός που την χρειάζεται και θα την αξιοποιήσει σε καταστάσεις δύσκολες για βίντεο και μόνο άντε και κανένα snapshot στο χαβαλέ και τέλος. Αν δεν έχεις σκοπό να την δέσεις πάνω στο καπό ή στο τεπόζιτο και να πας καταδρομική Επίδαυρο αν δεν πας για ελεύθερη πτώση, αν δεν την στερεώσεις σε ένα jetski και να αρχίσεις τα ακροβατικά και άλλα τέτοια ωραία σπορ απλά δεν σου χρειάζεται και πας σε κάτι ποιο συμβατικό που θα σου δώσει και ποιότητα και πολυχρηστικότητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Koufiokefalos : 22-07-2011 στις 16:05.
Οι ακόλουθοι 3 χρήστες είπαν "ευχαριστώ" στον/ην Koufiokefalos για αυτό το χρήσιμο ποστ:
nectons (17-08-2011), thomasskoy (18-08-2011), vanbuuren (22-07-2011)
Παλιά 22-07-2011, 12:39   #8
Koufiokefalos
Senior Member

Κάτι έχει παιχτεί με τον κειμενογράφο ενώ πριν καταχωρήσω την απάντηση είχα διορθώσει όλα τα λάθη που φαίνονται αυτά παραμένουν. Κάνω edit για να τα φτιάξω και πάλι τίποτα! Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος.

Edit: Το σουλούπωσα! Εχει λίγο δουλειά γιατί κάτι τρέχει με τα λινκ!

Εdit 2: Εφτιαξα και τα λινκ για τις φωτογραφίες μένουν τα βίντεο!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Koufiokefalos : 22-07-2011 στις 15:35.
Οι ακόλουθοι 3 χρήστες είπαν "ευχαριστώ" στον/ην Koufiokefalos για αυτό το χρήσιμο ποστ:
nectons (17-08-2011), thomasskoy (18-08-2011), vanbuuren (22-07-2011)
Παλιά 22-07-2011, 13:53   #9
tarantules
Senior Member
Το avatar του χρήστη tarantules

Rep Power: 94 Rep: tarantules has a reputation beyond reputetarantules has a reputation beyond reputetarantules has a reputation beyond reputetarantules has a reputation beyond reputetarantules has a reputation beyond reputetarantules has a reputation beyond reputetarantules has a reputation beyond reputetarantules has a reputation beyond reputetarantules has a reputation beyond reputetarantules has a reputation beyond reputetarantules has a reputation beyond repute

Πιστεύω οτι όλα αυτά τα σεντόνια αναλύσεων και οι αντιπαραθέσεις δεν θα υπήρχαν εαν η κάμερα είχε μια λογική τιμή...
Ο χρήστης tarantules δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Οι ακόλουθοι 4 χρήστες είπαν "ευχαριστώ" στον/ην tarantules για αυτό το χρήσιμο ποστ:
Koufiokefalos (22-07-2011), nectons (17-08-2011), thomasskoy (18-08-2011), vanbuuren (22-07-2011)
Παλιά 22-07-2011, 14:23   #10
Koufiokefalos
Senior Member

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tarantules Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστεύω οτι όλα αυτά τα σεντόνια αναλύσεων και οι αντιπαραθέσεις δεν θα υπήρχαν εαν η κάμερα είχε μια λογική τιμή...
Φαίνεται σαν αντιπαράθεση αλλά θέλω να πιστεύω ότι είναι διάλογος (ακόμα) Η κάμερα όντως είναι εργαλείο και το video της είναι απλά απίστευτο! Για αυτό που φτιάχτηκε να κάνει δεν νομίζω ότι είναι τραγική η τιμή της αν και δεν θα την έπαιρνα και δεν σου κρύβω ότι και εμένα μου φαίνεται ακριβή. Αλλά είναι εργαλείο που δεν θα σε προδώσει ποτέ! Θα σου δώσει αυτό ακριβώς για το οποίο φτιάχτηκε και τίποτα παραπάνω δηλαδή Video 1080HD με 30fps σε οποιεσδήποτε συνθήκες!!!!

Οι ακόλουθοι 2 χρήστες είπαν "ευχαριστώ" στον/ην Koufiokefalos για αυτό το χρήσιμο ποστ:
thomasskoy (18-08-2011), vanbuuren (22-07-2011)
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
gopro, hero, Παρουσίαση, από, της
Διαβάστε επίσης
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Antec H2O 620 παρουσίαση από το ByTheWay techguru BYTHEWAY REVIEWS & Παρουσιάσεις 2 20-07-2011 05:58
ΗTC Hero c.yiannis Android Help Desk & How to 2 18-04-2011 00:40
Htc Hero nikos2004dj Αγοραπωλησίες Κινητών 0 29-03-2011 23:32

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας